Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2018-19

Recommended Posts

Χαιρετω!

Επειδη αυριο προβλεπω να φευγουμε 7:00απο αθηνα, κατα τις 9-9:30 να ειμαστε πανω, θα γινεταιι χαμος απο κελαρια; Λεω να ανεβουμε απο αμφικλεια αν ειναι καλυτερος δρομος αλλα εχω καιρο να ανεβω απο εκει. Θ ειναι ενταξει; Επισης φτερολακα παρκινγκ-κελαρια τον εχουν ανοιξει; Στο site τον δειχνει ανοιχτο με αλυσιδες

αρκετος κοσμος μικρες ουρες ηλιοφανεια μεχρι τις 2 + τουλαχιστον φτερο. (στα κελλαρια εκλεισε πιο νωρις).Αγωνες στον Βακχο και αυριο ,σαφως καλυτερο χιονι στην φτερο. αλλά και η 6 μπαχαλεψε νωρις.στα εκτος κλασσικα ανοιξιατικα με το γνωστο ωρολογιο προγραμμα του βουνου.

• Like 5

Χαιρετω!

Επειδη αυριο προβλεπω να φευγουμε 7:00απο αθηνα, κατα τις 9-9:30 να ειμαστε πανω, θα γινεταιι χαμος απο κελαρια; Λεω να ανεβουμε απο αμφικλεια αν ειναι καλυτερος δρομος αλλα εχω καιρο να ανεβω απο εκει. Θ ειναι ενταξει; Επισης φτερολακα παρκινγκ-κελαρια τον εχουν ανοιξει; Στο site τον δειχνει ανοιχτο με αλυσιδες

αν εξαιρέσεις τις πετρες που πεφτουν στο γνωστο σημειο ο δρομος απο δαδι ειναι αριστος.

η συνδεση για κελαρια ειναι ανοιχτη αλλα θα σε συμβουλευα να μην βασιζεσαι σε αυτην το πρωι,

παρκαρε φτερολακα.

• Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Ωραία μέρα με ήλιο, κόσμο και το βουνό στα καλύτερα του απο χιόνι. Πάτημα με τα γνωστά προβλήματα (περισσότερο πήγαινα προσεκτικά μέσα παρά έξω). Ανοιξιάτικα, ζαχαροχιονο, και καρκαλες εκτός.

Το καλύτερο της ημέρας κατά τις 2:15 έχω πάρει καμπίνα βακχου και είναι μέσα δυο παιδιά του χιονοδρομικού. Στα μισά της διαδρομής αρχίζει να ψιλό χιονίζει όποτε γυρνάει ο ένας στον άλλον και του λέει με παράπονο: Όχι πάλι!!!!!

Τα παιδιά πάνω έχουν ρίξει πολύ δουλειά για λάθη και παραλήψεις άλλων, και τους αξίζει ένα ευχαριστώ από όλους εμάς.

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 13

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

Ευχαριστω πολυ κ. Vro! Τελικα ανεβηκαμε απο αμφικλεια και ο δρομος οντως καμια σχεση, ουτε λακουβες ουτε τιποτα, μονο κατι πετρες που ειχαν πεσει και οτι ηταν σχετικα στενος λογω χιονιου. Αν και φτασαμε αργα κατα τις 9:30, 2-3 αυτοκινητα ανεβαιναμε μαζι, το παρκινγκ σχεδον αδειο, 10:00 καναμε σκι βακχο! Καμια σχεση με την ταλαιπωρια απο κελαρια με τα suv χωρις αλυσιδες να κολλας καθε 2 λεπτα, να βρεις παρκαρεις 1 χιλιομετρο μακρυα, να κουβαλησεις σκι κλπ...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikakavas
  • Like 5

Πάντως οι Γάλλοι μας διαφημίζουν.

Σε επιστροφή απο ταξίδι είδα αυτό στο περιοδικό του αεροδρομίου της Μασσαλίας.??

Δεν το περίμενα!!Συνήθως βλέπεις μοναστηράκια,Σαντορίνες και Costa Navarino.

post-7296-0-65427800-1551550847_thumb.jpg

• Like 6

Φέτος ειναι η χρονιά των ρατρακ....

post-911-0-09536300-1551553413_thumb.jpg

Τελικά super μέρα σήμερα....καθόλου ουρές!!!!

• Like 4

Στο λιβάδι τώρα βροχή με καταιγίδα. Αύριο θα κάνετε πούδρες ή μπάνιο.

• Like 3

Στο λιβάδι τώρα βροχή με καταιγίδα. Αύριο θα κάνετε πούδρες ή μπάνιο.

Και δαδι πριν λιγο ειχε βροχη με 7 βαθμους

• Like 1

Πούδρες κάνουν.

Ρε παιδιά κανένας δεν άκουσε τον vro ότι δεν πρέπει να πάτε? Όλοι εκτός πίστας κάνετε?

Καλή διασκέδαση σε όλους. Υπερμέρες

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Όπου θέλουν να πάνε, εγώ να μην τους έχω στείλει.

Κράτα αυτά που γράφεις τις μονές μέρες να τα συγκρίνεις με εκείνα τις ζυγές μέρες.

Πούδρες κάνουν.

Ρε παιδιά κανένας δεν άκουσε τον vro ότι δεν πρέπει να πάτε? Όλοι εκτός πίστας κάνετε?

Καλή διασκέδαση σε όλους. Υπερμέρες

Όπου θέλουν να πάνε, εγώ να μην τους έχω στείλει.

Κράτα αυτά που γράφεις τις μονές μέρες να τα συγκρίνεις με εκείνα τις ζυγές μέρες.

Nαι είναι ένα πάρα πολύ επικίνδυνο χιονοδρομικό που δεν εμπνέει καμία ασφάλεια. Σαφώς και όλοι πρέπει να βγουν εκτός πίστας ΔΙΠΛΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ να δοκιμάσουν τα φανταστικά χιόνια που έχει πολύ συχνά. Δίπλα σε όλες τις πίστες είναι ασφαλέστατα. Αν ο καθρέπτης σου μοιάζει ανασφαλής είναι ένα έγκλημα του χιονοδρομικού να έχει ανοιχτό το 7 (ή την πίστα του).

Για παραδίπλα στην πίστα θέλει εμπειρία και το προτείνω μόνο σε πολύ έμπειρους χιονοδρόμους με ΟΜΑΔΑ και έμπειρο ΑΡΧΗΓΟ. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να κάνουν αυτό που κάνεις εσύ να κινούνται ΜΟΝΟΙ σε περιοχή που δεν είναι άμεσα ορατοί από το χιονοδρομικό.

Και μονές και ζυγές μέρες αυτό γράφω.

Καλό σκι και καλό λιώσιμο στην ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΥΠΕΡΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΑΡΑ* του Παρνασσού σε όλους, προσοχή φρύδια και χιονοστιβάδες.

*ΕΠΙΚΊΝΔΥΝΗ ΚΑΦΕΤΈΡΙΑ ΜΕ ΘΑΜΜΕΝΟΥΣ ΑΝΑΒΑΤΗΡΕΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑΤΡΕΠΕΤΑΙ ΣΕ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΥΠΕΡΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΧΙΟΝΙΣΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 5 ΠΟΝΤΟΥΣ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Πάλι δεν διαβάζεις τίποτα και γράφεις ότι σου κατέβει,

Και καλά εμένα...

Το χιονοδρομικο;;;;

Όλες οι χιονοδρόμικες διαδρομές είναι σε αναστολή.

Πώς περνεις ευθήνη;

Τεσπά, ας μην είμαι εγώ και ας πάνε όλα να....

ΠΙΣΤΑ ΡΕ ΦΙΛΕ ΠΙΣΤΑ, ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΠΑΤΗΜΕΝΗ ΠΙΣΤΑ. ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Το χιονοδρομικό δίνει 3/5.

Και έχει τις χιονοδρόμικες διαδρομές κλειστές.

Μπορεί να έχω κατά καιρούς εκφράσει άπειρες κριτικές και αντιρρήσεις.

Όμως προσοχή σε ενθαρυνσεις και προτροπές δια του παραδείγματος εδώ, σε fb και όπου αλλού.

Το ...δίπλα είναι σχετικό.

Καλό είναι να μην γίνεται άμεση ενθαρυνση ,πχ τώρα θα πάμε λούκι του Δία, που είναι επισήμως κλειστό σαν χιονοδρομική διαδρομή.

Τεσπά αυτό έχω να πω, δεν μπορώ να επιβάλλω σε άλλους να έχουν μέτρο, μόνο στον εαυτό μου.

• Like 3

Συγνώμην για το offtopic

αλλά φανταστείτε (σήμερα πρωί Ψηλορείτη ...

Ομίχλη,ψιλόχιονο, ψιλόβροχο, χαλάζι,

2-3ώρες στημένοι για την έναρξη του pierracreta,

και ντόποι λυράρηδες να "φτιάχνουν κλίμα".

Μου θύμισε τους γαλάτες πριν επιτεθούν στους Ρωμαίους,

που όσο πιο πολλοί ήταν οι οχθροί, τόσο πιο πολύ χαιρόντουσαν...

Κρίμα που δεν κατάφερα να ανεβάσω ένα videaki να πάρετε μια "γεύση". ..από κρητική χιονοδρομία και "μεταφυσική"

Edited by PanosDrivas
  • Like 7

Σχετικά με το ανοιξιάτικο χιόνι όταν μιλάμε για πάνω από μισό μέτρο.

• Like 2

Υπερμερα σήμερα στον Παρνασσό, και λιώσιμο κανονικό. Είχε ρίξει 5 ποντακια φρέσκου, το οποίο το πρωί μας έδωσε θεϊκές καταβάσεις στην Σαχάρα. Η τραβερσα σε περνούσε από φυσημενα κομμάτια με ανώμαλο τεραίν. Αρκετα καλά και τα λούκια του Δια. Η Καλλιόπη καλή, τα δέντρα στον Μεδεων επίσης καλά, αλλά στα πολύ χαμηλά κολλούσε γιατί ανέβηκε η θερμοκρασία. Ο Καθρέπτης εξαιρετικός ψηλά, πιο βαρύς στις τελευταίες στροφές.

Το Ρέμα καλό, απλά περνάς πολλά ξυρισμένα και παγωμένα κομμάτια. Δεν ξέρω πως τα καταφέραμε, αλλά 4 υποθετικά έμπειροι χιονοδρόμοι που ξέρουν αρκετά καλά αυτό το βουνό κατάφεραν να χαθούν στο ρέμα και να καταληξουν πολύ πιο αριστερά, στον Μπαλαλούκα, από όπου τρόμαξαν να κατέβουν στον δρόμο και περπάτησαν σχεδόν μισή ώρα μέχρι να ξαναβγούν στην Φτερολακα...

Στην αρχή του βίντεο η κανονική κατάληξη του «Ρέματος», και στο τέλος το που βγήκαμε εμείς! Ακόμα δεν έχω καταλάβει πως το καταφέραμε αυτό.

http://youtube.com/watch?v=Mox-5LYSOoc

Από τα Κελάρια ο Ερμης και ο Οδυσσέας καλουτσικοι, οπως επισης αρκετά καλά ήταν κάτω από τα καρεκλάκια του Ηρακλή καθως και ανάμεσα σε Ηρακλή και Οδυσσέα, αλλά κατά τις 3:30 σκλήρυναν αισθητά. Η πίστα του κόκκινου Βάκχου ήταν ανακατεμένη και σκληρή όταν την κατεβήκαμε, το ίδιο και η πίστα του κόκκινου Ηρακλή.

Ήταν μια μέρα με πολύ και απολαυστικό σκι και τεράστια χαμόγελα!

Οι τουμπίτσες στην Μπανάνα είναι πιο εύπεπτες όταν έχεις φίλους να σου φέρουν τα πέδιλα:

9035099e0b2e5dc1eecd50f2aeb319f9.jpg

Ρέμα:

9eaef633321b045d84226c19cd00c387.jpg

4fd27530058719f7a00dd5906985af24.jpg

Οι εφαρμογές κατέγραψαν το γαζωμα, αλλά φυσικά δεν μπορούν να καταγράψουν τα χαμόγελα!

eb339b7c909f45ea69e1407cbbd58f91.jpg

24ef77d07a6c66b0b52b2971b4cde097.jpg

56d543f82a8e107c9a764ab51682d4ad.jpg

• Like 18

Νίφει!

Η Καλλιόπη, πάντως, έδινε μέχρι και τις 14:00... :innocent:

• Like 3

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Την Κυριακή ή ο κόσμος δεν ανέβηκε ή κάτι έκαναν σωστά, να επισημανθεί να το ξανακάνουν, με αγώνες και ουρές μηδέν.

• Like 1

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Υποφέρει από pre-release η beast, ειδικότερα με φαρδιά πέδιλα και αν είσαι και aggressive αναβάτης. Και το άλλο που ξέρω είναι ότι το riser πίσω έχει δυο θέσεις (medium και high), χωρίς να υπάρχει low ή καθόλου με αποτέλεσμα το πόδι να είναι μονίμως "σηκωμένο", κάτι που σε φλατ κομμάτια ή σε τραβέρσες κουράζει. Προσωπικά αν ήμουν εσύ και τρογώμουν για touring δέστρα on budget, θα έβαζα 50€ επιπλέον και θα πήγαινα πχ σε αυτή. Τα μείον βέβαια είναι ότι πας σε frame άρα και πιο βαριά, τα θετικά είναι ότι αν οι μπότες σου έχουν hike mode ικανοποιητικού επιπέδου δεν θα χρειαστείς να τις αλλάξεις!
    • ανοησιες...κ η Αυστρια τους εγραψε καπου...μην πω για Ελβετια
    • Μονο μη  παει και το 21 ετσι...Θυμαμαι ελεγα αντε να φυγει το 19 ναρθει το 20...ποσο χαλια ναναι δηλ? ΥΓ sorry for the off-topic
    • Δεν σκεφτόμουν για pin δέστρα, αλλά είδα αυτό και μου ήρθε κάπως.. Γιατί αυτή η τιμή? Είναι παλιά τεχνολογία? Αξίζει? Βέβαια θα με αναγκάσει να επισπεύσω και την αλλαγή μπότας.. δεν είναι κακό αυτό, τη παντόφλα θα τη φάω που θα τη φάω άλλωστε..   
    • Πως μας πήγε το 2020:   https://www.instagram.com/p/CIF83c2o34X/?igshid=16l5omkdeq16b
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. Thomas Christopoulos
      Thomas Christopoulos
      (28 years old)
    2. ThozeR_
      ThozeR_
      (28 years old)