Jump to content

Recommended Posts

Χρηστο ευχαριστω για την βοηθεια.

 

κατεληξα τελικα στα MIDLAND G7XT τα οποια απ'οτι ειδα ειναι αδιαβροχα(βασικο)και ειναι σχετικα δυνατα.αντε να πεσουν τα πρωτα χιονια να τα δοκιμασω και να σας πω εντυπωσεις


2013_Elan_Amphibio_Waveflex_14_Fusion.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Χρηστο ευχαριστω για την βοηθεια.

 

κατεληξα τελικα στα MIDLAND G7XT τα οποια απ'οτι ειδα ειναι αδιαβροχα(βασικο)και ειναι σχετικα δυνατα.αντε να πεσουν τα πρωτα χιονια να τα δοκιμασω και να σας πω εντυπωσεις

 

Και πολύ καλά έκανες....

Θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή να αγοράσει κάποιος ένα καλό επώνυμο PMR.

Το να μπλέξει κάποιος χωρίς άδεια με ραδιοερασιτεχνικούς πομποδέκτες είναι μεγάλο ρίσκο κατά την γνώμη μου.

Γιατί μία άσχημη να συμβεί θα τρέχει και δεν θα φτάνει. Συνέβη σε γνωστό μου ο οποίος ειναι εποχικός δασοπυροσβέστης. Τον χρησιμοποιούσε για να μιλά και με την υπηρεσία του και μετά από καταγγελία (συναδέλφου του μάλλον) βρίσκεται κατηγορούμενος για παρεμβολή σε κρατική συχνότητα.

Δεν θέλω να φοβίσω κανέναν αλλά να ενημερώσω, επειδή είμαι στον χώρο, για την περίπτωση του αν συμβεί....

 

Τέλος ούτε και η ένταξη κάποιου σε μια εθελοντική ομάδα νομιμοποιεί την χρηση ασυρμάτου παρά μόνο αν έχει εκχωρηθεί συχνότητα από την ΕΕΤΤ στην ομάδα και χρησιμοποιούνται ασύρματοι κλειδωμένοι για αυτή και μόνο την συχνότητα.

 

Βασίλης

Share this post


Link to post
Share on other sites
Χρηστο ευχαριστω για την βοηθεια.

 

κατεληξα τελικα στα MIDLAND G7XT τα οποια απ'οτι ειδα ειναι αδιαβροχα(βασικο)και ειναι σχετικα δυνατα.αντε να πεσουν τα πρωτα χιονια να τα δοκιμασω και να σας πω εντυπωσεις

Αυτο εχω αλλα θα σου προτεινα κατι μικροτερο...αν το προσαρτισεις ομως στο σακιδιο κανενα προβλημα,προχωρα!


ΤΕΛΟΣ δεν περιγραφω αλλο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

προσοχή όταν τα χρησιμοποιείτε στο βουνό με κακό καιρό ...

και τα PMR και τα VHF τραβάνε κεραυνούς ... :P


dropdown.gif

 

... δει γαρ με συνεχώς αποπλανώμενον, τελειώσαι τον δρόμον ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θέμα αυτό έχει αναρτηθεί ήδη στα νέα της πρώτης μας σελίδας. Όμως επειδή κατά τη γνώμη μου έχει ενδιαφέρον λόγω της δυνατότητας να γίνει χρήση από όλους, το καταχωρώ και εδώ να γίνει ευκαιρία για διερεύνηση και να έχει δυνατότητα να σχολιαστεί.

 

 

Νέα GPS navigators της Garmin ειδικά για σκι

 

Η εταιρεία Garmin που κατέχει ηγετική θέση στη παγκόσμια αγορά στους δορυφορικούς πλοηγούς, ανακοίνωσε τη κυκλοφορία δύο μοντέλων ειδικών για σκι.

Τα μοντέλα Dakota TM 20 και Oregon TM 450 διαθέτουν χάρτες περισσότερων από 420 χιονοδρομικών κέντρων της Ευρώπης και των μεγαλύτερων της Βόρειας Αμερικής όπως τα Whistler Blackcomb, Lake Louise, Tremblant, και άλλα. Έχουν δυνατότητα όχι μόνο να βοηθήσουν τον χρήστη να βρει εύκολα τον προσανατολισμό και τη διαδρομή του, αλλά τον πληροφορούν για το πόσο γρήγορα τρέχει, πόση απόσταση διένυσε, ή σε τι υψόμετρο βρίσκεται. Οι χάρτες “snowranger” δίνουν οδηγίες βήμα προς βήμα ποια λιφτ ή πίστες να ακολουθήσει κάποιος για να φτάσει στον προορισμό του. Εκδοτήρια καρτών, χώροι στάθμευσης, εστιατόρια,, σχολές σκι είναι σημειωμένα στους χάρτες.

Και τα δύο μοντέλα είναι ανθεκτικά σε χρήση, αδιάβροχα, με οθόνη ορατή σε δυνατό ηλιακό φως.

Διαθέτουν επίσης ηλεκτρονική πυξίδα, και βαρομετρικό μετρητή υψομέτρου.

 

Διαβάστε περισσότερα: http://www.mountaindynamics.com/en/snowranger.php

 

http://www.garmin.com/garmin/cms/site/us/onthetrail/


Ευτυχία δεν είναι η απουσία προβλημάτων,

είναι η ικανότητα αντιμετώπισής τους

(κλεμμένο)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι χαρτες ειναι το θεμα και ποιο συγκεκριμενα και αυτο που ενδιαφερει τους περισσοτερους ο EUROPE MAP SNOWRANGER.Λογικα συνεργαζετε με τα garmin χειρος τελευταιας γενιας .


101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πηρα ενα ζευγαρι καινουργια cobra pmr και δεν συγχρονιζουν με τα 4 παλια που εχω.Για να ακουσω το παλιο το βαζω στο καναλι 3 και το καινουργιο στο 4 και παλι δεν ακουγετε καλα αλλα κατι ακουγετε.

 

Γνωριζει καποιος κατι σχετικο; Τα 4 παλια λειτουργουν αψογα.Τα καινουργια εχουν επικοινωνια μεταξυ τους μονο.


101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποια πηρες και απο που; Μοντελο και χωρα προελευσης...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα παλια ειναι mt-600 4 τεμαχια και τα καινουργια mt 75 αγορασμενα απο μαγαζι στην ελλαδα


101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kαι εγω Cobra εχω και ειανι ια χαρα. Μηπως εχεις συντονισει λαθος τα μικροκαναλια? :blink:


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τα παλια ειναι mt-600 4 τεμαχια και τα καινουργια mt 75 αγορασμενα απο μαγαζι στην ελλαδα
Βαλε και τα δυο σε 'υποκαναλο' 0, καναλι 1. Πες μας αν ακους τιποτα...

ΥΓ: Cobra MT 75 δεν εχω βρει ουτε στο google. Εισαι σιγουρος για το μοντελο;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγνωμη ΜΤ 975 ειναι.Τα εβαλα ολα στο 1.00 ,δουλευουν τα 4 ανεξαρτητα απο τα 2 .


101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) Υποθετω οτι τα 4 μιλανε μεταξυ τους και τα αλλα δυο μεταξυ τους;

 

2) Τα 4 παλια ακουγαν αλλα PMR στο βουνο;

 

3) Βγαλε τις μπαταριες και δωσε μας το ακριβες μοντελο ΜΤ975 (υπαρχει MT975UK, MT975EU, MT975T). Πες μας ποιο ειναι...

 

4) Αν θες φερτα στη συναντηση αυριο να φερω και γω ενα που πιστοποιημενα ακουει... 80

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sorry Makη αλλα δεν ειχε ιντερνετ το Florrymont (Μπανσκο) και δε μπορουσα να ποσταρω.

 

Τα 4 αλλα ναι πιανουν αλλα prm, τα 2 καινουργια δεν ξερω

 

Γυρισα εχθες βραδυ οποτε δεν προλαβα να ερθω στη συναντηση.

 

Το μοντελο γραφει MT 975 σκετο

 

Μηπως ειναι λαθος ρυθμισμενα απο το εργοστασιο;

Edited by ilias-zak

101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαβασε αυτο:

 

http://cobra.com/downloads/manuals/MT975T_ENG_MANL.pdf

 

Πιθανον να εχει να κανει με την ρυθμιση DCS που πρεπει να ειναι off για να ακους τα αλλα PMR

 

Αυτο δεν νομιζω οτι ειναι standard.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι να σου πω...φερτα μια Τεταρτη στο Flocafe και πες μου να φερω ενα δικο μου να τα δοκιμασουμε.

 

Ο Professor ξερει περισσοτερα για τις συχνοτητες, φοβαμαι μην σου πασσαραν τιποτα FRS η αλλα non-standard με τις συχνοτητες που χρησιμοποιουνται στην ΕΕ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακη θα το ψαξω λιγο τσεκαροντας και με αλλα pmr.Δεν νομιζω οτι ειναι λαθος συμβατοτητας των pmr.

Αν δεν ηταν συμβατα θα το καταλαβαινα στο εγχειριδιο.

 

Λεω να τα δωσω πισω στην εταιρεια να τα τσεκαρει.


101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

παρε ενα icom(μακραν οι καλυτεροι δεκτες) επισκεπτη και ασε τα kenwood

 

ποσο εχω πεθυμησει τα μικρα v u

 

αυτα που βγαζουν τωρα ειναι ατσουμπαλα

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως το Icom IC-E90 που είχα και πούλησα είχε πολύ χειρότερη ευαισθησία σαν scanner από το Kenwood TH-F7E που εξακολουθώ να χρησιμοποιώ για τις πτήσεις. Σχεδόν το ίδιο κακό με το απαράδεκτο Yaesu VX-5R. Τα μόνα καλύτερα σε ευαισθησία από όλα τα μηχανήματα που πέρασαν απ' τα χέρια μου ήταν τα 2 Kenwood TH-G71 που έχω παροπλισμένα. Το μόνο αρνητικό τους ήταν το σχετικά μεγάλο μέγεθος και το υπερβολικά ευαίσθητο βύσμα για την φόρτιση που χαλούσε κάθε δεύτερη εβδομάδα.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...