Jump to content
Sign in to follow this  
Treleo

ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ - ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΚΑΤΑΔΥΣΗ

Recommended Posts

Τα καλοκαίρια, απο πολύ μικρός, πήγαινα πάντα στη θάλασσα για ψαροντούφεκο (Χταποδάκια, ψαράκια, όστρακα...) :wink: και μεγαλώνοντας άρχισα να πηγαίνω και χειμώνα (με στολή φυσικά).

Παράλληλα , μεγαλώνοντας, έμαθα να κάνω αυτόνομη κατάδυση (με μπουκάλες) και κατέληξα με πτυχίο εκπαιδευτή σε αυτό... Η αυτόμομη κατάδυση μου άρεσε κυρίως για εξερευνήσεις, κοχύλια, φωτογραφία και γενικά για τον τρόπο που απολαμβάνει κανείς την υποθαλάσσια φύση, άνετα και με ηρεμία... :) ...χωρίς να κυνηγάει, :twisted: αλλά παρατηρώντας! :lol:

Φυσικά ΠΟΤΕ δέν συνδίασα αυτόνομη κατάδυση και ψαροντούφεκο, αφενός γιατι είναι επικίνδυνο για εμάς και αφετέρου απαγορεύεται ρητά και απο την νομοθεσία. :roll:

 

Καί ερωτώ... είναι κανείς που ασχολείται ή ενδιαφέρεται να ασχοληθεί, έστω απο το καλοκαίρι, με ψαροντούφεκο ή αυτόνομη κατάδυση..? Αν ναί... περιμένω νέα, γιατί ψάχνω πάντα για παρέα..! :D

 

(Ως γνωστόν και τα δύο απαιτούν την ύπαρξη ζευγαριού για λόγους ασφάλειας...) :wink:


2 FAST 4 U

ΠΟΥΔΡΑ, ΤΣΑΝΤΑ ΚΑΙ ΚΟΠΑΝΑ..!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε Λεωνίδα θα βρεις πολλούς εδώ μέσα που ασχολούνται με αυτόνομη κατάδυση. Αν δεν με απατά η μνήμη μου ήδη εδώ έχουμε: Proteusdiver, Ccgr, Makalu, K2, Apnea, Cho-Oyu.

 

Όσο για το ψαροντούφεκο καλύτερα να αναθεωρήσεις, καθώς έχουμε πολλούς enviromentalists εδώ μέσα οι οποίοι θα σε πέσουν να σε "φάνε" που χτυπάς αθώα ψαράκια.

 

Να σου πω την αμαρτία μου και εγώ τα λυπάμαι :oops:

 

Φιλικά

Το "Μαύρο Πρόβατο" του Φόρουμ

Παναγιώτης


Χαιρετισμούς από τη χώρα της γραφειοκρατίας

IPB Image

Share this post


Link to post
Share on other sites

κανω και εγω ψαροντουφεκο..

φετος το καλοκαιρι λεω να παρω καινουργιο εργαλειο(τωρα εχω ενα 75 λαστιχοβολο)..

αξιζουν τα λεφτα τους τα αεροβολα?πια ειναι τα πλεονεκτηματα?


43198072.jpg

 

drop cliffs, not bombs

Share this post


Link to post
Share on other sites
Όσο για το ψαροντούφεκο καλύτερα να αναθεωρήσεις, καθώς έχουμε πολλούς enviromentalists εδώ μέσα οι οποίοι θα σε πέσουν να σε "φάνε" που χτυπάς αθώα ψαράκια.

 

Για να σου πώ την αλήθεια... τα ψάρια που κυνηγάω, (εννοίοτε χτυπάω :twisted: ), δέν είναι ψαράκια... αλλα ψαρούκλες... :lol: και σίγουρα δέν είναι αθώα..! αφου όλα όσα αποτελούν στόχο μου, είναι ενήλικα σαρκοφάγα κυνηγετικά ψάρια... :twisted: που κατασπαράζουν τα μικρούλια αθώα ψαράκια και εγώ φυσικά προσπαθώ να τα "εξουδετερώσω" ωστε να προστατέψω τον πλήθος των αθώων, μικρών ψαριών...! :roll: :wink:

Δές το έτσι...!!! :) Καλύτερα? :wink:

 

 

φετος το καλοκαιρι λεω να παρω καινουργιο εργαλειο(τωρα εχω ενα 75 λαστιχοβολο)..  

αξιζουν τα λεφτα τους τα αεροβολα?πια ειναι τα πλεονεκτηματα?

Σε κόβω συνεργό των "στόχων" μου (όπως αναφέρω πιό πάνω..!) αλλά για να χτυπήσεις κανα σοβαρό κυνηγόψαρο, πάρε καλύτερα λαστιχοβόλο με 90-105 σωλήνα και 6.5-6.25 βέργα ταϊτής...

Τα αεροβόλα είναι πολύ εξειδικευμένα όπλα... χρειάζονται τακτικά σέρβις, άν χτυπήσεις μικρά ψάρια θα τα διαλύσεις... (τα μικρά και αθώα καλύτερα να τα βγάλεις απο το "στόχο" σου) και εκτός απο πολύ πιο ακριβό είναι και πιό θορυβώδες με αποτέλεσμα μετά απο μία βολή... όλα τα καλά ψάρια την έχουνε κάνει για μπαχάμες... :wink:

Εγώ προσωπικά που κυνηγάω μαγιάτικα, λαβράκια, λούτσους, συναγρίδες, κυνηγούς, τονάκια και άλλα πελαγίσια, αλλά και καμιά τσιπούρα ή σαργός που θα έρθει στο καρτέρι... προτιμάω λαστιχοβόλα... μόνο...!!!! :wink:


2 FAST 4 U

ΠΟΥΔΡΑ, ΤΣΑΝΤΑ ΚΑΙ ΚΟΠΑΝΑ..!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ωραια..

8α το ψαξω καλα ετσι και αλλιως εχουμε καιρο ακομα για το καλοκαιρι(μιας και δεν εχω στολη για να παω νωριτερα) :lol:


43198072.jpg

 

drop cliffs, not bombs

Share this post


Link to post
Share on other sites
:D ΘΑ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΔΙΝΟΝΤΑΙ? :?:

If you believe in love at first sight, you never stop looking :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα αστέρια είναι σαν να λέμε βαθμός.

 

1 αστέρι είναι απλά για αυτοκατάδυση τουρισμού.

(Μέτρια βάθοι, συνήθως με οδηγό μέχρι να αποκτίσεις άνεση και γνώση)

2 αστέρι έχει και γνώσεις διάσωσης , μεγαλύτερα βάθοι (κάποτε νομίζω και νυχτερινή αλλα το έκοψαν)

3 αστέρι είναι πλέον για Master . Kοινώς δάσκαλο

 

Απο εκεί και πέρα εκτός των αστεριών μετράει ο αριθμός καταδύσεων , σεμινάρια για διάφορα μείγματα αέρα καθώς και η δυσκολία( Βλέπε νερά με ισχύρα ρεύματα , σπηλιές , λίμνες με πάγο κτλ κτλ. ) που δέν μετριούντε με αστέρια αλλά έχουν κάποιου τύπου διπλώματα.

 

Στην ελλάδα το σύνηθες είναι να πάρεις αστέρι μέσω καταδυτικής σχολής που παρέχει PANDI η CMAS (οργανισμοί)

 

Έαν έχω κάπου λάθος , συγχωρέστε με. 2 (στο δεύτερο χρωστάω εξέταση) αστεράκια απλά για τουρισμό :D

 

Εάν σε ενδιαφέρει να πας όλοι λίγο-πολύ (οι κατέχοντες) μπορούμε να σου δώσουμε τηλ. απο σχολές που πήγαμε.


Πόσες μέρες snbrd έκανες φέτος..... Ποοοοοοσο?? ΧΑχαχαχΧΑΧΑΧΑΧΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για ψαροτουφεκο ???? Μεσαααα , εχω και στολη!!! Μπουκαλες οχι δεν ετυχε νακανω ποτε μου αλλα why not?

Share this post


Link to post
Share on other sites
8) ΘΑ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΔΙΝΟΝΤΑΙ? :?:

 

Υπάρχουν πολλών ειδών διαβαθμίσεις οι οποίες εξαρτώνται από το θεσμικό όργανο που παρέχει το πτυχίο.

 

Υπάρχουν αρκετές «σχολές» (Θεσμικά όργανα εκπαίδευσης εννοώ) Ευρωπαϊκές και Αμερικάνικες.

 

Βασικά τα «αστέρια» (που χρησιμοποιούνται σε ΚΑΠΟΙΕΣ από τις σχολές) χωρίζονται σε Ερασιτεχνικά και Εκπαιδευτικά, και συνήθως είναι 3 ή 4 ερασιτεχνικά και αντίστοιχα 3 ή 4 εκπαιδευτικά.

 

Στα περισσότερα συστήματα οι ερασιτέχνικές βαθμίδες -γενικά- χωρίζονται σε:

Επίπεδο Αρχαρίου (Μπορείς να βουτήξεις με ήπιες συνθήκες σε σχετικά μικρό βάθος (18-20 μέτρα) (1 αστέρι)

Προχωρημένος Δύτης Καταδύσεις πιό «πολύπλοκες» (υποβρύχια πλοήγηση, έρευνα και περισσύλογή, Βαθιά κατάδυση κ.α.) (2 Αστέρια)

Δύτης Διάσωσης (εδώ διαφέρει ανάλογα με τα συστήματα- κάποια έχουν απλά ακόμη ποιό «δύσκολες καταδύσεις»- άλλα έχουν εκπαίδευση πρόληψης- διαχείρισης προβλημάτων ΤΡΙΤΩΝ στην κατάδυση) (3 αστέρια)

 

Εκπαιδευτικές βαθμίδες:

Βοηθός εκπαιδευτή: Μπορεί να συμμετέχει σε εκπαίδευση αυτοδυτών ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ ή να οδηγεί αυτοδύτες με πτυχίο σε καταδύσεις (1 εκπαιδευτικό αστέρι)

Εκπαιδευτής: Μπορεί να εκπαιδεύει αυτοδύτες σε όλες τις ερασιτεχνικές βαθμίδες (2 εκπαιδευτικά αστέρια)

Από εκεί και πάνω, τα συστήματα χωρίζονται ΑΡΚΕΤΑ, έτσι ώστε η περιγραφή να μπερδεύει ...και εμάς...

 

Μια πρόταση - συμβουλή: Κάνε ένα μικρό τουρ... των διαθέσιμων σχολών και ρώτα κυρίως ΠΟΣΕΣ εκπαιδευτικές καταδύσεις κάνουν και ΠΟΣΕΣ ώρες θεωρίας... Υπάρχουν αρκετές καλές σχολές, αλλά υπάρχουν και αρκετές ....

Επίσης ΔΕΝ μετράει «μία» η εμπειρία κάποιου εκπαιδευτή στο Πολεμικό Ναυτικό, καθώς αυτό που ο κόσμος θέλει να κάνει είναι καταδύσεις ΑΝΑΨΥΧΗΣ και όχι να ...ναρκοθετήσει λιμάνια εν καιρώ πολέμου... (Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πρώην Ο.Υ.Κ. δεν είναι καλοί εκπαιδευτές. Απλά ότι ΑΛΛΟ πράγμα εκπαιδευτής αυτόνομης κατάδυσης αναψυχής και ΑΛΛΟ μάχιμος Βατραχάνθρωπος).


R.I.P

θα είσαι πάντα μαζί μας!

Share this post


Link to post
Share on other sites
:P ΘΑ ΜΑΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΣΤΙΣ ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΔΙΝΟΝΤΑΙ? :?:

 

Απλά ότι ΑΛΛΟ πράγμα εκπαιδευτής αυτόνομης κατάδυσης αναψυχής και ΑΛΛΟ μάχιμος Βατραχάνθρωπος).

 

Τσουπ να ' μαι και εγώ.

 

Πολίνα δυστυχώς και στις καταδύσεις όπως σε όλα τα πράγματα υπάρχει τρελή φαγωμάρα μεταξύ των επαγγελματιών που θα είμαι πρόθυμοι να σε εκπαιδεύσουν. Το αν είναι από ΟΥΚ ή όχι δεν παίζει απολύτως κανένα ρόλο, απλά γιατί για το ΠΝ το βατράχι είναι αναλώσιμο είδος, όσο και σκληρό και να ακούγεται.

 

Υπάρχουν ακόμη πολλά συστήματα εκπαίδευσης PADI CMAS SSI κλπ και αρκετοί άσχετοι που θα σου υποσχεθούν ότι θα γίνεις ψάρι με 3-4 βουτιές.

 

Πραγματικά κάνε ότι σου είπε ο proteusdiver. Κάνε μία βόλτα στις σχολές. Τηλέφωνα και με ποιούς θα μιλήσεις μπορούμε εμείς πολύ εύκολα να σου δώσουμε. Μίλα με τον εκπαιδευτή και από εκεί και πέρα είναι καθαρά δικό σου θέμα ποιόν θα διαλέξεις για να σε μάθει. Υπάρχουν άνθρωποι και εδώ με πολλές βουτιές στο ενεργητικό τους που θα σε βοηθήσουν να αποφύγεις τους *&%&κες του χώρου.

 

Το πόσα αστέρια έχεις δεν παίζει ρόλο με το επίπεδο αυτοδύτη που πραγματικά είσαι. Μπορείς να κάνεις 30 * (επαγγελματίας διπλωματάκιας) και να έχεις στο log book σου μόνο τις εκπαιδευτικές βουτιές. Μπορείς όμως (και κατά την γνώμη μου αυτό είναι το σωστό) να κάνεις την βασική σου εκπαίδευση και μετά να αρχίσεις να βουτάς όσο το δυνατόν πιο πολύ. Όσες πιο πολλές ώρες γράφεις κάτω από το νερό τόσο καλύτερη γίνεσαι. Μετά ανάλογα με το πόσο θες να προχωρήσεις σε αυτό το σπορ διαλέγεις και τα σχολεία που θα κάνεις.

 

Και πάνω από όλα βουτάμε πάντα με τους κανόνες. Όσο καλοί και να είμαστε όσο σίγουροι για τον ευατό μας πάντα με τους κανόνες.

 

Α εδώ και μερικές φωτογραφίες για να μην ξεχνώμαστε ότι ανοίγει καιρός

 

http://snowclub.gr/modules.php?name=Forums...iewtopic&t=2071


...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τσουουουουπ......

 

Και εγω....

Ψαροντουφεκας που δεν εχει δοκιμασει ακομη αυτονομη καταδυση (ουτε σκοπευω αμεσα....)

 

Βεβαια οι χειμερινες εξορμησεις ειναι πολυ περιορισμενες διοτι οι ελευθερες μερες μου αναλωνονται αλλου..... :wink:

Απο εξοπλισμο ειμαστε πληρης (3στολες: 1 κοντη 2,5mm 1 παραλλαγης 3αρα και 1 χειμερινη 5αρα , 3 οπλα ΣΑΦΩΣ λαστιχοβολα : 1 75αρι marc valentin για τρυπες, 1 omer 100 graphite με μουλινε και το αγαπημενο μου 100 omer alluminium με σωληνα απο ανθρακονηματα... 8)-εξαιρετικο-δυνατο-ευθυβολο οπλο!)

 

Δυστυχως τα αλιευματα δεν ειναι αναλογα του εξοπλισμου αλλα διολου ευκαταφρονητα (σαργοι-λαυρακια κυριως)

Η τεχνικη μου κατα βαση ειναι καρτερι και λιγοτερο ψαχτηρι

 

 

Οσο για τα αεροβολα να προσθεσω οτι αναλογως με το βαθος που βουτας χανουν την δυναμη τους λογω αυξημενης υδροστατικης πιεσης και αυτος ειναι ο λογος που τα καθιστα "ειδικα" οπλα, για συγκεκριμενα ψαρεματα.


Β16Α rulezzzz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτο το μήνα αρχισα μαθηματα αυτονομης καταδυσης σε ενα καταδυτικο κεντρο στην Συρο. Ειμαι πολυ χαρουμενη που βρηκα κατι να ασχολουμε τα καλοκαιρια στο νησι μου μιας και δεν μπορω να κανω snowboard... :D

Ψαχνω και για αλλους αυτοδυτες να μιλησουμε και να μου δωσουν τα φωτα τους και φυσικα για καταδυσεις :)

Ακομα ειμαι αρχαρια αφου οι βουτιες μου μετρονται στα δακτυλα του ενος χεριου προς το παρον. Την αλλη εβδομαδα εχω εξετασεις για το πρωτο αστερι.

:)


Make my Day!

IPB Image

Means Snow!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή επιτυχία!


Πόσες μέρες snbrd έκανες φέτος..... Ποοοοοοσο?? ΧΑχαχαχΧΑΧΑΧΑΧΑ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Posts

    • This Group of Skiers is the Most Likely to Have a Fatal Accident, According to Experts The data doesn’t lie: Middle-aged men are most likely to misjudge their abilities and get in over their heads.   https://www.skimag.com/performance/skier-fatalies-demographics-nsaa/?utm_medium=organic-social&utm_source=skimagazine-instagram
    • Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, ότι μέχρι και την Παρασκευή 17 Μαϊου όποιος θέλει μπορεί να δηλώσει την υποψηφιότητά του στο mail snowclub@snowclub.gr για τη συμμετοχή του στο Διοικητικό Συμβούλιου του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας στις επερχόμενες εκλογές.
    • αν συμφέρει οικονομικά γιατί όχι. Εναλλακτικά δες k για Stubaital που βολεύει πιο πολύ καθώς έρχεσαι από Ιταλία   αλλιώς μπορείτε να πάτε προς dolomites αλλα όχι στα πιο γνωστά (Val Gardena κλπ) φθηνά μπορείς να βρείς γύρω από το Kronplatz, στο Ahrntal k προς Alpe Lusia ίσως 
    • το είχα κάνει k εγώ τον Νοέμβριο του 2009 μου φαίνεται με αμάξι δεν είναι πρόβλημα τότε... δες τα 3 μεγάλα XK + το Zillertal300 με τον παγετώνα, διαλέξτε ποιο σας αρέσει πιο πολύ k μετά ψάξε διαμονή όπου βολεύει να ξέρεις πάντως ότι Kaltenbach k Mayrhofen έχουν τον πιο πολύ κόσμο  
    • Αλέξη ,εννοείς να στραφούμε προς Ischgl?
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ZooL
      ZooL
      (44 years old)
    2. ΝΤΑΛΑΣ
      ΝΤΑΛΑΣ
      (44 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,324
    • Total Posts
      460,891
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,769
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Jeremyamind
    Joined
×
×
  • Create New...