Jump to content
batucada

Δεκάλογος Της Επιλογής Μποτας Του Σκι

Recommended Posts

Ο αγγλικός όρος για την διαδικασία παράγωγης είναι "injection molding". Αν και η απόδοση στα Ελληνικά είναι "ψεκασμός" στην πραγματικότητα το υλικό πρεσάρεται μέσα στο καλούπι. Η διαδικασία με περισσότερα υλικά "multi-componed injection moldind". Οταν πρεσάρεται πρώτα το ένα υλικό και μετά το δεύτερο είναι "Over-injection", όταν γίνεται ταυτόχρονα "Bi-injection".

Στις Garmont Endorphin έχουμε την χρήση αυτής της τεχνολογίας. Άλλα μοντέλα Head Vector, Nordica Speedmachine-130 , Dalbello Venom 90. Παλιότερα (νομίζω) η χρήση της είχε περισσότερο διακοσμητικούς σκοπούς.

 

 

Η παραπομπη στη Nordica speed machine 130 παρουσιαζει σκελετο και κελυφος τριπλου ψεκασμου .

 

Ο σκοπος , η διαταξη και η μηχανικη λειτουργια των υλικων παραμενει διακοσμητικος οταν ο/η αναβατης δεν προσπαθει

να αντιληφτει , και να αξιοποιησει τα χαρακτηριστικα του εξοπλισμου του .

 

Συχνα η προσπαθεια και οι προθεσεις του κατασκευαστη ειναι πιο... εντιμες καθως στοχευει στην παραγωγη ενος πλουσιου

σε χαρακτηριστικα και πρακτικες λειτουργιες προιοντος με σκοπο να κερδισει και να ικανοποιησει τον χρηστη//καταναλωτη .

 

Εδω αρχιζει η ευθυνη του καταναλωτη που συχνα επιλεγει με πιο... αγοραια κριτηρια τον εξοπλισμο του, εστιαζοντας στο οπτικο εφε ,

αλλα και στην εντυπωση -αισθηση οτι η ΜΠΟΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΛΑ .

 

Το ερωτημα ειναι η ΜΠΟΤΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΟΝ ΑΝΑΒΑΤΗ .... Ο ΑΝΑΒΑΤΗΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΜΠΟΤΑ ???

Οι αποτυχημενες επιλογες μοντελου και μεγεθους εντοπιζονται στην απαντηση που θα δωσει κανεις στην ερωτηση .

Συχνα ενθουσιασμενοι αγοραστες με την αισθηση / εφαρμογη /τιμη της μποτας τους εμφανιζονται μετανοημενοι για την επιλογη τους

Εδω εντοπιζεται το κενο πληροφορησης και συνενοησης. Καποιος δεν Ειπε ...καποιος δεν Ακουσε .

Edited by snowhow

Share this post


Link to post
Share on other sites
Η παραπομπη στη Nordica speed machine 130 παρουσιαζει σκελετο και κελυφος τριπλου ψεκασμου .

 

Ο σκοπος , η διαταξη και η μηχανικη λειτουργια των υλικων παραμενει διακοσμητικος οταν ο/η αναβατης δεν προσπαθει

να αντιληφτει , και να αξιοποιησει τα χαρακτηριστικα του εξοπλισμου του .

 

...

 

Καλα!... Πρεπει και να μπορει... να τα αξιοποιησει... δεν ειναι ευκολο σε καποιες ηλικιες!... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εντασσοντας στην συζητηση τη γνωμη ειδικων Pies ,Yota απαντω ΄

 

Αν ο εξοπλισμος ειναι η προεκταση του ...ΕΓΩ μας ,τιθεται θεμα ηλικιας ? Εχει ηλικια το ...ΕΓΩ ? ;)

Νομιζω ΟΧΙ .Ελπιζω να εδωσα , μια ευεργετικη / αποδεκτη /ισχυουσα /λειτουργικη απαντηση = συμβατη με αυτο που θελεις να ακουσεις .

 

Αν και η μερα προσταζει την ΓΙΟΡΤΗ του ΟΧΙ ,προτρεπω στο ΠΟΤΕ ΜΗ ΛΕΣ ...ΠΟΤΕ . :P

Edited by snowhow

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το ερωτημα ειναι η ΜΠΟΤΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΟΝ ΑΝΑΒΑΤΗ .... Ο ΑΝΑΒΑΤΗΣ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΛΑ ΣΤΗΝ ΜΠΟΤΑ ???

Οι αποτυχημενες επιλογες μοντελου και μεγεθους εντοπιζονται στην απαντηση που θα δωσει κανεις στην ερωτηση .

Συχνα ενθουσιασμενοι αγοραστες με την αισθηση / εφαρμογη /τιμη της μποτας τους εμφανιζονται μετανοημενοι για την επιλογη τους

Εδω εντοπιζεται το κενο πληροφορησης και συνενοησης. Καποιος δεν Ειπε ...καποιος δεν Ακουσε .

 

Άψογη διατύπωση. Μπράβο, Θάνο! :P


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο σκοπος , η διαταξη και η μηχανικη λειτουργια των υλικων παραμενει διακοσμητικος οταν ο/η αναβατης δεν προσπαθει

να αντιληφτει , και να αξιοποιησει τα χαρακτηριστικα του εξοπλισμου του .

 

 

Kαι ποια μπορει να ειναι αυτα στη συγκεκριμενη περιπτωση;

 

Εδω αρχιζει η ευθυνη του καταναλωτη που συχνα επιλεγει με πιο... αγοραια κριτηρια τον εξοπλισμο του, εστιαζοντας στο οπτικο εφε ,

αλλα και στην εντυπωση -αισθηση οτι η ΜΠΟΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕΤΑΙ ΚΑΛΑ .

 

Μηπως αυτα ειναι λεπτομερειες μπροστα στο οτι

ο περισσοτερος κοσμος αγοραζει τις μποτες του μεγαλες,με την ευθυνη μοιρασμενη αναμεσα σ'αυτον και σε

αυτον που του την πουλησε;

 

εμενα παλι ηταν ετοιμο το κλιπ μεσα σε μια εβδομαδα

 

Εγω πιστευω οτι ησουν τυχερος.Αν ηταν να μαντεψω θα ελεγα οτι το εβγαλε απο καποιο μουσιακο κομματι.

Αν οχι του βγαζω το καπελο γιατι αυτες οι υπηρεσιες απλα δεν παρεχονται στην ελλαδα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
εμενα παλι ηταν ετοιμο το κλιπ μεσα σε μια εβδομαδα

 

Εγω πιστευω οτι ησουν τυχερος.Αν ηταν να μαντεψω θα ελεγα οτι το εβγαλε απο καποιο μουσιακο κομματι.

........

Αν οχι του βγαζω το καπελο γιατι αυτες οι υπηρεσιες απλα δεν παρεχονται στην ελλαδα.

 

maylo ,

 

προτεινω να μην μαντευεις (α) ...αλλα και να (β ) μην βγαζεις το καπελλο τοσο ευκολα γιατι το κανεις στο ιδιο προσωπο.

 

α. το clip του dust ειναι απολυτα συμβατο με την μποτα του [ speedmachine 8 ] και ειναι το ανταλλακτικο για την συγκεκριμενη μποτα .

 

β. τα προιοντα που περιγραφει ο apoplanitarhis βρισκονται στην Ελλαδα απο τις 22 /12 , ενω ο ιδιος βρισκοταν στην Ιταλια .

Δεν ηρθαν στην ωρα τους και δικαιωματικα θεωρησε οτι δεν του ειναι πλεον απαραιτητα .

 

Συμπερασμα το ιδιο προσωπο που διαχειριζεται μια μαρκα ,μπορει να δημιουργησει θετικες και αρνητικες εντυπωσεις για τον τροπο που παρεχει υπηρεσιες .

Σιγουρα δεν μπορει να κανει << ντα ντα>> τον προμηθευτη του για τον τροπο που επελεξε να αποστειλει προιον τον Οκτωβριο/ Νοεμβριο /Δεκεμβριο ,

ουτε και να υποχρεωσει σε αγορα πελατες λιανικης που ρωτουν και παραγγελνουν τηλεφωνικα , χωρις περαιτερω δεσμευσεις .

 

Το συστημα θα αρχισει να λειτουργει εξορθολογισμενα οταν οι καταναλωτες / πελατες /φιλοι του brand συμπληρωνουν μια φορμα παραγγελιας

με περιγραφη κωδικου /τιμης /χρονου παραδοσης και κοστους μεταφορας και τοποθετησης αν προκειται για ανταλλακτικο . Οπως ακριβως αγοραζουν στο

internet [ στο οποιο προπληρωνεται το κοστος και τα οποια εξοδα αποστολης ] και τα καταστηματα του εξωτερικου .

 

Οι διαδικασιες που προβλεπονται για την προστασια του καταναλωτη ειναι ακριβως οι ιδιες που προστατευουν και την επαγγελματικη αξιοπρεπεια του

εμπορου εισαγωγεα . Σε βεβαιωνω οτι και στα καταστηματα βρισκονται εξοπλισμοι που ξεχαστηκαν απο τους παραγγελιοδοτες .

Το συστημα ουτως η αλλως αποκαθισταται καθως προ - απαιτει αμοιβαια συνεπεια εμπορου- καταναλωτη .

 

Οι κανονες ειναι ρεαλιστικοι και ανταποκρινονται στην προσφορα και την ζητηση . Ειμαστε ετοιμοι να δεχτουμε τις συνεπειες της ασυνεπειας μας και

της κακης μας οργανωσης . Ειμαστε ετοιμοι να ακολουθησουμε πιστα οτι προβλεπεται στις αγοραπωλησιες .

Ο εμπορος αγοραζει χρημα απο τον ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ και του πωλει προιον . Ο καταναλωτης αγοραζει προιον και Πωλει χρημα στον εμπορο .ΕΧΟΥΜΕ ΔΥΟ ΜΕΡΗ, ΔΥΟ ΠΩΛΗΤΕΣ ΚΑΙ

ΔΥΟ ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ

Νομικα ειναι αμφοτεροβαρης συμβαση. Οταν αυτο γινει κοινη συνειδηση ,θα βελτιωθουμε ολοι . Ο Πελατης εχει παντα δικιο ...οταν αγοραζει και πωλει

οπως προβλεπεται .Και τα δυο μερη μπορουν να απεχουν απο την πωληση, οταν εκλειπουν οι αμοιβαια προβλεπομενοι οροι που την αφορουν .

Ακουγεται σαν Μνημονιο αλλα αυτοι ειναι οι απλοι κανονες συναλλαγης που προβλεπονται τα τελευταια 100 χρονια στην καθημερινοτητα της ευρωπης .

Το μορφωμα ανατολιτικου παζαριου με δυτικοευρωπαικο φερετζε τελειωνει για ολους . Οσοι δεν μπορουν να ανταποκριθουν θα παψουν να ειναι εμποροι

και δυστυχως θα παψουν να ειναι καταναλωτες .

Edited by snowhow

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή μερικές φορές η ακριβής ορολογία είναι σημαντική (έστω και για λίγους μόνο) - Νομίζω τουλάχιστον ο ΜakisM με καταλαβαίνει στα μηχανολογικά...

Ο αγγλικός όρος για την διαδικασία παράγωγης είναι "injection molding". Αν και η απόδοση στα Ελληνικά είναι "ψεκασμός" στην πραγματικότητα το υλικό πρεσάρεται μέσα στο καλούπι....

 

Η σωστή απόδοση, δεν είναι ψεκασμός.

 

Εναλλακτικά ( αλλά και επειδή δεν πρόκειται για ψεκασμό - από τεχνικής άποψης), θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ο όρος "έγχυση σε καλούπι/μήτρα", μιας και το inject δε σημαίνει ψεκάζω αλλά εγχύω (εξ ου και η λέξη για την ένεση - για τον κινητήρα αυτοκινήτου ίσως πρόκειται για λάθος απόδοση ο "ψεκασμός").

 

Απ' όσο έχω καταλάβει, τουλάχιστον ένας ανάμεσά μας είναι καθηγητής αγγλικών, οπότε ας με διορθώσει αν κάνω λάθος.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται, εκτενές άρθρο στη Wikipedia εδώ.


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Επειδή μερικές φορές η ακριβής ορολογία είναι σημαντική (έστω και για λίγους μόνο) - Νομίζω τουλάχιστον ο ΜakisM με καταλαβαίνει στα μηχανολογικά...

 

 

Η σωστή απόδοση, δεν είναι ψεκασμός.

 

Εναλλακτικά ( αλλά και επειδή δεν πρόκειται για ψεκασμό - από τεχνικής άποψης), θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ο όρος "έγχυση σε καλούπι/μήτρα", μιας και το inject δε σημαίνει ψεκάζω αλλά εγχύω (εξ ου και η λέξη για την ένεση - για τον κινητήρα αυτοκινήτου ίσως πρόκειται για λάθος απόδοση ο "ψεκασμός").

 

Απ' όσο έχω καταλάβει, τουλάχιστον ένας ανάμεσά μας είναι καθηγητής αγγλικών, οπότε ας με διορθώσει αν κάνω λάθος.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται, εκτενές άρθρο στη Wikipedia εδώ.

 

Σωστά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Γειά σου Κωνσταντίνε,

 

Αν και θα θεωρηθώ πάλι αιρετικός υπέρ της σκληρής μπότας, τo flex κάτω από 50 το βρίσκω πολύ λίγο. Μια σκληρότερη μπότα εκτός ότι θα κρατήσει περισσότερα χρόνια, θα βοηθήσει στη βελτίωση της τεχνικής, και στο να νιώθει περισσότερη σιγουριά και ασφάλεια, άρα απολαυστικότερο σκι. Ακόμα ένας λόγος εφόσον πρόκειται για άτομα που έχει θεωρητικά καλή βασική εκπαίδευση (από δάσκαλο) αθλητικό σωματότυπο και ήδη καλή τεχνική σχετικά με το επίπεδο εμπειρίας (αν καρβάρει με παράλληλα πέδιλα).

 

Ο μόνος κίνδυνος του παραπάνω του ιδανικού φλεξ είναι να «χτυπήσει» το πόδι σε κάποιο σημείο, να δυσκολευτεί να τη συνηθίσει, ή ακόμα πιο συνηθισμένο να κουράσει τα πόδια και ολόκληρο το σώμα. Θα χρειαστεί λοιπόν να δοκιμάσει πολλές (μα πολλές) μπότες με υπομονή και επιμονή για να βρεί αυτή που θα ταιριάξει στο πόδι. Ο βασικότερος παράγοντας είναι η εφαρμογή και η αίσθηση.

Όσο για τον παράγοντα τιμή που δεν μπορούμε να παραβλέψουμε, απλά θυμηθείτε ότι αγοράζετε το βασικότερο εργαλείο για το σπορ που αγαπάτε.

 

Φιλικότατα, Χρήστος

 

Ευχαριστω ολους σας παιδια για την βοηθεια!

Share this post


Link to post
Share on other sites

To θεμα αυτό επειδή ειναι "sticky" για την Επιλογή μπότας καλό είναι να αποφευγεται ο διαλογος για θεματάκια οπως τα clip του αποπλανηταρχη,dust κλπ.

 

Το θέμα θα συνεχιζει να διαβάζεται στο μέλλον και πρεπει να το κρατάμε "καθαρό"

 

 

κ.Λάππα οταν "σιωπησει" να επιμεληθείτε της καθαριότητας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παραθετω ενα link για το τι πρεπει να προσεχουμε οταν αγοραζουμε μποτες,που συμπληρωνει τις πληροφοριες που

εχουν ηδη δοθει.Το κακο ειναι οτι ειναι στα εγγλεζικα ;)

 

http://www.biostance.com/downloads/FitZoneTesting.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!! Αν μπορει καποιος να με βοηθησει .Το επιπεδο μου ειναι στο μετριο περιπου και οι μποτες που εχω ειναι οι πρωτες που ξεκινησα.ειναι tecnika με φλεξ 60 αν δεν κανω λαθος.το προβλημα μου ειναι οτι σε πιστες μπλε δεν με κουραζουν αντιθετως με πιστες κοκκινες και μαυρες στις οποιες με ενοχλουν εντονα στα πελματα (στις καμαρες). κατα συνεπεια σε βουνο οπως ο παρνασσος να μην με ενοχλουν εντονα αλλα

τις προηγουμενες χρονιες σε δυσκολοτερες πιστες μεγαλυτερης διαδρομης να με πιεζουν και να με αναγκαζουν να σταματαω για ξεκουραση καθε 50 μετρα.Μια διευκρινιση ειναι οτι ισως τα πελματα μου ειναι πλατια αλλα η μποτες δεν με πιεζουν καπου.Πριν την αγορα τους εφαρμοστηκε και ο σχετικος δεκαλογος πιο πανω.

 

το συγκεκριμενο ποστ το εγραψε ο Γιωργος που ειναι ο αδερφος μου μεχρι να κανει δικο του account!

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!


101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πόσο καιρό έχεις τις μπότες;

Πόσες μέρες σκι έχεις κάνει με αυτές;

Share this post


Link to post
Share on other sites
ω ειναι οι πρωτες που ξεκινησα.ειναι tecnika με φλεξ 60 αν δεν κανω λαθος.το προβλημα μου ειναι οτι σε πιστες μπλε δεν με κουραζουν αντιθετως με πιστες κοκκινες και μαυρες στις οποιες με ενοχλουν εντονα στα πελματα (στις καμαρες). κατα συνεπεια σε βουνο οπως ο παρνασσος να μην με ενοχλουν εντονα αλλα

τις προηγουμενες χρονιες σε δυσκολοτερες πιστες μεγαλυτερης διαδρομης να με πιεζουν και να με αναγκαζουν να σταματαω για ξεκουραση καθε 50 μετρα.

Οι technica που έχω ρυθμίζουν με μια βίδα την καμάρα. Αν δεν έχεις πρέπει να ψαχτείς με πάτους αλλιώς μάλλον πας για άλλη μπότα.

 

Από αυτά που διαβάζω μάλλον πρόβλημα στην τεχνική οδηγεί σε μεγάλη και "λαθος" πίεση του ποδιού όταν δυσκολεύετε σε κάποιες πίστες. Ίσως κάποια μαθήματα τεχνικής (πχ σενάριο είναι να βάζει το βάρος πίσω σε μεγάλες κλίσεις και να τρώει όλο το ζόρι το πόδι)


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειναι η τεταρτη σεζον που θα χρησιμοποιηθουν οι μποτες και εχουν φορεθει γυρω στις 35 με 40 φορες


101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένας από τους κυριότερους λόγους που σταμάτησα το ski ... οι καθόλου βολικές μπότες του! Εσάς μπορεί να σας φανούν χρήσιμα όμως :yes , here you are:

 

Boot fitting 1:

 

 

Boot fitting 2:

  • Like 4

Παρακαλώ σε σταυραητέ, για χαμηλώσου ολίγο, Και δώσ’ μου τες φτερούγες σου και πάρε με μαζί σου,

Πάρε με απάνου στα βουνά, τι θα με φάει ο κάμπος ... - Κ. Κρυστάλλης

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά αλλά εκτός από την προσαρμογή πάτου στα μέτρα σου,πραγματικός bootfitter δε νομίζω

ότι υπάρχει στην Ελλάδα.Ξέρει κανεις κατι άλλο?

  • Like 1

"I would never have imagined that a girl from little ol’ Midland, Ont. would be where I am today.So always dream big…you can make it happen!"(Sarah Burke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

πιστευω πλεον μονο μποτα με αεροσολα . τεραστια διαφορα

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΚΛΑΙΩ!!!!

:shysterical: :shysterical: :shysterical:

  • Like 2

moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημερα παιδια,

χθες εκανα ερευνα αγορας μποτας στη περιοχη του βολου μιας και ειμαι απο λαρισα οπου δεν ειχε τπτ.Τελικα αγορασα μια ατομικ btech70.

174-175 υψος και 72 κιλα.

Απλα αυτες που δοκιμασα συμφωνα με αυτον στο νουμερο μου ηταν κατι σαλομον 26 και 26.5 και της ατομικ οπου και πηρα 27.απο κατω βεβαια γραφει 26.5 27 με αναγλυφα ενω τα αυτοκολητα λενε 27.παπουτση φοραω 42 σε φαρδια γραμμη.

 

Στο 26αρι τις σαλομον μουδιαζε το ποδι απο παντου.στ 26.5 το νιωθα σφυχτο με ελαφρια πιεση απο τα πλαγια.τελος στην ατομικ ενιωθα το ποδι μου πολυ καλα μεσα με κρατουσε καλα αλλα μπορουσα να κουνησω τα δαχτυλα μου μπροστα.πιστευω οτι απο θεμα νουμερο εκανα τη σωστη επιλογη.ποια ειναι η γνωμη σας;;

Edited by Agis Vlamoulis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό θα στο πει το βουνό φιλαράκι!!!


101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...