Jump to content
Pant

Πέδιλο Για Πίστα

Recommended Posts

Μην το πολυσκέφτεσαι. Δοκίμασες ένα πέδιλο το οποίο, όπως λες, σε ενθουσίασε. Πάρε ακριβώς το ίδιο ή και λίγο παλαιότερο, δούλεψε μαζί του και απόλαυσέ το. Καλές καταβασεις...

  • Like 3

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή η διαφορά

Fischer RC4 Worldcup SC https://www.sport-conrad.com/en/products/fischer/rc4-worldcup-sc-yellow-base-rc4-z12-gw.html

και Fischer RC4 Superior SC https://www.sport-conrad.com/en/products/fischer/rc4-superior-sc-powertrack-rc4-z11-pr.html

είναι το rocker και το πάχος του μετάλλου (και 140 ευρώ), με το superior να είναι πιο φιλικό στον αναβάτη και στην τσέπη;

 

Αυτό που με προβληματίζει πάντως για σκι με μέση 65-67 είναι αυτό που σημείωσε ο GiGi παραπάνω:

Το sl ... δεν μπορει να ειναι το μοναδικο σκι κάποιου που ... παει και λιγο στο φρέσκο, θα κανει σκι σε σουπες, μπαχαλοχιονα κλπ

Το sl συνδυαζεται ιδανικα με ενα all mountain η απλα με τα σκι που χρησιμοποιείς μεχρι τωρα (που εικαζω οτι τα χρησιμοποιείς ως all mountain), ολες τις ημερες που ανεβαινεις για σκι.

 

Επισης συμφωνω απολυτα με αυτο που λεει ο Δενξενερωνω, αφου το δοκίμασες, σου εκανε και του εκανες, παρ'το να χαρεις το σκι που σου αρεσει!

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μην το πολυσκέφτεσαι. Δοκίμασες ένα πέδιλο το οποίο, όπως λες, σε ενθουσίασε. Πάρε ακριβώς το ίδιο ή και λίγο παλαιότερο, δούλεψε μαζί του και απόλαυσέ το. Καλές καταβασεις...

 

Το sl συνδυαζεται ιδανικα με ενα all mountain η απλα με τα σκι που χρησιμοποιείς μεχρι τωρα (που εικαζω οτι τα χρησιμοποιείς ως all mountain), ολες τις ημερες που ανεβαινεις για σκι.

 

Αν σας πω ότι πριν έρθω ξανά στο PC σκεφτόμουν ακριβώς αυτά;

Μήπως το κούρασες το θέμα; Αφού σου αρέσανε, τι ψάχνεις;

Πράγματι, τα πέδιλα που ήδη έχω, μια χαρά θα κάνουν τη δουλειά τους όταν δεν θα υπάρχουν συνθήκες για τα στενά.

Edited by Pant
  • Like 1

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παντελή για να σε βοηθήσω θέλω να σημειώσω ότι με τα rc 4 κανείς πάρα πολύ απολαυστικός κι σε ότι συνθήκες και να συναντήσεις στο βουνό πάντα για μέσα στις πίστες μιλάω. δε μασαει σε τιποτα.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!

 

Θα ήθελα την βοήθειά σας όσων αφορά τα πέδιλα για σκι.

 

Είμαι ένας μετρίου επιπέδου σκιέρ. Έκανα σαν παιδί για 5-6 χρόνια και μετά το άφησα, με κάποιες εκλάμψεις από δω και από εκεί. Τα τελευταία 4 χρόνια το ξαναπήρα πιο ζεστά το θέμα και αποφάσισα να "τσουλάω" σωστά και με ασφάλεια βασικά (και για εμένα και για τους γύρω μου). Οπότε μπήκα σε μια διαδικασία να κάνω μαθήματα και να αποκτήσω μια εμπειρία.

 

Όλα αυτά τα χρόνια νοίκιαζα εξοπλισμό και φέτος αποφάσισα να αγοράσω μπότες (Nordica Speedmachine 100) μετά από αρκετό ψάξιμο και ώρες στα μαγαζιά. Έχω παρατηρήσει λοιπόν από τον εξοπλισμό του νοίκιαζα ότι κάθε φορά ήταν διαφορετικός, κυρίως τα πέδιλα άλλαζαν ύψος κλπ (μετά βέβαια ενημερώθηκα ότι έχουν πολλές παραμέτρους). Το ύψος μου είναι 1.67 και είμαι 68-69 Kg. Υπήρχαν περιπτώσεις που απλά το πέδιλο δεν τσούλαγε και με δυσκόλευε αρκετά.

 

Για να μην μακρυγορώ, δεν με ενδιαφέρει άμεσα η αγορά πέδιλου αλλά να μπορώ να νοικιάσω ένα πέδιλο στα "μέτρα" μου. Δεν με ενδιαφέρει τόσο η ταχύτητα όσο ο έλεγχος. Για να δω και τι μου ταιριάζει στο στυλ ώστε αργότερα να έχω έναν μπούσουλα στο τι θα αγοράσω.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τα κιλά σου κ το ύψος σου εγώ θα πρωτεινω από 155-158 εως 163 .

Όσο πιο ψηλά τόσο πιο σταθερά στην ταχύτητα όσο πιο κοντό πιο εύκολα στις στροφές αλλά με μεγαλύτερη αστάθεια στην ταχύτητα

Edited by gvaf72

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Έχω παρατηρήσει λοιπόν από τον εξοπλισμό του νοίκιαζα ότι κάθε φορά ήταν διαφορετικός, κυρίως τα πέδιλα άλλαζαν ύψος κλπ (μετά βέβαια ενημερώθηκα ότι έχουν πολλές παραμέτρους). Το ύψος μου είναι 1.67 και είμαι 68-69 Kg. Υπήρχαν περιπτώσεις που απλά το πέδιλο δεν τσούλαγε και με δυσκόλευε αρκετά.

 

Για να μην μακρυγορώ, δεν με ενδιαφέρει άμεσα η αγορά πέδιλου αλλά να μπορώ να νοικιάσω ένα πέδιλο στα "μέτρα" μου.

Για το ύψος-κιλα-επιπεδο σου, τα σκι με υψος απο 1,52 εως και 1,60 μπορουν να θεωρούνται καταλληλα. Το οτι "δεν τσουλαγαν", μπορει να οφείλεται και σε έλλειψη κεριου (κερωνονται οι βασεις των σκι και για μειωνεται ο συντελεστης τριβης και για να προστατευονται οι βασεις).

Γενικα το να νοικιαζεις δεν βοηθαει στην εξελιξη σου διοτι καθε φορα, πιθανότατα, παιρνεις διαφορετικό σκι, με διαφορετικη συμπεριφορα. Γι'αυτο προτείνεται σε οσους θελουν να ασχοληθουν και να εξελιχθουν, να αγοράζουν δικο τους οταν πλησιαζουν το επιπεδο του μεσου.

Μια λυση θα ήταν να νοικιαζεις απο καταστήματα που δεν ειναι στο χιονοδρομικό που ειναι πιο ευκολο να εχεις τη δυνατοτητα επιλογης. Πχ αν εισαι Αθηνα, πηγαινεις την προηγουμενη στον Κλαουδατο στο Περιστερι και νοικιαζεις συγκεκριμενο σκι (εταιρία, τυπος, υψος). Τους λες οτι σε ενδιαφερει να νοικιαζεις καθε φορα το ιδιο σκι και θα σε βοηθησουν.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

.

Μια λυση θα ήταν να νοικιαζεις απο καταστήματα που δεν ειναι στο χιονοδρομικό που ειναι πιο ευκολο να εχεις τη δυνατοτητα επιλογης. Πχ αν εισαι Αθηνα, πηγαινεις την προηγουμενη στον Κλαουδατο στο Περιστερι και νοικιαζεις συγκεκριμενο σκι (εταιρία, τυπος, υψος). Τους λες οτι σε ενδιαφερει να νοικιαζεις καθε φορα το ιδιο σκι και θα σε βοηθησουν.

 

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Νομίζω αυτό που μου προτείνεις είναι μια καλή αρχή για να δω κιόλας τι μου ταιριάζει!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε συμπλήρωση αυτού που είπε ο GiGi παραπάνω, να προσθέσω σε ότι αφορά την περιοχή που εγώ συχνάζω (Καλάβρυτα) ότι υπάρχουν μαγαζιά ενοικιάσεων με πιο αναβαθμισμένα μοντέλα από τα απλά ενοικιαζόμενα που μπορείς να δοκιμάσεις τι σου ταιριάζει. Υπάρχει κι εκεί ο συγκεκριμένος επαγγελματίας αλλά και άλλοι.

Περισσότερα με πμ για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

 

Κατά τη γνώμη μου βάσει των όσων λες θα πρέπει να προσανατολιστείς σε πεδίο πίστας (όπως οι περισσότεροι από εμάς), με μια ακτίνα όχι μεγαλύτερη από 14 μέτρα.

Μη φοβηθείς κάτι με έντονο χαρακτήρα ή/και στιβαρή κατασκευή, αρκεί να μην το παρακάνεις και πας σε κάτι σχεδόν αγωνιστικό που θα σε κρατήσει πίσω στην εξέλιξη.

Στο 1,60-1,65 θα βρεις σίγουρα κάτι να πορευτείς.

Ας έχει και λίγο μέταλλο ή κάρμπον...

 

Οι μπότες που αγόρασες πιστεύω θα σε βοηθήσουν πολύ αν τις έχεις επιλέξει σωστά ως προς το μέγεθος. Κρίνοντας από τις δικές μου, που ήταν ένα σκαλί πιο κάτω σε κατηγορία, (Sport machine) θα σου κρατήσουν αρκετά.

 

Α, και μαθήματα. Ίσως η σημαντικότερη επένδυση μετά τις μπότες, μαζί με υπομονή, επιμονή, πειθαρχία και σύνεση που δείχνεις να έχεις ήδη.

 

Καλή συνέχεια κι ίσως βρεθούμε και στο βουνό αν έρθεις Καλάβρυτα.

  • Like 5

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nα αδράξω και εγώ την ευκαιρία απο τον Harris και να πω οτι είμαι ακριβώς σε αυτή τη φάση. Η εξέλιξη της χιονοδρομικής μου πορείας έχει κάπως έτσι και τελευταία έχω μπει ποιο εντατικά καθώς νιώθω οτι εκφράζομαι μέσα απο αυτό.

 

Φέτος ανέβηκα 4 φορές και ανυπομονώ να φτάσω τις διπλές και παραπάνω (παίζει δυστυχώς και ο οικονομικός και επαγγελματικός παράγοντας μέσα, αναφορικά με την συχνότητα).

 

Είμαι σε αναζήτηση μπότας ακόμα, έχω ανοίξει ένα thread αλλά δεν παρουσιάστηκε πολύ ενδιαφέρον εκτός απο τον GiGi τον οποίο ευχαριστώ για το ενδιαφέρον του και του χρωστάω ένα τηλεφώνημα για να μου εξιστορήσει τα μυστικά της αγοράς. :respect:

 

Επειδή όμως και εγώ ταλαιπωρούμαι με νοικιάρικα τα οποία δε με αφήνουν να εξελιχθώ, θα ήθελα αν μπορώ να νοικιάσω και εγώ απο κάποιο μαγαζί κάποιον εξοπλισμό για το υπόλοιπο της σεζόν και να δουλέψω πάνω σε αυτόν.

 

Είμαι 1.82 76 κιλά. Κυρίως μένω πίστα καθώς ακόμα ψάχνομαι με την εξέλιξη της τεχνικής μου κατάρτισης δοκιμάζοντας σε κάθε κατεβασιά να αφομοιώσω όσο μπορώ τις πολύτιμες συμβουλές που διαβάζω απο την κοινότητα, καθώς και απο YouTube.

Είναι αλήθεια οτι όσο εύκολο φαίνεται στους άλλους, τόσο δύσκολο είναι την πράξη. Στην αρχή όλες οι κινήσεις είναι συνειδητές και ο νους δουλεύει multitasking :P για να αποτυπώσει όλες τις αρχές για σωστή τεχνική. Υπάρχει ακόμα δρόμος για την πλήρη αφομοίωση, ώστε η αρμονία να βγαίνει υποσυνείδητα χωρίς να σκέφτεσαι κάθε κίνηση που πρέπει να κάνεις. Παρόλα αυτά θεωρώ οτι έχω καλή εξέλιξη και έχω ανέβει επίπεδο απο το ξεκίνημα.

Οπως προείπα λοιπόν μένω πίστα, χωρίς όμως να μην αδημονώ την ώρα που θα βγω και παραέξω. Δε το επιχειρώ γιατί ξέρω οτι δεν είμαι έτοιμος ακόμα, και αντί να χαραμίσω μια κατεβασιά, οφείλω στον εαυτό μου να την αφιερώσω On piste για εξάσκηση και βελτίωση τεχνικής.

 

Είμαι φαν των στροφών ξεκάθαρα και όχι της ταχύτητας (λόγο αδυναμίας με τις μηχανές το επιβεβαιώνω ξεκάθαρα αυτό :yes ), εκτός φυσικά αν χρειαστεί ένα επίπεδο ταχύτητας για να βγάλεις τεχνική στις καρβαριστές.

Δε ξέρω αν έχετε να προτείνετε κάτι για την περίπτωσή μου, και επίσης για Θεσσαλονίκη αν γνωρίζετε που μπορώ να εφαρμόσω ενοικίαση απο πριν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by nikosssss
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι Nordica είναι οι μόνες που μου κάθονταν όπως έπρεπε στο πόδι. Το είχα παρατηρήσει και όταν νοίκιαζα, ήταν οι μόνες που δεν με χτυπούσαν ποτέ ή δεν πόναγε το πόδι μου και γι'αυτό στράφηκα μόνο σε αύτη την μάρκα.

 

Όσων αφορά τα μαθήματα, ήδη έχω κάνει ένα και έχω στο πρόγραμμα και άλλα μέσα στην σεζόν. Θα ξαναπάω Καλάβρυτα σίγουρα και θα σου στείλω για να μου πεις και ποια καταστήματα - επαγγλεματίες εννοούσες.

Edited by Harris_

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οπως προείπα λοιπόν μένω πίστα, χωρίς όμως να μην αδημονώ την ώρα που θα βγω και παραέξω. Δε το επιχειρώ γιατί ξέρω οτι δεν είμαι έτοιμος ακόμα, και αντί να χαραμίσω μια κατεβασιά, οφείλω στον εαυτό μου να την αφιερώσω On piste για εξάσκηση και βελτίωση τεχνικής.

Όλα σωστά τα λες και έχουν γραφτεί πολύ ωραίες συμβουλές αλλά θα μου επιτρέψεις την παρατήρηση ότι μια μέρα που θα έχει πραγματικά καλό και φιλικό εκτός μη χαραμίσεις δευτερόλεπτο. Βγες και βλέπεις

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχετε σκεφτει ποτε να το γυρισετε σε σανιδα? με ενα σανιδι μπορεις να πας παντου...ακομα και στο χορτο (οχι αυτο που καπνιζεται)


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

εχετε σκεφτει ποτε να το γυρισετε σε σανιδα? με ενα σανιδι μπορεις να πας παντου...ακομα και στο χορτο (οχι αυτο που καπνιζεται)

 

Ναι το δοκίμασα 2 φορές με μεγάλη αποτυχία. Δεν μπορούσα να το συνηθίσω με τίποτα. Και επειδή είχα κάνει και μάθημα, ο δάσκαλος μου είχε πει τότε ότι το σώμα μου προσπαθούσε να πάρει θέση για σκί. Οπότε το άφησα.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

μια ιδεα ειναι...εχει τυχει να αλλαξω στην ιδια μερα απο σανιδα σε σκι αντοχης , να ανοιξει ο καιρος και να παρω παλι σανιδα....


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Μια μικρή βοήθεια θα χρειαστώ μιας και σκέφτομαι προς το τέλος της σεζόν να αγοράσω καινουργια πεδιλάκια.

 

Τα τωρινά μου τα έχω 10 χρόνια και τα είχα πάρει μεταχειρισμένα.

Αφού πήρα καινουργιες μποτουλες ήρθε η ώρα να ανανεώσω και τα πεδιλα.

 

Είμαι 1,78 και 85 κιλά.

Το επίπεδο θα έλεγα μέτριο και είχα αρκετή βελτίωση με την αλλαγή των μποτών .

 

το μπατζετ είναι γύρω στα 500€ για καινούργιο.

Έχω δεί αυτά

 

https://parnass.gr/el/ski/%CF%80%CE%AD%CE%B4%CE%B9%CE%BB%CE%B1/allride-skis/-%CF%83%CE%BA%CE%B9-head-v-shape-v8-%CE%BC%CE%B5-%CE%B4%CE%AD%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1-pr-11-2019.html#.XFNhX2j7SUk

 

Περιμένω τις αποψεις σας και αν έχετε να μου προτείνετε κάτι παρεμφερές......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

 

Μια μικρή βοήθεια θα χρειαστώ μιας και σκέφτομαι προς το τέλος της σεζόν να αγοράσω καινουργια πεδιλάκια.

 

Τα τωρινά μου τα έχω 10 χρόνια και τα είχα πάρει μεταχειρισμένα.

Αφού πήρα καινουργιες μποτουλες ήρθε η ώρα να ανανεώσω και τα πεδιλα.

 

Είμαι 1,78 και 85 κιλά.

Το επίπεδο θα έλεγα μέτριο και είχα αρκετή βελτίωση με την αλλαγή των μποτών .

 

το μπατζετ είναι γύρω στα 500€ για καινούργιο.

Έχω δεί αυτά

 

https://parnass.gr/el/ski/%CF%80%CE%AD%CE%B4%CE%B9%CE%BB%CE%B1/allride-skis/-%CF%83%CE%BA%CE%B9-head-v-shape-v8-%CE%BC%CE%B5-%CE%B4%CE%AD%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1-pr-11-2019.html#.XFNhX2j7SUk

 

Περιμένω τις αποψεις σας και αν έχετε να μου προτείνετε κάτι παρεμφερές......

 

Καλησπέρα φίλε μου,

 

Το σκι που κοιτάς, αν και δεν το έχω φορέσει, μου φαίνεται πολύ καλό εφόσον κοιτάς για πέδιλο μόνο για πίστα, και είσαι καλός μέσος. Το μόνο που δε μου αρέσει είναι η τιμή. Παζάρεψέ το λίγο :)

 

Παρόμοια με αυτό μιας και ρωτάς, μου έχρονται τα:

 

1) Fischer progressor F18

2) Elan Amphibio 10

3) Rossignol pursuit 600

 

Τα δύο πρώτα τα έχω φορέσει και είναι πραγματικά πολύ καλά, το τρίτο όχι, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

 

Φυσικά όλες οι εταιρίες έχουν φανταστικά σκι στη κατηγορία που ψάχνεις. Υπάρχουν μαγαζιά που νοικιάζουν τέτοια μοντέλα. Αλλιώς, αν γίνει σκι τεστ φέτος και μπορείς να πας, είναι η καλύτερη ευκαιρία να σχηματίσεις γνώμη.

Edited by sbird
  • Like 1

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κ

Είμαι 1,78 και 85 κιλά.

Το επίπεδο θα έλεγα μέτριο και είχα αρκετή βελτίωση με την αλλαγή των μποτών .

 

το μπατζετ είναι γύρω στα 500€ για καινούργιο.

Έχω δεί αυτά

 

https://parnass.gr/el/ski/%CF%80%CE%AD%CE%B4%CE%B9%CE%BB%CE%B1/allride-skis/-%CF%83%CE%BA%CE%B9-head-v-shape-v8-%CE%BC%CE%B5-%CE%B4%CE%AD%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1-pr-11-2019.html#.XFNhX2j7SUk

 

Περιμένω τις αποψεις σας και αν έχετε να μου προτείνετε κάτι παρεμφερές......

 

 

 

Καλησπέρα φίλε μου,

 

Το σκι που κοιτάς, αν και δεν το έχω φορέσει, μου φαίνεται πολύ καλό εφόσον κοιτάς για πέδιλο μόνο για πίστα, και είσαι καλός μέσος. Το μόνο που δε μου αρέσει είναι η τιμή. Παζάρεψέ το λίγο :)

 

Παρόμοια με αυτό μιας και ρωτάς, μου έχρονται τα:

 

1) Fischer progressor F18

2) Elan Amphibio 10

3) Rossignol pursuit 600

 

Τα δύο πρώτα τα έχω φορέσει και είναι πραγματικά πολύ καλά, το τρίτο όχι, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

 

Φυσικά όλες οι εταιρίες έχουν φανταστικά σκι στη κατηγορία που ψάχνεις. Υπάρχουν μαγαζιά που νοικιάζουν τέτοια μοντέλα. Αλλιώς, αν γίνει σκι τεστ φέτος και μπορείς να πας, είναι η καλύτερη ευκαιρία να σχηματίσεις γνώμη.

 

Πολύ καλά στα λέει ο sbird. Βασικά η head είναι εταιρεία που βγάζει πιστοπέδιλα με φοβερά γλυκιά αίσθηση στην οδήγησή τους, πικρά όμως στην τιμή.

Συνεκτιμώντας το ύψος-βάρος σου, θα κοιτούσα τη σειρά supershape και τα αντιστοιχα αυτού. Η εταιρεία τα δίνει να είναι κομματάκι πιο απαιτητικά και θα προτιμούσα να πάρεις κάτι που είναι λίγο πιο "δύσκολο". Άπαξ και χρησιμοποιήσεις λίιιγο σωστά το βάρος σου, όλα όσα συζητάμε τα κάμπτεις για πλάκα, ωστόσο τα supershape νομιζω έχουν λίγο πιο "καλή" κατασκευή (τα V shape χαρακτηρίζονται για το ελαφρύ βάρος τους, πράγμα που εκτιμάται γενικά από πιο ελαφρείς σκιέρ).

Μην κολλήσεις σε 1 εταιρεία, πολλές βγάζουν καλά σκι. Σε αντίστοιχης κατηγορίας σκι, θα αγόραζα το φθηνότερο (συμπεριλαμβάνεται και προηγούμενης χρονιάς) και τα χρήματα που θα "περίσσευαν" θα τα έκανα μαθήματα. Και μετά και άλλα μαθήματα.

Και τότε μεταμορφώνεται το σκι σου.

 

Για φέτος δυστυχώς δεν έχω ακούσει για ski test

Edited by GiGi
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

 

Το σκι που κοιτάς, αν και δεν το έχω φορέσει, μου φαίνεται πολύ καλό εφόσον κοιτάς για πέδιλο μόνο για πίστα, και είσαι καλός μέσος. Το μόνο που δε μου αρέσει είναι η τιμή. Παζάρεψέ το λίγο :)

 

Παρόμοια με αυτό μιας και ρωτάς, μου έχρονται τα:

 

1) Fischer progressor F18

2) Elan Amphibio 10

3) Rossignol pursuit 600

 

Τα δύο πρώτα τα έχω φορέσει και είναι πραγματικά πολύ καλά, το τρίτο όχι, αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

 

Φυσικά όλες οι εταιρίες έχουν φανταστικά σκι στη κατηγορία που ψάχνεις. Υπάρχουν μαγαζιά που νοικιάζουν τέτοια μοντέλα. Αλλιώς, αν γίνει σκι τεστ φέτος και μπορείς να πας, είναι η καλύτερη ευκαιρία να σχηματίσεις γνώμη.

Η τιμή είναι στα 550 από 700€ . Πέρνει και άλλο παζάρι???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry κιολας αλλα 550 για intermediate δεν ειναι και καμια ευκαιρια.

Edited by GiGi
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η τιμή είναι στα 550 από 700€ . Πέρνει και άλλο παζάρι???

 

Παίρνει :)

 

(υπάρχει αλλού σε πιο χαμηλή τιμή και με 12άρα δέστρα ;) )

 

To συγκεκριμένο μαγαζί που κοιτάς άλλωστε, γενικά είναι συζητήσιμο στις τιμές αν πας από εκεί.

 

Στα 550 άλλωστε χτυπάς και τη σειρά Supershape που λέει ο GiGi .

 

Διαφορετικά κοίτα σε άλλη εταιρία που με 400 παίρνεις παρόμοιο πέδιλο, και τα ρέστα μαθήματα όπως πολύ σωστά λέει ο GiGi.

Edited by sbird

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παίρνει :)

 

(υπάρχει αλλού σε πιο χαμηλή τιμή και με 12άρα δέστρα ;) )

 

To συγκεκριμένο μαγαζί που κοιτάς άλλωστε, γενικά είναι συζητήσιμο στις τιμές αν πας από εκεί.

 

Στα 550 άλλωστε χτυπάς και τη σειρά Supershape που λέει ο GiGi .

 

Διαφορετικά κοίτα σε άλλη εταιρία που με 400 παίρνεις παρόμοιο πέδιλο, και τα ρέστα μαθήματα όπως πολύ σωστά λέει ο GiGi.

 

Είμαι από Θεσσαλονίκη όποτε τα κοιτάω από Ίντερνετ. Που άλλου να κοιτάξω????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...