Jump to content
Αννα

Τρέξιμο & Μαραθώνιος

Recommended Posts

φετος την ολγα την επιασε για τα καλα , το σοκ τις κρίσης :yes

 

 

δεν σταμάτησε ενα καλοκαιρι να τρέχει :respect: για να ξεχνα , τα μνημόνια :shysterical: :shysterical:


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τον αγώνα, πλάι πλάι με την Όλγα, τον βγάλαμε με χαμόγελο! Αυτό μου άρεσε πιο πολύ απ όλα :yes

 

Πάντως το χέρι μου, όπως και στο σκι, μένει πίσω. Θέλω δουλειά ακόμα!

 

Αυτο ειναι το πιο σημαντικο απο ολα! :)

 

Τα χερια (σε flat δρομο ) ορθη γωνια στον αγκωνα και η γροθια να κοιταει μπροστα οχι να συγκλινει προς τα μεσα ή προς το στηθος....... ;) Η Τεχνικη στο τρεξιμο παιζει μεγαλη σημασια..... με σωστη τεχνικη στις μεσες-μεγαλες αποστασεις, κανεις οικονομια δυναμεων...... Αν δεν εχει καποιος προπονητη ή πιο εμπειρο συναθλητη να του δειξει τα βασικα, καλο ειναι να ψαξει στο Youtube. Υπαρχουν απειρα βιντεακια....... Επίσης ειναι σιγουρο οτι οποιος δεν εχει σωστη τεχνικη θα εχει κ περισσοτερους τραυματισμους.......


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

στον μαραθώνιο θα τρεξω με την wind και χθες ειχαμε την πρώτη επίσημη προπόνηση στο Ολυμπιακο σταδιο. πολλες συμβουλες από τον Νικο Πολιά. την ομαδα μας εχει αναλάβει ο Χρηστος Τούλας

 

post-2098-0-86334000-1349767002_thumb.jpg


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα χερια (σε flat δρομο ) ορθη γωνια στον αγκωνα και η γροθια να κοιταει μπροστα οχι να συγκλινει προς τα μεσα ή προς το στηθος....... ;) Η Τεχνικη στο τρεξιμο παιζει μεγαλη σημασια..... με σωστη τεχνικη στις μεσες-μεγαλες αποστασεις, κανεις οικονομια δυναμεων......

 

Σίγουρα υπάρχουν βασικές τεχνικές και, όπως λες, καλό είναι όσοι τρέχουμε χωρίς προπονητή, τουλάχιστον να παίρνουμε κάποιες συμβουλές από βίντεο ή κείμενα και να ακούμε τους πιο έμπειρους για το πώς να εξοικονομήσουμε δυνάμεις και να αποφύγουμε τραυματισμούς.

 

Ωστόσο έχω καταλήξει και στο συμπέρασμα ότι το κάθε σώμα έχει από τη φύση του, από την ανατομία του, τη δική του "τεχνική", που το βοηθάει να προσαρμόζεται στις εκάστοτε αθλητικές συνθήκες. Μια στάση που μπορεί εγώ να δω σε κάποιον και να με ξενίσει, μπορεί εκείνον να τον εξυπηρετεί και τελικά να είναι η πιο "οικονομική" για το δικό του σκαρί.

  • Like 1

*καιρός να λάβουνε τα όνειρα εκδίκηση*

Share this post


Link to post
Share on other sites

στο 10αρι του ΚΜΑ εχω δηλωσει κι εγω συμμετοχη. ειδη τη κυριακη ετρεξα στο 10αρι της nike με χρονο 56:38. ηταν ο πρωτος μου αγωνας. η προετοιμασια συνεχιζεται με στοχο καταρχην το τερματισμο και μετα λιγο καλυτερο χρονο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

στον μαραθώνιο θα τρεξω με την wind και χθες ειχαμε την πρώτη επίσημη προπόνηση στο Ολυμπιακο σταδιο. πολλες συμβουλες από τον Νικο Πολιά. την ομαδα μας εχει αναλάβει ο Χρηστος Τούλας

 

Kι εγώ τελικά έκλεισα με τη wind για τα 10χλμ. Θέλω πολύ να έρθω στις προπονήσεις, αλλά δεν το βλέπω να τα καταφέρνω λόγω εργασίας. Τι ακριβώς κάνατε;


*καιρός να λάβουνε τα όνειρα εκδίκηση*

Share this post


Link to post
Share on other sites

αρχικα πηραμε κάποιες συμβουλές από τον Πολιά και τους λοιπούς. μετα χωριστήκαμε στα: 5,10, μαραθώνιο. μετα ξαναχωριστηκαμε :D (οι του μαραθωνιου) σε 2 γκρουπ – ένα που ειχε κανει long run την προηγουμένη μερα (π.χ. εμεις που τρεξαμε τον Παυσανία) και καναμε ένα σχετικα χαλαρο πρόγραμμα: γυρω στα 3,5 χλμ χαλαρο τρέξιμο, διατάσεις, μετα διαλλειμματικες στο χορτάρι (διαγώνια και Π) και μετα κανα 10λεπτο χαλαρο τρεξιμο. σύνολο υπολογιζω να ηταν περιπου 8 χλμ

 

το καλο είναι ότι μαζευεται κοσμος και βρισκεις παρεα για τα long runs, που δεν βγαινουν τρέχοντας μονος σου


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σίγουρα υπάρχουν βασικές τεχνικές και, όπως λες, καλό είναι όσοι τρέχουμε χωρίς προπονητή, τουλάχιστον να παίρνουμε κάποιες συμβουλές από βίντεο ή κείμενα και να ακούμε τους πιο έμπειρους για το πώς να εξοικονομήσουμε δυνάμεις και να αποφύγουμε τραυματισμούς.

 

Ωστόσο έχω καταλήξει και στο συμπέρασμα ότι το κάθε σώμα έχει από τη φύση του, από την ανατομία του, τη δική του "τεχνική", που το βοηθάει να προσαρμόζεται στις εκάστοτε αθλητικές συνθήκες. Μια στάση που μπορεί εγώ να δω σε κάποιον και να με ξενίσει, μπορεί εκείνον να τον εξυπηρετεί και τελικά να είναι η πιο "οικονομική" για το δικό του σκαρί.

 

Δεν θα διαφωνησω μαζι σου. Εννοειται οτι ο καθενας εχει το προσωπικο του στυλ και εξελισει την δικη του τεχνικη, αλλα πρεπει να προσαρμοσει αυτη την τεχνικη και να ξεκινησει πανω σε καποια βασικα πραγματα.

 

Δυστυχως εδω στην Ελλαδα ακομα και το να αγορασουμε το σωστο παπουτσι για εμας πολλοι το θεωρουν πολυτελεια και πεταμενα λεφτα...... Εχω δει τα απιστευτα........ ατομο να τρεχει σε χωμα (trail) με παπουτσια ποδοσφαιρου!!!! = 99,99999% πιθανοτητα τραυματισμου........ φαντασου τι σημασια δινουν σε αλλα θεματα οπως η τεχνικη........

 

Αρα προσπαθουμε να κανουμε το καθετι οσο πιο..... ερασιτεχνικα Επαγγελματικα μπορουμε για να εχουμε τα καλυτερα αποτελεσματα χωρις τραυματισμους.

 

Για οσους θελουν (οσοι ασχολουνται θα το ξερουν) για αρχη εδω www.runningnews.gr μπορειτε να βρειτε αρκετα αρθρα - συμβουλες αλλα και να συμμετεχετε στο forum.

Edited by kaps

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και καποια καλα e-shops τσεκαρισμενα για εξοπλισμο...... για να μην σας τα τρωνε οι Ελληνες "εμποροι".... Μιλαμε για τιμες πολυυυυυυ κατω και απο τις τιμες.... "εκπτωσεων " στην Ελλαδα..... και με φοβερες προσφορες κατα καιρους........

 

 

 

(αν υπαρχει προβλημα με τα λινκ στη διαθεση των Mod. να τα αφαιρεσουν)

 

Ναι, υπάρχει.

Edited by Χρήστος Λάππας
αφαίρεση link

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρίς να παραγνωρίζω ότι όλοι χρησιμοποιούμε το internet για τις πιο συμφέρουσες τιμές, είναι καλό να μην απαξιώνουμε την Ελληνική αγορά. Από αυτήν περιμένουμε να κινηθεί για να μπορέσουμε να επιβιώσουμε.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και καποια καλα e-shops τσεκαρισμενα για εξοπλισμο...... για να μην σας τα τρωνε οι Ελληνες "εμποροι".... Μιλαμε για τιμες πολυυυυυυ κατω και απο τις τιμες.... "εκπτωσεων " στην Ελλαδα..... και με φοβερες προσφορες κατα καιρους........

 

 

 

(αν υπαρχει προβλημα με τα λινκ στη διαθεση των Mod. να τα αφαιρεσουν)

 

Ναι, υπάρχει.

 

οκ οποιος ενδιαφερεται του τα στελνω με pm


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ειχα παρει από περσι την απόφαση να συμμετάσχω στο μαραθώνιο και ξεκίνησα νωρίς προπονησουλες. τελικα πρόεκυψε ένα ταξιδι στο Saas Fee-Zermatt την εβδομάδα του μαραθωνίου και όπως καταλαβαίνετε η αποφαση για το τι θα κανω τον Νοέμβριο δεν ηταν δύσκολη

 

ετσι φετος δεν εχω δικαιολογία, θα το τρεξω. ειπα ότι θελω να το κανω μια φορα στη ζωη μου (αν και οι περισσότεροι φιλοι μου λενε ότι εθίζεσαι μετα). θα τρέξω χαλαρα, με μονο στοχο να τερματίσω και να ειμαι καλα μετα. τωρα πωρώθηκα και ο μικρούλης στοχος που βαζω χρονικά είναι να δω το 4 μπροστα από το χρονο μου (κι’ας είναι 4:59). εχει διαφορα με το 5:01 :D


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

να και ενας ενδιαφερον πινακας

 

O πίνακας των ρυθμών

Προπονείστε για τον μαραθώνιο, τα 5 ή τα 10 χλμ. αλλά δεν ξέρετε ακόμα σε τι χρόνο να στοχεύσετε; Τρέχετε σε διάφορους ρυθμούς αλλά δεν ξέρετε σε τι επιδόσεις μεταφράζονται στο αγώνισμα που στοχεύετε; δείτε στον πίνακα σε τι επιδόσεις αντιστοιχεί κάθε ταχύτητα (χλμ/ώρα) αλλά και κάθε ρυθμός (χρόνος/1.000 μ.) στα 5 και 10 χλμ. αλλά και σε ημιμαραθώνιο και μαραθώνιο.

 

http://runnermagazine.gr/html/ent/299/ent.164299.asp


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή επιτυχία!Θα σας περιμένουμε στον τερματισμό με σημαία του ΕΣΤΧ!! :)

  • Like 1

Γιατρέ τα βλέπω όλα άσπρα!Είμαι σοβαρά?

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 τρουφάκια, 2 μίνι σαντουιτσάκια, 1 μίνι μιλφέιγ, νερό, άντε τώρα να πας να τρέξεις με τέτοιο στομάχι. 3 χλμ και πολλά μου ήταν. Τουλάχιστον να ρεφάρω αύριο! Τώρα που μπαίνουν και τα κρύα σιγά-σιγά να δούμε πώς θα προσαρμόσουμε το προπονητικό μας προγραμματάκι με το Νιφάδα. Μέχρι τώρα τρέχαμε κάτω από τα αστεράκια, 10 και 11 το βράδυ. Μάλλον θα αλλάξουμε τροπάριο σύντομα.


*καιρός να λάβουνε τα όνειρα εκδίκηση*

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 τρουφάκια, 2 μίνι σαντουιτσάκια, 1 μίνι μιλφέιγ, νερό, άντε τώρα να πας να τρέξεις με τέτοιο στομάχι. 3 χλμ και πολλά μου ήταν. Τουλάχιστον να ρεφάρω αύριο! Τώρα που μπαίνουν και τα κρύα σιγά-σιγά να δούμε πώς θα προσαρμόσουμε το προπονητικό μας προγραμματάκι με το Νιφάδα. Μέχρι τώρα τρέχαμε κάτω από τα αστεράκια, 10 και 11 το βράδυ. Μάλλον θα αλλάξουμε τροπάριο σύντομα.

 

Μαλλον εφταιγε οτι τα τρουφακια δεν ηταν...... ΜΙΝΙ :D:P :P

 

Οσο για τη θερμοκρασια ειναι super για προπονηση!!! Εχει αυξημενη υγρασια αλλα τι να κανουμε δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα........ Εγω τρεχω ακομα με κοντο tight και ειμαι ΟΚ. Αν κρυωνεις δοκιμασε με μακρυ και νομιζω θα εισαι μια χαρα. ;) Μην ξεχναμε οτι η θερμοκρασια που νιωθουμε (σε νορμαλ εξωτερικες θερμοκρασιες) οταν τρεχουμε ειναι +5-6 βαθμους πανω απο τη θερμοκρασια περιβαλλοντος αρα ντυνομαστε αναλλογως.

 

Επίσης οσο πλησιαζει ο αγωνας καλο ειναι να προγραμματιζουμε τις προπονησεις περιπου στην ωρα του αγωνα για να προσαρμοστουμε και εκει......

 

Tip: Για οσους δεν εχουν ξανατρεξει σε αγωνα πρεπει να προπονηθουν και στην ληψη υγρων -τροφης εν κινηση...... γιατι οι περισσοτεροι πνιγονται..

 

29 ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ :happy2:


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης οσο πλησιαζει ο αγωνας καλο ειναι να προγραμματιζουμε τις προπονησεις περιπου στην ωρα του αγωνα για να προσαρμοστουμε και εκει......

το εκανα χθες το πρωι, πανω κατω στη ωρα του αγωνα και την μιση διαδρομη περιπου – από το σταδιο του Μαραθώνα μέχρι την Περιφέρεια Παλλήνης (λιγο μετα το Alex pack).

 

αυτό που λεω εδώ

 

ο μικρούλης στοχος που βαζω χρονικά είναι να δω το 4 μπροστα από το χρονο μου

είναι μάλλον όνειρο θερινής νυκτός. στις 6 ωρες με βλεπω :D

xθες ετρεξα 23350m σε 2:50 και τα ειδα όλα..χωρις γυαλιά και καπέλο διότι περιμενα συννεφιά και βροχες, εφαγα ολο τον ηλιο στο κεφάλι. τσουρουφλίστηκα, ήπια 1,5 λ νερο, 1 gel και 1 μπαρα και γενικώς δεν ειχα πολλες δυνάμεις για άλλο τοσο. δεν ξερω σε συνθήκες αγωνα πως θα είναι, αλλα συνειδητοποίησα ότι τα 42χλμ είναι πολλλλλλλλλλλα


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το οτι ειναι πολλα τα χλμ .....ειναι σιγουρα αλλα:

 

1. Εχουμε ακομα μπροστα μας 1 μηνα

 

2. Ο ογκος της προπονησης αυτη τη στιγμη ειναι ακομα μεγαλος αρα και η καταπονηση. Οταν μετα απο 1 εβδομαδα θα μπεις φανταζομαι σε φορμαρισμα κατι που σημαινει μειωση του ογκου της προπονησης θα νιωθεις το σωμα και τα ποδια σου πολυ πιο ελευθερα και ξεκουραστα

 

3. Οι Καιρικες συνθηκες του αγωνα θα ειναι (ελπιζω) καλυτερες σε σχεση με σημερα.... ειδικα οσον αφορα τη θερμοκρασια......

 

4. Υπαρχουν για ολους οι "κακες ημερες". Μπορει π.χ. σημερα να τρεξεις και να σου βγει η προπονηση μια χαρα και σε ρυθμο και σε χλμ και μετα απο 2-3 μερες να ξανατρεξεις και να εισαι κομματια..... οργανισμος ειναι αυτος δεν μπορει να ειναι στο 100% συνεχεια........

 

Αν νιωθεις πολυ κουραση τοτε ΞΕΚΟΥΡΑΣΟΥ. και αυτο μερος της προπονησης ειναι και ισως πολυ σημαντικο..... Κουραση+προπονηση=πιθανος τραυματισμος προ των πυλων.......

 

Προς το παρον δεν εχω τολμησει να τρεξω ακομα Μαραθωνιο........ μεχρι ΗΜΙ εχω φτασει......

 

ΜΠΡΑΒΟ μονο και μονο για τη συμμετοχη!!!!!! Το σημαντικο ειναι ο τερματισμος και οχι ο χρονος............


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

είναι οντως μεγαλος ο όγκος. την άλλη βδομαδα είναι το pick που εχω ένα long run 32 χλμ. μετα πεφτει παλι 25, 15.

 

ημουν κουρασμένη πραγματι, ετραξα την Κυ 21, την Δε 8, την Τρ 10, την Τε 12 και την Πε 23,3. είναι πολλα μαζεμενα χωρις ξεκούραση ενδιάμεσα

 

η πικρα απ’το χθεσινο μενει όμως :( περιμενα να παω καλυτερα

 

το'τρεξα και μονη μου και ισως έπαιξε και αυτό ρολο. τα long runs θελουν παρεα


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

είναι οντως μεγαλος ο όγκος. την άλλη βδομαδα είναι το pick που εχω ένα long run 32 χλμ. μετα πεφτει παλι 25, 15.

 

ημουν κουρασμένη πραγματι, ετραξα την Κυ 21, την Δε 8, την Τρ 10, την Τε 12 και την Πε 23,3. είναι πολλα μαζεμενα χωρις ξεκούραση ενδιάμεσα

 

η πικρα απ’το χθεσινο μενει όμως :( περιμενα να παω καλυτερα

 

το'τρεξα και μονη μου και ισως έπαιξε και αυτό ρολο. τα long runs θελουν παρεα

 

Ε ναι ειναι τεραστια καταπονηση!!! Που να βγει!!! Εσυ πηγες να κανεις ΗΜΙ με τοσα χλμ μεσα στην εβδομαδα (με tempo και διαλλειματικες) και χωρις ουτε 1 μερα ξεκουραση!!!! Ξανακοιτα το προγραμμα σου!!! Οι μερες ξεκουρασης επιβαλλονται!!! Αν δεν εχεις χρονο και χανεις προπονησεις το χειροτερο που μπορεις να κανεις ειναι να προσπαθεις να τις αναπληρωσεις βαζοντας την μια πισω απο την αλλη!!! Ετσι πετυχαινεις ακριβως το αντιθετο αποτελεσμα...... Καλυτερα σωστες και με ποιοτητα προπονησεις ΟΤΑΝ προλαβαινεις και μπορεις.......

 

Μην θεωρηθω ξερολλας........ απλα στην αρχη που ασχοληθηκα με το τρεξιμο την πατησα και εμαθα.........


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α!!! Και μην σας παιρνει απο κατω!!!!! Η καλη ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ειναι το αδερφακι της προπονησης......... Αλλωστε για την πλακα μας και την ευχαριστηση μας τρεχουμε.......

 

ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ!!!!!!!!!! :hot::startle::happy2: :happy2: :happy2:


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ!!!!!!!!!! :hot::startle::happy2: :happy2: :happy2:

 

αυτο το ξερω :D :D


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest afrodite

Xαρά στο κουράγιο σας!!!

 

Ολα τα αθλήματα μπορώ να τα καταφέρω, αλλά το τρέξιμο με τιποτα. Με το ζορι περσι ειχα καταφερει να τρεχω 5-7χλμ. Αλλά μαραθωνιο και long runs???Με τιποτα. Νομίζω πως ειναι το μονο που δεν μπορω να κάνω. Σας θαυμάζω που μπορείτε.

 

Δυστυχως ένας τραυματισμος απο το windsurf που έπαθα τον Αυγουστο ( Κλότσησα τη δεστρα ο μη πω@#%%$%$^%) δε με αφηνει να τρέξω εστω αυτα τα 5-7χλμ. Εδω καλά καλα δε μπορώ να περπατησω σωστα. Πάλι καλά που μπορω και κάνω έστω ποδήλατο.

Windsurf φυσικά και κάνω, δεν υπηρχε περίπτωση να μην (ακόμα και με γυψο να μου βάζανε). Το πως μπαινω δέστρα βεβαια είναι άλλο θέμα. Με σκοποβολή και με πολύ σφηξιμο στα δοντια και με συνοδια πολλών βογκητών και βρισιών. Το τι καντίλι έχω ρίξει μεσα δε λέγεται (έτσι και με ακουσει παπάς θα με στηλει για εξομολόγηση το ξέρω ) . Ειδικά όταν δεν έχει πετυχει η σκοποβολή (εκει με ακοει η παραλια απο τον πόνο)

Τωρα που δεν εχει αερα ευκαιρία να το ξεκουράσω μπας και περάσει,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • This Group of Skiers is the Most Likely to Have a Fatal Accident, According to Experts The data doesn’t lie: Middle-aged men are most likely to misjudge their abilities and get in over their heads.   https://www.skimag.com/performance/skier-fatalies-demographics-nsaa/?utm_medium=organic-social&utm_source=skimagazine-instagram
    • Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, ότι μέχρι και την Παρασκευή 17 Μαϊου όποιος θέλει μπορεί να δηλώσει την υποψηφιότητά του στο mail snowclub@snowclub.gr για τη συμμετοχή του στο Διοικητικό Συμβούλιου του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας στις επερχόμενες εκλογές.
    • αν συμφέρει οικονομικά γιατί όχι. Εναλλακτικά δες k για Stubaital που βολεύει πιο πολύ καθώς έρχεσαι από Ιταλία   αλλιώς μπορείτε να πάτε προς dolomites αλλα όχι στα πιο γνωστά (Val Gardena κλπ) φθηνά μπορείς να βρείς γύρω από το Kronplatz, στο Ahrntal k προς Alpe Lusia ίσως 
    • το είχα κάνει k εγώ τον Νοέμβριο του 2009 μου φαίνεται με αμάξι δεν είναι πρόβλημα τότε... δες τα 3 μεγάλα XK + το Zillertal300 με τον παγετώνα, διαλέξτε ποιο σας αρέσει πιο πολύ k μετά ψάξε διαμονή όπου βολεύει να ξέρεις πάντως ότι Kaltenbach k Mayrhofen έχουν τον πιο πολύ κόσμο  
    • Αλέξη ,εννοείς να στραφούμε προς Ischgl?
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ZooL
      ZooL
      (44 years old)
    2. ΝΤΑΛΑΣ
      ΝΤΑΛΑΣ
      (44 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,324
    • Total Posts
      460,891
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,770
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Thomashiemo
    Joined
×
×
  • Create New...