Jump to content
Χρήστος Λάππας

Ski Και Ταχύτητα

Recommended Posts

Έχουμε διαβάσει πολλές φορές «αυτο το πεδιλο είναι πολύ γρήγορο», ή «το πέδιλο δεν έχει όριο ταχύτητας». Τι πραγματικά σημαίνει όμως αυτό; Υπάρχουν πέδιλα -όχι χιονοδρόμοι- που όντως είναι πιο γρήγορα από άλλα; Δεν εξαρτάται 100% από τον αναβάτη, ειδικά στο τουριστικό σκι;

Ε λοιπόν χτες το συνειδητοποιήσαμε από πρώτο χέρι. 4 απο τις 5 μέρες που έχω κάνει σκι φέτος έχουμε ανεβεί με τον ίδιο ski buddy (πολύ καλυτερος σκιέρ από εμένα και με αγωνιστικό παρελθόν) και 4 στις 5 μέρες έφτανα στις αφετηρίες των λιφτ πρώτος. Το ίδιο και χτες, όσο φορούσε τα Blizzard 7,2, θεωρητικά το τέλειο πεδιλο για τις χτεσινές συνθήκες.

Και κάπου προς το τέλος της ημέρας αποφασίζει να φορέσει τα Rustler 9 της Blizzard που είχε παραλάβει το πρωί για να τα δοκιμάσει.

Ε, από εκείνη τη στιγμή και μετά, τον έβλεπα με... το κυάλι. Η αύξηση της τα ταχύτητας του δεν ήταν απλά παρατηρήσιμη, ήταν εντυπωσιακή. Ακόμα και με σους σχεδόν από την κορυφή του Βάκχου δεν μπορούσα να τον φτάσω.

Ελπίζω σε κάποια στιγμή να μας γράψει ένα αναλυτικό review, αλλά αν κρίνω από τα τρία ίχνη που άφηνε πίσω του, και από τις κραυγες χαρας, μάλλον του άρεσε το πεδιλακι!

• Like 9

Νίφει!

Άποψη μου είναι ότι ένα πέδιλο

-αφήνοντας στην άκρη τεχνική του αναβάτη και κανόνες ασφαλείας-

πρέπει να σου εμπνέει αυτοπεποίθηση για να του φορτώσεις πολλά χλμ.

Προσωπικά, μετά από κάποια ταχύτητα, οι κραδασμοί που σου μεταφέρει σου λένε που πρέπει να βάλεις φρένο. Μετά γίνεται επικίνδυνο. Σε αυτό, νομίζω, παίζει σημαντικό ρόλο η σκληρότητα του πέδιλου. Επίσης, η ακτίνα στροφής.

Η ταχύτητα μου αρέσει, όταν, βέβαια, οι συνθήκες το επιτρέπουν.

Το σους το αποφεύγω. Νιώθω ανασφάλεια αν δεν είμαι στις ακμές. Όσο και να φαίνεται απλό, το να κάνεις σους, έχει και αυτό τη τεχνική του και εύκολη δεν είναι.

Όσοι έχουν ασχοληθεί αγωνιστικά με το Ski ίσως τη κατέχουν.

Κάνοντας το ίδιο Ski με διαφορετικά πέδιλα, έχω διαπιστώσει ότι πηγαίνω πιο γρήγορα με σκληρά πέδιλα, μεγάλης ακτίνας και χωρίς ροκερ. Το πιο "γρήγορο" που έχω δοκιμάσει ένα δανεικό mantra σε 192, νομίζω, του μπαμπαστρουμφ. Αλλά τέτοια πέδιλα θα τα ευχαριστηθείς μία και πέντε φορές θα τα πνίγεις λόγω συνθηκών.

• Like 4

Εξαρτάται και ποιος είναι αυτός που τα έχει ... μην τρελαθούμε !

... αλλά αν κρίνω από τα τρία ίχνη που άφηνε πίσω του, και από τις κραυγες χαρας, μάλλον του άρεσε το πεδιλακι!

Τα 2 ίχνη τα καταλαβαίνω... το τρίτο...;

Τόσο έντονη ευχαρίστηση;;;

:P

• Like 8

Ελπίζω σε κάποια στιγμή να μας γράψει ένα αναλυτικό review, αλλά αν κρίνω από τα τρία ίχνη που άφηνε πίσω του, και από τις κραυγες χαρας, μάλλον του άρεσε το πεδιλακι!

Έκλαψα με τα τρία ίχνη :P:P:P

• Like 3

Οπως είπε η κυρία: εχεις όπλο στην τσέπη σου ή χάρηκες που με είδες;

• Like 2

Practice makes perfect

Πολλές διαφορές, sidecut, σκληρότητα, rocker, σχήμα ουράς...

Practice makes perfect

Δεν υπάρχει κανένας φυσικός εδώ μέσα να πει, ρε Μάκη κάνε μια απλοποίηση. Πιο σκι πάει πιο γρήγορα στον κατήφορο αναφορικά με τις διαστάσεις του και το βάρος του; Στις ίδιες συνθήκες και γραμμή κλίσης ; (<-κάλεστε και στο 88888)

Αν η τάβλα δεν έχει τον κατάλληλο πυρήνα να αποφορά τον κραδασμό στην αύξηση της ταχύτητας , τότε μετά αρχίζει και χτυπάει "παλαμάκια" στο τερέν κατα ριπάς και μετράς αντίστροφα , 5,4,3,2 1.. για βουτιά με τα σαγόνια.

Κάτι ειπώθηκε για ροκερ πιο πάνω και γέλασα. Εμ , που πάτε βρε παλικάρια στο χαλί να γλιστρήσετε με τα τσαρούχια; (τατατατα κγχχχχχχξξξ, τατατατα....τέλος )

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 2

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Πάντως σε αγωνες που παρακολουθουσα μια φορα παλια σε αγωνιστικο snowboard ο σχολιαστης ειχε πει οτι προσπαθουν οσο πιο πολυ μπορουνε να ειναι σε μαχαιρι κ οχι το σανιδι φλατ πανω στο χιονι...το ιδανικο ειναι κιολας η αλλαγη να γινεται με ενα μικρο ανεπαισθητο αλματακι ωστε να πας εντελως απο το ενα μαχαιρι στο αλλο...στο σκι δεν ισχυει το ιδιο;

• Like 1

Snow is on my D.N.A.

1) Για 2 όμοια κατά τα λοιπά πέδιλα, το πιο μακρύ πάει πιο γρήγορα. Το πιο κοντό στρίβει ευκολότερα.

2) Το παλιό πέδιλο πάει πάντα πιο αργά. Ότι service και αν κάνεις εντός συνόρων (σε αυτούς που ξέρω), οι ιδιότητες του πάτου (να μην κρατάει το νερό) δεν αποκαθίστανται.

• Like 2

Η συγκριση ειναι αναμεσα σε ενα εξαιρετικο πέδιλο radical πιστας 1.74 μηκος 17μ radius και 72 mm underfoot εξαετίας (κουρασμενο...) και σε ενα brand new all mountain 1.8 μηκος 17μ radius και 94 mm underfoot.To rustler λιγο πιο μακρυ και καινουργιο με μια εξυπνη τεχνολογια ήταν σαφως πιο γρηγορο και εδινε περισσοτερη εμπιστοσυνη . Ναι ! δεν το συζηταμε το 7.2 ειναι ενα εξαιρετικο πεδιλο όμως οπως και να το κανουμε εχει χασει την αρχικη του "φρεσκαδα" .Παντως το rustler έβγαζε απίστευτες στροφές και ηταν κατι που το περιμενα εχοντας απο το 2012 την εμπειρια του scott crussade.Νεα σκι νεες τεχνολογιες....
Δεν προτιμω να τρεχω παντως.Εχω μεγαλωσει,δεν εχω καλη φυσικη κατασταση και κανω πιο συντηρητικό πιο "χορευτικο" σκι.
Ηταν και η χαρά του καινουργιου... :smiling::smiling:
Για τα rustler θα γραψω σε αλλο ποστ

Edited by skister
  • Like 6

Ωραίος.

Υ.Γ.: Να γράψεις και για το 3ο ίχνος... :P

• Like 4

Πεδιλάρα σύντροφε, καλοτσουλιτο!

(με το τρίτο ίχνος κλαίω ακόμα ?? )

Edited by sbird
  • Like 2

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Κάνοντας το ίδιο Ski με διαφορετικά πέδιλα, έχω διαπιστώσει ότι πηγαίνω πιο γρήγορα με σκληρά πέδιλα, μεγάλης ακτίνας και χωρίς ροκερ. Το πιο "γρήγορο" που έχω δοκιμάσει ένα δανεικό mantra σε 192, νομίζω, του μπαμπαστρουμφ. Αλλά τέτοια πέδιλα θα τα ευχαριστηθείς μία και πέντε φορές θα τα πνίγεις λόγω συνθηκών.

Συμφωνώ! Σκληρά πέδιλα με μέταλλα, αδιάφορο το πλάτος της μέσης, μου φαίνονται και μένα γρήγορα πέδιλα. Mantra M5, Deacon 84 και Enforcer πέρυσι στο ski test μου έλεγαν: έλα κοτούλα πάμε λίγο γρήγορα, πιάσε με αν μπορείς!

Και τα rustler είναι γρήγορα πέδιλα, δεν τα δίνει άλλωστε τυχαία ως fast η Blizzard. Απλά εγώ είμαι αργός, οπότε overpower δεν παίζει με τίποτα, στη περίπτωσή μου.

Και όπως είπε και ο ALCA γρήγορα πέδιλα εννούμε ότι, σου εμπνέουν εμπιστοσύνη να τα πας γρήγορα με ασφάλεια, αλλά και ότι (μερικά από αυτά) δεν βγάζουν τον εαυτό τους αν τα πας αργά. Σε παρασύρουν κατά κάποιο τρόπο.

Γνώμη μου πάντα. Εμπειρικά μιλάω, δεν είμαι ειδκός.

Edited by sbird

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

Το τρίτο ίχνος πάντως , ΑΝ διαγράφει γραμμή κατάβασης σημαίνει οτι εκείνο είναι ...πεσμένο...αλλιώς πως το διαγράφει, ..το ίχνος.. (θα μου πεις είναι τουλάχιστον ..μακρύ.)

Τα πέδιλα κατα το 99% της συνολικής γραμμής γλιστρήματος, δεν μπορούν να μην είναι πάνω στις ακμές. Στροφή και τραβέρσα είναι η καταβασή μας , σπανιότητα σε απόλυτη ευθεία και πάνω από κάποια μόλις μέτρα.

Σκέψεις. Ένα πέδιλο μπορεί να είναι μακρύ , αλλά αν δεν έχει τον κατάλληλο πυρήνα δεν μπορεί να είναι σχετικά γρήγορο. Δεν βάζουμε το βάρος βέβαια και την τεχνική δεινότητα του χιονοδρόμου , γιατί τότε άκρη δεν βγαίνει , γίνεται πολυπαραγοντικό.

Edited by Χρήστος Μ.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Προφανως. Εγώ το ανέβασα γιατί η διαφορά στην ταχύτητα ήταν εντυπωσιακή και εξόφθαλμη από τη μια στιγμή στην άλλη.

Για το άλλο θέμα, από το μεσημέρι και μετά εγώ πήγαινα φράχτη φράχτη και δεν τόλμησα να σκύψω για να λύσω μπότες κλπ...

• Like 6

Νίφει!

Προσφέρω test drive με τα πέδιλα της υπογραφής μου (Volkl Racetiger GS 180 / R19,1m) για γρήγορο transition (μέση 70mm) και "τάσεις φυγής"...

Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι τα πιο γρήγορα αλλά και ψόφια δεν τα λες με τίποτα.

Δοκιμασμένα την προηγούμενη βδομάδα μέχρι και σε μαύρο φρέσκο και ημι-μπαγιάτικο πεδίο με bumps, αλλά και πούδρα 20-40 εκ.

Πέδιλο χωρίς μέταλλο στον πυρήνα νομίζω δύσκολο να χαρακτηριστεί γρήγορο, το ίδιο κι αν έχει μικρή ακτίνα στροφής.

Η πρακτική λογική (η θεωρία μερικές φορές διαφωνεί βέβαια) λέει ότι έστω και με μικρή γωνία του πεδίλου να πατάει στις ακμές θα έχει μικρότερη επιφάνεια ολίσθησης απ' ό,τι όταν πατάει επίπεδα όλος του ο πάτος. Μετά συζητάμε και για κέρωμα και, και, και....

• Like 2

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor

Εντάξει και το τερέν να υποθέσουμε ότι είναι σταθερός παράγοντας στην σύγκριση. Είναι προφανές για παράδειγμα ότι σε Moguls πεδίο το μαλακό πέδιλο θα αποδειχτεί πιο γρήγορο..

Αλλά μυλωντας για ταχύτητα πεδιλου στην ουσία αναφερόμαστε για πατημένο χιόνι καλής ποιότητας. Μετά το νόημα χάνεται.

Το rustler ειναι ενα all mountain πεδιλο το οποιο εχει μια στρωση ti σχεδον εως το φτυαρι και την ουρα του σκι.Σαφως και δεν θα συγκριθει με ενα γνησιο σκληρο πεδιλο πιστας παρά ταυτα θα σε παει αξιοπρεπως και εκει.Ειναι ενα πεδιλο οπου μεσα στην μερα θα σε παει καλα σε πολλα τερεν πιο ευκολα και πιο ξεκουραστα.Τουλαχιστον τα crussade αυτο εκαναν.Απλα σημειωνω οτι σημερα ως brand new συμπεριφερεται καλύτερα απο ενα κουρασμενο πεδιλο εξαετιας εστω και πιστιάρικο.
Στην ηλικια που ειμαι ψαχνω πεδιλα που θα μου κανουν το σκι κατα το δυνατον πιο ξεκουραστο πιο ευκολο πιο ασφαλες με λιγοτερες καταπονησεις στο ταλαιπωρημενο μου κορμι....
Πχ. Εχει πουδρα και ολη μερα εκτος? Κ2 COOMBACK
Εχει πιστα και μετα ανοιξιατικα εκτος η ανακατεμενα? Rustler

Εχει μονο πίστα ? ενα high performance πεδιλο πιστας(7.2 fs r power).Oχι racing πεδιλο τουλαχιστον για εμενα πλεον...

• Like 6

Πχ. Εχει πουδρα και ολη μερα εκτος? Κ2 COOMBACK. Δε θα τα χαλάσουμε φιλαράκι ότι πεις

Εχει πιστα και μετα ανοιξιατικα εκτος η ανακατεμενα? Rustler Αmphivio ή αντίστοιχο μέση 68-74 ακτίνα 15-16, Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάτε με τα πιστοπέδιλα στα ανοιξιάτικα χιόνια. Ανακατεμένα rustler συμφωνώ αλλά ποιος ασχολείτε με ανακατεμένα...

Εχει μονο πίστα ? ενα high performance πεδιλο πιστας(7.2 fs r power).Oχι racing πεδιλο τουλαχιστον για εμενα πλεον...Αmphivio ή αντίστοιχο μέση 68-74 ακτίνα 15-16

Γούστα είναι αυτά, απλά πρέπει να γράφουμε ότι με το Rustler σε πίστα ξεχνάς και το σκι που ξέρεις για όσους δεν έχουν "τελειώσει" την τεχνική.

Όσες φορές σε πίστα έχω βγάλει τέτοιο "περίεργο" πέδιλο και έχω βάλει πιστοπέδιλα ήταν σαφώς πιο διασκεδαστικά τα πιστοπέδιλα. Όσες φορές έχω ξεκινήσει τη μέρα με τέτοια "φαρδυα" που υποτίθεται είναι σούπερ για πίστα πέδιλα έχω πει ότι είναι φανταστικά για πίστα. Έλα μου ντε που υπάρχουν φανταστικότερα.

Αυτό που κάνουν τέτοια πέδιλα μέση 85+ που υποτίθεται είναι σούπερ και για πίστα, είναι ότι "ισοπεδώνεις" και στην πίστα χωρίς να βάζεις μεγάλες γωνίες αλλά πιο ευθεία, με πιο ανοιχτές στροφές να σου δώσουν σταθερότητα και grip να πας σφαίρα, ενώ σε πολλές περιπτώσεις skidαρεις αρκετά μεγάλο μέρος της στροφής.

Έχεις μια ταχύτητα πχ 80 χλμ το αριστερά δεξιά σου είναι πχ 10 μέτρα κατεβαίνεις σε 20 δευτερόλεπτα. Μέγιστη γωνία grip πχ15 μοίρες και τρως κάποια g για μικρό χρονικό διάστημα.

Επίσης ποτέ δεν έχω δει πέδιλο φαρδύ να έχει καλύτερο rebound από πέδιλο στενό για το ίδιο επίπεδο πεδίλων πχ intermediate-advanced. Δυστυχώς φαρδύ και rebound δεν πάνε παρέα. Όσο πιο στενό καλύτερο rebound και edge to edge είναι νόμος.

Υπέροχο σπορ δε λέω και εμένα μου αρέσει να το κάνω. Προτείνω όμως κατι άλλο:

Γωνιασμένος όσο δε πάει άλλο με πιστοπέδιλο (στο απότομο του Βάκχου άντε να κάνω πρώτες 5 στροφές σλαλομάκι επειδή είμαι κότα και γέρος, Περικλή φουλ) κατάβαση με λιγες στροφές από άκρη σε άκρη. 80 χλμ πάλι, το αριστερά δεξιά πχ 60 μέτρα, κατεβαίνεις σε 25 δευτερόλεπτα μιας και έκανες μεγαλύτερη διαδρομή. Μέγιστη γωνία grip πχ35 μοίρες και τρως πιο πολλά g για πιο μεγάλο διάστημα.

Πάντα καθόμαστε και περιμένουμε να μην έρχεται κάποιος από πίσω και κοιτάμε κλεφτές ματιές πάνω μπας κατεβαίνει κάνας skister

Αυτό που ΔΕΝ θα προσφέρει ένα rystlerοπέδιλο είναι γωνιασμένος να περνάς τα bumps πχ που βγάζει ο Περικλής ή ο Βάκχος προς το τέλος της μέρας με τελική και να παραμένεις βιδωμένος στο χιόνι. Δοκιμάστε το με rustler αλλά φροντίστε να έχετε ανοίξει κάμερα. Αν δεν το έχετε κάνει με πιστοπέδιλα θα δείτε κάτι παιδάκια καρφωμένα σε τρελές γωνίες να το καρακαρβάρουν και μόλις πας να δεις από που πέρασαν θα δεις ότι δεν είναι ακριβώς κοτλέ ίσιο.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιττα αλλά προσωπικά στο σκι μου αρέσει ο έλεγχος της ταχύτητας, τα g, οι γωνίες και όχι σκέτη η ταχύτητα. Υπάρχουν πολλά σπορ για πιο πολύ ταχύτητα, αλλά όσα από αυτά έχω δοκιμάσει τελικά μου άρεσε ο έλεγχος της ταχύτητας και όχι σκέτη η ταχύτητα.

Φυσικά είναι πολύ ωραίο να κάθεσαι στην κορφή του Βάκχου ή της Στύγας, να περιμένεις να αδειάσει η πίστα και να το τραβήξεις ένα ευθεία ή με πολύ απαλές στροφές. Με rustlerοπέδιλα θα φτάσεις πιο γρήγορα κάτω, με πιστοπέδιλο θα κάνεις μεγαλύτερη διαδρομή.

Από όσα έχω δει πάντως το πιο γρήγορο πέδιλο είναι αυτό που σου εμπνέει εμπιστοσύνη. Και γενικά όλα τα πέδιλα εμπνέουν εμπιστοσύνη σε διαφορετικό βαθμό αν πας ευθεία ή αν τα γωνιάσεις λίγο ή παραπάνω. Η αληθεια είναι ότι πολλά με μέση 80-100 μπορούν να εμπνεύσουν τεράστια εμπιστοσύνη με μικρές γωνίες. Πολύ αμφιβάλλω αν κάποιος μπορεί να κατέβει χωρίς skid τον Βάκχο με γωνίες 35μοίρες και 60 μέτρα δεξιά αριστερά με 80χλμ με πέδιλο με μέση πάνω από 80 πάντως. Με 75 μέση υπάρχουν πολλοί και με 65 μέση υπάρχουν κάθε μέρα πιτσιρίκια να τα καμαρώνουμε.

Οπότε αν θες g, rebound και γωνίες δεν πας σε πάνω από 75. Φυσικά ο σκοπός είναι χαμογελάμε στο σκι και να χαμογελάει και ο Λάππας (και να γράφουμε και καμιά ασυναρτησία στο snowclub να περνάει η ώρα) οπότε γκαζώστε όσο σας κάνει χαρούμενους με ότι σας κάνει χαρούμενους με ασφάλεια.

Θα έχει πολύ ενδιαφέρον να βάλουμε trace και κάμερα ταυτόχρονα ένα rustler και ένα Amphivio 10 διαφορετικοί σκιερ.

• Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Συμφωνουμε σε πολλά.!!!Η διαφωνια μας ειναι στο 2.Για πιστα - ανοιξιατικα και ανακατεμενα στην ιδια μερα.Στο 3 αυτο λεω και εγω.Ενα πιστιαρικο με μεση 68-76 θα ελεγα εγω και ακριβως αυτο το ευρος σε ραντιους.
Και εμενα ακριβως αυτο μου αρεσει: o ελεγχος της ταχυτητας και οχι η ταχυτητα.

Μα φυσικα και τα στενοτερα εχουν καλυτερο ριμπαουντ και αλλαγη στις ακμες.Φυσικα αν θελεις τζι ριμπαουντ και γωνιες πας κατω απο 76.
Στο εκτος πιστας πεδιο εγω τουλαχιστον δεν ψαχνω απολύτως καθολου την ταχυτητα.
Ενα πεδιλο με 90 μμ underfoot για μενα τουλαχιστον (ειμαι και λιγο βαρυ αγορι....) μου κάνει πολυ καλυτερα σε κινηση εκτος πίστας.Τωρα αν εσυ μιλας για τα ανοιξιατικα της κουτσης Μαριας αυτο ειναι αλλο θεμα. Αλλα σε μια μερα θα κανεις πιστα θα κανεις ανοιξιατικα θα κανεις μπαχαλοχιονα θα κανεις φυσηγμενα ενα τετοιο πεδιλο εεεε ειναι πιο versatile.Ειμαι βαρυς Μιχαληηηηηηη και ναι παταω καλυτερα σε αυτα τα πεδιλα με το σκι που κανω εγω.

Εχεις ενα βιντεακι που καναμε πριν 2 χρονια εγω εσυ ο Λαππας και ο Σακης λουκια και ρεμα.Τι ωραιο χορευτικο σκι...Μαλιστα καθομαι και λιγη ωρα παραπανω στην στροφη να σιγουρευτω για πετρα βραχο κλπ .Για κοιτα τι ωραια πανε...οχι γρηγορα ουτε καρβαριστά αλλα διασκεδαστικα!ΝΑΙΙΙΙΙ διασκεδαστικά!

Παντως g φίλε μπορεις να παρεις και με τα Μαντρά και με τα ενφορσερ και με τα μποναφαιντ και με τα χαρντσαιντ και ναι εχεις πολυ καλυτερο πάτημα στο πεδιο εκτος με δαυτα απο οτι με το αμφιβιο.Τωρα για ακμη σε ακμη ειπαμε...πάσο.
Αυτες οι γωνιες ειναι προχθες με τα ραστλερ.....καλά ειναι και εκει. :Hug:

post-1920-0-35658100-1580765551_thumb.jpg

• Like 3

α τα βιντεακια της σαλομον δεν υπαρχουν! ειναι τελεια!!! σε πιστα ομως.

Αυτό που ΔΕΝ θα προσφέρει ένα rystlerοπέδιλο είναι γωνιασμένος να περνάς τα bumps πχ που βγάζει ο Περικλής ή ο Βάκχος προς το τέλος της μέρας με τελική και να παραμένεις βιδωμένος στο χιόνι.

Ναι μωρέ νταξ...

Και τι έγινε..

Τα περνάει όμως απολαυστικά, αργά και από πάνω ;)