Jump to content
Pant

Πέδιλο Για Πίστα

Recommended Posts

Μετά από διαβουλεύσεις με ειδικούς και συνεκτίμηση των παραμέτρων, έγινε σχετική παραγγελία Fischer F19 σε μήκος 1.70 m.

Η παραγγελία διεκπεραιώθηκε από ελληνικό μαγαζί, μέσα στο καλοκαίρι, σε τιμή ανάλογη με αυτή που έβρισκα στο internet (περιλαμβανομένων των μεταφορικών βέβαια) !!! Χθες τα παρέλαβα.

 

Καλό και σύντομο καλοκαίρι !

  • Like 13

Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

 

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλοτσούλητα Αντρέα!!!

  • Like 1

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλοφόρετα Ανδρέα.

Του χρόνου να τα λιώσεις!!!

Edited by Koumparos
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλοτσουλητα,

Edited by iefs
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλοτσούλητα, Ναύαρχε! Πολύ ευχάριστο το ότι τα πήρες από ελληνικό μαγαζί και μάλιστα σε ανταγωνιστική τιμή.

  • Like 2

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά και καλώς σας βρήκα.

Θα μπω στο θέμα κατευθείαν γιατί θέλω γνώμες..

Λοιπόν, ασχολούμαι με το άθλημα χρόνια, όχι ιδιαίτερα φανατικά αλλά είχα φτάσει σε αρκετά καλό επίπεδο..πχ κατέβαινα κάποιες μαύρες με λίγο προσπάθεια ( στα πολύ νιάτα μου, τώρα είμαι 39)μέχρι να καουν τα πόδια μου.. Ένα ατύχημα πριν χρόνια στο γόνατο με ανάγκασε να μην ζοριζω ιδιαίτερα πια, οπότε αρκουμαι στο χαλαρό σκι κυρίως μικρης και μεσαίας ακτίνας στροφών.

Ήρθε η ώρα να πάρω μετά από χρόνια καινούριο πέδιλο και έχω τα εξής υπόψιν..

1. Head v shape v6

2. K2 konic 76 ,

3 Elan amphibio 14 Ti fusion η 12 Ti

4. Blizzard rc ca η κάποιο πιο ήπιο όπως το RTX..

Να σημειώσω ότι πέρυσι είχα δοκιμάσει το Rossi hero elite all turner και μου φάνηκε λίγο σκληρό για τα γούστα μου..

Ζητούμενο γενικά, είναι ένα πέδιλο που να μπορείς να το τιθασευσεις εύκολα, να ανταποκριθεί σε στιγμές που ίσως το πας λίγο γρήγορα και να είναι easy carver

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων και προφανώς εκτός αυτών που αναφέρω παραπάνω είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε πρόταση

Άρης.

Edited by Aris ski
Διόρθωση/πρόσθεση κειμένου

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλως ήλθες! Το Blizzard το είχα δοκιμάσει και μου φάνηκε αρκετά απαιτητικό σε σχέση με τα πιστιαρικα που είχα τότε (Fischer progressor 8. Τα υπόλοιπα δεν τα ξέρω.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Χρήστος Λάππας said:

Καλως ήλθες! Το Blizzard το είχα δοκιμάσει και μου φάνηκε αρκετά απαιτητικό σε σχέση με τα πιστιαρικα που είχα τότε (Fischer progressor 8. Τα υπόλοιπα δεν τα ξέρω.

Ευχαριστώ Χρήστο. ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα, έχω το elan amphibio fusion 14 του 2013-2014 (το πήρα τέλος του 14, αρχή του 15). Δεν είναι καθαρόαιμο πέδιλο πίστας, αλλά εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι ένα πέδιλο που τα κάνει όλα για έναν ερασιτέχνη σαν εμένα. Σε υψηλές ταχύτητες και σκληρό παγωμένο χιόνι, κρατάει χειρότερα από πέδιλα πίστας, αλλά για το φρέσκο χιόνι σε πίστα ή το μαλακό χιόνι (ή λίγο πούδρα) ή τα μπαχαλόχιονα μετά το μεσημερι σε πίστες με πολυκοσμία είναι σίγουρα πολύ πιο ξεκούραστο και άνετο από πέδιλο πίστας. Οπότε διαλέγεις κυρίως σε τι χιόνι κάνεις πιο πολύ.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, mplamplampla said:

Καλημέρα, έχω το elan amphibio fusion 14 του 2013-2014 (το πήρα τέλος του 14, αρχή του 15). Δεν είναι καθαρόαιμο πέδιλο πίστας, αλλά εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι ένα πέδιλο που τα κάνει όλα για έναν ερασιτέχνη σαν εμένα. Σε υψηλές ταχύτητες και σκληρό παγωμένο χιόνι, κρατάει χειρότερα από πέδιλα πίστας, αλλά για το φρέσκο χιόνι σε πίστα ή το μαλακό χιόνι (ή λίγο πούδρα) ή τα μπαχαλόχιονα μετά το μεσημερι σε πίστες με πολυκοσμία είναι σίγουρα πολύ πιο ξεκούραστο και άνετο από πέδιλο πίστας. Οπότε διαλέγεις κυρίως σε τι χιόνι κάνεις πιο πολύ.

Ευχαριστώ για την απάντηση μπλα!

Ίσως πρέπει να αναθεωρήσω λίγο και το μήκος, γιατί παρότι 1.80, 84 κιλά παίζω με πέδιλα 1.60-1.63... ως πιο εύκολα στο στρίψιμο. Μπορεί να χρειαστεί να πάω 1.67-1.70. χμμμμ

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάλλον. Όποιο πέδιλο και αν διαλέξεις παντως καλό θα ήταν πριν το παρεις να κοιτάξεις στο site της εταιρίας του για size recommendations. Συνηθως έχουν. 

  • Like 4

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/4/2020 at 9:42 PM, Aris ski said:

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά και καλώς σας βρήκα.

Θα μπω στο θέμα κατευθείαν γιατί θέλω γνώμες..

Λοιπόν, ασχολούμαι με το άθλημα χρόνια, όχι ιδιαίτερα φανατικά αλλά είχα φτάσει σε αρκετά καλό επίπεδο..πχ κατέβαινα κάποιες μαύρες με λίγο προσπάθεια ( στα πολύ νιάτα μου, τώρα είμαι 39)μέχρι να καουν τα πόδια μου.. Ένα ατύχημα πριν χρόνια στο γόνατο με ανάγκασε να μην ζοριζω ιδιαίτερα πια, οπότε αρκουμαι στο χαλαρό σκι κυρίως μικρης και μεσαίας ακτίνας στροφών.

Ήρθε η ώρα να πάρω μετά από χρόνια καινούριο πέδιλο και έχω τα εξής υπόψιν..

1. Head v shape v6

2. K2 konic 76 ,

3 Elan amphibio 14 Ti fusion η 12 Ti

4. Blizzard rc ca η κάποιο πιο ήπιο όπως το RTX..

Να σημειώσω ότι πέρυσι είχα δοκιμάσει το Rossi hero elite all turner και μου φάνηκε λίγο σκληρό για τα γούστα μου..

Ζητούμενο γενικά, είναι ένα πέδιλο που να μπορείς να το τιθασευσεις εύκολα, να ανταποκριθεί σε στιγμές που ίσως το πας λίγο γρήγορα και να είναι easy carver

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων και προφανώς εκτός αυτών που αναφέρω παραπάνω είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε πρόταση

Άρης.

Έχεις π.μ.


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέρει κανείς τι είν' τούτο??

https://www.sport-conrad.com/en/products/fischer/progressor-f19-ti-rt-rs-11-pr.html

Ξαναβγήκε η σειρά progressor? Δεν υπάρχει πάντως στο site της fischer...


c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, sbird said:

Ξέρει κανείς τι είν' τούτο??

https://www.sport-conrad.com/en/products/fischer/progressor-f19-ti-rt-rs-11-pr.html

Ξαναβγήκε η σειρά progressor? Δεν υπάρχει πάντως στο site της fischer...

Δε ξέρω αλλά η τιμή είναι λογικότατη. Καλοτσούλητα...

  • Like 1

tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...