Jump to content
spider

Ιανουάριος 2016

Recommended Posts

Λοιπον ετσι και αλλιως τα πραγματα χειροτερα να γινουν αποκλειεται, να φαω και γω την καζουρα για την αχιονια ειναι μεσα στο παιχνιδι αλλά σαν λυσσαρης που ειμαι για την χιονοδρομια ελπιζω επιτελους να μας λυπηθει εστω ο παππους και να μας κανει κανα δυο τρια δωρα μεσα στον Γεναρη!!

Καλη χιονοχρονια σε ολους χρονια πολλα με ΧΙΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, γμτ την κοινωνια μου, ευχομαι να μας πνιξει στο λευκο χρυσο επιτελους!!!

Edited by spider
  • Like 18

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χιόνια πολλά κι από εμένα

 

πάντως στον παρνασσό έβγαλε ένα φεγγάρι να..

..ας ελπίσουμε το πάρτυ να αρχίσει από τις 00.00 και μετά

..να σβήσουμε τα φώτα στον καιρό

Edited by Nifadas

How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλό μήνα που θα βρει πολλούς από εμάς να σκιάρουμε καπου στο εξωτερικό και ελπίζουμε και στο εσωτερικό.

Επομένως καλές και πολλές χιονοπτώσεις!!!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανοιγμα απο Spider , μόνο freeride μπορει να φέρει! Αντε καλη σεζον αλάνια!

Τωρα μη φοβαστε τιποτα θα λιωσουμε αδεεεέρφια!!!!

  • Like 10

101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω μπήκε το βαρύ πυροβολικό πια... Στάθη, κάνε τα κουμάντα σου να βρεις τίποτα πέδιλα-τάβλες στο λαό γιατί δεν βλέπω να επιπλέουν στις πούδρες σου...

 

:shuriken:

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εύχομαι μπόλικο freeride για όλους και όχι άλλες τέτοιες καιρικές απογοητεύσεις.

Edited by ashbury
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τις επόμενες μέρες φοβάμαι πολύ τις θερμοκρασίες. Θα δούμε. Ελπίζω να μας μπει καλά η χρονιά (με το συμπαθειο)

  • Like 4

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τις επόμενες μέρες φοβάμαι πολύ τις θερμοκρασίες. Θα δούμε. Ελπίζω να μας μπει καλά η χρονιά (με το συμπαθειο)

Δυστυχώς και εγώ βλέπω υψηλές θερμοκρασίες τουλάχιστον για τις βάσεις αλλά και πιο πάνω. Ας κάνει το 16 το θαύμα του!
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κυριακή χιόνι....και μετά βροχουλες...Ά και για επιδόρπιο ανικυκλώνας!χαχαχα!

Πέρα από την πλάκα Κυριακή θα έχουμε καλές χιονοπτώσεις με χαμηλο και νοτιά επιτέλουςςςςς!

Από Τρίτη ίσως έχουμε πρόβλημα,αλλά θα δείξει....

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλό μήνα παιδιά.

 

Στάλθηκε από το XT1072 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2

Θοδωρής.......με αγάπη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπον ετσι και αλλιως τα πραγματα χειροτερα να γινουν αποκλειεται, να φαω και γω την καζουρα για την αχιονια ειναι μεσα στο παιχνιδι αλλά σαν λυσσαρης που ειμαι για την χιονοδρομια ελπιζω επιτελους να μας λυπηθει εστω ο παππους και να μας κανει κανα δυο τρια δωρα μεσα στον Γεναρη!!

Καλη χιονοχρονια σε ολους χρονια πολλα με ΧΙΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, γμτ την κοινωνια μου, ευχομαι να μας πνιξει στο λευκο χρυσο επιτελους!!!

 

Εμ σε έτρωγε ο κ@λος σου............................. ετοιμάσου τώρα για πίσσα και πούπουλα, που λέει και ο αποπάνω :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:


www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακόμα δεν τον είδανε....ρε θα ρίξει χιόνι

 

Καλή χρονιά σε όλους παιδιά, με υγεία. Και έχει και καμιά 30ρια πουδρομέρες θα οδηγήσουν σε ψυχική υγεία, οπότε και με καμιά 30ρια πουδρομέρες

 

Για αύριο ΠαρνασσοΚαλάβρυτα θα περιδιαβαίνουν κάτι συννεφάκια στα επίμαχα ύψη και έχει πιθανότητα για ομίχλη αλλά νομίζω έχει πολλές πιθανότητες να κάτσει.

 

Η κακοκαιρία της Κυριακής καταρχάς είναι ιδανική για την Βόρεια Ελλάδα και τα κατακαημένα ΠισοδεροΚαιμακΒασιλιτσοΣέλια3-5 ΦαλακραΕλατοχώρια των οποίων και θα αλλάξει και ουσιαστικά θα ξεκινήσει τη σεζόν. Πολύ και καλό χιόνι.

 

Για την Νότια νομίζω ότι επίσης θα μας ρίξει πολύ καλό χιόνι απλά ίσως στα τελειώματά της οι βάσεις των χκ φάνε βροχή. Και πάλι νομίζω η εικόνα που θα έχουν τα χιονοδρομικά τη Δευτέρα θα είναι πολύ καλύτερη από τη σημερινή.

 

Και το νέο μας παιχνίδι τα μυστικά του καιρού. Στο σημερινό διαγωνισμό βρείτε και κερδίστε μια πτήση με αλεξίπτωτο από τον Λάππα. Πόσο φύσαγε στην κορφή του Χελμού ώστε να είναι κλειστή η Στύγα σήμερα και ποιο μοντέλο το προέβλεψε?

 

Παράλληλα επειδή διαβάζω για τον κουβά που φάγαμε στην κακοκαιρία της παραμονής μερικές ανακρίβειες. Καταρχάς δεν ισχύει ότι δεν τρώνε με βουνά με ΒΑ. Με ΒΑ δεν τρώνε μέτρο αυτά τα βουνά συμφωνώ αλλά 30ποντά ακόμα και 50ποντα τα έχουμε δει ΠαρνασσοΚαλάβρυτα. Ειδικά αν υπάρχει οργανωμένο χαμηλό Ιόνιο όπως περνάει πριν βγει Αιγαίο. Τα καλύτερα πουδριστάν με αυτά τα έχουμε δει μιας και είναι ουσιαστικά ο μόνος τρόπος να έχουμε κρύο καλό. Τέλος στην πρόγνωση της κακοκαιρίας δεν υπήρχε ο ΒΑ (δείτε την εικόνα που έβαλε ο hellbent του sf με την πρόγνωση για τρελό χιόνι της προηγούμενης ημέρας Δ άνεμος). Άπνοιες, λίγο ΝΔ και Δ μέχρι την πρωτοχρονιά. Νομίζω το ζουμί δεν είναι τόσο ότι δεν τρώει με ΒΑ χιόνι ο Χελμός αλλά πόσο ασυνήθιστη είναι η κάθε κακοκαιρία. Και αυτή ήταν. Μπάινω στην πίσσα αλλά θέλω καλά πούπουλα να μπορώ να πετάξω κομπλέ.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 9

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

ζούμε την ολοσχερή ήττα όλων των μοντέλων και ολων των καιρικών προφητών σημερα.

Θυμαστε τις ομιχλες που λεγαμε χθες?

ουτε για 24 ωρες προβλεψη δεν ειμαστε.....

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aυτό κοιτάω όλο το πρωί. Κάτι δεν πάει καθόλου καλά με το gfs φέτος. Υποτίθεται βάση youweather θα είχαμε 100% νεφοκάλυψη τώρα σε ΠαρνασσοΚάλαβρυτα και δεν υπάρχει ούτε χαμηλά συννεφάκι.

 

Τα Ελληνικά μοντέλα το έχουν πιάσει καλά πάντως.


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα ας ικετεύσουμε όλοι μαζί......... οι βροχές που διαφαίνονται Τρίτο-Τέταρτο να είναι απλά ένα κακόγουστο αστείο....................

  • Like 4

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η αλήθεια για το τι έταζαν τα προγνωστικά μοντέλα...

 

1390499_1259300694085133_242477417343129

κλαιω!θεος!!!
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στον Παρνασσό έχουμε χαμηλές νεφώσεις από τις 12 περίπου. Πρώτα στα νότια (Λιβάδι-Αράχωβα) και τώρα έχει συννεφιά και Αγόριανη. Άντε να δούμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εν συντομία....

Αύριο πολύ χιόνι σε όλα τα Χ/κ και σε πεδινές πόλεις της Β.Ελλάδας.Στην βάση των Καλάβρύτων και Μαινάλου χιόνι στην αρχή και μετά βροχή αύριο.Στο Μαίναλο και πιο ψηλά.

Δυστυχώς Τρίτη Τετάρτη πολύ υψηλές θερμοκρασίες οπότε θα έχουμε βροχές μέχρι τις κορυφές των βουνών.Κάποια Χ/Κ θα φάνε πιο πολύ βροχή κυρίως τα δυτικά με πολύ ισχυρούς ΝΔ ανέμους,οποτε μεγάλο μέρος του χιονιού της Κυριακής πάει χαμένο.

Νέο χαμηλό από Τετάρτη βράδυ προς Πέμπτη θα φέρει εκ νέου χιονοπτώσεις στα Χ/Κ....θα δούμε πόσο.

Από Παρασκευή μέχρι και την επόμενη Τρίτη ήλιο.....

Μετά βλέπουμε.....

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέχρι στιγμής ο χειμώνας 15-16 μας πάει... καλύτερα να μη πω πως.

post-2576-14517854086468.jpg

 

One+2

  • Like 1

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από το +10 στο -10 και ξανά στο +10 σε 5 ημέρες........... φυσιολογικά πράγματα δηλαδη !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Like 8

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...