Jump to content
Sign in to follow this  
Giannis90

Pin Ή Frame Δέστρα;

Recommended Posts

Φτιάχνω ένα νέο setup και θέλω τα φώτα σας. Αν δεν αλλάξει κάτι τα ski θα΄ναι τα armada kufo 103. Στο κομμάτι της δέστρας τώρα, έχει κανείς εμπειρία και άποψη για pin δέστρες και συγκεκριμένα για τη Marker Kingpin 13; Το πέδιλο θα προορίζεται για τα πάντα. Touring, πούδρες κλπ.

 

Με μηδενική εμπειρία από pin δέστρες στη πράξη, ξεκίνησα να διαβάζω κάποια reviews και συγκεκριμένα για τις kingpin 13. Διάβασα ότι κόσμος έκανε λόγο για pre-releasing, κάτι που ο γραφών του άρθρου είπε ότι δεν του έτυχε ποτέ στις 35+ μέρες δοκιμής, διάβασα για παγοποίηση στο transition μεταξύ ski και hike mode (το γείωσε και αυτό), και διάβασα επίσης ότι γενικά θα πρότειναν τη συγκεκριμένη δέστρα σε σκιέρ που αναλώνουν το 70-80% των ημερών τους εκτός χκ, κάνοντας ορειβατικό σκι.

 

Όλα αυτά λοιπόν με έβαλαν σε σκέψεις, στο κομμάτι του downhill περισσότερο. Όχι δεν αναλώνω το μεγαλύτερο μέρος των ημερών μου εκτός των χιονοδρομικών. Πηγαίνω στο χ/κ αλλά θα βάλω και φώκιες για να πάω ένα κλικ παραπάνω, σε πλαγιά που δεν είναι προσβάσιμη μέσω λιφτ και εννοείται πως δεν θα πω όχι για ημέρες touring εκτός χιονοδρομικών. Δεν περιμένω να είναι alpine δέστρα, αλλά θα έχει ανάλογη συμπεριφορά με μια frame; Στα τωρινά μου salomon με τις duke που φοράω είμαι μια χαρά. Ποτέ δεν έχουν ξεκουμπώσει χωρίς λόγο, προσγειώνομαι μετά από drops κανονικότατα και γενικά ποτέ δεν έχω νιώσει αστάθεια σε οτιδήποτε terrain έχω βρεθεί μέχρι τώρα. Αλλάζω σετ για να πάω σε κάτι σκληρότερο και ελαφύτερο όσον αφορά το πέδιλο, και επίσης ελαφρύτερο όσον αφορά το κομμάτι της δέστρας. Είναι μια καλή επιλογή η pin δέστρα ή να πάω σε μια ελαφρύτερη frame (Marker F10 Tour πχ);


BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα πρέπει να σε απασχόλησης η δεστρα σε συνδυασμό με την μπότα ,οι pin δέστρες

Κουμπώνουν σε ορειβατικές μπότες, ελαφριές μπότες που δεν θα σε κρατήσουν σε γρήγορες καταβάσεις πίστας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα πρέπει να σε απασχόλησης η δεστρα σε συνδυασμό με την μπότα ,οι pin δέστρες

Κουμπώνουν σε ορειβατικές μπότες, ελαφριές μπότες που δεν θα σε κρατήσουν σε γρήγορες καταβάσεις πίστας.

Με τις καθαρά ορειβατικές μπότες έχεις θέμα. Με τις freeride ορειβατικές μπότες όχι. Δεν είναι ατόφιες alpine αλλά στο κομμάτι του downhill συμπεριφέρονται πάρα πολύ καλά. Ζω τις Salomon MTN Explore και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Οι οποίες salomon είναι και συμβατές με pin δέστρες.

 

Στάλθηκε από το Redmi 3S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πόσο ζυγίζει το παλιό σου σετ;

Ποσό θες να ζυγίζει το νέο, με τα κομμάτια που ήδη έχεις διαλέξει;

 

Το τωρινό μου σετ είναι: 2190gr (πέδιλο) + 1395gr (δέστρα)= 3585gr/πέδιλο μαζί με δέστρα

 

Στο καινούργιο δεν έχω βάλει στόχο να το ρίξω συγκεκριμένα γραμμάρια, αλλά το kufo βγαίνει στα 1585gr και έστω ότι βάζω την marker F10 Tour την καινούργια που είναι βαρύτερη απ΄την kingpin (999gr), βγαίνει στα 2584gr. Χονδρικά θα είμαι -1000gr στο κάθε πόδι. Πιστεύω θα την καταλάβω την διαφορά.


BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

Το τωρινό μου σετ είναι: 2190gr (πέδιλο) + 1395gr (δέστρα)= 3585gr/πέδιλο μαζί με δέστρα

 

Στο καινούργιο δεν έχω βάλει στόχο να το ρίξω συγκεκριμένα γραμμάρια, αλλά το kufo βγαίνει στα 1585gr και έστω ότι βάζω την marker F10 Tour την καινούργια που είναι βαρύτερη απ΄την kingpin (999gr), βγαίνει στα 2584gr. Χονδρικά θα είμαι -1000gr στο κάθε πόδι. Πιστεύω θα την καταλάβω την διαφορά.

1000gr, θα τα καταλάβεις σίγουρα, το ερώτημα είναι αν 1000γρ αντί για 1200γρ ,αξίζουν τον συμβιβασμό που θες να κάνεις; Καμία φορά , όταν σε "τρώει" κάτι, ακόμη και να μην υπάρχει πραγματικός λόγος, δεν αξίζει το γανιασμα.....από την άλλη προσωπικά τόσο φαρδύ αλλά ελαφρυ πέδιλο, δεν θα το χαραμιζα με δέστρα του κιλού, το πολύ μία vipec 'η tecton + maestrale RS :-))) θες και μπότα, αν πεις να ελαφρύνεις αισθητά:-) άτιμο σπορ, όλο € ζητάει :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

το ερώτημα είναι αν 1000γρ αντί για 1200γρ ,αξίζουν τον συμβιβασμό που θες να κάνεις; Καμία φορά , όταν σε "τρώει" κάτι, ακόμη και να μην υπάρχει πραγματικός λόγος, δεν αξίζει το γανιασμα.....

 

Αυτό ακριβώς. Αν δηλαδή βάζοντας τη kingping 13 θα πρέπει να κάνω περισσότερους συμβιβασμούς στο κομμάτι του downhill τότε δεν θέλω να το κάνω για να κερδίσω μερικά γραμμάρια.

 

 

το πολύ μία vipec 'η tecton + maestrale RS :-))) θες και μπότα, αν πεις να ελαφρύνεις αισθητά:-) άτιμο σπορ, όλο € ζητάει :-)

 

Τις συγκεκριμένες τις ξεχνάω λόγω τιμής γιατί ξεφεύγουν πολύ. Πέρα απ΄αυτό όμως, είναι καλύτερες και πιο έμπιστες στο κομμάτι της κατάβασης; Τώρα στο θέμα της μπότας, οι mtn explore είναι μόλις 90gr βαρύτερες απ΄τις maestrale rs. Είμαι καλυμμένος και πολύ ευχαριστημένος μέχρι να τις κάνω παντόφλες. :shuriken:


BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιάννη, κάνεις "επιθετικό" ski.

Πιστεύεις μια 10άρα δέστρα σε καλύπτει;

Το παραπάνω το λέω με το σκεπτικό

ότι μια δέστρα, ιδανικά, θα πρέπει να δουλεύει κάπου στη μέση τιμή της

και όχι κοντά στα όρια της,

εκτός μεμονωμένων εξαιρέσεων.

 

Άποψη μου, φτιάξε set up με μανταλάκι.

Έχεις frame A/T Marker.

Δοκίμασε κάτι άλλο. Έχει διάφορα.

Βρες την tech που ταιριάζει σε αυτό που θες να κάνεις.

Μην συμβιβαστείς με κατι φθηνότερο αν δεν σου ταιριάζει.

Μάζεψε τα €€ και κάνε τη σωστή αγορά.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιάννη, κάνεις "επιθετικό" ski.

Πιστεύεις μια 10άρα δέστρα σε καλύπτει;

Το παραπάνω το λέω με το σκεπτικό

ότι μια δέστρα, ιδανικά, θα πρέπει να δουλεύει κάπου στη μέση τιμή της

και όχι κοντά στα όρια της,

εκτός μεμονωμένων εξαιρέσεων.

 

Γιώργο οι γνώσεις μου είναι ελλιπείς πάνω στο συγκεκριμένο θέμα οπότε ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια. Ναι ισχύει ότι με μια 10αρα θα είμαι σχεδόν κοντά στα όρια, ενώ τώρα με την 16αρα που φοράω την δουλεύω λίγο κάτω απ΄τα μισά όπως είπες κι΄εσύ.

 

 

Άποψη μου, φτιάξε set up με μανταλάκι.

Έχεις frame A/T Marker.

Δοκίμασε κάτι άλλο. Έχει διάφορα.

Βρες την tech που ταιριάζει σε αυτό που θες να κάνεις.

Μην συμβιβαστείς με κατι φθηνότερο αν δεν σου ταιριάζει.

Μάζεψε τα €€ και κάνε τη σωστή αγορά.

 

Σου είναι εύκολο να μου προτείνεις κάποια ώστε να ξέρω που να κοιτάξω;


BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σου είναι εύκολο να μου προτείνεις κάποια ώστε να ξέρω που να κοιτάξω;

 

ZOX είναι η απάντηση. Ο άνθρωπός μας.

Δες σχετικές συζητήσεις εδώ, εδώ & εδώ.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε θέμα ασφάλειας οι pins τι λένε? Έχω την αίσθηση -ίσως λανθασμένα- ότι είναι no fall.

Δεν τους έχω εμπιστοσύνη να πιέσω το σκί που κάνω και να έχω πτώση λόγω της μη στρέψης μπροστά.

Τις προτιμώ και τις χρησιμοποιώ ( dynafit TLT) σε καθαρά ορειβατικό σκί που ούτως η άλλως εκεί είναι no fall η κατάσταση.

Στην marker tour - που χρησιμοποιώ επίσης - δεν έχω αυτή την αίσθηση , την νιώθω αλπική δέστρα και κάνω πιο ελεύθερο σκι.

 

Γιάννη το θέμα βάρους δεν πρέπει να σε απασχολήσει ιδιαίτερα στην περίπτωση σου.

Σε ενδιαφέρει βασικά η κατάβαση και το xtra βάρος δεν θα το καταλάβεις ιδιαίτερα σε μια 2ωρη ...3ωρη το πολύ αναβαση.

Οπότε θα σου πρότεινα να ψάξεις το θέμα ασφάλειας , αντοχής και συμπεριφορά στην κατάβαση.

Η καλύτερη περίπτωση θα ήταν να έπαιρνες την γνώμη κάποιου που έχει kingpin.

 

Το θέμα της παγοποίησης (συσσώρευσης χιονιού στο τακούνι) θα την συναντήσεις σε πολλές ορειβατικές δέστρες.

Λύνεται με spray σιλικόνης πριν την εξόρμηση και κρατά ένα διήμερο περίπου. Χωρίς spray είναι μπελάς και ενόχληση στο τακούνι.

Στην marker δεν το συναντώ αυτό το φαινόμενο γιατί σηκώνεται όλο το plate. Δεν μένει κάτι πίσω ώστε να συσσωρεύει το χιόνι.

Edited by Κώστας Πολίτης
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

ZOX είναι η απάντηση. Ο άνθρωπός μας.

Δες σχετικές συζητήσεις εδώ, εδώ & εδώ.

 

Έχω ξεκινήσει ήδη το διάβασμα. :book: Thanks!

  • Like 1

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites



Ο σκιέρ ο τσαχπινης με τα αλματακια στον πάγο, είναι με πιν δέστρες!

Βιντεάκι του hellbent απο το θέμα χκ Καλαβρύτων
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο την αρχη μεχρι το τελος για να καταλαβουμε την μηχανικη μιας τεκ δεστρας και τους περιορισμους της και τι προσπαθουν να ξεπερασουν τα υβριδικα στην καταβαση.

 

 

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε Γιάννη, στην ίδια περίπου φάση είμαι και εγώ. Μόλις αγόρασα κάτι μπότες υπερόπλα, τις La-Sportiva Spectre 2.0 και θέλω να μοντάρω και εγώ ένα σετάκι που να μην ζυγίζει 2 τόνους στην ανάβαση και να μην είναι πούπουλο στην κατάβαση.

 

Τα πέδιλα τα έχω ήδη και είναι τα Atomic Theory καθως επίσης και τις φώκιες. Το θέμα είναι τώρα με τις δέστρες. Ουσιαστικά πρός το παρόν υπάρχουν 2 υποψήφιοι , οι King Pin και οι Tekton. Εκτιμώ ότι ίσως οι Τεkton να κερδίζουν στα σημεία.αλλά αυτό είναι σχετικό....

 

Από τον Σεπτέμβριο όμως έχουμε καινούργια άφιξη, τις Salomon Shift, οι οποίες φαίνονται αρκετά συμπαθητικές.

Στο παρακάτω λινκ υπάρχει ένα πάρα πολύ καλό review για την συγκεκριμένη δέστρα το οποίο είναι στα Γαλλικά βέβαια αλλά πιστεύω ότι με το Translator θα βγάλουν κάποιο νόημα και οι μή Γαλλομαθείς:

 

http://www.skipass.com/news/157336-fixation-hybride-salomon-shift.html

 

Επίσης τα Γαλλάκια του " Bon Apetit" στην φετινή 8η σαιζόν αυτές φοράνε στα σκί τους και απ΄ότι φαίνεται η Salomon έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.. Οι τύποι κάνουνε διαστημικό σκί, φουλ πούδρες, γκάζια, drops, backflips και ότι άλλο κατεβάσει η κούτρα τους....

Ειλικρινά είναι δύσκολο να φανταστεί κανείς ότι έχουν φτάσει σε τέτοιο επίπεδο οι υβριδικές δέστρες....

 

Φιλικά

Σπύρος.

  • Like 7

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τις λα σπορτιβα τις πήρες από εδώ ή ιντερνέτ Σπύρο;

 

Τις αγόρασα από τον Τσέγκα. Βασικά εδώ και 3 χρόνια έψαχνα να βρώ μπότες και να ξεφύγω λίγο από τις καθαρά αλπικές.... τελικά τα κατάφερα και η πρώτη δοκιμή ισως γίνει αύριο...


Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πότε μπότες απ' το ιντερνέτ...μη λέμε τα ίδια και τα ιδια

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

οι πουδρες και τα ψαρια, τρωγονται φρεσκα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε συνέχεια του προηγούμενου μου ποστ, ορίστε δύο από τα βιντεάκια των " Bon Apetit"....oi βασικοί πρωταγωνιστές είναι τα δύο τυπάκια με το μπλέ σκούρο μπουφαν ο ένας και με το θαλασσί ο άλλος, και οι δύο με πορτοκαλί σακίδια. Σε διάφορα σημεία των βίντεο φαίνονται οι Shift...

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=qW0J-mAwjH4&list=PLS0GVcSVyh2OwwK_mjpdWTOkVVKlc2ve0&index=6&t=209s

Edited by porfirio
  • Like 1

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πότε μπότες απ' το ιντερνέτ...μη λέμε τα ίδια και τα ιδια

 

Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ισχύει για όσους έχουν δυνατότητα να πάνε σε φυσικά μαγαζιά, εγώ που δεν εχω., Μια χαρά ψωνίζω από τό νετ ή τελευταία τηλεφωνικά.

 

Σπύρο ονΤσεγκας Πίος είναι; Γενικαν la sportiva ποιοι φέρνουν Ελλάδα;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλε Γιάννη, στην ίδια περίπου φάση είμαι και εγώ. Μόλις αγόρασα κάτι μπότες υπερόπλα, τις La-Sportiva Spectre 2.0 και θέλω να μοντάρω και εγώ ένα σετάκι που να μην ζυγίζει 2 τόνους στην ανάβαση και να μην είναι πούπουλο στην κατάβαση.

 

Τα πέδιλα τα έχω ήδη και είναι τα Atomic Theory καθως επίσης και τις φώκιες. Το θέμα είναι τώρα με τις δέστρες. Ουσιαστικά πρός το παρόν υπάρχουν 2 υποψήφιοι , οι King Pin και οι Tekton. Εκτιμώ ότι ίσως οι Τεkton να κερδίζουν στα σημεία.αλλά αυτό είναι σχετικό....

 

Από τον Σεπτέμβριο όμως έχουμε καινούργια άφιξη, τις Salomon Shift, οι οποίες φαίνονται αρκετά συμπαθητικές.

Στο παρακάτω λινκ υπάρχει ένα πάρα πολύ καλό review για την συγκεκριμένη δέστρα το οποίο είναι στα Γαλλικά βέβαια αλλά πιστεύω ότι με το Translator θα βγάλουν κάποιο νόημα και οι μή Γαλλομαθείς:

 

http://www.skipass.com/news/157336-fixation-hybride-salomon-shift.html

 

Επίσης τα Γαλλάκια του " Bon Apetit" στην φετινή 8η σαιζόν αυτές φοράνε στα σκί τους και απ΄ότι φαίνεται η Salomon έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.. Οι τύποι κάνουνε διαστημικό σκί, φουλ πούδρες, γκάζια, drops, backflips και ότι άλλο κατεβάσει η κούτρα τους....

Ειλικρινά είναι δύσκολο να φανταστεί κανείς ότι έχουν φτάσει σε τέτοιο επίπεδο οι υβριδικές δέστρες....

 

Φιλικά

Σπύρος.

 

Σπύρο πράγματι και απ΄τα βίντεο οι τρελογάλλοι είναι ένα test από μόνοι τους. Σκοπεύεις να περιμένεις για τις shift; Εγώ έχω καταλήξει στις tekton και είμαι σε φάση που μαζεύω τα χρήματα για την αγορά. Ξέρουμε σε τι τιμή θα παίζουν; Θα βάλω και το review στο google translate, ελπίζω να βγάλει νόημα.


BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με λίγο ψάξιμο google μπορεί πολύ εύκολα να βρεις κάποιος τι γκρεμια έχουν κατέβει ανά τον κόσμο ,πολύ καλύτεροιαπο έμας σκιέρ ασκώντας τρομερές πιεσεις στις δέστρες, γιατί το χιόνι δεν ήταν πούδρα, με τις πιο ελαφριές των pin, τις αγωνιστικές των 110 gr !!!!

 

Οπότε Γιάννη όχι οτι παρόμοια βίντεο αλλά όπως και του Κώστα που ανέβασα πιο πανω , δεν δείχνουν πολλά, αλλά κατεμε, επαφίεται στον καθένα μας τι επιλογή θα κανει , με το πόσο ξέγνοιαστα θα σκιαρει.

 

Εγώ προσωπικά , για το σκι που κανω αλλά και το μυαλό που κουβαλάω, με πιν δεν θα έκανα σε χκ και πέριξ, όχι γιατί δεν νιώθω ασφαλής, αλλά είναι ακριβή η τεχνολογία τους=αγορά τους, και θεωρώ ότι χαραμιζονται , σε τέτοια χρήση.

 

Αν τις έβρισκα φθηνά κοντά στα επίπεδα των αλπικών, θα τις επέλεγα με κλειστά μάτια, γιατί το λιγότερο βάρος, δεν με χαλάει καθόλου, ακόμη και εντός χκ.

Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγώ χρησιμοποιώ pin ,συγκεκριμένα της atk σχεδόν 3 χρόνια τώρα και δεν έχει κάνει ποτέ release χωρίς να χρειάζεται μέχρι τώρα,όσο ζόρι και να έχει φάει.

όσον αφορά τις μπότες δυστυχώς δεν υπάρχει στην Ελλάδα σωστός bootfitter να δει ή να μετρήσει το πόδι σου και να σου πει ότι για το πόδι σου ταιριάζει αυτή και αυτή η μπότα,και να μπορεί να διορθώσει κάτι στην μπότα αν το πόδι έχει κάποια ανωμαλία

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο σκιέρ ο τσαχπινης με τα αλματακια στον πάγο, είναι με πιν δέστρες!

Βιντεάκι του hellbent απο το θέμα χκ Καλαβρύτων

 

 

Σας εχω νεα.

Ο <τσαχπινης> τις ειχε ξεχασει κλειδωμενες.....


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

εγώ χρησιμοποιώ pin ,συγκεκριμένα της atk σχεδόν 3 χρόνια τώρα και δεν έχει κάνει ποτέ release χωρίς να χρειάζεται μέχρι τώρα,όσο ζόρι και να έχει φάει.

όσον αφορά τις μπότες δυστυχώς δεν υπάρχει στην Ελλάδα σωστός bootfitter να δει ή να μετρήσει το πόδι σου και να σου πει ότι για το πόδι σου ταιριάζει αυτή και αυτή η μπότα,και να μπορεί να διορθώσει κάτι στην μπότα αν το πόδι έχει κάποια ανωμαλία

Με k2 hardside, και δεν ανήκει σίγουρα στην κατηγορία φτερού ο Θωμάς :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

  • Posts

    • Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος
    • Τι κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά? Ονομάζεται ski bus
    • Πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις "μύθους" για το σκι στην Ελλάδα. Ακόμα και πρώην και νυν πρόεδροι του Συλλόγου μας τους συντηρούν με το δίκιο τους. Ακόμα κα ο Λάππας ξεχνά ότι 39 στους 40 τελεταίους Απριλίους χιονίζει στον Παρνασσό!!!!! Και οι δύο Πρόεδροι του ΣΤΧ έχετε δίκιο σε αυτό που γράφετε αλλά επειδή δεν γράφετε την πλήρη πρόταση το συμπέρασμα είναι τελείως λάθος. Η αλήθεια για το σκι στον Παρνασσό είναι όπως τα γράφω Αυτό είναι τελείως γενικό και ισχύει για τους...ταβερνιάρηδες, σαλεδάρχες, μπαρόβιους κλπ Το τους δεν υπάρχει, είναι αφηρημένη έννοια χαμένη στις δαιδαλώδεις διαδικασίες του Ελληνικού κράτους. Υπογράφω ότι δεν έχει υπάρξει καμία συζήτηση ούτε απόφαση που να έβγαλε πόρισμα "φέτος μας νοιάζει μόνο να έχουμε επισκέπτες" στο Υπουργείου Τουρισμού, στο Υπερταμείο, στα ΕΤΑΔ και στις εγκαταστάσεις του ΧΚΠ. Η κατάσταση είναι: δεν έχουμε ιδέα τι είναι το καλό σκι και τι θέλουμε να γίνει ο Παρνασσός και πως να δουλέψει, μη μας κράξουν τα κανάλια, ας κονομήσουμε ότι μπορούμε όσοι μπορούμε, ας μπαίνει ο μισθός, μη σκοτωθεί κανένας. Φυσικά μέσα σε αυτό το χάος κάποιοι έχουν τρόπο και όρεξη να κάνουν κάτι καλό για το σκι προσπαθούν. Όμως δεν υπάρχει καμία ουσιαστική επικοινωνία μεταξύ Υπουργείου Τουρισμού, Υπερταμείου, ΕΤΑΔ και εγκαταστάσεων ΧΚΠ. Κανένας αρμόδιος δεν ξέρει πχ ότι ο λιφτιέρης ζητάει μια πολύ σημαντική βίδα. -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να αφήσουν κλειστό τον Ηρακλή για τόσο λίγα λεφτά? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να μας γράφει "όλοι οι αναβατήρες θα λειτουργούν κάθε μέρα"? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ  
    • Όταν οι άνθρωποι έχουν πρόγραμμα και βλέπουν το μέλλον 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. asproula
      asproula
      (32 years old)
    2. Frankie58
      Frankie58
      (43 years old)
  • Who is online

    No members to show

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,317
    • Total Posts
      460,831
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,661
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Marinavon
    Joined
×
×
  • Create New...