Jump to content
eolos

Χ.Κ. ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ 2011-12

Recommended Posts

E οχι και καλες τιμες στο σαλε..... 1 σαντουιτσακι + 1 παγωμενο τσαι 330ml = 7 ευρω!!! :skiing::heat:

 

Οχι οτι με ενδιαφερει μιας και το μονο που τρωω στο διαλειμα ειναι μπαρες δημητριακων αλλα νομιζω οτι οι τιμες ειναι αρκετα υψηλες....

Edited by kaps

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καπουτσίνο διπλός = 4,5 € είναι όσο τον πουλούν παντού έξω - μόνον τα delivery ξέρω να έχουν χαμηλότερη τιμή.

 

Επίσης τα Ever Green από ότι θυμάμαι έχουν την ίδια τιμή παντού καθώς πρέπει να είναι franchising...

 

Γενικά στην Ελλάδα έχουμε υψηλές τιμές, παρότι εδώ και 2 χρόνια + προσπαθούν να μας εφαρμόσουν την εσωτερική υποτίμηση, η οποία έχει αποτέλεσμα μόνον στίς αποδοχές μας και ειδικά στο διαθέσιμο εισόδημά μας και έλάχιστα στις τιμές των αγαθών που αγοράζουμε!!! :skiing:

 

Όμως νομίζω ότι γενικά το ΧΚΠ, αφενός εφαρμόζοντας την έκπτωση στις τιμές των καρτών όταν ερχόμαστε με ski bus και αφετέρου ρίχνοντας κάπως τις τιμές στο σαλέ, τουλάχιστον προσπαθεί κάπως να ανταποκριθεί στην οικονομική συγκυρία, όπως άλλωστε και πολλά άλλα χκ στη χώρα μας.


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλημέρα, συμφωνώ σε όλα από όλους τους παραπάνω εκτός από τις τιμές στο σαλέ και τη συμπεριφορά των υπαλλήλων των lift όπου νομίζω πως υπάρχει βελτίωση σε σχέση με προηγούμενα χρόνια-το περιστατικό που αναφέρεις vamvax εννοείται πως δεν το αμφισβητώ, απλά ισως να είναι μεμονωμένο ή ισως ο συγκεκριμένος λιφτιέρης να είναι εξαίρεση, δεν ξέρω.

Τα 2 ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΑ πράγματα πάντως αφορούν την ΑΣΦΑΛΕΙΑ και τα ξανατονίζω γιατί είναι απαράδεκτα:

1) η συμπεριφορά στο δρόμο ( αλυσίδες κτλ) σε συνάρτηση με την κατάσταση αυτού.

2) η συμπεριφορά εντός πίστας ( κι εγώ κινδύνευσα από λάθος και ψιλοτραυματίστηκα)

 

γενικά ήταν πολύ όμορφα,ας γκρινιάζουμε όσο γίνεται λιγότερο για να απολαμβάνουμε και καλή συνέχεια σε όλους με πολύ χιόνι και λιγότερο κόσμο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΧΚΠ και πελάτες , ταλαιπωρηθήκαμε,

το Σ με ξεπάγωμα Ηρακλή, την Κ με ξεπάγωμα Ερμή , αλλά τουλάχιστον αποκτήσαμε χιόνι και προβλέπονται ωραιες ημέρες χιονοδρομικές.

 

Λυπούμαστε γαι την ταλαιπωρία της Κ όταν το ΧΚΠ ,

λειτούργησε κομμένο χωρίς συνδετικό Ερμή αλλά με σύνδεση οδική (9θέσια λεωφορεία ΧΚΠ +έκπτωση 20%+ παραταση λειτουργίας 0, 5 ώρα .

 

Για την μεγαλύτερη ασφάλεια/άνεση στην πίστα, στον δρόμο απαιτείται μεγαλύτερη εγρήγορση απο ΧΚΠ ,

αλλά κυρίως υπευθυνότερη συμμετοχή του επισκέπτη.

 

Λυπούμαστε για αγενή συμπεριφορά εργαζομένων ΧΚΠ και προσπαθούμε να βελτιωθούμε με συνεχή εκπαίδευση

 

Το βουνό έχει χιόνι άν και ο Οδυσσέας θέλει κι άλλο,

μπροστά μας έχουμε ένα 6ημερο με λιακαδα, βοριαδάκι ...

 

Στόχος τώρα είναι

 

η πλατύτερη δυνατή λειτουργία ΧΚΠ ,τις καθημερινές , όπου το 15ευρο εισιτήριο ενήλικα μειούμενο 20% με skibus φαινεται αρκετά ελκυστικό.

Στόχος είναι να λειτουργεί καθημερινά

Αφροδίτη, Ηρακλης, Περικλής, Αίολος ή Βάκχος , Ερμής ή Οδυσσέας, Δίας, Ηνίοχος, Πάν, ίσως και Πυθία.(Σύντομα θα αποκαταστσθούν και οι βλάβες Δία, οδυσσέα)

 

τι λέτε για ένα 12ωρο ή sunset ski το ερχόμενο Σ?

 

καλη εβδομάδα

Share this post


Link to post
Share on other sites
τι λέτε για ένα 12ωρο ή sunset ski το ερχόμενο Σ?

πάνε τα ποδαράκια μας. Aγαπούλα...τη Voltaren

 

sunset ski yeah :skiing:

 

YouTube Video ->
Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα το χάσω γμτ, θα είμαι στην Γαλλία...

 

Θέλουμε πολλά sunset skis, κάθε ΣΚ με καλό καιρό αν είναι δυνατόν! Αν το βουνό είναι πανέμορφο τις πρωινές ώρες, το ηλιοβασίλεμα είναι απλά μαγικό... :skiing:


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
ΧΚΠ και πελάτες , ταλαιπωρηθήκαμε,

το Σ με ξεπάγωμα Ηρακλή, την Κ με ξεπάγωμα Ερμή , αλλά τουλάχιστον αποκτήσαμε χιόνι και προβλέπονται ωραιες ημέρες χιονοδρομικές.

 

Λυπούμαστε γαι την ταλαιπωρία της Κ όταν το ΧΚΠ ,

λειτούργησε κομμένο χωρίς συνδετικό Ερμή αλλά με σύνδεση οδική (9θέσια λεωφορεία ΧΚΠ +έκπτωση 20%+ παραταση λειτουργίας 0, 5 ώρα .

 

Για την μεγαλύτερη ασφάλεια/άνεση στην πίστα, στον δρόμο απαιτείται μεγαλύτερη εγρήγορση απο ΧΚΠ ,

αλλά κυρίως υπευθυνότερη συμμετοχή του επισκέπτη.

 

Λυπούμαστε για αγενή συμπεριφορά εργαζομένων ΧΚΠ και προσπαθούμε να βελτιωθούμε με συνεχή εκπαίδευση

 

Το βουνό έχει χιόνι άν και ο Οδυσσέας θέλει κι άλλο,

μπροστά μας έχουμε ένα 6ημερο με λιακαδα, βοριαδάκι ...

 

Στόχος τώρα είναι

 

η πλατύτερη δυνατή λειτουργία ΧΚΠ ,τις καθημερινές , όπου το 15ευρο εισιτήριο ενήλικα μειούμενο 20% με skibus φαινεται αρκετά ελκυστικό.

Στόχος είναι να λειτουργεί καθημερινά

Αφροδίτη, Ηρακλης, Περικλής, Αίολος ή Βάκχος , Ερμής ή Οδυσσέας, Δίας, Ηνίοχος, Πάν, ίσως και Πυθία.(Σύντομα θα αποκαταστσθούν και οι βλάβες Δία, οδυσσέα)

 

τι λέτε για ένα 12ωρο ή sunset ski το ερχόμενο Σ?

 

καλη εβδομάδα

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το μειωμένο εισιτήριο μόνο , απ'οτι έχω καταλάβει για όσους ανεβαίνουν με ski bus. Είμαι απο Λαμία και δεν υπάρχει ski bus και τις καθημερινές επειδή έχω πολύ μεγάλη τρέλα με το σκι θα ανεβαίνω μόνος μου με το αυτοκινητό μου, κάτι που σημαίνει οτι θα δίνω 25€ για να έρθω (και θα πρέπει να επιστρέφω στις 2.30 για να πηγαίνω για δουλειά μετά), άρα και ski bus να υπάρξει πάλι δεν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Για άτομα λοιπόν σαν εμένα που πιστεύω θα υπάρχουν αρκετά ακόμη γιατί να μην ισχύει η ίδια έκπτωση??

Share this post


Link to post
Share on other sites
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με το μειωμένο εισιτήριο μόνο , απ'οτι έχω καταλάβει για όσους ανεβαίνουν με ski bus. Είμαι απο Λαμία και δεν υπάρχει ski bus και τις καθημερινές επειδή έχω πολύ μεγάλη τρέλα με το σκι θα ανεβαίνω μόνος μου με το αυτοκινητό μου, κάτι που σημαίνει οτι θα δίνω 25€ για να έρθω (και θα πρέπει να επιστρέφω στις 2.30 για να πηγαίνω για δουλειά μετά), άρα και ski bus να υπάρξει πάλι δεν θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Για άτομα λοιπόν σαν εμένα που πιστεύω θα υπάρχουν αρκετά ακόμη γιατί να μην ισχύει η ίδια έκπτωση??

 

Υπάρχει skibus από Λαμία ,Πληροφορίες κ. Χαραλαμπάκης,

τηλ.2231050111, 6948759671

Share this post


Link to post
Share on other sites
Υπάρχει skibus από Λαμία ,Πληροφορίες κ. Χαραλαμπάκης,

τηλ.2231050111, 6948759671

Είναι μόνο για Κυριακές.

Share this post


Link to post
Share on other sites
τι λέτε για ένα 12ωρο ή sunset ski το ερχόμενο Σ?

 

Απα πα!! Να το κάνετε μετά 3 Σάββατα!! Τα ερχόμενα 2 θα κάνει απίστευτο κρύο!

 

...κι εμείς θα είμαστε στη Γαλλία....: :skiing:


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταλαβα.... θα καψουμε ποδαρακια παλι..... αλλα ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΜΕ!!!!


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

Yπέροχη μέρα η χτεσινή...παραλιγο να μας τα χαλάσιτο συννεφο αλλά ευτυχώς εκατσε όσο επρεπε ωστε να προλάβω να ρίξω εναν υπνάκο στο σαλέ (πρεπει να ημουν πολυ κουρασμένη για να κοιμηθω ορθια στη καρέκλα). Με το που ανοιξε ο καιρός κι εσκασε η ηλιαχτίδα στα ματια μου τσουπ ζαλώθηκα και ξαναβγήκα έξω. Βέβαια ήμουν αγουροξυπνημένη με το ένα μάτι κλειστο :heat::goodjob: Με το που βγηκα έξω κι ανεβηκα στο καρεκλάκι του Ηρακλή το ματι γαρίδα ετσι;;; Ξυπνησα με τη μια.

Το πεδίο απίστευτο, οποια πουδρα είχε περισσέψει απο τους υπόλοιπους κανίβαλους τη βούτηξα... Οντως στα απατητα του Ηρακλη έπρεπε να εισε κασκαντέρ για να τα περάσεις... ειδικα ανάμεσα απο τα βραχάκια. Εκεί σιχτίρισα αρκετά αλλά το άλλο μισό πουδρισταν με αποζημίωσε (βεβαια ακομα δεν εχω δει το πως έγινε τη σανιδα απο κάτω :skiing: ) Ο Βάκχος απίθανος ειδικά κάτω απο τον γεροντόβραχο. Το καρεκλάκι κανει αρκετα λεπτά να σε ανεβάσει αλλα πολυ πιο γρήγορα απο την ουρά στον Ηρακλή. Δε καταλαβαίνω γιατι μαζεύονται ολοι στην Δηιανειρα... το σκηνικο που συναντησα ηταν τρομερο. Ήμουν βαση Περικλή και σκεφτομουν από που να κατέβω και ηταν όλοι μαζεμένοι σαν τις μυγες. Ήταν και η φαση με την ομίχλη, ουτε να στρίψω δε θα μπορούσα. Ασε που ηταν επικίνδυνα με τόσους αρχάριους και κάγκουρες μαζι. Τραβηξα απο Αίολο μεριά και αποζημιωθηκα. Ήταν εντελώς άδειος. Μα εντελώς όμως. Λες και όλοι είχαν μαζευτει απο εκει.

 

Κατα τα άλλα όλα ωραία. κρίμα που ηταν αποκομένο το χιονοδρομικό απο την φτερόλακα. Χωρια του οτι θα είχε μοιραστεί ο κόσμος , ήθελα κι εγω λίγη Καλιόπη. :veryangry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τρελανε μας κ. Δριβα δωσε sunset ΧΚΠ στο κοσμο συνεχως ομως, οσο ο καιρος το επιτρεπει!!

Κριμα για μερικους απο μας που θα ειμαστε μακρια σας, αλλά ελπιζω να λυσσαξουμε ολοι μαζι, μολις επιτρεψουμε....

 

ΥΓ.Δεν ξερω εσεις τι λετε, αλλά χθες εμεις περασαμε τελεια για μια ακομη φορα!!

Σε ευχαριστουμε ΧΚΠ για τις στιγμες που μας χαριζεις!!

Ευτυχως εχουμε μακρυυυυ χειμωνα μπροστα μας...


Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θέμα με τις τιμές στο ΧΚΠ απόπου και να το πιάσεις δε σώζεται, είναι πανάκριβο και σκέτη κορο'ι'δία. Την παγοποίηση την καταλαβαίνω, αλλά 2 μέρες μετα να είναι απάτητη η περιφερειακή σημαίνει οτι δεν υπάρχει σάλιο στο χιονοδρομικό και κοιτάνε να μας τα πάρουν.

Ειδικά στην περίπτωσή μου που τίμησα το βουναλάκι με ετήσια 400Ευρώ και μετά από λίγο άρχισαν να ξεφυτρώνουν εκπτωσούλες, μου ανάβουν τα λαμπάκια!

Από εκεί και πέρα η απόλαυση να κάνεις σκι στον τόπο σου, είναι απεριόριστη.

 

Στο θέμα με τα λίφτ δεν έχω να πω τίποτα περισσότερο απ το να επαναλάβω ότι είναι σκέτη ταλαιπωρία. Πιστεύω ότι αυτό θα αλλάξει μόνο με την τοποθέτηση των νέων αναβατήρων.

 

Για τον Περικλή πιστέυω οτι θα ήταν χρήσιμο να τοποθετηθεί ένα δίχτυ στην κορυφή του λίφτ από τη δεξιά πλευρά ώστε να αποθαρρύνονται οι χιονοδρόμοι να αφήνουν το πιατάκι νωρίτερα, με αποτέλεσμα να προκαλούν το σταμάτημά του.


How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φοβερή ημέρα (Κυριακή) :hehe: ή παρέα ακόμη πιο φοβερή από 09.00 15.30 με μια στάση 30 λεπτά περίπου στο κάτω πάρκινγκ, περιμένοντας το λεωφορειάκι που τελικά δεν πήραμε γιατί μάθαμε ότι άνοιξε ξανά η 6 (δεν την κατέβηκα ούτε μια φορά όλο έξω ήμασταν)

 

Θα σταμάταγα στις 16.30 αλλά με έπιασε κράμπα στον τετρακέφαλο (δεν είχα πιει καθόλου υγρά)

 

Πέρασα τέλεια !!!

 

Προετοιμασία από σήμερα για το νυχτερινό και ισοτονικό μαζί μου δεν την ξαναπατάω !!!

Edited by nek70

Share this post


Link to post
Share on other sites
τι λέτε για ένα 12ωρο ή sunset ski το ερχόμενο Σ?

λεμε ΝΑΙ


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Προετοιμασία από σήμερα για το νυχτερινό και ισοτονικό μαζί μου δεν την ξαναπατάω !!!

 

αυτό το προετοιμασία θέλω να ακούσω με λέπτομέρεια και ας πεθάνω :clapping:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Epic fail σήμερα ο Παρνασσός. Ομίχλη με το κουτάλι, κρύο, ομίχλη, κρυό, ομίχλη.

 

Ευτυχώς που είχα ξεκινήσει πολύ αργά και δεν έχασα τον υπνο μου! 2 ώρες σκι με το ζόρι (πέτυχα και τον Βελισσάριο και τον ΒαγγέληςΚ που βολόδερναν από το πρωί) και την έκανα με ελαφρά πηδηματάκια για το Paramount όπου με περίμενε ζεστή σοκολάτα με ρούμι.

 

Θα ακολουθήσει νηστήσιμο γέυμα στην γνωστή ταβέρνα στην Αράχοβα... :hehe:

 

BTW, αυτή τη στιγμή χιονίζει καλά στο Λιβάδι :clapping:


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σχεδόν πρωτοφανές τα Καλάβρυτα με ορατότητα και ο Παρνασσός μόνο ομίχλη. Μάλλον θα πήγε ο Λάππας

 

edit: τώρα το είδα πήγε

 

Tελικά δεν υπάρχει χαμηλό που να πάει Αθήνα και να μη ρίξει κάτι στον Παρνασσό έστω ψιλό, πάνω που νόμιζα ότι αυτό θα ήταν το πρώτο.

 

Χρήστο έβαλε τίποτα?

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οταν εφυγα κατα τις 2 ψευτοχιόνιζε, απο αυτο που μπορεί να ριχνει ωρες και να μην βαζει τιποτα. Οταν ξαναανέβηκα ομως μια ώρα μετά για να δειξω το χιονοδρομικο στην παρεα, ειχε σοβαρευτεί και εβαζε! :clapping:


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
αυτό το προετοιμασία θέλω να ακούσω με λέπτομέρεια και ας πεθάνω 80

 

εεε ψυχολογική γιόγκα οοομ κλπ

 

 

 

Διάδρομο πρωί Βράδυ ντροπή σου

Edited by nek70

Share this post


Link to post
Share on other sites
Απο ποτε οι Διστομιτες (και μαλιστα κτηνοτροφοι) ειχαν σχεση με την περιοχη της Φτερολακας?

 

Δεν ξέρω, πάντως ο θεός Κούτρας μου είχε πει ότι πριν το χιονοδρομικό βοσκούσε το κοπάδι του στη Φτερόλακκα το 60. Σοβαρά μιλάω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...