Jump to content
aab

Πολιτική αεροπορικών εταιρειών

Recommended Posts

 

Το μόνο θέμα στην επιλογή της Ζυρίχης είναι η ακριβή ενοικίαση αυτοκινήτου, ακριβότερη του Μονάχου και παραδόξως λιγότερο αξιόπιστη σε σχέση με τις ενοικιάσεις από Μόναχο.

 

Εδω θα προσθετα και τον ελεγχο στα συνορα αν κοιταξουν οτι εχεις Ελληνικα διαβατηρια

 

Επόμενο ΑΠΡΟΒΛΕΠΤΟ κόστος, που συχνά δεν λαμβάνεται υπ'όψιν, είναι ότι εισπράττεις πολύ εύκολα κλήσεις, που τις μαθαίνεις εκ των υστέρων και αλλάζουν πολύ τα κοστολόγια. Τελευταία την έπαθα με την vignette της Αυστρίας, που την αγόρασα αλλά δεν την κόλλησα στο αυτοκίνητο. Έχουν ηλεκτρονικούς ελέγχους, που δεν σε σταματούν και αν δεν σκανάρουν την vignette στο παρμπριζ, λαμβάνεις την κλήση αναδρομικά..... με αυτόματη εξόφληση στην πιστωτική σου. Να μην πάμε στα όρια ταχύτητας......., παρκάρισμα....... που αν δεν πληρώσεις το παρκόμετρο σου έρχεται η λυπητερή. Άρα προσοχή, δεν είναι όλα τόσο εύκολα όσο φαίνονται.

 

εχω την εντυπωση οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των Ελληνων που ενοικιαζουν αυτοκινητο και κυκλοφορουν Ελβετια -Αυστρια τρωνε κληση....κυριως απο οριο ταχυτητας-παρκινγκ-αλκοτεστ....οσο για το οριο ταχυτητας μονο απο τυχη την γλυτωνεις!


μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

υπερβάλλεις...εγώ ποτε δεν έχω φάει κλήση....σε αντίθεση με Austria k Γερμανία που τα 15εύρα μου έρχονται με το κιλό

 

πάντως καλύτερα να αποφεύγετε με stop over...
μια φορα ήμουνα Saalbach k καθόμασταν για cafe...
διπλα μας έτυχε k κάτσανε δυο οικογένειες που είχανε έρθει μια βδομάδα για ski...αλλα οι βαλίτσες τους δεν είχανε έρθει...
αν πας καλοκαίρι κάπου, k αργήσει η βαλίτσα δεν είναι τόσο θέμα όσο όταν πας για ski...
είχε πάει ήδη Τεταρτη k ακόμα περίμεναν τις βαλίτσες...στην ουσία οι διακοπές καταστραφήκανε...
Edited by Turms

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

υπερβάλλεις...εγώ ποτε δεν έχω φάει κλήση....σε αντίθεση με Austria k Γερμανία που τα 15εύρα μου έρχονται με το κιλό

 

πάντως καλύτερα να αποφεύγετε με stop over...
μια φορα ήμουνα Saalbach k καθόμασταν για cafe...
διπλα μας έτυχε k κάτσανε δυο οικογένειες που είχανε έρθει μια βδομάδα για ski...αλλα οι βαλίτσες τους δεν είχανε έρθει...
αν πας καλοκαίρι κάπου, k αργήσει η βαλίτσα δεν είναι τόσο θέμα όσο όταν πας για ski...
είχε πάει ήδη Τεταρτη k ακόμα περίμεναν τις βαλίτσες...στην ουσία οι διακοπές καταστραφήκανε...

 

 

Πάντως, πέρσι που ΔΕΝ κόλλησα την βινιέτα ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΑ στο παρμπριζ του αυτοκινήτου, μου ήρθε ενημερωτικό 2 μήνες αργότερα από την εταιρεία ενοικιάσεων. 120 ευρώ το πρόστιμο και 30 η διαχείριση του προστίμου από την εταιρεία ενοικιάσεων....

 

Σε όλες τις ευκαιρίες πληρώνεις για να μάθεις ότι δεν είναι "ευκαιρίες". Όσο για πρόστιμα για ταχύτητα, αυτοί που οδηγούν με την ελληνική "μαγκιά" στο εξωτερικό, κάνουν λευκώματα με τις κλήσεις.

  • Like 4

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

O έλεγχος αγοράς της βινιέτας γίνεται μέσω καμερών που έχουν εγκαταστήσει κατά μήκος του αυτοκινητόδρομου οι Αυστριακοί.Τα συστήματα αυτά ελέγχουν το σύνολο των οχημάτων που διέρχεται της εθνικής οδού και σηματοδοτούν το αντίστοιχο αλάρμ, όταν κάποιο αμάξι δεν έχει κολλήσει το εν λόγω αυτοκόλλητο.

Εξού και το πρόστιμο που σας βεβαιώθηκε, μολονότι είχατε αγοράσει τη βινιέτα.

Edited by Kleanthis
  • Like 3

Tα πάντα ρει...και σκι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

O έλεγχος αγοράς της βινιέτας γίνεται μέσω καμερών που έχουν εγκαταστήσει κατά μήκος του αυτοκινητόδρομου οι Αυστριακοί.Τα συστήματα αυτά ελέγχουν το σύνολο των οχημάτων που διέρχεται της εθνικής οδού και σηματοδοτούν το αντίστοιχο αλάρμ, όταν κάποιο αμάξι δεν έχει κολλήσει το εν λόγω αυτοκόλλητο.

Εξού και το πρόστιμο που σας βεβαιώθηκε, μολονότι είχατε αγοράσει τη βινιέτα.

 

Μου ειναι αδιανοητο να κυκλοφορισω χωρις βινιετα στην Αυστρια....καμμια φορα ομως (και αφου την εχω αγορασει) αργω 2-3 ωρες να την κολισω στο παρμπριτζ....οποτε απο καθαρη τυχη δεν εχω πληρωσει προστιμο χα χα ...

"Γηρασκω αει διδασκομενος"....αυτα ειναι απο τα καλα του φορουμ!!....πληροφορηση-ενημερωση

  • Like 4

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

υπερβάλλεις...εγώ ποτε δεν έχω φάει κλήση....σε αντίθεση με Austria k Γερμανία που τα 15εύρα μου έρχονται με το κιλό

 

 

 

Με βαση τον νομο των πιθανοτητων εχει ερθει η σειρα σου....προσοχη απο εδω και περα στην Ελβετια!! :P

 


μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι συζηταμε τωρα...Οι ανθρωποι ειναι πολυ μπροστα σε λογικη ,γι αυτο προοδευουν !Την αγορασες ...? Κολησε την επι τοπου!!!

Ο Ελληνας θα σκεφτει ...αιντε ρε ...που θα μου πουν εμενα να την κολλησω πριν ξαναβγω στον δρομο ...σιγα ρε ...σιγα .Οταν ομως εχει μαθει απο μικρος οτι "σιγα ρε" δεν εχει ,θα προσαρμοστει διαφορετικα ! Αυτα τα ολιγα πανω στην αγανακτηση μου γιατι κι εγω Ελληνας ειμαι ασχετως αν προσπαθω να ειμαι οσο γινεται πιο νομοτυπος.Την καλημερα μου σε ολους !

  • Like 4

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για όσους επιθυμούν πάντως να αποφύγουν τις ανυπέρβλητες δυσκολίες που προκαλεί η τήρηση των νόμων σε ανεπτυγμένα κράτη (τήρηση ορίων ταχύτητας, παράνομη στάθμευση, αλκοόλ) σε σχέση με την οδήγηση, να αναφέρουμε ότι από το αεροδρόμιο της Ζυρίχης υπάρχει και η δυνατότητα άμεσης και άνετης πρόσβασης με το τρένο προς τα βασικά χιονοδρομικά του Τιρόλου στην Αυστρία (ενδεικτικά St. Anton, Ischgl, Soelden), απευθείας ή σε συνδυασμό με λεωφορείο/ταξί, ανάλογα με τον προορισμό.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι συζηταμε τωρα...Οι ανθρωποι ειναι πολυ μπροστα σε λογικη ,γι αυτο προοδευουν !Την αγορασες ...? Κολησε την επι τοπου!!!

Ο Ελληνας θα σκεφτει ...αιντε ρε ...που θα μου πουν εμενα να την κολλησω πριν ξαναβγω στον δρομο ...σιγα ρε ...σιγα .Οταν ομως εχει μαθει απο μικρος οτι "σιγα ρε" δεν εχει ,θα προσαρμοστει διαφορετικα ! Αυτα τα ολιγα πανω στην αγανακτηση μου γιατι κι εγω Ελληνας ειμαι ασχετως αν προσπαθω να ειμαι οσο γινεται πιο νομοτυπος.Την καλημερα μου σε ολους !

Είναι μπροστά σε λογική και σε εισπρακτική λογική επίσης. Με το αυτοκόλλητο πρακτικά, ελέγχουν, κάθε αυτοκίνητο...:) Πριν μερικούς μήνες δε, είχαν στήσει έλεγχο ακριβώς στην είσοδο για να βεβαιώνουν επί τόπου τις παραβάσεις /βινιέτα και ό,τι άλλο σου έβρισκαν. :) :) Εχουν και κόστη οι αυτοκινητόδρομοι και παραφυλούν για να καλύψουν και κανα έξοδο. :)

  • Like 2

Tα πάντα ρει...και σκι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι μπροστά σε λογική και σε εισπρακτική λογική επίσης. Με το αυτοκόλλητο πρακτικά, ελέγχουν, κάθε αυτοκίνητο... :) Πριν μερικούς μήνες δε, είχαν στήσει έλεγχο ακριβώς στην είσοδο για να βεβαιώνουν επί τόπου τις παραβάσεις /βινιέτα και ό,τι άλλο σου έβρισκαν. :) :) Εχουν και κόστη οι αυτοκινητόδρομοι και παραφυλούν για να καλύψουν και κανα έξοδο. :)

 

Μακαρι να γινοταν κ εδω αυτο. Δυστυχως ο Ελληνας καταλαβαινει ΜΟΝΟ αν του πονεσει η τσεπη.

 

Καααααποια στιγμη θα γινουμε και εμεις αναπτυγμενη χωρα, γιατι τωρα ειμαστε ο αποπατος της Ευρωπης και οχι μονο.........

  • Like 2

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για όσους επιθυμούν πάντως να αποφύγουν τις ανυπέρβλητες δυσκολίες που προκαλεί η τήρηση των νόμων σε ανεπτυγμένα κράτη (τήρηση ορίων ταχύτητας, παράνομη στάθμευση, αλκοόλ) σε σχέση με την οδήγηση

 

Καμια ανυπερβλητη δυσκολια δεν υπαρχει!!! απλα σεβεσαι και τηρεις τους νομους του κρατους και δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα!

 

 

 

 

 

, να αναφέρουμε ότι από το αεροδρόμιο της Ζυρίχης υπάρχει και η δυνατότητα άμεσης και άνετης πρόσβασης με το τρένο προς τα βασικά χιονοδρομικά του Τιρόλου στην Αυστρία (ενδεικτικά St. Anton, Ischgl, Soelden), απευθείας ή σε συνδυασμό με λεωφορείο/ταξί, ανάλογα με τον προορισμό.

 

 

Θα προσθετα οτι εχεις και την δυνατοτητα να σε παει απο το αεροδρομιο μεχρι την πορτα του ξενοδοχειου σου ταξι βανακι 9θεσιο με το ιδιο κοστος περιπου....αρκει να εχεις φροντισει να κλεισεις εκ των προτερων θεση

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

υπερβάλλεις...εγώ ποτε δεν έχω φάει κλήση....σε αντίθεση με Austria k Γερμανία που τα 15εύρα μου έρχονται με το κιλό

 

 

 

Με βαση τον νομο των πιθανοτητων εχει ερθει η σειρα σου....προσοχη απο εδω και περα στην Ελβετια!! :P

 

οχι...ελβετια προσεχω παντα πιο πολυ γιατι αν τρεχεις με 10 χλμ παραπανω τα προστιμα τσουζουν πολυ...Γερμανο - Αυστρια τιν παταο συνεχεια γιατι αντι να παο με 60 παο π.χ. με 68, 72 κλπ..για αυτο τρωω ολο 15ευρα

  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχως και εδω ερχεται ο ...πολιτισμος.

 

Προ τριετιας, τσαρουχωσα το Mustang γιατι μου ειχε κολλησει απο πισω ενας μαλαγχας με φορτηγο και επιασα 140 χ/ω με οριο τα 100. Συντομα εφτασα πισω απο καποιο Χουνταϊ που πηγαινε με ...100 και κανοντας αριστερα στην αδεια αριστερη λουριδα, με χτυπησε ο σεριφης στο Δοξα Πατρι με το λεϊζερ.

 

Μου ειπε πηγαινες με ...82 (!), θα σου δωσω κληση για 70. Αν πηγαινες με 86 και πανω, προσθεσε με νοημα, θα επρεπε να σε παω μεσα.

 

Τον ευχαριστησα, πηρα την προσκληση, μπαινω στο αυτοκινητο (στην αριστερη ΛΕΑ με σταματησε) η κινηση παει με 105 (65 μαω). Ο μπατσος με χαζευει. Χωνω μια επιταχυνση 0-100 σε 4,5 δευτερα και τον βλεπω στον καθρεφτη να χαζευει 'καλα, εγω τωρα δεν του εδωσα κληση??...' :Shocked:

 

:hehe::hehe:

 

Τωρα η κληση αρχειοθετειται με την 'αποδειξη' απο το πιστολι λεϊζερ, για να μην κανουν τετοιες ανθρωπιστικες κινησεις :rtfm::rant:

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

νομιζω το μεγαλυτερο προστιμο το εχω φαει εγω.Χειμωνας του 2004 στο τουνελ για chamonix φτανουμε στη1 το βραδυ και φυσικα βλεπω το οριο ταχυτητας και το τηρω,αλλα δεν βλεπω οτι πρεπει να εχεις μια αποσταση 100 μετρων απο το μπροστινο σου οχημα.Και πριν απο μενα περασε ενα αυτοκινητο της αστυνομιας.....Το ακολουθουσα στο οριο που επρεπε ,αλλα το πλησιαζα σιγα σιγα,δεν ηξερα τα 100 μετρα αποσταση, το εφτασα στα 20 και οταν βγηκαμε απο το τουνελ με σταματησαν .Το προστιμο? 500 ευρω!!! ακομη το θυμαμαι.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι συζηταμε τωρα...Οι ανθρωποι ειναι πολυ μπροστα σε λογικη ,γι αυτο προοδευουν !Την αγορασες ...? Κολησε την επι τοπου!!!

Ο Ελληνας θα σκεφτει ...αιντε ρε ...που θα μου πουν εμενα να την κολλησω πριν ξαναβγω στον δρομο ...σιγα ρε ...σιγα .Οταν ομως εχει μαθει απο μικρος οτι "σιγα ρε" δεν εχει ,θα προσαρμοστει διαφορετικα ! Αυτα τα ολιγα πανω στην αγανακτηση μου γιατι κι εγω Ελληνας ειμαι ασχετως αν προσπαθω να ειμαι οσο γινεται πιο νομοτυπος.Την καλημερα μου σε ολους !

 

 

Ο λόγος που ζητάνε να το κολλήσουν στο τζάμι, δεν είναι για να μην το χρησιμοποιείς σήμερα με το ένα αυτοκίνητο και αύριο με το άλλο αυτοκίνητο, ή να το μεταπωλείς. Άλλωστε το κόστος είναι πολύ μικρό.

Όσες φορές μου έκαναν έλεγχο στο παρελθόν, την δέχθηκαν και μη κολλημένη, αν και παρατήρησαν ότι πρέπει να την κολλάμε (εγώ υπέθεσα ως πονηρός Έλληνας το θέμα της μεταβίβασης, που εκ των πραγμάτων δεν μπορούσα να κάνω).

Ο πραγματικός λόγος είναι ότι υπάρχουν αυτόματα μηχανήματα ελέγχου και με αυτόν τον τρόπο ελέγχεσαι. Αυτό ήταν κάτι που δεν το ήξερα και δεν μου το είπε κάποιος από αυτούς που λένε να την κολλάς στο τζάμι.

Αντίθετα, το να γεμίζεις το τζάμι σου με αυτοκόλλητα, είναι κάπως ενοχλητικό και χρονοβόρο στο ξεκόλλημα. Θυμάσαι τα αυτοκίνητα που είχαν συλλογές από όλα τα σήματα προγενέστερων ετών; Και λέω...... στο νοικιασμένο αυτοκίνητο φαντάσου τι θα καλούνται να ξεκολλούν κάθε φορά....

  • Like 3

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μολις εκλεισα με lufthansa..επιβεβαιωνω κ γω πως με τον economy ναυλο τους και οχι το golight ο εξοπλισμος σκι ειναι δωρεαν,οπως επισης και μια βαλιτσα μεχρι 23 κιλα...

Εκλεισα τηλεφωνικα τον εξοπλισμο και ζητησα κ επιβεβαιωση στο email...

Και πολυ φτηνοτερα τελικα απο aegean...15e3ec1a52d29cfe40e88e436bae1fe8.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάντως τα τελευταία χρόνια με την Ryanair που τόσο κοροϊδεύετε και περιφρονείται, πάω με σύγχρονα άνετα αεροπλάνα, τις διακοπές μου-οχι για σκι, και μου κόστιζουν πιο ακριβά οι βενζίνες και το πάρκινγκ για Θεσσαλονίκη, από ότι το αεροπορικό! Αν απολαμβάνετε το φαι και καφέ στις άλλες....... κοιτάξτε το :-)

Κάτι που θα εφαρμοστεί άμεσα από όλες ........

Sent from my Redmi 5 using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάντως τα τελευταία χρόνια με την Ryanair που τόσο κοροϊδεύετε και περιφρονείται, πάω με σύγχρονα άνετα αεροπλάνα, τις διακοπές μου-οχι για σκι, και μου κόστιζουν πιο ακριβά οι βενζίνες και το πάρκινγκ για Θεσσαλονίκη, από ότι το αεροπορικό! Αν απολαμβάνετε το φαι και καφέ στις άλλες....... κοιτάξτε το :-)

Sent from my Redmi 5 using Tapatalk

Γιατί όχι γιa σκι ...

 

Αλλά συμφωνώ μαζί σου είναι μια χαρά

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί όχι γιa σκι ...

 

Αλλά συμφωνώ μαζί σου είναι μια χαρά

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Προφανως α) γιατι χρεωνει extra εξοπλισμο σκι και βαλιτσα και β) το αεροδρομιο προορισμου δεν βολευει τοσο καλα οσο αλλα (Bergamo)

  • Like 3

μην κανεις παρεα με γαλοπουλες αν θελεις να πεταξεις με αετους

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off Topic..

 

Υπάρχει και το Μέμινγκεν στο Μόναχο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απ'ότι βλέπω πτήσεις μόνο ορισμένες μέρες, και όχι χειμώνα...

 

Αλλιώς θα ήταν λουκούμι.

Edited by panchristo
  • Like 1

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απ'ότι βλέπω πτήσεις μόνο ορισμένες μέρες, και όχι χειμώνα...

 

Αλλιώς θα ήταν λουκούμι.

Αναφέρομαι σε αναχώρηση από Θεσσαλονίκη και πρόσφατα είχε πτήσεις και χειμώνα , τσεκαρισμένο και χρησιμοποιήθηκε για ski trip.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...