Jump to content
gatz

ΧΚ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ 2022-2023

Recommended Posts

Σημασία έχει κυρίως η απάντηση του ΧΚΠ

για την οποία δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος 

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χαχαχαχαα καλό,  αλλά ανοίξτε το στο κοινό τώρα, καταντάει γελοίο (και ναι το ξέρω ότι υπάρχει στο Facebook)

 

ΥΓ: Βλέπω μια τυχαία αύξηση της δραστηριότητας σε θέματα χιονοδρομίας στην Ελλάδα τώρα που κλείσανε κάτι εκκρεμότητες σε εκδρομές σε αλλά topic. Κοιτα να δεις συμπτώσεις! 😂

Edited by Al_Foutzin

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Just now, Al_Foutzin said:

Χαχαχαχαα καλό,  αλλά ανοίξτε το στο κοινό τώρα καταντάει γελοίο (και ναι το ξέρω ότι υπάρχει στο Facebook)

 

ΥΓ: Βλέπω μια τυχαία αύξηση της δραστηριότητας σε θέματα χιονοδρομίας στην Ελλάδα τώρα που κλείσανε κάτι εκκρεμότητες σε εκδρομές σε αλλά topic. Κοιτα να δεις συμπτώσεις! 😂

Μην ξεχνάμε τις προτεραιότητες …….

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θερμή παράκληση:

1. Εάν δεν είναι τυπογραφικό λάθος, μπορείτε να μας εξηγήσετε ποια ήταν η βελτίωση της ενημέρωσης το 21-22? Το 20-21 το είχε παλέψει ο Χονδρός για λίγες ημέρες.

2. Εάν δεν είναι συντακτικό λάθος και εάν είναι η θέση του Συλλόγου "Απόλυτα επιτυχημένη χρονιά χιονοπτώσεων και προσέλευσηςτο 22-23" και εκεί να τελειώνει η αναφορά. Αμέσως πρέπει να ακολουθεί ότι είναι σαφές ότι ζήσαμε "τραγική αποτυχία στην λειτουργία 20 τουλάχιστον ημέρες".

3. Η φράση "δύνανται να θέσουν σε κίνδυνο" θίγει οποιαδήποτε έννοια λογικής για τις 30/01/2022. Παρακαλώ όπως προστεθεί και το "παρουσία της διοίκησης και διεύθυνσης των ΕΤΑΔ και ΧΚΠ", "μόνο κατά τύχη δεν είχαμε σοβαρούς τραυματισμούς".  

 

 

meteogramm.png


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και στα μελη δεν ανοιγει η ανακοινωση....

Share this post


Link to post
Share on other sites

μια ενημέρωση με καθυστέρηση...απλά για να υπάρχει στο forum  για λόγους "αρχείου"...

σχετικά με ενοικίαση "φιλέτων" χκπ  κατά  την προηγούμενη περίοδο 

https://www.newsbomb.gr/bomber/apokalypseis/story/1252657/skandalo-megatonon-doro-ston-mr-yabanaki-to-xionodromiko-kentro-parnassoy

Μπορεί να υπάρχει διαφάνεια (αφορά και την ενημέρωση) , όταν υπάρχει ιδιοτέλεια?

Πως μπορεί να εξασφαλιστεί η διαφάνεια και όχι η νομιμοφάνεια?

 

καλή Σαρακοστή

  • Like 1
  • Sad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε όσους δεν ανοιγουν τα αρχεία παρακαλουνται να περιγράψουν τις συνθήκες (απο κινητό ή laptop, browser, κατευθειαν στις ανακοινωσεις ή ανακατευθυνση κλπ) μπας και λυθεί το μυστηριο.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/27/2023 at 5:36 PM, gatz said:

Σημασία έχει κυρίως η απάντηση του ΧΚΠ

για την οποία δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος 

Και γιατί να μας απαντήσουν , δυστυχώς  εδώ υπάρχει η νοοτροπία του δημοσίου να θεωρεί τον πολίτη χλεμπουρα 

αλλά και εμείς θα πρέπει να προσέξουμε την μεταξύ μας  συμπεριφορά 

Edited by vaggelis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, vaggelis said:

αλλά και εμείς θα πρέπει να προσέξουμε την μεταξύ μας  συμπεριφορά 

Τι εννοείς 

Share this post


Link to post
Share on other sites
54 minutes ago, gatz said:

Τι εννοείς 

Πόσες φορές σε έχει εκνευρίσει όχι οι παροχές του χιονοδρομικού αλλά η συμπεριφορά των χιονοδρόμων ,μα θα μου πεις και εσύ σαν πολύ μεγάλωσες , άφησε τα    ……. Τίποτε δεν πρόκειται να αλλάξει 

Share this post


Link to post
Share on other sites
48 minutes ago, vaggelis said:

Πόσες φορές σε έχει εκνευρίσει όχι οι παροχές του χιονοδρομικού αλλά η συμπεριφορά των χιονοδρόμων ,μα θα μου πεις και εσύ σαν πολύ μεγάλωσες , άφησε τα    ……. Τίποτε δεν πρόκειται να αλλάξει 

Μην είσαι απόλυτος. Κάποιος μου είπε κάτι πολύ σωστό. Το ποσοστό που φοράνε κράνος είναι μεγάλο. Κάποτε ήταν 0. Μπορεί να μην σημαίνει τίποτα μπορεί και να σημαίνει ότι κάτι σιγά σιγά αλλάζει.

Διφημίσεις. Μην ξεχνάτε τα πλαστικά καλαμάκια να τα βάζετε σε τσέπη για να είστε σίγουροι ότι καταλήγουν σε σκουπίδια και όχι εκεί. Πίσω από το σαλέ η φώτο

 

 

331729705_5885615971488337_526507136647538876_n.jpg

  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, ΜΙΚ said:

Μην είσαι απόλυτος. Κάποιος μου είπε κάτι πολύ σωστό. Το ποσοστό που φοράνε κράνος είναι μεγάλο. Κάποτε ήταν 0. Μπορεί να μην σημαίνει τίποτα μπορεί και να σημαίνει ότι κάτι σιγά σιγά αλλάζει.

Δεν έχω ακόμα καταλάβει εάν το κράνος το φοράνε με γνώση για την ασφάλεια μας η είναι ένα αξεσουάρ στην εμφάνιση … το μόνο ενθαρρυντικό είναι ότι κάποιοι αισιοδοξούν …..  

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, vaggelis said:

η νοοτροπία του δημοσίου να θεωρεί τον πολίτη χλεμπουρα 

 

17 hours ago, ΜΙΚ said:

Μην ξεχνάτε τα πλαστικά καλαμάκια να τα βάζετε σε τσέπη

 

12 hours ago, vaggelis said:

το κράνος το φοράνε με γνώση για την ασφάλεια μας

τι θέλουμε από τον άλλον  ...πχ  ..... το ΧΚΠ ?

να απολαύσουμε χιονοδρομία? άθληση? ξεκούραση -χαλάρωση?

να ξοδέψουμε λίγα , να περιμένουμε ελάχιστα, να μην  κουβαλάμε τίποτα αλλά να έχουμε ό,τι επιθυμήσουμε?

να απολαύσουμε Φύση? αλπική ατμόσφαιρα?  φιλοπεριβαλοντική ευαισθησία?  τεχνολογική εξέλιξη? 

να χαρούμε την παρέα μας ? να ποστάρουμε? να μην μας δυσαρεστήσει κανένας μαμάκας? να ικανοποιήσουμε προσωποποιημένες μας ανάγκες ? να μας σέβεται ο πάροχος υπηρεσίας?

να αισθανθούμε ασφάλεια? περιπέτεια?

Τα θέλουμε όλα! 

ωραία! ....

το επόμενο ερώτημα είναι .....

Εμείς τι είμαστε πρόθυμοι να προσφέρουμε για αυτά που λέμε ό,τι θέλουμε?

π.χ μπορούμε να προσφέρουμε λίγο  χρόνο, ταπεινότητα και καλή διάθεση για συνεννόηση μεταξύ μας ?

Edited by PanosDrivas
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 minutes ago, PanosDrivas said:

τι θέλουμε από τον άλλον  ...πχ  ..... το ΧΚΠ ?

1. Να κάνει ένα ένα και όσα είναι εφικτό από αυτά που κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά.

Είναι μια κακή μέρα για την Ελλάδα, δυστυχως η ασφάλεια είναι πάνω από όλα.

2. Να μας προσφέρει σκι με αντίστοιχη ασφάλεια με όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά.

  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, ΜΙΚ said:

Είναι μια κακή μέρα για την Ελλάδα, δυστυχως η ασφάλεια είναι πάνω από όλα.

Οχι δυστυχώς η σημερινή τραγική μέρα αποδεικνύει ότι το κέρδος είναι πάνω από όλα και από την ασφάλεια.

Πριν από ένα μήνα ακριβώς, με αφορμή το ΧΚΠ, έγραφα εδώ σε αυτό το topic για το πως η συστηματική και οργανωμένη απαξίωση οδηγεί με ακρίβεια σε επικίνδυνες καταστάσεις και ενίοτε σε τραγωδίες. 

Ό,τι είναι δημόσιο συστηματικά απαξιώνεται. Ότι δεν βγάζει κέρδος, δεν αξίζει. Ό,τι ιδιωτικοποιείται συστηματικά μένει απαξιωμένο, αρκεί να βγάζει κέρδη. Αυτή είναι η αλήθεια είτε σας αρέσει, είτε όχι. 

 

(Προς διαχειριστές: μην τυχόν και διαβάσω ότι είναι πολιτική συζήτηση πάλι αυτό, υπάρχουν και όρια που αντέχει η νοημοσύνη μας)

Edited by Al_Foutzin
  • Like 2

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, PanosDrivas said:

τι θέλουμε από τον άλλον  ...πχ  ..... το ΧΚΠ ?

Να πω ότι το ΧΚΠ δεν μπορεί να θεωρηθεί άλλος , τρίτος ,το ΧΚΠ είμαστε εμείς 

Και να αναρωτηθούμε το τι περιμένει ο ένας από τον άλλο και σε πολλά δεν είναι απλά το τι περιμένουμε αλλά υπάρχει και το τι απαιτούμε για να αποφεύγουμε τραγωδίες  

{ταπεινότητα και καλήδιάθεση για συνεννόηση μεταξύ μας ?}

αχ και να μπορούσαμε να έχουμε λίγο ταπεινότητα !

Edited by vaggelis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Al_Foutzin said:

Οχι δυστυχώς η σημερινή τραγική μέρα αποδεικνύει ότι το κέρδος είναι πάνω από όλα και από την ασφάλεια.

Πριν από ένα μήνα ακριβώς, με αφορμή το ΧΚΠ, έγραφα εδώ σε αυτό το topic για το πως η συστηματική και οργανωμένη απαξίωση οδηγεί με ακρίβεια σε επικίνδυνες καταστάσεις και ενίοτε σε τραγωδίες. 

Ό,τι είναι δημόσιο συστηματικά απαξιώνεται. Ότι δεν βγάζει κέρδος, δεν αξίζει. Ό,τι ιδιωτικοποιείται συστηματικά μένει απαξιωμένο, αρκεί να βγάζει κέρδη. Αυτή είναι η αλήθεια είτε σας αρέσει, είτε όχι. 

 

(Προς διαχειριστές: μην τυχόν και διαβάσω ότι είναι πολιτική συζήτηση πάλι αυτό, υπάρχουν και όρια που αντέχει η νοημοσύνη μας)

Π.χ. Δημόσια Παιδεία, Δημόσια Υγεία => κέρδος 0 => απαξίωση και ιδιωτικοποιήση.

Και δυστυχώς το πολύ σκληρό σημερινό γεγονός είναι άλλο ένα παράδειγμα του "άριστου" ιδιωτικού τομέα που έρχεται και "διορθώνει" όλα τα κακώς κείμενα του άχρηστου δημόσιου τομέα, στην υπηρεσία του πολίτη (συγνώμη πελάτη). 😞

 

 

  • Like 3

Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minutes ago, itiotis said:

Π.χ. Δημόσια Παιδεία, Δημόσια Υγεία => κέρδος 0 => απαξίωση και ιδιωτικοποιήση.

Και δυστυχώς το πολύ σκληρό σημερινό γεγονός είναι άλλο ένα παράδειγμα του "άριστου" ιδιωτικού τομέα που έρχεται και "διορθώνει" όλα τα κακώς κείμενα του άχρηστου δημόσιου τομέα, στην υπηρεσία του πολίτη (συγνώμη πελάτη). 😞

 

 

Αλήθεια Τωρα? Μα τι λέτε κύριε! Έχουν φαγωθεί δισ στον οσε όταν ηταν στο δημόσιο και γίνονται όλα χειροκίνητα. Να σας θυμήσω τα τρένα που δεν έμπαιναν στις ράγες 200εκ ζημιά. Πλάκα μας κάνετε? Τι να προλάβουν να φτιάξουν οι ιδιώτες μέσα σε 2 χρόνια? Να σας θυμήσω ότι δεν υπάρχει γραμμή για Πάτρα ακόμα το 2023! Αφήστε την καραμέλα του ιδιωτικού τομέα! Νισάφι πια! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ντράπηκε η ντροπή, να γράφονται τέτοια πράγματα τη συγκεκριμένη μέρα. Λίγη συστολή δεν βλάπτει.

Δεν θα μπω σε συζήτηση γιατί δεν αφορά το παρόν τόπικ και τα ζητήματα του ΧΚΠ.

  • Like 1

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nαι το θέμα είναι το ΧΚΠ.

Ψάχνω στο αρχείο να βρω αν έχει κάνει ποτέ κατ' αντιστοιχία απεργία το προσωπικό του ΧΚΠ και αν έχουν πάει υπομνήματα στους αρμόδιους για θέματα ασφάλειας. Μόνο τις επιστολές του ΕΣΤΧ βρίσκω που δεν απαντήθηκαν.

Προδιαγεγραμμένα ατυχήματα στο ΧΚΠ? Θα περιμένουμε το επόμενο? Στελέχη του ΧΚΠ? Χιονοδρόμοι?

 

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ψάχνω να βρω αν υπάρχει άλλο χιονοδρομικό στον κόσμο που ΕΠΙΤΗΔΕΣ κλείνει τις κάμερες?

  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Αυτό το αυτοκινητο το έχω πετύχει να κυκλοφορεί πριν καμία δεκαριά χρόνια. 
    • https://www.notia.gr/2024/05/αργυρούπολη-για-γέλια-και-για-κλάματα/ Αν δεν κάνω λάθος το εγκαταλελειμμένο αυτοκίνητο του άρθρου, που το παράτησαν στη μέση του δρόμου για να σκάψουν για οπτική ίνα, είναι μια Jaguar MK2.  Πολύ κρίμα.   
    • Η ταινία από την πρώτη κατάβαση του K2 με σκι: https://www.redbull.com/gr-el/films/k2-i-adynati-katavasi
    • Δεν είναι «καιρικό φαινόμενο, αλλά σίγουρα ήταν εντυπωσιακό: In pictures: Northern Lights dazzle around the world  
    • https://oslomylove.blogspot.com/2024/05/blog-post.html Στην προηγουμενη αναρτηση μου ανεφερα πως σπουδάζω. Ειναι δυο ετη φοιτησης πανω σε παιδια με ειδικες αναγκες. Το οποιο περιλαμβανει και παιδια με μαθησιακες δυσκολιες και προβληματα συμπεριφορας και κοινωνικοποιησης. Αποφασισα να ασχοληθω με αυτο οχι γιατι θελω να εργαστω αποκληστικα με αυτα τα παιδια, αλλα για να τα καταλαβω. Εχουμε παρα πολλα παιδια με προβληματα συμπεριφορας και κοινωνικοποιησης στο σχολειο, ιδιαιτερα μετα το τελος της πανδημιας. Σκεφτητε πως σχεδον για ενα χρονο (μπορει και περισσοτερο, δεν θυμαμαι) αυτα τα παιδια ειτε κλειστηκαν σπιτι για 2 μηνες (τοτε που τα χολεια εκλεισαν) αλλα και οταν ανοιξαμε η κατασταση θυμιζε φυλακή. Καμια επαφη μεταξυ των παιδιων διαφορετικων ταξεων (ακομα και αν ηταν αδερφια ή ξαδερφια), προαυλιασμος σε ξεχωριστους χωρους σε  συγκεκριμενα ωραρια. Καθε ταξη ξεχωριστα. Ασε μη τα αναφερω τωρα, δεν ηταν και πολυ ευκολη περιοδος. Ευτυχως τελειωσε αλλα αφησε πολλα τραυματα. Δεν ξερω πως ηταν στην Ελλαδα, εννωω στο σχολειο. Γενικα  το πως περασατε ξερω απο την μητερα μου. Ακομα κυκλοφορειτε με μασκες σε νοσοκομεια και κλειστους χωρους τουλαχιστον. Εδω τις εχουμε πεταξει εδω και παρα πολυ καιρο.    Ετσι λοιπον αποφασησα να ασχοληθω λιγο πιο πολυ πανω σε αυτα τα παιδια, κυριως για να τα καταλαβω και για να τα βοηθησω οσο μπορω και εαν μπορω. Μου κανουν που μου κανουν τη ζωη δυσκολη, ε ας την κανω λιγο ευκολοτερη. Τελειωνω τον Ιουνιο. Πρεπει να παραδωσω μια τελικη εργασια 5000 λεξεων. Φυσικα στα Νορβηγικα. Παλουκι. Στα δυο αυτα χρονια εγραψα 4 εργασιες της ταξεως 2500 λεξεων, και καθε φορα ζοριζομουν να βρω αυτες τις λεξεις. Και τωρα επρεπε να ειναι 5000!! Ευτυχως το θεμα το διαλεξα μονη μου και φυσικα ειπα να γραψω για την κοινωνικοποιηση των παιδων και πως το σχολειο μπορει να βοηθησει σε αυτο. I played  it smart που λενε και στο χουριο μου. Το θεμα αυτο ειναι τεραστιο απο μονο του οποτε σιγουρακι θα βρω αυτες τις 5000 λεξεις. Εχω αρχησει και τη γραφω απο τον Μαρτιο. Δουλευω μαζι της μονο σαββατοκυριακα και αργιες. Δευτερα με Παρασκευη γυριζω πτωμα απο την δουλεια ουτε μηνυμα στο κινητο δεν μπορω να γραψω, σιγα μη γραψω για την εργασια. Ευτυχως υπηρχε ενδιαμεσα ενα Πασχα, κατι Σαββατοκυριακα με μπιχλα καιρο που δεν ηθελα να βγω εξω, αλλα θυσιασα και μερικα ηλιολουστα Σαββατα γιατι θελω να τελειωνω με αυτο. Σημερα την ολοκληρωσα και ειμαι πολυ χαρουμενη για αυτο. Μενει να την δει η καθηγητρια μου και να μου πει αν ειναι οκ ή αν χρειαζεται να σβησω κατι και να γραψω κατι αλλο. Συνεβει αυτο την προηγουμενη εβδομαδα. Αναγκαστικα να σβησω 1000 λεξεις και να τις ξανααναπληρωσω γραφοντας κατι αλλο (αλλιως θα ειχα τελειωσει απο την προηγουμενη εβδομαδα). Ελπζω να μην ξανασυμβει Εμενα παντως μου αρεσει παρα πολυ και αν θα με βαθμολογουσα θα μου εβαζα  αυστηρα Α. Το οτι στα γεραματα μου θα εγραφα εκθεση (διπλωματικη οπως θελετε πεστε το) ακαδημαικου τυπου (ναι, ναι δεν ειναι παιξε γελασε) ΣΤΑ ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ουτε που το περιμενα να μου συμβει. Μεχρι τωρα ολες μου οι εργασιες εχουν βαθμολογηθει με Β  (με πολυ καλα σχολια απο κατω) που κατα την καθηγητρια μου σημαινει πολυ καλη βαθμολογια γιατι δεν εχει δωσει ποτε Α. Βεβαια δεν την ρωτησαμε αν ειναι τοσο αυστηρη και στην τελικη εργασια. Προφανως θα ειναι γιατι αυτη θα κρινει το πτυχιο. Παντως μεχρι τωρα εχω ακολουθησει ολους τους τεχνικους κανονες της. Το ποσες λεξεις θα εχει η καθε παραγραφος,  τις αποστασεις, την αναπτυξη της και το argumentation. Δεν το κανω για τον βαθμο, αλλα γιατι ειμαι τελειομανης. Και γιατι θελω να ειναι ωραια. Πεσαμε στην περιπτωση.  Αλλωστε μετα την παραδωση της εργασιας θα ακολουθησει προφορικη εξεταση πανω στην εργασια μου και αυτη θα κρινει τον βαθμο που θα παρω. Και Β πχ να μου δωσει  (λεμε τωρα) μπορει η προφορικη εξεταση να μου ανεβασει τον βαθμο. Το προφορικο το θεωρω πιο δυσκολο παντως (γραφω καλυτερα απο οτι μιλαω), αλλα για αυτο θα αγχωθω μετα τις 2 Ιουνιου.  Και για να σας δωσω να καταλαβαιτε τι εχω κανει σας βαζω μια φωτογραφια απο τα βιβλια που χρησιμοποιησα για να την γραψω. 12 ττον αριθμο
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. frozen_petros
      frozen_petros
      (50 years old)
    2. Georgios_Elena
      Georgios_Elena
      (43 years old)
    3. giannhs aspra spitia
      giannhs aspra spitia
      (39 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,320
    • Total Posts
      460,864
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,738
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Panos90
    Joined
×
×
  • Create New...