Jump to content
over-poulover

Χ.κ.καλαβρύτων 2014-2015

Recommended Posts

Προσοχή ρεμάλια πουδρολάγνοι !!!

 

 

 

 

Παρατίθεται φωτογραφία από έλεγχο σταθερότητας του snowpack το Σάββατο 7/2 στην NW πλαγιά του Χελμού στα 2.000m.

10974504_10152655839202596_6373124406428

Όπως φαίνεται καθαρά η "καφετί" ζώνη στην βάση του snowpack είναι επικίνδυνη

 

Dimitrios Karalis μαζί με Kostas Tsoukleidis και Aris Theodoropoulos στην τοποθεσία Kalavrita Ski Center

07/02/2015, Chelmos Mountain, NW slope, 2000 m a.s.l.

Testing strength,shear quality and structure of the snow prior to starting the ascent in avalanche terrain.

Testing was performed nearby the main slope and away from the fall line.

Compression test: 17/30 taps

 

Rutschblock test: 7/7

 

Extended Column test: N/A

 

Snowpack test: 3 out of 5 yellow flags (lemons)

 

 

The Bottom line: Yellow Light (or Considerable danger)

 

 

Photo: S. Malachias

  • Like 10

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα καλά, αυτό το καφετί χρώμα στα πλαινα δεν θα φύγει ποτέ;;;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα καλά, αυτό το καφετί χρώμα στα πλαινα δεν θα φύγει ποτέ;;;;;

Η φωτογραφία είναι από τις 7/2 κάτσε να δούμε σημερινές και αυριο
  • Like 1

Θοδωρής.......με αγάπη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για αύριο ο Αμφιτρύωνας δε ξέρει ακόμα αν θα ανέβει με μόνο 4 συμμετοχές έως τώρα.

 

Μα καλά κανείς δε θέλει να πάει?


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φρέσκια ενημέρωση από το ΧΚΚ στο FB:

 

Οι χιονοπτώσεις συνεχίζονται στο Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων. Το ύψος της χθεσινής χιονόπτωσης ξεπέρασε τα 50 εκ.!!! Σε λειτουργία σήμερα οι αναβατήρες Ερμής, Αχιλλέας, Δάφνη και σε προετοιμασία για να δοθούν αύριο Τετάρτη 11-02-2015 και οι αναβατήρες Θέτις, Ηρακλής και Άρτεμις. Διαμορφώσεις γίνονται και στο πάρκο και θα συνεχιστούν, με την βοήθεια των shapers που έρχονται σήμερα από το εξωτερικό, για να υποδεχθούμε τη πρώτη επίσημη παγκόσμια διοργάνωση freestyle snowboard στις 13-15 Φεβρουαρίου, το World Rookie Tour, που έχει διεξαχθεί στα Ελληνικά βουνά. Οι προγνώσεις για τον καιρό είναι οι καλύτερες για τις επόμενες ημέρες με χαμηλές θερμοκρασίες και πολύ καλή ποιότητα χιονιού!!


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πανο εγω εκλεισα τις 2 απο τις 4. Τι θα γινει αν δεν μας κατσει το πουλμαν . Δεν θελω ρε παιδια με κλαουδατο .... Οποιος ανεβει απο αγια χαλανδρι και περιξ ας στειλει μηπως και μοιρασουμε εξοδα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα.

Θα ειναι καθαρός ο "κατω" δρόμος αύριο;

http://goo.gl/maps/5Vufh

Ή καλύτερα κλασσικά από πανω και τσουκου τσουκου την Πατρών;

Με εχουν πληγώσει τα Καλάβρυτα και θελω ευκολία και ταχύτητα αν ειναι να αρχίσει η επούλωση της σχέσης μας!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Live from Καλάβρυτα: συννεφιά με αρκετή ορατότητα. Κλειστή η στυγα ( μάλλον δεν θα ανοίξει) και η άγκυρα ε αναμονή. Ανοιχτό το πιατάκι της Δάφνης και το τριθεσιο. Χαμηλά καθόλου αέρας, αλλά επάνω βάζει κάπως. Προς το παρόν καφεδάκι στο σαλέ.

Edit 10:40: άνοιξε η άγκυρα, πάμε!

Edited by panchristo
  • Like 4

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι έγινε τελικά σήμερα πάνω; Την άνοιξαν και την ξαναάκλεισαν την άγκυρα; Θα ανοίξουν αύριο την Στύγα; Είχε αέρα; Είχε χιόνι; Info please...


head-i-supershape-titan-skis-freeflex-pr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τις επομενες μερες φοβερες συνθηκες για πιστα

Το εκτος μας προεκυψε δυστυχως μουφα

Πολι εντονη αισθηση κρυου σημερα λογο της πολυ αυξημενης υγρασιας του αερα και του -17 που ειχε το πρωι

παμε για αλλα ....

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μαιναλοοοοοοοοοοοοοοοοοο

  • Like 6

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι έγινε τελικά σήμερα πάνω; Την άνοιξαν και την ξαναάκλεισαν την άγκυρα; Θα ανοίξουν αύριο την Στύγα; Είχε αέρα; Είχε χιόνι; Info please...

μην το δενεις για στυγα αυριο, μονο το sr το λέει.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η Στύγα, την άγκυρα θέλω με Αντιγόνη & Ειρήνη. Απλά, με Στύγα ανοικτή, η άγκυρα θα έχει πολύ λιγότερο κίνηση.

Δεν υπάρχει λοιπόν κανένας που πήγε σήμερα να μας πει τι έγινε με τα lift; Ξέρει κάποιος τι θα είναι ανοικτό αύριο (που θα έχει ηλιοφάνεια και σχεδόν άπνοια) ;


head-i-supershape-titan-skis-freeflex-pr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρώτη φορα για φέτος Καλαβρυτα.

Ο καιρός οπως έγραψε ο panchristo. Μέτρια ορατότητα, κατα διαστήματα δυνατοί άνεμοι που σε συνδυασμό με την υγρασία καταλάβαινες κρύο. (Πρόσωπο και τα δάχτυλα των ποδιών ειχαν ξυλιασει, ευχαριστω Αλέξη, Vist και ΕΣΤΟΥΧ για το μπουφάν).

Αναβατηρες. Η Άγκυρα άνοιξε και αφου μας προσέφερε 3-4 Ειρηνες, ξανακλεισε. Η Στυγα (σωστά) δεν δόθηκε λόγω αερα. Η Αντιγονη στο μεταξύ σταθερά πολλή ομίχλη. Χιονι εντος και πάτημα, πανέμορφα, εκτος ηταν βαρύ οσο μπορω να καταλάβω, δεν ειμαι κ εμπειρος.

Κοσμοσυρροή για καθημερινή χωρις απεργία. Οι λιακαδες που μας έταζαν χθες ολα τα site, ακομα αναζητούνται. Πολυ σύντομα, 2-3 ανοίγματα μονο.

 

Off topic. Έρχεται δυναμικά νεο αίμα, γένους Θυληκου στον Σύλλογο, την είδα στο σαλέ, φορούσε σαλοπετα, ειχε τσουλουφι και έπινε γάλα απο σκευος οσο το 1/3 του ύψους της. Θα καρβαρει γρήγορα.

 

Επανέρχομαι. Ισως να ειμαι προκατηλειμενος θετικά, απ'αυτο που είδα σημερα το κεντρο για τα μεσα που (δεν) εχει, δουλεύει πολυ τίμια.

 

Γιάννη δεν πιστευω να ξενέρωσες που εγω εκανα σκι σημερα;

Edited by GiGi
  • Like 12

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρά τις δηλώσεις μου οτι δεν θα ξανανέβαινα Καλαβρυτα, σήμερα τους έδωσα την ετήσια (πια) ευκαιρία...

Καλύτερες προγνώσεις και προβλέψεις με φρεσκο χιονι, παγετό, απνοια και ήλιο, δεν θα μπορούσαν να υπάρχουν.

Αφου για πρώτη φορά δίνω ευκαιρία σε χιονοδρομικό με άδεια απο δουλειά μεσοβδόμαδα! Τόσο πολύ θελω να ζησω αυτες τις καλες μερες που ακουω στο ΧΚΚ.

Δυστυχώς για μενα, άλλη μια μετρια και πολύ κατω των προσδοκιών μέρα...

Έχει καταντήσει το Καιμακ του νότου.

Το βουνο που φαινεται περα απο το παρκινγκ φυσικα, λουσμενο στον ηλιο...

 

Δεν καταλαβα όμως γιατι η αγκυρα δεν λειτουργουσε όλη μερα (οπως διαφήμιζαν απο χτες στο τηλέφωνο) και ας μας ενημέρωναν οτι καλύτερα να την αφήναμε στα μισα, να ανοιγε το πεδιο λιγο... Αντί αυτού, για άλλη μια φορα πανω κατω, αριστερα απο το τριπλό, δεξιά απο το πιατάκι... Ενταξει, το κανουμε πολλα χρόνια, το μαθαμε... Αγκυρα 1,5 ωρα νομιζω ηταν ανοιχτη.

Οργωμενα πια αυτα τα σημεια. Αν δεν ριξει φρεσκο αλλους 50-60 ποντους, δεν εχει μεινει τιποτα...

 

Για αυτους που περιμενουν τις επόμενες μέρες, σε καποιο ανοιγμα κοιταξα προς τα πανω και απογοητεύτηκα απο τον εμφανέστατο και χαρακτηριστικό καφετι ξυρισμενο πάγο στα εκτος... Δεν μπορω να φανταστω πως θα φτιαξει αυτο το πραγμα χωρις να ρίξει κανα μετρο+ και πως θα κρατηθει ασφαλες απο χιονοστοιβαδες. Απο την αλλη δεν ξερω, δεν εχω δει και ποτε πως ειναι κανονικα αυτη η μερια του βουνου... (ψεμματα, εχω δει τη Στυγα μια φορα τα τελευταια 6 πια χρονια). Οποτε και να ανοιξει η Στυγα, ελπιζω να σας αρεσουν οι πιστιαρικες διαδρομες (οι σκιερ φανταζομαι θα την τιμήσουν).

Αέρα είχε παρα πολυ στα ψηλα, αλλα σε επίπεδο που παγωνε ο εγκεφαλός σου κατω απο το κρανος. Χαμηλα ηταν καλύτερα αλλα σιγουρα όχι τα 3 μποφορ που περιμεναμε.

 

Οποτε τα ηλιοφανεια και σχεδον απνοια, καθως και την αγκυρα που δινουν αυριο, μαλλον θα ειναι μπανκα απο σημερα... Αν εχεις πιστη δοκιμασε.

 

Προσωπικά και με ελικοπτερο να με πηγαινες αυριο το πρωι τσακ μπαμ, θα σου ελεγα καλυτερα να παω γραφειο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ακυρο ειναι μεσα στο προγραμα

μερικες photo απο σημερα μπας και σας την ανεβασω

DSC02283.jpg

 

DSC02302.jpg

 

Sequence-01.jpg

  • Like 15

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πραγματικά φαίνεται πολύ ξυρισμένη όλη η πλαγιά που εξυπηρετεί η Στύγα από μπροστά, όπως φάνηκε σε κάτι μικρά ανοίγματα. Φαίνεται με τον αέρα δε λέει να πιάσει με τίποτα χιόνι πάνω από εκείνο το καφέ :( . Είμαι περίεργος πώς θα είναι η πίστα της Στύγας. Το υπόλοιπο χ/κ έχει αρκετό χιόνι (κ άσπρο :P ), ειδικά προς άγκυρα μεριά. Εκτός σήμερα αρκετή απογοητευση όσο το προσπαθήσαμε. Δε πειράζει, την επόμενη θα είναι καλύτερα.

 

Υ.Γ. Το κρύο ώρες-ώρες δε παλευόταν. Παγωμένος εγκέφαλος, ξυλιασμένα δάχτυλα κλπ όπως λένε απο πάνω τα παιδιά, τα νιωσα κ γω... Μπρρρ... Λιακάδα κ άπνοια σίγουρα δεν είχε :P

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά την χθεσινή απόλυτη φόλα στον Παρνασσό σήμερα λέω να επενδύσω σε Καλάβρυτα. Ας ελπίσουμε το καλύτερο! Και μιας που θέλω μόνο πίστα μάλλον έχω περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας, ε; :yes


head-i-supershape-titan-skis-freeflex-pr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά την χθεσινή απόλυτη φόλα στον Παρνασσό σήμερα λέω να επενδύσω σε Καλάβρυτα. Ας ελπίσουμε το καλύτερο! Και μιας που θέλω μόνο πίστα μάλλον έχω περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας, ε; :yes

μακαρι γιατρέ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω οτι επαναλαμβάνεται το χθεσινό δράμα: αντι για ηλιοφάνεια εχει χαμηλές νεφώσεις (overcast) κ ομίχλη, μοιάζει να εχει κ λίγο αέρα ψηλά. Στυγα κ Άρτεμις σε αναστολή. Update μόλις φτάσω πάνω.


head-i-supershape-titan-skis-freeflex-pr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε, δεν γνωριζόμαστε αλλά σε παρακολουθώ που πας από δω και από κει αναζητώντας το χαμένο θησαυρό. Σου εύχομαι πραγματικά να ανοίξει ο καιρός... το αξίζεις!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Όταν οι άνθρωποι έχουν πρόγραμμα και βλέπουν το μέλλον 
    • Καλησπέρα σας και ευχαριστώ για την διευκρίνηση! Έχω επισυνάψει 2 συνδέσμους σχετικά με το πέδιλο. Πρέπει να κυκλοφόρησε το 2020 αν και εγώ το είδα στο βουνό για πρώτη φορά πέρση το 2023. Θεωρώ προς πρώτα το νοίκιαζαν σχεδόν τοπικά μόνο στο wengen και grindewald και στα επόμενα χρονιά το στείλανε σε αρκετά μαγαζιά σε όλη την Ελβετία! Η εγγύηση του ισχύει φυσικά, πχ στο Zermatt στο κατάστημα της Bayard εχεις το service σου! Η τιμή 520ΕΥΡΩ συζητήσιμη! Με εκτίμηση Σταυρός
    • €155m (!) Les Grands Montets Upgrade Announced   https://www.j2ski.com/ski-chat-forum/posts/list/0/20835/155m-les-grands-montets-upgrade-announced.page?fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTAAAR38lawfvXJFOYCy-QuYSHTPaF0ZaRZHIh_tRexoDqZBj_7-PC4dzy8Vr64_aem_AfPJYthWqmgzTTtVP3_T5uCUjWhVoHsHrX4KwyymBY52pVj0YAbUwYwtdHUzKRFMdn3qQEM5FyqDRAv1Z1_WaqJm
    • - Η ελαφρότερη μπότα στην αγορά για την συγκεκριμένη σκληρότητα. (1700γρ) - Σε πολύ καλή κατάσταση, καμμία μετατροπή στη μπότα η στο liner,  Alpine Soles, με όλα τα αξεσουαρ ( εργαλείο, spoilers..)  - Χαρακτηριστικά:- Flex 120, Last (φάρδος) 98mm, Alpine Soles ( ISO5355), BSL 304mm - Τιμή: 250Ευρώ         
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. balkanick
      balkanick
      (35 years old)
    2. JIM DAI
      JIM DAI
      (50 years old)
    3. jimm
      jimm
      (54 years old)
  • Who is online

    No members to show

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,317
    • Total Posts
      460,827
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,657
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    VjiupsZog
    Joined
×
×
  • Create New...