Jump to content
ALCATRAZ

Χ.κ. Καλαβρύτων 2018-19

Recommended Posts

μερικές φωτο από την Παρασκευή 1/3

γι'αυτούς που δεν πάνε πλέον από εκεί.....

πότε θα ξανακάνουμε την Νεφέλη και όλες τις πλαγιές αυτές με τόσο χιόνι !!!

έχει αλλάξει η κλήση της πίστας !!!

post-5226-0-45886900-1551552571_thumb.jpg

post-5226-0-03855200-1551552618_thumb.jpg

post-5226-0-62024600-1551552645_thumb.jpg

post-5226-0-67884800-1551552670_thumb.jpg

post-5226-0-25210100-1551552687_thumb.jpg

έχω την αίσθηση ότι έχει πάρει και αυτός ο πυλώνας ....

post-5226-0-42989600-1551552713_thumb.jpg

εδώ παλιά δεν είχε κλίση

post-5226-0-57810000-1551552728_thumb.jpg

• Like 7

Τι καλά που θα τανε να πατούσε μια ρατρακια μέχρι πάνω το χιονοδρομικό να διευκολύνει το ανέβασμα με φώκιες.

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Τι καλά που θα τανε να πατούσε μια ρατρακια μέχρι πάνω το χιονοδρομικό να διευκολύνει το ανέβασμα με φώκιες.

Την προηγούμενη εβδομάδα 19/2 και 22/2 που ανέβηκα ήταν στρωμένη μέχρι πάνω και μάλιστα όχι μία ρατρακια, ολόκληρη! Μου έκανε εντύπωση και σκεφτόμουν γιατί να το έκαναν.. για παρτη τους σκέφτηκα. Καλή φάση :)

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Ένα όμορφο Σ/Κ στο Χελμό, έφτασε στο τέλος του!

Θα ήθελα να κάνω ένα μικρό σχολιασμό σχετικά με τη λειτουργία του ΧΚΚ.

Το βουνό πρέπει να δουλεύει όπως αυτό το Σ/Κ. Όλοι οι αναβατήρες πρέπει να βρίσκονται σε λειτουργία με το άνοιγμα ή όσο πιο νωρίς γίνεται. Φυσικά πάντα δεδομένων των πραγματικών καιρικών συνθηκών.

Τα events που πραγματοποιήθηκαν αυτές τις μέρες ήταν πολλά και κάλυπταν ένα μεγάλο φάσμα χιονοδρομικού ενδιαφέροντος.

Αυτό έγινε αντιληπτό και από το γενικότερο vibe του κόσμου που ήταν στο βουνό. Ήταν πραγματικά πολύ θετικό-τουλάχιστον έτσι το εξέλαβα εγώ- και ελπίζω να πέρασε και στους διοικούντες.

Ευελπιστώ πως αυτή η θετική εξέλιξη θα παγιωθεί.

Νομίζω πως έχουν ακόμα χρόνο για να κερδίσουν χιονοδρόμους τη φετινή χρονιά. Με στοχευμένα events (ήδη έχει ανακοινωθεί ski test), σωστή λειτουργία και με τη βοήθεια του καιρού το ΧΚΚ μπορεί να δουλέψει τουλάχιστον μέχρι τα μέσα Απριλίου.

Τέλος, θεωρώ πως η περιοχή του ατυχήματος θα πρέπει ασφαλιστεί καλύτερα, ενδεχομένως με κάποιο δίχτυ που αποκλείει πλήρως την πρόσβαση. Επίσης, οι πυλώνες της Στύγας που βρίσκονται σε περιοχές προσβάσιμες στο κοινό θα πρέπει όλοι να είναι ασφαλισμένοι με στρώματα.

Edited by ashbury
  • Like 5

Ευελπιστώ πως αυτή η θετική εξέλιξη θα παγιωθεί.

Νομίζω πως έχουν ακόμα χρόνο για να κερδίσουν χιονοδρόμους τη φετινή χρονιά. Με στοχευμένα events (ήδη έχει ανακοινωθεί ski test), σωστή λειτουργία και με τη βοήθεια του καιρού το ΧΚΚ μπορεί να δουλέψει τουλάχιστον μέχρι τα μέσα Απριλίου.

Ελπίζω να μην επαναλάβουν τα περσινά. Μετά τη Καθαρή Δευτέρα υπολειτουργία, και 25η τέλος σεζόν...

Έχει ανακοινωθεί σκι τέστ?? Πότε είναι?

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

Συγχαρητήρια στο χκ Καλαβρύτων γι αυτό το ΣΚ για την σωστή κατ εμε λειτουργία του άψογα όλα!θερμη παράκληση αν κάποιος του χιονοδρομικού διαβάζει μην του κλείσετε ρε παιδιά νωρίς έχει πολύ Χιόνη είναι κρίμα!

• Like 2

Η περιοχή του ...ατυχήματος...είναι η τραβέρσα για τον χάρο. Επιπλέον είναι πάνω από πίστα και το πάρκο.

Ή είναι ασφαλής ή δεν είναι.

Δεν υπάρχει τρίτη επιλογή.

Παρεμπιπτόντως ατύχημα σημαίνει ανθρώπινη παρέμβαση. Όχι απλά θεωρητικά αλλά συστημικά. Δηλαδή θεωρούμε ότι το χιονοδρομικό προκάλεσε την καταστροφή. Άλλοιως μιλάμε για φυσική καταστροφή. Act of God που λένε οι Αγγλοσάξονες.

Η αλήθεια είναι κάπου στην μέση, αλλά όπως ξες το χιονοδρομικό ...διαφωνεί.

post-911-0-29683100-1551636960_thumb.jpg

Μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Εννοώ την περιοχή που βρισκόταν ο πυλώνας που καταστράφηκε! Προφανώς όχι την τραβέρσα προς Χάρο. Θεωρώ πως αυτή η περιοχή ελέγχεται ακόμα για πιθανούς κινδύνους και άρα είναι ασφαλής.

Στόχος του post δεν είναι να εξετάσω ποιος και τι έφταιγε. Έχει αναλυθεί εκτενώς το ζήτημα στο φόρουμ και έχουν εκφραστεί αρκετές απόψεις σχετικά...

Θα ήθελα να εστιάσουμε στη λειτουργία μετά από αυτό το γεγονός.

Edited by ashbury
  • Like 4

προφανως ολη η φαση με την αγκυρα ειναι λαθος σχεδιασμος-τοποθετηση...

κανονικα σε ολα τα ψηλα βαζουν αγκυρες...σε ολους τους παγετωνες προτιμανε αγκυρες για να μην κλεινουν λογω αερα...και εμεις πετυχαμε αγκυρα να κλεινει λογω αερα

• Like 3

Snow is on my D.N.A.

προφανως ολη η φαση με την αγκυρα ειναι λαθος σχεδιασμος-τοποθετηση...
κανονικα σε ολα τα ψηλα βαζουν αγκυρες...σε ολους τους παγετωνες προτιμανε αγκυρες για να μην κλεινουν λογω αερα...και εμεις πετυχαμε αγκυρα να κλεινει λογω αερα

Σωστό για την λάθος τοποθέτηση. Λάθος για τους παγετώνες. Ο παγετώνας κουνιέται, είναι ένα ζωντανό σύστημα που σιγά σιγά κατεβαίνει και κάθε χρόνο θέλουν ξεβίδωμα και νέα τοποθέτηση τα λιφτ. Προαφνώς είναι πολύ πιο απλό να το κάνεις σε συρόμενα. ΑΝ δεις όσα παγετωνικά έχουν καρέκλες και τελεφερίκ, τα πατάνε σε βράχο ή/και κορφή παγετώνα.

Αυτό συμβαίνει και στην πλαγιά της Στύγας και για αυτό βλέπουμε συχνά να πηγαίνουν και να σκάβουν το χιόνι μπροστά από τις κολώνες. Κατεβαίνει σιγά σιγά όλο μαζί και είναι ικανό να σου σπάσει κολώνα. Στις Άλπεις αν δείτε σαν μύτη παγοθραυστικού πάνω από κολώνα είναι για αυτόν τον λόγο. Ελπίζω να σκάβουν και φέτος...

Προφανώς και ένα συρόμενο έχει μεγαλύτερη αντοχή στον αέρα αλλά στα 80+ χλμ όλα τα λιφτ θα κλείσουν εκτός από αυτά τα ακριβά με διπλό σύρμα. Φυσικά εξαρτάται από ριπές κλπ. Απλά αν στην κορφή έχεις 100 χλμ αέρα στην από κάτω κολώνα έχεις 80. Τα καρεκλάκια γενικά είναι πιο ευαίσθητα από συρόμενα και οι καμπίνες ακόμα πιο ευαίσθητες εκτός αν τους βάλεις βάρος.

Αυτό που είναι το πιο ευαίσθητο από όλα είναι οι καλύπτρες σε καρέκλες και για αυτό και ελπίζω να μην τα δούμε ποτέ σε Ελληνικό χιονοδρομικό και στις Άλπεις τα βλέπεις χαμηλά κυρίως. Κάνουν αλεξίπτωτο. Απλά απαντάω στους έξυπνους που ρωτάνε "καλά στον Παρνασσό δεν μπορούσαν να βάλουν μια καλύπτρα?". Όχι δεν μπορούσαν.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Το ΣΚ που μας έρχεται θα έχει ski test

Ως καινούριος θα ήθελα κάποιος να με κατατοπίσει αναφορικά με το Ski test....το διοργανώνει το χιονοδρομικο; Οι σχολές? Και ποια η διαδικασία για να δοκιμάσεις πέδιλα? Χρειάζεται να πληρώσω κάτι? Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Πολύ φοβάμαι ότι ο καιρός θα μας τα χαλάσει για να κάνουμε τον Μάρτιο μέχρι τέλους, έτσι και αλλιώς.

Βγάζει πολλές ζέστες αυτή την εβδομάδα, όλες τις ημέρες. Δεν έχει βροχή, αλλά πολύ υψηλές θερμοκρασίες και αρκετή ηλιοφάνεια. Θα φάει πολύ χιόνι αυτή την εβδομάδα. Αν γυρίσει μετά την Καθαρά Δευτέρα, σώζεται η κατάσταση εκεί που έχει πολύ χιόνι. Στα μεγαλύτερα και περισσότερα χιονοδρομικά δηλαδή.

Το κακό όμως εμπορικά θα έχει γίνει. Με τέτοια καλοκαιρία και ειδικά το ΠΣΚΔ Καθαράς Δευτέρας, δεν ξαναμαζεύεται κόσμος σε χιονοδρομικό με τίποτα φοβάμαι. Είναι θέμα ψυχολογίας. Προσωπικά θέλω πάρα πολύ να κάνω άλλα 2-3 ΣΚ σκι, αλλά...

Edited by gordonas

Ως καινούριος θα ήθελα κάποιος να με κατατοπίσει αναφορικά με το Ski test....το διοργανώνει το χιονοδρομικο; Οι σχολές? Και ποια η διαδικασία για να δοκιμάσεις πέδιλα? Χρειάζεται να πληρώσω κάτι? Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Τα τελευταία χρόνια το οργανώνει το ΧΚ σε συνεργασία με αντιπροσώπους από όλη την Ελλάδα.

Για να δοκιμάσεις, απλά δίνεις την ταυτότητά σου, δοκίμαζεις το μοντέλο που θέλεις, και μόλις το πας πίσω στην ξαναδίνουν. Δεν πληρώνεις τίποτα. Είναι δωρεάν.

Εάν σου αρέσει κάποιο από τα σκι τεστ κομμάτια μπορείς, συνήθως, και να το αγοράσεις επιτόπου.

Το σκι τεστ είναι η γιορτή του σκι. Το ΧΚ και οι αντιπρόσωποι που συμμετέχουν αξίζουν πάντα τα συγχαρητήριά μας.

Προσωπικά, το έχω χάσει μόνο μία φορά τα τελευταία 7-8 χρόνια και έχω αγοράσει δύο φορές σκι με βάση ότι δοκίμασα. Επίσης τα τεστ με βοήθησαν τα προηγούμενα χρόνια μέσα από εκτεταμένες δοκιμές, να απομυθοποιήσω διάφορα πράγματα πάνω στον εξοπλισμό :)

Μη το χάσεις με τίποτα, ακόμα και αν έχεις καταλήξει σε αγορά :)

Edited by sbird
  • Like 7

Τις υψηλές Θερμοκρασίες μην τις φοβάστε αν δεν εχει βροχές. Οι βροχές είναι πρόβλημα.

Χθες το αυγό (περίπτερο) ήταν στα καλύτερα του!

• Like 4

Προσωπικά θέλω πάρα πολύ να κάνω άλλα 2-3 ΣΚ σκι, αλλά...

Πιστευω ότι εύκολα μπορεις

• Like 1

LP3weby.jpg

Τα τελευταία χρόνια το οργανώνει το ΧΚ σε συνεργασία με αντιπροσώπους από όλη την Ελλάδα.

Για να δοκιμάσεις, απλά δίνεις την ταυτότητά σου, δοκίμαζεις το μοντέλο που θέλεις, και μόλις το πας πίσω στην ξαναδίνουν. Δεν πληρώνεις τίποτα. Είναι δωρεάν.

Εάν σου αρέσει κάποιο από τα σκι τεστ κομμάτια μπορείς, συνήθως, και να το αγοράσεις επιτόπου.

Το σκι τεστ είναι η γιορτή του σκι. Το ΧΚ και οι αντιπρόσωποι που συμμετέχουν αξίζουν πάντα τα συγχαρητήριά μας.

Προσωπικά, το έχω χάσει μόνο μία φορά τα τελευταία 7-8 χρόνια και έχω αγοράσει δύο φορές σκι με βάση ότι δοκίμασα. Επίσης τα τεστ με βοήθησαν τα προηγούμενα χρόνια μέσα από εκτεταμένες δοκιμές, να απομυθοποιήσω διάφορα πράγματα πάνω στον εξοπλισμό :)

Μη το χάσεις με τίποτα, ακόμα και αν έχεις καταλήξει σε αγορά :)

sbird σε ευχαριστω πολυ με κατατοπισες πληρως.

• Like 1

...

...

Ετοιμάσου και για φέτος, να είσαι ξεκούραστος και να κρατάς σημειώσεις :)

• Like 2

Practice makes perfect

Εκτός από το σκι τεστ, θυμάμαι ότι πέρυσι υπήρχε η δυνατότητα από το μαγαζί που φέρνει τα Fischer, Scott (RTM Helmos, έχει και την ομώνυμη σχολή) να νοικιάσεις ένα premium πέδιλο και αν αποφασίσεις να αγοράσεις, αφαιρείται η τιμή της ενοικίασης. Αυτό γίνεται πολύ στο εξωτερικό. Δεν ξέρω αν το συνεχίζουν φέτος, μπορείτε να ρωτήσετε.

Edited by PhaethonF1
  • Like 6

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Το «Test The Best» ψήνεται.

Δε θα αργήσει να βγει και η επίσημη, σχετική ανακοίνωση.

• Like 2

Ashbury και εγώ στην αρχή κατάλαβα για την περιοχή της φωτό μιας και ο πεσμένος πυλώνας έχει μεταφερθεί δίπλα στο κλειστό πέτρινο σαλέ.

Η αλήθεια είναι ότι κοιτώντας το λίφτ αν δεν ξέρεις τι έγινε δεν καταλαβαίνεις ότι λείπει ο πυλώνας.

• Like 1

Ashbury και εγώ στην αρχή κατάλαβα για την περιοχή της φωτό μιας και ο πεσμένος πυλώνας έχει μεταφερθεί δίπλα στο κλειστό πέτρινο σαλέ.

Η αλήθεια είναι ότι κοιτώντας το λίφτ αν δεν ξέρεις τι έγινε δεν καταλαβαίνεις ότι λείπει ο πυλώνας.

Καλώς μεταφέρθηκε ο πυλώνας! Το διαπίστωσα και εγώ on site αλλά και από τις φωτό που είχατε ανεβάσει. Θεωρώ όμως πως η περιοχή πρέπει να ασφαλιστεί καλύτερα αφού το συρματόσχοινο αλλά και τα καρεκλάκια είναι σε επικίνδυνα κοντινή απόσταση με το χιόνι. Αν δεν προσέξει κάποιος που κατεβαίνει μπορεί να υπάρξει σοβαρός τραυματισμός...

Edited by ashbury
  • Like 1

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...