Jump to content
Sign in to follow this  
saris

Τα σχόλιά σας

Recommended Posts

Αντιγράφω απο την ημερήσια κάρτα lift του Φαλακρού.

.............Συμφωνώ ότι η χρήση ολων των εγκαταστάσεων του χ.κ. γίνεται με δική μου ευθύνη...(μήπως να κάνουμε και συντήρηση?)

........Το χ.κ. φαλακρού διατηρεί το δικαίωμα να θέτει εκτός λειτουργίας τις εγκαταστάσεις του λόγω καιρικών συνθηκών,χωρίς την επιστροφή του αντιτίμου της κάρτας.(με την απομάκρυνση απο το ταμείο......)

Σαν καταχρηστικοί μου φαίνονται οι όροι.

Μήπως πρέπει να δει τους όρους το ΙΝΚΑ όλων των Χ.Κ

Θόδωρος

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσωπικα δεν θεωρω κανεναν ορο απο τους 2 καταχρηστικο και εξηγω γιατι

 

1.Αν καποιος κανει μαγκιες πανω στο διθεσιο ή δεν κατεβασει την ασφάλεια και τσακιστει κατω,πως θα κατοχυρωθει το ΧΚ σε αυτην την περιπτωση?Θα τρεχει να πληρωνει την ηλιθιοτητα που τυχον κουβαλαει καποιος στο κεφαλι του?

 

2.Εαν στις 1 το μεσημερι σηκωσει 90κλμ/ωρα ανεμο και δεν μπορει να δουλεψει το λιφτ,πιστευεις οτι θα πρεπει να στηθει το ταμειο και να επιστρεφει χρηματα?Τοτε ολα τα ΧΚ θα ειχαν μπει μεσα..

Εκει που πιστευω οτι θα μπορουσε να γινει κατι ειναι να υπαρχει ενημερωση στο ταμειο ,οτι ξερετε κυριε,υπαρχει σοβαρο ενδεχομενο αργοτερα να εχουμε ασχημο καιρο και πιθανον αναστολη λειτουργιας οποτε και να αναλαβει ο καθενας αν επιθυμει τα ρισκα του.

Στο εξωτερικο δηλαδη σε περιπτωση αναστολης επιστρεφονται χρηματα?Δε νομιζω

Φιλικα

Αρης

Share this post


Link to post
Share on other sites

-Δηλαδή εάν για κάποιο λόγο τραυματιστεί κάποιος από προβλημα στο λιφτ π.χ. θα έχουμε εμείς προσωπική ευθύνη?

-Εαν λόγω χαμηλής ορατότητας και ελλειψης σημανσης τραυματιστώ δεν έχει ευθύνη το χ/κ?

-Εάν έχει π.χ διακοπή ρευμετος 13,30 και εγώ έχω βγάλει κάρτα 13,25

δεν πρέπει να δικαιούμαι επιστροφής χρημάτων?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή για σένα έχουν όλοι οι άλλοι ευθύνη εκτός από εσένα ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν τραυματιστεί κάποιος ή γενικά αν δημιουργηθεί πρόβλημα από πρόβλημα του λιφτ προφανώς κ έχει ευθύνη το χιονοδρομικό.

Δες και αυτό που έγινε στη Στύγα, πού κόλλησαν πάνω στα καρεκλάκια 45 λεπτά. Μετά τους έδωσαν ημερήσια κάρτα για άλλη μέρα.

 

Επίσης συνήθως σε ομίχλη κλπ το χιονοδρομικό είναι σε αναστολή (είναι τότε που γκρινιάζουμε! :P) Υποτίθεται επίσης ότι οι πίστες έχουν σήμανση και για τα όρια αλλά και για τις πέτρες. Αν εσύ βγείς εκτός πίστας όμως και τραυματιστείς (λέμε τώρα!) το χιονοδρομικό δε φταίει.

 

 

Cheers!

:wink:


Taste with your eyes

Feel with your head

And think with your heart...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε saris ηρεμία: Εγώ προσωπικά δεν βλέπω τίποτα το αυταρχικό στους όρους αυτούς... Το χιονοδρομικό τα γράφει αυτά για να προστατέψει τα συμφέροντά του. Θέλει δηλαδή ο διευθυντής να έχει το "κεφάλι" του ήσυχο εν μέρει οτι δεν θα βρεθεί κάποιος παλαβός να τα βάλει με το Χ/Κ για ψύλλου πήδημα. Δεν θέλει δηλαδή να τραβιέται στα δικαστήρια επειδή ενας παλαβός πηδηξε απο το λίφτ ή δεν τράβηξε την ασφάλεια. Επίσης δεν θέλει 100 ή και περισσότερα ατομα να συσσωρεύονται στα ταμεία ζητώντας επιστροφή των χρημάτων τους επειδή εχει χιονοθύελλα και σταμάτησε η λειτουργία των αναβατήρων... Βέβαια άλλο το νομικό και άλλο το ηθικό πλαίσιο της υπόθεσης. Με τις αναφορές αυτές το χ/κ κατοχυρώνεται νομικά απέναντί σου. Ηθικά κατοχυρώνεται με κινήσεις όπως αυτες που αναφέρει η firefly... Εξάλλου δεν είναι όλοι μπαμπούλες. Τους μπαμπούλες θέλουν να αποφύγουν, πιστέυω :?


Every soldier has two families: Those you raise, and those you raise hell with...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπαμπούλα χρειαζόμαστε οι Ελληνάρες...

 

Γιατί σαν παιδάκια δεν δεχόμαστε ΠΟΤΕ να αναλάβουμε την ευθύνη των πράξεών μας και των αποφάσεων μας στη ζωή...

 

Δε συνεχίζω, καθώς είμαι ΠΟΛΥ φορτωμένος με άλλο post, και καταντάω γραφικός να γράφω τα ίδια και τα ίδια...


R.I.P

θα είσαι πάντα μαζί μας!

Share this post


Link to post
Share on other sites

και βεβαια ο χιονοδρομος εχει πληρει ευθυνη για τη χρηση των εγκαταστασεων ΑΛΛΑ εαν αποδειχθει οτι ο τραυματισμος προηλθε απο προβλημα της εγκαταστασης τοτε εχουν αυτοι...

Δηλαδη εαν πεσεις απο το καρεκλακι φταις εσυ που "επαιζες" εαν πεσει και το καρεκλακι μαζι σου φταινε αυτοι!

 

Εαν εισαι Αμερικανος και εχεις εβραιο δικηγορο και γλυστρισεις στο σαλε με τα νερα και χτυπησεις μπορεις να τους κανεις μυνηση :shock:

 

Θετικο ειναι η ασφαλιστικη καλυψη που σου παρεχει ο Παρνασσος με την αγορα της ημερησιας καρτας...πρεπει ολα τα χκ να την υιοθετησουν...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξερεις πως τρεμει ενας υπευθυνος μην τυχον συμβει κατι?

Νομιζεις οτι οι περισσοτεροι εχουν επιγνωση των ικανοτητων τους και των κινδυνων που επικρατουν στο βουνο?

Και δυστυχως στη Ελλαδαρα,αν συμβει κατι,αρχιζουν ολοι...θα φταιει το Χ/Κ,οι πιστερ,ο ηλιος,ο αερας,αυτος που επινε καφε στο σαλε,ενας ερωτευμενος που μενει στο διπλανο χωριο...ολοι!

Θα λενε γιατι το Χ/Κ δεν ειχε βαλει ειδικες ταμπελες για προληψη αυτου του συμβαντος,λες και πρεπει οι διευθυντες και οι υπευθυνοι να σκαρφιζοντε τι ανοησια μπορει να κανει ο καθενας για να παιρνουν προληπτικα μετρα-αλλη δουλεια δεν εχουν.

Βαλε σου λεει ενα''Κανετε σκι με δικη σας ευθυνη'' και τελειωσε η δουλεια.

Ακου ενα σκηνικο.Ανεβαιναμε Στυγα και ξαφνικα στο μπροστινο καρεκλακι απο το δικο μου,ο τυπος σηκωνει την ασφαλεια και πηδαει χυμα κατω...Και οχι σε σημειο που ειναι πολυ κοντα στο εδαφος.

Κατι ξερουν λοιπον και καλα κανουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς ο φόβος απο τους κακοηθείς που περιμένουν μία ευκαιρία για να σε πιάσουν απ το λαιμό και να σε τρέχουν εφ όρου ζωής παραμονεύει. Αυτό έχει κάνει τους ανθρώπους κακοπροαίρετους και "μπαμπούλες". Και άντε εμείς εδώ στο Ελλάντα... Στο αμέρικα όμως;

Εαν εισαι Αμερικανος και εχεις εβραιο δικηγορο και γλυστρισεις στο σαλε με τα νερα και χτυπησεις μπορεις να τους κανεις μυνηση :shock:

 

Αχ τί μου θύμησες τώρα....

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Stella_Liebec...27s_Corporation

 

Κάηκε απ τον καφέ και αφού μήνυσε τα Mc Donalds κέρδισε 3 εκατομύρια δολλάρια γιατί αποδείχτηκε οτι ο καφές τους είναι πολύ ζεστότερος συγκριτικά με άλλες εταιρίες.... Μόνο στη χώρα του θείου Σαμ γίνονται αυτά. (Δηλαδή για να καταλάβω υπάρχει και όρος: Standard Universal Coffee Temperature?) Aλήθεια, τα χιονοδρομικά μας τον σερβίρουν στην ΣΩΣΤΗ (κατα τους αμερικάνους) θερμοκρασία ή να τα μηνύσουμε και αυτά; :?


Every soldier has two families: Those you raise, and those you raise hell with...

Share this post


Link to post
Share on other sites
(Δηλαδή για να καταλάβω υπάρχει και όρος: Standard Universal Coffee Temperature?) Aλήθεια, τα χιονοδρομικά μας τον σερβίρουν στην ΣΩΣΤΗ (κατα τους αμερικάνους) θερμοκρασία ή να τα μηνύσουμε και αυτά; :?

 

:P:P:P:shock::shock: Ξέρεις, κάτι έχεις εδώ... :evil::cry::cry:

Εάν συνδιάσουμε την ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ θερμοκρασία που επηρρεάζει τη θερμοκρασία των χειλιών μας, τότε θα έπρεπε να έχουν τον καφέ πιό κρύο, για να μην ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΣΤΕ ότι καιγόμαστε :P:P:P:P:P

 

Από την άλλη, τι γίνεται με τους πελάτες που είναι ήδη πολλή ώρα μέσα στο Σαλέ; Αυτοί θα μπορούσαν να κάνουν μήνυση για απάτη (Ξέρετε «εγώ ζήτησα ΖΕΣΤΟ καφέ ΟΧΙ χλιαρό» :P:P:P:P:P:cry::cry::(:X

 

Χμμμμ :wink: :wink:


R.I.P

θα είσαι πάντα μαζί μας!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νά λοιπόν ιδέα για το επόμενο προϊόν του ΣΤΧ teleshopping... Το ΚΑΦΕΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ.... Απαραίτητο αξεσουάρ για τις εξορμήσεις μας στα σαλέ των χιονοδρομικών απο εδώ και πέρα. Το βουτάμε, μετράμε και νοιώθουμε ασφαλείς ρε παιδάκι μου, μήν κάψουμε και τα χειλάκια μας....

ΚΑΦΕΘΕΡΜΟΜΕΤΡΟ ΛΟΙΠΟΝ (ή αλλιώς "εσπρεσσόμετρο")

 

ΥΓ Χρησιμεύει και σαν κουταλάκι για ανακάτεμα... Παρακαλώ να μπεί στην μπουτικ του συλλόγου, φωτογραφίες και τιμές προσεχώς!


Every soldier has two families: Those you raise, and those you raise hell with...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΟΚ, να θέσω τότε κάποια "περίεργα" σενάρια:

 

1) Άμα έγω κάνω το σκι μου ωραία και καλά, και περνάει η πίστα ακριβώς κάτω απ'την πορεία που ακολουθεί το καρεκλάκι, και ο άλλος πάνω είναι στην κοσμάρα του και μου έρθει κανένα πέδιλο στο κεφάλι σε ποιον θα απευθηνόμουνα?

 

2) Αν εκεί που είμαι στο συρόμενο ο μπροστινός μου μπλέξει τα μπούτια του και έρθει πάνω μου και αρχίζουμε να κουτρουβαλάμε μαζί ποιος μου πληρώνει το σπασμένο πόδι?


The most merciful thing in the world is the inability of the human mind to correlate all its contents (H.P.Lovecraft)

 

5.5.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προς Acidgirl:

 

Προσωπικά, πιστεύω οτι αυτές είναι απο τις περιπτώσεις που εύχεσαι να μην σου τύχουν, είτε σαν εκπρόσωπος του χιονοδρομικού είτε φυσικά είσαι το "θύμα". Η απάντηση που χρειάζεται εδώ πρέπει να έχει νομική υπόσταση γιατί υπάρχουν πάρα πολλές παράμετροι που πρέπει να ληφθούν υπόψιν, οπως πχ για το 1, το άν επιτρέπεται να κάνεις σκι κάτω απο το καρεκλάκι, ή για το 2 το άν αυτός έπεσε για παράδειγμα επειδή είχε τα μπατόν στους καρπούς (κάτι το οπόιο απαγορεύται) και σκάλωσαν στο χιόνι... Οπότε, κατα τη γνώμη μου πάντα, δεν γίνεται να απαντήσουμε μονολεκτικά για το ποιός ευθύνεται...

 

Υ.Γ. Βέβαια αυτά αποτελούν προσωπικές σκέψεις, οποιαδήποτε ένσταση δεκτή, αν και νομίζω πως χρειάζεται η γνώμου κάποιου σχετικου με τη νομική :?


Every soldier has two families: Those you raise, and those you raise hell with...

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΟΚ, να θέσω τότε κάποια "περίεργα" σενάρια:

 

1) Άμα έγω κάνω το σκι μου ωραία και καλά, και περνάει η πίστα ακριβώς κάτω απ'την πορεία που ακολουθεί το καρεκλάκι, και ο άλλος πάνω είναι στην κοσμάρα του και μου έρθει κανένα πέδιλο στο κεφάλι σε ποιον θα απευθηνόμουνα?

 

2) Αν εκεί που είμαι στο συρόμενο ο μπροστινός μου μπλέξει τα μπούτια του και έρθει πάνω μου και αρχίζουμε να κουτρουβαλάμε μαζί ποιος μου πληρώνει το σπασμένο πόδι?

 

1) Σε κανεναν γιατι φταις που ηθελες να κανεις ποζα σε αυτους που ειναι στο λιφτ

 

2)Εσυ παλι που δε πατησες τη μαυρη γατα οταν την ειδες στο δρομο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nickel, δες άλλη μία το post μου:

 

Άμα έγω κάνω το σκι μου ωραία και καλά, και περνάει η πίστα ακριβώς κάτω απ'την πορεία που ακολουθεί το καρεκλάκι

 

(αυτό άμα παρατηρήσετε γίνεται αρκετά συχνά)


The most merciful thing in the world is the inability of the human mind to correlate all its contents (H.P.Lovecraft)

 

5.5.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acid,

στο Παρνασσο για παραδειγμα που το διπλο περναει μεσα απο τη πιστα η La Vie (ασφαλιστικη καλυψη) σε καλυπτει και για αστικη ευθυνη (νομιζω)

Τωρα για τα αλλα χκ δε γνωριζω εαν καλυπτεσαι... οπως το βλεπω γιατι δεν το εχω δει να συμβαινει ,μαλλον θα το ριξουν στη κακια στιγμη και τιποτα αλλο...

 

Οσον αφορα το πιατακι, Στην αρτεμη περσι ειχε συμβει 2 φορες (τουλαχιστο 2 ξερω) οπου επεσε ατομο απο την αγκυρα και τραυματισε πολλους και ελαφρια και σοβαρα(σπασιμο) δε γνωριζω τι συνεβηκε, ο χιονοδρομος ισχυριστικε οτι το μονοπατι της αγκυρας ειχε παγο και γλυστρισε (αληθεια) Ποιος τη πληρωσε εαν τη πληρωσε δε γνωριζω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thank you Nickel :)

Είναι ένα θέμα που δεν μπορεί να προβλέψει κανείς :P


The most merciful thing in the world is the inability of the human mind to correlate all its contents (H.P.Lovecraft)

 

5.5.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτο στη αγκυρα κλασσικο φαινομενο...

Πεφτει ενας και μετα ντομινο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάτι ξέρω εγώ και δε παίρνω συρόμενα λιφτ με το σανιδι...όρεξη (και χρήμα!) είχα να πληρώνω τα σπασμένα (χέρια, πόδια)... :? :? :?

 

Στο θέμα του καφέ τώρα, ξεχνάτε πως η εξωτερική θερμοκρασία συμβάλλει στη μείωση της θερμοκρασίας του καφέ κι άρα αν μας σερβίρουν χλιαρό καφέ για να μη καιγόμαστε θα κρυώνει και πιο γρήγορα κι εγώ -συγγνώμη κιόλας- τον καφέ μου τον θέλω ζεστό! :)

 

 

 

:mrgreen:


Taste with your eyes

Feel with your head

And think with your heart...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειδικά το πιατάκι του Παραδείσου στα Πηγάδια είναι κάτσε καλά.Δεν εχω δει βέβαια ποτέ κάποιον να πέφτει (κυρίως στην αρχή του που η κλήση είναι ..."μαύρη") αλλα φαντάζομαι πως αν γίνει κάτι τέτοιο, κλάφτα Χαράλαμπε....Προσωπικα το θεωρώ αρκετά εως πολύ επικινδυνο και ισως κάποια στιγμή θα έπρεπε να ληφθούν κάποια μέτρα για την εξομάλυνσή του (κάποιες χωματουργικές εργασίες ίσως).

 

Αλήθεια, γνωρίζετε αν υπάρχει σε αλλο Χιονοδρομικό πιο απότομη ή εστω ανάλογη διαδρομή :?:


With great mountains, comes great skiing!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας μεταφέρω αυτολεξί τον ορο ενιοα ατυχήματος κάποιας ασφαλιστικής

εταιρίας η οποια με κάλυψε οταν επαθα ριξη χιαστών.

ΕΝΝΟΙΑ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ.

ο ορος ατυχημα θα σημαινει το περιστατικο που συμβαινει σε ασφαλισμενο κατα τη διαρκεια ισχυος του ασφαλιστηριου και οφειλεται σε αιτια ξαφνικη

εξωτερικη ορατη βιαιη τυχαια και απολυτα ανεξαρτητη απο την θεληση του ασφαλισμενου η του δικαιουχου του και προκαλει στον ασφαλισμενο σαν αποκλειστικη αιτια ανεξαρτητη καθε αλλης σωματικη βλαβη η θανατο.

 

επισης θα ηθελα να πω οτι πρεπει να προσπαθησουμε να βρουμε ενα αντιγραφο συμβολαιου απο την εταιρια που ασφαλιζεται ο παρνασος να δουμε για πιο πραγμα πληρωνουμε το ομαδικο αυτο συμβολαιο και ποιες ειναι οι καλυψεις.

 

 

εαν θελει καποιος απο το διοικητικο του συλλογου να το ψαξουμε ειμαι στην διαθεσή του.

 

 

εχω και μια προταση να κανω δημοσια,μπορουμε σαν συλλογοσ να ασφαλισουμε τα μελη με μικρο ασφαλιστρο για ατυχηματα(ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΔΩ)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Posts

    • This Group of Skiers is the Most Likely to Have a Fatal Accident, According to Experts The data doesn’t lie: Middle-aged men are most likely to misjudge their abilities and get in over their heads.   https://www.skimag.com/performance/skier-fatalies-demographics-nsaa/?utm_medium=organic-social&utm_source=skimagazine-instagram
    • Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, ότι μέχρι και την Παρασκευή 17 Μαϊου όποιος θέλει μπορεί να δηλώσει την υποψηφιότητά του στο mail snowclub@snowclub.gr για τη συμμετοχή του στο Διοικητικό Συμβούλιου του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας στις επερχόμενες εκλογές.
    • αν συμφέρει οικονομικά γιατί όχι. Εναλλακτικά δες k για Stubaital που βολεύει πιο πολύ καθώς έρχεσαι από Ιταλία   αλλιώς μπορείτε να πάτε προς dolomites αλλα όχι στα πιο γνωστά (Val Gardena κλπ) φθηνά μπορείς να βρείς γύρω από το Kronplatz, στο Ahrntal k προς Alpe Lusia ίσως 
    • το είχα κάνει k εγώ τον Νοέμβριο του 2009 μου φαίνεται με αμάξι δεν είναι πρόβλημα τότε... δες τα 3 μεγάλα XK + το Zillertal300 με τον παγετώνα, διαλέξτε ποιο σας αρέσει πιο πολύ k μετά ψάξε διαμονή όπου βολεύει να ξέρεις πάντως ότι Kaltenbach k Mayrhofen έχουν τον πιο πολύ κόσμο  
    • Αλέξη ,εννοείς να στραφούμε προς Ischgl?
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ZooL
      ZooL
      (44 years old)
    2. ΝΤΑΛΑΣ
      ΝΤΑΛΑΣ
      (44 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,324
    • Total Posts
      460,891
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,769
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Jeremyamind
    Joined
×
×
  • Create New...