Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2014 - 2015

Recommended Posts

μπραβο στο χκπ για τον χαρτη ..

 

τι να λεμε τωρα .αυτο ελειπε απο την ολοι υποθεση και δεν δουλευουν σωστα τα πραγματα στο χκ....

απο αυριο θα πεταει το κεντρο !!

  • Like 1

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites
258

Καλημέρα σε όλους τους φίλους του βουνού,
Ταξιδεύω για επαγγελματικό λόγο και όσο περιμένω την αλλαγή πτήσης είπα να μοιραστώ μαζί σας τον πόνο μου, καθώς θα περιμένω για 2 ώρες!
Φέτος δεν έχω κάνει καθόλου σκι και έχω λαλήσει!!!!!! Μου έτυχαν αναποδιές, δε λέω, αλλά έχω επιχειρήσει 5 φορές φέτος να πάω στον Παρνασσό. Τόσα έχουν ακουστεί για τη νέα, μεγαλιώδη και θηριώδη καμπίνα και τα ΛΕΦΤΑ που έχουν πέσει στο ΧΚΠ....
Έχω απογοητευτεί τόσες φορές που ορκίστηκα ότι δεν θα ξαναπάω στο ΧΚΠ υπό αυτές τις συνθήκες...
Θα πάρω τα πράγματα από την αρχή της σαιζόν, από το τριήμερο των Φώτων. ΔΡΑΜΑ οι ουρές... Περίμενα 1 ώρα και είκοσι λεπτά για την έκδοση των εισητηρίων... Είχα αγοράσει το κουπόνι με την ετήσια από το όντερνετ και δεν μπορούσαν να μου το ενεργοποιήσουν διότι δεν δούλευε το σύστημα.. Εντάξει λέω, δεν κρατιέμαι για να τσουλήσω στις πίστες, ας ξοδέψω άλλα 15€ να βγάλω μία ημερήσια κάρτα... Το τρώω λοιπόν αυτό..
Εννοείται ότι περίμενα άλλα 20 λεπτά για να μπω στην καμπίνα γιατί είχαν προγραμματίσει λάθος τις διαδρομές και οι επισκέπτες πήγαιναν κατευθείαν κορυφή ενώ οι χιονοδρόμοι στο σαλέ...
Βγαίνω στην πίστα και πάνω που παώ να γκαζώσω στην πρώτη κατεβασιά πέφτω σε ΠΕΤΡΑΡΑΡΑΡΑΡΑ. Δυστυχώς δεν σκέφτηκα να βγάλω μία φωτό... Αν είχα κρατήσει αποδέιξεις, θα είχα τραβήξει μία μήνυση και θα ήμουν πάμπλουτος τώρα... (όπως ο τύπος στις ΗΠΑ, που κάηκε από τον καφέ στο πλαστικό ποτήρι και κέρδισε στη δίκη 17εκατ.) Τελοσπάντων, έκανα 3 κατεβασιές όλες κι όλες γιατί είχε τόσο κόσμο που δεν ήξερε κανείς που να πάει και γινοντουσαν συνέχεια τράκες σκιέρ, πεζών, ελκύθρων, σκυλιών, δασκάλων, και ότι άλλο υπήρχε σε αυτό το βουνό... Ένας πιστέρ δεν υπήρχε ρε παιδιά! Να κατευθύνει τους χιονοδρόμους και να απομακρύνει τουσ άσχετους από το τελείωμαα της πίστας.
Έτσι λοιπόν, πήρα την απόφαση ότι εκείνη την ημέρα δεν υπήρχε περίπτωση να ευχαριστηθώ σκι, άσε που είδα μία δυνατή τράκα από ημι-άσχετο σκιέρ με παιδάκι και χαλάστηκα...
Πάω το επόμενο ΣΚ και ενώ οι ουρές είχαν μειωθεί αισθήτα, η καμπίνα δεν δούλευε για 1-2 ώρες και οι πιο πολλές πίστες ήταν κλειστές. Δεν λειτουγουν εν τω μεταξύ τα μισά λίφτ. Αισθάνθηκα πολύ χαζός όταν συνειδητοποίησα ότι το μισό βουνό κάνει σκί τζάμπα. Οι τουρνικέδες στο 4πλό δεν δούλευαν και είδα αρκετούς έξυπνους να μπαίνουν με κάρτα επισκέπτη. Άσε που έπιασα κουβέντα με κάποιους άλλους και μου είπαν ότι μπήκαν από Φτερόλακα τελείως τζαμπέ γιατί στα ταμεία είχε πέσει το σύστημα.
Έρωτηση: Έπεσαν τα χοντρά τα φράγκα στον Πάρνασο. Πως θα γίνει απόσβεση της επένδυσης αν είναι ξέγραγο αμπέλι???? Εν μέσω κρίσης, που όλοι μιλάνε για σωστή διαχείριση, ο Παρνασσός ζεί στην δική του εποχή... Στην παλιά την δημοσιο-υπαλληλική που ρωτάς κάτι απλό και κανένας δεν ξέρει να σου απαντήσει... Παρεπιπτώντος, εγώ ρώταγα που είναι ο διευθυντής γιατί είχε τύχει να τον πετύχω αρκετές φορές στο παρελθόν και φαινόταν πολύ συγκροτημένος, αλλά μου είπαν ότι είναι σε άδεια και ο αναπληρωτής διευθυντής του ΧΚΠ λείπει!!!!!!!!!!!!!!!! ΑΝ έχεις τον Θεό σου, νέα χρονιά με νέα λιφτ και δεν υπάρχει κάποιος υπεύθυνος σε αυτό το βουνό!!!!!!!!!!!!!! Μόνα τους εγκαταστάθηκαν τα νέα λιφτ???????????

Την επόμενη φορά (συγχωρέστε με, αλλά κάποια γεγονότα πρέπει να τα έχω μπρδέψει ποια από τις 5 φορές έγιναν) έμεινε το νέο υπερ-σύγχρονο λίφτ ακινητοποιημένο 1μιση ώρα περίπου. Στην καμπίνα για την κορυφή ήταν η γυναίκα μου με το βαφτηστήρι μας, το οποίο ήθελε να κάνει την άναγκη του και το έπιασε ένας πανικός! Με παίρνει τηλ η γυναίκα μου που αγχώθηκε για το παιδί πανικόβλητη... Πάω να ζητήσω βοήθεια από το προσωπικό του ΧΚΠ... Η λαΐκή έκφραση: Δεν ξέρουν που παν τα 4.. (ανάεφομαι στους υπαλλήλους του ΧΚΠ) είναι πολύ ελαφριά για την περίσταση αυτή... Έψαξα και χώθηκα σε διάφορα γραφεία και κάποια στιγμή μένω έκπληκτος να ακούω κάποιον να λέει: " πείτε μου ποιος φταίει, να τον γ******".... Και που λέτε έφυγα διότι κατάλβα ότι θα τσακωνόμουν χοντρά με τον τύπο... όταν είναι εγκλωβισμένος ο κόσμος στον αέρα και υπάρχει ένας παπάρας που αντί να ψάξει να βρει μία λύση να κατέβει ο κόσμος... ψάχνει να βρει λύση για τις σεξουαλικές του ορμές....

Τελικά πήρα την απόφαση, ότι αν είναι στα εύκολα να κολλάει το σύστημα τι θα γίνει σε μία δύσκολη στιγμή... Πραγματικά, συνιστώ σε όσους έχουν παιδιά να μην πάνε στον Παρνασσό φέτος για λόγους ασφαλείας!

Εν κατακλείδι, έχω να συμπαιράνω τα εξής: Από το ΧΚΠ λείπει ο συντονισμός! Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που λέω, αλλά το ηθικό των υπαλλήλων μου φάνηκε πολύ πεσμένο! Διατηρώ βέβαια κάποιες επιφυλάξεις... αλλά ανεπιφύλαχτα σας λέω ότι από το ΧΚΠ λείπει ΠΑΝΤΕΛΩΣ ο συντονισμός! Δεν ξέρω αν ο μάγκας που άκουσα να απειλεί τους υπαλλήλους είναι ο αναπληρωτής διευθυντής, αλλά από τέτοιους ελληνάρες της παλιάς σχολής δνε περιμένω τίποτα.

Υ.Γ. Πήγα και άλλες 3 καθημερινές, αλλά δυστυχώς το ΧΚΠ ήταν κλειστό λόγω αντίξοων καιρικών συνθηκών. Μετά βεβαιότητας ύστερα από 25 χρόνια ενεργής ενασχόλησης με το σκί, το ΧΚΠ θα μπορούσε και τις 3 φορές να λειτουργεί! Δεν είναι ότι ο αέρας που είχε στη βάση ήταν οριακός στο να επιτρέψει την καμπίνα να ανοίξει... ο αέρας ήταν ανύπαρκτος!!!! Τα αβγά θα πήγαιναν σφάιρα τις άλλες χρονιές!!!

Έτσι λοιπόν, μήπως αντί να πηγαίνουμε μπροστά, πάμε πίσω?? Μήπως να κλέισει το ΧΚΠ πριν τον Μάρτιο για να μην κουραστούν οι κακόμοιροι υπάλληλοι του Χιονοδρομικού?


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σούπερ σκι σουπερ μερα. Πίστες υπεροχες καιρος μια χαρα

 

οι πελατες φταινε για μισα κακα πχ πεφτουν ο ενας πανω στον αλλο δε γεμιζουν τα καρεκλακια ενω στο καινουργιο ολοι πεφτουν και σταματαεικλπ κλπ

 

Στο χιονοδρομικο τα εχουμε πει δυο τρια απλα πραματα...δεν τα κανει

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νίκο (Πρεσινεντ)

Θα μπορούσα να απαντήσω στα περισσότερα από όσα γράφει ο κύριος, που ανώνυμα λέει όσα λέει... αλλά κουράστηκα να ασχολούμαι άλλο...

Ένα θα σου πω μόνο για να καταλάβεις γιατί δεν το κάνω... λέει οτι τα Φώτα δεν του ενεργοποιήσαμε την κάρτα από τις προσφορές, γιατί δεν δούλευε το σύστημα. ΨΕΜΑ!!!! Το σύστημα δεν δούλευε μέχρι τις 27 Δεκεμβρίου. Οι λίγοι φίλοι που ήρθαν μέχρι τότε με το κουπόνι (5-6 τον αριθμό) έκαναν ΔΩΡΕΑΝ σκι ακριβώς επειδή δεν δούλευε το σύστημα.... Και είμαι ΑΠΟΛΥΤΟΣ σε όσα σου λέω, γιατί εγώ είμαι ο αρμόδιος γι αυτόν τον τομέα και όλα τα Τσιπις πέρασαν από μένα!

Τι άλλο να πω για τουρνικέ που μπορεί να χάλασαν για μια - δυο μέρες, ή για το ότι το ΧΚΠ έκλεισε πολλές φορές φέτος λόγω αέρα? Λες και δεν είδαμε όλοι τι χαμό αέρα μας έκανε φέτος!!!!!!!!!!!!!!!!!

Γι αυτό λέω... άσε! Βαρέθηκα να απαντάω....

 

 

 

Ομως Νίκο, περισσότερο μου έκανε εντύπωση η ειρωνεία σου....
Εχω τελικά την εντύπωση ότι ο Παρνασσός σου τη δίνει όπως τη δίνει ο Γαύρος στα ΠΑΟΚΙΑ! Δεν πειράζει...

Edited by sotogiannop1
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

έλα βρε σωτήρη, υπερβολές.....

πάντως να ξερεις ο πολυς ο κόσμος αυτη την αποψη εχει για το χιονοδρομικό.

Ασχετα αν ειναι αλλού τα προβλήματα, η κυριαρχη αποψη ειναι οτι είστε τεμπέληδες, νετα σκετα...

όπως λεγαν για τους δημόσιους υπάλληλους, τα λαμογια κλέβαν, οι δημόσιοι υπάλληλοι φταιγαν....

 

υπομονη και επιμονη θελει, θυμασαι τι ακουσα για τα λιφτ?

καπως ετσι εισαι και συ τωρα, ξερεις οτι σε αδικουν αλλά... welcome to the club.

να σου πω και την δικιά μου ....καλοπροαίρετη ειρωνεία

δεν εχω καταλήξει αν ειστε τυχεροι ή ατυχοι που δεν χιονίζει.

μεγάλη μπουκιά δαγκωσατε (με την καλη εννοια) και η αχιονια σας προσφερει και μια καποια δικαιολογία, μεχρι και αν και οταν ρονταριστεί η ομαδα.

καμμια φωτο θα βαλεις??

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

aab ειδες που γίνεται και GS στην 14????

μόνο του σπανου τα γένια δεν γίνονται.

αντε πάλι αγωνες το αλλο σ/κ.. ιπταμενοι, μια πανω, μια κατω απο το αυλάκι.

Εσεις δεν ειστε μπαμπάδες, επίτιμοι ολυμπιακοί προπονητες ειστε.

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Peeps, είναι αισθητή η απουσία Δρίβα ή είναι η ιδέα μου ?

 

Ψ?

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

απο το ΧΚΠ

 

logo.png
::Βρίσκεστε εδώ | Αρχική » Νέα / Άρθρα » Νέα » Μια όμορφη μέρα, μετά από καιρό!
Μια όμορφη μέρα, μετά από καιρό!
10959740_A.jpg
  • 10959740_C.jpg
  • 555-C.jpg
  • 10981825_C.jpg
Μια πάρα πολύ καλή μέρα η σημερινή, με λιακάδα, εξαιρετικής ποιότητας χιόνι και ελαφρύ αεράκι. Πραγματικά ήταν κάτι που μας το χρώσταγε ο καιρός, μετά από τόσες προβληματικές μέρες με ανέμους και αναστολές λειτουργίας.
Όπως ήταν αναμενόμενο ο κόσμος που μας επισκέφθηκε ήταν πολύς, αφού όλοι περίμεναν την κατάλληλη μέρα για να εκδράμουν στο βουνό! Το ΧΚΠ λειτούργησε άψογα και σύμφωνα με την προγραμματισμένη λειτουργία του.
Με επιτυχία διεξήχθη η πρώτη φάση των αγώνων κυπέλλου ΠΚ1-ΠΚ2 στην Φτερόλακα. Στους αγώνες συμμετέχουν πάνω από 200 παιδιά από όλη την Ελλάδα!
Δυστυχώς η χιόνωση των πιστών εξακολουθεί να παρουσιάζει σημαντικά προβλήματα μιας και οι άνεμοι των προηγούμενων ημερών ξύρισαν και πάλι τις κορυφές και έφεραν το χιόνι στα χαμηλότερα υψόμετρα. Συγκεκριμένα μη λειτουργικές εξακολουθούν να εμφανίζονται οι πίστες Νο6, Νο8 Ηρακλής, Νο11 Ερμής, Νο13 Δίας, Νο9 Οδυσσέας και Νο22 Σαχάρα, με αποτέλεσμα να είναι αδύνατη η πλήρη λειτουργία του κέντρου.
Ελπίζουμε οι νέες χιονοπτώσεις που θα μας έρθουν (ευτυχώς, χωρίς πολύ αέρα) από αύριο το βράδυ, να μας φέρουν τόσο χιόνι, ώστε να μπορέσουμε να λειτουργήσουμε όλες τις πίστες του χιονοδρομικού κέντρου!
Αύριο Κυριακή, προβλέπεται καλός καιρός για χιονοδρομία με μέτριους ανέμους και το ΧΚΠ θα λειτουργήσει κανονικά χωρίς προβλήματα. Στην πίστα Νο14 της Φτερόλακας θα διεξαχθούν οι αγώνες τεχνικής κατάβασης του 2ου Κυπέλλου Ελλάδος παίδων - κορασίδων ΠΚ1-ΠΚ2 με συμμετοχές από όλη την Ελλάδα. Υπεύθυνοι αγώνων είναι ο οργανωτής σύλλογος ΕΟΣ Αθηνών (Έφορος αγώνων κος Γαλερίδης) και ο διορισμένος Τεχνικός εκπρόσωπος ΕΟΧ (κα Μαγκιώρη).
Λόγω των αγώνων και της μεγάλης προσέλευσης αθλητών και συνοδών, παρακαλούμε τους φίλους χιονοδρόμους που προτιμούν τη Φτερόλακα για χιονοδρομία, εκτάκτως για αύριο να προσέλθουν στα Κελλάρια, για την δική τους άνεση και ευχαρίστηση.

ΣΗΜΕΡΑ λειτούργησαν οι αναβατήρες: Αφροδίτη, Αίολος, Βάκχος, Ηρακλής, Ήρα, Παν, Πυθία, baby 1 & baby 2
Και οι πίστες: Αφροδίτη (Νο1 & Νο1α), Αίολος (Νο3 & Νο4), Βάκχος (Νο2, & Νο2β), Περικλής (Νο5), Διηάνειρα (Νο12), Ήρα (Νο7 και Νο7α), Παν, Πυθία (Νο14 & Νο14α), Περιφερειακή, baby 1 & baby 2.

ΑΥΡΙΟ καιρού επιτρέποντος θα λειτουργήσουν οι αναβατήρες:
Αφροδίτη, Αίολος, Βάκχος, Ηρακλής, Περικλής, Ήρα, Παν, Πυθία, baby 1 & baby 2
Και οι πίστες: Αφροδίτη (Νο1 & Νο1α), Αίολος (Νο3 & Νο4), Βάκχος (Νο2, & Νο2β), Περικλής (Νο5), Διηάνειρα (Νο12), Ήρα (Νο7 και Νο7α), Παν, Πυθία (Νο14 & Νο14α), Περιφερειακή, baby 1 & baby 2.
(Η σύνδεση Κελλάρια - Φτερόλακα θα γίνεται χιονοδρομικά μέσω της Περιφερειακής Νο24 και η επιστροφή των σκιέρ θα γίνεται οδικά με βανάκι.)

Ο ΚΑΙΡΟΣ
Σήμερα είχαμε νεφώσεις με μεγάλα διαστήματα ηλιοφάνειας, ασθενείς Δ ανέμους και θερμοκρασίες από -2°Cέως +1°C.
Αύριο περιμένουμε νεφώσεις με διαστήματα ηλιοφάνειας. Οι θερμοκρασίες θα κυμαίνονται από -3°Cέως +1°C ενώ οι άνεμοι θα είναι μέτριοι Δ.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Η λειτουργία του ΧΚΠ, και μόνο για φέτος, προβλέπεται να σταματήσει στην Φτερόλακα στις 28/2/15. Από την 1 Μαρτίου ξεκινούν τα έργα της 2ης φάσης εκσυγχρονισμού των αναβατήρων και θα διακοπεί η παροχή του ηλεκτρικού ρεύματος.
Τα Κελλάρια θα λειτουργούν κανονικά μέχρι τις 15 Απριλίου.

 

 

 

Μα τώρα μερα με αγωνες, με κοσμο, με καλές συνθηκες (ετσι λεει) ειναι φωτορεπορταζ αυτο?????????

που ειναι εκείνα τα φωτοσεντόνια του Δρίβα.....

Edited by vro
  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ερώτηση προς όσους ανέβηκαν σήμερα για όλους εμάς που είμαστε σε δίλλημα για αύριο. Η χιονοκάλυψη εντός των πιστών είναι επαρκής; Δεν λέω αν το βουνό έχει χιόνι, έχω καταλάβει πως δεν έχει, αλλά θα πρέπει (ειδικά στις ψηλές πίστες) να κάνω carving για να αποφύγω τις πέτρες ή βρε αδερφέ παλεύεται το πράμα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε πληροφορία.


Snow to the people!

Share this post


Link to post
Share on other sites

παλευται άνετα ... απλά θέλει λίγη προσοχή όταν είσαι ψηλά ! (τον καιρό πρόσεξε για αύριο)

 

C.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΜΙα χαρά σούπερ ήταν σήμερα η μέρα. Καλοστρωμένες πίστες και ωραία ποιότητα χιονιού για ελάχιστα κλεισίματα από σύννεφα. Αλλά πολύς κόσμος, αναμονή και πολλα σταματήματα, όχι από κακή διαχείριση, αλλά επειδή δε δουλεύει όλο το χιονοδρομικό. Πέτρες δε θα βρείτε παρά μόνο στο κόκκινο της Αφροδίτης. Για αύριο μόνο τον καιρό να φοβάστε.

  • Like 3

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασίλη, με όλο τον σεβασμό...... μην αναδημοσιεύεις ανακοινώσεις του ΧΚΠ είναι τελείως αναξιόπιστες!!!!!!

 

 

(ΑΥΡΙΟ καιρού επιτρέποντος θα λειτουργήσουν οι αναβατήρες:
Αφροδίτη, Αίολος, Βάκχος, Ηρακλής, ΠΕΡΙΚΛΗΣ , Ήρα, Παν, Πυθία, baby 1 & baby 2)


www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι όμως σήμερα κάνανε εργασίες στον Περικλή. Μακάρι να δωθεί ώστε να απορροφήσει λίγο κόσμο

  • Like 1

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν αναλυτικά:

 

Το βουνό ΔΕΝ έχει χιόνι. Το βλέπεις και σε πιάνει η καρδιά σου.

 

Έχει πλέον επαρκές χιόνι σε όλα τα μπλε Κελάρια (με λίγη προσοχή στα πολύ ψηλά του Περικλή) και στον κόκκινο Βάκχο που σήμερα είχε σφιχτό, αλλά απολαυστικό χιόνι.

 

Εκτός ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ.

 

Κόκκινος Ηρακλής ουσιαστικά δεν υφίσταται.

 

Ερμής, Οδυσσέας, ουσιαστικά δεν έχουν ούτε βάση. Η νέα πίστα πηγαίνει μέχρι κάτω με ελάχιστες πέτρες στο απότομο λίγο πριν το 1750.

 

Τεράστιο φάουλ το ότι και πάλι το καινούργιο λιφτ ήταν κομμένο σε δύο ξεχωριστά. Το αλάτι στην πληγή είναι ότι σήμερα δεν πήγαιναν πάνω καθόλου τηλεκαμπίνες και για να φτάσεις κορυφή έπρεπε να περάσεις από κάτω από τον αναβατήρα ανεβοκατεβαίνοντας σκάλες (αυτές που γλιτώσαμε από την παλιά Αφροδίτη) με τα σκι στα χέρια. Το ξαναλέω, είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ φάουλ, το χιονοδρομικό δεν θα πρέπει να το κάνει αυτό, ματαιώνεται όλη η διευκόλυνση του καινούργιου αναβατήρα. Μεγάλες ουρές, 5-10 λεπτών στο 6πλό, ενώ κάπου εκεί πρέπει να ήταν και ο Ηρακλής.

 

Η τιμή στα €24, θα έλεγα ακριβά αν σκεφτείς ότι δεν δούλευε η 6, ο Ερμής, ο Οδυσσέας και ο Δίας, ενώ η σύνδεση με την Φτερόλακα γίνεται μόνο με βανάκια.

 

Η ποιότητα του χιονιού σήμερα ήταν πάρα πολύ καλή, αλλά δεν ήταν hero snow. Blue sky το πρωί με αντιηλιακό, νέφωση αργότερα με ελάχιστα διαστήματα υποψίας ομίχλης στα ψηλά του Ηρακλή και του Βάκχου, ουσιαστικά χαμηλού κοντράστ, παρά προβληματικής ορατότητας.

 

Εξαιρετική παρέα από πολλά παιδιά του συλλόγου. Ναι, άξιζε αν είχες καιρό να κάνεις, όπως εγώ, αλλά αύριο δεν θα καθόμουν.

  • Like 5

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν αναλυτικά:

 

Το βουνό ΔΕΝ έχει χιόνι. Το βλέπεις και σε πιάνει η καρδιά σου.

 

Έχει πλέον επαρκές χιόνι σε όλα τα μπλε Κελάρια (με λίγη προσοχή στα πολύ ψηλά του Περικλή) και στον κόκκινο Βάκχο που σήμερα είχε σφιχτό, αλλά απολαυστικό χιόνι.

 

Εκτός ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ.

 

Κόκκινος Ηρακλής ουσιαστικά δεν υφίσταται.

 

Ερμής, Οδυσσέας, ουσιαστικά δεν έχουν ούτε βάση. Η νέα πίστα πηγαίνει μέχρι κάτω με ελάχιστες πέτρες στο απότομο λίγο πριν το 1750.

 

Τεράστιο φάουλ το ότι και πάλι το καινούργιο λιφτ ήταν κομμένο σε δύο ξεχωριστά. Το αλάτι στην πληγή είναι ότι σήμερα δεν πήγαιναν πάνω καθόλου τηλεκαμπίνες και για να φτάσεις κορυφή έπρεπε να περάσεις από κάτω από τον αναβατήρα ανεβοκατεβαίνοντας σκάλες (αυτές που γλιτώσαμε από την παλιά Αφροδίτη) με τα σκι στα χέρια. Το ξαναλέω, είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ φάουλ, το χιονοδρομικό δεν θα πρέπει να το κάνει αυτό, ματαιώνεται όλη η διευκόλυνση του καινούργιου αναβατήρα. Μεγάλες ουρές, 5-10 λεπτών στο 6πλό, ενώ κάπου εκεί πρέπει να ήταν και ο Ηρακλής.

 

Η τιμή στα €24, θα έλεγα ακριβά αν σκεφτείς ότι δεν δούλευε η 6, ο Ερμής, ο Οδυσσέας και ο Δίας, ενώ η σύνδεση με την Φτερόλακα γίνεται μόνο με βανάκια.

 

Η ποιότητα του χιονιού σήμερα ήταν πάρα πολύ καλή, αλλά δεν ήταν hero snow. Blue sky το πρωί με αντιηλιακό, νέφωση αργότερα με ελάχιστα διαστήματα υποψίας ομίχλης στα ψηλά του Ηρακλή και του Βάκχου, ουσιαστικά χαμηλού κοντράστ, παρά προβληματικής ορατότητας.

 

Εξαιρετική παρέα από πολλά παιδιά του συλλόγου. Ναι, άξιζε αν είχες καιρό να κάνεις, όπως εγώ, αλλά αύριο δεν θα καθόμουν.

 

Θα συμφωνήσω απολύτως σχετικά με το ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος του χκ στη διαχείριση του νέου αναβατήρα. Χάνει όλη την ουσία της η αναβάθμιση!

 

Χρήστο, η ταχύτητα του νέου αναβατήρα πώς ήταν σήμερα; Γιατί εγώ δεν τον έχω πετύχει ΠΟΤΕ γρήγορο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι όμως σήμερα κάνανε εργασίες στον Περικλή. Μακάρι να δωθεί ώστε να απορροφήσει λίγο κόσμο

 

Δεν διαφωνώ... όμως για σήμερα τον έδιναν σε λειτουργία όχι σε επισκευή.....................


www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Δεν διαφωνώ... όμως για σήμερα τον έδιναν σε λειτουργία όχι σε επισκευή.....................

 

Βαγγέλη νόμιζα ότι αναφερόσουν στην Κυριακή...


tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εμείς αργό το βρήκαμε. Λες να μας ξεγελάει;

Τι να μας ξεγελάει ρε συ Χρήστο..... ανεβαίνεις Ηρακλή και πετάς!!!!!!

  • Like 1

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν είχε και σήμερα την ταχύτητα που έχει από την αρχή, τότε είναι χαρακτηριστικά αργός και σήμερα δεν υπήρχε δικαιολογία λόγω αέρα κτλ. Υπάρχει απάντηση/εξήγηση από το ΧΚΠ; Άλλο ένα σημείο στο οποίο χάνει νόημα η αναβάθμιση...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι προλαλήσαντες με κάλυψαν, τόσο για τα θετικά όσο και τα αρνητικά της ημέρας

(κατά βάση από την πλευρά του ΧΚΠ). Με μια φράση όμως "επιτέλους σκι". Ελπίζουμε στην ερχόμενη κακοκαιρία για ζωντάνεμα του βουνού.

Edited by itiotis

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι να μας ξεγελάει ρε συ Χρήστο..... ανεβαίνεις Ηρακλή και πετάς!!!!!!

Για αυτό τον λένε και Ηρακλή, τυχαίο; :-)

Edited by itiotis
  • Like 1

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά, βοηθήστε με να καταλάβω κατι:

 

Το αρχικό πλανο αναφορικά με την εγκατάσταση υβριδικού αναβατήρα δεν ήταν να δουλεύει οπως στο val claret, δηλαδή εναλλάξ καρεκλάκι-καμπίνα με δυο ξεχωριστές ουρές;

 

Υποτίθεται οτι κατ αυτόν τον τροπο θα εξυπηρετούνταν όσοι χιονοδρόμοι ήθελαν απευθείας απο το πάρκινγκ να φτάσουν ασταμάτητα στην κορυφή Βάκχου. Και οι επισκέπτες να πάρουν καμπίνα.

  • Like 3

The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Χαιρετώ τους απανταχού χιονοδρόμους που ονειρεύονται πίστες και πούδρες.Ερευνουμε την πιθανότητα μιας οικονομικής εκδρομής στη μαγική κοιλάδα αρχές του χρόνου .Έχει μείνει κανείς εκεί  σε διαμέρισμα πρόσφατα ;για 3 άτομα. Δεν έχουμε ξανακάνει διαμονή σε διαμέρισμα οπότε ψάχνουμε λίγο στο άγνωστο .Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη!
    • Ο Πρόεδρος και η Γενική Γραμματέας του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας συγκαλούν την Ετήσια Γενική Συνέλευση των μελών του συλλόγου (άρθρο 10, παρ. 3), το Σάββατο 18 Μαΐου 2024 και ώρα 12:00  στο Σαλέ του Χιονοδρομικού Κέντρου Μαινάλου.   Θέματα ημερησίας διατάξεως : 1) Έγκριση του οικονομικού ισολογισμού και απολογισμού. 2) Απολογισμός του έργου του Δ.Σ και απαλλαγή μελών Δ.Σ και ελεγκτικής επιτροπής. 3) Η εκλογή μελών εφορευτικής επιτροπής 4) Εκλογή μελών Δ.Σ. 5) Εκλογή μελών Ελεγκτικής Επιτροπής 6) Διάφορες ανακοινώσεις.   Υπενθυμίζεται πως δικαίωμα συμμετοχής στις εργασίες της Γ.Σ. έχουν μόνο τα οικονομικώς τακτοποιημένα μέλη για την περίοδο 2023-2024. Ο Πρόεδρος   H Γραμματέας   Σημ.: Οι υποψηφιότητες των μελών για το νέο Δ.Σ θα πρέπει να υποβληθούν 24 ώρες πριν την Γ.Σ. στο email του συλλόγου snowclub@snowclub.gr 
    • Συμψηφισμός θα γίνει...
    • Ότι αφιέρωνε πάντα. Όσο μικρότερη ζημιά μπορεί και μεταφορά των υποχρεώσεων στον επόμενο.   Χωρίς τεχνητό οι ευχές όλων μας στον Ύψιστο. Μην εύχεσαι πολύ γιατί η χιονοστιβάδα θα ρίξει και την νέα Στύγα. Για παγοποιήσεις και ξεχιονίσματα μόνο ο ηρωισμός του προσωπικού θα μας σώσει. Σεμνά θέλουμε να το ρίχνει.
    • Με 1.200 άτομα την ώρα τη Στύγα και 1.500 τον Αχιλλέα, κλειστό Ηρακλή και Παρνασσό "σβηστό"  δεν νομίζω να περίμενες να μην έχει ουρές Σαββατοκύριακο. 20.000.000 ευρώ για 2.700 άτομα την ώρα. Και φυσικά ΟΜΕΡΤΑΑΑΑΑΑΑΑ
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. AKIS-AIGIO
      AKIS-AIGIO
      (55 years old)
    2. DimisZ..
      DimisZ..
      (37 years old)
    3. fv
      fv
      (44 years old)
    4. mathiou81
      mathiou81
      (43 years old)
  • Who is online

    No members to show

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,322
    • Total Posts
      460,871
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,755
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    jtaletsavr
    Joined
×
×
  • Create New...