Jump to content
eolos

Χ.Κ. ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ 2011-12

Recommended Posts

αέρα δεν είχε στην αρχή,παρά τις προβλέψεις. Αργότερα όμως έβαλε δυτικό, αρκετα δυνατό στις κορυφές, με αποτέλεσμα να φέρει ολη την ομίχλη που δυστυχώς μαλάκωσε πολύ το χιόνι .

οι δύο οψεις του βουνού...img9502h.jpg

 

Uploaded with ImageShack.usimg9515e.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Edited by gioand
  • Like 2

fischer_.thumb.jpg.2c5aa5c9b61225a07022516ca51a11b1.jpg.8916ffee410b0447bdf5e07ed36fdbb2.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από αέρα τί έλεγε? Γιατί με βάσει τις τιμές των προγνωστικών μου φαινόταν κάπως και δεν το τόλμησα. Προχτές πάντως το κράτησαν με Ηρακλή εκτός λειτουργίας, σήμερα (19 Απρ) πώς ήταν?

Δεν υπήρχε αέρας που να σου προκαλεί ενόχληση.Μέτρια πράγματα.Αυτό το 30 km/h που έδινε το sf δεν ίσχυε σε καμιά περίπτωση.

Στα θετικά το φρέσκο χιόνι που έδωσε 4 ώρες πολύ καλού σκι.Όλοι ήταν εκτός πίστας.Δυστυχώς το κόκκινο χωμα έδινε μια ενοχλητική όψη στο βουνό.Και μετά ήρθε η πυκνη ομίχλη.Εκεί όμως δεν υπήρχε πρόβλημα ορατότητας γιατί το χιόνι δεν ήταν άσπρο αλλά κόκκινο :shysterical: .Έτσι έβλεπες και διάβαζες χωρίς δυσκολία.

Αυριο θα χαιρετίσω και γω για φέτος.Ελπίζω να τα πούμε εκεί.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν υπήρχε αέρας που να σου προκαλεί ενόχληση.Μέτρια πράγματα.Αυτό το 30 km/h που έδινε το sf δεν ίσχυε σε καμιά περίπτωση.

Στα θετικά το φρέσκο χιόνι που έδωσε 4 ώρες πολύ καλού σκι.Όλοι ήταν εκτός πίστας.Δυστυχώς το κόκκινο χωμα έδινε μια ενοχλητική όψη στο βουνό.Και μετά ήρθε η πυκνη ομίχλη.Εκεί όμως δεν υπήρχε πρόβλημα ορατότητας γιατί το χιόνι δεν ήταν άσπρο αλλά κόκκινο :shysterical: .Έτσι έβλεπες και διάβαζες χωρίς δυσκολία.

Αυριο θα χαιρετίσω και γω για φέτος.Ελπίζω να τα πούμε εκεί.

 

Αρη αυριο θα ειμαστε και εμεις επανω, οποτε αν θες μιλα μας να ριξουμε κανενα στροφυλικι παρεα να πιουμε και κανενα καφεδακι να τραβηξουμε και κανενα βιντεακι με τις Drift ;)


Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για αύριο Σάββατο δηλ. να το επιχειρήσουμε;

Από αέρα;

Και υποθέτω από το πρωί, καθώς από το μεσημέρι θα θέλε...ι κουτάλι για την σούπα, έτσι?

 

Καλό Σ-Κ σε όλους


Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα φυσάει αρκετά λιγότερο από σήμερα


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

θα ανεβουμε και εμεις και ενα τελευταιο (μαλλον) ΣΚ

  • Like 1

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρη αυριο θα ειμαστε και εμεις επανω, οποτε αν θες μιλα μας να ριξουμε κανενα στροφυλικι παρεα να πιουμε και κανενα καφεδακι να τραβηξουμε και κανενα βιντεακι με τις Drift ;)

Μέσαααα!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ν΄ ανέβουμε Σάββατο ή Κυριακη :Thinking: ?

Όχι... δε μπορούμε ν΄ ανέβουμε και τις 2 μέρες...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιωργο ευχομαι καλα να περασετε. βγαλε τις καθιερωμενες φωτογραφιες ;)

εγω δε θα ανεβω, θα λειπω. τελικα η προηγουμενη πεμπτη ηταν η τελευταια φορα.

δε πειραζει φετος ηταν απιστευτη χρονια!!!! καλα να περασετε!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνα με οσα μου ειπαν χθες στο χιονοδρομικο θα ειναι κλειστα μεσα στην εβδομαδα που ερχεται και θα ανοιξει ξανα για το επομενο ΣΚ.. οποτε ας το τιμησουμε και το αλλο ΣΚ!!!!(καλομαθαμε φετος :yes :yes )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λόγω προσωπικού κολλήματος... σας εύχομαι καλές καταβάσεις.Απολαύστε το όσο κρατάει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ραντεβού λοιπόν αύριο και τη Κυριακή στο antifog χιόνι...


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λίγες οι ώρες σκι σήμερα, αλλά πολύ καλές. Δυνατό παιχνίδι κάτω από τα καρεκλάκια του Ηρακλή και στην κοκκινη πίστα του (που ήταν απλά καταπληκτική), αλλά και στα απάτητα του Βάκχου. Το χιόνι ίσως το ευκολότερο όλης της χρονιάς, ακόμα και το εκτός ήταν αλφάδι.

 

Δυστυχώς, σούπιασε απότομα και ασύστολα! Στα σημεία χωρίς κλίση η χιονοδρομία ήταν επικίνδυνη από τις 1 και μετά, οπότε την κάναμε για Αράχοβα παρόλο που τα απότομα κρατούσαν καλά. Κρίμα που το χιονοδρομικό είναι στημένο στα χαμηλότερα υψόμετρα, τα ψηλά του εξακολουθούν να προσφέρουν ποιοτική χιονοδρομία (για την εποχη).

 

Σουρεαλιστικό το καφεκόκκινο χρώμα του χιονιού πανω από το οποίο υπήρχαν 2-3 ποντάκια φρέσκου που έριξε σήμερα τα ξημερώματα. Αύριο μάλλον θα είναι και η τελευταία μέρα λειτουργίας του ΧΚΠ για την περίοδο 2011-2012.

 

Chris


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πράγματι το σκι ήταν σούπερ όσο κράτησε.Στα θετικά της ημέρας η τρομερή snowclubιτικη παρέα με όλα τα παιδιά πρόθυμα να σε βοηθήσουν στο σκι, να σε αγκαλιάσουν αλλά και να σου προσφέρουν τα πέδιλά τους για μια σύντομη βόλτα.Απλά respect.

Καλό, ευχάριστο και σύντομο καλοκαίρι για όλους μας.Ραντεβού το Σεπτέμβρη.

u.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από αύριο Δευτέρα 23 Απριλίου το ΧΚΠ θα παραμείνει κλειστό. Εαν το επιτρέψουν οι συνθήκες θα λειτουργήσει ξανά το ερχόμενο Σ/Κ 28-29 Απριλίου! Σχετική ενημέρωση για τη λειτουργία του χιονοδρομικού θα έχετε την Πέμπτη 26 Απριλίου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμπς βέβαια, με όλοτς τουτς χικ παλιομεθύστακες έξ από το σαλέ, κλείστε το το κάναμε american bar

 

Περιμέναμε κλασσικά ανοιξιάτικα παλιά χιόνια το Σάββατο έ? 5 το πρωί έβρεχε στον Ορχομενό. Ρε λες να βλέπω όνειρο?

 

Σουρεάλ Σάββατο πρωί για μένα που καθαρά λόγω τύχης/ατυχίας αυπνία/7.00 ήμουν χκ, βρέθηκα με το λιφτιέρη κορφή Βάκχου. Σχεδόν άσπρο (ουσιαστικά καφετί με πινελιές) το βουνό, αλλά το αποτέλεσμα μετράει, για κάνα δύωρο πάταγες φρέσκο χιόνι σε όλη τη κατάβαση. Το ότι ήμουν μονάχος για 3-4 καταβάσεις το έκανε ακόμα πιο σουρέαλ και με την αυπνία ήταν όλο γειάσου εμπερία. Ευτυχώς ήρθαν και άλλοι μετά. Αλήθεια δεν είχα δει πρόγνωση, αν το είχα δει θα το έγραφα να ανέβετε νωρίς..

 

Μετά τα είπε ο Χρήστος, το χιόνι ήταν πολύ καλό εντός εκτός μέχρι που καήκαμε και μετά έκανε πλουτς, μόνο για windsurf στο χιόνι και να πετάς έκανε.

 

Μα καλά είναι όλοι οι Έλληνες χιονοδρόμοι τόσο γυμνασμένοι που αντέχουν πάνω από 4 ώρες συνεχόμενο σκι χωρίς ουρές και δεν τους φτάνει? Δεν μπορώ να φανταστώ άλλο λόγο να μην ανέβεις για σκι εκτός και αν κάνει τόσος κόσμος πια ιστιοπλοία, windsurf, wingsuit, basejump, rafting, canyonijng οπότε τους καταλαβαίνω. Αλλά για αυτά έχουμε 7 μήνες μπροστά μας.

 

Σήμερα ήταν μια πολύ καλή ανοιξιάτικη μέρα με μπετόν αρμέ μέχρι τις 9.30, πολύ καλή πίστα μετά, ενώ έβγαλε τα γνωστά υπέροχα ανοιξιάτικα εκτός πολύ νωρίς κατά τις 10.30 και βγήκαν τα γίδια στο απάτητο. Ωραία ποιότητα ζαχαρόχιονο επιτέλους, προσωπικά φέτος δεν είχα ξαναπετύχει, αλλά τελικά τα ζαχαροχιονα είναι το δεύτερο καλύτερο χιόνι που υπάρχει μετά τη βαθιά πούδρα.

 

΄Εφυγα νωρίς 1.00 πάλι καμένος με την υπόσχεση ότι αρχίζω γυμναστική για να μην μου φτάνει το σκι του Απρίλη και να μην ανεβαίνω, αλλά είχε αρχίσει να χαλάει.

 

Κόσμος 0 και τις δύο μέρες, χωρίς υπερβολή η Όλγα ήξερε τον 1 στους 2, άντε τον Λάππα τον ήξεραν 1 στους δύο τουλάχιστον. Μόνο χαμόγελα, σχεδόν μόνο καλοί σκιερ, σχεδόν κανένα snowboard και πιστεύω μόνο όσοι αγαπάνε το σκι. Α ναι και τα υπέροχα παιδιά με τον αγώνα. Κάθε άνοιξη εμείς και εμείς και είναι κρίμα. Αφού να φανταστείτε σχεδόν όλο το προσωπικό του ΧΚΠ έκανε σκι.

 

Πολύ χιόνι το βουνό, από το snowpark μέχρι το Γεροντόβραχο δεν έχει καν πέτρα.

 

Σήμερα έβλεπες Χαλκιδική, Σκιάθο , Σκόπελο, Αλόνησο απίστευτη ομορφιά η μέρα.

 

Τι αλματάρα αυτό κάτω από το καρεκλάκι?

 

Μπεεεεεεεε

 

Ανοίξτε το ανοίξτε το ανοίξτε το, μια χαρά θα είναι ο καιρός το επόμενο σκ με ελαφρύ Βοριαδάκι κυρίως για να φάει τα λυσσακά του ο Λάππας.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν θέλω να πιστέψω οτι η σημερινή ήταν η τελευταία μέρα... ρωτούσα όλο το προσωπικό , ακόμη και τν υπάλληλο στο τέλος της αφροδίτης( δεν είχε κατέβασμα στο δρομάκι γτ μια γ :popo: η πέτρα στο απάτητο του Ηρακλη μου ψιλοδιέλυσε το πέδιλο..)και μου είπε οτι μάλλον θα ανοίξει το ΣΚ.... Ανοίξτεεεεεεεεεεεεεε τοοοοοοο!!!!!!!!

Edited by giannis_an
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απίστευτο Hero snow σήμερα σε όλα τα απάτητα. Από τις απολαυστικότερες καταβάσεις όλης της χρονιάς και τις ευκολότερες. Ήταν η μέρα για να αγαπήσει ένας αρχάριος το εκτός, ότι και αν έκανες έβγαινε. Πολύ σωστά το επισήμανε ο ΜΙΚ πιο πάνω, το ζαχαρόχιονο είναι το δεύτερο καλύτερο χιόνι μετά την πούδρα...

 

Σχεδόν μόνο γνωστοί στο βουνό και όλοι με ηλίθια χαμόγελα. Μόνο όταν φτάσαμε στην Αράχοβα και συνειδητοποίησα τι συνέβη κόντεψα να βάλω τα κλάματα. Τέλος για φέτος (για μένα). Πως είναι δυνατόν μια τέτοια χρονιά να τελειώνει; Δεν το χωράει ο νους μου.

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απιστευτο σκ αυτο που μολις εφυγε, με αρκετα γνωστα προσωπα στο βουνο.

Χαρηκα ιδιαιτερα γιατι τελικα ο φιλος Βελισσαριος μαζι με Βαγγελη και παρεα τους ανεβηκαν τελικα και ετσι σκιαραμε ατελειωτα ολα τα εκτος πιστας φιλετακια του ΧΚΠ στα κελλαρια!!

Ωραιος ο λιφτιερης στον Ηρακλη που δεν αφηνε κανεναν snowboarder με το σανιδι στο χερι να καθησει στο λιφτ....

Το προσωπικο του ΧΚΠ αν και λιγοι πλεον παρα ταυτα λειτουργουν το κεντρο παραδειγματικοτατα, συνχαρητηρια κυριοι!!

Ολοι οι γνωστοι ηταν πανω για το αντιο μια απο τις καλυτερες σεζον των τελευταιων χρονων

 

 

 

ΥΓ. Ελειπε ενας φιλος και αδελφος για αυτο και εγω με τον κολλητο τον Σακη ειπαμε να κανουμε κατι που σχεδιαζαμε απο καιρο

και να του το αφιερωσουμε μιας και δεν την παλευε με τιποτα...."του χρονου φιλε ολοι μαζι" ;)
  • Like 2

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απίστευτο Hero snow σήμερα σε όλα τα απάτητα. Από τις απολαυστικότερες καταβάσεις όλης της χρονιάς και τις ευκολότερες. Ήταν η μέρα για να αγαπήσει ένας αρχάριος το εκτός, ότι και αν έκανες έβγαινε. Πολύ σωστά το επισήμανε ο ΜΙΚ πιο πάνω, το ζαχαρόχιονο είναι το δεύτερο καλύτερο χιόνι μετά την πούδρα...

 

Σχεδόν μόνο γνωστοί στο βουνό και όλοι με ηλίθια χαμόγελα. Μόνο όταν φτάσαμε στην Αράχοβα και συνειδητοποίησα τι συνέβη κόντεψα να βάλω τα κλάματα. Τέλος για φέτος (για μένα). Πως είναι δυνατόν μια τέτοια χρονιά να τελειώνει; Δεν το χωράει ο νους μου.

 

Δεν τελειωσε τιποτα!! Ας ειναι καλα το DUBAI :evil: Μακαρι να βγει ενα επαγγελματικο ταξιδακι για εκει!!!! :Praying: :Praying: :Praying:


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

κατά πασα πιθανότητα το ΧΚΠ θα δουλεψει και το επομενο ΣΚ... κατι πηρε το αυτι μου για εκδηλώσεις κιόλας το απογευμα του Σαββατου.

υπομονή μέχρι την Πεμπτη που θα μαθουμε


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν θέλω να πιστέψω οτι η σημερινή ήταν η τελευταία μέρα... ρωτούσα όλο το προσωπικό , ακόμη και τν υπάλληλο στο τέλος της αφροδίτης( δεν είχε κατέβασμα στο δρομάκι γτ μια γ :popo: η πέτρα στο απάτητο του Ηρακλη μου ψιλοδιέλυσε το πέδιλο..)και μου είπε οτι μάλλον θα ανοίξει το ΣΚ.... Ανοίξτεεεεεεεεεεεεεε τοοοοοοο!!!!!!!!

 

Κατέβαινε το δρομάκι το Σάββατο, απλά σε ένα σημείο περνούσε μέσα από μία στενή λωρίδα που την Κυριακή χρειάστηκε να βγάλουμε τα πέδιλα για 2 βήματα μόνο!

 

Κατά τα άλλα τα έγραψαν οι προλαλήσαντες, απίστευτος επίλογος σε μία από τις καλύτερες σεζόν που έχω ζήσει όσο κάνω σκι!

 

Chris Lappas- Όλγα-Chris skimad- Ράνια pies- Σάκης - ΜΙΚ - Νίκελ - Spider-Gtsap -η βασική παρέα και οι δάσκαλοί μου για φέτος :yes , τους ευχαριστώ όλους και νιώθω πολύ χαρούμενη και πλήρης που σας είχα δίπλα μου!

 

Καλό καλοκαίρι σε όλους μας και προσβλέπουμε στα καλύτερα στις παραλίες μέχρι την επόμενη σεζόν!

  • Like 2

Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α! Άρα τώρα που θα φύγω για εξοχικό για μία εβδομάδα να τα πάρω τα πεδιλάκια μου μαζί, πιθανόν να τα χρειαστώ το Σάββατο! οκ, έγινε!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • This Group of Skiers is the Most Likely to Have a Fatal Accident, According to Experts The data doesn’t lie: Middle-aged men are most likely to misjudge their abilities and get in over their heads.   https://www.skimag.com/performance/skier-fatalies-demographics-nsaa/?utm_medium=organic-social&utm_source=skimagazine-instagram
    • Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, ότι μέχρι και την Παρασκευή 17 Μαϊου όποιος θέλει μπορεί να δηλώσει την υποψηφιότητά του στο mail snowclub@snowclub.gr για τη συμμετοχή του στο Διοικητικό Συμβούλιου του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας στις επερχόμενες εκλογές.
    • αν συμφέρει οικονομικά γιατί όχι. Εναλλακτικά δες k για Stubaital που βολεύει πιο πολύ καθώς έρχεσαι από Ιταλία   αλλιώς μπορείτε να πάτε προς dolomites αλλα όχι στα πιο γνωστά (Val Gardena κλπ) φθηνά μπορείς να βρείς γύρω από το Kronplatz, στο Ahrntal k προς Alpe Lusia ίσως 
    • το είχα κάνει k εγώ τον Νοέμβριο του 2009 μου φαίνεται με αμάξι δεν είναι πρόβλημα τότε... δες τα 3 μεγάλα XK + το Zillertal300 με τον παγετώνα, διαλέξτε ποιο σας αρέσει πιο πολύ k μετά ψάξε διαμονή όπου βολεύει να ξέρεις πάντως ότι Kaltenbach k Mayrhofen έχουν τον πιο πολύ κόσμο  
    • Αλέξη ,εννοείς να στραφούμε προς Ischgl?
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. bobos...
      bobos...
      (37 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,324
    • Total Posts
      460,891
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,770
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Thomashiemo
    Joined
×
×
  • Create New...