Jump to content
karlita

Χιονοδρομικά και παιδιά

Recommended Posts

Eνα γρηγορο update, χωρις βιντεο και τετοια...

Ο μειραξ (που σε εναμισυ μηνα κλεινει τα 21, γυρω στο 1,83 με 84 κιλα) πηγε με αλλους 4 φιλους του απο το New Jersey στο Colorado για 10 μερες. Οδηγωντας... :wacko:

South Fork, Vail, Breckenridge...

Στο South Fork ξεμεινε ο μονος σανιδας της παρεας, οστις ειχε μια διαφωνια ως προς την πορεια με ενα δεντρο και εσπασε τον μηρο του... :shock: Αυτον τον επεστρεψε στο New Jersey ο πατερας του.

Καλη τυχη σε ολους τους γονεις!... :yes

• Like 2

Μάκη περαστικά και ευχαριστώ για την ευχή

How you stand is how you ski

Στο South Fork ξεμεινε ο μονος σανιδας της παρεας, οστις ειχε μια διαφωνια ως προς την πορεια με ενα δεντρο και εσπασε τον μηρο του... :shock:

I fought the tree and the tree won.

• Like 2

Νίφει!

Μάκη περαστικά και ευχαριστώ για την ευχή

Εγω παντα το ελεγα.. του διαβολου πραμα... Καλα που επεμενα και εμεινε στο σκι :innocent:

I fought the tree and the tree won.

Είναι στημένο αυτό το ματς...

Μόνο η ισοπαλία σε σωζει, ή αν το δέντρο είναι κάτω της 10ετίας...

• Like 1

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor

Μια πρώτη προσπάθεια από τα παιδιά για Langlauf.

post-6036-0-96929900-1420753550_thumb.jpg

post-6036-0-14086500-1420753586_thumb.jpg

post-6036-0-23168900-1420753632_thumb.jpg

post-6036-0-92713400-1420753791_thumb.jpg

Βασιλίτσα 01/2015

• Like 5

Αναβιώνω το νήμα μιας και ο χειμώνας είναι ante portas...

Αναδημοσίευση και απόδοση στα ελληνικά από το Skinet.com

Λίγο πριν γεννηθεί η κόρη μου, έλαβα ταχυδρομικά ως δώρο από έναν φίλο μου χιονοδρόμο μια μικρή ολόσωμη φόρμα του σκι, μαζί με ένα σημείωμα που έλεγε: "Με 4 πόντους πούδρα θα χώνομαι μέχρι το γόνατο". Ήταν το καλύτερο δώρο που πήρα. Με τις επερχόμενες ευθύνες της πατρότητας που θα με έβρισκαν, αυτό το μικρό κομμάτι ύφασμα ήταν ένα αλεξίπτωτο στη ψυχολογία μου που μου έλεγε ότι η ζωή μου όπως την ήξερα μέχρι τότε δεν θα διαλυόταν μονομιάς (τουλάχιστον όχι εντελώς).

Όταν η κόρη μου έγινε έξι μηνών, η γυναίκα μου κι εγώ σχεδιάσαμε μια εξόρμηση στο βουνό. Στο λογιστικό βιβλίο της πατρότητας, το να εμφυσήσω στην κόρη μου την αγάπη για το σκι ήταν η πιο σημαντική εγγραφή στη στήλη των πιστώσεων. Έτσι, λίγες μέρες πριν την πρώτη μας φορά στη πλαγιά, διερεύνησα τους κανόνες σε κάθε γειτονικό χιονοδρομικό - σε ακτίνα 3 ωρών οδήγησης με το αυτοκίνητο - και σχεδόν όλα τους, ξεκάθαρα απαγόρευαν τη χιονοδρομία μαζί με παιδιά που δεν μπορούσαν να κάνουν σκι μόνα τους. Δεν είχα ιδέα ότι ήμουν τόσο πρωτοποριακός!

ski-essay-skiingwithkids.jpg(Illustration: Matt Wood)

Εντάξει, καταλαβαίνω, το να κάνεις σκι με ένα παιδί σε μάρσιπο είναι πιο επικίνδυνο από το να μην το κάνεις. Αλλά υπολογίσαμε τα ρίσκα και υπολείπονταν σημαντικά από τα οφέλη.

Αν θέλω να κάνω σκι φορώντας ένα μάρσιπο με τη κόρη μου μέσα, γιατί να μην μου επιτρέπεται; Προφανώς τα χιονοδρομικά το κάνουν για να αποτρέψουν τους επίδοξους σκιέρ να πλημμυρίσουν τις πλαγιές με τα παιδιά τους δεμένα πάνω τους. Το καταλαβαίνω. Και είμαι σίγουρος ότι τα χιονοδρομικά πραγματικά ενδιαφέρονται για την ασφάλεια των χιονοδρόμων (σ.μτφ. την νομική τους ευθύνη κυρίως), παρά το "ολόκληρο σεντόνι" των όρων χρήσης που συνοδεύουν το εισιτήιο για τους αναβατήρες.

Όμως κι οι αρχάριοι με τον απαρχαιωμένο εξοπλισμό δεν είναι ρεαλιστικά μιλώντας ένας κίνδυνος σε σχέση με έναν έμπειρο σκιέρ που κουβαλάει ένα 6μηνο μωρό σε μια πράσινη χαλαρή πίστα με λιγότερο από 10 χλμ/ω; Σε μια βιομηχανία που προσανατολίζεται από τους μεσήλικες αρχάριους προς τα παιδιά, δεν θα έπρεπε και τα χιονοδρομικά να ενθαρρύνουν τους γονείς να φέρνουν τα μικρά τους στις πλαγιές;

Πήραμε τη κόρη μας ανήμερα των Ευχαριστιών στο Winter Park, Colorado, όπου ο υπεύθυνοςε δεν μου είχε πει ξεκάθαρα απ το τηλέφωνο ότι δεν θα μπορούσα να χιονοδρομήσω με ένα παιδί. "Το αφήνουμε στη διάκριση των γονιών" μου είχε πει, "κανένας περιορισμός". Ο στόχος μου για εκείνη τη σεζόν ήταν δύο ταξίδια για σκι με δύο κατεβασιές μπαμπά-κόρης η κάθε μία (βήμα-βήμα είπαμε). Εκείνη τη πρώτη μέρα κάναμε τέσσερεις κατεβασιές σε μια πράσινη πίστα πριν νιώσει να κρυώνει. Την επόμενη φορά, τη μέρα του μεγάλου τελικού, κάναμε τρεις διαδρομές την ίδια πίστα.

“Τώρα εγώ πρέπει να σ' αφήσω;” ρώτησε ο λιφτιέρης καθώς κινούμουν στην ουρά για τη πρώτη μας κατεβασιά. Απ' ό,τι φαίνεται δεν είχε ξαναδεί σκιέρ με δεμένα παιδιά πάνω τους ξανά. Όμως μέχρι τη τελευταία διαδρομή μας, όλοι οι υπάλληλοι στα λιφτ, ήταν ενθαρρυντικοί, μοιραζόμενοι ιστορίες με τους γονείς του όταν τους πρωτοπήγαν στο χιόνι.

Μη με παρεξηγείτε. Δεν έχω στόχο να δημιουργήσω την επόμενη Mikaela Shiffrin. Απλώς προσπαθώ να εξασφαλίσω ότι η κόρη μου θα έχει το ίδιο πάθος για το άθλημα όπως μου το εμφύσησαν και εμένα οι γονείς μου - απλώς 3 χρόνια νωρίτερα απ' ότι εκείνοι.

Τα σχόλια και τα βλέμματα στους τρεις μας, φάνηκαν να είναι κυρίως θετικά. Σίγουρα υπήρχαν και πολά του τύπου: "Δεν θα το 'καν ποτέ αυτό" - στο οποίο η γυναίκα μου απαντούσε: "Ούτε εγώ, αλλά ο σύζυγός μου έχει την ικανότητα να το κάνει". Είχαμε και ματιές από γουρλωμένα μάτια αλλά και τη γνωστή χειρονομία του ΟΚ από τους πιστέρ. Κυρίως εισπράξαμε χαμόγελα και πλάγιες ματιές έκπληξης και εντυπωσιασμού. Ακόμα και οι φίλοι μας δεν μπόρεσαν να αντισταθούν να πουν το κλασικό "Πρόσεχε μαζί της...".

Οι γονείς μας ήταν ξεκάθαροι: "Δεν θα το έκανα στη θέση σου."

Εγώ όμως το έκανα. Και τώρα πια, όταν σχεδιάζουμε για το πότε θα πάμε στο βουνό, λικνίζεται μπρος-πίσω και λέει "αριστερή-στροφή, δεξιά-στροφή!" και όμλο μιλάει για ζεστή σοκολάτα.

Κάπου διάβασα ότι τα minivan έχουν καλά στατιστικά ασφάλειας, αλλά - σαν αυτοκίνητα αυτά καθαυτά - δεν είναι δυνητικά ασφαλέστερα από τα συνηθισμένα αυτοκίνητα. Αυτά τα μεταφορικά μέσα για οικογένειες δεν εμπλέκονται συχνά σε ατυχήματα γιατί οι άνθρωποι που τα οδηγούν συνήθως έχουν μαζί τους παιδιά και είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί. Το ίδιο φαινόμενο ισχύει και για κάποιον που κάνει σκι με ένα παιδί δεμένο πάνω του. Πράσινες πίστες αρχαρίων - ισάδια δηλαδή. Χαμηλές ταχύτητες. Τα μάτια δεκατέσσερα και όλες οι αισθήσεις σε εγρήγορση.

Η συμβουλή μου; Αν σκοπεύετε να το κάνετε αυτό με το μωρό σας, διαλέξτε μια μέρα με λίγο κόσμο, αφήστε τα μπατόν σας και κάντε "τον Κινέζο" στην ουρά για το λιφτ. Θα προλάβετε σίγουρα να κάνετε μερικές βόλτες που - έτσι κι αλλιώς είναι υπεραρκετές για το παιδί σας...

Edited by panchristo
  • Like 7

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor

Οι πρώτες μου μέρες στα λιφτ ήταν έτσι, με τον πατέρα μου να με κρατάει και λίγο αργότερα με μένα μπροστά του και να τσουλάω ο ίδιος μέχρι να νιώσω άνετα να πάρω μόνος μου το πιατάκι. Προφανώς τσακωμοί με τους λιφτιέρηδες και τα λοιπά συναφή... αλλά εποχές καλτ, '80s :evil:

Πάντως αν κάποια στιγμή αποκτήσω παιδί θα επιδιωχθεί να κάνει σκι από πολύ νωρίς, οπότε αυτή η διαδικασία του κουβαλήματος δεν αναμένεται να κρατήσει πολύ.

:shuriken:

Edited by PhaethonF1
  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Στην ακαδημία του ΕΟΣ Αχαρνών είναι κανείς από εδώ φέτος?

Στα επισυνάπτω όπως τα έλαβα:

Αγαπητά μέλη του περσινού προγράμματος της Ακαδημίας σκι του Συλλόγου μας, σας ενημερώνω ότι οι εγγραφές έχουν αρχίσει.
Ημέρες προσέλευσης Τετάρτη,Πέμπτη , Παρασκευή απόγευμα 6-9 και Σάββατο πρωί 1000 - 15:00.
Επίσης είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ενημερώσουμε ότι στο Αθλητικό κέντρο του Συλλόγου απο φέτος λειτουργεί πίστα του σκι με συνθετικό τάπητα, όπου τα παιδιά αυτά που γνωρίζουν μπορούν να εξασκηθούν και να βελτιωθούν αλλά και για οσα δεν γνωρίζουν από 4ων ετών και άνω να πραγματοποιήσουν εισαγωγικά μαθήματα και να μάθουν τις βασικές τεχνικές του αθλήματος.
"Ski in the city ".
Λειτουργία τα Σαββατοκύρικα από τις 10:00 - 17:00 και στις διακοπές των Χριστουγέννων κάθε ημέρα.
Επικοινωνία για ραντεβού στο τηλέφωνο 6947155703.
Να έχουμε ένα καλό Χειμώνα
Με εκτίμηση
Θάνος Παπανδρέου
Υπεύθυνος Χιονοδρομίας
του ΕΟΣ ΑΧΑΡΝΏΝ
6937337223

Πρόγραμμα Χιονοδρομίας 2016-17 Akadimia ski,.doc

post-4115-0-29900900-1481090852_thumb.jpg

• Like 6

Θα πάρω και εγώ να ξεκινήσει η μικρή 4,5 ετών.

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 3

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

Πήγα την Κυριακή στην πρώτη δοκιμή, για μικρά παιδιά είναι τέλεια, μπορούν να μάθουν τα βασικά και στο βουνό να μην χάσουν χρόνο αλλά να χαρούν περισσότερο το χιόνι.

• Like 4

Επιτελους ! Βλεπουμε ολο και πιο συχνα καποια 20 -30 μετρα και πολλα ειπα ,με ταπητα για τα πρωτα βηματα των παιδιων !

• Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Μια πολύ σημαντική προσπάθεια από τη σχολή Snowport για την πρώτη επαφή των παιδιών μας με το άθλημα.

έχω παραθέσει ένα βίντεο και προτρέπω όλους να επισκεφτούν κάποιο από τα event που διοργανώνονται

https://www.facebook.com/Snowport.gr/videos/1138877959552854/

περισσότερες πληροφορίες εδώ

https://www.facebook.com/Snowport.gr/?hc_ref=PAGES_TIMELINE

• Like 3

ski is talking to god!!

Μια πολύ σημαντική προσπάθεια από τη σχολή Snowport για την πρώτη επαφή των παιδιών μας με το άθλημα.

έχω παραθέσει ένα βίντεο και προτρέπω όλους να επισκεφτούν κάποιο από τα event που διοργανώνονται

https://www.facebook.com/Snowport.gr/videos/1138877959552854/

περισσότερες πληροφορίες εδώ

https://www.facebook.com/Snowport.gr/?hc_ref=PAGES_TIMELINE

Εκ μέρους όλων των ανθρώπων της Snowport, ευχαριστούμε για την αναφορά και τα καλά λόγια! Η ανταπόκριση του κόσμου ήταν πραγματικά εντυπωσιακή. :-)

• Like 3

Εκ μέρους όλων των ανθρώπων της Snowport, ευχαριστούμε για την αναφορά και τα καλά λόγια! Η ανταπόκριση του κόσμου ήταν πραγματικά εντυπωσιακή. :-)

Κώστα συγχαρητήρια και για το δίπλωμα. ποιο πήρες?

• Like 1

1162895.jpg

Κώστα συγχαρητήρια και για το δίπλωμα. ποιο πήρες?

Είμεθα οφφ τοπικ, αλλά μια που τα λέμε εδώ...

Επρόκειτο για το ειδικό κομμάτι που αφορά τη χιονοδρομία καθαρά εκτός πίστας (σκι παντού - εντελώς παντού, πλοήγηση /οδήγηση ομάδας στα βουνά, ασφάλεια / χιονοστιβάδες / διάσωση, επιστήμη χιονιού και λοιπά σχετικά), γνωστό ως Alpinkurs (alpine course).

:shuriken:

Edited by PhaethonF1
  • Like 4