Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2018-19

Recommended Posts

Φέτος το σαββατοκύριακο και τις αργίες 2, τις καθημερινές μία.

Πέρυσι μετά τις 7-8 Ιαν όλες οι ημέρες μόνο μία μονάδα.

Μπορείς να ρωτήσεις στο γκισέ στα εισιτήρια για τις μονάδες της κάρτας σου, αλλά δεν νομίζω ότι οι περσινές που δεν χρησιμοποίησες ότι μεταφέρονται στην φετινή σεζόν

LP3weby.jpg

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω, όταν έχεις κάρτα πολλαπλών διαδρομών την τρέχουσα σεζόν, τα Σ/Κ χρεώνονται δύο μονάδες ή μία;

Ρωτάω γιατί έχω πάει μόνο καθημερινή φέτος και νομίζω πέρυσι από κάποια περίοδο κ μετά κ τα Σ/Κ χρεωνόντουσαν μια μονάδα.

Επίσης, πως μπορείς να δεις πόσες μονάδες σου απομένουν μέσα στην κάρτα σου;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Με το που χτυπάς την κάρτα στο ski data το πρωί στην Αφροδίτη (νομίζω και στα αλλά) σου λέει πόσες έχουν μείνει!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

Όχι έχω φορτώσει μονάδες νέες φέτος. Δεν μου έμεινε τπτ από πέρυσι. Απλά δεν είχα πάει σ/κ φέτος.

Ευχαριστώ!

Kαταρχάς δεν μεταφέρονται (κακώς όπως δουλεύουν) οι μονάδες από την μια χρονιά στην άλλη. Το άλλο κουφό είναι ότι αν έχεις μια μονάδα πχ να μένει και θες να πας σκ πρέπει να πάρεις πολλές μονάδες ή ημερήσιο. Δεν υπάρχει μια.

Τέλος...όποτε περνάς από τα λιφτ σου γράφει μόλις κάνει το μπιπ :75 units remaining πχ. Αν δεν κάνω λάθος όλα τα λιφτ.

Αναρωτιέμαι αν, στην ιεράρχηση των στόχων έπρεπε να προηγείται ο Ερμής Ηνίοχος του Ηρακλή -Οδυσσέα.

Ιδιαίτερα σημαντικό είναι η "πάση θυσία" αποφυγή της παγοποίησης και ακινητοποίησης της γραμμής σε όλα τα αποσυμπλεκόμενα (επετεύχθη στο doppel1 ,όχι στο doppel2), ωστε να μην απαιτείται πολύ χρόνος-κόπος-χρήμα-κίνδυνος για την αποπάγωσή τους.

Είσαι σίγουρος? Δούλευε από πολύ νωρίς το πρωί (και από ότι μου είπαν όλες τις νύχτες) το συρματόσχοινο απλά δεν άντεχαν άλλο να ανέβουν και 6 και Ερμή να ρίξουν τον πάγο τα παιδιά που είχαν λιώσει στη δουλειά. Δεν σε βλέπω να σχολιάζεις το ότι από πολύ νωρίς το πρωί το γνώριζαν ότι δεν έχει ελπίδα 6 Ερμής.

Χμμμμμμ. Για μένα ναι Ερμή Ηνίοχο αλλά νομίζω ότι η πλειοψηφία του κόσμου θα διάλεγε Ηρακλή και με το δίκιο της. Εγώ θα πόνταρα στο να προσληφθούν για 10-20 μέρες το χρόνο άλλοι 10 εργαζόμενοι και να απολυθούν όσοι σερφάρουν στο facebook στο 1750 ή να πάνε αυτοί να σπάνε πάγους και να σκάβουν.

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Η οποία ήταν ένα χοντρό ψέμα χτες με μόνο στόχο να φέρουμε κορόιδα. Και φυσικά σαν αντιπρόεδρος του Συλλόγου επέλεξες να μην ασχοληθείς περαιτέρω.

Για να τα διαχωρίζω μπράβο που υπάρχει βραδυνή και πρωινή ενημέρωση, έγκλημα όταν γράφει τέτοια ψέματα.

Εγώ θέλω να σε ευχαριστήσω για τις συμβουλές που μου έδωσες και που με μάζεψες στον τυριά με υπομονή αλλά επειδή το άκουγα και στην εκδρομή και στην κοπή της πίτας πλέον δεν κατέχει την αντιπροεδρία αλλα τον έχουμε υποβαθμίσει σε ταμία για όλα αυτά τα λάθος πράγματα που του επισυνάπτεται !

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 4

Ωραίος μέρα, ήλιος, θέα.

Αλλά μπόλικος πάγος.....

Ήρθε η άνοιξη. Έβγαλε ο τυριάς φανταστικό ανοιξιάτικο.

Ανοιξε Δίας σήμερα.

• Like 3

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Hello και πάλι από Λιλή! :ninja:

Λιλή ψάχνει πάλι υπερμέρα και λέει να ανέβει την Τετάρτη! Να το κάνει;;;

:guitar:

• Like 1

Έβγαλε και ο Οδυσσέας παιχνιδιάρικο ανοιξιάτικο.

Ουδεμία ευθύνη φέρω που η υπερδύναμις στερήθηκε την soupa της.

Αφού ο αυστριακός γκαιντ Φον Τριλέβελ μπερδεψε το τηλ με την γκάιντα....

Το τιμολόγιο για τις υπηρεσίες αναγνώρισης που να το στείλω; Γκουαντάναμο;

Η εντύπωση μου είναι ότι συνειδητά του αρέσουν τα ελληνικά βουνά όχι απλά επειδή έτυχε να τοποθετηθεί εδώ.

post-911-0-73699200-1550499227_thumb.jpg

post-911-0-16082100-1550499271_thumb.jpg

• Like 3

Ρε τι τίναγμσ κάνει αυτος ο οδυσσέας... με σήκωνε στο αέρα.. και είμαι και 100 κιλα.. μια κοπέλα με σνόυμπορντ την πήγαινε ταξίδι κανονικά... το πάτημα ήταν το χειρότερο που έχω δει... στα χαμηλά του βάκχου είχε μέχρι και σκαλάκια κανονικα... το χιόνι πάντως σούπερ..

WORK FOR IT!

ANEBA Λιλή. Και βγες και εκτός πίστας όπου δεις να διασκεδάζει κόσμος

Θερμή παράκληση επειδή το χιονοδρομικό λέει για καλοστρωμένες πίστες φωτογραφίες ή και μια άλλη γνώμη. (πας κάτω, more reply options διπλα στο reply, attach files και add to post)

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Ρε τι τίναγμσ κάνει αυτος ο οδυσσέας... με σήκωνε στο αέρα.. και είμαι και 100 κιλα.. μια κοπέλα με σνόυμπορντ την πήγαινε ταξίδι κανονικά... το πάτημα ήταν το χειρότερο που έχω δει... στα χαμηλά του βάκχου είχε μέχρι και σκαλάκια κανονικα... το χιόνι πάντως σούπερ..

Χθες ηταν η 2η φορα που χρησιμοποιησα τον Οδυσσεα. Την 1η φορα το περασμενο Σαββατο, παραδοξως, μου φανηκε πιο «βουτυρενιος» και με τραβαγε ελαχιστα μονο στην αρχη. Τι να πω, μπορει τοτε να ηταν φρεσκος και ηδη τα φτυνει σε μια βδομαδα...

Κυριε Δριβα, ο Οδυσσεας παντα εκει δεν ηταν; Δε θυμαμαι να μετατοπιστηκε η βαση του.

JAPOW!!!

Σήμερα 9,30 το πρωι το αριστερό του Περικλή ήταν όπως το άφησα χτες το απόγευμα.

Βελιτσα και νιψι φέτος προκαλούν.

post-911-0-14151000-1550503113_thumb.jpg

post-911-0-72620000-1550503178_thumb.jpg

• Like 1

Έβγαλε και ο Οδυσσέας παιχνιδιάρικο ανοιξιάτικο.

Ουδεμία ευθύνη φέρω που η υπερδύναμις στερήθηκε την soupa της.

Αφού ο αυστριακός γκαιντ Φον Τριλέβελ μπερδεψε το τηλ με την γκάιντα....

Το τιμολόγιο για τις υπηρεσίες αναγνώρισης που να το στείλω; Γκουαντάναμο;

Η εντύπωση μου είναι ότι συνειδητά του αρέσουν τα ελληνικά βουνά όχι απλά επειδή έτυχε να τοποθετηθεί εδώ.

Μη μου αγχώνεσαι, όλα τα προλάβαμε, αν και highlight του tour ήταν ο Τυριάς...

• Like 5

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Σήμερα ήταν καταπληκτικός μεν ο καιρός, με χιόνι που έπασχε από κριση ταυτότητας δε. Σε κάποια σημεία είχε μεταφερθεί φρέσκο από τον αέρα και είχε λουκούμια (ειδικά στα λούκια της 6), λίγα μέτρα πιο πριν και πιο μετά παγωμένο και ουτω καθεξής. Είχα μια κρυφή ελπίδα μηπως και η Σαχαρα δεν είχε επηρεαστεί από τον αερα οσο τα κελάρια και δεν περίμενα μέχρι να ανοίξει ο Δίας. Φεύ. Σε σημεία της είχε κάτι παγετωνικες πλάκες πάνω στις οποίες δεν έπιαναν ούτε μαχαίρια 85 μοιρών.

Όταν ξεκίνησα πίσω για κελάρια είχε σταματήσει η λειτουργία του Ερμή για άσκηση απεγκλωβισμού και θα παρέμενε για καμία ώρα και βάλε. Άρα έπαιξε ΠΑΛΙ πόδι μέχρι είσοδο τυρια, ο οποίος όμως δεν ήταν το ίδιο με εχθές. Κάθε μέρα στο βουνό είναι καλύτερη από την πόλη, αλλά το προσωπικό μου φετινό παλμαρέ δε θα συμπεριλαμβάνει τη σημερινή.

• Like 4

The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

Ιδανικές συνθήκες στο βουνό σήμερα!

Λιακάδα, σφικτό χιόνι, άπνοια, ηρεμία, σκι από κορφή Βάκχου έως βάση Ηρα, απόλαυση η Βλαχόλακα με Δία,

σύνδεση με Οδυσσέα-Δία, λίγος κόσμος, καθαροί δρόμοι,

οικονομία και άνεση καθημερινής ΧΚΠ.

Όλη η εβδομάδα προβλέπεται "απελπιστικά" (για όσους δεν μπορούν να πάρουν άλλη άδεια) καλή!

Καλή βδομάδα !

από σ,κ "φαίνεται" κακοκαιρία...

Φίλε Panagiotis,

Η βάση 'Οδυσσέας" προ 2015 ήταν χαμηλότερα επί της ίδιας ευθείας!

Αναγκάστηκε να μετατοπιστεί προς τα άνω (έμεινε εκτός λειτουργίας 2-3 χειμώνες περίπου) για να μειωθεί το "στρίμωγμα μεταξύ βάση Ερμή - Ηρακλή, μετά την κατασκευή του νέου Ερμή το 2015.

Edited by PanosDrivas

Κοιτάω την πρόγνωση και είμαι σε ίσες ποσότητες ενθουσιασμένος (αν πέσει όλο αυτό που φαίνεται με βοριά και πολύ χαμηλές θερμοκρασίες) και τρομαγμένος (με πολύ αέρα να το διανέμει πάνω σε ασταθές υπόστρωμα). Αν επιβεβαιωθεί μέχρι κεραίας η πρόγνωση ζόρικη μου φαίνεται ΣΚΔΤΤ η λειτουργία. Ας κρατήσουμε μια επιφύλαξη και βλέπουμε.

• Like 1

The map is full of places that only mean anything to me because of snowboarding...

υπάρχει προβλημα σημερα ή μας τρολαρουνε στο φατσοβιβλιο?

Δεν σε τρολάρει κανένας. Τρισάθλιες πίστες και ουρές

"Ελάτε να χιονοδρομήσετε καθημερινές στον Παρνασσό, στο μεγαλύτερο και πιο σύγχρονο χιονοδρομικό κέντρο της Ελλάδας κι απολαύστε μηδενική αναμονή στους αναβατήρες, καλοστρωμένες πίστες και οικονομικότερο εισιτήριο!

"

Απλά είναι ψεύτες ο κος Χοντρός και ο κος Γιανόπουλος και καταστρέφουν για πάντα το χιονοδρομικό. Συγνώμη ρε παιδιά δεν υπάρχει άλλη λέξη από το ψεύτης να περιγράψει αυτό που γίνεται. Ειδικά αν και στους δύο είπαμε να μην τα γράφουν αυτά καθώς είναι ψέμα (για τις πίστες, ότι δεν θα άνοιγαν τον Ηρακλή επίτηδες να βγουν ουρές δεν το φανταζόμουνα ότι θα είναι τόσο βλάκες να το κάνουν)

Χιλιάδες (μάλλον πάνω από 2.500 ΠΗΓΑΝ). Ο κατεστραμένος Παρνασσός για κάθε έναν που πήγε διώχνει 10 μετά και το σημερινό.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

post-911-0-98303500-1550574460_thumb.jpg

αργησανε να ανοιξουν ηρακλη και ερμη και στις 10 μπλοκαρε ο κοσμος στα κελαρια

Edited by vro

κοιτα εχει κακο και μιζερο ριζικο αυτο το βουνο.

αν δεν τα σκατωσει σε τετοια ωραια και ευκολη μερα εγω θα ψαχτω οτι κατι πολυ κακο τρεχει.

δεν υπηρχε λογος να αργησουν να ανοιξουν και δεν κερδισανε τιποτα.

αντιθετως με την διαφημηση που ριξανε και την διψα του κοσμου να κανει ποιοτικο σκι 200 χλμ απο το σπιτι του επρεπε να περιμενουνε ουρα στην αφροδιτη απο τις 9.

μερικοι εδω ξεχναμε οτι τα χιονοδρομικα ειναι λουνα παρκ και πουλάνε ψευδαισθησεις.

Αντε πουλα τις σε εναν πελατη που στις 10 τον εχει ς σε ουρα ατελειωτη στον βακχο.

αυτο θα μεινει και οχι η υπολοιπη μερα που θα ειναι απιθανη λογω καιρου και χιονιου......

• Like 2

αυτο θα μεινει και οχι η υπολοιπη μερα που θα ειναι απιθανη λογω καιρου και χιονιου...…

Και το ότι οι πίστες είναι τρισάθλιες Βασίλη. Αν δεν το έχουν καταλάβει για σκι πάμε σε πίστες που θέλουν καλό στρώσιμο για να χαρείς, όχι για να κάνουμε με καρεκλάκια και καμπίνες πάνω κάτω

• Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Μικ Παρνασσό η Καλαβρύτων για αύριο; Θέλω να κάνω και ένα μάθημα για εκτός πίστας. Στείλε μου πμ αν ξέρεις κανέναν καλό. Ευχαριστω

Και το ότι οι πίστες είναι τρισάθλιες Βασίλη. Αν δεν το έχουν καταλάβει για σκι πάμε σε πίστες που θέλουν καλό στρώσιμο για να χαρείς, όχι για να κάνουμε με καρεκλάκια και καμπίνες πάνω κάτω

Τρικλοποδιές στον εαυτό του κάθε μέρα βάζει αυτό το χιονοδρομικό..

• Like 1

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Υποφέρει από pre-release η beast, ειδικότερα με φαρδιά πέδιλα και αν είσαι και aggressive αναβάτης. Και το άλλο που ξέρω είναι ότι το riser πίσω έχει δυο θέσεις (medium και high), χωρίς να υπάρχει low ή καθόλου με αποτέλεσμα το πόδι να είναι μονίμως "σηκωμένο", κάτι που σε φλατ κομμάτια ή σε τραβέρσες κουράζει. Προσωπικά αν ήμουν εσύ και τρογώμουν για touring δέστρα on budget, θα έβαζα 50€ επιπλέον και θα πήγαινα πχ σε αυτή. Τα μείον βέβαια είναι ότι πας σε frame άρα και πιο βαριά, τα θετικά είναι ότι αν οι μπότες σου έχουν hike mode ικανοποιητικού επιπέδου δεν θα χρειαστείς να τις αλλάξεις!
    • ανοησιες...κ η Αυστρια τους εγραψε καπου...μην πω για Ελβετια
    • Μονο μη  παει και το 21 ετσι...Θυμαμαι ελεγα αντε να φυγει το 19 ναρθει το 20...ποσο χαλια ναναι δηλ? ΥΓ sorry for the off-topic
    • Δεν σκεφτόμουν για pin δέστρα, αλλά είδα αυτό και μου ήρθε κάπως.. Γιατί αυτή η τιμή? Είναι παλιά τεχνολογία? Αξίζει? Βέβαια θα με αναγκάσει να επισπεύσω και την αλλαγή μπότας.. δεν είναι κακό αυτό, τη παντόφλα θα τη φάω που θα τη φάω άλλωστε..   
    • Πως μας πήγε το 2020:   https://www.instagram.com/p/CIF83c2o34X/?igshid=16l5omkdeq16b
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. Thomas Christopoulos
      Thomas Christopoulos
      (28 years old)
    2. ThozeR_
      ThozeR_
      (28 years old)