Jump to content
ΣΤΧ Safety

Χειμερινά Ελαστικά (Χιονολάστιχα)

Recommended Posts

να ρωτησω κατι ?

το καινουριο αμαξι (audi a3) στο οποιο δεν εχω βαλει ακομα χειμερινα , εχει αισθητηρες πιεσης. οποτε η θα παρω τετραδα με εξτρα τους αισθητηρες πιεσης (δεν εχω ιδεα ποσο κανουν ) ή θα ζανταρω ξεζανταρω ή θα ειμαι με λαμπακι αναμενο στο ταμπλο ολο τον χειμωνα (κατι που δεν μου καθεται καθολου καλα) MHHHHHHHHHHHHHHHHH

οι αισθητηρες πιεσης μεταφερονται ? NAI πως τοποθετουνται στην ζαντα ? O ΛΑΣΤΙΧΑΣ ΞΕΡΕΙ ΕΥΚΟΛΑ μπαινουν σε οποιαδηποτε ζαντα?

υπαρχει καποιος που ξεζανταρει-ζανταρει καθε χρονο απο χειμερινα σε καλοκαιρινα και τουμπαλιν? ΝΑΙ ΕΓΩ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ (όλο λέω να πάρω φτηνές ζάντες αλλά ποτέ δεν αξιώθηκα σε 4 αμάξια)

τι επιπτωσεις εχει στα ελαστικα ? ΑΝ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΚΑΜΙΑ ΣΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ποσες φορες μπορεις να το κανεις?

Αν δεν λυπάσαι τα λεφτά πάρε ζάντες και αισθητήρες. Περιμένω μπας βρω μεταχειρισμένες/ους αλλά μάλλον και τώρα απλά θα μου φορέσει πάλι τους αισθητήρες από τα καλοκαιρινά στα χειμερινά. Εμένα δεν χρεώνει τίποτα παραπάνω (20 ή 25 ευρώ, χρόνια πελάτης όλα τα λάστιχα από εκεί)

Αν λέω αν έχεις run flat ούτε να το σκέφτεσαι να μην έχεις αισθητήρες.

Αν δεν έχεις run flat και πάλι είναι τεράστια αμαρτία αυτό το τόσο σημαντικό εφεύρημα ασφάλειας του αυτοκινήτου να το βγάλεις άχρηστο. Μια στο εκατομμύριο δυστυχώς συμβαίνει να έχει χάσει αέρα και να φύγεις με πολλά ξαφνικά ή να φύγει το λάστιχο ξαφνικά επειδή έχανε πίεση ή ενώ ξεφούσκωνε από το σπίτι σου να το πάρεις πρέφα μακριά από πολιτισμό.

Υ.Γ. Πολύ γέλιο με τα carcass. Πάντως και στην Ελλάδα έχουμε γεμίσει με νταλίκες και ταξί που φύγουν κομμάτια λάστιχο ξαφνικά. Οι μάστορες φταίνε και δυστυχώς στην Ελλάδα της κρίσης ο φθηνότερος πουλάει. Θεωρητικά πάντως τεχνικά η αναγόμωση μπορεί να γίνει με 100% αξιοπιστία, θεωρητικά επαναλαμβάνω.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Ρε Πορφιριε, συμπαθητικο παιδι εισαι, μην πας σαν το σκυλι στ'αμπελι...

Ξεκινωντας απο τα θερινα αναγομωμενα. Ειναι γνωστα για την κακη τους συνηθεια να ξεκολλανε απο το πτωμα του προηγουμενου ελαστικου και να ξετυλιγονται σαν σερπαντινα στο δρομο. Εδω δυστυχως τα φορανε οι φορτηγατζηδες και βλεπω καθημερινα σερπαντινες στην ασφαλτο...

Σκεπτομενοι για χειμερινα... Εσυ περισσοτερο απο τους ...περισσοτερους, ξερεις οτι τα χειμερινα εχουν διαφορετικη επιστημη γομμας (και ειναι επιστημη) ωστε να μενουν ευκαμπτα στις χαμηλες θερμοκρασιες, ενω παρεχουν καλη προσφυση στο βρεμμενο και χειμωνιατικο στεγνο. Εχει κανεις εμπειρια απο το πως αυτες οι γομμες θα πανε στα αναγομωμενα και πως η αναγομμωση θα παραμενει κολλημενη στο πτωμα του του προηγουμενου ελαστικου σε βαθος χρονου?

Εχεις εμπιστοσυνη στην τεχνικη επαρκεια του γυφτου που θα κανει την αναγομμωση (γιατι δεν νομιζω οτι θα την κανει η Continental η εστω Nankang...).

My 2 cents...

Thanks για την απάντηση Μάκη. Απλά όταν δεν γνωρίζω κάτι κοιτάω πάντα να ρωτάω)))).

Αυτά βρέθηκαν ¨έπειτα από μία τυχαία αναζήτηση στο νετ))). Και επειδή ξέρω ότι στα φορτηγά χρησιμοποιείται κατά κόρον αυτή η τεχνική, μου κίνησε την περιέργεια και για τα επιβατικά οχήματα, και συγκεκριμένα για τα χειμερινά που τα φοράμε λίγους μήνες τον χρόνο))).

Ετσι και αλλιώς μετά από κάποια χρόνια στο κουρμπέτι, έχω ψιλοκαταλήξει τόσο σε μάρκες όσο και σε σε προφίλ χειμερινών που ταιριάζουν στο δικό μου στυλ οδήγησης και φυσικά στα οχηματά μου))))...

Ομολογώ ότι τα Polaris και τα Eskimo είναι ίσως από τους τελειότερους συνδυασμούς τόσο σε επιδόσεις όσο και στην τιμή))))))).....

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

να ρωτησω κατι ?

το καινουριο αμαξι (audi a3) στο οποιο δεν εχω βαλει ακομα χειμερινα , εχει αισθητηρες πιεσης. οποτε η θα παρω τετραδα με εξτρα τους αισθητηρες πιεσης (δεν εχω ιδεα ποσο κανουν ) ή θα ζανταρω ξεζανταρω ή θα ειμαι με λαμπακι αναμενο στο ταμπλο ολο τον χειμωνα (κατι που δεν μου καθεται καθολου καλα)

οι αισθητηρες πιεσης μεταφερονται ? πως τοποθετουνται στην ζαντα ? μπαινουν σε οποιαδηποτε ζαντα?

υπαρχει καποιος που ξεζανταρει-ζανταρει καθε χρονο απο χειμερινα σε καλοκαιρινα και τουμπαλιν?

τι επιπτωσεις εχει στα ελαστικα ? ποσες φορες μπορεις να το κανεις?

Πάντα ήμουν και θα είμαι υπέρ της δεύτερης τετράδας ζαντών. Οι λόγοι είναι βασικά δύο:

Το ζαντάρισμα - ξεζαντάρισμα είναι πολύ πιο ακριβό από το να απασχολείς τον μάστορα 10 λέπτα να σου ξεβιδώσει και να σου ξαναβιδώσει με το αερόκλειδο 4 ζαντωμένα ελαστικά....εμένα καμιά φορά δεν μου παίρνει τίποτα, άντε να του αφήσω ένα δεκαρικάκι στο χέρι. Φυσικά εάν έχω όρεξη τα βάζω και μόνος μου με μηδέν κόστος....

Ο δεύτερος και ποιο σημαντικός λόγος είναι ότι μπορείς να παίξεις με την διάσταση. Για παράδειγμα μπορεί το A3 που αγόρασες να έρχεται μαμά με 17άρες....ποιος ο λόγος να βάλεις 17άρια χειμερινά...ΚΑΝΕΝΑΣ. Παίρνεις 16άρες για παράδειγμα ( πάντα σύμφωνα με τον κατασκευαστή) , και βάζεις ότι πιο στενό μπορείς.... Η διαφορά τιμής ανάμεσα σε 16άρια χειμερινά και 17άρια ουσιαστικά θα σου καλύψει ένα μεγάλο μέρος της αγοράς των μεταχειρισμένων ζαντών...

Το BMW μου φοράει 225-45-17 καλοκαιρινά.....εννοείται ότι αγόρασα 4 15άρες, κούμπωσα 195-65-15 και σώθηκα....

Πέρα του ότι το αυτοκίνητο πετάει βρίσκω και πλέον τετράδες σε πάρα πολύ δελεαστικές τιμές))))

• Like 1

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

.Υ.Γ. Πολύ γέλιο με τα carcass. Πάντως και στην Ελλάδα έχουμε γεμίσει με νταλίκες και ταξί που φύγουν κομμάτια λάστιχο ξαφνικά. Οι μάστορες φταίνε και δυστυχώς στην Ελλάδα της κρίσης ο φθηνότερος πουλάει. Θεωρητικά πάντως τεχνικά η αναγόμωση μπορεί να γίνει με 100% αξιοπιστία, θεωρητικά επαναλαμβάνω.

Πάντως και στην αεροπορία χρησιμοποιούσαμε αναγομωμένα ελαστικά και μια περίοδο είχαμε απανωτά επεισόδια αποκόλλησης . Προσωπικά είχα ένα περιστατικό που η αναγόμωση αποκολλήθηκε την στιγμή της ανάσυρσης του συστήματος προσγείωσης και τα περιστρεφόμενα κομμάτια έκαναν ζημιές στα φλαπς , στα καλύμματα των τροχών και κυρίως έκοψαν ένα σωληνάκι του κύριου υδραυλικού συστήματος με αποτέλεσμα να το χάσουμε και να έχουμε διαφορά προβλήματα .

Εκ των υστέρων διαπιστώθηκε πως οι αποκολλησεις οφείλονταν σε λάθος εφαρμογή της διαδικασίας στο εργοστάσιο (Dunlop αν θυμάμαι καλά ).

Αν γίνονται τέτοια σε αεροπορικό υλικό , μπορείς να καταλάβεις τι γίνεται με τα λάστιχα για οχήματα ..

• Like 2

Οι αισθητήρες πίεσης σου λέω από τώρα ότι είναι πανακριβοι. Ότι έβρισκα ήταν περίπου σε κόστος όσο μια τετράδα ελαστικών run flat. Επίσης υπάρχει η πιθανότητα να πάρεις παλιές ζάντες για audi και να μη σου ταιριάζουν οι αισθητήρες. Καλό κουράγιο σου εύχομαι

• Like 1

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Αν δεν λυπάσαι τα λεφτά πάρε ζάντες και αισθητήρες. Περιμένω μπας βρω μεταχειρισμένες/ους αλλά μάλλον και τώρα απλά θα μου φορέσει πάλι τους αισθητήρες από τα καλοκαιρινά στα χειμερινά. Εμένα δεν χρεώνει τίποτα παραπάνω (20 ή 25 ευρώ, χρόνια πελάτης όλα τα λάστιχα από εκεί)

Αν λέω αν έχεις run flat ούτε να το σκέφτεσαι να μην έχεις αισθητήρες.

Αν δεν έχεις run flat και πάλι είναι τεράστια αμαρτία αυτό το τόσο σημαντικό εφεύρημα ασφάλειας του αυτοκινήτου να το βγάλεις άχρηστο. Μια στο εκατομμύριο δυστυχώς συμβαίνει να έχει χάσει αέρα και να φύγεις με πολλά ξαφνικά ή να φύγει το λάστιχο ξαφνικά επειδή έχανε πίεση ή ενώ ξεφούσκωνε από το σπίτι σου να το πάρεις πρέφα μακριά από πολιτισμό.

Υ.Γ. Πολύ γέλιο με τα carcass. Πάντως και στην Ελλάδα έχουμε γεμίσει με νταλίκες και ταξί που φύγουν κομμάτια λάστιχο ξαφνικά. Οι μάστορες φταίνε και δυστυχώς στην Ελλάδα της κρίσης ο φθηνότερος πουλάει. Θεωρητικά πάντως τεχνικά η αναγόμωση μπορεί να γίνει με 100% αξιοπιστία, θεωρητικά επαναλαμβάνω.

παντα ειχα 2 τετραδες . μια καλοκαιρινα. μια χειμερινα

φετος απο την μια δεν βρισκω τις ζαντες που θελω (μαμα 16αρες απο 2017 και μετα) απο την αλλη ειναι και οι εξτρα αισθητηρες που πρεπει να αγορασω και για αυτο σκεφτηκα την λυση να βαλω χειμερινα στις ιδιες ζαντες....

βεβαια αλλο απλα τοποθετηση (20+20)και αλλο ζανταρισμα ξεζανταρισμα που σου παιρνουν 50 +50 τον χρονο

δεν μπορω να εχω αναμμενο error για τοσους μηνες. με πιανει το OCD μου καταρχην

οχι τα audi δεν εχουν runflat

τα λαστιχα ειναι οκ με τοσα βαλε βγαλε?παρατηρησες ποτε θεμα?

Edited by StavRos

Οι αισθητήρες πίεσης σου λέω από τώρα ότι είναι πανακριβοι. Ότι έβρισκα ήταν περίπου σε κόστος όσο μια τετράδα ελαστικών run flat. Επίσης υπάρχει η πιθανότητα να πάρεις παλιές ζάντες για audi και να μη σου ταιριάζουν οι αισθητήρες. Καλό κουράγιο σου εύχομαι

παλιες ζαντες βρισκω αλλα δεν θελω να τις βαλω.

ψαχνω απο το μοντελο το δικο μου και μετα (ιδιο -διαφορετικο σχεδιο δεν εχω προβλημα).

απο την αλλη αν παρω 4αδα πρεπει να παρω και αισθητηρες.....

ανεβαινει πολυ το κοστος

ισως να βαλω χειμερινα στις ιδιες ζαντες και για πρωτη χρονια να μην εχω εξτρα τετραδα

Edited by StavRos

Ο ενας αισθητηρας...

Κοιτα τι σου βρηκα σε 15"

https://www.car.gr/parts/view/12490927-rims-tires-rims

και σε 16"

https://www.car.gr/parts/view/13290365-rims-tires-rims

• Like 2

υπαρχει καποιος που ξεζανταρει-ζανταρει καθε χρονο απο χειμερινα σε καλοκαιρινα και τουμπαλιν?

Για αισθητήρες δεν ξέρω να σε διαφωτίσω Σταύρο.

Αλλά εγώ στις ίδιες ζάντες κάνψ δυο φορές το χρόνο την τράμπα. Είμαι παρών στη διαδικασία και το κάνουν ευλαβικά.

Το λάστιχο τρώει μια καταπόνηση στο βάλε βγάλε, αλλά δεν μου έχει προκύψει πρόβλημα τόσα χρόνια, ούτε η ζάντα έχει πληγωθεί.

Αρκεί να ξέρεις τον λαστιχά και να στο κάνει δωρεάν αν είσαι χρόνια πελάτης ;-)

• Like 1

The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

να ρωτησω κατι ?

Στο προηγούμενο αυτοκίνητο είχα βρει καλές φθηνές αλουμινίου και άλλαζα ζαντολάστιχα.

Στο σημερινό δεν έχω βρει (δεν ξέρω καν αν υπάρχουν σιδερένιες - αλλά και να βρω, δεν συζητώ να είμαι 5 μήνες με αυτές). Επομένως, ξεζαντάρω κλπ δύο φορές τον χρόνο.

Δεν υπάρχει θέμα από το συχνό ξεζαντάρισμα κλπ. Η δε καταπόνηση που αναφέρει ο Royale πιο πάνω (στο χείλος) είναι αμελητέα μπροστά στην καταπόνηση που παίρνει στην λειτουργία του.

Εάν είχα TPMS δεν θα το συζητούσα να πειραματιστώ - θα έμενα με τις ζάντες μου

Edited by Fulvia 3
  • Like 1

Μιχάλης Δημάκης<br />Ει το φέρον σε φέρει, φέρε και φέρου. Εί δ' αγανακτείς και σ' εαυτόν λυπείς και το φέρον σε φέρει.

Ο ενας αισθητηρας...

Κοιτα τι σου βρηκα σε 15"

https://www.car.gr/parts/view/12490927-rims-tires-rims

και σε 16"

https://www.car.gr/parts/view/13290365-rims-tires-rims

η αγγελια για τον αισθητηρα λεει τιμη τετραδας.. τωρα ποσο ισχυει θα πρεπει να τον καλεσω

και οι 2 4αδες ειναι σιδερενιες και δεν νομιζω να μπαινουν οι αισθητηρες TPMS

κοιταζω για 2017 μοντελο και μετα που ακομα και στο base model δινει αλουμινιου η audi

Edited by StavRos

Στο προηγούμενο αυτοκίνητο είχα βρει καλές φθηνές αλουμινίου και άλλαζα ζαντολάστιχα.

Στο σημερινό δεν έχω βρει (δεν ξέρω καν αν υπάρχουν σιδερένιες - αλλά και να βρω, δεν συζητώ να είμαι 5 μήνες με αυτές). Επομένως, ξεζαντάρω κλπ δύο φορές τον χρόνο.

Δεν υπάρχει θέμα από το συχνό ξεζαντάρισμα κλπ. Η δε καταπόνηση που αναφέρει ο Royale πιο πάνω (στο χείλος) είναι αμελητέα μπροστά στην καταπόνηση που παίρνει στην λειτουργία του.

Εάν είχα TPMS δεν θα το συζητούσα να πειραματιστώ - θα έμενα με τις ζάντες μου

αφου αρκετοι το κανετε χωρις προβλημα φανταζομαι θα ειμαι οκ !

σας ευχαριστω για τις ιδεες!

η αγγελια για τον αισθητηρα λεει τιμη τετραδας.. τωρα ποσο ισχυει θα πρεπει να τον καλεσω

και οι 2 4αδες ειναι σιδερενιες και δεν νομιζω να μπαινουν οι αισθητηρες TPMS

κοιταζω για 2017 μοντελο και μετα που ακομα και στο base model δινει αλουμινιου η audi

Ε τοτε εισαι μια χαρα. Τους αγοραζεις και βλεπεις αν προσαρμοζονται σωστα στις νεες ζαντες σου

• Like 1

βεβαια αλλο απλα τοποθετηση (20+20)και αλλο ζανταρισμα ξεζανταρισμα που σου παιρνουν 50 +50 τον χρονο

τα λαστιχα ειναι οκ με τοσα βαλε βγαλε?παρατηρησες ποτε θεμα?

Γιατί 50 ευρώ??! Εγώ ξεζαντάρω χρόνια τώρα στο ένα αυτοκίνητο και έχω ψήσει τον λαστιχά και μου παίρνει 10 ευρώ (επειδή πηγαίνω δύο φορές το χρόνο, αγοράζω λάστιχα από αυτόν κλπ).

Άμα ήταν να μου στοιχίζει η αλλαγή στα 4 χρόνια που κρατάω τα λάστιχα (50+50)*4 = 400 όσο μία καινούργια τετράδα premium εταιρίας, θα έβρισκα άλλη λύση.. δε συμφέρει!

Στο άλλο αυτοκίνητο που έχω δεύτερη 4άδα ζάντες με μόνιμα χειμερινά πάνω, μου τα αλλάζει με 5 ευρώ.

Δεν έχω παρατηρήσει καμία φθορά-πρόβλημα πάντως με το ξεζαντάρισμα.

Edited by sbird
  • Like 2

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Εγω ειχα συμφωνησει με τον λαστιχα μου (Αντωνης Γρυπαρης Λ. Λαυριου 220) να βαζει στην αποθηκη τα (ζανταρισμενα) λαστιχα που δεν χρησιμοποιουσα και να ζυγοσταθμει τα λαστιχα της σαιζον που θα εμπαιναν στο αυτοκινητο. Δηλαδη την τιμη δυο ζυγοσταθμισεων το χρονο!

Τιμια παιδια, οταν πηρα τα πρωτα Ultragrip αυτοι μου τα συνεστησαν, εναντια στα Blizzak (πολυ πιο ακριβα) που ηθελα εγω. Τους συνιστω.

Οσον αφορα τους αισθητηρες και το κοστος τους... Η τετραδα στον Αμαζονιο...

post-614-0-25404000-1543593566_thumb.jpg

Ο λαστιχας μου εδω δεν μου τους χρεωσε σε αλλαγη ελαστικων...

• Like 2

Ο δικός.μου.λαστιχας δεν μου.παίρνει πότε χρήματα για την αλλαγή 2.φορές ετησίως

Sent from my H9436 using Tapatalk

• Like 3

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Καλημερα.Μολις ανακαλυψα οτι στο αυτοκινητο που εχω λιγο καιρο (συμφωνα παντα με το μανουαλ) απαγορευεται η χρηση αλυσιδων παρα μονο τυπου thule k summit.Το προβλημα βεβαια ειναι οτι κοσυιζουν κανα 500αρικο.

Εσεις τι προτεινετε πανια τυπου Αutosock για τα οποια εχω διαβασει πολυ καλα σχολια εδω στο φορουμ η πιο λεπτες αλυσιδες 9μμ;με το οποιο ρισκο βεβαια να σπασουν και μετα γα... τα.

Δοκιμασα να περασω κατι 16μμ π ειχα αλλα οντως το κενο αναμεσα στη αλυσιδα και το αμορτισερ ειναι κανα 2 χιλιοστα.Οι θολοι ειναι αρκετα ψηλα δεν εχει θεμα..

Εννοειται οτι προτιμω τις αλυσιδες που μετα απο χρονια εξασκησης πλεον τις βαζω σε 1 λεπτο αλλα φοβαμαι τις ζημιες.

Υγ εννοειται οτι θα μπουν χιονολαστιχα.και μια ακομη απορια μου ειναι αν αυτα τα πανια θα δωσουν προσφυση εκει π τα λαστιχα στη καταβαση κυριως θα γλιστρησουν.

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by giannis3011

Καλημέρα Γιάννη. Τα πανιά -τουλάχιστον τα autosock που έχω δοκιμάσει- δεν κολλάνε σε ανηφόρες που τα χιονολαστιχα θα τα παίξουν. Σε κατηφόρες έχουν επισης παρά πολύ καλή πρόσφυση, αλλά εκεί συνήθως την πατάει κανεις από τους διαφορετικούς συντελεστές τριβής μπρος πίσω. Έχω δει όμως τετακε και με αλυσίδες.

Αν πάλι έχεις θαφτεί και όχι απλά κολλήσει στο χιόνι, οι αλυσίδες σίγουρα θα σκάψουν πιο αποτελεσματικά για να σε ξεκολλήσουν.

Νίφει!

Καλημέρα Γιάννη. Τα πανιά -τουλάχιστον τα autosock που έχω δοκιμάσει- δεν κολλάνε σε ανηφόρες που τα χιονολαστιχα θα τα παίξουν. Σε κατηφόρες έχουν επισης παρά πολύ καλή πρόσφυση, αλλά εκεί συνήθως την πατάει κανεις από τους διαφορετικούς συντελεστές τριβής μπρος πίσω. Έχω δει όμως τετακε και με αλυσίδες.

Αν πάλι έχεις θαφτεί και όχι απλά κολλήσει στο χιόνι, οι αλυσίδες σίγουρα θα σκάψουν πιο αποτελεσματικά για να σε ξεκολλήσουν.

Ευχαριστω Χρηστο.Πολλα δικα σου θετικα σχολια ειχα διαβασει για τα πανια...Λεω να τα δοκιμασω τα autosock..

αν και η πρωτη και τελευταια εμπειρια που ειχα μαζι τους(οχι τπτ επωνυμα βεβαια) με ενα φιλο τα σκισαμε σε μια μερα σε οντως δυσκολες συνθηκες σε μεγαλη ανηφορα και πολυ σπινιαρισμα...Βεβαια εχω δει να κοβονται κ αλυσιδες πανια δε θα κοπουν...

Υγ Επισης τετακε εχω κανει και γω με αλυσιδες σε κατηφορα..ισως τα πανια επειδη δε κοπανε σε κανουν να ξεχνιεσαι και να πηγαινεις πιο γρηγορα απο οτι πρεπει..

• Like 1

οι αιστητηρες ειναι υποχρεωτικοι πλεον λογω οδηγιας τις ΕΕ...

επισης εχω διαβασει για περιπτωσεις στιν Αυστρια ομως, που μετα απο ατυχημα η ασφαλιστικη αρντηθηκε να καλυψει τις ζημιες θεωρωντας οτι επειδι ο οδηγος δεν ειχε στα χιονολαστιχα αιστητηρες ειναι υπαιτιος γιατι το αμαχι πιθανως να μην ειχε καλη προσφυση και bla bla bla...

με δυο λογια ηταν εναντια στις οδηγιες του κατασκευαστη....

• Like 1

Snow is on my D.N.A.

Γιατί 50 ευρώ??! Εγώ ξεζαντάρω χρόνια τώρα στο ένα αυτοκίνητο και έχω ψήσει τον λαστιχά και μου παίρνει 10 ευρώ (επειδή πηγαίνω δύο φορές το χρόνο, αγοράζω λάστιχα από αυτόν κλπ).

Άμα ήταν να μου στοιχίζει η αλλαγή στα 4 χρόνια που κρατάω τα λάστιχα (50+50)*4 = 400 όσο μία καινούργια τετράδα premium εταιρίας, θα έβρισκα άλλη λύση.. δε συμφέρει!

Στο άλλο αυτοκίνητο που έχω δεύτερη 4άδα ζάντες με μόνιμα χειμερινά πάνω, μου τα αλλάζει με 5 ευρώ.

Δεν έχω παρατηρήσει καμία φθορά-πρόβλημα πάντως με το ξεζαντάρισμα.

οταν τα βγαζει -βαζει κανει ζυγοσταθμιση?

Καλημερα.Μολις ανακαλυψα οτι στο αυτοκινητο που εχω λιγο καιρο (συμφωνα παντα με το μανουαλ) απαγορευεται η χρηση αλυσιδων παρα μονο τυπου thule k summit.Το προβλημα βεβαια ειναι οτι κοσυιζουν κανα 500αρικο.

Εσεις τι προτεινετε πανια τυπου Αutosock για τα οποια εχω διαβασει πολυ καλα σχολια εδω στο φορουμ η πιο λεπτες αλυσιδες 9μμ;με το οποιο ρισκο βεβαια να σπασουν και μετα γα... τα.

Δοκιμασα να περασω κατι 16μμ π ειχα αλλα οντως το κενο αναμεσα στη αλυσιδα και το αμορτισερ ειναι κανα 2 χιλιοστα.Οι θολοι ειναι αρκετα ψηλα δεν εχει θεμα..

Εννοειται οτι προτιμω τις αλυσιδες που μετα απο χρονια εξασκησης πλεον τις βαζω σε 1 λεπτο αλλα φοβαμαι τις ζημιες.

Υγ εννοειται οτι θα μπουν χιονολαστιχα.και μια ακομη απορια μου ειναι αν αυτα τα πανια θα δωσουν προσφυση εκει π τα λαστιχα στη καταβαση κυριως θα γλιστρησουν.

τα εχω δοκιμασει και εγω τα πανια... τα εβαλα για μια (χιονισμενη) διαδρομη 10 χλμ χωρις ιχνος ασφαλτου η σπινιαρισματος η λακουβας.

οιταν τα εβγαλα τα ειδα πολυ ταλαιπωρημενα . πιστευω το πολυ να εβγαζαν 20 χλμ ακομα. τα θεωρησα πεταμενα λεφτα.

επισης αν και ειχα το σωστο μεγεθος πανιων, δυσκολευτηκαν να μπουν . οι αλυσιδες ειναι πολυ πιο ευκολες να τις βαλεις.

τα πανια με το χιονι και το νερο βεντουζαρουν στο λαστιχο και δεν μπαινουν τοσο ευκολα οσο στα βιντεο

Edited by StavRos

τα εχω δοκιμασει και εγω τα πανια... τα εβαλα για μια (χιονισμενη) διαδρομη 10 χλμ χωρις ιχνος ασφαλτου η σπινιαρισματος η λακουβας.

οιταν τα εβγαλα τα ειδα πολυ ταλαιπωρημενα . πιστευω το πολυ να εβγαζαν 20 χλμ ακομα. τα θεωρησα πεταμενα λεφτα.

επισης αν και ειχα το σωστο μεγεθος πανιων, δυσκολευτηκαν να μπουν . οι αλυσιδες ειναι πολυ πιο ευκολες να τις βαλεις.

τα πανια με το χιονι και το νερο βεντουζαρουν στο λαστιχο και δεν μπαινουν τοσο ευκολα οσο στα βιντεο

Καλα ναι σιγουρα πανω στο βουνο θα ειναι δυσκολοτερς να μπουν απο οτι στς βιντεο..autosock ειχες δοκιμασει;μηπως επεσες σε καμμια λακουβα η ο δρομος ηταν χαλια;

Επισης καπου διαβασα οτι δε πρεπει να τις αφηνεις πανω οταν παρκαρεις για ωρες γιατι θα παγωσουν...κατα ποσο εφικτο ειναι αυτο βεβαια δε ξερω.

Το δικο μ κυριο θεμα ειναι οτι ο κατασκευαστης λεει ρητα οχι κανονικες αλυσιδες παρα μονο αραχνες..

Αλλιως δε θς το συζητουσα καν..Τοσα χρονια με αλυσιδες την εχω βγαλει μια χαρα...

Edited by giannis3011

Καλα ναι σιγουρα πανω στο βουνο θα ειναι δυσκολοτερς να μπουν απο οτι στς βιντεο..autosock ειχες δοκιμασει;μηπως επεσες σε καμμια λακουβα η ο δρομος ηταν χαλια;

Το δικο μ κυριο θεμα ειναι οτι ο κατασκευαστης λεει ρητα οχι κανονικες αλυσιδες παρα μονο αραχνες..

Αλλιως δε θς το συζητουσα καν..Τοσα χρονια με αλυσιδες την εχω βγαλει μια χαρα...

δοκιμασα πανια weissenfels που θεωρω ειναι σοβαρη εταιρια

μπορεις να δοκιμασεις τις παρακατω αλυσιδες που ειναι μολις 7Mm

https://www.skroutz.gr/s/13285056/Konig-CB-7-097.html

η Konig ειναι της thule

Edited by StavRos