Jump to content
spider

Ιανουάριος 2016

Recommended Posts

όντως από την κάμερα φαίνεται ότι χιονίζει ελιμεία...αλλά δεν βλέπω να έχει στρωσει τιποτα...με τετοιο αέρα άστα βραστα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

βαγγελη μιλησα στο τηλ μ εναν φιλο μου τροχοσπιτα...δεν εχει πολυ αερα μου ειπε και στο αυτοκινητο το στρωσε σε 10 λεπτα...το προβλημα ειναι οτι ειναι ολα λουτσα και να δουμε ποτε θα το στρωσει στο χωμα...κριμα που χαθηκε τοσος υετος σε βροχη ρε γμτ κριμα...

 

εντιτ γραψε λαθος για τον αερα χαμος γινεται....http://www.snowreport.gr/snowcam/vasilitsa/live2.html

Edited by miscelano
  • Like 1

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορώ να σου πω πολλά ακόμη αλλα δεν με νοιάζει να σε πείσω.Σε πείσανε άλλοι.

 

Για να είμαστε ξεκάθαροι δεν με έχει πείσει κανείς. Ούτε προσπαθώ να πείσω κανέναν.

 

Γι' αυτό παρακολουθώ κάποια χρόνια τώρα το forum αυτό και διάφορα άλλα και με την ανταλλαγή απόψεων και πληροφοριών και φιλτράροντας δυστυχώς υποκειμενικά ο καθένας μας, διότι έχει μία τάση ο λαός μας να θέλει να είναι ειδικός σε όλα, εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας και μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας.

 

Παρακολουθώ και παρατηρώ ότι μπορώ (χωρίς να είμαι ειδικός στα του καιρού...εδώ καλά καλά δεν μπορώ να είμαι ειδικός στο γνωστικό μου αντικείμενο που είναι τα οικονομικά) και είμαι της άποψης όσο ζεις μαθαίνεις και ότι πάρα πολλα από αυτά που γράφονται δεν ξέρεις αν θα αποδειχθούν ή όχι.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θρίλερ με την ψυχη στην κουλουρη μου θυμίζει τώρα το νήμα. ...όλα μετράνε και το κράτημα της αναπνοής. ....


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάλι καλά....τριπλό δεν το γυρισε ακόμη πάντως....

Share this post


Link to post
Share on other sites

το γυρισε...μας εβγαλε τη πιστη...αντε δωσε τωρα!!!


οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σύμφωνα με τις κάμερες ρίχνει και Παρνασσό και Καλάβρυτο... Εννοείται το θέμα είναι πόσο θα αφήσει στο τέλος... Τα Καλάβρυτα έχουν και το θέμα του νερού που έχει μαζέψει στη Λάκκα...

 

:shuriken:


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

To καλό είναι ότι φαίνεται να πιάνει αμέσως. Για να δούμε, τουλάχιστον ας βρεθούμε στη καλύτερη στα ίδια με πριν ή έστω ελαφρώς χειρότερα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα!Λίγο πολύ όπως τα περιμέναμε εξελίχθηκε ο καιρός.....

Σελι πηγάδια Πισοδέρι τίποτα.....

Ανήλιο Παρνασσός μια πετσα.....

Καιμακ και Καρπενήσι 3-5εκ

Βασιλίτσα χαμηλά 10εκ ψηλά 15εκ πολύ βαρύ...

Καλάβρυτα αν μπορώ να καταλάβω λόγω ομίχλης βάση 5 λάκκα 15;Κάπου εκεί.....

Από Σάββατο ζέστη και βροχουλα....άρα ακόμα και τα ψιχουλα θα μας τα παρει πίσω....

Με τις υγείες μας...

Edited by Vanzel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Ποσειδώνας δίνει χιονοπτώσεις μέχρι και αργότερα το απόγευμα, βλέπεις κάτι τέτοιο στα δικά σου?

 

:shuriken:


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπον ετσι και αλλιως τα πραγματα χειροτερα να γινουν αποκλειεται, να φαω και γω την καζουρα για την αχιονια ειναι μεσα στο παιχνιδι αλλά σαν λυσσαρης που ειμαι για την χιονοδρομια ελπιζω επιτελους να μας λυπηθει εστω ο παππους και να μας κανει κανα δυο τρια δωρα μεσα στον Γεναρη!!

Καλη χιονοχρονια σε ολους χρονια πολλα με ΧΙΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, γμτ την κοινωνια μου, ευχομαι να μας πνιξει στο λευκο χρυσο επιτελους!!!

Σταθηηηηηηηηηηηηηηηηηη

 

pissa.jpg

Edited by bujinkan
  • Like 3

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aν δεν είχε προηγηθεί το μπουγέλο, κ τα τελευταία 10ποντα ήταν κολλητά (κανα διήμερο αποσταση) με τα προηγούμενα, μια χαρά σκι θα κάναμε.. Αλλά με τα αν, δουλειά δε γίνεται... Τουλάχιστον έφυγε η άσχημη εικονα με τα χώματα κ τις γούρνες. Για την ώρα. 15-20 Γεναρη τι βλέπετε?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορούμε να δούμε το ζήτημα της κλιματικής αλλαγής και της σχέσης του ανθρώπου με αυτή ως εξής:

 

Είναι δεδομένο (fact, πώς το λένε) ότι η ανθρώπινη δραστηριότητα έχει παρενέργειες αρνητικές ως προς το κλίμα. Το επηρεάζει. Το πόσο? Ναι, αυτό είναι αντικείμενο έρευνας και αμφισβήτησης.

Είναι πιθανό όλο αυτό να είναι περισσότερο θέμα κύκλων που γίνονται στο κλίμα λόγω κίνησης και δραστηριότητας γης, πλανητών, ήλιου κτλ? Ναι, ίσως και πιθανότερο.

Το σίγουρο είναι όμως ότι το ΜΟΝΟ στο οποίο έχουμε λόγο και τρόπο να κάνουμε κάτι είναι η ανθρώπινη δραστηριότητα. Και 1% να φταίει, μόνο σε αυτή μπορούμε να επέμβουμε. Οπότε ας το κάνουμε.

 

:shuriken:

 

Εγώ θα έλεγα ότι καθώς έχουμε τρομερά κενά και δεν γνωρίζουμε αν το ποσοστό είναι 1% ή 10%, μέχρι να το μάθουμε, ............. η συνέχεια ίδια με την δική σου.

  • Like 1

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δε νομίζω να περιμένουμε άλλο χρήσιμο χιόνι σήμερα. Πάντως δεν απέχει πολύ από να το δώσουμε ΑΝΕΒΑ για αύριο. όπου έχει χιόνι μια χαρά ποιοτικό και πουδριστό σκι θα έχει.

 

Μιας και δεν κάνουμε σκι να προσθέσω ότι μια από τις μεγάλες ελπίδες είναι να σκάσει κάνα ηφαίστειο. Έχουν συνδεθεί με μεγάλες πτώσεις της παγκόσμιας θερμοκρασίας.

 

Και επειδή δεν κάνουμε σκι χτες είδα live το "γέρο Βοριά Αρμένιζε και Νότο παλικάρι". Πετάγαμε Καντήλι και ωρίμασε ο Νοτιάς και με βρήκε στον αέρα. Ευτυχώς είμασταν ψυλιασμένοι αλλά την άκουσα στερεοφωνικά. Το ηθικό δίδαγμα είναι ότι αν περιμένεις Βοριά μπαίνει νωρίς στην διάρκειά του και μετά ακολουθεί περίοδος με σταθερό αέρα που δεν σου έχει εκπλήξεις, ενώ ο Νοτιάς μπαίνει αργά αργά και τις πρώτες μέρες δεν περιμένεις εκπλήξεις, αλλά ωριμάζει απότομα και αν σε βρει θα σου μπει δυνατά.

 

Μέχρι να γυρίσω σπίτι είχε μπει η σχεδόν θύελα που νιώσαμε στην Αθήνα με τρελό αέρα. Ουφ ζήσαμε και σήμερα. Θα έφτανα Καιμάκ τώρα αν δεν είχα βγει μπροστά.

 

Αύριο να συζητήσουμε για μαγειρική?

  • Like 7

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

< μια από τις μεγάλες ελπίδες είναι να σκάσει κάνα ηφαίστειο. Έχουν συνδεθεί με μεγάλες πτώσεις της παγκόσμιας θερμοκρασίας.>

 

κατάλαβα.......

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πόσα κιλά χιόνι πέφτει?

http://www.facebook.com/esi.ecoledeski/videos/991844407542848/

Alerte neige : Il tombe des pastèques...

 

Ρίχνει καρπούζια )))))

Edited by porfirio
  • Like 1

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε, αντί για ηφαίστειο μπορούμε να ρίξουμε και ένα τέτοιο:

200_s.gif

 

 

Το θέμα τώρα είναι που. Τι θα λέγατε για Βόρεια Κορέα; ή πάλι στο hokkaido θα το ριξει;..

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alpes du Nord, δηλαδή στις Βόρειες Αλπεις, αλλά απ'ότι κατάλαβα από τα σχόλια γενικά ρίχνει.....


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...