Jump to content
OldSpy

χ.κ. Καλαβρύτων 2012 - 2013

Recommended Posts

:(Κρίμα ρε γμτ...να μιλάγαμε λίγο...!

Η αλήθεια είναι ότι ενώ ανέβαινα με το καρεκλάκι Στύγα,

στο σημείο που κάνει το άνοιγμα (που έχουμε μιλήσει κανονικά με Παρνασσό παλαιότερα)

άκουσα και εγώ φωνές από μέσα αλλά όχι και πολύ καθαρά!

μήπως λέμε την ίδια φάση....? :shock:

Μάλλον!

Νίφει!

Φοβερες φωτο Μικ.

Αντε τελειωσε και σε μας η εξεταστικη και αυριο 8α ανεβω και εγω...

Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω αποφασισει το που.Καλαβρυτα η Παρνασσο..

Εσεις τι λετε?

Παιρνω και το χιονοδρομικο και μιλαω με μια κοπελα, μου λεει Στυγα ξεχνα το και Αγκυρα θα κανουμε ο,τι μπορουμε.

καλά πανω τι κανουν? δεν δουλευουν? δεν ξεχιονιζουν? δεν στρωνουν καμια πιστα? τι περιμενουν, να ριξει ενα μετρο χιονι και μετα να πιασουν τα φτυαρια? ελεος ρεεεεε

Με την ευκαιρία που αναφέρατε τα PMR... Αξίζει να δώσεις έστω 30 ευρώ γι'αυτά που βγάζει προσφορά το Lidl?

http://www.lidl-hellas.gr/cps/rde/xchg/lidl_gr/hs.xsl/index_29879.htm

:shuriken:

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Δες λίγο εδώ:

http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=10947&view=findpost&p=269378

Με την ευκαιρία που αναφέρατε τα PMR... Αξίζει να δώσεις έστω 30 ευρώ γι'αυτά που βγάζει προσφορά το Lidl?

http://www.lidl-hell...index_29879.htm

:shuriken:

sinox-0.jpeg

Αξίζει και με το παραπάνω. Ικανοποιοητική εμβέλεια και δυνατότητα επικοιθνωνίας με όλα τα άλλα.

fischer_.jpg

Δεν κάνει κρύο στην Ελλάδα

http://vimeo.com/59983394

thanks snowpar

Στον φίλο lobo που ρωτάει γιατί δεν σκάβουνε και δεν ξεθάβουνε, μπορεί να ανέβει τώρα στο χιονοδρομικό να δει μόνος του την κατάσταση και αν πιστεύει ότι μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω από αυτά που κάνουνε, με τα διαθέσιμα μέσα που έχουνε και δεδομένων των μέτρων ασφαλείας που κάθε άνθρωπος δικαιούται στην εργασία του, πιστεύω ότι το χιονοδρομικό θα χαρεί να το υλοποιήσει.

Δύσκολοι καιροί για ξεθάψιμο χιονοδρομικού παιδιά μην έχετε τρελές απαιτήσεις αύριο, ούτε από Καλάβρυτα ούτε από Παρνασσό. Μακάρι να μας εκπλήξουν ευχάριστα υπερβαίνοντας τους εαυτούς τους. Εdit: μάλλον ήδη έχουν υπερβεί τους εαυτούς τους

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Στον φίλο lobo που ρωτάει γιατί δεν σκάβουνε και δεν ξεθάβουνε, μπορεί να ανέβει τώρα στο χιονοδρομικό να δει μόνος του την κατάσταση και αν πιστεύει ότι μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω από αυτά που κάνουνε, με τα διαθέσιμα μέσα που έχουνε και δεδομένων των μέτρων ασφαλείας

Προφανώς η απάντηση στην ερώτηση που έγινε περιορίζεται ΜΟΝΟ στις παραπάνω 6 υπογραμμισμένες λέξεις. Όλα τα άλλα είναι για να κάνουμε κουβέντα και να έχουμε να λέμε.

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

τελικά ανοιχτή η άγκυρα αύριο, αντε καλό κολύμπι.... :snow2:

fischer_.jpg

τελικά ανοιχτή η άγκυρα αύριο, αντε καλό κολύμπι....

Στυγκα ρώτησα και μου είπαν Όχι.

Θοδωρής.......με αγάπη!

Ενημέρωση Χελμού

Μετά την σημερινή χιονόπτωση ακολουθεί μια ηλιόλουστη ημέρα αύριο στο Χελμό.

Οι άνεμοι θα πνέουν δυτικοί ασθενείς.

Σε λειτουργία για αύριο Τετάρτη 20-2-2013 σε λειτουργία θα είναι οι αναβατήρες Ερμής, Αχιλλέας, Δάφνη, Θέτις και 'Άρτεμις.

Στον αναβατήρα Στύγα χρειάζεται εκ νέου αποχιονισμός στο σημείο που είχε γίνει διάνοιξη τούνελ.

Μετά την τελευταία χιονόπτωση προστέθηκαν άλλα 50
εκατοστά φρέσκου χιονιού στη βάση.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η χιονοδρομία εκτός των πιστών εμπεριέχει μεγάλους κινδύνους, εξαιτίας χιονοστιβάδων.

Από το Σάββατο 12/1 και κάθε Σάββατο, εφόσον οι καιρικές συνθήκες είναι ευνοϊκές, θα έχουμε παρατεταμένο ωράριο λειτουργίας.

Ωράριο με παρατεταμένη λειτουργία: 09:00 – 17:30

Λειτουργία κατά την παράταση: Αχιλλέας και Στύγα ή Άρτεμις (ένας από τους δύο, ανάλογα με τον καιρό)

Για την δική σας ασφάλεια να έχετε πάντα μαζί σας αντιολισθητικές αλυσίδες.

Για το Χ.Κ.Κ. επικοινωνία ενημέρωση Χρήστος Βαλκανάς.

logo.png

Www_Icon_zpsd97cd750.png Fb_Icon_zpsbb6b73ec.png Bl_Icon_zps09822332.png Tw_Icon_zps3d6d52e5.png YT_Icon_zpsb8219d39.png Pic_Icon_zps200c176c.png Em_Icon_zpsc8dc87c9.png

Ξερετε εαν το δρομο απο Ζαρουχλα για ΧΚΚ τον ανοιγουν??Περυσι εγραφαν στο ιντερνετ οτι ηταν κλειστος,και φιλος μου μου ειπε οτι ηταν ανοικτος τελικα(το διαστημα που πηγε,νομιζω 25μαρτιου).Για σιγουρα να παρω τηλεφωνο στην νομαρχια,στο δημο,στο ΧΚΚ??Επειδη εχουμε κλεισει ζαρουχλα δωματιο για το τριημερο της Καθαρας Δευτερας και θα ηθελα να παμε Χιονοδρομικο.Τετρακινητο εχω και μαχιμο.

speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Γενικά τον ανοίγουν όποτε τους καπνίσει. Τι τετρακίνητο έχεις; Και τι εννοείς μάχιμο;

Με Jeep Cherokee Φεβρουάριο του 10 (η τελευταία φορά που είχα πάει χειμώνα εκεί) είχα πάει μέχρι πιο πάνω από Περιστέρα και μετά λόγω ΠΟΛΥ χιονιού το γύρισα πίσω.

Όπως και να έχει θα το δεις όταν πας επάνω.

Συμβουλή μου: άσε το σκι για μια μέρα και πάρε γύρα τα όμορφα βουνά εκεί τριγύρω. Αν θες info για διαδρομές off road ή και ντεμί-road στην περιοχή pm να σου πω!

sinox-0.jpeg

τζιμνυ εχω το οποιο εχει τραβηξει αρκετα.Στην περιοχη εχω παει στα παντα,γενικα κυκλοφορω αρκετα,κυριως ορειβασιες αλλα και οφ ροαντ.Τωρα μου την εχει ριξει στο σκι και εχω αφιερωθει εκει,μου αρεσει παρα πολυ.Μαλλον οπως μου τα λες κλειστος θα ειναι,κριμα γιατι εχω κλεισει σε ξενωνα 10χλμ απο το χιονοδρομικο....

speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Καταπληκτική αλλά και κουραστική μέρα. Ωραίος ο Χελμός, πολύ μα πάρα πολύ και το χιόνι, σήμερα. Απελπιστικές ουρές και ταλαιπωρία όμως λόγω κόσμου. Φάουλ στο ΧΚ καθώς χθές ανακοίνωνε την άγκυρα ανοιχτή για να την παραδώσει τελικά στις 12....απίστευτη ταλαιπωρία για να ανέβεις λόγω συνωστισμού.Καταλήξαμε να περιμένουμε στη σειρά με τα σκι στα χέρια....Αλλη φορά θα προσέχω !

• Like 1

fischer_.jpg

Ενημέρωση Χελμού

Χιονόπτωση θα έχουμε αύριο στο Χελμό.

Οι άνεμοι θα πνέουν νότιοι μέτριοι.

Σε λειτουργία για αύριο Πέμπτη 21-2-2013 θα είναι οι αναβατήρες Ερμής, Αχιλλέας, Δάφνη, Θέτις, Άρτεμις και Στύγα καθώς επίσης και το Snow Park εφόσον το επιτρέπουν οι καιρικές συνθήκες.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η χιονοδρομία εκτός των πιστών εμπεριέχει μεγάλους κινδύνους, εξαιτίας χιονοστιβάδων.

Από το Σάββατο 12/1 και κάθε Σάββατο, εφόσον οι καιρικές συνθήκες είναι ευνοϊκές, θα έχουμε παρατεταμένο ωράριο λειτουργίας.

Ωράριο με παρατεταμένη λειτουργία: 09:00 – 17:30

Λειτουργία κατά την παράταση: Αχιλλέας και Στύγα ή Άρτεμις (ένας από τους δύο, ανάλογα με τον καιρό)

Για την δική σας ασφάλεια να έχετε πάντα μαζί σας αντιολισθητικές αλυσίδες.

Για το Χ.Κ.Κ. επικοινωνία ενημέρωση Χρήστος Βαλκανάς.

logo.png

Www_Icon_zpsd97cd750.png Fb_Icon_zpsbb6b73ec.png Bl_Icon_zps09822332.png Tw_Icon_zps3d6d52e5.png YT_Icon_zpsb8219d39.png Pic_Icon_zps200c176c.png Em_Icon_zpsc8dc87c9.png

Χρήστο όταν λες ποιοι αναβατήρες θα λειτουργούν αύριο δεν βάζεις δίπλα και ώρα εκκίνησης του καθενός ξεχωριστά για να μην υπάρχουν πάλι παρατράγουδα ?

• Like 1

αλήθεια στις κάμερες πότε θα αποκατασταθούν οι βλάβες ?

Χωρίς να θέλω να πω το παραμικρό για τους εργαζόμενους του χκ γιατί τα παιδια δίνουν τον καλυτερό τους εαυτό καλό είναι οταν λές οτι ή αγκυρα δουλέυει να το εννοείς και οχι να ανοιγει στις 12.

Γράψε θα ανοιξει το μεσημέρι να το ξέρουμε ωστε να κρίνουμε και εμεις με τη σειρά μας τι θα κάνουμε.

Κατα τα άλλα είχε εναν υπέροχο ήλιο σήμερα με πολύ κόσμο και οταν δε ανοιξε η αγκυρα εγινε χαμός απο ουρές σε αυτήν. Το απάτητο αρκετά βαρύ και κουραστικό αλλά κάναμε.

9-2-05020.jpg

σφιχτό ναι βαρύ δε νομίζω Γιώργο . και καλά αφού ήταν έτσι γιατί κανένας δεν πάταγε στις πίστες μου λες ? κατά τα άλλα πολύ ωραία μέρα πάρα πολύς κόσμος τρομερά δύσκολη η αναμονή στην άγκυρα με το τόσο χιόνι που έχει το βουνό (κατηφόρα για επιβίβαση). οι σταθμοί σε Θέτις και Άρτεμη έχουν γίνει πραγματικά υπόγεια και σε όλα τα λίφτ έχουν σκαφτεί περάσματα από τα ρατρακ για να περάσουν (Αχιλλέα οι καρέκλες βρίσκουν στο χιόνι , σε δάφνη το χιόνι αν δεν το είχαν σκάψει θα είχε καλύψει το συρματόσχοινο και όχι τα πιάτα , Θέτις και άγκυρα απλά δεν θα υπήρχαν διαφορετικά

• Like 1

Απο οσο γνωρίζω πούδρα είναι αυτό που μπαίνεις απο τα γόνατα και πάνω στο χιόνι, πούδρα είναι το χιόνι που όταν κάνεις σκι είναι σα να κολυμπάς , πούδρα είναι το χιόνι που οταν το φυσάς πετάει σαν τη ζάχαρη αχνης...

Ολα τα υπόλοιπα τα λέμε απλά απάτητα χιόνια.

Μπορεί να εχουν βγεί σκι σα μαδέρια με αποτέλεσμα που και αυτοί που δεν μπορούν να κάνουν μια στροφή να καταβαίνουν απάτητα αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι το σημερινό χιόνι είναι πούδρα.

Καλό θα ήταν πολύς κόσμος να μαθει σκι πρώτα σε καμιά πίστα για να μάθουν να στρίβουν και να φρενάρουν και μετά να κάνουν τα υπόλοιπα.

Πιστεύω οτι αν κάνει τίποτα σοβαρούς πάγους κανα σαββατοκύριακο και παγώσουν και τα απάτητα τότε το 80% των σκιέρ θα πίνουν καφεδάκι στα σαλέ.... γιατί πολυ απλα δεν ξερουν σκι.....

• Like 6

9-2-05020.jpg

υπεροχος καιρος σημερα στο χιονοδρομικο.κοσμος υπηρχε αρκετος για καθημερινη, ηταν και απεργια σημερα. οσον αφορα τη λειτουργια του χιονοδρομικου, τι να πω.. το πρωι η κοπελα στα εκδοτηρια ειπε οτι η αγκυρα θα ανοιξει γυρω στις 10. βεβαια που να ξερει τι γινεται. απλως το αναφερω. τελικα η αγκυρα ανοιξε γυρω στις 12 και η θετις καμια ωρα νωριτερα (10 και κατι νομιζω). προσωπικα τα καλαβρυτα δε τα αλλαζω με τιποτα. πηγαινω και θα συνεχισω να πηγαινω. απλως σημερα μου περασε απ το μυαλο οτι μετα απο μερες με κακοκαιρια και αρκετο χιονι ισως προτιμησω τον παρνασσο, ειναι περισσοτερο σιγουρος οσον αφορα τη λειτουργια.

εχθες η ανακοισωση ελεγε οτι θα λειτουργουν ολα εκτος απο τη στυγα που ηθελε παλι σκαψιμο. βεβαια αν θεωρειτε οτι λειτουργια της αγκυρας στις 12 ειναι κανονικη λειτουργια δε με βρισκετε συμφωνο. κατανοω οτι υπαρχει θεμα με τους υπαλληλους κλπ, αλλα λιγη περισσοτερη ειλικρινεια θα την εκτιμησουν οι χιονοδρομοι. στη τελικη ποσες μερες ειναι σαν τη σημερινη?? αφου γνωριζουν οτι θα ριξει αρκετο χιονι και προβλεται μια υπεροχη μερα δε γινεται να μεριμνησουν ωστε να ειναι ποιο καλα προετοιμασμενοι. κερδισμενο σε βαθος χρονου θα βγει το χιονοδρομικο, θα κερδισει την εμπιστοσυνη των χιονοδρομων...τεσπα αρκετα ειπα. αυριο θα ανεβασω και φωτογραφιες απ το κινητο μου, πως περιμεναν οι χιονοδρομοι το ανοιγμα της αγκυρας. περιττο να αναφερω το "ντου" που εγινε μολις καποιος εκανε δυο βηματα προς τον αναβατηρα. ειχε γελιο παντως!!

Edited by akisp
  • Like 4

Απο οσο γνωρίζω πούδρα είναι αυτό που μπαίνεις απο τα γόνατα και πάνω στο χιόνι, πούδρα είναι το χιόνι που όταν κάνεις σκι είναι σα να κολυμπάς , πούδρα είναι το χιόνι που οταν το φυσάς πετάει σαν τη ζάχαρη αχνης...

Ολα τα υπόλοιπα τα λέμε απλά απάτητα χιόνια.

Μπορεί να εχουν βγεί σκι σα μαδέρια με αποτέλεσμα που και αυτοί που δεν μπορούν να κάνουν μια στροφή να καταβαίνουν απάτητα αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι το σημερινό χιόνι είναι πούδρα.

Καλό θα ήταν πολύς κόσμος να μαθει σκι πρώτα σε καμιά πίστα για να μάθουν να στρίβουν και να φρενάρουν και μετά να κάνουν τα υπόλοιπα.

Πιστεύω οτι αν κάνει τίποτα σοβαρούς πάγους κανα σαββατοκύριακο και παγώσουν και τα απάτητα τότε το 80% των σκιέρ θα πίνουν καφεδάκι στα σαλέ.... γιατί πολυ απλα δεν ξερουν σκι.....

δεν είπα ότι ήταν πούδρα σαν αυτή που περιγράφεις , είπα πως ήταν σφιχτό απάτητο χιόνι .την παρασκευή ήταν πούδρα που κολύμπαγες και τα σκι κολλούσαν ? ρε Τεο λες να ήταν σοβάς ?

• Like 1

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Γενικά το χιόνι του Απρίλη δεν μένει πολύ. Η μέρα είναι πια πολύ μεγάλη και οι θερμοκρασίες την ημέρα είναι ψηλότερες ενώ η μικρή νύχτα με τις επίσης ψηλότερες θερμοκρασίες κάνουν δύσκολο να "τσιμεντώνει" το χιόνι σε σχέση με νωρίς το χειμώνα. Αν με τις ίδιες θερμοκρασίες μέγιστες (το οποίο ειναι ψιλοκουφό, μέσο όρο προφανώς 99% Γενάρη έχει πιο πολύ κρύο) πχ ρίξει ένα μέτρο Πρωτοχρονιά λογικά μέχρι τις 10 Φλεβάρη θα έχεις χιόνι για σκι. Αν ρίξει το ίδιο χιόνι Πρωταπριλιά ζήτημα να κάνεις σκι μέχρι 15Απρίλη. Με αυτά που βλέπω αν κάνει φυσιολογικούς καιρούς για Απρίλη σε 10 μέρες εξαφανίστηκε, αν κάνει εξωφρενικό κρύο για Απρίλη κάντο 20-25 μέρες. Αν χιονίζει κάθε 5 μέρες μέχρι τον Ιούνιο προφανώς και δεν θα εξαφανιστεί. Όσο θυμάμαι Γενάρη Φλεβάρη που γράφατε ότι δεν θα χιονίσει ποτέ φέτος, δενθα έχει ποτέ χιόνι η 6 και δεν θα κάνουμε φέτος εκτός πίστας στον Χελμό...πάντα έγραφα ότι έχουμε μπόλικες πουδρομέρες μπροστά μας. από αλλού το περιμέναμε και από αλλού μας ήρθε. Αν ρωτάτε τόσο πολύ χιόνι να έχει πέσει μετά τις 25Μάρτη όχι δεν έχει πέσει στα τελευταία 30 χρόνια. Θερμοκρασίες είχαμε σε πολλές περιπτώσεις παρόμοιες, είμαστε 5-6 βαθμούς κάτω από το μέσο όρο σήμερα αλλά θα ανέβει η θερμοκρασία άμεσα. Από το σπίτι στον πλανήτη γη που κάθε πρόγνωση θα πέσει έξω, καλά κουράγια σε όλους μας  
    • πάρε ενα τηλεφωνο της πλάκας με 40 ευρω βλέπω αρκετά κανάλια ήδη στο τηλέφωνο σου........δεν κατάλαβα το police τι κανει....  
    • Τα τελευταία χρόνια εκτός από την στροφή στους ψηφιακούς ασυρμάτους έχουμε μια πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη στο license-free market, τους ασυρμάτους δικτύου ή αλλιώς POC (PTT Over Cellular) Radios. Πρόκειται για συσκευές που μοιάζουν πιο πολύ με κινητά τηλέφωνα (κάποιες είναι ΚΑΙ κινητά τηλέφωνα), λειτουργούν με κάρτα SIM και εκμεταλλεύονται τα δίκτυα 3g/4g των παρόχων κινητής.  Το κύριο πλεονέκτημα τους σε σχέση με τους συμβατικούς ασυρμάτους είναι ότι δεν έχουν θέμα εμβέλειας. Μπορείς να μιλάς από το ένα αυτοκίνητο στο άλλο ασχέτως του πόσα χιλιόμετρα τα χωρίζουν. Ή από το σαλέ του 1750 μέχρι το 2240 στον Γεροντόβραχα χωρίς παρεμβολές. Ή με την Στύγα στα Καλαβρυτα. Ή με τα Λευκά Όρη στην Κρήτη. Ή με τον Στερκο στο Serre Chevalier. Ή με τον Spider στο Crans Montana. Ή με τον MakisM στο Aspen. Το μόνο που χρειάζεται είναι οι χρήστες να έχουν δίκτυο κινητής τηλεφωνίας (στην Σαχάρα του Παρνασσού πχ δεν πιάνουν!).  Το μειονέκτημα είναι ότι οι συσκευές είναι από αλμυρές έως πανάκριβες. Ξεκινούν από περίπου 100€ οι πιο φτηνές (όταν ένα ζευγάρι pmr446 ξεκινάει από 35€ περίπου) και φτάνουν πάνω από χιλιάρικο, ενώ πρέπει να υπολογίσει κανεις και το κόστος του να έχει μονίμως μια SIM μέσα που θα τραβάει δεδομένα κατά την χρήση. Στη σελίδα Έλληνα αντιπροσώπου λέει το ακόλουθο:  “ Oι κάρτες sim που είναι εγκατεστημένες στους Πομποδέκτες ———— είναι ειδικές κάρτες που περιλαμβάνουν όλους τους Ευρωπαίους & Έλληνες Παρόχους. Επίσης, ενα σημαντικό τους πλεονέκτημα ειναι οτι επιλέγουν αυτόματα καθε φορά τον πάροχο με το ισχυρότερο σήμα στο σημείο που βρισκονται εξασφαλίζοντας ετσι διαρκής και απρόσκοπτη επικοινωνία (με απεριόριστο χρόνο ομιλίας) στις παρακατω 39 χώρες : Albania, Austria, Belarus, Belgium, Bulgaria, Croatia, Cyprus, Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, Germany, Gibraltar, Greece, Hungary, Iceland, Ireland, Italy, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, North Macedonia, Malta, Moldova, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Romania, Serbia, Slovakia, Slovenia, Spain, Sweden, Switzerland, Turkey, United Kingdom” Υποθέτω οτι είναι κάποιο πακέτο -επι πληρωμή φυσικά- το οποίο σου εξασφαλίζει στάνταρ κόστος ανά μήνα.     Θα μου πείτε, καλά όλα αυτά, αλλά εμάς στο σκι δεν μας ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Γιατί να μπλέκουμε με συνδρομές και καινούργιο εξοπλισμό όταν μπορούμε να κάνουμε την δουλειά μας με ένα φτηνό pmr446;     Το  ενδιαφέρον για εμάς δεν είναι τόσο στους πομποδέκτες όσο στη  εφαρμογή που χρησιμοποιούν τα περισσότερα από αυτά τα POC Radios! Λέγεται Zello Walkie Talkie και είναι ένα δωρεάν download από το App Store του τηλεφώνου σας. Το κατεβάζουμε στο iPhone ή στο Android και κάνουμε δωρεάν λογαριασμό. Μετά μπορούμε να χρησιμοποιούμε το κινητο μας ως ασύρματο με απεριόριστη εμβέλεια αρκεί αυτός με τον οποίο θα μιλάμε να έχει επίσης Zello και δεδομένα.    Μόλις δημιουργήσουμε δωρεάν λογαριασμό μπορούμε να ψάξουμε άλλους ανθρώπους που έχουν Zello, διάφορα κανάλια για να συνδεθούμε, ή να φτιάξουμε το δικό μας κανάλι. Ήδη έφτιαξα το Snowclub.gr στο οποίο μπορείτε να συνδεθείτε:   Επιλέγουμε το «βρείτε ένα κανάλι» και πληκτρολογούμε snowclub.gr Η οθόνη μας θα είναι έτσι:   Πατώντας στο μικρόφωνο μιλάμε όπως σε ένα κανονικό ασύρματο.    Επειδή όμως στο σκι δεν είναι βολικό να βγάζεις το κινητό και το γάντι για να πατήσεις το κουμπί, υπάρχουν διάφορες λύσεις με ασύρματα μικρόμεγάφωνα (τα καλά φτάνουν 100-180€). Πριν από λίγο παρήγγειλα μια κινεζια με €40: Σε κανένα δυο χρόνια που θα έχει λήξει η καραντίνα και θα μου έρθει, θα ενημερώσω για την χρηστικότητα του!     
    • Θάφτηκαν οι πάγκοι και βάζει ασταμάτητα! Οι ποσότητες χιονιού που πέσανε σε ούτε 24 ωρες Πίνδο Ελατοχώρι και Λαϊλιά που έχει κάμερες ,είναι επισης απιστευτες.... Βρε λες να προλάβουμε τίποτα σε κάνα μήνα? Ή ακόμη ο ιός θα μας κρατάει μέσα ; :-(
    • https://amp.france24.com/en/20200403-french-ski-resort-a-slippery-slope-to-virus-for-ukraine-mps-report
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. ppanagiotis
      ppanagiotis
      (43 years old)