Jump to content
gatz

Εκδρομη Εξωτερικου 2018

Recommended Posts

Κώστα αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν θα βρίσκουμε τριψηφιο πόσο σε λίγο αν όχι κι από φέτος.

Εννοείται πως το τριψηφιο είναι πέρα του ικανοποιητικου αλλά εκλείπουν τα τριψηφια σε τέτοιο όγκο μετακίνησης.

Για επιτευχθεί λοιπόν το τριψηφιο

- ρίξαμε την ποιότητα του ξενοδοχείου για αρχή.

- μετά βγάλαμε διαφορετικά ξενοδοχεία

- μετά βγάλαμε εκτός τα skipass

Εδώ να πω ότι το να βγάζεις εκτός το Skipass είναι στα θετικά,θεωρητικά πάντα, όμως υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΆ...

Στο γενικό σύνολο έτσι κι αλλιώς το προσθέτεις στα έξοδα και αυτό, άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο, που σημαίνει ότι στο ταμείο του καθένα μας τελικά δεν υπάρχει τριψηφιο.Αρα για ποιο τριψηφιο μιλάμε και ψάχνουμε;

Αν είναι να φτάσουμε να βγάλουμε αργότερα και το φαγητό, μετά το πούλμαν γτ ίσως βολεύει τοπικό λεωφορείο,ύστερα το πρωινό κ.ο.καθεξης, μόνο και μόνο για να λέμε ότι θέλουμε παραπάνω συμμετοχή, όταν η συμμετοχή είναι σχεδόν ίδια πάνω κάτω,καλύτερα ο καθένας μόνος και να μην φέρει και ευθύνη ο σύλλογος.

 

 

Βασίλη υπάρχουν καποια εξοδα τα οποια ειναι αδιαπραγματευτα

αεροπορικα 150

μετααφορες 100

ski pass 250

φαγητο -πρωινο 25*7 = 175

συνολο 675 εκει προσθετεις την διαμονη απο 200 ευρω σε διαμερισματα εως 800 ευρω σε 4αστερων ξενοδοχεια σε ακριβα χιονοδρομικα

Edited by gatz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κώστα έχεις μεγάλη εμπειρία στο θέμα εκδρομή και δεν αμφιβάλλω η αμφισβητώ τίποτα από όσα περιγράφεις. Εγώ πάντως εξακολουθώ να πιστεύω και θα μας το δείξει το μέλλον πως τριψηφιο δύσκολο θα βρούμε

Share this post


Link to post
Share on other sites

και όχι μόνο αν νομίζεις κάποιοι κάπου έχουν προτάσεις

 

http://www.escapeplans.gr/package/olympus3/

κόσμος αγγελικά πλασμένος

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

μακαρι να τις παρει η ΟΕ εκδρομών και να οργανωσει κάτι.........

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα :thumbup: !

 

Εγώ γνώρισα τον Σύλλογο εξαιτίας της εκδρομής στο εξωτερικό στη Madonna το 2016 :animier: !

Είμαι από τους τυχερούς που πάω στις Άλπεις τα τελευταία 20 χρόνια! Λόγω της οικονομικής κατάστασης τα τελευταία χρόνια δυσκολεύομαι όλο και περισσότερο να μαζέψω παρέα 10 ατόμων όπως παλιότερα και να πάω 1 εβδομάδα για σκι. Αυτός ήταν και ο λόγος που είπα να δοκιμάσω την εκδρομή του συλλόγου το 2016. Όχι επειδή ήταν κάτι οικονομικό. Σίγουρα ήταν καλή προσφορά, αλλά τις ίδιες τιμές έβρισκα και αν έκλεινα μόνη μου, χωρίς τον σύλλογο, με ακριβώς τις ίδιες παροχές. Αυτό που με προσέλκυσε λοιπόν ήταν η παρέα των 50 ατόμων.

 

Όταν μια παρέα είναι τόσο μεγάλη, για πολλούς και διάφορους λόγους, είναι δύσκολο να συνηπάρξουν τόσα άτομα μαζί. Είτε για διαφορετικό επίπεδο σκι, είτε για διαφορετικό επίπεδο τσέπης, είτε στην τελική για διαφορετική προσωπικότητα!

Παρόλα αυτά, στη Madonna, έχοντας ήδη και την δική μου παρέα μαζί :Just Kidding:, πήρα το «ρίσκο» να πάω μια εκδρομή με άλλα 50 άτομα, που όλοι είχαν την ίδια ή και μεγαλύτερη από μένα αγάπη για το σκι. Με τους περισσότερους έχω μεγάλη διαφορά ηλικίας, όμως αυτό δεν με εμπόδισε ποτέ απ το να περάσω πολύ ωραία και να θέλω να ξαναπάω με τα ίδια άτομα τον επόμενο χρόνο!

Εγώ ξαναπήγα, αλλά τα άτομα δεν ήταν τα ίδια! Ή τουλάχιστον όχι όλοι :turned: !! Κι έτσι γνώρισα κι άλλους, και μεγάλωσε η παρέα! Το να καταφέρουνε να συμφωνήσουνε 50 άτομα και να πουν όλοι ένα χιονοδρομικό μου ακούγεται ακατόρθωτο πια. Οπότε τουλάχιστον σαν επιλογή διαφορετικής χώρας κάθε χρόνο κυκλικά, είναι μια καλή αρχή.

 

Δεν ξέρω πως είχαν αποφασιστεί από την αρχή οι συγκεκριμένες ημερομηνίες της εκδρομής του Συλλόγου, αλλά η αλήθεια είναι ότι και στη Madonna αλλά και στο Alpe d Huez, κυρίως στο 2ο, το χιονοδρομικό είχε τεράστια προβλήματα από έλλειψη χιονιού :crybaby: . Κάθε μέρα που πέρναγε ήταν κ χειρότερα. Πέρασα πολύ ωραία και πάλι, λόγω παρέας κλπ, αλλά το σκι θα μπορούσε να είναι κορυφαίο και δεν ήταν. Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τον καιρό από τον Ιούνιο, αλλά είμαι κι εγώ σ αυτούς που πιστεύουν ότι ο χειμώνας έχει μεταφερθεί.. Και δυστυχώς τον Ιανουάριο δεν βρίσκουμε καλά χιονοδρομικά (από άποψη χιονιού) ακόμα και σε παγετώνες.

 

Με τη λογική αυτή λοιπόν, δεν θα με πείραζε καθόλου να μεταφερθει η εκδρομή λίγο αργότερα.. ή και πολύ αργότερα! Ασχολείστε χρόνια διοργανώνοντας τέτοιες μαζικές εξορμήσεις και σίγουρα γνωρίζετε το κόστος καλύτερα από μένα, και πόσο αυτό μπορεί να αυξηθεί σε μια πιθανή μεταφορά ημερομηνίας. Αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι αν δεν μπορούμε να πετύχουμε κάτι αρκετά πιο οικονομικό κλείνοντας από τον Ιούνιο την εκδρομή, τότε γιατί κλείνουμε τόσο νωρίς?

 

Επίσης για μένα, πολύ μεγάλη αλλαγή έκανε ότι φέτος τα ξενοδοχεία μας δεν ήταν το ένα κοντά στο άλλο :hope: . Με αποτέλεσμα κάθε ξενοδοχείο να είναι σαν να έχει πάει τη δική του εκδρομή. Την καταλαβαίνω την ανάγκη για διαφορετικά ξενοδοχεία αλλά τουλάχιστον ας είναι όσο πιο κοντά γίνεται.. Για το λόγο αυτό, και αφού δεν πείραξε πολλούς αυτή η απόσταση στα ξενοδοχεία, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί διαφωνούμε στο να γίνει και 2η εκδρομή του συλλόγου! Και μακάρι να ήταν αλλιώς τα πράγματα και να μπορούσαμε όλοι να ακολουθήσουμε 2 εκδρομές ή 5 εκδρομές, αλλά ο καθένας έχει το δικό του πορτοφόλι και κρίνει ο ίδιος.. Ο Σύλλογος πως θα μπορύσε να πάθει κάποιο «κακό» από την διοργάνωση παραπάνω από 1 εκδρομής? Νομίζω Βασίλη ότι είναι λίγο υπερβολικός ο χαρακτηρισμός ταξιδιωτικού πρακτορείου απλά και μόνο αν κανονίζει 2 εκδρομές αντί για 1..

 

Συγγνώμη για το μεγάλο μου ποστ.. (ή έκθεση :yes )

  • Like 11

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Με τη λογική αυτή λοιπόν, δεν θα με πείραζε καθόλου να μεταφερθει η εκδρομή λίγο αργότερα.. ή και πολύ αργότερα! Ασχολείστε χρόνια διοργανώνοντας τέτοιες μαζικές εξορμήσεις και σίγουρα γνωρίζετε το κόστος καλύτερα από μένα, και πόσο αυτό μπορεί να αυξηθεί σε μια πιθανή μεταφορά ημερομηνίας. Αλλά αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι ότι αν δεν μπορούμε να πετύχουμε κάτι αρκετά πιο οικονομικό κλείνοντας από τον Ιούνιο την εκδρομή, τότε γιατί κλείνουμε τόσο νωρίς?

 

το κοστος αν μετακινηθεί η εκδρομή μεταξυ 7 φεβρουαρίου εως 8 μαρτιου που ειναι πολυ πιο snow sure εποχή αυξάνεται περιπου 150 ευρω το ατομο.

το οτι η εκδρομή κλεινεται νωρίς ειναι κυρίως γιατί δεν μπορείς να βρείς διαθεσιμότητα σε ξενοδοχέιο για 20-30 δωματια.(αυτό ειχε ιδιαίτερη σημασία οταν πηγαίναμε σε ενα ξενοδοχειο ολοι ,μεχρι το 2015)

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

που χαθηκες τερρυ!! περιμενουμε τις δικες σου φωτο ...απο την εκδρομη :yes

 

ειδικα αυτη με το μανεκεν στις μαξιλάρες !!! :evil::evil:

Edited by PRESIDENT
  • Like 2

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

που χαθηκες τερρυ!! περιμενουμε τις δικες σου φωτο ...απο την εκδρομη :yes

 

ειδικα αυτη με το μανεκεν στις μαξιλάρες !!! :evil::evil:

Που να τις στείλω??

 

Αυτή με το μενεκέν ειναι τοπ :animier::animier::animier:

είχα καλό μοντέλο :respect:

Edited by AsTerry
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

το κοστος αν μετακινηθεί η εκδρομή μεταξυ 7 φεβρουαρίου εως 8 μαρτιου που ειναι πολυ πιο snow sure εποχή αυξάνεται περιπου 150 ευρω το ατομο.

το οτι η εκδρομή κλεινεται νωρίς ειναι κυρίως γιατί δεν μπορείς να βρείς διαθεσιμότητα σε ξενοδοχέιο για 20-30 δωματια.(αυτό ειχε ιδιαίτερη σημασία οταν πηγαίναμε σε ενα ξενοδοχειο ολοι ,μεχρι το 2015)

 

Θα ηθελα να προσθεσω σε όλα οσα αναφερει ο Κωστας,

 

Τον Ιανουαριο υπαρχει η περιφημη "τρυπα" του Ιανουαριου, Φθηνότερες τιμες σε όλα τα καταλυμματα εκτος των περιοδων αρχες Δεκεμβρη η Τελος Απριλιου.

Δεσμεύουμε νωρις τα Δωμάτια στα Ξενοδοχεια λογω των Ealy Booking προσφορων.

Δεσμευουμε νωρις τις θεσεις στα Αεροπλάνα

 

Θα μπορούσαμε να περιμένουμε και εως τον Οκτώβριο και πιθανόν να είχαμε και καλύτερες προτάσεις, αλλά είναι ένα σοβαρο ρίσκο όταν αφορά την ταυτόχρονη μετακίνηση & διαμονή & διασκέδαση, 45-50 Μελων.

 

** Στην Madonna υπήρξε η μικρότερη συμμετοχή ( 35-36 άτομα ) αλλά λόγω διαθεσιμοτήτων μείναμε σε 2 ξενοδοχεία ( κυριολεκτικά το ένα διπλα στο άλλο )

  • Like 3

ski_head-supershape-i-rally-2018_n11178-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Που να τις στείλω??

 

Αυτή με το μενεκέν ειναι τοπ :animier::animier::animier:

είχα καλό μοντέλο :respect:

στο θεμα τις εκδρομης :evil: τις υπολοιπες απο κοντα ..εχουμε εκλογες 14 μαιου ..οποτε θα σας δουμε

  • Like 2

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

το κοστος αν μετακινηθεί η εκδρομή μεταξυ 7 φεβρουαρίου εως 8 μαρτιου που ειναι πολυ πιο snow sure εποχή αυξάνεται περιπου 150 ευρω το ατομο.

το οτι η εκδρομή κλεινεται νωρίς ειναι κυρίως γιατί δεν μπορείς να βρείς διαθεσιμότητα σε ξενοδοχέιο για 20-30 δωματια.(αυτό ειχε ιδιαίτερη σημασία οταν πηγαίναμε σε ενα ξενοδοχειο ολοι ,μεχρι το 2015)

Είναι σημαντική διαφορά τα 150€ το άτομο! Δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω τη γνώμη των περισσότερων και σέβομαι απόλυτα τον οικονομικό παράγοντα, αλλά για μένα προσωπικά δεν θα με ενοχλούσε εφόσον γνωρίζουμε ότι έχει καλύτερο χιόνι σχεδόν σίγουρα εκείνη την περίοδο.

 

Στο ότι η εκδρομή κλείνεται νωρίς, έχετε απόλυτο δίκιο, δεν είχα σκεφτεί ποτέ τα 30 δωμάτια στο σύνολο! Βέβαια αν μιλάμε πια για 3-4 ξενοδοχεία δεν νομίζω ότι παίζει και τόσο σημαντικό ρόλο! Αλλά και πάλι δεν ενοχλεί κανέναν να γνωρίζει όσο το δυνατόν νωρίτερα τον προορισμό :yes

 

 

Θα ηθελα να προσθεσω σε όλα οσα αναφερει ο Κωστας,

 

Τον Ιανουαριο υπαρχει η περιφημη "τρυπα" του Ιανουαριου, Φθηνότερες τιμες σε όλα τα καταλυμματα εκτος των περιοδων αρχες Δεκεμβρη η Τελος Απριλιου.

Δεσμεύουμε νωρις τα Δωμάτια στα Ξενοδοχεια λογω των Ealy Booking προσφορων.

Δεσμευουμε νωρις τις θεσεις στα Αεροπλάνα

 

Θα μπορούσαμε να περιμένουμε και εως τον Οκτώβριο και πιθανόν να είχαμε και καλύτερες προτάσεις, αλλά είναι ένα σοβαρο ρίσκο όταν αφορά την ταυτόχρονη μετακίνηση & διαμονή & διασκέδαση, 45-50 Μελων.

 

** Στην Madonna υπήρξε η μικρότερη συμμετοχή ( 35-36 άτομα ) αλλά λόγω διαθεσιμοτήτων μείναμε σε 2 ξενοδοχεία ( κυριολεκτικά το ένα διπλα στο άλλο )

 

Οι θέσεις στα αεροπλάνα είναι επίσης σημαντικός παράγοντας όταν αναφερόμαστε στα 50 άτομα κ όπως είπα και προηγουμένως, μόνο καλό μπορεί να κάνει να γνωρίζεις την εκδρομή από νωρίς. Η απορία μου εμένα είναι γιατί δεν είναι κάποια "ιδιαίτερη" προσφορά αν το κλείσουμε τόσο νωρίς. Εννοώ οικονομική προσφορά των ξενοδοχείων. Δηλαδή δεν θεωρώ ότι αν το κλείναμε Οκτώβρη θα ήταν πιο ακριβά. Αλλά και πάλι καλύφθηκα με τους λόγους διαθεσιμότητας αεροπλάνων κ δωματίων! :thumbup:

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

ναι τερρυ !! μονο που το νωρις κλεισιμο τον ξενοδοχείον δινει την δυνατότητά περισσοτέρων επιλογών -δωμάτια -διαθεσιμοτητα κλπ

Σε αντιθεση με τον οκτώβριο που τα περισσότερα εχουν κλείσει τις κρατήσεις τους .Και μοιραίος θα εχουν μείνει μονο τα ακριβότερα - και τα ποιο μακρινά απο τις πιστες

 

υσ η τερρυ ειναι μελος του συλλογου μας :yes ..και οχι απλο μελος φορουμ Κυριε διαχειρισταααα!! :evil:

Edited by PRESIDENT
  • Like 1

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Εάν θέλουμε μείωση του πακέτου θα πρέπει να δούμε το Θέμα, Self Catering Apartments με όποια θετικά-αρνητικά συνεπάγεται, όπως π.χ.

Θα διασπαστεί ο σύλλογος σε πολλά καταλύματα στον προορισμό,

Το κοινόβιο 4 - 6 ατόμων στο διαμέρισμα,

Θα μπορέσουμε όμως να επισκεφτούμε ευκολότερα κάποια ski resorts,

Τα περισσότερα από αυτά, Apartment Residences, συναντώνται ομαδικά κυρίως στις Γαλλικές Άλπεις.

 

 

Η ιδέα του διαμερίσματος είναι πάρα πολύ καλή και προσωπικά την ακολουθώ επιτυχώς με την οικογένεια χρόνια τώρα αλλά και με φίλους από φέτος. Από τη στιγμή που δεν θα πάτε οικογενειακώς αλλά μεμονωμένα υπάρχουν μερικά θέματα που πρέπει να προσέξετε.

 

Στα αρνητικά βάζω το θέμα της καθαριότητας - Τα διαμερίσματα δεν έχουν καθημερινό service και θα πρέπει να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί ...

 

Το θέμα του φαγητού είναι αρκετά σημαντικό - ναι μεν θα γλιτώσετε τα απίστευτα χρήματα για διατροφή αλλά θα χρειαστεί να μαγειρεύετε (ποιος ?) και να αγοράσετε πράγματα βασικά από το εκεί super market (εκτός και αν φέρετε διάφορα μαζί σας) Στην Αυστρία το super market είναι θα έλεγα φθηνότερο από τα δικά μας - όχι όμως στη Γαλλία και την Ελβετία.

 

Δεν κάνει για όλους. Εκ πείρας όμως δεν θα πρότεινα διαμέρισμα για περισσότερα από 4 άτομα.

Θα πρέπει να έχετε και επιλογή για δωμάτια ξενοδοχείου.

 

Στα θετικά - μπορείτε να διαπραγματευτείτε απευθείας με τον ιδιοκτήτη για την τιμή (δε διαφέρουν και πολύ από τους Έλληνες ιδιοκτήτες σε θέματα πληρωμής μετρητοίς). Επίσης έχετε πολύ περισσότερο χώρο από ένα δωμάτιο ξενοδοχείου άρα μπορείτε να μαζεύεστε σε ένα δωμάτιο μεγάλη παρέα (μακαρονάδες xD) , υπάρχουν δε σπίτια για 10 και 12 άτομα. Με λίγα χρήματα παραπάνω παίρνετε και ημερήσια καθαριότητα αντί εβδομαδιαίας.

 

 

 

Για διάφορα άλλα που διαβάζω ...

 

250 κάρτα δεν πλήρωσα πουθενά φέτος πχ 305 είχε στο 3 Valees και αυτό αν έπαιρνες πάνω από 1 (με ασφάλεια πάντα - χωρίς ασφάλεια χιονοδρομικού (κανά 30άρι euro) και Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης /ασθένειας (δωρεάν) κατά την άποψη μου παίζεις με την τύχη σου. 281 έχει η κάρτα Silvretta στο Ischgl για 6 μέρες χωρίς ασφάλεια.

 

Για Ελβετία να το ξανασκεφτείτε - το φαγητό μέσα έξω είναι πανάκριβο ακόμα και στα McDonalds.

 

Αν για οποιοδήποτε λόγο πετάξετε με lufthansa πρέπει ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΤΕ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΚΙ !!!! (υποχρεωτικό πλέον)

 

Το χιόνι φέτος ήταν χάλια (θα ήμουν Val D Isere τώρα αλλά το ακύρωσα) Στο ΧΚΠ έχει λιγότερη ζέστη από το Ischgl (25/3). Προσοχή στα χαμηλά ΧΚ ...

 

Αυτό για "τρελούς .." - Το λέω γιατί την επόμενη φορά που θα πάω Αυστρία το σκέφτομαι πολύ σοβαρά.

 

Tο Serfaus Fiss Ladis που κάπου αναφέρθηκε είναι σε πάρα πολύ καλή θέση αν θέλετε να πάτε και μονοήμερες (για τους μουρλούς με αυτοκίνητο αυτό) Soelden , Ischgl, St Anton, Piztall κα - ακόμα και St Moritz φτάνετε (έχω πάει μονοήμερο από το Ischgl) . Αυτό ανεβάζει βέβαια το κόστος των περίπου 100 euro (για μετάβαση αεροδρόμιο hotel αεροδρόμιο) στα 200-250 γιατί πρέπει / 4 άτομα να πάρετε αμάξι (Compact , βενζίνες, ασφάλεια, vignette σχάρες και 2ος οδηγός είναι μια 800άρα / week). Ακόμα καλύτερα αν μείνετε στο Imst και μετακινείστε με το αμάξι κάθε μέρα. (Mil τι λες ?)

 

 

Αυτά

C.

Share this post


Link to post
Share on other sites

υσ η τερρυ ειναι μελος του συλλογου μας :yes ..και οχι απλο μελος φορουμ Κυριε διαχειρισταααα!! :evil:

Περιμένουμε επιβεβαίωση από το αρμόδιο τμήμα :P

  • Like 2

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Περιμένουμε επιβεβαίωση από αρμόδιο τμήμα :P

πας για διαγραφή !!! αμφισβητείς τον πρόεδρο ...... welcome to the club

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ με την τοποθέτηση Δυο Εκδρομές.

Προτείνω δυο Διαφορετικές περιόδους, π.χ. Ιανουάριος και Μάρτιος ( ιδιαίτερα τις πρώτες 10-15 ημέρες του μήνα )

Πιστεύω θα προσφέρει ευελιξία και θα βοηθήσει πολλούς επιπλέον να συμμετάσχουν.

Αποδεικνύεται πολύ καλή η επιλογή για 2 Ξενοδοχεία.

 

Εάν θέλουμε μείωση του πακέτου θα πρέπει να δούμε το Θέμα, Self Catering Apartments με όποια θετικά-αρνητικά συνεπάγεται, όπως π.χ.

Θα διασπαστεί ο σύλλογος σε πολλά καταλύματα στον προορισμό,

Το κοινόβιο 4 - 6 ατόμων στο διαμέρισμα,

Θα μπορέσουμε όμως να επισκεφτούμε ευκολότερα κάποια ski resorts,

Τα περισσότερα από αυτά, Apartment Residences, συναντώνται ομαδικά κυρίως στις Γαλλικές Άλπεις.

 

Επίσης θα πρέπει να λάβουμε υπόψη ( βάσει της άποψης του Κωστα Gatz – συμφωνώ μαζί του ) πως από αρχής ίδρυσης του Συλλόγου έως σήμερα πάρα πάρα πολλά από τα μέλη μας, και όχι μόνον έχουν επισκεφτεί τα περισσότερα χιονοδρομικά οπότε και η επιλογή γίνεται όλο και δυσκολότερη.

-Από τη μια μιλάμε για κρίση και ανάγκη αναζήτησης μέγιστης τιμής τα 999€(χωρίς καμία παροχή) γιατί είναι δύσκολοι καιροί κι από την άλλη προτείνετε δύο εκδρομές αντί της μιας.Αν αυτό δεν είναι οξύμωρο, τότε τι είναι;

 

-Δύο εκδρομές, με δύο ξενοδοχεία το λιγότερο στην καθεμία άρα συνολικά τέσσερα γκρουπ.

Η διάσπαση στο μεγαλείο της.

 

-Self-catering apartments???

Όταν Παραπάνω είπα πως έτσι που το πάμε θα βγάλουμε και το φαγητό από το πακέτο, φανταζα τρελός.

Βγάλτε και το αεροπλάνο. Τα πλοία από Πάτρα για Ιταλία κάνουν φοβερές τιμές σε γκρουπ . Απλά εξαθλίωση....

Πραγματικά λυπάμαι πολύ που προτείνεται από το ΔΣ είναι η διάσπαση,εστω και σαν, δεύτερη;;;,σκέψη.

 

-Υπαρχει πάντα και η επανάληψη. Δλδ σε κάποια χρόνια τι θα κάνουμε; θα εφεύρουμε νέα χιονοδρομικα;

 

 

Συνοψίζω πως μέχρι τώρα βλέπω ένα παλιό μέλος αλλά και ένα νεότατο να μας δηλώνει ότι η εκδρομή με τα δύο ξενοδοχεία έμοιαζε δύο διαφορετικά γκρουπ και εξακολουθώ να νοιώθω πως δεν προχώρησε το σχέδιο. Μου θυμίζει λίγο πολιτική όλο αυτό,να σου λένε τα μέλη την αλήθεια αλλά εσύ να προσπαθείς να πείσεις το αντίθετο.

 

Το β πρόσωπο που χρησιμοποιώ στα γραφόμενα δεν έχει καμία συσχέτιση με τον Βασίλη και τις απόψεις που περιγράφει. Ίσα ίσα μέσα από τέτοιες απόψεις βγαίνει συζήτηση επικερδής.

Αναφέρομαι σε γενικό σύνολο του σώματος του ΔΣ

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασίλη (Dust) τελικά εσυ τι προτείνεις δεν έχω καταλάβει ;

Μια εκδρομή σε καλό χιονοδρομικό σε ένα ξενοδοχείο με κόστος μάλλον υψηλό η μια εκδρομή με χαμηλό κόστος και ποιο είναι αυτό για σένα ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια μέση λύση προτείνω Κώστα. Εγώ πολύ απλά όταν δεν με γεμίζει κάτι απλά δεν το ακολουθώ, και κανονίζω μόνος. Δεν υποχρέωνω ολόκληρο σύλλογο να με ακολουθεί. Θα δεχόμουν μια εκδρομή low cost αν τελικά ήμασταν όλοι μαζί στο ίδιο ξενοδοχείο πχ αλλά δεν θα δεχόμουν ένα self-catering apartment γιατί την εκδρομή την βλέπω σαν ευκαιρία για διακοπές ταυτόχρονα μια και δεν έχω πολλές ευκαιρίες λόγω εργασίας να κάνω διακοπές. Επίσης δεν θα δεχόμουν και γι αυτό δεν πήγα σε επαναλαμβανομενη χώρα όπως τις δύο φορές Ιταλία.ουτε φυσικά ξεσήκωσαν ολόκληρο σύλλογο να έρθει μαζί μου όμως στην Ελβετία εκείνη την περίοδο.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια μέση λύση προτείνω Κώστα. Εγώ πολύ απλά όταν δεν με γεμίζει κάτι απλά δεν το ακολουθώ, και κανονίζω μόνος. Δεν υποχρέωνω ολόκληρο σύλλογο να με ακολουθεί. Θα δεχόμουν μια εκδρομή low cost αν τελικά ήμασταν όλοι μαζί στο ίδιο ξενοδοχείο πχ αλλά δεν θα δεχόμουν ένα self-catering apartment γιατί την εκδρομή την βλέπω σαν ευκαιρία για διακοπές ταυτόχρονα μια και δεν έχω πολλές ευκαιρίες λόγω εργασίας να κάνω διακοπές. Επίσης δεν θα δεχόμουν και γι αυτό δεν πήγα σε επαναλαμβανομενη χώρα όπως τις δύο φορές Ιταλία.ουτε φυσικά ξεσήκωσαν ολόκληρο σύλλογο να έρθει μαζί μου όμως στην Ελβετία εκείνη την περίοδο.

Κανεις δεν μπορει να υποχρεωσει ολόκληρο συλλογο να τον ακολουθησει.Ο συλλογος εχει οργανα και διοικηση και αποφασίζει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κωστα σωστα λες,δεν μπορει κανενας να υποχρεωσει ενα Συλλογο να ακολουθησει αλλα θα μπορουσαν να σου πουν τα μελη του (τακτοποιημενα και μη) οτι δεν ειναι και

 

υποχρεωτικο να γινει ,εκτος και αν επιτυγχανονται οι σκοποι για τους οποιους γινεται ............

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάθε χρόνο η Επιλογή του προορισμού για την Εκδρομή του Συλλόγου γίνεται ολο και ποιο σύνθετη.

Ο Σύλλογος στην προσπάθεια του να βρίσκει πάντα την μεση λύση για ολους, αντιμετωπίζει διάφορα δεδομένα, όπως............................

 

Μεγάλο Πεδίο αλλα και προσβασιμο σε Αρχάριους/ες

Σίγουρη Χιονοκαλυψη ( ήτοι Πεδίο με Υψόμετρο )

Ski In - Ski Out ( η διπλα σε Lift, η διπλα σε στάση λεωφορείου )

Εντός Οικισμού η Χωριού

Νυχτερινή Διασκέδαση

3 εως 4 Ωρες από Αεροδρόμιο

Διαμονή ολου του Συλλόγου σε Ένα Ξενοδοχείο

Βασικο Κόστος 850,00 € την εβδομάδα με Ημιδιατροφή ( Εκτός Ski Pass )

Εναλλαγή της Χωρας Προορισμού ( Μέχρι Σήμερα, Ιταλία, Γαλλία, Αυστρία )

Εκτός Επιλογών προορισμος που έχουμε επισκεφθεί στο παρελθόν.

 

 

Σημειολογικά:

Από το 2004 εως Σήμερα, παρα πολλοί από εμάς έχουν επισκεφθεί με τον Σύλλογο η κατ ίδιαν σχεδόν όλα

τα Μεγάλα Χιονοδρομικά, και πλέον συμφωνούν η διαφωνούν με την εκάστοτε Επιλογή του Συλλόγου. ιδιαίτερα όταν αυτό θα κοστίσει 1.300 € το Άτομο η 2.600 € το ζευγάρι τουλάχιστον.

 

Κάθε Χωρα εχει διαφορετικά καταλύματα, με πολλά η λίγα δωμάτια, άλλη τιμολογιακή πολιτική.

 

Κάθε χωρα εχει πολλά η λίγα χιονοδρομικά με Μεγάλο Υψόμετρο & Μεγάλο πεδίο.

 

Πολλοί ξενοδόχοι ( επιτρέψτε μου το απολυτο της άποψης ) με λίγα δωμάτια π.χ. 35-40, δεν προφέρουν σε έναν σύλλογο τα 25 από αυτά, διότι έτσι δημιουργούν πρόβλημα, στο υπόλοιπο πελατολόγιο, στους υπόλοιπους συνεργάτες-agents,, στους επαναλαμβανόμενους πελάτες ( repeaters ).

 

Ski in - out, διπλα στην Πιστα, Εντος Οικισμού, Μεγάλο Πεδίο και για Αρχάριους, Μεγάλο Υψόμετρο, Σύντομο Transfer, ημιδιατροφή, και όλα αυτά στα 850,00 €, σύντομα θα είναι μακρινο όνειρο. Όλα αυτά έχουν κόστος σήμερα 1.050 -1.200 € ( χωρίς Ski Pass ), π.χ. Μόνο το λεωφορείο του Transfer κοστίζει διπλάσια διότι μια φορα μας πάει από το Αεροδρόμιο στο Χιονοδρομικο και μετα μια Εβδομάδα, από το Χιονοδρομικο στο Αεροδρόμιο.

 

Αρα τι κάνουμε?? Το κόστος είναι ένα παρα πολύ σοβαρο ζήτημα,

Δεχόμαστε την Συνθήκη των 1.050,00 - 1.200,00 €, και όλοι μαζί στο ιδιο Ξενοδοχείο ( εάν ο Ξενοδόχος θέλει?)

Αποφασίζουμε, Ενας Προορισμος και επιλογές από,

Ξενοδοχείο 4*, Ξενοδοχείο 3*, Pension με πρωινο, Self Catering Apartments, με οσα αρνητικά συνεπάγεται αυτό?

Αλλάζουμε τα κριτήρια, δηλ. 2-5 Km μακριά από το Χιονοδρομικο, Μακριά από οικισμο η Χωριο, έτσι ώστε να έχουμε το ζητούμενο κόστος?

 

Επίσης,

Στο Αεροδρόμιο είμαστε ολοι μαζί, Στο Αεροπλάνο είμαστε ολοι μαζί, Στο Λεωφορείο είμαστε ολοι μαζί, στις πίστες ποτέ δεν είμαστε ολοι μαζί.

 

 

Ο σύλλογος από το 2013 ( Sestrierre ) και έπειτα μένει κάθε φορα τουλάχιστον σε 2 Ξενοδοχεία

  • Like 6

ski_head-supershape-i-rally-2018_n11178-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ολα οσα αναφέρεις Βασίλη ειναι απόλυτα σωστά.

Απο τον ίδιο προβλημαστισμό ξεκινώντας κατέληξα στην πρόταση για δυο εκδρομές , προγραμματισμένες απο νωρίς σε δυο διαφορετικά χιονοδρομικά .

Μια εκδρομή με κόστος κατω των 850 ευρώ (χωρις ski pass) που μπορεί να γινεται την τελευταία εβδομαδα του Ιανουαρίου και μία εκδρομή μεσα Φεβρουαρίου με πίο σιγουρο χιόνι σε ski in ski out ξενοδοχείο και κόστος περίπου στα 1100-1200 ευρω αντίστοιχα.

Δεν θα αλλάξει τίποτα κατα την γνώμη μου αν σε κάθε εκδρομή πάνε 20-25 ατομα αντι να πάνε σε μία 50.

Αυτο το μοντέλο προσφέρει την δυνατότητα ενος ξενοδοχείου κάθε φορα, και επιπλέον ειναι πιο ευκολο να ζητήσεις 10 δωμάτια απο τα να ζητήσεις 20-25. Θα υπάρχει σιγουρα μεγαλύτερη και καλύτερη επιλογη. Επιπλέον προσφέρει και την δυνατότητα επιλογής του χρόνου πραγματοποίησης της εκδρομής,και χιονοδρομικού.

Edited by gatz
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είναι άσχημη ιδέα να το δοκιμάσουμε. Θα έχουμε έτσι και την ευκαιρία να διαπιστώσουμε εν τοις πράγμασι αν το οικονομικό στοιχείο παίζει καταλυτικό ρόλο στην απόφαση για συμμετοχή στην εκδρομή.

  • Like 3

Στην τέχνη, αλλά κυρίως στη ζωή χρειάζεται έμπνευση!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είναι άσχημη ιδέα να το δοκιμάσουμε. Θα έχουμε έτσι και την ευκαιρία να διαπιστώσουμε εν τοις πράγμασι αν το οικονομικό στοιχείο παίζει καταλυτικό ρόλο στην απόφαση για συμμετοχή στην εκδρομή.

 

θα το προτεινα σαν συζήτηση στην ΓΣ του Μαίου

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Προς Πώληση Ένα εξαιρετικό Πέδιλο Της Stockli, βραβευμένο ως το καλύτερο πέδιλο της κατηγορίας του! Είναι εύκολο στην χρήση και στον έλεγχο του καθώς απευθύνεται σε αρχάριους και μέσους σκιέρ! Παρέχει ευελιξία και αρκετή ευκολία στη μετάβαση από carving σε skidded turns με μικρή προσπάθεια και άμεση ανταπόκριση! Είναι σταθερό σε γρήγορες και κοντές στροφές στη πιστά και αρκετά απορροφητικό στους κραδασμούς! Είναι ιδιαίτερη η ευελιξία του σε carving στροφές, με αρκετά μεγάλη γωνιωση παρέχει μια ασφαλή και πεντακάθαρη ακτίνα στροφής! Γενικά διατηρούμε έναν απολυτό έλεγχο χωρίς μεγάλη προσπάθεια και κατανάλωση ενέργειας! Τέλος είναι δοκιμασμένο και εκτός πίστας σε πούδρες αλλά και bumps και έδειξε τρομερή προσαρμοστικότητα και έλεγχο και ισορροπία σε κάθε στροφή!! Το πέδιλο έχει χρησιμοποιηθεί για δυο σεζόν με εμφανείς μικροφθορές στο επάνω μέρος του. Προσωπικα το συστήνω σε μέσους σκιέρ. Γύρω στις 50 ημέρες χρήσης. Ωστόσο είναι περασμένο από full service και οι πάτοι βρίσκονται σε άψογη κατάσταση καινούργιου, κερωμένοι. Οι λάμες του είναι επίσης σε αρίστη κατάσταση 0,5ο βάση και 88ο side edge. Φοράει την srt Salomon bin 12. Τιμή 380ευρω συζητήσιμη! Περισσότερες πληροφορίες σε προσωπικό μήνυμα! https://www.skiessentials.com/2021-ski-test/skis/2021-stockli-laser-sc https://www.snow-online.com/ski/stoeckli-lacer-sc-2020.htmlp  
    • Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος
    • Τι κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά? Ονομάζεται ski bus
    • Πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις "μύθους" για το σκι στην Ελλάδα. Ακόμα και πρώην και νυν πρόεδροι του Συλλόγου μας τους συντηρούν με το δίκιο τους. Ακόμα κα ο Λάππας ξεχνά ότι 39 στους 40 τελεταίους Απριλίους χιονίζει στον Παρνασσό!!!!! Και οι δύο Πρόεδροι του ΣΤΧ έχετε δίκιο σε αυτό που γράφετε αλλά επειδή δεν γράφετε την πλήρη πρόταση το συμπέρασμα είναι τελείως λάθος. Η αλήθεια για το σκι στον Παρνασσό είναι όπως τα γράφω Αυτό είναι τελείως γενικό και ισχύει για τους...ταβερνιάρηδες, σαλεδάρχες, μπαρόβιους κλπ Το τους δεν υπάρχει, είναι αφηρημένη έννοια χαμένη στις δαιδαλώδεις διαδικασίες του Ελληνικού κράτους. Υπογράφω ότι δεν έχει υπάρξει καμία συζήτηση ούτε απόφαση που να έβγαλε πόρισμα "φέτος μας νοιάζει μόνο να έχουμε επισκέπτες" στο Υπουργείου Τουρισμού, στο Υπερταμείο, στα ΕΤΑΔ και στις εγκαταστάσεις του ΧΚΠ. Η κατάσταση είναι: δεν έχουμε ιδέα τι είναι το καλό σκι και τι θέλουμε να γίνει ο Παρνασσός και πως να δουλέψει, μη μας κράξουν τα κανάλια, ας κονομήσουμε ότι μπορούμε όσοι μπορούμε, ας μπαίνει ο μισθός, μη σκοτωθεί κανένας. Φυσικά μέσα σε αυτό το χάος κάποιοι έχουν τρόπο και όρεξη να κάνουν κάτι καλό για το σκι προσπαθούν. Όμως δεν υπάρχει καμία ουσιαστική επικοινωνία μεταξύ Υπουργείου Τουρισμού, Υπερταμείου, ΕΤΑΔ και εγκαταστάσεων ΧΚΠ. Κανένας αρμόδιος δεν ξέρει πχ ότι ο λιφτιέρης ζητάει μια πολύ σημαντική βίδα. -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να αφήσουν κλειστό τον Ηρακλή για τόσο λίγα λεφτά? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να μας γράφει "όλοι οι αναβατήρες θα λειτουργούν κάθε μέρα"? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ  
    • Όταν οι άνθρωποι έχουν πρόγραμμα και βλέπουν το μέλλον 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. asproula
      asproula
      (32 years old)
    2. Frankie58
      Frankie58
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,318
    • Total Posts
      460,832
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,663
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Marinavon
    Joined
×
×
  • Create New...