Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2014 - 2015

Recommended Posts

Α ρε Βασίλη σε βλέπω προσπαθείς να φάς τις μονάδες αλλά δεν το βλέπω......

  • Like 3

9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

75 μείνανε, με αυτον τον ρυθμο....

σήμερα εκανα την πρωτη κρουση να την αφήνω πάνω, σαν κοινοχρηστη...

  • Like 3

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άλλη μια φανταστική ημέρα σκι στον Παρνασσό!! Και εκεί που έλεγα ότι δεν μπορούσε να με πάει χειρότερα από την Τρίτη που την έβγαλα στον Αίολο.. να που τελικά είχα άδικο!

 

Η μέρα άρχισε με το πούλμαν που έφτασε στα Κελλάρια κατά τις 09:30 και όταν βγήκαμε έξω για να ντυθούμε συνειδητοποίησαμε ότι είχε τόσο πολύ αέρα που σου έπαιρνε τα πράγματα από μπροστά σου! Τα υπερ-αυγά δεν είχαν καν βγει από την φωλιά τους και είχαμε ήδη αναμονή εώς τις 10:00. Στις 10:05 άρχισαν να τα βγάζουν λέγοντας (μεταξύ τους ένω τα έβγαζαν) ότι ο κόσμος δεν καταλαβαίνει τι σημαίνει αέρας και ότι τα βγάζουν για να τα (ξανα)μαζέψουν πάλι λίγο αργότερα. Το "λίγο αργότερα" ήταν ακριβώς 5' μετά, όταν άρχισαν να γυρίζουν πίσω τα 5-6 αυγά που είχαν ήδη βγει. Η γνώμη μου; Δίκιο είχαν, ήδη φύσαγε πολύ κάτω, πάνω θα ήταν σαφώς χειρότερα.

 

Το λάθος ήταν που αποφάσισαν να ανακοινώσουν ότι ανοίγουν την Φτερόλακα και συγκεκριμένα τις πίστες 7-10-14. Έτσι ο απίστευτος κόσμος για καθημερινή (τουλάχιστον 20 αυτοκίνητα και 2 πούλμαν) που είχε διαβάσει για τους "μέτριους" ανέμους και τις "ιδανικές συνθήκες χιονοδρομίας" - και για να μην παρεξηγηθώ: δεν κατηγόρω το ΧΚΠ για τις λάθος πρόβλεψεις, αυτά συμβαίνουν - μεταφέρθηκε στην Φτερόλακα όπου:

  • Η πίστα 7 ήταν κλειστή (με σχοινάκι για να μην περνάς και σήμανση για πέτρες και απάτητη πίστα),
  • Η πίστα 10 (χιονοδιάδρομος; συνδετικό; baby; ονομάστε την όπως θέλετε) γέμισε στην στιγμή με 20-30 άτομα, μεταξύ των οποίων και πολλά παιδάκια (μαθητές) από την Ελληνογερμανική Σχολή, που ολοένα αυξάνονταν,
  • Η πίστα 14 ήταν κλειστή μέχρι τις 12:00, μετά δε άνοιξε το συρόμενο και κόλλαγε κάθε 10'. Η πλάκα ήταν ότι δεν είχαν ποτέ σκοπό να το ανοίξουν, οπότε δεν είχαν κάνει καμιά προετοιμασία, Δεν είχαν ούτε καν φτυαρίσει τον διάδρομο για να μπείς να πάρεις το πιατάκι, με αποτέλεσμα να φτιάξουν μια απίστευτα κατηφορική ράμπα πάνω στην οποία έπεφταν όλοι (σε κάποια φάση πρέπει να είχε 40 άτομα εκεί γύρω). Το ωραίο ήταν ότι κάθε 20' έβγαινε ο υπεύθυνος και έλεγε ότι έκλεισε, έφευγαν οι περισσότεροι και 10' μετά το ξανάνοιγε! Και μιας και έπρεπε να περπατήσεις με τα σκι σε ανηφόρα καμιά 100αρια (τουλάχιστον) μέτρα, πολλοί - που ήθελαν να κάνουν (τουλάχιστον) μια κατεβασιά εκεί - έκαιγαν τα πόδια τους για να φτάσουν καταιδρωμένοι και να τους πουν ότι μόλις έκλεισε!

Στο τέλος, αναγκαστήκαμε να κάνουμε την 7, ανάμεσα σε ρίζες, πέτρες, πάγο και χώματα.. α, και να μην ξεχάσουμε και εκείνο το στρώμα που είπε ο Vro που πέταξε μέχρι κάτω, πάνω από τα κεφάλια μερικών. Φυσικά και η 7 γρήγορα γέμισε με άτομα που στεκόντουσταν σε όλα τα πιθανά σημεία (για φωτογραφίες; ξεκούραση; πλάκα; ) και ήταν αναμενόμενο να χτυπήσει κάποιος, όπως και έγινε με μια κοπέλα προς το τέλος της ημέρας (ας ελπίσουμε να μην είναι σοβαρά).

 

Όπως βλέπετε στις φωτογραφίες το μεγαλύτερο μέρος της 6 έχει χιόνι, στα υψηλά σίγουρα θα έχει και πέτρες αλλά αυτό που ακόμα δεν το έχω καταλάβει είναι γιατί κάποιος δεν θέλησε να μεταφέρει λίγο χιόνι από άλλα σημεία και να φτιάξει έναν χιονοδιάδρομο (όπως είχαν κάνει στον Βάκχο) για να λειτουργήσει και να αποσυμφορήσει λίγο τα Κελλάρια (και θα ήταν και η εναλλακτική τους για ημέρες όπως η σημερινή). Και πριν μου πείτε ότι αυτό δεν γίνεται λόγω ελλείψεων (προσωπικού, μηχανημάτων, τεχνογνωσίας κλπ) σας λέω ότι ρώτησα τους πιστέρ που ήταν εκεί και μου είπαν ότι αυτό ακριβώς θα κάνουν για το ΣΚ, για να μπορέσουν να γίνουν οι αγώνες στην 6!!

ΟΚ, να κάνουμε το καλύτερο για τον αθλητισμό και τα νέα παιδιά αλλά ας μην γράφουμε κανονικά και όλους εκείνους που έρχονται πληρώνοντας!! Τι πρέπει να πουν δηλαδή σε όλους τους φίλους που πλήρωσαν το εισητήριο σήμερα για να κάνουν κάτι που έμοιαζε με σκι; Για να μην μιλήσω για όλους εμάς τους πανέξυπνους που πήραμε την ετήσια.. μπράβο μας, και του χρόνου!!

 

20150205_1347156cfa1.jpg

 

20150205_1136485c301.jpg

 

20150205_113639ad056.jpg

 

20150205_1339165c22e.jpg

 

20150205_1339120801b.jpg

 

Εδώ έχει ένα βιντεάκι με την κατάσταση των πιστών:

 

https://www.youtube.com/watch?v=iE49zcHPTi0#t=17

Edited by Theodoros Kafasis
  • Like 3

head-i-supershape-titan-skis-freeflex-pr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και σε εικοσι μερες...παει ο καθρεπτης

Edited by karakw

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με Νοτιά ΔΕΝ πάμε για σκι (Παρνασσό)

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κανά νέο για πάνω ? (στα 1240 κατ Αγόριανη μεριά βρέχει κάργα με 4C)

C?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σούπερ είναι πάνω, πουδριστό με φόντο καφέ, αν σας χαλάει το φόντο μην ανεβείτε

 

Αύριο πάμε αλλά επειδή είναι Σάββατοκύριακο τα ανεμόμετρα θα μετρήσουν λιγότερο. Πιο πολύ φοβάμαι ότι δεν θα είναι έτοιμοι και θα ξεπαγώνουν.

 

post-6-0-95642900-1423217643_thumb.png

 

Κυριακή πιο επίφοβη αλλά μπορεί να αλλάξει πολύ η πρόγνωση (σημ ο skiron λέει συχνά μπαρούφες γιατί πχ τώρα πάμε να προβλέψουμε την Κυριακή με στοιχεία που πήραμε Πέμπτη μεσημέρι, είναι πολύ μακρυά 4 μέρες μετά και πέφτει έξω).

 

post-6-0-77924500-1423217659_thumb.png

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο υπεύθυνος του νεου λιφτ δεν το λειτουργει το μηχάνημα ούτε μένα χιλιόμετρο πάνω από το όριο

Βλέπω πάλι άκυρο για αύριο λόγω ανέμων.

Τουλάχιστον με τον Τηλέμαχο (το συρόμενο που βγάλανε) θα κάναμε καλό σκι την ανεμοδαρμένη τούτη εβδομάδα

  • Like 1

How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν φταίει ο υπευθυνος , απο όσο γνωρίζω το λογισμικό του αναβατήρα είναι τέτοιο που κόβει μόνο του. Τεχνολογία θέλαμε τεχνολογία θα λουστούμε, δεν είναι όπως τα παλιά που μπαίνανε οδοντογλυφίδες και λοιπές πατέντες !


9-2-05020.jpg





Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρέχει καταρρακτωδώς στην Αγόριανη με 3,5°C μετά από πρόσκαιρο άνοιγμα. Πρέπει να ρίχνει καλά πάνω, σε λίγο θα δούμε στις κάμερες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

απο το ΧΚΠ

 

Ακόμη μία μέρα σε αναστολή για το ΧΚΠ εξαιτίας των πολύ ισχυρών ΝΔ ανέμων που επικρατούσαν. Στη Φτερόλακα άνοιξαν το πρωί οι αναβατήρες Ήρα, Παν και Πυθία αλλά σύντομα κι αυτοί έκλεισαν λόγω επιδείνωσης των καιρικών φαινομένων!
Από αύριο ο καιρός βελτιώνεται αισθητά ενώ οι άνεμοι εξασθενούν. Εκτός απροόπτου, το χιονοδρομικό κέντρο θα λειτουργήσει κανονικά με τους προβλεπόμενους αναβατήρες και τις πίστες του σε Κελλάρια και Φτερόλακα.
Η χιόνωση των πιστών εξακολουθεί να παρουσιάζει σημαντικά προβλήματα μιας και οι άνεμοι ξύρισαν και πάλι τις κορυφές και έφεραν το χιόνι στα χαμηλότερα υψόμετρα. Συγκεκριμένα μη λειτουργικές εξακολουθούν να εμφανίζονται οι πίστες Νο6, Νο8 Ηρακλής, Νο11 Ερμής, Νο13 Δίας, Νο9 Οδυσσέας και Νο22 Σαχάρα, με αποτέλεσμα να είναι αδύνατη η πλήρη λειτουργία του κέντρου.

 

Αύριο και την Κυριακή θα διεξαχθούν στην πίστα Νο14 της Φτερόλακας οι αγώνες Γιγαντιαίας Τεχνικής κατάβασης του 2ου Κυπέλλου Ελλάδος παίδων - κορασίδων ΠΚ1-ΠΚ2 με συμμετοχές από όλη την Ελλάδα. Υπεύθυνοι αγώνων είναι ο οργανωτής σύλλογος ΕΟΣ Αθηνών (Έφορος αγώνων κος Γαλερίδης) και ο διορισμένος Τεχνικός εκπρόσωπος ΕΟΧ (κα Μαγκιώρη).
Λόγω των αγώνων και της μεγάλης προσέλευσης αθλητών και συνοδών, παρακαλούμε τους φίλους χιονοδρόμους που προτιμούν τη Φτερόλακα για χιονοδρομία, να προτιμήσουν τα Κελλάρια για την δική τους άνεση και ευχαρίστηση.

 

ΣΗΜΕΡΑ λειτούργησαν οι αναβατήρες: Ήρα, Παν & Πυθία
Και οι πίστες: Ήρα (Νο7 και Νο7α), Παν & Πυθία (Νο14 & Νο14α).

ΑΥΡΙΟ καιρού επιτρέποντος θα λειτουργήσουν οι αναβατήρες:
Αφροδίτη, Αίολος, Βάκχος, Ηρακλής, Περικλής, Ήρα, Παν, Πυθία, baby 1 & baby 2
Και οι πίστες: Αφροδίτη (Νο1 & Νο1α), Αίολος (Νο3 & Νο4), Βάκχος (Νο2, Νο2α & Νο2β), Περικλής (Νο5), Διηάνειρα (Νο12), Ήρα (Νο7 και Νο7α), Παν, Πυθία (Νο14 & Νο14α), Περιφερειακή, baby 1 & baby 2.
(Η σύνδεση Κελλάρια - Φτερόλακα θα γίνεται χιονοδρομικά μέσω της Περιφερειακής Νο24 και η επιστροφή των σκιέρ θα γίνεται οδικά με βανάκι.)

Ο ΚΑΙΡΟΣ
Σήμερα είχαμε νεφώσεις, ελαφριά χιονόπτωση και πολύ ισχυρούς ΝΔ ανέμους και θερμοκρασίες από -1°Cέως +4°C.
Αύριο περιμένουμε νεφώσεις με διαστήματα ηλιοφάνειας. Οι θερμοκρασίες θα κυμαίνονται από -2°Cέως +1°Cενώ οι άνεμοι θα είναι μέτριοι Δ.

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως από τις κάμερες ώρα 21.00 βλέπω ρατρακ να πατάνε πίστες, μάλλον με ξαστεριά!

Μακάρι να λειτουργούν και το συρματόσχοινο για να μην ειναι κολλημένο το πρωί


How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites
258

Καλημέρα σε όλους τους φίλους του βουνού,
Ταξιδεύω για επαγγελματικό λόγο και όσο περιμένω την αλλαγή πτήσης είπα να μοιραστώ μαζί σας τον πόνο μου, καθώς θα περιμένω για 2 ώρες!
Φέτος δεν έχω κάνει καθόλου σκι και έχω λαλήσει!!!!!! Μου έτυχαν αναποδιές, δε λέω, αλλά έχω επιχειρήσει 5 φορές φέτος να πάω στον Παρνασσό. Τόσα έχουν ακουστεί για τη νέα, μεγαλιώδη και θηριώδη καμπίνα και τα ΛΕΦΤΑ που έχουν πέσει στο ΧΚΠ....
Έχω απογοητευτεί τόσες φορές που ορκίστηκα ότι δεν θα ξαναπάω στο ΧΚΠ υπό αυτές τις συνθήκες...
Θα πάρω τα πράγματα από την αρχή της σαιζόν, από το τριήμερο των Φώτων. ΔΡΑΜΑ οι ουρές... Περίμενα 1 ώρα και είκοσι λεπτά για την έκδοση των εισητηρίων... Είχα αγοράσει το κουπόνι με την ετήσια από το όντερνετ και δεν μπορούσαν να μου το ενεργοποιήσουν διότι δεν δούλευε το σύστημα.. Εντάξει λέω, δεν κρατιέμαι για να τσουλήσω στις πίστες, ας ξοδέψω άλλα 15€ να βγάλω μία ημερήσια κάρτα... Το τρώω λοιπόν αυτό..
Εννοείται ότι περίμενα άλλα 20 λεπτά για να μπω στην καμπίνα γιατί είχαν προγραμματίσει λάθος τις διαδρομές και οι επισκέπτες πήγαιναν κατευθείαν κορυφή ενώ οι χιονοδρόμοι στο σαλέ...
Βγαίνω στην πίστα και πάνω που παώ να γκαζώσω στην πρώτη κατεβασιά πέφτω σε ΠΕΤΡΑΡΑΡΑΡΑΡΑ. Δυστυχώς δεν σκέφτηκα να βγάλω μία φωτό... Αν είχα κρατήσει αποδέιξεις, θα είχα τραβήξει μία μήνυση και θα ήμουν πάμπλουτος τώρα... (όπως ο τύπος στις ΗΠΑ, που κάηκε από τον καφέ στο πλαστικό ποτήρι και κέρδισε στη δίκη 17εκατ.) Τελοσπάντων, έκανα 3 κατεβασιές όλες κι όλες γιατί είχε τόσο κόσμο που δεν ήξερε κανείς που να πάει και γινοντουσαν συνέχεια τράκες σκιέρ, πεζών, ελκύθρων, σκυλιών, δασκάλων, και ότι άλλο υπήρχε σε αυτό το βουνό... Ένας πιστέρ δεν υπήρχε ρε παιδιά! Να κατευθύνει τους χιονοδρόμους και να απομακρύνει τουσ άσχετους από το τελείωμαα της πίστας.
Έτσι λοιπόν, πήρα την απόφαση ότι εκείνη την ημέρα δεν υπήρχε περίπτωση να ευχαριστηθώ σκι, άσε που είδα μία δυνατή τράκα από ημι-άσχετο σκιέρ με παιδάκι και χαλάστηκα...
Πάω το επόμενο ΣΚ και ενώ οι ουρές είχαν μειωθεί αισθήτα, η καμπίνα δεν δούλευε για 1-2 ώρες και οι πιο πολλές πίστες ήταν κλειστές. Δεν λειτουγουν εν τω μεταξύ τα μισά λίφτ. Αισθάνθηκα πολύ χαζός όταν συνειδητοποίησα ότι το μισό βουνό κάνει σκί τζάμπα. Οι τουρνικέδες στο 4πλό δεν δούλευαν και είδα αρκετούς έξυπνους να μπαίνουν με κάρτα επισκέπτη. Άσε που έπιασα κουβέντα με κάποιους άλλους και μου είπαν ότι μπήκαν από Φτερόλακα τελείως τζαμπέ γιατί στα ταμεία είχε πέσει το σύστημα.
Έρωτηση: Έπεσαν τα χοντρά τα φράγκα στον Πάρνασο. Πως θα γίνει απόσβεση της επένδυσης αν είναι ξέγραγο αμπέλι???? Εν μέσω κρίσης, που όλοι μιλάνε για σωστή διαχείριση, ο Παρνασσός ζεί στην δική του εποχή... Στην παλιά την δημοσιο-υπαλληλική που ρωτάς κάτι απλό και κανένας δεν ξέρει να σου απαντήσει... Παρεπιπτώντος, εγώ ρώταγα που είναι ο διευθυντής γιατί είχε τύχει να τον πετύχω αρκετές φορές στο παρελθόν και φαινόταν πολύ συγκροτημένος, αλλά μου είπαν ότι είναι σε άδεια και ο αναπληρωτής διευθυντής του ΧΚΠ λείπει!!!!!!!!!!!!!!!! ΑΝ έχεις τον Θεό σου, νέα χρονιά με νέα λιφτ και δεν υπάρχει κάποιος υπεύθυνος σε αυτό το βουνό!!!!!!!!!!!!!! Μόνα τους εγκαταστάθηκαν τα νέα λιφτ???????????

Την επόμενη φορά (συγχωρέστε με, αλλά κάποια γεγονότα πρέπει να τα έχω μπρδέψει ποια από τις 5 φορές έγιναν) έμεινε το νέο υπερ-σύγχρονο λίφτ ακινητοποιημένο 1μιση ώρα περίπου. Στην καμπίνα για την κορυφή ήταν η γυναίκα μου με το βαφτηστήρι μας, το οποίο ήθελε να κάνει την άναγκη του και το έπιασε ένας πανικός! Με παίρνει τηλ η γυναίκα μου που αγχώθηκε για το παιδί πανικόβλητη... Πάω να ζητήσω βοήθεια από το προσωπικό του ΧΚΠ... Η λαΐκή έκφραση: Δεν ξέρουν που παν τα 4.. (ανάεφομαι στους υπαλλήλους του ΧΚΠ) είναι πολύ ελαφριά για την περίσταση αυτή... Έψαξα και χώθηκα σε διάφορα γραφεία και κάποια στιγμή μένω έκπληκτος να ακούω κάποιον να λέει: " πείτε μου ποιος φταίει, να τον γ******".... Και που λέτε έφυγα διότι κατάλβα ότι θα τσακωνόμουν χοντρά με τον τύπο... όταν είναι εγκλωβισμένος ο κόσμος στον αέρα και υπάρχει ένας παπάρας που αντί να ψάξει να βρει μία λύση να κατέβει ο κόσμος... ψάχνει να βρει λύση για τις σεξουαλικές του ορμές....

Τελικά πήρα την απόφαση, ότι αν είναι στα εύκολα να κολλάει το σύστημα τι θα γίνει σε μία δύσκολη στιγμή... Πραγματικά, συνιστώ σε όσους έχουν παιδιά να μην πάνε στον Παρνασσό φέτος για λόγους ασφαλείας!

Εν κατακλείδι, έχω να συμπαιράνω τα εξής: Από το ΧΚΠ λείπει ο συντονισμός! Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λέω, αλλά το ηθικό των υπαλλήλων μου φάνηκε πολύ πεσμένο! Διατηρώ βέβαια κάποιες επιφυλάξεις... αλλά ανεπιφύλαχτα σας λέω ότι από το ΧΚΠ λείπει ΠΑΝΤΕΛΩΣ ο συντονισμός! Δεν ξέρω αν ο μάγκας που άκουσα να απειλεί τους υπαλλήλους είναι ο αναπληρωτής διευθυντής, αλλά από τέτοιους ελληνάρες της παλιάς σχολής δνε περιμένω τίποτα.

Υ.Γ. Πήγα και άλλες 3 καθημερινές, αλλά δυστυχώς το ΧΚΠ ήταν κλειστό λόγω αντίξοων καιρικών συνθηκών. Μετά βεβαιότητας ύστερα από 25 χρόνια ενεργής ενασχόλησης με το σκί, το ΧΚΠ θα μπορούσε και τις 3 φορές να λειτουργεί! Δεν είναι ότι ο αέρας που είχε στη βάση ήταν οριακός στο να επιτρέψει την καμπίνα να ανοίξει... ο αέρας ήταν ανύπαρκτος!!!! Τα αβγά θα πήγαιναν σφάιρα τις άλλες χρονιές!!!

Έτσι λοιπόν, μήπως αντί να πηγαίνουμε μπροστά, πάμε πίσω?? Μήπως να κλέισει το ΧΚΠ πριν τον Μάρτιο για να μην κουραστούν οι κακόμοιροι υπάλληλοι του Χιονοδρομικού?

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα καλημέρα.

Κανείς πάνω τώρα; Τί έχουμε;


Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα Χρήστο!

Από το μπαλκόνι μου φαίνεται να είναι καλή μέρα, αν και κυκλοφορούν συννεφάκια στο βουνό.

Το snowreport δίνει κανονική λειτουργία, ότι κι αν αυτό σημαίνει φέτος:

http://www.snowreport.gr/parnassos/

 

Η εικόνα από τις κάμερες καλή, αλλά δεν μπορεί να δείξει αν έχει πέτρες :hope:

 

Ίσως και να προλαβαίνεις αν θέλεις, εμένα πάντως ο λαιμός μου δεν μου επιτρέπει (γκουχ-γκουχ) :(

  • Like 1

Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

 

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το snowreport δίνει κανονική λειτουργία, ότι κι αν αυτό σημαίνει φέτος:

http://www.snowreport.gr/parnassos/

To snowreport δίνει κανονική λειτουργία στην πρώτη σελίδα, αλλά πιό μέσα λέει άλλα... Στο χ/κ Καλαβρύτων για παράδειγμα, δέ λειτουργούν η Στύγα και η Άρτεμις...

 

Γι' αυτό γράφετε όσοι είστε στα βουνά για να ξέρουμε.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Γι' αυτό γράφετε όσοι είστε στα βουνά για να ξέρουμε.

 

Οι ανταποκρίσεις στο facebook πάντως από το βουνό μιλούν για "katastasion apelpistique" και "χαλ ντε μαυρ"

:cry::badmood:

  • Like 1

Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

 

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νέος e-Χάρτης του Χ.Κ. Παρνασσού


Στα πλαίσια της καλύτερης ενημέρωσης των επισκεπτών, το Χ.Κ. Παρνασσού δημιούργησε ένα σύστημα το οποίο σε καθημερινή βάση θα δίνει πλήρη εικόνα λειτουργίας του κέντρου μέσω internet. Το σύστημα αποτυπώνει στον χάρτη του κέντρου όλους τους ανοικτούς αναβατήρες, πίστες, καταστήματα και υπηρεσίες για να έχει ο επισκέπτης άμεσα μια πλήρη εικόνα λειτουργίας. Ο χάρτης τις επόμενες ημέρες θα λειτουργήσει πιλοτικά στην διεύθυνση http://parnassos.d-white.gr και μόλις ολοκληρωθούν οι έλεγχοι, θα είναι διαθέσιμος και μέσω της ιστοσελίδας του κέντρου στην διεύθυνση www.parnassos-ski.gr.


  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

:im Not Worthy: :im Not Worthy: τα ειπες μια χαρα ..αν και πρωτη σου φορα στο φορουμ!! :yes


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Συμψηφισμός θα γίνει...
    • Ότι αφιέρωνε πάντα. Όσο μικρότερη ζημιά μπορεί και μεταφορά των υποχρεώσεων στον επόμενο.   Χωρίς τεχνητό οι ευχές όλων μας στον Ύψιστο. Μην εύχεσαι πολύ γιατί η χιονοστιβάδα θα ρίξει και την νέα Στύγα. Για παγοποιήσεις και ξεχιονίσματα μόνο ο ηρωισμός του προσωπικού θα μας σώσει. Σεμνά θέλουμε να το ρίχνει.
    • Με 1.200 άτομα την ώρα τη Στύγα και 1.500 τον Αχιλλέα, κλειστό Ηρακλή και Παρνασσό "σβηστό"  δεν νομίζω να περίμενες να μην έχει ουρές Σαββατοκύριακο. 20.000.000 ευρώ για 2.700 άτομα την ώρα. Και φυσικά ΟΜΕΡΤΑΑΑΑΑΑΑΑ
    • Αυτό το αυτοκινητο το έχω πετύχει να κυκλοφορεί πριν καμία δεκαριά χρόνια. 
    • https://www.notia.gr/2024/05/αργυρούπολη-για-γέλια-και-για-κλάματα/ Αν δεν κάνω λάθος το εγκαταλελειμμένο αυτοκίνητο του άρθρου, που το παράτησαν στη μέση του δρόμου για να σκάψουν για οπτική ίνα, είναι μια Jaguar MK2.  Πολύ κρίμα.   
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. arismpots
      arismpots
      (41 years old)
    2. blades
      blades
      (47 years old)
    3. johni41
      johni41
      (40 years old)
    4. loopman321
      loopman321
      (55 years old)
    5. than
      than
      (55 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,320
    • Total Posts
      460,867
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,749
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Dennissebroky
    Joined
×
×
  • Create New...