Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2018-19

Recommended Posts

Ρε Λαππα βαλε κανενα βιντεακι καλε μου απο τις γυροβολιες σας, πας και μου βαζεις σχεδιαγραμματα. Ελα σε παρακαλω σοβαρεψου. Ρε Μακη, αστον τον Μιχαλακη να λεει τα δικα του, εχει και αυτο την γοητεια του βρε, αμαν. Το πασχα ερχομαι Αθηνα, να φερω και μποτες μαζι? Απο οτι φαινετε οι παγετωνες μετακομισανε στην Ελλαδαρα μας...χαχα

• Like 4

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Σαχάρα (το λιφτ) μέχρι το τριήμερο θα μπει σε λειτουργία.

• Like 2

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Ρε Λαππα βαλε κανενα βιντεακι καλε μου απο τις γυροβολιες σας, πας και μου βαζεις σχεδιαγραμματα. Ελα σε παρακαλω σοβαρεψου. Ρε Μακη, αστον τον Μιχαλακη να λεει τα δικα του, εχει και αυτο την γοητεια του βρε, αμαν. Το πασχα ερχομαι Αθηνα, να φερω και μποτες μαζι? Απο οτι φαινετε οι παγετωνες μετακομισανε στην Ελλαδαρα μας...χαχα

Ντεν έχει κάμερα (της προκοπής) και υπολογιστή καρντιά μου!

• Like 2

Νίφει!

Ναι αλλα εχεις τηλεφωναρα με 5 καμερες, φλας σκληρους, μαλακους και κρατα αποστασεις οσο απο την πεθερα σου, αρα μπορεις να τραβηξεις και συ ενα βιντεο και να γινεις και συ για μια στιγμη στην ζωη σου φωσ-κολος...χαχαχα

• Like 6

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Ρε Λαππα βαλε κανενα βιντεακι .καλε μου Μακη, αστον τον Μιχαλακη να λεει τα δικα του, εχει και αυτο την γοητεια του βρε, αμαν. Το πασχα ερχομαι Αθηνα, να φερω και μποτες μαζι? Απο οτι φαινετε οι παγετωνες μετακομισανε στην Ελλαδαρα μας...χαχα

Α) Κατάλαβες φίλε τι τραβάμε να μην έχουν οι άλλοι κάμερα. Και δεν έχουμε πλάνα μας και δεν βλέπουμε τι χάσαμε

Β) Νο comment. Άκυρο με ξύνει. Ρε Αγόρι να δε μπορείς να φανταστείς τι τραβάμε από τότε που έχεις φύγει. Το 1/20 Από όσα ξέρω έχω γράψει. Μιλάμε σουρεάλ καταστάσεις να χαρούμε λίγο σκι.

Γ) Εννοείται ότι θα φέρεις μπότες. Χιόνι θα έχει. Αν η επικίνδυνη καφετέρια με θαμμενους αναβατηρες αποφασίσει παλι να κλείσει Πάσχα έχω δύο παλιους φίλους σου εδω και τάισα και τις φώκιες τους. Δεν θα τα χρειαστώ άλλο φέτος

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Ντεν έχει κάμερα (της προκοπής) και υπολογιστή καρντιά μου!

Καλά βρε το νέο τηλεφωνο δεν κάνει καλά βίντεο;

9-2-05020.jpg

Μπορείς, όταν οδηγείς αυτοκίνητο απαγορεύεται :P

• Like 2

Practice makes perfect

Αντηλιακό, μαγιό και κοντομανικο

post-911-0-00170200-1551857829_thumb.jpg

• Like 9

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Ανοιξιάτικο παντού.

Το καλύτερο είναι πίσω από τον Ηρακλή στην περιφερειακή.

Φυσικά ο Ηρακλής είναι κλειστός.

Σιγά μην διαφοροποιούνταν η σημερινή διοίκηση από τις προηγούμενες.

Συνέπεια στην ηλιθιότητα.

Τεσπά από τον προηγούμενο αιώνα έτσι γίνεται . Αρχίζουν με μεγάλα λόγια και καταληγουν σε μεγάλα ψέματα.

Απλά το έχω πάρει απόφαση και κοιτάω να κάνω την δουλειά μου.

Μα θα μου πεις σήμερα είχε δεν είχε 300 άτομα. Απόλυτα φυσιολογικό. Σε λίγο και λιγωτερο. Γιατί να έρθει ο άλλος αφού θα βάλει φώκιες έτσι ή άλλοιως;

Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι χιόνι είχε από πίσω ....το είδε ο πλατιάς , το είδα εγώ, το είδε ο θεός ...αυτοί....

Το βουνό φυσικά είναι γκαστρωμενο. Το χιόνι έχει κάτσει αλλά είναι πολύ. Άκουσα ένα μπουμ κάτω από την περιφερειακή λες και έσκασε σαμπρέλα.

Μόνο εκεί όμως.

Προσοχή επειδή είναι νωρίς ακόμα , όπου έχει σκιά μετά τις 2,2μιση αρχίζει η αντίστροφη διαδικασία, παγώνει το χιόνι.

Αν βάλω φωτό μόλις βρω καλό σήμα δεν είναι από Παρνασσό. Είναι από το μπαλκόνι μου, μια παρέα στον ταυγετος, με 9 αρχηγούς και εναν...ακόλουθο που όμως σταματάνε κάθε 10 μέτρα να κάνουνε προφίλ ...

Α ναι. Είδα τα ίχνη του Χρήστου.....

Παύλιανη έγραψα; Κάντο Νέα Γουινέα....

• Like 2

Πουσαι ρε hellbent?

Θέλει 2 αμάξια αυτό.

post-911-0-26139000-1551888785_thumb.jpg

• Like 6

ερώτηση εργασίας....

από την φωτοενημέρωση χκπ

6-3-2019

"Η καλοκαιρία θα συνεχιστεί μέχρι και την Καθαρά Δευτέρα!

Ακόμη μια απολαυστική μέρα στο βουνό σήμερα! Πολύ καλό χιόνι, καλοπατημένες πίστες, μηδενικές ουρές και οικονομικό εισιτήριο.

Και οι επόμενες μέρες μέχρι και την Καθαρά Δευτέρα προβλέπονται ανάλογες γι αυτό και σας περιμένουμε στο ΧΚΠ να απολαύσετε τη χιονοδρομία.

Αύριο στο ΧΚΠ θα λειτουργήσουν:

ΑΝΑΒΑΤΗΡΕΣ
Αφροδίτη, Βάκχος, Αίολος, Περικλής, Οδυσσέας, Ερμής, Ηνίοχος, Ήρα, Δίας, Παν και baby 1.

ΠΙΣΤΕΣ

Αφροδίτη (1, 1α), Βάκχος (2, 2α, 2β, 15α), Περικλής (5), Τηλέμαχος (3), Αίολος (4), Οδυσσέας (9, 17, 22), Ερμής (11), Διηάνειρα (12), Ήρα (7 & 7α), Ηνίοχος (6), Δίας (13, 16, 19, 22), Παν (10), Σαχάρα (22), snowpark και baby 1."

Όλα καλά! Αφού είναι ιδανικές οι συνθήκες γιατί υπάρχει χαμηλή προσέλευση?

Ποιοί χειρισμοί πιστεύετε θά'πρεπε να γίνουν για να τονωθεί η καθημερινή ΧΚΠ και να μειωθεί η ψαλίδα καθημερινή-αργία/σκ?

ΥΣ, Από Βόλο πάντως (αφού υπολειτουργεί το ΧΚΠηλίου) πηγαίνουν αρκετοί χιονοδρόμοι να απολαύσουν φούλ (ή σχεδόν φούλ) ΧΚΠαρνασσού καθημερινές ...

• Like 3

Υποθέτω πως ο δρόμος Φτερόλακα Κελάρια είναι στεγνός...

Practice makes perfect

Ποιοί χειρισμοί πιστεύετε θά'πρεπε να γίνουν για να τονωθεί η καθημερινή ΧΚΠ και να μειωθεί η ψαλίδα καθημερινή-αργία/σκ?

Πάνο να σταματησουμε να δουλευουμε και να μπορούμε να παιρνουμε άδειες όσες και όποτε θέλουμε

• Like 1

LP3weby.jpg

Επίσης Πάνο θυμάσαι κι εσυ που οι Βελιτσιώτες, Δαδιώτες, Σβαλιώτες, Αραχωβίτες ειχαν τις καθημερινές δωρεάν εισητηριο εκείνα τα χρόνια ε?

Πόσοι Αθηναίοι Αθηναίοι είχαν βγάλει τότε χαρτιά και δήλωναν μόνιμοι κάτοικοι των χωριών?

• Like 1

LP3weby.jpg

Σήμερα και χτες δούλευαν σχεδόν όλα τα λίφτ αλλά οδηγούσαν σε κακοπατημενα νταμάρια και πολυπερασμενες σούπες.

Εκτός ένα λίφτ που ήταν κλειστό και οδηγούσε...στον παράδεισο

post-911-0-45951000-1551970259_thumb.jpg

Όταν τον πελάτη που έρχετε καθημερινές γιατί του υποσχέθηκες...άλλα....

Του ρίχνεις μια...μούντζα....

Ε αυτή η μούτζα, αργά η γρηγορα, θα ....επιστρέψει.

• Like 8

post-911-0-58239800-1551971516_thumb.jpg

post-911-0-92941100-1551971582_thumb.jpg

post-911-0-23325600-1551971670_thumb.jpg

post-911-0-91909500-1551971753_thumb.jpg

Προσοχή τάση για wet slumbs . Ότι ακουμπάει σε βράχο και έχει κατηφόρα από κάτω θα φύγει, αλλά όχι σοβαρή ποσότητα.

Η διαδρομή Ηρακλής - Σαχάρα χαμηλά που είναι οι φωτό, έγινε χωρίς χρήση φώκιας αν και είναι καλό να έχετε μαζί σας για σιγουριά.

• Like 9

ερώτηση ε

ΥΣ, Από Βόλο πάντως (αφού υπολειτουργεί το ΧΚΠηλίου) πηγαίνουν αρκετοί χιονοδρόμοι να απολαύσουν φούλ (ή σχεδόν φούλ) ΧΚΠαρνασσού καθημερινές ...

Αφού είναι κλειστός ο Ηρακλής. Προσωπικά πολύ δύσκολο να ανέβω με Ηρακλή κλειστό και όσοι μιλάω λένε ότι παίζει τεράστιο ρόλο

Διαφήμιση 0 σε Έλληνες και ξένους. Στους Δελφούς δεν λέει τίποτα ότι από πάνω έχει χιονοδρομικό. Βάλε και την φήμη που έχει το χκ, τα ψέματα που έχει πει φέτος, τις άστρωτες πίστες, δεν θες και πολύ.

Είδες πουθενά κανένα βίντεο τι ωραίο που είναι το ανοιξιάτικο σκι?

Το χιονοδρομικο αυτοκτονεί, λες και το κάνει επίτηδες να μας διώχνει

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

8/3/2019 (παραμονή τριήμερου ΚΔ που προδιαγράφεται υπέροχο)

Λιακάδα ανοιξιάτικη,

(παγωμένες χιονοθύελλες, ενοχλητικές ομίχλες, αμφίβολες λειτουργίες φαντάζουν τόσο μακρινές)

φουλ χιόνι σε όλες τις πίστες (ακόμα και του πιο δύσκολου χιονοβιώσιμου Οδυσσέα),

σχεδόν όλοι αναβατήρες σε λειτουργία (με Ηρακλή,εκτός Σαχάρα, Πυθία),

πίστες καλοπατημένες (?), χιόνι παγωμένο το πρωί- μαλακώνει αργότερα,

"άπειρο" χιονοδρομικό πεδίο από κορφή Βάκχου έως βάση Ήρας, και Περιφερειακή ,

καθαροί δρόμοι, εύκολο παρκάρισμα

μηδενικές ουρές, εισιτήριο οικονομικότερο (στα 20/30 του ΣΚ),

κόσμος λίγος που φαίνεται ακόμα λιγότερος όταν σκορπάει σε "όλο το βουνό".

Συνθήκες ιδανικές αλλά το ΧΚΠ δυσκολεύεται να "γεμίσει" κόσμο μεσοβδόμαδα και να καλύψει τα έξοδα της λειτουργίας του.

Πολλοί «έξυπνοι οικονομολόγοι» (συνήθως άσχετοι με το βουνό και τον ορεινό τουρισμό) ίσως σπεύσουν αβασάνιστα, αντί να λύσουν το πρόβλημα να το καταργήσουν.

Δηλ. αφού ,όχι απλά δεν συμφέρει οικονομικά η λειτουργία της καθημερινής αλλά είναι και αρκετά ζημιογόνα, γιατί να υπάρχει?

(ας το κλείσουμε ή ας ψάξουμε τον ιδιώτη επενδυτή λένε οι νεοφιλελεύθεροι «δεξιόστροφοι»,

ας το επιδοτεί το δημόσιο/ έλληνας φορολογούμενος λένε οι «αριστερόστροφοι» και συνήθως βολεμένοι κρατικοδίαιτοι)

Αν θέλουμε ειλικρινά να λύσουμε και όχι να καταργήσουμε ή να μεταθέσουμε το πρόβλημα,

αρκεί

να θέσουμε κάποια ερωτήματα στον κόσμο (και στον εαυτό μας),

να επεξεργαστούμε τις απαντήσεις του, και

να θέσουμε προτεραιότητες στον σχεδιασμό της λειτουργίας του ΧΚ ανάλογα με τους διαθέσιμους πόρους (εγκαταστάσεις, χρηματοδότηση)

Για παράδειγμα η πανελλήνια έρευνα που έγινε το 2017 από το ΕΑΠ, έδειξε:

Τι θα’θελε ο κόσμος για να επισκέπτεται το ΧΚ καθημερινές ?

Χαμηλότερες τιμές,

(άρα είναι λάθος οι άγαρμποι χειρισμοί στην τιμολογιακή πολιτική π.χ εξίσωση τιμής αργίας με καθημερινή)

Πλήρη και αξιόπιστη λειτουργία όλου του χιονοδρομικού πεδίου καθόλη την εβδομάδα

(άρα πρέπει να επιδιώκεται η βέλτιστη λειτουργία ΧΚ και την καθημερινή π.χ όπως σήμερα, αξιόπιστα (με συνέπεια σε ένα πρόγραμμα δεσμευτικό) όμως και όχι περιστασιακά ανάλογα με την ..."τύχη" )

Προσφορά ελκυστικών πακέτων τύπου all inclusive (ski pass-skibus- ski rent-ski school-διαμονή-διατροφήή)

(άρα απαιτείται περισσότερη εξωστρέφεια, συνεργασία, σχεδιασμός μεταξύ όλων των εμπλεκομένων στο προσφερόμενο προϊόν)

Πόσο μεγάλη είναι η ψαλίδα μεταξύ ημερών αργίας και καθημερινής ?

10 προς 1

Δ-Τ-Τ-Π-Π-Σ--Κ

4--4-4--4-4-40-40

ή 80% το ΣΚ (2 ημέρες) και 20% το μεσοβδόμαδο(5 ημέρες)

Ο κόσμος προτιμάει κατά 70% τις εκδρομές του με διανυκτέρευση,

κάνει (το 55%) περίπου 5 διανυκτερεύσεις ετησίως σε ορεινούς προορισμούς, και προτιμάει «λιτή διανυκτέρευση» και συγκεκριμένα ενοικιαζόμενο δωμάτιο , ορειβατικό καταφύγιο και ξενοδοχείο έως 3 αστέρων

Τι προϋποθέτει ο εβδομαδιαίος τουρισμός?

Βλέπε συννημένη φωτό…

καλή συνέχεια έως Πάσχα...και πρωτομαγιά

υσ

ΜΙΚ, φαντάζεσαι τον Τερζακ-άουα στην "αντίστοιχη" θέση της Δούρου ("ξεβράκωμα του όλου συστήματος" που ηγείται, λόγω μιας προβλέψιμης αλλά σπάνιας ατυχίας) ?

post-280-0-80363100-1552030229_thumb.jpg

post-280-0-44672800-1552030243_thumb.jpg

post-280-0-17970600-1552030256_thumb.jpg

post-280-0-10414400-1552030269_thumb.jpg

Edited by PanosDrivas
  • Like 3

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...