Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2018-19

Recommended Posts

Μια μέτρια μέρα με πάρα πολύ χιόνι, αλλά πολύ μικρό διαθέσιμο πεδίο στο παράθυρο που είχα εγώ για να χιονοδρομήσω σήμερα.

Συμπαθητικη η Καλλιόπη, καλούτσικος αν και περίεργος ο καθρέπτης λόγω του χιονιού που ξεκόλλαγε αποκαλύπτοντας την κρούστα από κάτω, μέτρια τα απάτητα του Ηρακλή, θεϊκά τα δέντρα του Μεδεων, εξαιρετική η πίστα του κόκκινου Βακχου, μετριότατη η πίστα του κόκκινου Ηρακλη, πολύ καλά τα απάτητα της 7.

Παντού χιόνι που το κοιτάς σαν χαζός. Έχει αλλάξει εντελως το ανάγλυφο του βουνού.

Αν είχε ασφαλιστεί και διαστρωθεί η 6 θα είχε σωθεί η μέρα. Εναλλακτικά αν είχε δουλέψει Οδυσσέας ή ο Ηρακλής από το πρωί. Όπως εξελίχτηκε όμως το πράγμα, έμεινα με την αίσθηση ότι σήμερα δεν έκανα σκι.

• Like 5

Νίφει!

Καλησπέρα. Σήμερα πήγα για πρώτη φορά για σκι και επέλεξα το ΧΚΠ.

Τα μαθήματα γίνονταν στην περιοχή ανάμεσα στο κεντρικό lift και το σαλέ. Στο ίδιο σημείο περνούσαν σε όλες τις δυνατές κατευθύνσεις μικρά παιδιά, επισκέπτες του σαλέ, επισκέπτης με τσίουαουα, επισκέπτης με μεγαλόσωμο σκύλο το οποίο έκανε την ανάγκη του, έμπειροι χιονοδρόμοι που ήθελαν να πάρουν το lift για πιο πάνω, έμπειροι χιονοδρόμοι που πέρναγαν κάτω από τη γέφυρα για να πάνε προς τα πάρκινγκ.

Το baby lift του κυλιόμενου διαδρόμου ήταν θαμμένο και δεν λειτουργούσε, με αποτέλεσμα να ζώνεσαι τα σκι και να το κόβεις ποδαράτο.

Δεν ξέρω αν εμένα μου φάνηκε ως λάθος οργάνωση όλο αυτό αλλά σίγουρα κάτι δεν πάει καλά στο όλο θέμα, κάτι που μου το επιβεβαίωσε και ο δάσκαλος.

Εγώ θα ξαναπάω για σκι γιατί το έβαλα πείσμα, αλλά άλλοι δύο αρχάριοι που τους άκουσα προσωπικά δεν θα ξαναπατήσουν γιατί αντί να μάθουν σκι έκαναν τούμπες από το φόβο τους μην πετύχουν τα παιδιά, τα σκυλιά, τους περαστικούς.

Edited by tecto
  • Like 12

Τι ωρα το πρωι αν παρει κανεις τηλεφωνο στο χιονοδρομικο μπορει να ξερει αν θα λειτουργησει τελικα κ ισως κ με ποιους αναβατηρες;

Όταν σας λένε να μην πάτε σε μία πίστα επειδή κόβουν φρύδια από πάνω, μην πάτε σε αυτή την πίστα.

Από ανθρώπινο ενδιαφέρον, οι πιστέρ θα σας έχουν κατά νου, αλλά εκείνη τη στιγμή επιχειρούν κάτι πολύ σημαντικό κι επικίνδυνο για τους ίδιους.

Είναι λίγοι, έχουν λιγοστά μέσα, μην τους κάνετε δυσκολότερη τη δουλειά.

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

• Like 11

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Και όταν μας λενε μην πάτε γιατί κάποια στιγμή θα κόψουν τα φρύδια;

Σε 2 ώρες ίσως;

Και όταν πάνε να τα κόψουν αφού έχουν κατέβει την ....πίστα 1000 άτομα;

Και δεν κόβονται παναθεμα τα;

Την αστρωτη πίστα....

• Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Κανα νεοτερο για πανω;;

Δεν απανταει κανεις κ στο τηλεφωνο του κεντρου

Edited by tzo

Κανα νεοτερο για πανω;;

Δεν απανταει κανεις κ στο τηλεφωνο του κεντρου

Στο site παντως, η κατασταση λειτουργίας ειναι ενημερωμένη 5:50 καιβδεν αναφερει κατι.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και όταν μας λενε μην πάτε γιατί κάποια στιγμή θα κόψουν τα φρύδια;

Σε 2 ώρες ίσως;

Και όταν πάνε να τα κόψουν αφού έχουν κατέβει την ....πίστα 1000 άτομα;

Και δεν κόβονται παναθεμα τα;

Την αστρωτη πίστα....

Όσο φταίνε αυτοίπου δεν μπορούν να ανοίξουν ή/και να ενημερώσουν ή/και να πουν ¨με δικιά σας ευθύνη" όπως κάνουν όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου, το ίδιο φταίτε και εσείς.

Απαράδεκτοι οι πελάτες που πήγαν και κανονικά ο Σύλλλογος θα έπρεπε να απαγορεύει να γράφονται τέτοια πράγματα στο forum. Αν μπορούσα να πάρω απόφαση θα είχε κάθε τέτοιο post μια τεράστια προειδοποίηση σε όποιον το διαβάζει ότι είναι παράνομο, επικίνδυνο και με μαθηματική ακρίβεια τέτοια συμπεριφορά θα οδηγήσεις σε βαρύ ατύχημα.

Σε κάθε περίπτωση αυτό δεν είναι χιονοδρομία με ασφάλεια. Αυτό που συμβαίνει στα Ελληνικά Χιονοδρομικά φέτος είναι πάρα μα πάραπολύ επικίνδυνο και όσο φταίνε τα χιονοδρομικά το ίδιο και σε πολλές περιπτώσεις περισσότερο φταίνε οι πελάτες.

Και έχει απόλυτο δίκιο ο φίλος tecto το χιονοδρομικό κάνει ότι μπορεί να μισήσουν το σκι, να κινδυνέψουν και να κουραστούν οι φίλοι που το ξεκινάν και που θεωρητικά θα είναι οι μελλοντικοί του μόνιμοι πελάτες.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 4

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Τι θα πεί 6 κλειστή; απ το πρωί είχαν αρχίσει να την κατεβαίνουν. Αναρωτιέμαι αν συνέβαινε αυτό σε κάποιο ΧΚ στο εξωτερικό θα επιχειρούσαν να κατέβουν; Αν ναι, θα τους έπαιρναν τις κάρτες;

Κατά τα άλλα 15 εκ φρέσκο χιόνι πάνω σε παγωμένο ( παγωμένη βροχή) πρόσφεραν όμορφες καταβάσεις στη Φτερόλακα, ίσως με κάποιο ρίσκο σε μερικά σημεία. Λίγος κόσμος στα Κελάρια παρά τους αγώνες. Αλλάγμένο πολύ το βουνό μέσα σε μια εβδομάδα, πολύ νέο χιόνι!

Edited by gioand
  • Like 1

fischer_.jpg

Να κάνω 2 ερωτήσεις για το χθεσινό;

1η: Γιατί δεν υπήρχε δίχτυ (αυτό το πορτοκαλί που μπαίνει γύρω από τις βάσεις των λιφτ) στην αρχή της 6 και σήμανση "ΚΛΕΙΣΤΗ" παρά μόνο η ταμπέλα για τις χιονοστιβάδες; Γιατί δεν υπήρχε κάποιος να διώχνει τον κόσμο συνεχώς; Το έχω δει να γίνεται αλλού στο βουνό παλιότερα χρόνια;

2η: Αφού με βάση τα λεγόμενά τους οι πιστέρ επιχειρούσαν στο πεδίο που επηρέαζε και την 6 (αλλά και την 7) γιατί όταν φτάσαμε στο δρομάκι της μπλε 7 και κοίταξα δεξιά πάνω από την Καλλιόπη κατέβαιναν 7-8 πελάτες του χιονοδρομικού; Εγώ πάντως πιστέρ δεν είδα. Δεν μιλάω χρονικά για την ώρα που περιγράφει ο Vro αλλά πιο αργά (1 ώρα σίγουρα).

Το πρώτο πράγμα που είπα στον διευθυντή του χ/κ είναι πως αναγνωρίζω ότι είστε υποστελεχωμένοι σε τεράστιο βαθμό και αυτό σας δυσκολεύει απίστευτα. Νομίζω όλοι μας το αναγνωρίζουμε αυτό.

• Like 4

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Τι θα πεί 6 κλειστή; απ το πρωί είχαν αρχίσει να την κατεβαίνουν.

Κακώς κάκιστα. Έσπαγαν φρύδια ή έκριναν ότι τα φρύδια ήταν ανασφαλή. Τελειώνει η κουβέντα πίστα κλειστή. Έπρεπε να είχαν ενημερώσει αλλά σίγουρα δεν έπρεπε να κατέβει κανένας. Εναλλακτικά όπως κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου "Level 3, ski at own risk". Το ΧΚΠ και οι πελάτες δεν έκαναν τα παραπάνω, έκαναν ότι πιο επικίνδυνο υπάρχει.

Αναρωτιέμαι αν συνέβαινε αυτό σε κάποιο ΧΚ στο εξωτερικό θα επιχειρούσαν να κατέβουν; Αν ναι, θα τους έπαιρναν τις κάρτες;

Άμεσα θα τις έπαιρναν

Όπως τα λέει ο Al Foutzin. Το χιονοδρομικό δουλεύει επικίνδυνα με τη μέθοδο ασφαλείας "χυμα στο κύμα".

Το πρόβλημα είναι ότι επίσης δουλεύουν με τη μέθοδο "γράψε κραυγαλέα ψέματα στην ενημέρωση να ανέβουν τα κορόιδα και βλέπουμε"

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Να κάνω 2 ερωτήσεις για το χθεσινό;

1η: Γιατί δεν υπήρχε δίχτυ (αυτό το πορτοκαλί που μπαίνει γύρω από τις βάσεις των λιφτ) στην αρχή της 6 και σήμανση "ΚΛΕΙΣΤΗ" παρά μόνο η ταμπέλα για τις χιονοστιβάδες; Γιατί δεν υπήρχε κάποιος να διώχνει τον κόσμο συνεχώς; Το έχω δει να γίνεται αλλού στο βουνό παλιότερα χρόνια;

2η: Αφού με βάση τα λεγόμενά τους οι πιστέρ επιχειρούσαν στο πεδίο που επηρέαζε και την 6 (αλλά και την 7) γιατί όταν φτάσαμε στο δρομάκι της μπλε 7 και κοίταξα δεξιά πάνω από την Καλλιόπη κατέβαιναν 7-8 πελάτες του χιονοδρομικού; Εγώ πάντως πιστέρ δεν είδα. Δεν μιλάω χρονικά για την ώρα που περιγράφει ο Vro αλλά πιο αργά (1 ώρα σίγουρα).

Το πρώτο πράγμα που είπα στον διευθυντή του χ/κ είναι πως αναγνωρίζω ότι είστε υποστελεχωμένοι σε τεράστιο βαθμό και αυτό σας δυσκολεύει απίστευτα. Νομίζω όλοι μας το αναγνωρίζουμε αυτό.

Σωστή η παρατήρηση, θα έπρεπε να υπάρχει δίχτυ, βέβαια υπήρχε υπάλληλος που έλεγε αριστερά ή δεξιά.....ανοργανωσιά ίσως.

• Like 1

fischer_.jpg

Καλησπέρα. Σήμερα πήγα για πρώτη φορά για σκι και επέλεξα το ΧΚΠ.

Τα μαθήματα γίνονταν στην περιοχή ανάμεσα στο κεντρικό lift και το σαλέ. Στο ίδιο σημείο περνούσαν σε όλες τις δυνατές κατευθύνσεις μικρά παιδιά, επισκέπτες του σαλέ, επισκέπτης με τσίουαουα, επισκέπτης με μεγαλόσωμο σκύλο το οποίο έκανε την ανάγκη του, έμπειροι χιονοδρόμοι που ήθελαν να πάρουν το lift για πιο πάνω, έμπειροι χιονοδρόμοι που πέρναγαν κάτω από τη γέφυρα για να πάνε προς τα πάρκινγκ.

Το baby lift του κυλιόμενου διαδρόμου ήταν θαμμένο και δεν λειτουργούσε, με αποτέλεσμα να ζώνεσαι τα σκι και να το κόβεις ποδαράτο.

Δεν ξέρω αν εμένα μου φάνηκε ως λάθος οργάνωση όλο αυτό αλλά σίγουρα κάτι δεν πάει καλά στο όλο θέμα, κάτι που μου το επιβεβαίωσε και ο δάσκαλος.

Εγώ θα ξαναπάω για σκι γιατί το έβαλα πείσμα, αλλά άλλοι δύο αρχάριοι που τους άκουσα προσωπικά δεν θα ξαναπατήσουν γιατί αντί να μάθουν σκι έκαναν τούμπες από το φόβο τους μην πετύχουν τα παιδιά, τα σκυλιά, τους περαστικούς.

κανονικά υπάρχει κυκλοφοριακή μελέτη , που προβλέπει

• την ροή πεζών από έξοδο καμπίνας πρός γέφυρα και σκάλα κτιρίου 1950 (απαγορεύεται π.χπεζοί να περπατούν προς Ηρακλη)
  • την ροή των κατερχόμενων χιονοδρόμων από Βάκχο κατεβαίνοντας αριστερά απο ενδιάμεσο σταθμό και από Αίολο/Ηρακλή κάτω από γέφυρα
  • χώρο αρχαρίων δίπλα στο baby 1& 2 περιφραγμένο, ώστε να αφήνει "ανενόχλητες" τις ροές χιονοδρόμων και πεζών

μετά όμως από μια μεγάλη χιονόπτωση, όπου τρέχουν ένα σωρό ανάγκες λειτουργίας αυτή η οριοθέτηση (δίχτυα, σήμανση κλπ) δυστυχώς δεν εφαρμόζεται...

Φίλε ΜΙΚ,

πιστεύω πως ένας σωστός Προϊστάμενος (και εν προκειμένω θεωρώ πως ο Νίκος είναι, ευτυχώς για το ΧΚΠ)

οφείλει

1. να είναι έτοιμος προς παραίτηση, όταν βλέπει πως δεν μπορεί να συνεννοηθεί ικανοποιητικά με τους Προισταμένους του σε ό,τι αφορά τα στοιχειώδη περί ασφαλούς/νόμιμης/εύρυθμης λειτουργίας (π.χ ικανοποιητική κάλυψη εργαζομένων από μισθοδοσία, θέματα ασφάλειας κ.λπ,κ.λπ)
  2. προς τα έξω να "καλύπτει" (με σιωπή ή ελεγχόμενη πληροφόρηση-όχι παραπληροφόρηση βέβαια) το σύστημα το οποίο υπηρετεί, παράλληλα και ανεξάρτητα από το πόσο απαιτητικός έως καταπιεστικός γίνεται προς τα έσω, προς υφισταμένους αλλά κυρίως προισταμένους του.Για αυτό και πολλοί προιστάμενοι αποφεύγουν να μιλούν ή μιλούν αόριστα, πλήττοντας όμως την "επικοινωνία" με τον πελάτη. Γενικά ο σωστός προιστάμενος οφείλει να ακροβατεί μεταξύ "τυπικότητας" και "αποτελεσματικότητας". Για παράδειγμα δεν μπορεί να ομολογήσει δημόσια ότι δυσλειτουργεί (πχ λειτουργεί δίχως άδεια), αλλά μπορεί να "πιέσει μεθοδικά" τους αρμόδιους για την άρση των παρατυπιών και δυσλειτουργιών σε εύλογο χρονικό διάστημα
  3. να προσφέρει και όχι να αντλεί "κύρος" στην καρέκλα του

Φαίνεται πάμε για πολύ καλό ΠΣΚΔ...

Edited by PanosDrivas
  • Like 1

, που προβλέπει

• την ροή πεζών από έξοδο καμπίνας πρός γέφυρα και σκάλα κτιρίου 1950 (απαγορεύεται π.χπεζοί να περπατούν προς Ηρακλη)
  • την ροή των κατερχόμενων χιονοδρόμων από Βάκχο κατεβαίνοντας αριστερά απο ενδιάμεσο σταθμό και από Αίολο/Ηρακλή κάτω από γέφυρα
  • χώρο αρχαρίων δίπλα στο baby 1& 2 περιφραγμένο, ώστε να αφήνει "ανενόχλητες" τις ροές χιονοδρόμων και πεζών

μετά όμως από μια μεγάλη χιονόπτωση, όπου τρέχουν ένα σωρό ανάγκες λειτουργίας αυτή η οριοθέτηση (δίχτυα, σήμανση κλπ) δυστυχώς δεν εφαρμόζεται...

Αν είναι έτσι, τότε γιατί κάθε φορά που θέλω να κατεβώ κάτω από τη γέφυρα, αναγκάζομαι να κινούμαι με χαμηλή ταχύτητα και κάνοντας ζιγκ ζαγκ προσπαθώντας να αποφύγω τους πεζούς, τα έλκηθρα και τους αρχάριους; Οι πεζοί κατεβαίνουν από την καμπίνα και πάνε όπου θέλουν. Το ίδιο και τα έλκηθρα. Μην πω ότι και πάνε μπροστά από το Βάκχο, πράγμα επικίνδυνο.

Γενικά επικίνδυνα πράγματα.

Ευτυχώς που κατέβαινα μόνο από Τυρία δηλαδή.

JAPOW!!!

Όσο φταίνε αυτοίπου δεν μπορούν να ανοίξουν ή/και να ενημερώσουν ή/και να πουν ¨με δικιά σας ευθύνη" όπως κάνουν όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου, το ίδιο φταίτε και εσείς.

Απαράδεκτοι οι πελάτες που πήγαν και κανονικά ο Σύλλλογος θα έπρεπε να απαγορεύει να γράφονται τέτοια πράγματα στο forum. Αν μπορούσα να πάρω απόφαση θα είχε κάθε τέτοιο post μια τεράστια προειδοποίηση σε όποιον το διαβάζει ότι είναι παράνομο, επικίνδυνο και με μαθηματική ακρίβεια τέτοια συμπεριφορά θα οδηγήσεις σε βαρύ ατύχημα.

Σε κάθε περίπτωση αυτό δεν είναι χιονοδρομία με ασφάλεια. Αυτό που συμβαίνει στα Ελληνικά Χιονοδρομικά φέτος είναι πάρα μα πάραπολύ επικίνδυνο και όσο φταίνε τα χιονοδρομικά το ίδιο και σε πολλές περιπτώσεις περισσότερο φταίνε οι πελάτες.

Και έχει απόλυτο δίκιο ο φίλος tecto το χιονοδρομικό κάνει ότι μπορεί να μισήσουν το σκι, να κινδυνέψουν και να κουραστούν οι φίλοι που το ξεκινάν και που θεωρητικά θα είναι οι μελλοντικοί του μόνιμοι πελάτες.

Να σου πω κάνε ένα κρύο ντους και μάθε να διαβάζεις.

Εγώ έγραψα ότι ακριβώς έγινε.

Αν δεν σου αρέσει τα παράπονα σου όπου θες.

• Like 1

Ωραία ήταν και σήμερα.

Φάγαμε τα απομεινάρια από χτες.

Ο Δίας άνοιξε 11.

Η 6 μισή απάτητη γιατί ...δεν μπορεσανε να βρούνε....την θηλιά για το Βίντσι .

Παρ όλα αυτά και σήμερα ήταν ...ανοιχτή...κλειστή...

Σήμερα ίσως πολύ πιο επικυνδινη από χτες.

Το πιο ηλίθιο πράγμα σε αυτό το χιονοδρομικό είναι το σκι ντατα στον Δία. Για τον υποθετικό τζαμπατζη που θα ανέβει με τα πόδια βλαχολακα σπάνε τα πόδια μας....

Και χτες και σήμερα περιέργως δεν είχε χιονοστιβάδες στην 6. Ούτε μια βρε να χαρεί ο Μιχάλης....

Βέβαια ανέβηκε πολύ η θερμοκρασία.

Το πιο extreme που έκανα ήταν να περασω μπαλαλουκα με το αμάξι. Σχεδόν τούνελ.

Ο καθρέπτης είχε ρίξει μοναχός του του χτεσινό πουδρι. Κάτι σαν πήλινκ.

Κακό στρώσιμο στον Βάκχο, Τηλέμαχο, Ηρακλή.το μισό πλάτος Ηρακλή, το 1 τρίτο Σαχάρα. Στην 6 τα έγραψα. Στον Δία...τραγικό.

Οκ μύνημα εληφθει. Πληρώστε τις υπερωρίες.

Στο κάτω κάτω που διαφέρετε έτσι από τον...κακό εργολάβο;;;;

Ήρθε η άνοιξη....

Κόσμο δεν είχε....

post-911-0-73266400-1551453665_thumb.jpg

Edited by vro
  • Like 2

Vro αν προσέξεις, έχουμε υγρές ολισθήσεις στο τόξο Ν-ΝΔ. Βέβαια σαν τύπος αστάθειας δεν είναι ο πιο επικίνδυνος, είναι και αργός. Αλλά είναι ένδειξη για περισσότερα, ειδικά εφόσον είναι και αυτοπροκαλούμενο φαινόμενο, χωρίς επιβάρυνση από σκιέρ. Το ανησυχητικό είναι ότι παρατηρούνται και σε αρκετά ήπιες κλίσεις.

Σε σημερινή μου συζήτηση με σχετικότατο εργαζόμενο μου ανέφερε περιέργως ότι περισσότερο φοβόταν τα όποια απότομα του Τυριά.

(Βορινά δεν πήγα καθόλου σήμερα, δεν έχω ίδια άποψη)

Edited by PhaethonF1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Αν και δεν έχω εικόνα, (δεν έχω ανέβει τον τελευταίο μήνα), θεωρώ πως ο Τυριάς πρέπει να είναι αρκετά επικίνδυνος . Έχει φορτώσει εκ μεταφοράς και λόγω προσανατολισμού μπορεί να γίνει πολύ απρόβλεπτος .

Οι καμινάδες επίσης θα πρέπει να «καθαριστούν» γιατί απειλούν τη 14 και όποιον τραβερσάρει απο κάτω .

Αυτά τα δύο αν φύγουν , θα φύγουν big .

• Like 2

Τυριά δεν πήγα σήμερα

...από άποψη.

Ναι την ίδια...άποψη.

Και αυτός και ο μπαλαλουκας πια με τρομάζουν.

Ότι κρεμεται από βράχο σήμερα έπεφτε. Πχ στην είσοδο Σαχάρας.

Ευτυχώς δεν ήταν μεγάλα κομμάτια

Προφανώς αυτά δεν ήταν έτοιμα.

Συμφωνώ για όλο το τόξο δια-14.

Επισεις πάνω από βακχο-γεροντοβραχο.

Edited by vro

Για πείτε την γνώμη σας εσείς τα λοκάλια για άυριο.Εχω δύο χρόνια να ανέβω Παρνασσό, αλλά λόγω Στύγας σκεφτομαι να ανέβω μετά απο πολύ καιρό με τον Κλαουδατο..

Θα δουλέψει αυριο ή θα έχει απρόβλεπτα και θα συχτιρίζω ?

Για πείτε την γνώμη σας εσείς τα λοκάλια για άυριο.Εχω δύο χρόνια να ανέβω Παρνασσό, αλλά λόγω Στύγας σκεφτομαι να ανέβω μετά απο πολύ καιρό με τον Κλαουδατο..

Θα δουλέψει αυριο ή θα έχει απρόβλεπτα και θα συχτιρίζω ?

Ανέβα!

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk

• Like 1

Αν και δεν έχω εικόνα, (δεν έχω ανέβει τον τελευταίο μήνα), θεωρώ πως ο Τυριάς πρέπει να είναι αρκετά επικίνδυνος . Έχει φορτώσει εκ μεταφοράς και λόγω προσανατολισμού μπορεί να γίνει πολύ απρόβλεπτος .

Οι καμινάδες επίσης θα πρέπει να «καθαριστούν» γιατί απειλούν τη 14 και όποιον τραβερσάρει απο κάτω .

Αυτά τα δύο αν φύγουν , θα φύγουν big .

Γιαυτο ακριβώς χθες με τον Χρήστο ρίξαμε άκυρο στον Τυριά!

• Like 1

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Τα πεδιλα πουλιούνται ακομα? Καλησπερες και καλη χρονια με υγεια να εχουμε. Μιας και σκι δεν...
    • Οι τεχνολογίες αλλάζουν.. τα υλικά ότι και να γίνει μετά από 8 χρόνια δεν θα είναι στο επίπεδο που ήταν τότε. Εαν την έχεις βρει παρά πολύ φθηνά ίσως..
    • Λογικά προς 159 πρέπει να κινηθείς σύμφωνα με τα κιλά σου. Απ ότι βλέπω μεγάλο waist width δεν έχει το σανιδι για να πας σε κοντότερο όποτε.. Ειδικα αφού θες all mountain και ταχύτητα άρα σταθερότητα. 150 πρέπει να σου ήταν πολύ μαλακο..εκεί πάνε συνήθως άτομα με 70 κιλά άντε 75 εάν θέλουν snowboard για πάρκο. Επισης τι μέγεθος μπότα φοράς..Με  44 θα πρέπει να δεις wide γιατί είναι αρκετά στενό.
    • Φανταστική εταιρεία, έχω το microlight alpine και ειμαι φουλ ευχαριστημενος, χτυπήστε το!
    • Ήταν να το δοκιμάσω σε σκι τεστ το '19 αλλά δεν πρόλαβα. Μου είχαν πει ότι δεν είναι ιδιαίτερα απαιτητικό. Για advanced intermediate/early advanced.  
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. altri
      altri
      (34 years old)
    2. Hoolis
      Hoolis
      (32 years old)
    3. ilekas
      ilekas
      (56 years old)