Jump to content
Pant

Πέδιλο Για Πίστα

Recommended Posts

Εκτος και αν παρεις ενα φουσκωμενο gs να ολοκληρωθει η γκαμα. Fischer curv gt νομιζω το λενε κ εχει μεση 80

 

Τελικά είναι πολύ καλά!

Tα βρήκα σε καλή τιμή, είναι ειδική περίπτωση και προβληματίστηκα για να είμαι ειλικρινής. Ψάχνοντας είδα ξανά την παρουσίαση του Titan στο site της Head: "The sun is out. The spring snow is softening. Good thing you have the Supershape i.Titan under your feet: the perfect ski for spring snow. The easy float amazes you time and time again. Its a true performance ski that cuts through any conditions. So you stay in control, in any terrain or any snow conditions".

Μα... κάτι τέτοιο ψάχνω, αφού το βρήκα γιατί περιπλέκω την κατάσταση; Παραγγελία, παραλαβή και ανοιξιάτικος Παρνασσός.

 

Fischer RC4 The Curv GT, 168 r14. Μέση 78mmμ, 80 έχουν τα ψηλότερα. Σκληρά και βαριά (3,2 Kgr/τμχ), φυσικά full camber. Θέλουν δύναμη και τεχνική και σε ανταμείβουν. Οση βελτίωση είδα και με τα SC στο slalom, είδα και με αυτά στην ταχύτητα. Αν ήξερα (είχα δοκιμάσει) θα έπαιρνα 175(r16), όχι ότι δεν με καλύπτουν αλλά τελικά μετά από κάποιο σημείο, if in doubt, take the tallest :)

Αν και δεν ήμουν στο 100% (λόγω μιας ακόμη :veryangry: ίωσης που περνάει στο πόδι) πρώτη φορά ανέπτυξα τόσο μεγάλες ταχύτητες με σιγουριά , τόσο σε πάγο το (πρωί ψηλά) όσο (ιδίως) σε μαλακό τερέν (εντός και εκτός) με μπαχαλόχιονα κάθε είδους και ποσότητας. Μεσαίες και ανοιχτές στροφές μεγάλης ταχύτητας (πάντα στα μαχαίρια) ολοκληρώνονται χωρίς ούτε μία φορά να χάσουν την τροχιά τους λόγω είδους επιφάνειας. Ακόμη και σε αναγκαστικό έντονο κλείσιμο ακτίνας στροφής υπάκουσαν εντυπωσιακά αποφεύγοντας τη σύγκρουση με τον... αποπίσω σανιδά, καλά που τον είδα. Εννοείται πως αν αφαιρεθείς και τα πιέσεις η σούζα είναι δεδομένη :)

Σε κοντές στροφές δε λένε όχι, στο ανοιξιάτικο εκτός σου λένε πάμε αν μπορείς. Το full camber και η απαιτητική ουρά δεν ήταν ο ευκολότερος συνδυασμός στο (περίεργο) ανώμαλο ανοιξιάτικο που εμφανίστηκε ανάμεσα στους Βάκχους. Προτιμάνε να τα πας γρήγορα με δύναμη και αποφασιστικότητα, καρβάροντας με ταχύτητα που ισοπεδώνει τις όποιες "παραξενιές" του πεδίου παρά να περνάς πάνω από κάθε είδους ανωμαλία. Ομοίως και όταν μαλάκωσε αργότερα. Εντυπωσιακή σταθερότητα σε κάθε στροφή, αλλαγή ακτίνας ή πορείας.

Προβληματίστηκα πριν την αγορά, ένα GS πέδιλο σίγουρα πιο racing αίσθηση αλλά τελικά για τη χρήση που τα ήθελα είναι άριστη επιλογή. Παρά τα 78 δεν είναι all mountain (100% πίστα λέει ο κατασκευαστής) αλλά αν θέλεις, μπορείς να μάθεις να τα πας και εκτός. Οπως και τα RC4 SC, είναι απαιτητικά, θέλουν δύναμη και τεχνική και επιμονή για βελτίωση. Οταν τα μάθεις και τα οδηγείς σωστά, η ευχαρίστηση είναι δεδομένη. Οπως ένα δυνατό 4κίνητο GT... ;)

Γιώργο δικαιούσαι βόλτα φυσικά, Γιάννη στην πρώτη ευκαιρία να αλλάξουμε :)

 

 

  • Like 5

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλοτσουλητα Παντελη! Η περιπτωση σου ειναι αποδειξη επιτυχημενων συζητήσεων στο forum. Παντα τετοια!

(Το κραταω το "πιστωτικό" για βολτα φυσικα)

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι ώρα να αλλάξω κι εγώ τα Rossignol μου.

 

Έχω βρει 2 καλές προσφορές για αυτά εδώ:

FISCHER Progressor F18 + RS11 GW 18/19

 

ELAN Amphibio 12 TI Power Shift

Και τα 2 σε ύψος 1.68 m.

Περιμένω συμβουλές από εσάς που με ξέρετε!


Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

 

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανδρέα για τα FISCHER καλύτερα να κοιτάξεις τα F19


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι ώρα να αλλάξω κι εγώ τα Rossignol μου.

 

Έχω βρει 2 καλές προσφορές για αυτά εδώ:

FISCHER Progressor F18 + RS11 GW 18/19

 

ELAN

Amphibio 12 TI Power Shift

 

Και τα 2 σε ύψος 1.68 m.

 

Περιμένω συμβουλές από εσάς που με ξέρετε!

Ανδρέα δεν τα έχω καβαλήσει αλλά όπως λέει και ο Πάνος ξέρω πολλά παιδιά που λένε τα καλύτερα για το F19 για κάποιων στο επίπεδο σου.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για το ELAN κάποια γνώμη ;


Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

 

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φιλικό τουριστικό πέδιλο, κατ εμέ κάτι που θυμίζει γαλλικό νορμάλ αυτοκίνητο σε συμπεριφορά.

 

Άνεση και αρχοντιά και τρα λα λα...

 

Αλλά είναι υποκειμενικό αυτό.

  • Like 4

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι αλήθεια ότι τα Progressor F19 δυσκολεύομαι να τα βρω στο ύψος μου ...


Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

 

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Share this post


Link to post
Share on other sites

1,70;

 

Έχουν και λίγο ροκερ μπροστά, μη το ξεχνάς.

 

RTM ρώτησες;

Edited by panchristo
  • Like 1

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για το ELAN κάποια γνώμη ;

 

Αντρέα είχα το Amphibio 12 Ti του 2013. Όπως τα λέει ο Παναγιώτης. Αν πρέπει να βρω κάτι που δε μου άρεσε, ήταν ότι τα έβρισκα λίγο βαριά, και δύσκολα για μανούβρες σε μικρές ταχύτητες. Δεν ξέρω για τα νεότερα μοντέλα, γιατί έχουν αλλαγές από ότι ξέρω σε σχέση με τα παλιότερα. Κατά τα άλλα είναι ένα φανταστικό και φιλικό πέδιλο, πάααααρα πολύ σταθερό, στρίβει πολύ εύκολα σε μεσαίες-μεγάλες ταχύτητες. Πραγματικά τρένο. Είχα γράψει και εδώ τις εντυπώσεις μου. Το έδωσα γιατί ήθελα να πάρω κάτι διαφορετικό στη παρούσα φάση, και αν είχα τα λεφτά δεν θα το έδινα :) Είναι όμως σε καλά χέρια ;) ;)

 

Όσο αφορά το F19, το έχω δοκιμάσει σε σκι τεστ. Είναι πολυυυυύ ελαφρύτερο από το Elan που είχα, λίγο πιο σκληρό, λίγο πιο γρήγορο και πιο εύκολο στις μανούβες.

 

Το F18 το έχει ένας φίλος, και το έχω πάει 2-3 φορές. Είναι πάρα πολύ ελαφρύ, και σημαντικά μαλακότερο από το F19 και από το Elan. Πολύ καλό σκι αν ψάχνει κάποιος κάτι τέτοιο. Εμένα μου φάνηκε πολύ μαλακό για τα γούστα μου και τα κιλά μου (1.79, 88 κιλά). Ο φίλος είναι 1.80 και 73 κιλά και δεν ήθελε μέταλλα. Οπότε καταλαβαίνεις..

 

Δυστυχώς δεν προλάβαμε στο Καρπενήσι στη κοπή της πίτας να κάνουμε μαζί σκι και να δω τα γούστα σου.. Οπότε φυσικά δε μπορώ να σου προτείνω κάτι :) Συμφωνώ όμως με τον Παναγιώτη. Άστο το F18..

  • Like 2

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φιλικό τουριστικό πέδιλο, κατ εμέ κάτι που θυμίζει γαλλικό νορμάλ αυτοκίνητο σε συμπεριφορά.

 

Άνεση και αρχοντιά και τρα λα λα...

 

Αλλά είναι υποκειμενικό αυτό.

 

Ότι χρειάζεται για την ηλικία μας δηλαδή ;;; :innocent::innocent::laughing:

  • Like 1

Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

 

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Share this post


Link to post
Share on other sites

RTM ρώτησες;

 

Στο site υπάρχει μόνο F17 και RC4


Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

 

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντρέα τι ύψος έχεις? Ίσα πρέπει να είμαστε.. Εγώ πάντως 1.79, 88 κιλά 43 y.o. και ποιότητα σκι... για κλάματα (μπορεί να στο επιβεβαιώσει και ο αγαπητός Παναγιώτης :) ) το F19 το είχα δοκιμάσει σε 1.77 και μου ήταν μια χαρά! Και η Fischer πέρυσι στο ski selector το 1.77 μου πρότεινε..

Edited by sbird

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Στο site υπάρχει μόνο F17 και RC4

 

Πάρτους τηλ καλύτερα.. Δεν τα έχουν όλα στο site. Έχουν από ότι θυμάμαι και ένα ski test κομμάτι φετινό του 2019. Αν σε ενδιαφέρει ρώτα και για αυτό...

Edited by sbird

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντρέα τι ύψος έχεις? Ίσα πρέπει να είμαστε.. Εγώ πάντως 1.79, 88 κιλά 43 y.o. και ποιότητα σκι... για κλάματα (μπορεί να στο επιβεβαιώσει και ο αγαπητός Παναγιώτης :) ) το F19 το είχα δοκιμάσει σε 1.77 και μου ήταν μια χαρά! Και η Fischer πέρυσι στο ski selector το 1.77 μου πρότεινε..

 

Ύψος 1.77 m, 93 kg, 48 ετών πλέον ...


Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

 

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Share this post


Link to post
Share on other sites

1,70;

 

Έχουν και λίγο ροκερ μπροστά, μη το ξεχνάς.

 

 

Πάνο κάν'το μου λίγο λιανά αυτό, γιατί δεν κατέχω πράμα

 

Πώς επιδρά στην επιλογή του μήκους ski ;


Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

 

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και άρα το παίρνουμε κατά τι μακρύτερο.

  • Like 2

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα, πέρυσι τέτοια εποχή αγόρασα τα F19Ti του 2018 ,μετά απο Ski test.Τα πρωτοκαβάλησα εφέτος.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είναι εύκολο πέδιλο,ελαφρύ,σταθερό,γρήγορο και κάνει ΟΤΙ του "πείς".Άμα το πιέσεις carvάρει και γίνεται επιθετικό.

1.77m πήρα και έχω ύψος 1.86m.

Γενικές εντιπόσεις......υπέρ ευχαριστημένος!!!!!

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...