Jump to content

Recommended Posts

By the Way, κάπου είχα διαβάσει ότι για να διπλασιάσουμε την εμβέλεια πρέπει να τετραπλασιάσουμε την ισχύ. Γνωρίζει κανείς αν αυτό ισχύει;

 

Τετραπλασιασουμε η μηπως οκταπλασιασουμε...(στον κυβο του 2)?? <_<

 

Κανενα ηλεκτρολογο μηχανικο εχουμε; :lol:

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

η ισχυς ειναι ενα βασικο κομματι της εμβελειας οπως και η κεραια και μαζι με ολα αυτα η διαδοση τουσηματος αλλα και η συσκευη του αλλου που θελουμε να μας ακουσει

αν ο αλλος εχει κανενα κουφο μηχανημα οση ισχυ και να βαλεις αστο

 

μπορεις ομως και με μικρη ισχυ να εχεις μεγαλη εμβελεια πχ μια μικρη εξωτερικη κατευθυνομενη κεραια να κανει θαυματα

υπαρχουν κεραιες διαφορες που κανουν καταπληκτικη δουλεια οπως και κεραιες αυτοκινητου

 

χρηστο θελω να με ενημερωσεις οταν κανεις καποιο τεστ

Share this post


Link to post
Share on other sites
By the Way, κάπου είχα διαβάσει ότι για να διπλασιάσουμε την εμβέλεια πρέπει να τετραπλασιάσουμε την ισχύ. Γνωρίζει κανείς αν αυτό ισχύει;

 

Χρήστο δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο.

Και από όσο θυμάμαι και από τα φοιτητικά μου τα χρόνια δεν υπάρχει κάποιο φυσικό μέγεθος στην Διάδοση Ηλεκτρομαγνητικών Κυμάτων που να ορίζεται ως εμβέλεια.

 

Θα συμφωνήσω βέβαια με τον συνάδελφο Κώστα για ισχύ, κεραίες, ευαισθησία δέκτη (κουφό μηχάνημα όπως λένε οι ραδιοερασιτέχνες) ανάγλυφο εδάφους ,καιρικές συνθήκες που τα έχουμε ξαναπεί και στό παρελθόν.

 

Ίσως αυτό που αναφέρεις, ( η σχέση πολλαπλασιασμού ), να στηρίζεται σε κάποιο εμπειρικό κανόνα.

Κάποια στιγμή θα το κοιτάξω και θα επανέλθω για να είμαστε και 100% σίγουροι σε αυτά που γράφουμε.

 

Βασίλης

Share this post


Link to post
Share on other sites

η ισχυς καλη ειναι αλλα αναλογα με τις συχνοτητες εχει και τις αναλογες επιπτωσεις

 

αυτα τα ειχαμε πει καποια στιγμη

 

οσο ανεβαινουν οι συχνοτητες εκπομπης μειωνεται η ισχυς εξοδου γιατι ειναι επικινδυνες για την υγεια μας γιαυτο και δεν πειραζουμε τις εργοστασιακες ρυθμισεις παρα μονο οτι προβλεπει ο κατασκευαστης

 

η θωρακιση στα μηχανακια χεριου ειναι υποτυπωδης πολλες φορες

 

ειναι κανονας να εκπεμπουμε με τη λιγοτερη αναγκαια ισχυ

οσοι εχουν μηχανακια στο σπιτι εγκαθιστουν μια κεραια εξωτερικη η οποια δινει καλυτερα αποτελεσματα με λιγοτερη ισχυ

αυτα τα λιγα

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν και άσχετος αυτό που πρότεινα στον Χρήστο εχθές το βράδυ είναι να μην μπεί στο κόπο να το πειράξει έτσι και αλλιώς ότι και να κάνεις στο δικό σου

μηχάνακι όταν ο συνομιλητής σου δεν έχει κατι αναλογο τότε οτι και να κανεις στο δικό σου είναι άχρηστο...

½watt έχουμε οι υπολοιποι αν εσυ μπορεις να μας μιλας απο πιο μακρυα εμεις δε θα μπορουμε :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό είναι εν μέρει σωστό. Ένα μηχάνημα με μεγαλύτερη ισχύ θα μπορεί να ακουστεί μακρύτερα (all other things being equal) από τα φθηνά PMR, και αυτό είναι κάτι που το είδαμε στην πράξη την χιονοδρομική περίοδο που μας πέρασε. Αν τώρα αυτό το μηχάνημα έχει και πολύ καλή κεραία (ο λόγος που χτύπησα το Yaesu), τότε -θεωρητικά- θα μπορεί να ακούσει από μεγαλύτερη απόσταση τα ασθενικά σήματα των μικρών PMR.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

το νέο μου απόκτημα!!!!

 

YAESU FT-60R

 

post-2057-1220654812_thumb.jpg

 

πως σας φαίνεται?


Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλορίζικο. B)

 

το νέο μου απόκτημα!!!!

 

YAESU FT-60R

 

ft_60_3.jpg

 

πως σας φαίνεται?

 

Παράνομο! Είναι ένα 5άβατο ραδιοερασιτεχνικό VHF/UHF. Έλεγξες αν μπορεί να εκπέμψει στις συχνότητες των PMR ώστε να μπορείς να μιλάς με το snowclub στο βουνό; Εκτός και αν το θέλεις για άλλη χρήση.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Παράνομο! Είναι ένα 5άβατο ραδιοερασιτεχνικό VHF/UHF. Έλεγξες αν μπορεί να εκπέμψει στις συχνότητες των PMR ώστε να μπορείς να μιλάς με το snowclub στο βουνό; Εκτός και αν το θέλεις για άλλη χρήση.

 

 

το ξέρω άλλα γιαυτό το λόγο το πήρα!!! γιατί μπορώ να το έχω και στην θάλασσα που το χρειάζομαι άλλα και στο βουνό για να επικοινωνώ μαζί σας!


Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω βρηκα κατι ωραια στο practiker και λεω να χτυπησω ενα ζευγαρι.εχουν εμβλεια 5 χιλιομετρα λεει.παντως την δουλεια τους στο βουνο θα την κανουν πιστευω

Αλεξη καλοριζικο φιλε

καλες επικοινωνιες


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αγόρασα από media markt το TOPCOM Twintalker 7000 (http://www.topcom.net/communication/product/110/twintalker7000.html) το ειχε πρόσφορα από 100 ευρώ σε 69. Είναι σα μικρό κινητό και με εμβέλεια μέχρι 5 km …….θα δείξει...... Το έχει αγοράσει κανείς άλλος? Επίσης τελικά το VOX το χρησιμοποιείτε ή είναι καλύτερα να το έχουμε απενεργοποιημένο?

 

Slider.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απ' ο,τι βλεπω απο τη σελιδα, ειναι δυο PMR κλπ κλπ, μπαταρια λιθιου. Μαλλον καλο ακουγεται. Εχουμε πει πολλες φορες οτι λιγο-πολυ ΟΛΑ τα PMR εχουν την ιδια εμβελεια, διοτι η ισχυς εξοδου ειναι περιορισμενη. (Εκτος απο τα προγραματιζομενα ραδια που χρειαζονται ερασιτεχνικη αδεια :lol: για να τα λειτουγεις νομιμα).

 

Το Vox, αν καταφερεις να το ρυθμισεις σωστα ειναι οκ. Εγω πχ εχω την κακη συνηθεια να σφυριζω μεσα απο τα (σφιγμενα) δοντια μου. Στην Αυστρια, προπερσι η γυναικα μου μου τα εψαλε γιατι για μια ολοκληρη (αργη) κατεβασια..ακουγε το Ραδιο-ΜακηςΜ και την ειχε πρηξει... :lol:

 

Αν λαχανιαζεις και ενεργοποιειται το Vox...θα εκπεμπεις σαν ταινια πορνο... :lol::lol::lol:

 

Απο την αλλη, αν το ρυθμισεις ετσι που να χρειαστει λιγο πιο εντονη ομιλια για να κλωτσησει...μπορεις να μιλας την ωρα που κανεις σκι, να δινεις οδηγιες στη γυναικα σου να διορθωσει τα λαθη της...να παρεις πιο ευκολα διαζυγιο τελος παντων...z7shysterical.gif

 

Ενα αλλο μειον, τουλαχιστον στο δικο μου το headset, ειναι οτι εχω ακουστικο με μικροφωνο με βραχιονα. Μια φορα το εβαλα στο αυτι μεσα απο το κρανος και ακουγοντας ολες τις ανουσιες κλησεις στο 8/20 κοντεψε να μου στριψει. Οποτε παρατησα το headset, το Vox και το καλο του!

 

Φιλικα

 

ΜακηςΜ

Share this post


Link to post
Share on other sites

headset μόνο στο ταξίδι του εξωτερικού έχω ή όταν είναι μικρο το γκρουπ, γιατί στον Παρνασσό οπως τα λέει ο Μακης τρελενεσαι :P

VOΧ ποτέ μα ποτέ και τα νευρα των αλλων θα σπασεις αλλα και πολλα μπινελικια θα ακουσεις :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε, δεν άντεξα! Αυτή τη φορά που πήγα Lidl και είχε πάλι PMR ...τα αγόρασα!

Twin Talker 4710 - 39,99€ το ζευγάρι με βάση φόρτισης και μπαταρίες NiMH και ακουστικά.

Είναι γλύκα: πλαστικούλια, κοκκινούλια, χαριτωμενούλια!

Και πιάνουν από το σαλόνι μου ως το μανάβικο της γειτονιάς λολ!

Τρελή χαρά! :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ε, δεν άντεξα! Αυτή τη φορά που πήγα Lidl και είχε πάλι PMR ...τα αγόρασα!

Twin Talker 4710 - 39,99€ το ζευγάρι με βάση φόρτισης και μπαταρίες NiMH και ακουστικά.

Είναι γλύκα: πλαστικούλια, κοκκινούλια, χαριτωμενούλια!

Και πιάνουν από το σαλόνι μου ως το μανάβικο της γειτονιάς λολ!

Τρελή χαρά! ;)

 

Με γεια! 8/20 :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

40 ευρω ε;ακριβουτσικα για lidl μου φαινονται

τα ιδια με τις αλλες φορες ειναι απλα εχουν μπαταριες και φορτιστη τωρα

καλο μεν αλλα


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Εε συγγνωμη.. χιονιζει..
    • Rafting στο Λούσιο - Κυριακή 26 Μαϊου 2024 Ο Ελληνικός Σύλλογος Τουριστικής Χιονοδρομίας καλεί τα μέλη και τους φίλους του την Κυριακή 26 Μαϊου και ώρα 11:00 στην Ανοιξιάτική μας εξόρμηση στην Αρκαδία. Σε συνεργασία με την Trekking Hellas Arcadia θα κάνουμε Rafting στα πανέμορφα νερά του Λούσιου. Κόστος συμμετοχής 50€, προκαταβολή 20€ έως και 4 Μαϊου.  Σημείο συνάντησης, βάση trekking hellas Αρκαδίας, Βλαχορράπτης  https://maps.app.goo.gl/XkX9kXCkbEYDfmRX8 Διάρκεια  4 ώρες. Εξοπλισμό που θα χρειαστείτε:  Αθλητικά παπουτσια που θα βραχούν Μαγιό. Πετσέτα. Λεπτομέρειες θα βρείτε στο site:  https://trekking.gr/el/activity/rafting-lousios-alfeios Απαραίτητη Δήλωση συμμετοχής  τηλεφωνικά/viber: 6976101568 Ισιδώρα Σουμάνη & Δημήτρης Καρυστηναίος 6937009885, ή  email στο snowclub@snowclub.gr Τελευταία ημέρα δήλωσης συμμετοχής το Μ.Σάββατο 4 Μαϊου. Σας περιμένουμε όλους!!!!! Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη - 6976101568
    • Tα μέλη και οι φίλοι του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας, θα πραγματοποιήσουν συνάντηση την Τετάρτη 24 Απριλίου 2024 από τις 21:00 και μετά στο Piu-Verde.  Η γραμματέας Ισιδώρα Σουμάνη Tηλέφωνο επικοινωνίας 6976101568   
    • την Ακρόπολη των ΧΚ της Ελλάδας 🤪
    • Αν δεν υφίσταται ΧΚ, τι θα επισκέπτονται οι επισκέπτες; 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    No users celebrating today
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,314
    • Total Posts
      460,819
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,633
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    jofejon
    Joined
×
×
  • Create New...