Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2017-18

Recommended Posts

Για τολμηρους. Για μενα μετρα οτι θαναι κλειστος ηρακλης οδυσσεας και ο καιρος θα χαλασει σιγουρα προς το μεσημερι που βγαζει ανοιξιατικο.

 

Ειχαμε μια κουβεντα που θα μπει ο τερματισμος.

Εδω μπηκε στο Sl.

 

 

post-911-0-43381600-1520199776_thumb.jpg

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι γίνεται ρε παιδιά; Το SR δίνει ύψος χιονιού 60 εκ. Λάθος;


Ο μόνος τρόπος να προβλέψεις το μέλλον είναι να το δημιουργήσεις...

Αν και όταν κάνεις σχέδια μπορεί Κάποιος να χαμογελά, εσύ κάνε τα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι γίνεται ρε παιδιά; Το SR δίνει ύψος χιονιού 60 εκ. Λάθος;

 

 

ΟΤΙ ΤΟΥ ΔΏΣΟΥΝ ΔΊΝΕΙ κατοπιν πρωινής τηλ επαφης με ολα τα χκ


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χτες Κυριακή, υπέροχο σκι με ελάχιστο κόσμο

 

ανοιξε μετα απο αναστολη στις 9.15 αφροδιτη -αιολος

 

κατά τις 10 περικλης και μετα απο λίγο Ηρακλής

 

κατά τις 11 Οδυσσέας

 

Φτερόλακα μόνο για τους αγώνες

 

Είχε ανοιξιάτικο (Οδυσσέα) και παγωμένα (περικλη) μεχρι και τις 2 που έφυγα

 

Εντυπωσιακές τσουλήθρες στον πάγο στον Ηρακλή

 

Απολαυστικότατο σκι!!!

  • Like 2

How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η το live του sr δεν ειναι...live...

Η εχει αγωνες και σημερα....

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χτες Κυριακή, υπέροχο σκι με ελάχιστο κόσμο

 

ανοιξε μετα απο αναστολη στις 9.15 αφροδιτη -αιολος

 

κατά τις 10 περικλης και μετα απο λίγο Ηρακλής

 

κατά τις 11 Οδυσσέας

 

Φτερόλακα μόνο για τους αγώνες

 

Είχε ανοιξιάτικο (Οδυσσέα) και παγωμένα (περικλη) μεχρι και τις 2 που έφυγα

 

Εντυπωσιακές τσουλήθρες στον πάγο στον Ηρακλή

 

Απολαυστικότατο σκι!!!

 

 

nifada χοντρυνες.

Δυο ρατρακιες και δεν χωρας να περασεις.....

Aab αφησατε τις πορτες και φυγατε.....ντροπη σας.....

Αλλα τι περιμενεις. Τρεχουν τα λεφτα απο τα μπατζακια σας....

 

Μερικες φορες σκεφτωμαι τι καλα που δεν μας διαβαζει κανας ασχετος...

Ευτυχως που ολοι ξερουμε μερικα πραματα και μπορουμε μεσες ακρες να ερμηνευσουμε το τι γραφει ο αλλος.

Αλλοιως θα εμασταν sr που γραφει σημερα οτι ο ερμης δουλευει μονο καρεκλα.....one way......


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σημερα Βάκχος μόνο με καρέκλες και αγώνες στην 6.Απο φίλο που ανέβηκε .

Δεν ρίσκαρα και την πάτησα .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ως προς τι την πατησες;

Για περικλη αιολο , αντε και βακχο;

Εντος, με το συγκεκριμενο χιονι;

Οκοκ

Γουστα.

Διας, ηρακλης, οδυσεας κλειστα. Ανοιξιατικο με....φωκιες....

 

Στάλθηκε από το LG-E430 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ως προς τι την πατησες;

Για περικλη αιολο , αντε και βακχο;

Εντος, με το συγκεκριμενο χιονι;

Οκοκ

Γουστα.

Διας, ηρακλης, οδυσεας κλειστα. Ανοιξιατικο με....φωκιες....

 

Στάλθηκε από το LG-E430 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Για τα δεδομένα της εποχής , των καιρικών συνθηκών και των μετεορολογικών προβλέψεων του επόμενου διαστήματος , ναι την πάτησε. Μη ξεχνάμε οτι κάποιοι έχουν παρει 40αρες και 80ντάρες οπότε δεν έχουν προλάβει να τις αποσβέσουν. ο παρνασσός ανοιξε ,με πεδίο της προκοπής, μετά τις γιορτές των Χριστουγέννων αν όχι τέλος Γεναρη(δε θυμάμαι καλά). Δυστυχώς η κατασταση ειναι ''ποιος προλάβει τον κύριο είδε''. γενικά μην το καθυστερείτε..

Edited by ted
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α ετσι.... και εγω εχω 5 μοναδες δτην 10αρα. Και; θα παω να σπασω ποδι;

Η να βαζω φωκιες επειδη ως και διας κλειστος.

Τι πανικος ειναι αυτος. Σημερα το πρωι χιονησε ψηλα. Αν ηταν σοβαρο χιονοδρομικο δεν θα υπηρχε προβλημα.

Χαρειτε τωρα 2 ρατρακιες πλατος στην.6. Εγω το ηξετα οτι θσ γινει πρωταθλημα κυπρου. Προφανως παραγοντες και χκπ εχουν την πελατεια τους γραμμενη στα.....

Εμπρος στο δρομο που χαραξε το μαιναλο....

 

Στάλθηκε από το LG-E430 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο Δια δε θα εσπαγες το πόδι σου αν ηταν ανοικτός; ωρες ωρες ρε άνθρωπε με εσένα αισθανομαι σαν τον Γκιωνάκη στα Κίτρινα Γάντια :

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χαρειτε τωρα 2 ρατρακιες πλατος στην.6. Εγω το ηξετα οτι θσ γινει πρωταθλημα κυπρου. Προφανως παραγοντες και χκπ εχουν την πελατεια τους γραμμενη στα.....

 

 

Εάν το ήξερες γιατί παραπάνω ρωτούσες γιατί μείναν οι πόρτες στα πλάγια; Και στο επαναλαμβάνω οι σύλλογοι είναι Η πελατεία του ΧΚΠ. Η Κυπριακή Ομοσπονδία άφησε χρήμα που κανονικά δεν βλέπει σε 5 καθημερινές το ΧΚΠ (ή όποιο ελληνικό ΧΚ). Edit mod.

Edited by Χρήστος Λάππας
Δεν χρειάζεται να το γυρνάμε σε προσωπικό επίπεδο!
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια χαρά ήταν σήμερα. Ναι, όποιος ανέβηκε και δεν θεωρεί ότι το σκι είναι μόνο λιακάδες και πούδρες, πέρασε υπέροχα.

Ο αερας δίπλα στον Γεροντοβραχο και μέχρι την κορυφή ήταν κοντά στα όρια. Ταχύτητες Στύγας ή παλιού τριπλού Βάκχου. Πάντως δεν κουνούσε η καρέκλα τόσο.

 

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

  • Like 2

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα κομμενα ολα τα φρυδια Γεροντοβραχο και υγρες χιονοστιβαδες μεχρι χαμηλά στη στάνη του Βακχου

 

Του παραπανω βασανιστη.

Ναι μιλαμε και εκτος φορουμ. Εκει γκρινιαζουμε ελευθερα...

 

 

 

Δεν ξερω αλλα αυτο που μου ειπε σημερα....

Ο ερμης οντως ητανε μονο με καρεκλες.

Και γυριζες με τα σκι....

Ακριβως δεν ξερει να μου πει

Γιατι περπατησε κορφη δια για να πεσει ανοιξιατικα προς κελαρια.

Αν κανενας το εκανε να μας πει.

Υποθετω με την σανιδα στο χερι.

Αρε καλαβρυτα πρωτοπορα....


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βλεπω οτι επεσε χτενισμα.

Να ρωτησω τον aab τι κομψα εχει περιγραψει για μενα ο ΜΙΚ;

Να ρωτησω και τους mod αν εδω χωρα μια εξηγηση ή αν υπαρχουν 2 μετρα και 2 σταθμα.

Αν ο aab νομιζει οτι το γαιδουρι αφορα αυτον...προβλημα του.

Εγω δεν τον ειπα γαιδουρι.

Επειδη οι κυπριοι δεν ειδαν σημερα φως και μπηκαν αλλα η συννενοηση εγεινε απο την προηγουμενη εβδομαδα δεν επρεπε το χκπ να ενημερωσει.

Εδω μας ενημερωνει οτι ο αερας ειναι αερατος και ο ηλιος ειναι....ηλιακος.

Οτι στον εστουχ καρφι δεν τους καιγεται οτι εγειναν αγωνες χωρις ανακοινωση ας το διαβαζουν οσοι λενε οτι δεν ερχεται νεος κοσμος.

Εγω ειπα αυτο που επρεπε να πει ο εστουχ και καθε εστουχ.

Η μη ανακοινωση της διεξαγωγης προγραμματισμενων αγωνων στην 6 ειναι γαιδουρια απεναντι στους πελατες.

Αν τωρα καποιοι..... παραγοντες που ηταν πανω και προσπαθουσαν να μας πεισουν ολα καλα για 2 ρατρακιες δεν ειχαν την αξιοπρεπεια να ενημερωσουν εκ των προτερων τους συμφορουμιτες τους για τους αγωνες αλλα ακομα χειρωτερα ριχνουν προσωπικη λασπη στα ορια του οποιου πολιτισμου.

Ακομα χειρωτερα υποτιμουν τους τουριστες χιονοδρομους με αυτα που λενε.

Ακομα χειρωτερα τολμαν να συκρινουν την κυπριακη ομσπονδια που πληρωνει κας με την κρατικοδιαιτη δικια τους.

Το φορουμ φιλοξενει ολες τις αποψεις και ελπιζω να μην λογοκρινει επιλεκτικα.

Ted μην ξανατολμησεις να πεις τιποτα για το πατημα στον παρνασσο. Τους εχεις απολυτη εμπιστοσυνη στο τι θα βρεις στις 9 το πρωι κοκαλομενο και αναγλυφο. Εσυ και ο γκιωνακης.

Εγω καμμια γι αυτο προτιμω εκτος το ανοιξιατικο. Δεν κρινω το σκι σου μην κρινεις το δικο μου.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδη οι κυπριοι δεν ειδαν σημερα φως και μπηκαν αλλα η συννενοηση εγεινε απο την προηγουμενη εβδομαδα δεν επρεπε το χκπ να ενημερωσει.

Εδω μας ενημερωνει οτι ο αερας ειναι αερατος και ο ηλιος ειναι....ηλιακος.

Οτι στον εστουχ καρφι δεν τους καιγεται οτι εγειναν αγωνες χωρις ανακοινωση ας το διαβαζουν οσοι λενε οτι δεν ερχεται νεος κοσμος.

 

Η μη ανακοινωση της διεξαγωγης προγραμματισμενων αγωνων στην 6 ειναι γαιδουρια απεναντι στους πελατες.

Ακομα χειρωτερα υποτιμουν τους τουριστες χιονοδρομους με αυτα που λενε.

Ted μην ξανατολμησεις να πεις τιποτα για το πατημα στον παρνασσο. Τους εχεις απολυτη εμπιστοσυνη στο τι θα βρεις στις 9 το πρωι κοκαλομενο και

Στα δύο παραπάνω θέματα ο Βασίλης έχει απόλυτο δίκιο και είναι ντροπή του ΕΤΣΧ που τουλάχιστον δεν έχει βγάλει χοντρές ανακοινώσεις για αυτά και τα άλλα καμιά δεκαριά φετινά εγκλήματα του ΧΚΠ.

 

Βασίλη νομίζω λέει για το κράξιμο που σου ρίχνω σε θέματα ασφαλείας προσωπικής σου και που θεωρώ λάθος να γράφεις στο forum τα "λάθη σου". Αν λέει για κάτι άλλο αρνούμαι οποιαδήποτε εμπλοκή, θα μιλήσεις με τον δικηγόρο μου ή λύστο με pm, μη κουράζουμε τον κόσμο.

 

Υπέροχο ανοιξιάτικο βουνό να σκιάρεις, μέτριο προς κακό επικίνδυνο "χιονοδρομικό" το αποτέλεσμα αυτές τις μέρες.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απρόσμενα ισχυρός νότιος άνεμος σήμερα, με ποικίλες καιρικές συνθήκες, αρχικά βροχής σε εναλλαγή με ηλιοφάνεια, ομίχλη και συννεφιά. Δεν κατέστη δυνατή η λειτουργία των αναβατήρων κορυφογραμμής με καμπίνα, εξαιτίας του θυελλώδους ανέμου ψηλά, οπότε και ο Βάκχος, ο Ερμής και ο Ηνίοχος λειτούργησαν μόνο με καρέκλες, εξυπηρετώντας παράλληλα και τη διεξαγωγή των αγώνων της FIS στη Φτερόλακα. Τουλάχιστον δεν επιβεβαιώθηκαν οι προβλέψεις για καταιγίδα προς το απόγευμα, με τα σύννεφα να έχουν εξαφανιστεί από τον ουρανό του χιονοδρομικού, κατά το κλείσιμο. Για αύριο, όπως και τις επόμενες δύο μέρες, αναμένουμε άνεμο θυελλώδους έντασης, σχετικά μεγάλα διαστήματα ηλιοφάνειας και θερμοκρασία έως +4 ο C.

 

 

Μετα την.... γιορτη ......η ενημερωση....

Δυστυχως το αραχοβα μετεο λεει οτι βρεχει στα 1950....

 

 

http://penteli.meteo.gr/stations/parnassos1950/

Edited by vro
  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ - ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ, και πως

 

Υπάρχουν μέρες όπου το ΧΚΠ σίγουρα ΜΠΟΡΕΙ να λειτουργήσει. (λιακάδα,ευχέρεια διάστρωσης κ.λπ)

Υπάρχουν μέρες όπου το ΧΚΠ σίγουρα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να λειτουργήσει (ισχυροί άνεμοι, παγοποιήσεις, χιονοθύελλες, χιονοπενία, βλάβες κ.λπ)

 

Τι γίνεται όμως τις μέρες όπου τα πράματα δεν είναι σίγουρα, δεν υπάρχει μαύρο-άσπρο αλλά γκρίζο.

Και στο βουνό υπάρχουν πολλές τέτοιες μέρες λόγω του απρόβλεπτου και "ακαλούπωτου" περιβάλλοντος. Αυτό άλλωστε αποτελεί μέρος της γοητείας του....

 

Τότε νομίζω,

παίζει μεγάλο ρόλο τι κουλτούρα, τι κίνητρο, τι θέληση υπάρχει στο σύστημα (σε όλους τους παράγοντες του συστήματος). Κουλτούρα προς το λειτουργεί (και πώς) ή προς το μη λειτουργεί?

 

Για να υπάρχει τάση προς το λειτουργεί (και μάλιστα βέλτιστα), και να κερδηθεί η αξιοπιστία, ο σεβασμός του πελάτη, ώστε να καταστεί επαναλαμβανόμενος και διαφημιστής του ΧΚ, απαιτείται από τους παράγοντες του συστήματος (ευθύνη κάθε παράγοντα ανάλογη με εξουσία)

μια κουλτούρα (διαχρονική και υπεράνω πάντων π.χ core value- "parnassos uber alles" ) που να προωθεί τα παρακάτω:

  1. εργατικότητα-τεχνογνωσία-κοινή λογική+καλή πίστη, ειλικρίνεια
  2. μη φόβο ανάληψης ευθύνης αν υπάρχει ορθολογική αιτιολόγηση, ακεραιότητα
  3. μη φόβο έκθεσης - "έρωτας προς το αντικείμενο", τόλμη

 

καλή συνέχεια....

το βουνό έχει πολύ χιόνι ...και μας περιμένουν πολλές ακόμα ημέρες με συνθήκες ιδανικές για χιονοδρομία, αν και "μύρισε" Άνοιξη...

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καθε μερα που ο φααιθωνας δουλευει στο βουνο, οταν κατα τις μια τελειωσει το μεροκαματο φορτωνει τα σκι στην πλατη και σπαει τα ποδια του ανεβαινωντας τον δια.

Ο λογος;

Το ανοιξιατικο στην φωτο απο κατω.

 

post-911-0-19471900-1520334022_thumb.jpg

 

Η φωτο ειναι σημερινη του αραχωβα μετεο.

Στο φατσοβιβλιο υπαρχει και σημερινο βιντεο απο τον δια.

Ενα λιφτ που δεν πρεπει να κλεινει ποτέ.

Ευτυχως εχει χιονι.

  • Like 3

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πραγματικά εφόσον δεν υπάρχει πλέον ενδιάμεσος σταθμός, η λειτουργία του Δία θα πρέπει να είναι... αυτόματη όταν λειτουργούν 6 και Ερμής.

Νομίζω το σκαρφάλωμα θα το κόψω... κούραση τρελή. Για Ερμή δεν πολυαξίζει. Για Τυριά πολύ περισσότερο.

 

Δεν ανέβηκα σήμερα. Διακρίνω ελαφρύ φρεσκάρισμα από 1950 και πάνω ή με γελούν τα μάτια μου?

 

:shuriken:

  • Like 3

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

invitation-fis-chi-parnassos-gre-10-11-3-18.pdf

 

-cf-80-cf-81-ce-bf-cf-83-ce-ba-ce-bb-ce-b7-cf-83-ce-b7_2-ce-bf--ce-ba-cf-8d-cf-80-ce-b5-ce-bb-ce-bf--cf-80--ce-ba-fis-chi--cf-80-ce-b1-cf-81-ce-bd-ce-b1-cf-83-cf-83-cf-8c-cf-82-10_11-3-2018.pdf

 

Επισημη προπονηση παρασκευη, αγωνες σαββατο κυριακη.

Μαλλον στον βακχο.

 

Επισεις αγωνες ορειβατικου σκι στην φτερολακα σαββατο κυριακη.

 

2018-03-06_ProkirixiOreivatikouSkiLefkaditi2018.pdf

 

Επομενως οποιος θελει να κλεισει διαμονη ας....

 

 

Edit συμφωνα με ανακοινωση της ομοσπονδιας λογω κακων συνθηκων εγειναν μονο δυο αγωνες SL..

Edited by vro

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

το ερχόμενο Σ, Κ 10,11/3 θα βρίσκομαι ΧΚΠ ως εθελοντής ΣΑΧΟΠΠ για τους αγώνες ΕΟΧΑ.

Θα χαρώ πολύ να συναντήσω φίλους "συμφορουμίτες" snowclub.... κορυφή Βάκχου ή Πολύδροσο...

 

Ευτυχία είναι όταν είσαι με τους φιλους σου στο βουνό με Stathis Velentzas Billo Reps Panos Drivas Stathis Skister Rania Boumi Vasilis Mecanic Iason Katsaros Giorgos Tsapogas Mariza Vento.J

 

Ο Μάρτης (και ο Απρίλης) συνήθως μας επιφυλάσσει πολύ καλές χιονοδρομικές μέρες...

post-280-0-94683200-1520403638_thumb.jpg

Edited by PanosDrivas
  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το συμπερασμα που εβγαλα εγω απο τον τελευταιο μηνα που μας εχει καραφυσιξει.....

Οτι χειρωτερο μπορεις να κανεις χιονοδρομικα σε ελληνικο χιονοδρομικο τυπου παρνασσου (δηλαδη καλαβρυτα, βασιλιτσα, καρπενησι, καιμακ, φαλακρο) ειναι να βαλεις καμπινα.

Οσο βολικα ειναι (αλλα ελεος δηλαδη τι να πουνε οσοι ειναι 500 μετρα ψηλωτερα και 2000 χιλιομετρα πιο βορια σε καρεκλες) τοσο χειρωτερα ειναι για να ανοιξουν για σκι.

Αυτο που εγεινε την δευτερα που ανοιξε το συνδετικο με πατεντα εκτος φακελου λειτουριας μονο με καρεκλες ας μας γινει μαθημα.

Οπου αλλου ακουστε για καμπινες.....

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτο που εγεινε την δευτερα που ανοιξε το συνδετικο με πατεντα εκτος φακελου λειτουριας μονο με καρεκλες ας μας γινει μαθημα.

Οπου αλλου ακουστε για καμπινες.....

 

Αν ήταν ανοιχτός ο Δίας δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα, γυρνούσαν Κελάρια με σκι. :animier: Τα συρόμενα κλείνουν τελικά με περισσότερο ή λιγότερο αέρα από τις καρέκλες, αν υποθέσουμε ότι έχουμε ίδια κατεύθυνση αέρα;

 

(Κατά τ'άλλα, επανέρχεται η κουβέντα για το αν ο Ερμής έπρεπε να έχει και επιστροφή καρέκλα με σκι ή όχι.)

 

Εγώ πάντως στηρίζω καμπίνες, με έχουν βολέψει τρομερά και σώνουν καταστάσεις κρύου, ενώ εξυπηρετούν και τη βόλτα των επισκεπτών. Το πρόβλημα είναι με την λειτουργία συνολικά και την τοποθέτηση των γκαράζ, όχι με την ύπαρξη καμπινών από μόνη της.

 

Αλήθεια, με το χιόνι στις περιοχές των χιονοπαγίδων να δείχνει πάρα πολύ, πώς δικαιολογούνται πέτρες και χώμα λίγο πιο πέρα; Κοστίζει τόσο πολύ σε πετρέλαια τελικά το μπάλωμα τοπικά; Δεν ξέρω, ρωτάω ειλικρινά.

 

:shuriken:

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Αυτό το αυτοκινητο το έχω πετύχει να κυκλοφορεί πριν καμία δεκαριά χρόνια. 
    • https://www.notia.gr/2024/05/αργυρούπολη-για-γέλια-και-για-κλάματα/ Αν δεν κάνω λάθος το εγκαταλελειμμένο αυτοκίνητο του άρθρου, που το παράτησαν στη μέση του δρόμου για να σκάψουν για οπτική ίνα, είναι μια Jaguar MK2.  Πολύ κρίμα.   
    • Η ταινία από την πρώτη κατάβαση του K2 με σκι: https://www.redbull.com/gr-el/films/k2-i-adynati-katavasi
    • Δεν είναι «καιρικό φαινόμενο, αλλά σίγουρα ήταν εντυπωσιακό: In pictures: Northern Lights dazzle around the world  
    • https://oslomylove.blogspot.com/2024/05/blog-post.html Στην προηγουμενη αναρτηση μου ανεφερα πως σπουδάζω. Ειναι δυο ετη φοιτησης πανω σε παιδια με ειδικες αναγκες. Το οποιο περιλαμβανει και παιδια με μαθησιακες δυσκολιες και προβληματα συμπεριφορας και κοινωνικοποιησης. Αποφασισα να ασχοληθω με αυτο οχι γιατι θελω να εργαστω αποκληστικα με αυτα τα παιδια, αλλα για να τα καταλαβω. Εχουμε παρα πολλα παιδια με προβληματα συμπεριφορας και κοινωνικοποιησης στο σχολειο, ιδιαιτερα μετα το τελος της πανδημιας. Σκεφτητε πως σχεδον για ενα χρονο (μπορει και περισσοτερο, δεν θυμαμαι) αυτα τα παιδια ειτε κλειστηκαν σπιτι για 2 μηνες (τοτε που τα χολεια εκλεισαν) αλλα και οταν ανοιξαμε η κατασταση θυμιζε φυλακή. Καμια επαφη μεταξυ των παιδιων διαφορετικων ταξεων (ακομα και αν ηταν αδερφια ή ξαδερφια), προαυλιασμος σε ξεχωριστους χωρους σε  συγκεκριμενα ωραρια. Καθε ταξη ξεχωριστα. Ασε μη τα αναφερω τωρα, δεν ηταν και πολυ ευκολη περιοδος. Ευτυχως τελειωσε αλλα αφησε πολλα τραυματα. Δεν ξερω πως ηταν στην Ελλαδα, εννωω στο σχολειο. Γενικα  το πως περασατε ξερω απο την μητερα μου. Ακομα κυκλοφορειτε με μασκες σε νοσοκομεια και κλειστους χωρους τουλαχιστον. Εδω τις εχουμε πεταξει εδω και παρα πολυ καιρο.    Ετσι λοιπον αποφασησα να ασχοληθω λιγο πιο πολυ πανω σε αυτα τα παιδια, κυριως για να τα καταλαβω και για να τα βοηθησω οσο μπορω και εαν μπορω. Μου κανουν που μου κανουν τη ζωη δυσκολη, ε ας την κανω λιγο ευκολοτερη. Τελειωνω τον Ιουνιο. Πρεπει να παραδωσω μια τελικη εργασια 5000 λεξεων. Φυσικα στα Νορβηγικα. Παλουκι. Στα δυο αυτα χρονια εγραψα 4 εργασιες της ταξεως 2500 λεξεων, και καθε φορα ζοριζομουν να βρω αυτες τις λεξεις. Και τωρα επρεπε να ειναι 5000!! Ευτυχως το θεμα το διαλεξα μονη μου και φυσικα ειπα να γραψω για την κοινωνικοποιηση των παιδων και πως το σχολειο μπορει να βοηθησει σε αυτο. I played  it smart που λενε και στο χουριο μου. Το θεμα αυτο ειναι τεραστιο απο μονο του οποτε σιγουρακι θα βρω αυτες τις 5000 λεξεις. Εχω αρχησει και τη γραφω απο τον Μαρτιο. Δουλευω μαζι της μονο σαββατοκυριακα και αργιες. Δευτερα με Παρασκευη γυριζω πτωμα απο την δουλεια ουτε μηνυμα στο κινητο δεν μπορω να γραψω, σιγα μη γραψω για την εργασια. Ευτυχως υπηρχε ενδιαμεσα ενα Πασχα, κατι Σαββατοκυριακα με μπιχλα καιρο που δεν ηθελα να βγω εξω, αλλα θυσιασα και μερικα ηλιολουστα Σαββατα γιατι θελω να τελειωνω με αυτο. Σημερα την ολοκληρωσα και ειμαι πολυ χαρουμενη για αυτο. Μενει να την δει η καθηγητρια μου και να μου πει αν ειναι οκ ή αν χρειαζεται να σβησω κατι και να γραψω κατι αλλο. Συνεβει αυτο την προηγουμενη εβδομαδα. Αναγκαστικα να σβησω 1000 λεξεις και να τις ξανααναπληρωσω γραφοντας κατι αλλο (αλλιως θα ειχα τελειωσει απο την προηγουμενη εβδομαδα). Ελπζω να μην ξανασυμβει Εμενα παντως μου αρεσει παρα πολυ και αν θα με βαθμολογουσα θα μου εβαζα  αυστηρα Α. Το οτι στα γεραματα μου θα εγραφα εκθεση (διπλωματικη οπως θελετε πεστε το) ακαδημαικου τυπου (ναι, ναι δεν ειναι παιξε γελασε) ΣΤΑ ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ουτε που το περιμενα να μου συμβει. Μεχρι τωρα ολες μου οι εργασιες εχουν βαθμολογηθει με Β  (με πολυ καλα σχολια απο κατω) που κατα την καθηγητρια μου σημαινει πολυ καλη βαθμολογια γιατι δεν εχει δωσει ποτε Α. Βεβαια δεν την ρωτησαμε αν ειναι τοσο αυστηρη και στην τελικη εργασια. Προφανως θα ειναι γιατι αυτη θα κρινει το πτυχιο. Παντως μεχρι τωρα εχω ακολουθησει ολους τους τεχνικους κανονες της. Το ποσες λεξεις θα εχει η καθε παραγραφος,  τις αποστασεις, την αναπτυξη της και το argumentation. Δεν το κανω για τον βαθμο, αλλα γιατι ειμαι τελειομανης. Και γιατι θελω να ειναι ωραια. Πεσαμε στην περιπτωση.  Αλλωστε μετα την παραδωση της εργασιας θα ακολουθησει προφορικη εξεταση πανω στην εργασια μου και αυτη θα κρινει τον βαθμο που θα παρω. Και Β πχ να μου δωσει  (λεμε τωρα) μπορει η προφορικη εξεταση να μου ανεβασει τον βαθμο. Το προφορικο το θεωρω πιο δυσκολο παντως (γραφω καλυτερα απο οτι μιλαω), αλλα για αυτο θα αγχωθω μετα τις 2 Ιουνιου.  Και για να σας δωσω να καταλαβαιτε τι εχω κανει σας βαζω μια φωτογραφια απο τα βιβλια που χρησιμοποιησα για να την γραψω. 12 ττον αριθμο
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. daffis155
      daffis155
      (26 years old)
    2. snowwalker
      snowwalker
      (30 years old)
    3. thanasissin
      thanasissin
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,320
    • Total Posts
      460,864
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,740
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Robertgaila
    Joined
×
×
  • Create New...