Jump to content
Georgios_Elena

Γιατί Δεν Καταλαβαίνουμε Τίποτα....λίγη Βοήθεια Σας Παρακαλούμε!

Recommended Posts

Καλημέρα...διαβάζουμε..ξαναδιαβάζουμε και δεν βγάζουμε νόημα..προφανώς και είμαστε άσχετοι αλλά θέλουμε πολύ να ασχοληθούμε με το συγκεκριμένο σπορ..μήπως είμαστε μεγάλοι ηλικιακά για αρχάριοι;;δεν ξέρουμε από που να αρχίσουμε...λέμε να αρχίσουμε με τον εξοπλισμό..και να παίρνουμε ένα ένα τα κομάτια..γιατί ο χειμώνας έρχεται!!!!..πως να κινηθούμε;;

Πρώτα από όλα, η ηλικία σας δεν αποτελεί πρόβλημα για να ξεκινήσετε να ασχολείστε με την χιονοδρομία. Το σκι και το sb είναι πολύ πιο ήπια στις καταπονήσεις που προκαλούν στο σώμα από πολλά άλλα αθλήματα (π.χ. τρέξιμο).

Συνήθως το πρώτο κομμάτι εξοπλισμού που προτείνουμε είναι οι μπότες. Αν όμως δεν έχετε "παίξει" καθόλου σε χιόνι, θα πρότεινα τις πρώτες 2-3 φορές να νοικιάσετε ώστε να αποφασίσετε αν το άθλημα σας αρέσει και αν τελικά προτιμάτε να τσουλάτε με μια, ή δυο σανίδες κάτω από τα πόδια σας. :)

Νίφει!

Καταρχήν ψυχραιμία....σε ακριβώς αυτή τη θέση βρισκόμασταν όλοι, μηδενός εξαιρουμένου. Κανείς δεν γεννήθηκε με γνώσεις και κανείς δεν έχει κληρονομικό χάρισμα.

Το σημαντικότερο είναι η απόφαση που πήρατε να ασχοληθείτε με το σπορ, και το περισσότερο που χρειάζεται είναι .....διάθεση.

Αρχικά δεν χρειάζεται κάποια μεγάλη επένδυση σε εξοπλισμό, πλην από μερκά ζεστά αδιάβροχα ρούχα. Σε όλα τα χιονοδρομικά κέντρα μπορείτε να νοικιάσετε τον εξοπλισμό σας και αργότερα να προχωρήσετε σταδιακά σε αγορές.

Το σημαντικότερο είναι να ξεκινήσετε την ενασχόληση με έναν δάσκαλο (υπάρχουν ε όλα τα Χ.Κ.) ώστε να σας δώσει τις σωστές βάσεις,να έχετε γρηγορότερη εξέλιξη και μεγαλύτεη ασφάλεια.

Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός ούτε σε ηλικία ούτε σε φυσική κατάσταση. Οι μόνοι περιορισμοί είναι αυτοί που βάζουμε εμείς οι ίδοι, η διάθεσή μας και λίγο το .....πορτοφόλι μας.

Ευτυχία δεν είναι η απουσία προβλημάτων,

είναι η ικανότητα αντιμετώπισής τους

(κλεμμένο)

Όπως τα είπαν οι από πάνω. Αρχικά το μόνο που πρέπει να πάρετε είναι στολή (σαλοπετα, μπουφαν), γάντια και κάλτσες. Τα αλλά τα νοικιάζεις αρχικά.

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

Απλα καλως ηρθατε και ολα θα τα βρειτε

Αυτη την εποχη βρισκει κανεις πολυ καλες τιμες σε τετοια ειδη ,αν και θα επρεπε να το κοιταξει κανεις νωριτερα.Με το που τελειωνει η σαιζον αρχιζουν ολοι τις προσφορες με αποκορυφωμα τελος Μαιου.

Εγω λοιπον θα ξεκινουσα με την αγορα του ρουχισμου.Εδω ισχυει οτι και σε αλλα πραγματα δηλ. η καλη ποιοτητα σε κανει να χαιρεσαι και να απολαμβανεις αυτο που εχεις επιλεξει να κανεις.Τα φθηνα ρουχα θα σε κανουν να ταλαιπωρηθεις να κρυωσεις να πιαστεις και γενικως θα σε στειλουν πολυ νωριτερα στο σπιτι σου γεματο απογοητευση που θα ερθει να συμπληρωσει τις καποιες δυσκολιες της εκμαθισης του σπορ που διαλεξες να κανεις.Υπαρχει σχετικο τοπικ με το ποια ειναι τα χαρακτηριστικα ενος καλου μπουφαν ,παντελονιου και γενικα τον τροπο που θα πρεπει να ειναι ντυμενος κανεις στο βουνο κανοντας σκι ή σνοουμπορντ(τι αχαρο πραμα αυτη η σανιδα ). πχ. απαγαρευονται τα βαμβακερα ρουχα γιατι μαζευουν την υγρασια ,ιδρωνεις και μετα τελος.Τα ποιοτικα μπουφαν πχ εχουν μεγαλα φερμουαρ κατω απο τις μασχαλες που τα ανοιγεις για να μπορεις κατα καποιο τροπο να δροσιστεις χωρις να εισαι αναγκασμενος να βγαλεις το μπουφαν.Εχουν δηλ. καποιες ιδιατεροτητες διαφορετικες απο τα μπουφαν για καποιο αλλο σπορ οπως επισης και τα παντελονια.

A8AL682.jpg

http://www.snowclub....p?showforum=132

Επισης καλο θα ηταν να αγορασει κανεις και τον υπολοιπο εξοπλισμο και να μην νοικιαζει γιατι ετσι εφ'οσον η αγορα ειναι η σωστη θα μπορεσει πολυ πιο γρηγορα να εξελιχθει και οχι καθε φορα να φοραει διαφορετικο πεδιλο.Απο την αλλη εχοντας τον εξοπλισμο ,αυτος σε σμπρωχνει να πηγαινεις πιο συχνα για το αγαπημενο σου σπορ και να εξελισεσαι ακομα πιο γρηγορα.Οι διαφορες εταιρειες οπως Head ,Elan ,Fischer εχουν ενα απλο προγραμματακι-οδηγο που σε καθοδηγει για το πιο πεδιλο ειναι καταλληλο για σενα .Αυτο το εχουν ολες οι εταιρειες αλλα με διαφορετικο τροπο.Δοκιμαζει κανεις σαν παιγχνιδι πχ απο την Elan για να καταλαβει ποιοι παραγοντες παιζουν ρολο.Αν θελεις να αγορασεις ενα αυτοκινητο για να πηγαινεις στην δουλεια σου και καμια βολτα ,δεν θα αγοραζες ποτε ενα αυτοκινητο μα σκληρα αμορτισερ,χαμηλο με πισω κινηση πολλα αλογα και μπλοκε διαφορικο,δεν θα μπορεις να το οδηγησεις.Κατα καποιο τροπο ετσι ειναι και τα πεδιλα του σκι.Υπαρχουν τα μαλακα ευκολοδηγητα πεδιλα για τον αρχαριο και τα σκληρα ατιθασα πεδιλα για αυτον που ειναι εξπερ στο αθλημα.

Επισης μεσα στο φορουμ θα βρει κανεις οδηγιες για το ποιο ειναι το σωστο νουμερο μποτας σκι και πως πρεπει να επιλεξει κανεις μια μποτα σκι.Ολες οι εταιρειες εχουν οδηγο για το ποια μποτα κανει για ποιον.Ενα παραδειγμα που ισως δεν καταλαβαινετε ειναι το εξης ..Οι μποτες του σκι εκτος απο το νουμερο που αφορα το μεγεθος χαρακτηριζονται και απο ενα νουμερο Flex που αφορα την σκληροτητα της μποτας ,το ποσο ακαμπτη ειναι .Για παραδειγμα οι αθλητες του σκι χρησιμοποιουνε μποτες με flex απο 130 και πανω.Θελουν να ειναι οσο γινεται πιο ακαμπτες ωστε η παραμικρη κινηση του ποδιου να μεταφερεται αυτουσια στο πεδιλο.Οι παιδικες μποτες ξεκινανε απο 40-50 πχ. ,μια μποτα αρχαριου θα μπορουσε να εχει φλεξ 60-70 και παει λεγοντας.Ενας καλος σκιερ πχ που θελει να κανει ξεκουραστα ολη μερα σκι δεν θα πρεπει να επιλεξει μποτα με φλεξ μεγαλυτερο του100-110. Μεσα στο φορουμ υπαρχουν ολες οι πληροφοριες και απαντησεις σε διαφορα ερωτηματικα που γεννιουνται ,παρ'ολα αυτα υπαρχει ορεξη απο ολους μας να απαντησουμε και να διευκρινουσουμε οτι θελετε.Αυτα τα ολιγα για αρχη !

ΥΓ. εγω δεν θα ξεκινουσα να μαθω σνοουμπορντ ,θεωρω οτι απο την μια ειναι πιο δυσκολο απο την αλλη εχει δυσκολιες οσον αφορα το λιφτ και καλο θα ηταν να ξεκινησετε μαζι να μαθετε σκι με την καλή σου,ασε που θεωρω οτι το σκι παρεχει μια αλλη ανεση στην κινηση και προσφερει μεγαλυτερη χαρα (υποκειμενικο)Θα με φανε οι σανιδαδες τωρα ,αλλα αυτο πιστευω.

ΥΓ.ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΤΕ ΟΤΙ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ(σκι-σνοουμπορντ)

Edited by leonidastria
  • Like 3

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Μεχρι να τα γραψω ολα αυτα σας απαντησαν κι αλλοι φιλοι.Ενα πολυ βασικο ειναι οπως διαβασατε και πιο πανω ,τα πρωτα βηματα να γινουν με εναν δασκαλο !!!

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

κάθε αρχή και δύσκολη ...

Ο μεγαλύτερος φόβος μου. Αλλά στο βίντεο βλέπουμε και την συμπεριφορά του λιφτερη που ενώ παροτρύνει να ξαναδοκιμάσει αγανακτεί κιόλας. Όπως στα περισσότερα χιονοδρομικά εδώ.

Πώς να μην σου ρίξει το ηθικό μετα? :P

Και να πω ότι έχει κόσμο.

• Like 5

Θοδωρής.......με αγάπη!

Καντε οτι εγραψαν οι παραπανω και ολα θα πανε μια χαρα.Για το αν θα σας αρεσει ... εγω το ξεκινησα στα 44 μου και τα καλοκαιρια στις παραλιες ονειρευομαι χιονισμενες βουνοπλαγιες !

• Like 2

Δύσκολη η άγκυρα. Την έχω πάρει μαζί με snowboarder έμπειρο και κατά την ανάβαση μου έλεγε χαριτολογώντας βέβαια ότι αυτήν την άγκυρα την φοβάμαι ακόμα... :P

Edited by Kyriakoschar
  • Like 2

1162895.jpg

Δυστυχώς δεν βρίσκεται κάποιος καλός άνθρωπος (γκουχ γκουχ εγώ ο κακομοίρης που έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου όπου πετυχαίνω αρχάριο σανιδά σε πιατάκι/άγκυρα) να πει δυο κουβέντες πρώτες και να βοηθήσει... Η λύση ΔΕΝ είναι να δοκιμάζουν εκατό φορές στο άγνωστο μέχρι να το πετύχουν τυχαία, αλλά να κάνουν δυο πράγματα από την αρχή όπως πρέπει και όλα θα έρθουν γρηγορότερα...

:shuriken:

• Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

κάθε αρχή και δύσκολη ...

κατι τετοια βλεπουμε εμεις οι αρχαριοι στο sb και χ*ομαστε (ή χαιρομαστε) πανω μας....

επισης προσωπικα εχω θεμα και με το καρεκλακι το να δενω το σανιδι στη σιδερια ειναι λιγο καπως, και ακομη δεν μπορω να τσουλώ καλα χωρις να εχω δεμενες τις δεστρες...

Δυστυχώς δεν βρίσκεται κάποιος καλός άνθρωπος (γκουχ γκουχ εγώ ο κακομοίρης που έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου όπου πετυχαίνω αρχάριο σανιδά σε πιατάκι/άγκυρα) να πει δυο κουβέντες πρώτες και να βοηθήσει... Η λύση ΔΕΝ είναι να δοκιμάζουν εκατό φορές στο άγνωστο μέχρι να το πετύχουν τυχαία, αλλά να κάνουν δυο πράγματα από την αρχή όπως πρέπει και όλα θα έρθουν γρηγορότερα...

πρεπει να κανονισουμε συναντηση :P

ski vs sb? (for now)

i will be in BANSKO between 23 & 27th of december,

portofolio : https://500px.com/georgeps

qrz: https://www.qrz.com/lookup/SY1BMK

Παιδιά η άγκυρα είναι πραγματικά γελοία με το σανίδι. Το πιατάκι έχει μία δυσκολία αλλά στην άγκυρα δεν είχα ποτέ θέμα.

• Like 2

Παιδιά η άγκυρα είναι πραγματικά γελοία με το σανίδι. Το πιατάκι έχει μία δυσκολία αλλά στην άγκυρα δεν είχα ποτέ θέμα.

δωσε και καμια παραπανω συμβουλη :pirate: κακο δεν κανει :yes

ski vs sb? (for now)

Κάπου έχουμε γράψει διάφορα, αλλά δε θυμάμαι το topic.

Πολύ βασικά:

- Μην πάτε φάτσα-μέτωπο μπροστά. Μείνετε πιο στο πλάι.

- Μην κάθεστε με όλο το βάρος στο πιατάκι/άγκυρα. Δεν είναι καρέκλα. Θα υποχωρήσει προς τα κάτω. Πιο όρθιοι και χαλαροί.

- Όχι τα δύο χέρια κολλημένα στο ίδιο σημείο, δώσε κάποια απόσταση μεταξύ τους στο σίδερο. Και όχι πολύ ψηλά γενικά. Αλλιώς, σας γυρίζουν φάτσα, πιάνει η ακμή κάτω στο χιόνι, τούμπα.

• Like 2

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Εγώ προσωπικά πάω με δεμένα και τα 2 πόδια. Τώρα πας στήνεσαι, πιάνεις άγκυρα, την βάζεις κάτω από τα πόδια και φεύγεις. Ένα "μυστικό" είναι να μην πηγαίνεις flat επειδή πολύ εύκολα μπορεί να πιάσει ένα μαχαίρι και να χάσεις ισορροπία. Πάντα πήγαινε ελαφρώς στις φτέρνες για να έχεις τον έλεγχο του σανιδιού. Αυτά τα "μπακάλικα" κόλπα ξέρω :)

Τα ίδια και για το πιατάκι.

Με πρόλαβε ο συνsnowboarder :D

Edited by fANis
  • Like 1

Κάπου έχουμε γράψει διάφορα, αλλά δε θυμάμαι το topic.

Πολύ βασικά:

- Μην πάτε φάτσα-μέτωπο μπροστά. Μείνετε πιο στο πλάι.

- Μην κάθεστε με όλο το βάρος στο πιατάκι/άγκυρα. Δεν είναι καρέκλα. Θα υποχωρήσει προς τα κάτω. Πιο όρθιοι και χαλαροί.

- Όχι τα δύο χέρια κολλημένα στο ίδιο σημείο, δώσε κάποια απόσταση μεταξύ τους στο σίδερο. Και όχι πολύ ψηλά γενικά. Αλλιώς, σας γυρίζουν φάτσα, πιάνει η ακμή κάτω στο χιόνι, τούμπα.

τα εχω διαβασει αλλα ο φοβος μαλλον θα μεινει μεχρι να το δοκιμασω μαλλον,απο εδω τα πιο πολλα περιεργα μ φαινονται :P

Εγώ προσωπικά πάω με δεμένα και τα 2 πόδια. Τώρα πας στήνεσαι, πιάνεις άγκυρα, την βάζεις κάτω από τα πόδια και φεύγεις. Ένα "μυστικό" είναι να μην πηγαίνεις flat επειδή πολύ εύκολα μπορεί να πιάσει ένα μαχαίρι και να χάσεις ισορροπία. Πάντα πήγαινε ελαφρώς στις φτέρνες για να έχεις τον έλεγχο του σανιδιού. Αυτά τα "μπακάλικα" κόλπα ξέρω :)

Τα ίδια και για το πιατάκι.

Με πρόλαβε ο συνsnowboarder :D

θελει πρακτις....ευχαριστω και τους 2 σας παντως

ski vs sb? (for now)

να πω την αποψη μου

καταρχην να δωσω τα @χαιρετισματα# μου, σε καποιους γελοιους ανθρωπους των ΧΚ που αγανακτουν οταν παιρνεις το πιατακι και πεφτεις

Οταν πηγα να κανω πρωτη φορα πιατακι στο Καιμακτσαλαν επεφτα....ενω βεβαια ηταν νεκρα (για αυτο και δοκιμασα) και ο λιφτιερης με βοηθουσε καπως, ηρθε ενας αλλος "μαγκας" προφανως λιφτιερης ή πιστερ και μου ειπε "καλα , θα μας χαλασεις το πιατακι. Πανε παρε το καρεκλακι καλυτερα...."

εκανα πως δεν ακουσα και το ξαναειπε...και του λεω δηλαδη να μην κανω αλλο εδω? και ειπε οχι....τελικα εφυγα πηγα κατω στα ταμεια και ζητησα πισω το 50% απο την καρτα....με κοιτουσαν σαν χαζοι οταν τους ειπα γιατι....αφου δεν ξερω να κανω πιατακι και δεν με αφηνουν αρα μπορω μονο τα μισα λιφτ. Αρα θελω το 50% πισω...τελικα ψιλοεγινε ενας καυγας, και ηρθε καποιος μου ζητησε συγνωμη και μου εδωσαν τα λεφτα πισω για ολη την μερα...(και καλα κανανε γιατι μαλωνα μπροστα σε αλλους που περιμενανε να αγορασουν καρτες....ωραια διαφημιση....αλλα ας προσεχαν)

Στα δικα μας τωρα...

με τα δυο ποδια δεμενα εκανα και εγω την πρωτη φορα...ετσι εμαθα (στο Πισοδερι)

Τωρα αν μαθες με τα δυο , με το ενα ειναι ευκολο.

1. παρτε stomp pad για το πισω ποδι να μην γλυστραει

2. Πηγαινω παντα φλατ...ή τουλαχιστον προσπαθω. αν δω οτι παει να πιασει ακμη, τοτε το διορθωνω καπως ... ισως στην αρχη πας λιγο φτερνες αλλα σε κουραζει παρα πολυ....

3. Μην κάθεστε με όλο το βάρος στο πιατάκι/άγκυρα. (οπως ειπε ο φιλος μου παραπανω)

4. λενε οτι πρεπει να εχεις το βαρος στο μπροστα ποδι επειδη ειναι δεμενο. Εγω το βρισκω λαθος. Πρεπει το βαρος να εινια και στα δυο, και ειδικα στην αρχη, οταν τραβαει αποτομα το πιατακι να ριχνεις λιγο το βαρος πισω (λογικ εινια να το σκεφτει κανεις...αν εχεις την σταση που εχεις στην σανιδα και πανω να σε τραβηξω, θα βαλεις κοντρα το βαρος στο πισω ποδι γιατ να μην πεσεις μπροστα...ετσι εινια στο πιατακι)

5. στο καρεκλακι δεν πρεπει να εχεις τα δυο ποδια δεμενα, Εινια επικυνδυνο. Να εχεις παντα το ενα ποδι, και στην αποβιβαση - επιβιβαση να εισαι στο πλαι...να καθεσαι στο ενα κ---μερι να το πω πιο απλα...

Γενικα ειναι πολυ πιθανο να πεσεις....αρκετες φορες....αλλα δεν εχει σημασια...θα σηκωθεις και θα προσπαθησεις ξανα.....

Ισως , λεω ισως να δοκιμασεις πρωτη φορα με μπριζολα αλλα να την κρατας στα χερια....ή να πας σε ενα πολυ πολυ ευολο πιατακι και να προσπαθησεις στην αρχη να πας λες και κανεις water ski...οχι ολη την διαδρομη...λιγο...και μετα το αφηνεις...μετα απο δυο τριες φορες το βαζεις στα ποδια το πιατακι. δεν ξερω γιατι αλλα εμενα μου φανηκε πιο ευκολο ετσι στην αρχη

PhatheonF1 περιμενω να μου πεις πως τα πηγες στο πιατακι με το alpine. εγω τη πρωτη φορα τα ειδα ολα

Edited by Turms
  • Like 2

Snow is on my D.N.A.

Την 1η φορά δοκίμασα κι εγώ να το πιάσω το πιατάκι. Κάηκαν τα χέρια μου στα 20 μέτρα :P

να πω την αποψη μου

καταρχην να δωσω τα @χαιρετισματα# μου, σε καποιους γελοιους ανθρωπους των ΧΚ που αγανακτουν οταν παιρνεις το πιατακι και πεφτεις

Οταν πηγα να κανω πρωτη φορα πιατακι στο Καιμακτσαλαν επεφτα....ενω βεβαια ηταν νεκρα (για αυτο και δοκιμασα) και ο λιφτιερης με βοηθουσε καπως, ηρθε ενας αλλος "μαγκας" προφανως λιφτιερης ή πιστερ και μου ειπε "καλα , θα μας χαλασεις το πιατακι. Πανε παρε το καρεκλακι καλυτερα...."

εκανα πως δεν ακουσα και το ξαναειπε...και του λεω δηλαδη να μην κανω αλλο εδω? και ειπε οχι....τελικα εφυγα πηγα κατω στα ταμεια και ζητησα πισω το 50% απο την καρτα....με κοιτουσαν σαν χαζοι οταν τους ειπα γιατι....αφου δεν ξερω να κανω πιατακι και δεν με αφηνουν αρα μπορω μονο τα μισα λιφτ. Αρα θελω το 50% πισω...τελικα ψιλοεγινε ενας καυγας, και ηρθε καποιος μου ζητησε συγνωμη και μου εδωσαν τα λεφτα πισω για ολη την μερα...(και καλα κανανε γιατι μαλωνα μπροστα σε αλλους που περιμενανε να αγορασουν καρτες....ωραια διαφημιση....αλλα ας προσεχαν)

Στα δικα μας τωρα...

με τα δυο ποδια δεμενα εκανα και εγω την πρωτη φορα...ετσι εμαθα (στο Πισοδερι)

Τωρα αν μαθες με τα δυο , με το ενα ειναι ευκολο.

1. παρτε stomp pad για το πισω ποδι να μην γλυστραει

2. Πηγαινω παντα φλατ...ή τουλαχιστον προσπαθω. αν δω οτι παει να πιασει ακμη, τοτε το διορθωνω καπως ... ισως στην αρχη πας λιγο φτερνες αλλα σε κουραζει παρα πολυ....

3. Μην κάθεστε με όλο το βάρος στο πιατάκι/άγκυρα. (οπως ειπε ο φιλος μου παραπανω)

4. λενε οτι πρεπει να εχεις το βαρος στο μπροστα ποδι επειδη ειναι δεμενο. Εγω το βρισκω λαθος. Πρεπει το βαρος να εινια και στα δυο, και ειδικα στην αρχη, οταν τραβαει αποτομα το πιατακι να ριχνεις λιγο το βαρος πισω (λογικ εινια να το σκεφτει κανεις...αν εχεις την σταση που εχεις στην σανιδα και πανω να σε τραβηξω, θα βαλεις κοντρα το βαρος στο πισω ποδι γιατ να μην πεσεις μπροστα...ετσι εινια στο πιατακι)

5. στο καρεκλακι δεν πρεπει να εχεις τα δυο ποδια δεμενα, Εινια επικυνδυνο. Να εχεις παντα το ενα ποδι, και στην αποβιβαση - επιβιβαση να εισαι στο πλαι...να καθεσαι στο ενα κ---μερι να το πω πιο απλα...

Γενικα ειναι πολυ πιθανο να πεσεις....αρκετες φορες....αλλα δεν εχει σημασια...θα σηκωθεις και θα προσπαθησεις ξανα.....

Ισως , λεω ισως να δοκιμασεις πρωτη φορα με μπριζολα αλλα να την κρατας στα χερια....ή να πας σε ενα πολυ πολυ ευολο πιατακι και να προσπαθησεις στην αρχη να πας λες και κανεις water ski...οχι ολη την διαδρομη...λιγο...και μετα το αφηνεις...μετα απο δυο τριες φορες το βαζεις στα ποδια το πιατακι. δεν ξερω γιατι αλλα εμενα μου φανηκε πιο ευκολο ετσι στην αρχη

PhatheonF1 περιμενω να μου πεις πως τα πηγες στο πιατακι με το alpine. εγω τη πρωτη φορα τα ειδα ολα

αλλο ενα ευαγγελιο-μαζι με τα αλαλ που ειχατε πει

σε ευχαριστω πολυ φιλε για την αναλυτικη επεξηγηση (ψησου να γινεις λιφτιερης -χοχοχο )

και καλα τους εκανες!

ski vs sb? (for now)

Την 1η φορά δοκίμασα κι εγώ να το πιάσω το πιατάκι. Κάηκαν τα χέρια μου στα 20 μέτρα :P

καλα εννοειται...για αυτο ειπα για λιγο...και μονο στην αρχη

Snow is on my D.N.A.

Εμένα στα Καλάβρυτα πέρισυ μέρα μεσοβδόμαδα χωρίς κόσμο λέω θα πάω να μάθω πιατάκι.

Πάω εκεί και λέω Στον λιφτερη.

Δεν έχω ξανακάνει θα πέσω και δείξε υπομονή.

Τι το ήθελα. 6 φορές προσπάθησα και κάθε φορά έβλεπα στα μάτια του τον εκνευρισμό του.

Ευτυχώς την έβδομη έφτασα μέχρι τα μισά και κατέβηκα κάτω.

@turms είσαι ο ήρωας μας. Καλά τους έκανες.

• Like 1

Θοδωρής.......με αγάπη!

βασικα οταν μου ειπε ετσι ξενερωσα τοσο πολυ και νευριασα...και στα νευρα μου κανω διαφορα...καποιες φορες σωστα, καποιες κουταμαρες

Snow is on my D.N.A.