Jump to content
Nickel

χ/κ Καλαβρύτων

Recommended Posts

Ενα θα σας πω........!

Μακάρι όλες οι μέρες να ήταν όπως αυτό το Σ/Κ........!

Και σήμερα, 15/2/2009 αλλά και χθές 14/2/2009 έγινε της πούδρας και της φρεσκαδούρας το πανηγύρι..........!

Ηταν εκπληκτικά, κυρίως το Σάββατο που το χιόνι ήταν γ@μ@το, κ το βουνό με πολύ λίγο κόσμο.....απλώς οργιάσαμε......! <_<:D;)

Μπορούν να σας πουν περισσότερα κ τα υπόλοιπα μέλη του συλλόγου που τίμησαν το βουνό με την παρουσία τους και περάσαμε υπεροχα και τις 2 μέρες που είμασταν επάνω........! :D 80

Κλασσικά, θα σας βάλει φωτογραφίες ο Γιώργος όπου θα πάρετε μια γεύση.......και σίγουρα θα ζηλέψετε.......... ;)

 

Πάντα τέτοια ρε.........!

 

Και μετά την σημερινή χιονόπτωση εγώ ζηλεύω αυτούς που θα πάνε αύριο..... ;)

 

 

+1000

 

Φοβερή μέρα με πολύ χιόνι, τέλεια ποιοτητα και διάθεση!

Πάντα τέτοια!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χτες ηταν υπεροχα πανω..

Ολα λειτουργουσαν...φοβερος καιρος...και οι πιστες απιστευτες!!!

Ευγε !!!! :rolleyes::huh:

 

Παντα τετοια... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΛΕΙΠΑΜΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΣΤΟ FORUM ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΕΑΝ ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΚΑΛΑ Η ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΠΟΥΔΡΑ ΕΙΧΕ

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΧΚΚ ΣΤΙΣ 13 ΚΑΙ 14 ΦΛΕΒΑΡΗ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΙΣΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

ΕΝΑ ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΕΝΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΙΣ ΠΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ SNOWPARK

 

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΟΥΔΡΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

SnowPark Friday and 13

 

 

Βρε Μetere αγορι μου το αυτοκινητο ειναι μερος snowpark δεν το παρατησαν εκει τυχαια. Τι παλικαρι εισαι εσυ? :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Βρε Μetere αγορι μου το αυτοκινητο ειναι μερος snowpark δεν το παρατησαν εκει τυχαια. Τι παλικαρι εισαι εσυ? :rolleyes:

 

καλή η πλάκα αλλά όταν τίθεται θέμα ανθρώπινων ζωών πρέπει να είμαστε ποιο σοβαροί

η τοποθέτηση του εκεί μόνο ως εγκληματική ενέργεια με ενδεχόμενο δόλο μπορεί να χαρακτηριστεί


Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Νομίζω ότι είσαι λίγο υπερβολικός......?!

1. Εμείς και στο πήγαινε αλλά κ στο φεύγα οι δρόμοι ήταν πεντακάθαροι κ πέρασε 2 φορές από δίπλα μας η αλατιέρα.

2.Όσο για τους ανεγκέφαλους, όντως υπάρχουν πολλοί κ κυρίως είναι τζιπάτοι που για λόγους μ@λ@κίας δεν δέχονται να βάλουν αλυσίδες και πάνε όποιον πάρει ο χάρος.......!

Τι να πω.......ελπίζω για δικό τους αλλά κ για δικό μας καλό να βάλουν μυαλό σύντομα πριν θρηνήσουμε θύματα......! :rolleyes:

 

Over-poulover είσαι η κοπέλα που γνώρισα μαζί με τον alcatraz σωστα? :huh:

Μάλλον είσαι τυχερή γιατί έφυγες νωρίτερα, άν έφευγες κατά τις 6μιση από Καλάβρυτα θα καταλάβαινες τι εννοούσα ταλαιπωρία στο μάξιμουμ γιατί τότε ξεκίνησε τρομερή χιονόπτωση (πέρασαν 2 φορές εκχιονιστικά μπροστά μας και ο δρόμος σε 10 λεπτά είχε ξαναχιονιστεί).

 

Μετά τα τούνελ προς Διακοφτό, ανεβαίνοντας, είχαν μπλοκάρει και τα 2 ρεύματα σε απόλυτη ακινησία για 2 ώρες. Αφού σταματήσαμε για να βάλουμε τα πανιά από το πρώτο δείγμα γλυστρίματος συνεχίσαμε μέχρι που πέσαμε σε σταμάτημα μερικά χιλιόμετρα μετά και χωρίς να έχει γίνει ατύχημα. Οι μισοί είχαν αλυσίδες και δεν ήξεραν πως να τις τοποθετήσουν οι άλλοι μισοί να προσπερνάνε όσους έβαζαν αλυσίδες για να κολλήσουν και τα 2 ρεύματα στη συνέχεια (και να μην χωράει ούτε το εκχιονιστικό). Τα περισσότερα jeep να μην ξέρουν την χρήση του low.

Τραγική η περίπτωση μιας κοπέλας μπρός μου, η οποία έκανε προσπέραση χωρίς αλυσίδες σπινιάροντας μέχρι να κολλήσει και να βγεί έξω για να μου ζητήσει βοήθεια για το πώς μπαίνουν τα πανια (δεν ήξερε καν σε ποιες ρόδες έμπαιναν). Κατα τάλλα ο μόνος που να προσπαθεί ήταν ένας άνθρωπος της πολιτικής προστασίας να επιτηρήσει 100 αυτοκίνητα μέσα σε σφοδρή χιονόπτωση. Η αστυνομία μέσα στα αυτοκίνητα παρατηρητής (ούτε καν συζήτηση για κάποιον που να επιβάλλει τη χρήση αλυσίδων).

Αυτά χωρίς υπερβολές.

Έφτασα κατα τις 10:30 στη Πάτρα ικανοποιημένος από το σκί που έκανα, αλλά και που ξέμπλεξα.

 

Παρεπιπτόντως πολύ ωραίο το χιόνι σε Ειρήνη (απόλαυση) και στα αριστερά της Άρτεμις και σε Στύγα, αλλά κάτω από την Νεραιδοράχη φαίνόταν χάλια, με πάγους και πέτρες. Δεν έχει κάτσει καλά το χιόνι ακόμα σε εκείνη τη πλευρά δυστυχως :/

 

Tα tigershark 10ft τα συνήθισα πολύ γρήγορα btw :lol: Άψογα ήταν για πρώτη τους φορά, θα ήθελα συμβουλή του alca για τη ρύθμιση που θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω στις χτεσινές συνθήκες :D

Edited by bomberman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, αυτή είμαι.... :):lol:

 

Ουπς......!Όντως έφαγες πακετάκι... :D ..αλλά είπαμε......η μ@λ@κία είναι ανίκητη και δυστυχώς ανεγκέφαλοι υπάρχουν πολλοί.....! :rolleyes::huh:

 

Και δεν είμαι τυχερή που έφυγα.......εγώ ήθελα να αποκλειστώ εκεί κ όχι να είμαι στην δουλειά σήμερα.......! :lol:

Κλαψ......! :lol:B)


moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
fOUL CARVE.λιγο εκτος γιατι επεσε δουλεια στην τεχνικη αλλα με τον γεροκανιβαλο(μιτσαρα) σημερα στο βουνο τι τεχνικη να κανεις. :rolleyes::huh::D

 

Είσαι και φαίνεσαι ρε!


Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πράγματι περασαμε ένα εκπληκτικό σαββατοκύριακο! :D Η παρέα απροσδόκητα μεγάλη για Καλάβρυτα (ημαστε γυρω στα 12 ατομα σωστα παιδεςB) και το χιονι εκπληκτικής ποιότητας. Ομοιες μέρες σάββατο και κυριακή, ο καιρός εκλεισε κατά τη 1, ως τότε όμως ειχαμε προλάβει να λιώσουμε. Ειδικά το Σάββατο το πρωι είχε λιακάδα και υπέροχο στρωμένο χιόνι. Μεχρι κι εγώ μπορούσα να καρβάρω! :rolleyes::huh::lol: :LOL: Βεβαια μακράν η διασκεδαστικότερη κατεβασιά έγινε με ομίχλη που δεν έβλεπες τη μύτη σου, γυρω στις 2 στη Στύγα, με σύσσωμη την ομάδα να τραγουδάει "να ζήσεις ηλία κτλ" χωρίς ο Ηλίας να έχει γενέθλια :lol: αλλά και αναζητώντας συνεχώς το Νίκο, επωνομαζόμενο και Λαλάκη, ο οποίος αρχάριος γαρ δεν ειχε ξανακατέβει τη Στύγα και με την ομίχλη φοβόμαστε μήν τον χάσουμε!

Χτες δυστυχώς η Στύγα ως εκεί που καταλήγει ο δρόμος της Αρτεμις και η Ειρήνη δεν ειχαν πατηθεί με αποτέλεσμα να οργωθούν πολύ γρήγορα. Αλλά μετά από δυο ρακόμελα στο Θοδωρή όλα ισιώνουν, έ Μητσάρα;;; Ειπες κάτι;;; :) Ευτυχώς ήταν παρόν το εξαίσιο μέλος ΔΣ Γιώργος snowholic και έδινε λίγο κύρος στην παρέα.

Με χαρά ειδα την πρόοδο της Νικολέτας και του Κωστή μετά τη Γαλλία.

Σας ευχαριστώ όλους για την παρέα. Να ειμαστε καλά να ξαναβρεθούμε στα βουνά μας!

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλή η πλάκα αλλά όταν τίθεται θέμα ανθρώπινων ζωών πρέπει να είμαστε ποιο σοβαροί

η τοποθέτηση του εκεί μόνο ως εγκληματική ενέργεια με ενδεχόμενο δόλο μπορεί να χαρακτηριστεί

 

 

Βρε αγορι μου :rolleyes::huh::D:lol: μου αλαξες τα φωτα τωρα...

 

σαν να εχεις δικιο, και τους πυλωνες πλακα πλακα η ενεργια να τους βαλουν εκει που τους εχουν βαλει ισως να αποτελει εγκληματική ενέργεια με ενδεχόμενο δολο σε βαθμο κακουργηματος χωρις ελαφρηντικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Βρε αγορι μου :rolleyes::huh::D:lol: μου αλαξες τα φωτα τωρα...

 

σαν να εχεις δικιο, και τους πυλωνες πλακα πλακα η ενεργια να τους βαλουν εκει που τους εχουν βαλει ισως να αποτελει εγκληματική ενέργεια με ενδεχόμενο δολο σε βαθμο κακουργηματος χωρις ελαφρηντικά.

 

 

ΠΑΩ ΠΑΣΟ

 

ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝ


Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Βρε αγορι μου :rolleyes::huh::D:lol: μου αλαξες τα φωτα τωρα...

 

σαν να εχεις δικιο, και τους πυλωνες πλακα πλακα η ενεργια να τους βαλουν εκει που τους εχουν βαλει ισως να αποτελει εγκληματική ενέργεια με ενδεχόμενο δολο σε βαθμο κακουργηματος χωρις ελαφρηντικά.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΗΡΕΙΣ ΑΓΝΕΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

 

ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ (ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΟΥΣ)

 

ΚΑΛΟ ΣΚΙ

Edited by metero

Don t SKI in Greece
Ο κομπλεξικός

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΦΕΤΟΣ

ASTA LA VISTA ΜΠΑΜΠΗ

ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΑΟ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, τέσσερεις χειμώνες που έζησα στην Αυστρία, έχοντας οδηγήσει σε χιονοθύελες με πολύ πιο ακραίες συνθήκες, ποτέ δεν έχω πετύχει τόσο χιονισμένο δρομο όπως αυτός των καλαβρύτων. Τα εκχιονιστικά πάντα ξεκινούσαν εγκαίρως και οι δρόμοι ήταν πάντα αλατισμένοι με αλάτι εισαγώμενο ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ (μαρτυρας το αυτοκινητάκι μου, που σκούριασε στο πι και φι...)

 

Τέλος το μποτιλιάρισμα δεν προήλθε από τους ανεγκέφαλους, έπαιξαν και αυτοί το ρόλο τους, προήλθε από το εκχιονιστικό σε συνδιασμό με τους ανεγκέφαλους. Αν δεν ανεβαινε εκχιονιστικό, οι έχοντες αλυσίδες θα προσπερνούσαν τους ανεγκέφαλους, και οι ανεγκέφαλοι ας ξεχειμωνιάζαν εκεί. Αυτό γινόταν τα χριστούγεννα τις φορές που ανέβηκα στα πηγάδια...

Edited by gmournos

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπερα σε ολους!!!

επειδη αυριο λεω να παω για πρωτη φορα φετος,δυστηχως, στο ΧΚΚ ξερει κανεις σε τι κατασταση ηταν ο δρομος σημερα?εχω αλυσιδες,εννοειται,αλλα με οσα ακουγονται καλο ειναι να ξερω απο πριν.

Σιγουρα το βραδυ πολλα μπορουν να γινουν αλλα εστω σε περιπτωση που δεν ριξει κατι....

ευχαριστω!!!!


IPB Image

Share this post


Link to post
Share on other sites
...

Τέλος το μποτιλιάρισμα δεν προήλθε από τους ανεγκέφαλους, έπαιξαν και αυτοί το ρόλο τους, προήλθε από το εκχιονιστικό σε συνδιασμό με τους ανεγκέφαλους. Αν δεν ανεβαινε εκχιονιστικό, οι έχοντες αλυσίδες θα προσπερνούσαν τους ανεγκέφαλους, και οι ανεγκέφαλοι ας ξεχοιμονιάζαν εκεί. Αυτό γινόταν τα χριστούγεννα τις φορές που ανέβηκα στα πηγάδια...

 

Φιλε, εχοντας ζησει 4 χρονια Νορβηγια και 7,5 Ελλαδα, ενα εχω να σου πω:

 

Η βλακεια ειναι ανικητη! :P

 

Θα αξιζε τον κοπο να κανουμε ενα thread με τιτλο "Η βλακεια ειναι ανικητη και ανεβοκατεβαινει στα ΧΚ με 4Χ4 η και χωρις...". Θα ξεπερναγε το λιγο γελιο σε χρονο dt!

 

Ηθελα να ηξερα τι σκεφτοτανε αυτος ο καρμιρης που ανεβαινε απο Αμφικλεια Φτερολακκα με Range-Rover με λαστιχα 19 ιντσων (μπορει και 20 και 21, σαν σαυρα ηταν) με ασφαλτινα λαστιχα και το αυτοκινητο να μην πηγαινει 10 εκατοστα ισια :P . Δεν παλευοταν με τιποτα, εγω τον προσπερασα στο μοναστηρι, εφτασα μεχρι την διασταυρωση και πισω μεχρι που το εθαψα, αυτος 40-45 λεπτα αργοτερα (σας ορκιζομαι ρε παιδια) ακομα χαροπαλευε. και πως το κατεβασε το ρημαδι;

 

Chevrolet Blazer 4X4, Audi TT Quattro, με δυο αλυσιδες, μια μπρος δεξια, μια πισω αριστερα :P

 

Cayenne να γλιστραει με ασφαλτινα λαστιχα φαρδους πανω απο 30 ποντους και τους τροχους μπλοκαρισμενους ΜΠΡΟΣΤΑ στην εισοδο του ΧΚΠ στο 1750 :P Ο κοσμος να βουταει απο το δρομο του αλαφιασμενος!

 

Peugeot Rallye να κανει κυκλους στο παρκινγκ γιατι δεν μπορουσε να βρει προσφυση να ΒΓΕΙ απο το παρκινγκ, μεχρι που κοπανησε καποιον...

 

Ποσα λεωφορεια εχουν διπλωσει στη στροφη του Βαρκου;

 

Ποσα 4Χ4 απο 2 τονους και πανω εχουν βγει απο το δρομο στην επιστροφη γιατι δεν πιανουν τα λαστιχα στην κατηφορα με φρενα;

 

Ποσοι αρνουνται να φορεσουν αλυσιδες στη στροφη για ΧΚΠ και μετα κλεινουν το δρομο για να τις φορεσουν πανω στη φουρκετα που διπλωσαν; Προχειρα μου ερχονται στο μυαλο 5-6 περιπτωσεις απο τις πιο τραγικες...

 

Η βλακεια ειναι ανικητη!

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites
Χτες δυστυχώς η Στύγα ως εκεί που καταλήγει ο δρόμος της Αρτεμις και η Ειρήνη δεν ειχαν πατηθεί με αποτέλεσμα να οργωθούν πολύ γρήγορα. Αλλά μετά από δυο ρακόμελα στο Θοδωρή όλα ισιώνουν

 

Μια χαρά πατημένη ήταν , δυσκόλεψε μόνο μετά της 14.00 όπου άρχισε και χιόνιζε .

 

Αν έχεις αλυσίδες και ξέρεις να της τοποθετείς δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα , ιδικά τις καθημερινές με λιγότερη κίνηση.

Μέτερο δεν γνωρίζω για το θέμα ασφαλείας που λές αλλά εμένα δεν ταιριάζει καθόλου στην αισθητική μου ένα τρακαρισμένο αυτοκίνητο στο βουνό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΤΕΟ Να σκεπάζεις τα λουλούδια

για ποια κακοκαιρία μιλάς για 15-30 πόντους χιόνι !!????

 

Θα σε στενοχωρήσω αλλά τα χιονοδρομικά στο εξωτερικό ποτέ μετά από κακοκαιρία δεν είναι ανέτοιμα

και δεν περιμένουν τους υπαλλήλους τους στις 9:30 να έρθουν με το ΚΤΕΛ να ετοιμάσουν το ΧΚ για λειτουργία

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΝΑ ΛΕΕΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΧΙΟΝΙΣΕ ΕΧΤΕΣ ΘΑΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ

ΟΙ ΑΝΘΡΟΠΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΝΑΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ ΔΥΑΠΛΑΤΑ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ

ΟΤΑΝ ΕΔΩ ΣΤΟ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ ΛΕΝΕ ΧΙΟΝΟΣΕ ΕΧΤΕΣΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΣΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ

 

ΕΠΙΣΗΣ ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ ΓΙΑ ΠΕΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕ Η ΑΡΤΕΜΗΣ !!!???

ΗΤΑΝ ΧΑΛΑΣΜΕΝΗ !!!??? ΓΙΑΤΙ Η ΠΙΣΤΑ ΗΤΑΝ ΠΑΤΗΜΕΝΗ ΚΑΙ Ο ΔΙΑΔΡΟΜΟΣ ΠΑΤΗΘΗΚΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ

ΑΛΛΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΤΗΝ ΚΡΑΤΗΣΑΝΕ ΚΛΕΙΣΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΠΑΤΗΣΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ

 

 

Η ΝΟΟΤΡΟΠΟΙΑ ΑΥΤΗ ΜΟΝΟ ΚΟΣΜΟ ΔΙΩΧΝΕΙ

Δεν με ενδιαφέρουν τα λουλουδια... Μολις καούν... τα αντικαθιστώ με νέα από το φυτώριο... Είμαι κουβαρντάς...

Το προσωπικό που προςτοιμάζει το κέντρο είναι από την νύχτα επάνω ... Οι εργαζόμενοι σε βοηθητικές θέσεις όπως π.χ. στις ενοικιάσεις... ανεβαίνουν με μισθωμένα ιδιωτικά πούλμαν από το ΧΚ... και όχι με το κτελ... Υπάρχει βέβαια και η πιθανότητα να παρουσιαστεί πάντα κάποια βλάβη ή να υπάρξει περίπτωση που να θέσει σε κίνδυνο την σωματική ακεραιότητα του προσωπικου και την περιουσία του λεωφοριούχου... όπως π.χ. παγωμένοι δρόμοι... που δεν ξεχιονίζονται με πορδές από το ιντερνετ ούτε ρίχνοντας απλά αλάτι όπως νομίζουν οι περισσότεροι... (όταν έχει αρνητικές θερμοκρασίες το αλάτι δεν επιδρά στον πάγο γιατι πολύ απλά δεν λιώνει...) Σε αυτες τις περιπτώσεις νομίζω ότι πολύ καλά κάνουν και δεν το διακυνδινευουν... Για 15-20 λεπτά καθυστέρηση ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΤΩΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ...

Στην παραπομπή που έχεις κάνει αναφέρομαι για ΤΗΝ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑ ΤΗΣ ΠΕΜΠΤΗΣ όπου είχαμε (και το ΧΚΠ επίσης) σφοδρότατη χινόπτωση και τρελούς ανέμους.... 55 χλμ στην Βαθεια Λάκκα έδινε το SF και αλλά το ανεμόμετρο στον Αχιλλέα ΕΣΠΑΣΕ...! Παρόλο λοιπόν τους ανέμους... το πεδίο έβαλε 35 πόντους... Μπορείς με την μεγάλη εμπειρία που έχεις να μας πεις αν αυτό είναι κακοκαιρία...? Ξέρεις τι εστί κακοκαιρία ...? Στα ΧΚ του εξωτερικού ΦΥΣΑΕΙ 3 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ μεγάλε... Εχεις παρακολουθήσει ποτε τους χάρτες των ανέμων που δημοσιεύει δωρεάν στο ιντερνετ η ΕΜΥ ... να δεις που φυσάει και που όχι στην Ευρώπη...? Ξερεις τι εστί Αιγαιο και Ιόνιο...? Συγκρίνεις την υγρασία την Ελληνική που σε συνδιασμό με τους αέρηδες προκαλέι παγοποιήσεις... με τις Άλπεις...? Άλλο βούρτσα ... άλλο ... τσατσάρα φίλε μου... Η Αρτεμις φίλε μου δεν ξεπαγωσε παρά αργά το μεσημέρι γι'αυτό και δεν άνοιξε... Απλά πράγματα... Εμένα μου λες γιατι στις 08:30 που πόσταρα φωτογραφίες η Αντιγόνη (Αρτεμις 2) ήταν ΠΑΤΗΜΕΝΗ...? Ο αέρας την πάτησε... η κάνουν πουλάκια τα ματια μου...? Την ετοίμασαν για λειτουργία. Δεν κατάφεραν να την ξεπαγώσουν εγκαίρως... Εχεις την εντύπωση ότι την ξεπαγώνουν με καμινέτα... (όπως ατυχώς σατύριζες τις προάλλες εμένα και τον Τσεκούρα...) ή όταν έχει χιονόπτωση... το βράδυ οι εργαζόμενοι που την ξεπαγώνουν.. τρώνε φασολάδα... και κλάνουν όλοι μαζί για ζεστάνουν το λιφτ...? Την Παρασκευη δούλεψε έστω και αργά η Στυγα... Το Σαββατο λειτούργησε κανονικότατα η Αρτεμις... Μην παραπληροφορείς τον κόσμο... Τα ΧΚ του εξωτερικού δεν έχουν κάθε μέρα πλήρη λειτουργία μεγάλε... Απλά όταν έχουν όπως π.χ. το Val D' Isere ... 46 λιφτ... και δεν δουλευουν τα 10... είναι μικρό το κακό... 36 λιφτ ... ειναι αρκετά... Εαν δεν ξέρεις μην πέρνεις φόρα διότι εκτειθεσαι στο έχω ξαναπει... Το μόνο καλό είναι αυτή σου η νοοτροπία ΔΙΩΧΝΕΙ ΕΣΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΟΥΝΟ.... και κανει καλό σε εμάς... ευτυχώς...

 

Ένα μπράβο γι αυτό στην διεύθυνση του ΧΚ η οποία έχει μεριμνήσει με την αποτελεσματική διοίκηση και συμπεριφορά της όλα αυτά τα χρόνια να διώξει τους χιονοδρόμους από το βουνό

 

Επίσης ένα μπράβο για το ήθος και το ύφος του (άμα λέω σωστά το όνομα ) Κώστα (γενικού τεχνικού υπεύθυνου κουμανταδόρου όπως αυτοαποκαλείται) αλλά και του διευθυντή του κέντρου κ. Τσεκούρα οι οποίοι το Σάββατο

14 Φλεβάρη 2009 και ώρα δύο το μεσημέρι ενοχλήθηκαν και είχαν δίκιο και σωστά έκαναν παρατήρηση σε ένα κύριο , οποίος θεώρησε ότι πρέπει να πάει με το αυτοκίνητο του στην αρχή του πάρκινγκ για να φορτώσει την οικογένεια του. Πολύ ορθά και μπράβο που του είπαν ότι δεν είναι δυνατόν να γίνεται αυτό διότι άμα το κάνουν όλοι θα γίνει χαμός.

 

ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΑΣ

 

ΤΟ ΝΑ ΤΟΥ ΦΩΝΑΖΕΤΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ, ΠΑΡΤΩ ΤΩΡΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΛΕΕΙ ΝΑΙ ΦΕΥΓΩ ΔΥΟ ΛΕΠΤΑ ΦΟΡΤΩΝΩ ΚΑΙ ΦΕΥΓΩ , ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΣΧΗΜΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕ ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ , ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΤΕ ΟΧΙ ΣΕ ΔΥΟ ΛΕΠΤΑ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΚΟΥΜΑΝΤΩ ΕΔΩ Κ.Λ.Π ΜΕ ΑΓΡΙΟΦΩΝΑΡΕΣ (ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΚΩΣΤΑΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ) ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ Κ. ΤΣΕΚΟΥΡΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΦΕΥΓΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΠΑΡΚΑΡΕΤΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΕΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ

 

ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΑΣΑΤΕ ΠΟΛΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΑΣ ΑΥΤΟΝ

 

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΣΒΗΣΕΤΕ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Για να έχει φτάσει φίλε μου αυτός ο πελάτης εκεί σημαίνει αυτομάτως ότι έχει αγνοήσει τις υποδείξεις των παρκαδόρων κοινώς τους έγραψε εκεί που δεν πιάνει μελάνι... και δεν γνωρίζεις πως έχει συμπεριφερθεί... Εχω δει πολλές σκηνες απείρου κάλους στο παρκιν από Ελληνάρες που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα... και αγνούν τους υπαλλήλους... Και για να έχουμε καλό ερώτημα... ο "οικογενειάρχης" ήρθε με την οικογένεια να κανει σκι ΟΛΗ ΜΕΡΑ και βαριότανε να κάνει π.χ. δυο βόλτες... για να πάει τον εξοπλισμό τους στο αμάξι...? Μήπως να του βάλουμε και το αυτοκίνητο μέσα στο Αχιλλέα... γαι να μην χρειάζεται καν να βγάλει τα πέδιλα... Στους ανθρώπους μιλάνε μια φορά... στα γαιδούρια ... κράζουνε...!!! Και ξαναλέω... ότι αν σε χάσαμε από πελάτη εξ'αιτίας αυτού του γεγονότος... να βάλω τον κ.Σπανό και τον κ. Τσεκούρα... να κράζουνε κόσμο στο παρκιν... να τους βιντεοσκοπώ... να τα ανεβάζω να τα βλέπεις... μην τυχόν και αναθεωρήσεις ... και πεις ότι θα ξαναερθεις....

 

Αυτη η ιστορία με τα permissions που μπαίνουν τα ποστ ετεροχρονισμένα... μπερδεύουν την ροη της... "συζήτησης"...

 

 

 

ΛΕΙΠΑΜΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΣΤΟ FORUM ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΕΑΝ ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΚΑΛΑ Η ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΠΟΥΔΡΑ ΕΙΧΕ

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΧΚΚ ΣΤΙΣ 13 ΚΑΙ 14 ΦΛΕΒΑΡΗ ΠΡΩΤΗ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΙΣΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

ΕΝΑ ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΕΝΩ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΙΣ ΠΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ SNOWPARK

 

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΟΥΔΡΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

SnowPark Friday and 13

Απίστευτο....!!! Το παλιό... αμάξι μου... στο Χελμό...!!! Να δεις που θα βάλουν και 2ο....!!! Επιμένεις να δείχνεις πόσο άσχετος είσαι... Το αμάξι εκεί μπήκε όπως και σε πολλά άλλα SNOWPARK του εξωτερικου για να κάνουν άλματα πάνω του όσοι θέλουν... να freestyleιασουν... Ξέρεις τι είναι SNOWPARK...? Την πινακίδα μετο που αφήνεις το λιφτ της Θετις ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΔΕΣ....? Ή μήπως δεν ανέβηκες καν εκεί... και σαν μεγάλος και έμπειρος σκιερ που είσαι περιοριστικες στην Στυγα... που έκπληκτος είδες ότι δουλεύει εκείνη την ημέρα...? Το έχω γράψει και ξαναγράψει από το καλοκαίρι οτι εκεί θα γίνει SNOWPARK όπως επίσης πολύς κόσμος εδώ και καιρό το αναφέρει... Δεν τα διαβάζεις...? Αλλά τι λέω... Εσυ βρέξει χιονίσει... θα προσπαθήσεις να δυσφημίσεις το ΧΚΚ... σε βαθμό που έχεις εκνευρίσει μέχρι και τον Δρίβα απέναντι....

 

 

καλή η πλάκα αλλά όταν τίθεται θέμα ανθρώπινων ζωών πρέπει να είμαστε ποιο σοβαροί

η τοποθέτηση του εκεί μόνο ως εγκληματική ενέργεια με ενδεχόμενο δόλο μπορεί να χαρακτηριστεί

Για σενα το στησανε εκεί... μην τυχόν και περάσεις... και τσακιστείς εκεί πάνω... και σε τσακώσουμε... Ε ρε γλέντια....

Ετσι όπως το πας... θα εκδώσω αμοιβή για την σύλληψη σου... αν τυχόν αναθεωρησεις... και ξαναέρθεις... Αλήθεια γιατι δεν ήρθες από το μαγαζί να συστηθείς...? Και με άλλους έχω διαφωνίες αλλά είχαν τα κότσια-ανδρικά όργανα να εμφανιστούν και να μιλήσουμε σαν άνθρωποι... χωρίς να κρύβονται σαν τις κότες πίσω από μια οθόνη... Στο έχω ξαναπει αλλά δεν μπήκες καν στον κόπο να μου στείλεις ένα π.μ....? Μπορείς να φανταστείς ότι μπορεί κανένας να σε πάρει στα σοβαρά όταν επί μονίμου βάσεως βάλεις εναντίον του ΧΚ... παραθέτοντας όλη την καφρίλα που μπορεία να βγάλεις...? Νομίζεις ότι μπορείς να παίζεις με τα δικά μου λεφτά μέσα από την ανωνυμία σου... ή αν μας βάλεις ένα όνομα ότι το σώνεις...? Εχει σκεφτεί ποτέ ότι κάποιος που δεν γνωρίζει πολλά άπό χιονοδρομία μπορεί να επιρρεαστεί από την δική σου κακοπραίρετη ασχετοσύνη... (η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας) και να μου στερείς πελάτες...? Ποιός νομίζεις ότι είσαι...? Συμβουλευτικά στο λέω και καθόλου φιλικά ότι δεν το έχω σε τίποτα να προχωρήσω σε αγωγή για συκοφαντική δυσφήμιση και σε εσένα και δυστυχώς στο χώρο που μας φιλοξενεί... Και μην αρχίσεις τα περι προστασίας προσωπικών δεδομένων... δεν πιάνει... Με εντολή Εισαγγελέα ανοίγουν μέχρι και λογαριασμοί στην Ελβετία... και υπάρχει ατελείωτη data δικιά σου στο φορουμ για να βασίσω τον δόλο που αναφέρεις παραπάνω... (Εδώ είναι ο Kostakiskal να στα πει...)

 

Για τελευταία φορά στο λέω... ΣΥΜΜΑΖΕΨΟΥ γιατι θα αγριέψουν τα πράγματα...

 

Σίγουρα η καλύτερη φετινή μέρα στο Χελμό (για μένα μιλάω, συγκρίνοντας τη σημερινή μου επίσκεψη με τις υπόλοιπες φετινές μου). Πολύ χιόνι, πολύ καλής ποιότητας, για όλα τα γούστα. Κόκκινη Στύγα για τρελά παιχνίδια, μαύρη Αντιγόνη πατημένη, μαύρη Στύγα απάτητη (με συνεχείς αλλαγές τεραίν, από αφράτο φρέσκο απάτητο πουδράτο χιόνι σε ξυρισμένο κομμάτι με πάγο και ξαφνικά να γλιστράς), σούπερ Ειρήνη, δεν περιγραφω άλλο. Α, και καλή παρέα, όταν υπάρχει ο Μητσάρας στο βουνό, περνάω καλύτερα, μας δίνει ζωντάνια!. Τον πέτυχα το πρωί στο δρόμο που έβαζε τα πανιά!

 

Κάτι όμως που με απασχολεί απόψε. Για πρώτη φορά αποφάσισα να κάνω διήμερο στο βουνό (θα φύγω αύριο Δευτέρα). Όπως ξέρετε (τα έγραψε νωρίτερα και ο Ακης-Αίγιο), από το απόγευμα έχουμε χιονόπτωση ακόμη και μέσα στα Καλάβρυτα (οι μη κεντρικοί δρόμοι έχουν χιόνι). Η πρόβλεψη για αύριο λέει ηλιοφάνεια. Λέω λοιπόν να πάω ένα τριωράκι για σκι (9-12:30). Γύρω στις 19:00 (το αναφέρω γιατί εκείνη την ώρα δεν ήταν τόσο έντονη η χιονόπτωση), ρωτάω τον ξενοδόχο αν είναι πρόβλημα να κάνω checkout γύρω στις 13:00 (αντί για τις 12:00 που ορίζει ο νόμος). Διστακτικά μου λέει ναι. Με ρωτάει το λόγο, του λέω πως θα πάω για σκι, και μου αρχίζει την κινδυνολογία: Δεν βλέπεις που χιονίζει? Σιγά μην πατήσουν τις πίστες για να κάνετε σκι το πρωί.

 

Και αναρωτιέμαι: Σενάρια 2.

 

1. Ο τύπος λέει παπαριές, γιατί θα προτιμούσε στις 10:00 να τα μαζέψω να φύγω, να το κλειδώσει και να φύγει, αφού τα ενοικιαζόμενα δουλεύουν μόνο ΠΣΚ (με τιμές όμως Ελβετίας). Παρόλα αυτά συκοφαντεί το χιονοδρομικό που του δίνει στην ουσία ψωμί (γιατί χωρίς το ΧΚΚ ποιος θα ερχόταν στα Καλάβρυτα?). Και εδώ τίθεται βέβαια ένα θέμα. Εχουν αναλογιστεί όλοι τους (και χιονοδρομικό και ξενοδόχοι), πως αφού έτσι και αλλιώς τη Δευτέρα αδειάζουν, μήπως μία παράταση (χωρίς να χρειάζεται να το ζητήσουμε) μέχρι τις 15:00, θα βοηθούσε και αυτούς να έχουν μία-δύο διανυκτερεύσεις παραπάνω ανά διαμέρισμα και εβδομάδα, και το χιονοδρομικό να έχει περισσότερα εισιτήρια τις Δευτέρες? Γιατί εγώ που έχω μαγαζί στην Αθήνα, και το Σάββατο είναι δυνατή μέρα και δεν μπορώ να λείψω, ή θα έρθω αυθημερόν Κυριακή, ή θα κλείσω δύο νύχτες (Αφιξη Σάββατο και αναχώρηση Δευτέρα), με την προυπόθεση όμως πως τη Δευτέρα θα έχω το δωμάτιο μέχρι τις τρεις. Θα μου πει κανείς, έλα Παρασκευή και φύγε Κυριακή. Για να το κάνω αυτό, πρέπει να λείψω 2 μέρες απο το μαγαζί μου (Παρασκευή και Σάββατο, και δυνατές εμπορικά μέρες, πράγμα ανέφικτο).

 

2. Ο τύπος κάτι ξέρει. Δεν θέλω να πιστέψω πως ισχύει το σενάριο αυτό, αλλά αύριο το πρωί, καιρού επιτρέποντος, θα το διαπιστώσω στο βουνό. (Παρεμπιπτόντως, ενώ για καμια ώρα η χιονόπτωση έκοψε - σταμάτησε, τούτη την ώρα - 22:00 - έχει ξαναφουλάρει). Βέβαια, από την ώρα που το είπε (και η χιονόπτωση ακόμη ήταν ελαφριά) μέχρι τώρα, έχει προστεθεί πολύ χιόνι, ακούω πως έχουν κλείσει σχεδόν όλοι οι δρόμοι πέριξ των Καλαβρύτων.

 

Δεν ξέρω αν έχουν απασχολήσει κανέναν όλα αυτά, αλλά είναι καιρός να μας και τους απασχολήσουν...

Για πες μας λοιπόν ο ενας από το 99% των άσχετων με την χιονοδρομία Καλαβρυτινων αν είχε δίκιο...? Τι έγινε σήμερα Νίκο...? Μην μου πεις ότι είχαμε πλήρη λειτουργία με 1 ώρα αναστολή... γιατί θα βάλει τα κλάματα ο Μετερό....

 

 

Παιδιά, τέσσερεις χειμώνες που έζησα στην Αυστρία, έχοντας οδηγήσει σε χιονοθύελες με πολύ πιο ακραίες συνθήκες, ποτέ δεν έχω πετύχει τόσο χιονισμένο δρομο όπως αυτός των καλαβρύτων. Τα εκχιονιστικά πάντα ξεκινούσαν εγκαίρως και οι δρόμοι ήταν πάντα αλατισμένοι με αλάτι εισαγώμενο ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ (μαρτυρας το αυτοκινητάκι μου, που σκούριασε στο πι και φι...)

 

Τέλος το μποτιλιάρισμα δεν προήλθε από τους ανεγκέφαλους, έπαιξαν και αυτοί το ρόλο τους, προήλθε από το εκχιονιστικό σε συνδιασμό με τους ανεγκέφαλους. Αν δεν ανεβαινε εκχιονιστικό, οι έχοντες αλυσίδες θα προσπερνούσαν τους ανεγκέφαλους, και οι ανεγκέφαλοι ας ξεχοιμονιάζαν εκεί. Αυτό γινόταν τα χριστούγεννα τις φορές που ανέβηκα στα πηγάδια...

 

Δλδ το Ελληνικό αλάτι.. οξειδώνει καλύτερα...? :P:P Α ρε τ' βγάζ' του Μεσσλόγγ'.... :P:P:P

Με ανεμοθύελλα δεν βάζει έυκολα χιόνι ο δρόμος διότι δεν έχει που να σταθεί... παρά μόνο στις άκρες να δημιουργήσει δλδ ανεμοσούρια... Το αλάτι επίσης το ρίχνεις μετά την χιονόπτωση-αποχιόνιση για να μην γίνει το χιόνι πάγος... Το αλάτι δεν διώχνει το χιόνι ... απλά δεν το αφήνει να παγώσει... ΤΕΛΟΣ... Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι λες στην Αυστρια βγαίνουν εγκαίρως... Δλδ... με το που χιονίσει βγαίνουν... και όταν βγούν τα αμάξια... φεύγουν... ασχετα αν συνεχιζεται η χιονοπτωση...? Διότι όπως λες εχτές αυτο έπρεπε να κάνουν στα Καλάβρυτα... Να βγούν δλδ αμέσως με το που ξεκινήσει...(φαντάζομαι όχι πριν την χιονόπτωση) αλλά μετα να φύγουν άσχετα αν συνεχιζει να χιονιζει... για να μην δημιουργηθεί μποτιλιάρισμα εξ'αιτίας τους... που πάνε στο σωστό ρευμα κυκλοφορίας... και όχι ανάποδα όπως όλοι οι ελληνάρες... Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα σωστά... ή ακολουθία της σκεψης σου... έχει ξεχάσει να συντάξει κάτι στο ποστ... Τελικά τι πρέπει να κάνουμε εδώ στο Ελλάντα...? Πότε μπαίνουμε και πότε βγαίνουμε...? Έχασα την ατάκα...? Δεν έχω επιστροφή... Να μην βγαίνουνε δλδ τα εκχινιστικά... και να αφήνουμε τον κόσμο να παγώσει στα αυτοκίνητα τους... Να βγαίνετε μετα στα φορα να λετε για την αδιαφορία των δημοσίων υπαλλήλων του κέντρου στα Καλάβρυτα κλπ κλπ κλπ... Τι λέμε τώρα... Ανεβαίνουν οι ηλίθιοι χωρίς αλυσίδες... και φταίνε τα εκχιονιστικά...? Μην τρελαθούμε ρε παιδιά... Και πιστεύω ΣΙΓΟΥΡΑ οτι στα Πηγαδια δεν το κανανε αυτό... Κάποιο λάθος έχεις κάνει... Απλά... στα πηγάδια... περίμεναν να σταματήσει η χιονόπτωση... και μετά να καθαρίσουν τον δρόμο...

 

ΠΑΩ ΠΑΣΟ

 

ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΑΞΙΖΟΥΝ

Πεσ'τα... πεσ'τα... Ετσι... τα θέλει ο πωπός μας....

 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΗΡΕΙΣ ΑΓΝΕΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

 

ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ (ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΟΥΣ)

 

 

ΚΑΛΟ ΣΚΙ

 

Ενω εσύ .... ΑΣΤΕΡΙ.....!!! Απορώ πως και ο πρόεδρος της FIS δεν σε έχει καλέσει ακόμα να σε εντάξει στο δυναμικό του...!!!

Αλήθεια τον άσχετο Τσεκούρα... και τον αγροίκο Σπανό... τους είδες στις φωτό από το Val D' Isere με τον πρόεδρο της FIS (παγκόσμια ομοσπονδία χιονοδρομίας... σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις...)... ή μήπως νόμιζες ότι ήταν κανας μπάρμπας από την Κωρόνη...? Πρέπει να σε συστήσω στον υπεύθυνο πιστερ του snowpark... Σιγουρα θα έχετε πολλά κοινα να πείτε....

 

 

 

καλησπερα σε ολους!!!

επειδη αυριο λεω να παω για πρωτη φορα φετος,δυστηχως, στο ΧΚΚ ξερει κανεις σε τι κατασταση ηταν ο δρομος σημερα?εχω αλυσιδες,εννοειται,αλλα με οσα ακουγονται καλο ειναι να ξερω απο πριν.

Σιγουρα το βραδυ πολλα μπορουν να γινουν αλλα εστω σε περιπτωση που δεν ριξει κατι....

ευχαριστω!!!!

 

Το πρωί λόγω χαμηλών θερμοκρασιών πιθανόν (σχεδόν σίγουρα...)να συναντήσεις πάγο... Στην επιστροφή αν δεν χιονίσει δεν θα έχεις πρόβλημα... (αν αποφασίσουμε πότε βγαίνουν ή μπαίνουν τα εκχιονιστικά...)

 

Εν μέρη... και επιλεκτικά φιλικά...

Τεο...


O Βαθειάς Λάκκας που έγινε Βαθειά Μ@λ@κ@ς


1956280u02tpdods5.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παιδιά, τέσσερεις χειμώνες που έζησα στην Αυστρία, έχοντας οδηγήσει σε χιονοθύελες με πολύ πιο ακραίες συνθήκες, ποτέ δεν έχω πετύχει τόσο χιονισμένο δρομο όπως αυτός των καλαβρύτων. Τα εκχιονιστικά πάντα ξεκινούσαν εγκαίρως και οι δρόμοι ήταν πάντα αλατισμένοι με αλάτι εισαγώμενο ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ (μαρτυρας το αυτοκινητάκι μου, που σκούριασε στο πι και φι...)

 

Τέλος το μποτιλιάρισμα δεν προήλθε από τους ανεγκέφαλους, έπαιξαν και αυτοί το ρόλο τους, προήλθε από το εκχιονιστικό σε συνδιασμό με τους ανεγκέφαλους. Αν δεν ανεβαινε εκχιονιστικό, οι έχοντες αλυσίδες θα προσπερνούσαν τους ανεγκέφαλους, και οι ανεγκέφαλοι ας ξεχοιμονιάζαν εκεί. Αυτό γινόταν τα χριστούγεννα τις φορές που ανέβηκα στα πηγάδια...

Και τελικά όλοι μαζί ξεμοναχιάσαμε παρέα :P

Πάντως πληροφοριακά ο δρόμος ήταν απλά χιονισμένος, που να είχε και πάγο δηλαδή, θα είχαμε μεγάλα γλέντια...

Το εκχιονιστικό πιστεύω πως δεν φταίει, την δουλειά του κάνει κιόλας, νομίζω πως αν δεν περνούσε ήδη 2 φορές θα είχαμε προβλήματα κιεμείς με τις αλυσίδες.

Γενικά είναι απαράδεκτο και επικριτέο να μην υπάρχει ανθρωπος να επιβάλλει το πέρασμα με αλυσίδες, όπως και η έλλειψη συνείδησης όσων προσπαθούσαν να ανέβουν τα τούνελ χωρίς αλυσίδες, ενώ έπρεπε να γυρίσουν στα Καλάβρυτα.

 

Ακόμα και τα Range rover των 2 τόνων και φαρδιών ελαστικών έχουν ρυθμίσεις οι οποίες επιτρέπουν το downhill σε γλυστερές επιφάνειες. Παρόλαυτά κανείς δεν ξέρει να τα χρησιμοποιεί και όλοι κατεβαίνουν με φρένο και βάζουν σε κίνδυνο και τους πίσω τους :P

 

Ναι, αυτή είμαι.... wink.gif tongue.gif

 

Ουπς......!Όντως έφαγες πακετάκι... sad.gif ..αλλά είπαμε......η μ@λ@κία είναι ανίκητη και δυστυχώς ανεγκέφαλοι υπάρχουν πολλοί.....! rolleyes.gif blink.gif

 

Και δεν είμαι τυχερή που έφυγα.......εγώ ήθελα να αποκλειστώ εκεί κ όχι να είμαι στην δουλειά σήμερα.......! sad.gif

Κλαψ......! sad.gif wink.gif

 

Άσε άσε, κιεμένα δεν με χάλαγε άλλη μια μέρα σκι καθόλου!

Να μην έδινα μάθημα και τη Τρίτη γμτ :P

Σε μια βδομάδα το μαρτύριο τελειώνει :P

 

P.S. Μέτερο αν έχεις τη καλοσύνη μην γράφεις με κεφαλαία συνέχεια γιατί στο ιντερνετ πέρα από τη κακή αισθητική τα κεφαλαία είναι σαν να φωνάζεις. Δεν μπορώ τις πολλές φωνές :P

Edited by bomberman

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ποσα λεωφορεια εχουν διπλωσει στη στροφη του Βαρκου;

 

Ποσα 4Χ4 απο 2 τονους και πανω εχουν βγει απο το δρομο στην επιστροφη γιατι δεν πιανουν τα λαστιχα στην κατηφορα με φρενα;

 

Ποσοι αρνουνται να φορεσουν αλυσιδες στη στροφη για ΧΚΠ και μετα κλεινουν το δρομο για να τις φορεσουν πανω στη φουρκετα που διπλωσαν; Προχειρα μου ερχονται στο μυαλο 5-6 περιπτωσεις απο τις πιο τραγικες...

 

1)Απο την αρχη της σεζον που ανεβαίνω έχω μετρησει 10+... :P

 

2)Τουλάχιστον 5-6 ανα κατάβαση-ανάβαση θυμαμαι... :P

(Τα παραπάνω ειναι για τον Παρνασσο αλλα φαντάζομαι ισχυουν και για τον Χελμο.. :P )

3)Εγω αρνουμαι αλλά δεν κλείνω τον δρόμο... :P

 

 

Πέρα από την πλάκα (το 3 :P ) Μάκη έχεις απόλυτο δικιο..Η βλακεια ειναι ανικητη!


Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

στα τελείως σοβαρά τωρα

για το αυτοκίνητο

πρέπει άμεσα να φύγει

1) ειναι ακατάλληλο λογω μαλακής λαμαρίνας (θα κόψει ΚΡΕΑΤΑ)

2) εχω και εγω ενα σαράβαλο που δεν ξέρω τι να το κάνω και μου δώσατε την ιδέα να το φέρω για παρέα...

 

ΤΕΟ τι κατεβατό ηταν αυτο...


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Για πες μας λοιπόν ο ενας από το 99% των άσχετων με την χιονοδρομία Καλαβρυτινων αν είχε δίκιο...? Τι έγινε σήμερα Νίκο...? Μην μου πεις ότι είχαμε πλήρη λειτουργία με 1 ώρα αναστολή... γιατί θα βάλει τα κλάματα ο Μετερό....

 

Εν μέρη... και επιλεκτικά φιλικά...

Τεο...

 

Μόλις γύρισα σπίτι από ένα διήμερο στο βουνό.

 

1. Μετά και τη χτεσινή χιονόπτωση, σήμερα από τις 09:30 ως τις 12:00 (που έκλεισε ο καιρός), ήταν καταπληκτικά. Το βραδυνό χιόνι έκανε φοβερή δουλειά. Πηγαινες απάτητο και δεν κόλλαγες πουθενά, η ποιότητα της πούδρας ήταν καταπληκτική. Ρατράκ συνεχώς έστρωναν τη Στύγα, και κάπου στις 12 την έδωσαν σε λειτουργία. Δυστυχώς δεν την ευχαριστηθήκαμε όσο θέλαμε, λόγω της ομίχλης που έπιασε (φοβερή όμως η σύμπτωση, μόλις άνοιξε η Στύγα έπιασε η ομίχλη, ούτε ραντεβού να είχαν). Το πρωί που ανέβαινα την άγκυρα (ήμουν ή ο πρώτος ή ο δεύτερος που την ανέβηκε), επειδή ο διάδρομός της δεν ήταν πατημένος, χάραζα με τα πέδιλα γραμμές στου 10 και πλέον φρεσκους πόντους. Δεν περιγράφονται οι στιγμές σε αυτό το χιόνι, ωραία η ατάκα παραπάνω που μίλαγε για αγνοούμενους. Ηταν ένα διήμερο που τα είχε όλα! Ελπίζω σύντομα να ξαναζήσουμε τέτοιες στιγμές!

 

2. Ως προς το θέμα του δρόμου, εγώ που ανέβηκα πρωί πρωί (09:15 ήμουν στο κέντρο), ανέβηκα χωρίς αλυσίδες, χωρίς να γλυστρίσω πουθενά (έχω ΙΧ μεν, αλλά με χιονολάστιχα δε). Πάντως αυτό το στρώμα πάγου που κάλυπτε την άσφαλτο σε όλη τη διαδρομή, πρέπει να προβλημάτισε πολλούς. Βέβαια είδα (και όλοι εσείς φαντάζομαι) το 4χ4 αγροτικό (η τζιπ) που τα είχε καρφώσει κατεβαίνοντας, λίγο πάνω από το μνημείο του 1943. Ο τύπος πρέπει να είχε άγιο, πως σταμάτησε εκεί, ενώ συνεχίζει γκρεμίλα κάτω, δεν κατάλαβα. Κοιτούσα το σημείο το απόγευμα από το κάτω μέρος του δρόμου, και δεν υπήρχε εμπόδιο να τον κρατήσει, τι τον κράτησε τελικά?. Να σημειώσω επίσης, πως το πρωί μου συνέβη για πρώτη φορά να μην μπορώ να μπω στο αυτοκίνητό μου, επειδή είχαν παγώσει οι πόρτες και οι μηχανισμοί ανοίγματος! Το είχα διαβάσει πρόσφατα σε κάποιο forum και συνέβη και σε εμένα. Τόσο παγωμένα ήταν στα Καλάβρυτα. Μέσα στο χωριό είχε -5,5, και στο χιονοδρομικό φτάνοντας -7,5.

 

3. Ως προς το θέμα που είχα θίξει κάποιες σελίδες πριν (με τον ξενοδόχο), τελικά το χιονοδρομικό τον διέψευσε ανοίγοντας κανονικά. (Και ευχαριστώ τους ανθρώπους που προβληματίστηκαν για το περιστατικό και με κάλεσαν να τους δώσω λεπτομέρειες, ξέρουν αυτοί για ποιους μιλάω). Και όχι τίποτε άλλο, αλλά με χρέωσε και τα ξύλα για το τζάκι που ελάχιστα άναψα και που κάπνιζε σε βαθμό που δεν μπορούσες να πάρεις ανάσα. Sorry για το off topic, αλλά τα έχω πάρει άσχημα στο κρανίο με το θέμα αυτό, δεν ξανακάνω διανυκτέρευση στα Καλάβρυτα, ο θεός να κατέβει! Αφήστε που την Κυριακή το βράδυ (που το χωριό είναι ψιλοάδειο), δεν μας άφησαν να καθήσουμε σε καναπέ σε ένα καφέ (δεν είναι σωστό να γράψω στο forum ποιο είναι), με το σκεπτικό πως προορίζεται για μεγαλύτερες παρέες! ΟΚ, δεν θα ξαναπάρω καφέ από εσάς κύριοι (γιατί καθε φορά φεύγοντας από το σκι από αυτούς έπαιρνα καφέ).

 

Θοδωρή, δεν ξαναπέρασα φεύγοντας να σε χαιρετήσω, γιατί έχοντάς τα πάρει στην κράνα με το γνωστό θέμα, έβαλα τη γυναίκα μου να φύγει απο το ξενοδοχείο, την έφερα με ταξί επάνω στο κέντρο, οπότε κάθε λίγο με ρώταγε "άντε κοντεύεις?", γιατί είχε βαρεθεί. Ρε μπας και να την αλλάξω, να παίρνω μαζί μου στο βουνό καμιά βουνίσια?

 

Μου χάλασε όμως την ψυχολογία το τροχαίο που είδα στην Πατρών - Κορίνθου, στο ύψος του Ξυλοκάστρου, το απόγευμα της Δευτέρας. Μάλλον δεν έμεινε κανείς από τη BMW...

 

Είμαι ο Νίκος, και μόλις τελείωσα!!! (το post εννοώ, για να κάνουμε και λίγο χιούμορ)

Edited by germanos

Και όταν όλο το χιόνι λιώσω, μπορεί να παλαβώσω!

metronm10cu5.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μια χαρά πατημένη ήταν , δυσκόλεψε μόνο μετά της 14.00 όπου άρχισε και χιόνιζε .

 

Η πιστα ειχε πατηθεί για το Σάββατο, όχι για την Κυριακή. Αν ήσουν και τις δύο μέρες θα την καταλάβαινες τη διαφορά. Το χιόνι ήταν κορυφαίο και μπορούσες να κάνεις τα πάντα. Γενικά το σαββατοκύριακο ήταν ΥΠΕΡΟΧΟ. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
. Αλλά μετά από δυο ρακόμελα στο Θοδωρή όλα ισιώνουν, έ Μητσάρα;;; Ειπες κάτι;;;

-Eγώ ίσιωσα με μισό...,το θυμάσαι;...το υπόλοιπο έμεινε στο παράθυρο.

 

 

 

Ευτυχώς ήταν παρόν το εξαίσιο μέλος ΔΣ Γιώργος snowholic και έδινε λίγο κύρος στην παρέα.

 

-Τώρα σώθηκες!Από το πρωί(δηλ. τί πρωί,στις 10 και μισή ήλθε στο πάρκιν,μέχρι τότε είχα κάνει 4 κατεβασιές μεγάλες,την πρώτη με το Γερμανό και τις άλλες και με τον Skimad μαζί) μες στο μπούρου- μπούρου ήταν και καθόλου σκι.Και δώ που τα λέμε,τί σόι λιώσίματα κάνατε όλοι;αφού καθε τόσο και λιγάκι όλο την κοπανάγατε-όλο την κοπανάγατε.Μπράβο ρε σε όλους,η μία ξάπλα πάνω στον πάγκο σχεδόν,ο άλλος ξάπλα ο μισός κατάχαμα,ο μισός ακουμπούσε στην άλλη που ήταν ξάπλα και στο τέλος, κρυώνατε πουλάκια μου(ταχαμου-τάχαμου) και βούρ όλοι για μέσα στο woo-loo-moo-loo για παλιοκαταστάσεις και έμεινα μόνο εγώ και η Ράνια έξω,οι μόνοι χειμερινοί.Ευτυχώς που σας πήρα έγκαιρα χαμπάρι και σας έβγαλα έξω.


Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΛΕΙΠΑΜΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΣΤΟ FORUM ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΕΑΝ ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΚΑΛΑ Η ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙ ΠΟΥΔΡΑ ΕΙΧΕ

 

ΜΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΔΗΛΑΔΗ??????? ;):P

 

καλα βρε μετερε εσυ ηθελα να ξερα γιατι ανεβαινεις στο βουνο;

για να δεις τα στραβα του καθε χιονοδρομικου κεντρου και να κραξεις μεσα στην ανωνυμια του ιντερνετ η να κανεις σκι;

φιλε μου εσυ δεν κανεις για βουνο και ακομα δεν το εχεις καταλαβει

αραξε σε καμια παραλια και μην ξαναανεβεις σε βουνο γιατι δεν σε ενδιαφερει να περασεις καλα και να σκιαρεις σε πουδρα

αυτα τα δυο πραγματα ειναι τα μονα που πρεπει να ενδιαφερουν τον τουριστα χιονοδρομο μαζι και με κατι αλλα ψιλα....

απο κει και περα αυτα εχουν να μας προσφερουν τα χιονοδρομικα μας σε αυτα κανουμε σκι αφου δεν εχουμε κατι καλυτερο οπως εχουν οι ευρωπαιοι

δεν βελτιωνουμε ετσι την ελληνικη χιονοδρομια κραζοντας πισω απο ενα πληκτρολογιο.την βελτιωνουμε με διαλογο επιχειρηματα και προτασεις φιλε.

σε εχουν καλεσει πολλες φορες οι ιθυνοντες του ΧΚΚ αλλα δεν εχεις εμφανιστει πουθενα να πεις αυτα που θελεις

να προτεινεις εσυ καποιες λυσεις η να εκφρασεις καποια παραπονα με διαλογο ομως face to face και οχι ανωνυμος μεσα στο φορουμ

αν δεν σου αρεσει ΜΗΝ ΠΑΣ αδερφε

μην προτρεπεις και τον υπολοιπο κοσμο ομως να μην πηγαινει καλαβρυτο η οπουδηποτε αλλου.αυτο ειναι λαθος.

στην υπογραφη σου γραφεις dont ski in greece,τι εκανες την παρασκευη και το σαββατο στον χελμο;(και μη μου πεις οτι δεν κανεις σκι δεν θα σε πιστεψω)

ο καθενας εχει την δικια του γνωμη μην προσπαθεις να του την αλλαξεις επειδη εσυ βλεπεις καποια πραγματα στραβα η σου συνεβησαν καποια στραβα

οπου του αρεσει του καθενος παει.εγω ας πουμε παω παντου και την βρισκω αρκει να κανω σκι η να εχω καλη παρεα και ας μην κανω σκι λογο καιρου η οποιουδηποτε αλλου λογου. για να μην λειτουργει καποιο λιφτ καποιος λογος θα υπαρχει δεν μπορει.δεν το αφηνουν κλειστο για να σπασουν τα νευρα τα δικα σου και τα δικα μου.και μονο που ημουν στο βουνο μου φτανει.ειμαι κοροιδο και μου τα τρωνε στα καλαβρυτα η στον παρνασσο;;;επιλογη μου ειναι αν δεν μου αρεσει δεν παω.ειμαι κοροιδο και μου αρεσει την βρισκω πως το λενε...αν δω κατι που δεν μου αρεσει θα παω στον υπευθυνο να πω το παραπονο μου και να ξερεις αν του το πω με ωραιο τροπο και εχω δικιο θα κοιταξει να το βελτιωσει και οχι να με βρισει.τωρα αν δεν γινεται να το βελτιωσει και εμενα δεν μου αρεσει δεν ξαναπαω απλα τα πραγματα.

και εγω ειδα το αμαξι στο παρκο και μπορει σαν εικονα να μην ειναι ωραια αλλα ο sbντας και ο freestyler με το που το ειδαν τρελαθηκαν και περιμενουν να θαφτει στο χιονι για να πηδηξουν απο πανω του

λες να ηθελαν οι του χιονοδρομικου να πεσει κανενας επανω του και να σκοτωθει;

λες να θελουν να τρεχουν απο το πουθενα σε δικαστηρια;δεν νομιζω

 

οσον αφορα τον δρομο ενα εχω να πω

ανεβαινω στο καλαβρυτο σχεδον 10 χρονια

εχω πεσει σε παμπολες κακοκαιριες,προβλημα δεν εχω συναντησει γιατι στο βουνο και ανοιξη να ανεβω θα ειμαι οργανωμενος και ετοιμος για καθε κατασταση καιρου και δρομου(μεχρι και κουβερτα κουβαλαω σε περιπτωση που τελειωσει η βενζινα αν μεινω καπου απο τον χιονια,για να σκεπαστω)

ρε παιδια στο βουνο βρισκομαστε οχι στην θαλασσα.μην θελουμε σε καθε κακοκαιρια απο ενα εκχιονιστικο και μια αλατιερα μπροστα απο το αμαξι μας

γραφτηκε και παραπανω

περναγαν ανοιγαν τον δρομο και σε 10 λεπτα ειχε ξανασκεπαστει με χιονι,τι να λεμε τωρα; :blink: :blink:

και θα συμφωνησω απολυτα με αυτο που ειπε ο Μακης για να μην γραφω τα ιδια

 

Η βλακεια ειναι ανικητη!

 

 

Υ.Σ.μετερε μην αρχισεις παλι τα ιδια σε μενα οτι εχω συμφεροντα απο το χκκ

σου εχω πει στο παρελθον τι κανω στα βουνα

απλα ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΛΑ φιλε και χαιρομαι το σκι με snowclubιτικη παρεα;) ;)

θα ηθελα να ειμαι σαν τον giannιs 50 και να πηγαινω ischl για τρεις μηνες :wub: :wub: αλλα δεν μπορω τι να κανουμε :P:(

 

α και κατι αλλο

ΜΗΝ ΑΝΕΒΑΙΝΕΤΕ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΠΡΟΚΑΤΕΙΛΗΜΜΕΝΟΙ

ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΚΑΛΑ ;) ;)


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ωχ!!!!

εγω εγραψα ολο αυτο το κατεβατο;;;; ;):P :P

περιεργο κατι θα εχω φαινεται δεν ειμαι καλα :wub::(;):blink: :blink: :wub:


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...