Jump to content
dust

υγραεριο στο αυτοκινητο.αξιζει τελικα η οχι???

Recommended Posts

Η λύση του πετρελαίου για ένα μικρό αμάξι πόλης είναι μάλλον η ενδεδειγμένη. Ναι δεν έχεις ίππους, έχεις όμως ροπή (συνήθως μεγαλύτερη αντίστοιχη), μικρότερης τελική, έχεις φανερά χαμηλότερη κατανάλωση και ελαφρώς καλύτερη τιμή καυσίμου, μεγαλύτερη ζωή κινητήρα, ελαφρώς ακριβότερη τιμή (μιλάω πάντα για μικρό αυτοκίνητο) και γενικότερα μικρότερο κόστος χρήσης.

Τώρα για μεγαλύτερο αμάξι λογικά το υγραέριο αυτή την στιγμή είναι πιο οικονομικό, αλλά για πόσο; το Ελληνικό κράτος μας έχει μάθει σε παγίδες χρεώσεις (δες τέλος ταξινόμησης πέρυσι και αμέσως μετά υπερχρεώσεις τελών κυκλοφορίας)

Το λάδι είναι απαραίτητο στα συστήματα 4ης γενιάς ,όπου το υγραέριο πάει στη μηχανή σε αέρια μορφή και υψηλή θερμοκρασία.

Στα 5ης γενιάς το LPG πάει στη μηχανή σε υγρή μορφή, ψύχοντας και λιπαίνοντας τιε βαλβίδες , οπότε ο ψεκασμός λαδιού δεν είναι απαραίτητος.

Επίσης προσοχή στο τέλος του κειμένου όπου λέει:

Από αυτές τις προϋποθέσεις ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει το γεγονός ότι το βάρος από το νόμο δίνεται στην ασφάλεια. Μεταξύ άλλων, ουσιαστική αλλά και πρακτική σημασία έχει ότι:

- Η δεξαμενή υγραερίου αντικαθίσταται υποχρεωτικά μετά την πάροδο δεκαετίας από την ημερομηνία κατασκευής της και απαγορεύεται ρητά η επαναχρησιμοποίησή της.

- Τα αυτοκίνητα που έχουν διασκευαστεί για χρήση υγραερίου πρέπει να αντικαθιστούν εντός πενταετίας τα επιμέρους εξαρτήματά τους.

Δηλαδή η δεξαμενή είναι ή δεν είναι εξάρτημα ??? :rolleyes:

Edited by panchristo

15471092846_60d380fc17_o.jpgvoe-1516-racetiger-speedwall-gs-uvo-rgb_w990.jpg

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

Austrian Level 2 Ski Instructor

Και στο γκάζι στο σπίτι σου λέει πως πρέπει να αντικαθιστάς συχνά τα εύκαμπτα σωληνάκια της παροχής. Μάλον αυτά εννοεί.

Στις ευνομουμενες χωρες... :) τα ευκαμπτα σωληνακια εχουν σταμπαρισμενη απανω την ημερομηνια ληξης τους. Εγω οταν πηρα το σκαφος μου, ηταν 17 χρονια ληγμενα...heat.gif

Τα αντικατεστησα με armored 10ετους ληξεως, αλλα σε καναδυο χρονια θα τα πεταξω... (πριν τα 10...).

Αν θελουν βεβαια στη 10ετια να αντικατασταθουν και τα μπεκ και τα αλλα ΜΗΧΑΝΙΚΑ εξαρτηματα... χμμμ... θα'ναι λογαριασμος!

Φιλικα

ΜακηςΜ

Ο καθένας ας κάνει έναν απλό υπολογισμό για να δει αν τον συμφέρει οικονομικά.

Πχ. στην περίπτωσή μου (SEAT Ibiza 1.4lt 101Hp):

Μέση πραγματική κατανάλωση Βενζίνης: 8,5lt/100km ή 13,6€/100km, με μέση τρέχουσα τιμή Βενζίνης 1,6€/lt

Μέση αναμενόμενη πραγματική κατανάλωση LPG: 9,5 lt/100km ή 7,6€/100km, με μέση τρέχουσα τιμή LPG 0,8€/lt

Η χρήση LPG θα μου εξοικονομούσε (13,6€/100km - 7,6€/100km =) 6€/100km

Άρα, με βάση τις τρέχουσες τιμές των καυσίμων και κόστος εγκατάστασης 1300€, η απόσβεση θα επέρχονταν σε (1300/6=) 216,6 εκατοντάδες km ή αλλιώς 21.660km χρήσης LPG, εφόσον η διαφορά της τιμής πώλησης των δύο καυσίμων παρέμενε στα σημερινά επίπεδα.

Προσωπικά, δεν έχω διαβάσει μέχρι τώρα κάποια πειστική πληροφορία σχετικά με το μέλλον της τιμής του LPG ως προς της Βενζίνης. Νομίζω ότι όσο πιο γρήγορα το εγκαταστήσει κανείς και αρχίσει να αποσβένει, τόσο μικρότερο το οικονομικό ρίσκο που αναλαμβάνει…

και στο δικο μου ισχυει αυτο ακριβως που λες (ενα Corolla). Συν οτι στην αντιπροσωπεια μου τα μπερδευουν πολυ οσον αφορα το θεμα εγγυησης κλπ....

Αλλα αυτο που ειπες στο τελος ειναι αυτο που με προβληματιζει. Στην κατασταση που ειμαστε, κανεις δεν ξερει αυριο τι θα τους καπνισει εκεινους τους 300 για μερικα εσοδα παραπανω. Συν οτι στο Ελλαδισταν μολις δουν ψωμι (λεφτα δηλαδη) κατευθειαν να φανε οσο πιο πολυ μπορουνε.

Snow is on my D.N.A.

και στο δικο μου ισχυει αυτο ακριβως που λες (ενα Corolla). Συν οτι στην αντιπροσωπεια μου τα μπερδευουν πολυ οσον αφορα το θεμα εγγυησης κλπ....

Αλλα αυτο που ειπες στο τελος ειναι αυτο που με προβληματιζει. Στην κατασταση που ειμαστε, κανεις δεν ξερει αυριο τι θα τους καπνισει εκεινους τους 300 για μερικα εσοδα παραπανω. Συν οτι στο Ελλαδισταν μολις δουν ψωμι (λεφτα δηλαδη) κατευθειαν να φανε οσο πιο πολυ μπορουνε.

Φυσικά... αυτό σκεπτόμαστε όλοι, λίγο-πολύ...

Αλλά την τελευταία φορά που γέμισα Αμόλυβδη και πλήρωσα 65€ για περίπου 41lt, "τα πήρα στο κρανίο" αυτομάτως μόλις σκέφτηκα οτι για τον ίδιο όγκο LPG θα είχα πληρώσει λιγώτερο από 34€!!!!!! :lol:

Δηλαδή για κάθε γεμάτο τεπόζιτο "Απλής" Αμόλυβδης, αυτή τη στιγμή πληρώνω 30€ περισσότερα απ' 'οτι με LPG...0002039F.gif

το θεμα ειναι τι γινεται αν το 35-40% των ΙΧ βαλουν LPG

δεν νομιζω οτι στο Ελλαδισταν θα αφησουν την τιμη στο 0,7

Snow is on my D.N.A.

οικονομικά συμφέρει αν κανεις χιλιόμετρα...

συγκεκριμένη toyota το εγκαθιστά στο rav4 καινουριο του αδερφου και κρατάει και την εγγυηση.

πηγε και βόλτα με rav ιδιοκτητη (Απο Τιθορέα) και του αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις απο επιδοσεις αλλα και το συνολο της δουλειάς ήταν πολύ καλό.

ο ιδιος λεει οτι Αθηνα-Τιθ και επιστροφή του καιει 25ευρω....!

θα κανω μια ερωτηση παντως οταν το παω για σερβις στην αντιπροσωπεια...ετσι να βολιδοσκοπησω την αποψη τους....

Snow is on my D.N.A.

Γνωστός που τοποθέτησε πρόσφατα και κάνει πολλά χιλιόμετρα , λόγω επαγγέλματος , είναι ιδιαίτερα ευχαριστημένος από την οικονομία του καυσίμου .

Προσωπικά σε αυτοκίνητο Volvo XC 70 με 5 βαλβίδες 2521 κυβικά εκατοστά μου ζητήσαν για εκγατάσταση από 1600 € έως 2100 € .

Ρώτησα σε τρεις διαφορετικές πηγές αλλά κανείς δεν μου ανέφερε τίποτα για την ανάγκη αντικατάστασης εξαρτημάτων μετά την πενταετία ή δεκαετία .

Το θέμα με την εγκατάσταση στην Βουλγαρία , από ενημέρωση που έχω από το ΙΝΤΕΡΝΕΤ εμφανίζεται να είναι παράνομο για κυκλοφορία στην Ελλάδα , αλλά θα ήθελα να επισημάνω την εμπλοκή που μπορεί να έχει κάποιος με την ασφαλιστική εταιρία του αυτοκινήτου , αν υπάρξει , απευκταίο , ατύχημα με το όχημα . 'Οταν το εγκαθιστάς στην Έλλάδα αυτό γράφεται και στην άδεια του αυτοκινήτου και το κοινοποιείς μετά και στην ασφαλιστική εταιρία .

Για την τοποθέτηση του κιτ υγραερίου από την αντιπροσωπία δεν γνωρίζω , θα ρωτήσω αύριο την VOLVO .

Πιστεύω ότι είναι καλό η τοποθέτηση αερίου και από άποψη οικονομίας αλλά και γιατί ρυπαίνουμε λιγότερο το περιβάλλον .

Αν μετά το κράτος μας αποφασίσει να αυξήσει πολύ την τιμή του υγραερίου , αν μπορεί γιατί νομίζω ότι υπάρχει Ευρωπαϊκή οδηγία που καθορίζει την διαφορά που πρέπει να έχει από το πετρέλαιο , μπορούμε να συζητήσουμε την δυνατότητα δημιουργίας ενός συνεταιρισμού ή εταιρίας ιδιοκτητών για να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα (πιθανή απευθείας εισαγωγή από άλλη χώρα ή προνομιακή τιμή για τα μέλη ή ότι άλλο καλύτερο μπορεί να σκεφτεί κάποιος άλλος ) .

Καλές Καταβάσεις (επιτέλους ήρθε χιόνι) αλλά γ..ω το εγώ είμαι άρρωστος :lol::P:lol:

Sth δουλεια μου επειδη ετησιως κανουμε 40000-50000χμ το χρονο, οσοι δεν προνοησανε να παρουν μικρο πετρελαιο, τωρα τρεχουννα βαλουν ή εβαλαν ηδη υγραεριο. οσοι βαλανε ειναι ευχαριστημενοι, αλλα εχουν κανει το πολυ 10000χμ.

Στην οπελ παντως πριν τις γιορτες ακουσα για ινσιγνια με καμενο κινητηρα απο μετατροπη υγραεριου...

εγω επειδη κανεις απο αυτους που τα βαζουν δεν σου λεει, οτι στα 5 χρονια ελα και αλλαξε σωληνακια, οπως σου λενε στα τροχοσπιτα, τροχοαυτοκινητα και ιστιοπλοικα, επειδη κανεις δεν σου λεει αν εχεις τουοτα μην βαζεις οπως λεει η αντιπροσωπεια, επειδη τα αφεντικα χε..κανε στο ταληρο και δουλευουν τσιρακια απο αλλες χωρες, επειδη εχει λιγα πρατηρια και οταν γινουν πολλα θα το ακριβηνουν, επειδη θελω ρεζερβα, επειδη δεν θελω εξτρα βαρος στον πισω αξονα προσθιοκινητου αυτοκινητου, επειδη....επειδη .....επειδη.....πηρα ντιζελ προ πολλου.....οπως εξαλου και πολλοι αλλοι παγκοσμιως.

και εγω αν ξαναπαρω για diesel θα παω..

ασχετο αλλα σε μια εφημεριδα σημερα διαβασα που ελεγε: τι θα γινει το 2011

και ελεγε απελευθερωση της αγορας αεριου για κινηση οχηματων κλπ...κατι τετοιο...δεν ξερω ομως..καλο ή κακκο;

Snow is on my D.N.A.

και εγω αν ξαναπαρω για diesel θα παω..

για την ώρα είναι η καλύτερη λύση.

Λογικά με την κατάργηση της διαφοράς πετρελαίου κίνησης - θέρμανσης από 01/10/2011 θα ανοίξει και σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη

θα κανω μια ερωτηση παντως οταν το παω για σερβις στην αντιπροσωπεια...ετσι να βολιδοσκοπησω την αποψη τους....

Η αντιπροσωπεια ξερεις τη θα σου πει ? μην πας εξω να το βαλεις ελα σε εμας γιατι θα χασεις την εγγυηση . Πια εγγυηση οταν πχ η toyota δινει εξι χρονια τα τρια απο αυτα ειναι εργοστασιακα και τα αλλα τρια ειναι μεσω ασφαλιστηκης εταιριας που κανει η toyota. Οταν θα σου βαλει το LPG ΚΑΙ θεος φιλαξει σπασει ο κινητηρας σου τη θα σου πουν οτι συγνωμη καναμε λαθος στον προγραματισμο του αεριου και δεν βαλαμε λαδι, η καποια αναλογια βενζινας .που πρεπει και πηρες τον κινητηρα στα χερια ? και θα στον περασουν εγγυηση ΜΟΜΙΖΕΙΣ θα βρουν χιλιες προφασεις οτι δεν φταινε αυτοι αλλα εσυ γιατι δεν εκανες το σερβις πριν απο καποια χιλιομετρα η το αεριο που εβαλες δεν ηταν καλης ποιοτητας κτλ κτλ κτλ .Λοιπον ειναι οταν θα αποφασισεις να βαλεις LPG στο αυτοκινητο σου να το ψαχεις καλα και να βρεις αν ειναι δυνατον ΙΤΑΛΙΚΟ συστημα και να σου δηξουν ολα τα κουτια απο το περοχομενο και να γραφουν made in itali και οχι να σε παραμυθιαζουν οτι ειναι ΙΤΑΛΙΚΟ και οτι αλλο μπορει να φανταστουνε για να σου πλασαρουν το επορευμα τους για ιταλικο. Και αν αποφασισεις να το βαλεις να τους ρωτησεις ποση αναλογια εχει με βενζινα γιατι ο κινητηρας πρεπει να λιπαινεται με βενζινα η με λαδι που μπενει ξεχωριστα <<σε μεγαλα κυβικα και ιππους αυτοκινητα >>> η αναλογια ειναι 2% βενζινα με αεριο και πρεπει να εχεις παντα βεζινα γεματη γιατι η τρομπα δουλευει ουτος η αλλος και ψυχεται .

Γνωστός που τοποθέτησε πρόσφατα και κάνει πολλά χιλιόμετρα , λόγω επαγγέλματος , είναι ιδιαίτερα ευχαριστημένος από την οικονομία του καυσίμου .

Προσωπικά σε αυτοκίνητο Volvo XC 70 με 5 βαλβίδες 2521 κυβικά εκατοστά μου ζητήσαν για εκγατάσταση από 1600 € έως 2100 € .

Ρώτησα σε τρεις διαφορετικές πηγές αλλά κανείς δεν μου ανέφερε τίποτα για την ανάγκη αντικατάστασης εξαρτημάτων μετά την πενταετία ή δεκαετία .

Το θέμα με την εγκατάσταση στην Βουλγαρία , από ενημέρωση που έχω από το ΙΝΤΕΡΝΕΤ εμφανίζεται να είναι παράνομο για κυκλοφορία στην Ελλάδα , αλλά θα ήθελα να επισημάνω την εμπλοκή που μπορεί να έχει κάποιος με την ασφαλιστική εταιρία του αυτοκινήτου , αν υπάρξει , απευκταίο , ατύχημα με το όχημα . 'Οταν το εγκαθιστάς στην Έλλάδα αυτό γράφεται και στην άδεια του αυτοκινήτου και το κοινοποιείς μετά και στην ασφαλιστική εταιρία .

Για την τοποθέτηση του κιτ υγραερίου από την αντιπροσωπία δεν γνωρίζω , θα ρωτήσω αύριο την VOLVO .

Πιστεύω ότι είναι καλό η τοποθέτηση αερίου και από άποψη οικονομίας αλλά και γιατί ρυπαίνουμε λιγότερο το περιβάλλον .

Αν μετά το κράτος μας αποφασίσει να αυξήσει πολύ την τιμή του υγραερίου , αν μπορεί γιατί νομίζω ότι υπάρχει Ευρωπαϊκή οδηγία που καθορίζει την διαφορά που πρέπει να έχει από το πετρέλαιο , μπορούμε να συζητήσουμε την δυνατότητα δημιουργίας ενός συνεταιρισμού ή εταιρίας ιδιοκτητών για να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα (πιθανή απευθείας εισαγωγή από άλλη χώρα ή προνομιακή τιμή για τα μέλη ή ότι άλλο καλύτερο μπορεί να σκεφτεί κάποιος άλλος ) .

Καλές Καταβάσεις (επιτέλους ήρθε χιόνι) αλλά γ..ω το εγώ είμαι άρρωστος :(:):(

Ρώτησα ασφαλιστή σήμερα και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αρκεί να είναι γραμμένο νομότυπα στην άδεια . Την φωτοτυπία της άδειας συμπληρωμένη την ζητούν για να την έχουν στον φάκελλο τους .

Η αντιπροσωπεια ξερεις τη θα σου πει ? μην πας εξω να το βαλεις ελα σε εμας γιατι θα χασεις την εγγυηση . Πια εγγυηση οταν πχ η toyota δινει εξι χρονια τα τρια απο αυτα ειναι εργοστασιακα και τα αλλα τρια ειναι μεσω ασφαλιστηκης εταιριας που κανει η toyota. Οταν θα σου βαλει το LPG ΚΑΙ θεος φιλαξει σπασει ο κινητηρας σου τη θα σου πουν οτι συγνωμη καναμε λαθος στον προγραματισμο του αεριου και δεν βαλαμε λαδι, η καποια αναλογια βενζινας .που πρεπει και πηρες τον κινητηρα στα χερια ? και θα στον περασουν εγγυηση ΜΟΜΙΖΕΙΣ θα βρουν χιλιες προφασεις οτι δεν φταινε αυτοι αλλα εσυ γιατι δεν εκανες το σερβις πριν απο καποια χιλιομετρα η το αεριο που εβαλες δεν ηταν καλης ποιοτητας κτλ κτλ κτλ .Λοιπον ειναι οταν θα αποφασισεις να βαλεις LPG στο αυτοκινητο σου να το ψαχεις καλα και να βρεις αν ειναι δυνατον ΙΤΑΛΙΚΟ συστημα και να σου δηξουν ολα τα κουτια απο το περοχομενο και να γραφουν made in itali και οχι να σε παραμυθιαζουν οτι ειναι ΙΤΑΛΙΚΟ και οτι αλλο μπορει να φανταστουνε για να σου πλασαρουν το επορευμα τους για ιταλικο. Και αν αποφασισεις να το βαλεις να τους ρωτησεις ποση αναλογια εχει με βενζινα γιατι ο κινητηρας πρεπει να λιπαινεται με βενζινα η με λαδι που μπενει ξεχωριστα <<σε μεγαλα κυβικα και ιππους αυτοκινητα >>> η αναλογια ειναι 2% βενζινα με αεριο και πρεπει να εχεις παντα βεζινα γεματη γιατι η τρομπα δουλευει ουτος η αλλος και ψυχεται .

βασικα δεν ξερω αν θα βαλω αεριο....αν μπω στην διαδικασια ισως καλυτερα να παρω Diesel

ειλικρινα δεν ξερω.

οσο γαι αυτο που λες για την αντιπροσωπεια. Γνωριζουμε καποιους ανθρωπους προσωπικα και θεωρω οτι θα πει καποιος την αληθεια.

Δηλαδη μην βαλεις ακομα γιατι ισως βγουν προβληματα...βαλε του χρονου...βαλε σε αυτον , βαλε σε εμας κλπ

εγω παντα τα σερβις τα εκανα στην αντιπροσωπεια (ή σε καποια αντιπροσωπεια) Και ειμαι παρα πολυ τυπικος σε σημειο που ισως σπαζονται μαζι μου αλλα χ----κα.

χαρη σε αυτο αν και το αμαξι ειναι 10 ετων πλεον, πριν κανα χρονο μου αλλαξανε μερος του κινητηρα (μπεκ κινητηρα;;; κατι τετοιο...δεν θυμαμαι) επειδη αποδειχτηκε οτι εκαιγε λαδι.

Και δεν πληρωσα τιποτα.

οπως και παλιοτερα ειχε γινει κατι αντιστοιχο με την κρεμαγιερα επισης χωρις να πληρωσω τιποτα.

Δεν θελω οποτε αν βαλω LPG να ερθουν να μου πουνε μετα: α το αλλαξες και καταστραφηκες ο κινητηρας...λυπουμαστε. Γιατι τοτε σιγουρα θα γινει αυτο που λες.

γενικα μπερδεμα....

σε ολα αυτα αν προσθεσω και το θεμα μην ακριβυνει στο μελλον....τρεχα γυρευε

Snow is on my D.N.A.

Εγώ τελικά έβαλα την προηγούμενη εβδομάδα στο μικρό μου αυτοκίνητο (Panda 1100).

Και αμέσως μετά άκουσα για

Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης!!!

Φυσικά δεν το μετανιώνω (το περίμενα στο Ελλάντα μας)

αφού πλήρωσα πολύ λίγα για την μετατροπή

και έκανα και 450χλμ με 30 λίτρα (25ευρώ).

Εγώ τελικά έβαλα την προηγούμενη εβδομάδα στο μικρό μου αυτοκίνητο (Panda 1100).

Και αμέσως μετά άκουσα για

Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης!!!

Φυσικά δεν το μετανιώνω (το περίμενα στο Ελλάντα μας)

αφού πλήρωσα πολύ λίγα για την μετατροπή

και έκανα και 450χλμ με 30 λίτρα (25ευρώ).

δεν είναι μόνο το ότι θα ανέβει το gas

πρέπει να το βλέπουμε σε συνάρτηση με την τιμή της βενζίνης

...

...

πλήρωσα πολύ λίγα για την μετατροπή

...

Πες βρε Doloδημήτρη και πόσο σου πήγε η μετατροπή στο panda_dance-57.gif

Κανονικά 800 χρεώνει αλλά .... συγγενική τιμή στα 600 :yes

Για το Qashkai που συχνα΄βγάζει προβλήματα με υγραέριο έπρεπε να πάω Αθήνα στον ειδικό με 2000ευρα στην τσέπη!

πωωωωωωω την γλίτωσα :dizzy:

και εγω στο χοντα που εβαλα ειμαι ικανοποιούμενος τιμη 950 ευρο ολα , μαζι και κτεο και ενα φουλαρισμα

και λαδερια

εκανα ειδη το πρωτο σερβις τον 15000 χιλ σε 50 μερες

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Η γνωμη μου ειναι πως η καλυτερη και πιο αξιοπιστη μετατροπη που μπορει να κανει κανεις ειναι σε μεταχειρισμενο πετρελαιο.

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif