Jump to content
zeto

ΑΤΥΧΗΜΑ : ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ

Recommended Posts

Επειδή στο παρελθόν είχα άλλο ένα σοβαρό χτύπημα στον ώμο που επίσης το αντιμετώπισα με πισίνα θέλω να πω ότι η κατάσταση «κάνω μπάνια» είναι ασαφής, αρκετά ανεπαρκής, ίσως και ακατάλληλη.

Το θέμα δεν είναι να μπω στο νερό και να κουνιέμαι, χρειάζονται συγκεκριμένες ασκήσεις (τις βρίσκεις και μόνος ποιές βοηθούν) σε πολύ μικρές εντάσεις και σε απόλυτα ελεγχόμενες συνθήκες για να μη γίνει καμμιά στραβή. Είπα πισίνα ή λίμνη, κατά τη γνώμη μου η θάλασσα καλό είναι να αποφεύγεται, τουλάχιστον στην αρχή, γιατί είναι πολύ σπάνιο να τη βρείς εντελώς ήρεμη ενώ μπορεί να γίνει πρόβλημα και στο μπες-βγες.

Ας πούμε για το πόδι εγώ είχα βρεί καλό το ποδηλατάκι σε ελαφρό ύπτιο ή κρεμασμένος από σχοινί. Το ελεύθερο μου έπεφτε βαρύ ενώ το πρόσθιο θα ήταν καταστροφή. Προσοχή λοιπόν, μελετημένες κινήσεις και όχι χύμα, και φυσικά πολλή υπομονή και επιμονή.

Και επίσης σημαντικό, όταν λέμε το προσπαθούμε, εννοούμε ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χαιρετώ και πάλι.

 

Τελικά όχι δε χρειάζομαι χειρουργείο, είναι για πιο βαριές περιπτώσεις. Το τέντωμα είναι το κυρίως πρόβλημα που δουλεύω εντατικά εδώ κι ενάμιση μηνα (είμαι στους 5 τώρα). Ακόμα όταν ξυπνάω το πρωί υπολείπεται ενάμιση δάκτυλο. Πόσες μοίρες είναι αυτό?

 

Κατά τη διάρκεια της ημέρας και με ασκήσεις το πόδι παίρνει πλήρη έκταση αλλα το θέμα είναι

ότι δε τη κρατάει καθόλη τη διάρκεια της ημέρας. Αυτός είναι ο στόχος. :P

 

Δουλεύω και αρκετή ενδυνάμωση γιατί είπαν ότι

βοηθάει και στην έκταση. Κανένα σχόλιο για την έκταση?

 

Με ασκησούλες πάει πλήρη έκταση αλλα θέλω να το κρατάει όλη

τη μέρα κι όταν ξυπνάω !! Θα πάω και σε κανένα γιατρό να δω τι θα γίνει.. :)

 

Πάντα θα κάνω ασκήσεις το πρωί για να

τεντώνει???

Ποτε θα φτιάξει?? :lol:

 

Ευχαριστώ

 

(Y.Γ: Γιώτα δε μου απάντησες στο PM ) :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
1) Κανένα σχόλιο για την έκταση?

 

 

2) Πάντα θα κάνω ασκήσεις το πρωί για να

τεντώνει???

Ποτε θα φτιάξει?? :lol:

 

 

3) (Y.Γ: Γιώτα δε μου απάντησες στο PM ) :P

 

1) Κάθε μέρα όντας μπρούμητα στο κρεββάτι με το πόδι σου να εξέχει εκτός κρεββατιού από τη μέση της γάμπας και κάτω, να κρεμάς ένα βαράκι για 15 - 20 ΄ για να χαλαρώσουν οι σύνδεσμοι και να "πάρουν " την πλήρη έκταση.

 

2) Όχι βέβαια! Θα ξυπνήσεις μία μέρα που θα συνειδητοποιήσεις ότι τεντώνει από μόνο του χωρίς προσπάθεια κι ούτε πρήζεται πιά, ούτε μουδιάζει, ούτε πονάει!

 

3) Σου απάντησα! Check your PMs!! Σου στέλνω και τώρα :)


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περνάω και γώ παιδιά τη παράξενη περίοδο που έρχεται μετά απο κάποιο τραυματισμό, πόσο μάλλον όταν αυτός είναι του γόνατος. Αρχικά το συμβάν ήρθε τη πρώτη του φλεβάρη, πέμπτο ή έκτο σκι στη σαιζόν με τα τέσσερα πρώτα στη περίοδο των γιορτών το επόμενο 28 γενάρη (όλοι θυμόμαστε τις απίστευτες ζέστες και την ανομβρία του γενάρη), κατάσταση που δεν επέτρεψε στα πόδια να έρθουν σε καλή φόρμα, το αντίθετο μάλιστα όπως φάνηκε στη συνέχεια. Ήταν λοιπόν η μέρα που περιμέναμε για εννέα μήνες με τη Βασιλίτσα να έχει φορτώσει τις προηγούμενες μέρες, έκανα τη πρώτη (και τελευταία δυστυχώς χεχε) κοπάνα της σεζόν.

 

Κατάσταση πίστας επιτέλους πολύ καλή, λαμπρός ήλιος , η θερμοκρασία χαμηλή, δέκα παπούδες στο βουνό και άλλοι δέκα ομοιοπαθείς ski-bumpsχε,χε! Αυτό είναι σκέφτηκα, σήμερα και τις επόμενες μέρες θα βγάλω τα σπασμένα! Μέγα σφάλμα ,το δεύτερο. Το πρώτο ήταν η αδράνεια απο πλευράς φυσικής κατάστασης το φθινόπωρο. Κατεβάζω τα SX10 για να τα βάλω πρώτη φορά φέτος (τα προηγούμενα πέντε σκι ήταν με τα δεύτερα λόγο πέτρας) και πάω στον Αχιλλέα για να σφίξω τις δέστρες όπου το παλλικάρι μου τα βάζει στο οκτώ, του λέω σε παρακαλώ κατέβασε στο 6, τελικά τα άφησε στο 7, με τη βλακώδη συνναίνεση μου. Έκανα έτσι το τρίτο και μεγαλύτερο λάθος.

 

Για να μη πλατιάζω, στην 7η 8η κατεβασιά, στο απότομο της Ελιμείας το rebound των sx10 αποδείχθηκε πιο απαιτητικό απο όσο μπορούσαν τα πόδια μου να αντέξουν, με αποτέλεσμα άσχημη πτώση με αρκετά. Αλλού το ένα πόδι αλλού το άλλο στον αέρα και πτώση προς τα μπρος(με τα μούτρα). Τα σκι δεν άνοιξαν, το δεξί γόνατο γύρισε και αυτός σε γενικές ήταν ο τραυματισμός μου.

 

Η μαγνητική έδειξε ρήξη πρόσθιου, έσω πλάγιου και έσω μηνίσκου. Οι γιατροί στη Κοζάνη που μένω πρότειναν επέμβαση, στα Γιάννενα επισκέφθηκα 2 ορθοπεδικούς και οι δυο πρότειναν φυσιοθεραπίες και μυική ενδυνάμωση, λύση την οποία τελικά αποφάσισα να ακολουθήσω. Πριν απο 2 μήνες ξεκίνησα τρέξιμο και 1 έχω ένα μήνα τώρα που παίζω και τένις. Το γόνατο βέβαια είναι ακόμα βαρύ και στο βαθύ κάθισμα πονάω.

 

Η αλήθεια είναι οτι υπάρχει μεγάλη αβεβαιότητα για την εξέλιξη στο μέλλον, κατάσταση που με αγχώνει , ακόμα περισσότερο όταν διαβάζω για φίλους που έκαναν επέμβαση και αισθάνονται σαν πριν(γερά να είναι τα παιδιά). Συγνώμη αν έγινα κουραστικός, περαστικά και σιδερένιοι οι ομοιοπαθόντες , προσοχή και χαμηλά τη μπάλα οι υπόλοιποι(δίνω και συμβουλές ο αθεόφοβος χαχαχα!!!!!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

γεια σας....διαβασα ολο το θεμα στο φορουμ και αρχισα να ανισυχω...εχω κανει εγχειριση πριν 2 μινεσ περιπου μετα απο ολικι ρηξη μπροστιοθ χιαστου και ακομα ο γιατρος μου ειναι αντιθετοσ σε καποια φισιοθερπια....οτι κανω ειναι απο μονος μου και ι αναρωσι μοθ εινια πολυ αργη...τι εχετε να μου προτεινετε????

Share this post


Link to post
Share on other sites
...τι εχετε να μου προτεινετε????
Να ακούς τον γιατρό σου. Είναι ο μόνος αρμόδιος και ο μόνος που φέρει ευθύνη.

 

Στο Forum διαβάζεις προσωπικές εμπειρίες και διαφορετικούς τρόπους αντιμετώπισης και πιθανόν να σου λυθούν κάποιες απορίες. Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, όλοι όμως ακολουθούν τις οδηγίες των επιστημόνων που τους παρακολουθούν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

γεια σας....διαβασα ολο το θεμα στο φορουμ και αρχισα να ανισυχω...εχω κανει εγχειριση πριν 2 μινεσ περιπου μετα απο ολικι ρηξη μπροστιοθ χιαστου και ακομα ο γιατρος μου ειναι αντιθετοσ σε καποια φισιοθερπια....οτι κανω ειναι απο μονος μου και ι αναρωσι μοθ εινια πολυ αργη...τι εχετε να μου προτεινετε????

 

Καλώς ήρθες στο φόρουμ πρώτα από όλα και περαστικά σου!

 

Χωρίς να θέλω να σε ανησυχήσω, έχει δίκιο άλλωστε ο Αλέξης σε όσα σου γράφει παραπάνω, το πρωτόκολο αποκατάστασης μετά από συνδεσμοπλαστική επέμβαση για ρήξη πρόσθιου χιατσού είναι συγκεκριμένο και λίγο σχετικά διαφοροποείται από γιατρό σε γιατρό κι από φυσιοθεραπευτή σε φυσιοθεραπευτή! Τσέκαρε τα ΡΜ σου, σου στέλνω ένα link ελληνικό για να πάρεις μία ιδέα και μόνος σου.

 

Δεν ξέρω - και μου φαίνεται πολυ παράξενο - γιατί ο γιατρός σου επιμένει να μην προχωρήσεις σε φυσιοθεραπεία άμεσα..Μετά 2 μήνες πώς είσαι; Λυγίζει το πόδι σου, τεντώνει; Περπατάς; Μήπως σου έδωσε κάποια σειρά ασκήσεων; Ή μήπως είχε το πόδι σου και κάποια άλλη βλάβη που απαγορεύει την έναρξη φυσιοθεραπείας; Σίγουρα κάποιος λόγος υπάρχει...Γιατί δεν το συζητάς πολύ ανοιχτά με το γιατρό σου; Έχεις δικαίωμα να ξέρεις γιατί σου λέει αυτά που σου λέει. Πού το στηρίζει; Εάν δεν νιώθεις πολύ σίγουρος να δείς κι άλλο γιατρό!

 

Φιλικά

Γιώτα


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας Παιδια

Μετα απο μεγαλη ταλαιπωρια ενα χρονο εκανα και εγω την εγχειρηση πχσ, εδω και 5 μερες. Γιατρο βρηκα τελικα super, πλεον θελω να μου πειτε αν γνωριζετε κανα φυσι κεντρο που να ειστε ενθουσιασμενοι και να το προτεινετε σε αλλους!!

Ευχαριστω!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας Παιδια

Μετα απο μεγαλη ταλαιπωρια ενα χρονο εκανα και εγω την εγχειρηση πχσ, εδω και 5 μερες. Γιατρο βρηκα τελικα super, πλεον θελω να μου πειτε αν γνωριζετε κανα φυσι κεντρο που να ειστε ενθουσιασμενοι και να το προτεινετε σε αλλους!!

Ευχαριστω!

 

μπα... ολοι χαλια ειναι ......................................................

Share this post


Link to post
Share on other sites
γεια σας....διαβασα ολο το θεμα στο φορουμ και αρχισα να ανισυχω...εχω κανει εγχειριση πριν 2 μινεσ περιπου μετα απο ολικι ρηξη μπροστιοθ χιαστου και ακομα ο γιατρος μου ειναι αντιθετοσ σε καποια φισιοθερπια....οτι κανω ειναι απο μονος μου και ι αναρωσι μοθ εινια πολυ αργη...τι εχετε να μου προτεινετε????
Σου έδωσε ο γιατρός σου κάποιες οδηγίες? Ήταν αρκετά σαφείς αυτές? Σου έδειξε ασκήσεις για όλο το πόδι? Σου εξήγησε πως να χρησιμοποιείς το νάρθηκα σου? Είσαι ευχαριστημένος από την λειτουργικότητα του ποδιού σου?

Επίσης, ο γιατρός σου γνωρίζει τι είναι η φυσιοθεραπεία? Τον ενδιαφέρει πόσο και πως ανοιγοκλείνει το γόνατο σου? Μέτρησε τις μοίρες κάμψης κι έκτασης που έχεις αποκτήσει όλο αυτό το καιρό? Ή μήπως τον νοιάζει αν έχει πιάσει το μόσχευμα μόνο?

 

 

Με συγχωρείς για την ανάκριση, αλλά ζούμε στο 2007, στο εξωτερικό η φυσιοθεραπεία κάνει παπάδες, κι εδώ οι ορθοπαιδικοί ακόμα να μάθουν τι είναι η φυσιοθεραπεία και να προτείνουν - πόσο μάλλον να επιβάλλουν την εφαρμογή της. :rolleyes:

 

 

 

μπα... ολοι χαλια ειναι ......................................................
Πήγες σε όλους για να καταλήξεις σ αυτό το συμπέρασμα?

Taste with your eyes

Feel with your head

And think with your heart...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας Παιδια

Μετα απο μεγαλη ταλαιπωρια ενα χρονο εκανα και εγω την εγχειρηση πχσ, εδω και 5 μερες. Γιατρο βρηκα τελικα super, πλεον θελω να μου πειτε αν γνωριζετε κανα φυσι κεντρο που να ειστε ενθουσιασμενοι και να το προτεινετε σε αλλους!!

Ευχαριστω!

Καλώς ήρθες στο φόρουμ και περαστικά σου!

 

Check your PMs!

 

Φιλικά

Γιώτα


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους.

 

αν και δεν είμαι σκιέρ (δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ αν και λατρεύω το βουνό και είμαι και από περιοχή που κρατάει χιόνι 365μέρες το χρόνο) έπεσα πάνω σας ψάχνοντας για εμπειρίες σε τραυματισμούς γονάτου.

 

πραγματικά πολύ χρήσιμες οι περιγραφές σας και σας αναφέρω και τι δική μου και ελπίζω η εμπειρία μου να βοηθήσει έστω και στο ελάχιστο.

 

άθλημα: ποδόσφαιρο (ερασιτεχνικά, για το χόμπυ....για το μικρόβιο)

 

σε ανύποπτη φάση μου γυρνά το γόνατο. δεν μπορώ να συνεχίσω, δεν βάζω πάγο. το βράδυ γίνεται "τούμπανο" από το πρήξιμο και με αρκετό πόνο. την επόμενη μέρα σε ορθοπεδικό (χασάπη όπως αποδείχθηκε στην πορεία και σημείο ένα της προσοχής: ΜΗΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΤΑΙ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ!!! ΠΑΡΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΓΝΩΜΕΣ!!!διαβάστε, ενημερωθείτε, ρωτήστε ανθρώπους που είχαν παρόμοιο πρόβλημα επίσης οι παλαιότεροι γιατροί είναι αρκετά επικίνδυνοι καθώς δεν γνωρίζουν νέες μεθόδους, τεχνικές κοκ. δεν παρακολουθούνε συνέδρια, νέες τεχνολογίες etc). διάγνωση..."δεν έχεις τίποτα"...μία βδομάδα ξεκούραση και ξαναπαίξε. πάω να παίξω σε 2-3 βδομάδες...ακούω ένα 2πλό κράκ και πάλι τούμπανο το πόδι.

 

αυτό συνεχιζόταν συνεχώς, καθώς κάθε φορά μου συνιστούσαν ενδυνάμωση κυρίως του τετρακεφάλου (μπούτι στην καθομιλουμένη)....εγώ τα είχα κάνει τα πόδια σαν να ήμουν σβατσενέγκερ άλλα με το παραμικρό...άκουγα ένα κράκ κράκ και άντε πάλι κούτσα κούτσα.

 

συμβουλεύτηκα τον καθηγητή της ορθοπεδικής των Ιωαννίνων -ίσως η καλύτερη ορθοπαιδική της Ελλάδας-, που έδειξε και ενδιαφέρον καθότι και γνωστός - ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ 2. ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΕ ΔΕΙ ΑΠΛΑ ΣΑΝ ΠΕΛΑΤΗ Η ΔΕΝ ΔΕΙΞΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΗΝ ΕΒΑΨΕΣ!!!- μου είπε ο άνθρωπος - αφού πρώτα με έστειλε για μαγνητική όπου είδε πως ίσα ίσα κρατιόταν ο σύνδεσμος και δεν υπήρχε ολική ρήξη πρόσθιου. να προσπαθήσουμε να αποφύγουμε χειρουργίο, αλλά άν ξαναχτυπήσω μπαίνω μέσα κατευθείαν. να μη σας τα πολυλέω...το πόδι είχε μεγάλη αστάθεια από τις συνεχές υποτροπές και κατευθείαν ξαναγύρισε και μπήκα για χειρουργίο.

 

σημαντικό έως τώρα. χρειάζεται κατευθείαν μαγνητική -από τη στιγμή που ξεπρηστεί- εμπειρικά ή κλινικά όπως το λένε οι γιατροί κανένας νομίζω δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά τι έχεις και τι πρέπει να κάνεις

 

μπαίνω χειρουργίο στην ορθοπεδική στα Γιάννενα, εντάξει δε το συζητάμε, είναι ταλαιπωρία...ο φυσιοθεραπευτής μου με συμβουλεύει να ξεκινήσω το συντομότερο φυσιοθεραπεία, από άλλους με το ίδιο πρόβλημα αλλά χειρουργημένοι σε άλλο γιατρό μου είπαν οτι λάθος τους συνέστησε φυσιοθεραπεία μετά το 2μηνο καθώς δε γυρνούσε μετά το πόδι να πάρει τις μοίρες με τίποτα.

 

από τη μία με χειρουργεί ο καλύτερος, από την άλλη τους καλύτερους είναι δύσκολο να τους ενοχλείς και να τους βρίσκεις συνέχεια να σου δώσουν μεταχειρουργικές οδηγίες.

 

εν πάσει περιπτώση, φυσιοθεραπεία στο 20αήμερο μετά το χειρουργίο....-περίπου ένα δίμηνο αν θυμάμαι καλά- μετά γυμναστήριο...έπαιξα στους 5.1/2 μήνες πάλι ποδόσφαιρό αλλά με αρκετή ανασφάλεια. ο χειρούργος μου μου είπε πως είναι έγκλημα πρίν τους 6 μήνες να κάνεις οτιδήποτε ανταγωνιστικό καθώς δεν επουλώνουν οι εσωτερικές πληγές.

 

9 μήνες μετά το χειρουργίο πλέον, το πόδι δείχνει αρκετά σταθερό...σε CYBEX (έτσι γράφεται:) που το μέτρησα στους 7 μήνες έδειξε -40% (οχι ενθαρρυντικό καθώς έπρεπε να είναι έως -15, -20% το πολύ) σε δύναμη ο τετρακέφαλος του χειρουργημενου ποδιού σε σχέση με το μη χειρουργημένο πόδι και συνέχιζα όλο αυτό το δίμηνο να κάνω ασκήσεις στο 1 πόδι προκειμένου να το φέρω στα "ίσια" του.

 

μία ενόχληση και ανασφάλεια πάντα υπάρχει, η θάλλασα/πισίνα μου έχουν πεί οτι κάνει πολύ καλό αλλά δεν υπάρχει χρόνος δυστυχώς. αν δεν ήθελα να ξαναπαίξω ποδόσφαιρό σίγουρα δεν θα είχα πρόβλημα αλλά επειδή θέλω να "ξαναγυρίσω"...παιδεύομαι.

 

και να σας πω και την γκαντεμιά μου (και αφορμή να ξαναψάχνω στο νέτ για τραυματισμούς γονάτου). πάω να παίξω πάλι προχτές...και σε μία ανύποπτη φάση ακούω πάλι ένα κρακ κρακ.....στο αριστερό το πόδι αυτή τη φορά...πάλι τούμπανο το πόδι και αναμένω να ξεπρηστεί να κάνω μαγνητική να δώ τι είναι.

 

το σίγουρο είναι οτι πλέον δεν κάνω τα λάθη του παρελθόντος. ξέρω ποιόν να ρωτήσω και τι θα πρέπει να αποφασίσω για το γόνατό μου.

 

επειδή τώρα ξεκίνησα να διαβάζω αναλυτικά τα προηγούμενα πόστς κάνω ένα έντιτ και παραθέτω τις τιμές (οι τιμές που αναφέρετε είναι πανάκριβες για τα δικά μας δεδομένα στην επαρχιά!!!)

 

νοσηλεία: δεν πλήρωσα τίποτα. νοσηλέυτηκα στο ΠΠΓΝΙ. ασφάλεια ΤΕΒΕ χειρουργίο γιατρός : δεν δέχθηκε να μου πάρει τίποτα ούτε ο χειρούργος ούτε ο αναισθησιολόγος

φυσιοθεραπεία: γύρω στις 40-60 επισκέψειες...λόγω και φιλικής σχέδης γύρω στα 200 ευρώ και 20 επισκέψεις γραμμένες από το ΤΕΒΕ (60-:( ευρώ ακόμη δλδ ουσιαστικά μέσω ταμείου)

 

εδώ βέβαια ισχύει το ποιόν ξέρεις και το οτι δε μου κόστισε τίποτα σχεδόν οφείλεται σε σχέσεις γνωριμίας. σε κάθε περίπτωση όμως....νομίζω οτι δεν πληρώνεις τίποτα για τη νοσηλεία και το "δώρο" για το χειρουργείο είναι κανένα €500. τα 10.000 που αναφέρει η Yota μου φαίνονται εξωπραγματικά και πραγματικά πολλά λεφτά για το συγκεκριμένο χειρουργείο. με αυτά τα λεφτά πηγαίνεις αγγλία και πέρνεις και ρέστα!

 

νέο edit: κάτι που ξέχασα και από όσο έχω δει δεν έχει αναφερθεί καθόλου. καλό θα είναι πριν μπείτε χειρουργίο (στο διάστημα που έχει ηρεμήσει το πόδι και μέχρι να χειρουργηθείτε) να γυμνάσετε όσο το δυνατόν καλύτερα το πόδι σας. τόσο τους τετρακεφάλους όσο και γενικότερα όλο σας το πόδι. όσο καλύτερα είστε γυμνασμένος τόσο καλύτερη είναι η αποκατάσταση (έτσι μου έχουν πει τουλάχιστον...οτι η αποκατάσταση ξεκινά...πριν το χειρουργείο!)

Share this post


Link to post
Share on other sites

να γράψω και τι συνέχεια για το 2ο τραυματισμό (Πέμπτη 20.8.2007 συνέβει) ...μήπως και σταθεί αιτία να αποφύγει κανείς να την πάθει από λάθος αρχική διάγνωση και γιατρούς με ελάχιστς γνώσεις και κάκιστη εξυπηρέτηση.

 

γυρνάει λοιπόν το αριστερό το πόδι αυτή τη φορά (10 το βράδυ), ακούω 2πλό κράκ την ώρα του τραυματισμού, πολύ πόνο και πουθενά να μπορώ να σταθώ. πάγο και τα τιαύτα, πρήξιμο πολύ, στις 5 το βράδυ δεν άντεχα και πάω νοσοκομείο.

 

ο ειδικευόμενος που εφημέρευε, αφού του λέω το ιστορικό, βλέπει και το πόδι, μου λέει οτι έχει ζημιά αλλά δεν μπορούμε να δούμε ακόμη τι.

 

την επομένη (Παρασκευή 21.08) πηγαίνω και στον ορθοπεδιό -τον ίδιο που την είχα πατήσει την πρώτη φορα- (πείτε το μαζοζισμό, πείτε το όπως θέλετε, απλά ηταν ο μόνος που μπορούσα να βρώ άμεσα)...κουνάει το κεφάλι, μου λέει οτι κάτι πρέπει να έχει αλλά δεν μπορούμε να δούμε τι μέχρι να ξεπρηστεί.

 

πηγαίνω και σε φυσίατρο, η οποία μου λέει τα ίδια και όλοι μου ανανεώνουν τα ραντεβού για 3-4 μέρες μετα.

 

περνάνε οι 3-4.

 

(Δευτέρα 26.08)

ειδικευόμενος: τρομερή βελτίωση, αλλά δεν ξέρω τι ακόμη...ίσως χρειαστεί μαγνητική

φυσίατρος: δεν δείχνεις να έχεις κάτι, τι γλίτωσες φθηνά

ορθοπεδικός ο άσχετος: θα το δούμε σε λίγες μέρες πάλι να κάνουμε τα τέστ, μικρή ζημιά πρέπει να έχει. να κάνω μαγνητική ρωτάω? όχι μου λέει...δε χρειάζεται.

 

παίρνω πρωτοβουλία από μόνος μου και κάνω μανγητική.

 

χειρίστρια μηχανήματος (μόλις είδε μαγνητική): μη σε πάρω στο λαιμό μου γιατί δεν ξέρω καλά...αλλά νομίζω οτι έχεις όλική ρήξη πρόσθιου χειαστού, μηνίσκοι καθαροί, έσω έξω οπίσθιοι καθαροί (τρώω την φρίκη μου)

ορθοπεδικός ο άσχετος οταν του λέω τη μου είπε η χειρίστρια: δεν αποκλείεται να έχεις ολική ρήξη και να μην το βλέπουμε γιατι έχεις πολύ γυμνασμένο τετρακέφαλο με αποτέλεσμα να μην έχουμε σωστές αντιδράσεις στα τέστ!

 

την άλλη μέρα (Τρίτη 24.08.2007) που έχουμε τα επίσημα αποτελέσματα της μαγνητικής από ακτινοδιαγνώστη: ρήξη έξω μηνίσκου τύπου bucket handle, κάκωση πρόσθιου χειαστού, ρήξη grade I έξω συνδέσμου

 

επιστρέφω στον ορθοπεδικό τον άσχετο: θα το δούμε σε μία βδομάδα να δούμε τι θα κάνουμε

πάω σε 2ο ορθοπεδικό που το εμπιστεύομαι απλά μου ηταν δύσκολο να τον βρώ: του λέω...γιατρέ πρώτα θα με εξετάσεις και θα μου πεις τι έχω και μετά θα δείς τη μαγνητική. με εξετάζει και μου λέει αυτά που μου είπε και ο ακτινοδιαγνώστης της μαγνητικής. βλέπει και τη μαγνητική και επιβεβαιώνεται η διάγνωσή του. μου εξηγεί αναλυτικά τη βλάβη (ο μόνος) και αποφεύγει να μου πει τι θα πρέπει να κάνω, ανανεώνοντας το ραντεβού σε μία εβδομάδα για να δούμε πως θα πάει. μου λέει οτι το πιθανότερο είναι αρθροσκόπηση (1 μήνα δλδ εκτός) αλλά επισημαίνει πως αν με "ανοίξουν" και δούνε τον πρόσθιο θα μου κάνουν και εκεί "πείραγμα" με αποτέλεσμα κανονικό χειρουργίο (6 μήνες έξω). του λέω δε γίνεται να τους πούμε εκ των προτέρων να μην τον πειράξουν τον πρόσθιο...μου λέει δύσκολο να το κάνουν.

βλέπω τονκαθηγητή της ορθοπεδικής (του έχω αφήσει τη μαγνητική στο γραφείο του και περιμένω να μου πει): έρχεται, με βρίσκει και σταυροκοπίεται για το "νέο" τραυματισμο....μου λέει οτι έχω σημαντική βλάβη. πέρα από το μηνίσκο είναι και ο προσθιος πειραγμένος. μου λέει να με δεί σε μία εβδομάδα για να ξέρουμε τι θα κάνουμε.

μιλαώ με το φυσιοθεραπευτή μου που του έχω πολύ εμπιστοσύνη αλλά λείπει με προετοιμασία ομάδας όλο αυτό το διάστημα: μου λέει οτι δεν είναι τίποτα αυτό...το πολύ μία αρθροσκόπηση (1 μήνα εκτός) και τον πρόσθιο τον φτιάχνουμε με ενδυνάμωση αν δεν έχει πολύ ζημιά.

 

σε αναμένα κάρβουνα λοιπόν εν αναμονή εξελίξεων...και ευτυχώς που πήρα πρωτοβουλία μόνος μου και έκανα μαγνητική

 

μία διόρθωση σε σχέση με το προηγούμενο πόστ: μαγνητική τελικά δεν έχεις πρόβλημα να κάνεις ακόμη και με πρησμένο το πόδι.

 

έχω κάνει και μεταπτυχιακά στο μάνατζμεντ υγείας...μου φαίνεται στο τέλος ή θα γράψω κανένα case study να το στείλω στο πανεπιστήμιό μου στην Αγγλία να το έχουν για παράδειγμα προς αποφυγή και παράδειγμα παροχής υπηρεσιών υγείας σε τριτοκοσμικές χώρες...ή θα ανοίξω κανένα σάιτ...prosthios-hiastos.gr! :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

(Δευτέρα 03.08) συνέχεια τον "διαγνώσεων" - αφού έχουν περάσει 2 βδομάδες ακριβώς από τον αρχικό τραυματισμό

 

καθηγητής : υπάρχει ζημιά. ξεκούραση άλλες 2 βδομάδες και το ξαναβλέπουμε. δεν έχει πρήξιμο. δείχνει σταθερό, θα το πάμε συντηρητικά (χωρίς χειρουργίο δλδ). ερώτηση: πότε θα ξαναπαίξω ποδόσφαιρο. απάντηση: (τι το θέλεις..) το Δεκέμβριο - μετά από 4 μήνες δλδ-. παίρνουν καιρό να επουλωθούνε αυτά τα τραύματα. ερώτηση: πότε να αρχίσω τρέξιμό: μετά από 2 βδομάδες. συστήνει νάρθηκα (τον κλασικό που φοράς μετά το χειρουργίο - μου τον είχε προτείνει και πρίν άλλα το θεώρησα αρκετά περιτό είναι η αλήθεια) και ξεκούραση, αρκετό κολύμπι.

 

ορθοπεδικός που επισκέπτομαι πρώτη φορά για να πάρω άλλη μία γνώμη (υποτίθεται "όνομα" σαν ιδιώτης): (του λέω ιστορικό...του ζητάω πρώτα να με εξετάσει και μετά να δει μαγνητική). κάνει πως με εξετάζει, ίσα που με ακουμπάει δλδ, μου λέει οτι αφού έχει πρήξιμο είναι σίγουρα πειραγμένος ο πρόσθιος. κοιτάει μαγνητική, μου λέει οτι δύσκολα θα ξαναπαίξω ποδόσφαριο αν δε χειρουργηθώ, να το δούμε πως θα πάει σε 3 βδομάδες και καλύτερα να με "προγραμματίσει". μου επισημαίνει πως αν θέλω να χειρουργηθώ άμεσα δεν είναι σωστό αφενώς γιατί είναι ακόμη πρισμένο (και ο πρόσθιος χειρουργείτε οταν έχει ηρεμήσει) και αφετέρου οτι θα χρειαστώ μέσον για να χειρουργηθώ τέτοια εποχή :). δεν παραλήπτει βέβαια να με ρωτήσει ποιόν φυσιοθεραπευτή έχω...και ποιός μου έκανε προηγούμενο χειρουργίο

 

ορθοπεδικός που εμπιστεύομαι: έχει πρήξιμο, εξετάζει να δει αν παίρνει όλες τις μοίρες (δεν τις πέρνει...στάνει κοντά τις 40-50 μοίρες), σε ένα σημείο πιέζοντας πλάγια και πίσω (κοντά στις 50 μοίρες) κάνει και κράκ στην κίνηση. μου λέει οτι:

- δεν μπορούμε να ξέρουμε αν το γεγονός πως δεν κλείνει το πόδι οφείλεται στο μηνίσκο ή στο πρήξιμο. ο μόνος τρόπος για να το δούμε είναι να περιμένουμε να φύγει το πρήξιμο για να ξέρουμε μετά σε τί οφείλεται.

- τον ρωτάω αν όπως φαίνεται στη μαγνητική ο πρόσθιος θέλει χειρουργίο. μου απαντά πως τον αν χρειάζεται χειρουργίο ή όχι το κρίνει αποκλειστικά από το πώς αισθάνεσαι το πόδι και όχι από τη μαγνητική. αν δλδ έχει σταθερότητα δεν χρειάζεται χειρουργίο.

- στην ερώτηση πότε θα ξαναπαίξω απαντά πως δεν του είναι εύκολο να πάει τόσο μακριά

- συστήνει φυσιοθεραπεία άμεσα, του λέω οτι φεύγω διακοπές 5 μέρες. συστήνει πολύ κολύμπι και πάγο και νέα επίσκεψη μόλις επιστρέψω.

 

εν αναμονή λοιπόν πάλι...με τις μαγνητικές παραμάσχαλα! :blink::(:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας και παλι.Γραφω και παλι διοτι εμφανιστηκε ενα προβλημα.3 1/2 μηνες μετα την αρθροσκοπηση στο σημειο μπροστα που ειναι η ουλη εμφανιστηκε ενα σκληρο μπαλακι σαν φακη.Δεν με ενοχλει στην κινηση αλλα οταν το πιεζω.Δεν ξερω ,ειναι ασβεστωμα, ειναι καμια βιδα....Τα εχω παιξει.Μηπως επειδη εκανα πολλα ψαλιδια στην θαλασσα το κουρασα και πεταξε αυτο το γρομπαλακι...Μπορει να φανταστει κανεις τιποτα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

δε νομίζω να είναι κάτι το ανησυχητικό φίλε από πάνω! εγώ κλείνω 10 μήνες από το χειρουργίο και:

- ακόμη που και που να κάνει κάτι κρακ κρούκ

- αισθάνομαι οτι μέσα υπάρχουν πολλές μικρές μπίλιες (σε μέγεθος μικρών σκαγιών)

 

γιατρός δεν είμαι, αλλά αν το πόδι το αισθάνεσαι σταθερό και λειτουργικό μην το φοβάσαι. ψυχολογικά σίγουρα μπορεί να αισθάνεσαι διάφορα και να νομίζεις οτι έχεις τα 1002.

 

προσωπικά...7 μήνες μετά το χειρουργίο το φοβόμουν πολύ και νόμιζα συνεχώς οτι κάτι δεν πάει καλά. μόλις χτύπησα όμως το άλλο και το μυαλό μου έπεσε εκεί...ξέχασα τελείως το χειρουργημένο και ούτε "φαντάζομαι" προβλήματα.

 

---

 

επανερχόμενος στην εμεπιρία μου και στο προηγούμενο πόστ μου:

 

ξαναεπισκέπτομαι (δευτέρα 13.:) τον ορθοπεδικό που εμπιστεύομαι και μου είχε πεί να περιμένουμε να φύγει το πρήξιμο και να κάνω πολύ κολύμπι - 10 μέρες μετά το τελευταίο ραντεβού (Πέμπτη) αν δεν κάνω λάθος : βλέπει το πόδι....μου λέει..."έπιασες λαχείο".

 

"γύρισε από μόνος του ο μηνίσκος, αν και σπάνια συμβαίνει αυτό σε τέτοιου είδους ζημιές (bucket handle)". μου συστήνει 3 κουτάκια βιταμίνες - food supplement γράφουν απέξω- μίας Αγγλικής εταιρείας (αν τον ενδιαφέρει κάποιος του λέω ποιά είναι).

 

μου ανανεώνει το ραντεβού για 27.8. μου συστήνει φυσιοθεραπεία, ελλειπτικές ασκήσεις (αυτές που είναι σαν να περπατά με σκί) και γενικότερα ασκήσεις σε "κλειστή κινητική αλυσίδα" (σε νερό, λάστικο, ελλειπτικές κοκ). καλύτερα μου λέει να αποφύγω το τρέξιμο πριν με ξαναδεί.

 

με ενημερώνει πως σε 2 μήνες από τον αρχικό τραυματισμό θα είμαι σε θέση να ξαναπαίξω ανταγωνιστικά ποδόσφαιρο. του λέω για τις εκτιμήσεις των άλλων γιατρών και μου λέει πως συμφωνεί με αυτή του καθηγητή για συντηρητική αντιμετώπιση, ωστόσο μου τονίζει πως πιθανότατα ο καθηγητής μου έδωσε μακρύ χρόνο απόκατάστασης (μου είχε πει Δεκέμβρη), "για να είναι μέσα".

 

εγώ το πόδι πλέον το αισθάνομαι αρκετά καλά, αρκετά δυνατό, ανέτοιμο ακόμη για ποδόσφαιρο, χωρίς κράκ κρούκ, δεν έχει όλη την κλίση (του λείπουν 2-3 μοίρες τόσο στο τέντωμα όσο και στο κλείσιμο), δυσκολεύομαι λίγο όταν έχω αντίσταση με το "πλασέ" στο λάστιχο.

 

ο φυσιοθεραπευτής μου μου είπε πως ο έξω πλάγιος αναπλάθεται αλλά δεν το διασταύρωσα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σας και παλι.Γραφω και παλι διοτι εμφανιστηκε ενα προβλημα.3 1/2 μηνες μετα την αρθροσκοπηση στο σημειο μπροστα που ειναι η ουλη εμφανιστηκε ενα σκληρο μπαλακι σαν φακη.Δεν με ενοχλει στην κινηση αλλα οταν το πιεζω.Δεν ξερω ,ειναι ασβεστωμα, ειναι καμια βιδα....Τα εχω παιξει.Μηπως επειδη εκανα πολλα ψαλιδια στην θαλασσα το κουρασα και πεταξε αυτο το γρομπαλακι...Μπορει να φανταστει κανεις τιποτα?

 

Χωρίς να ανησυχείς υπερβολικά, να πας να δείς το γιατρό σου, όντως κάπου εκεί βρίσκεται η κάτω βίδα που συγκρατεί το μόσχευμα, λέω, δεν μπορώ να ξέρω. Δεν νομίζω ότι θα έχει σχέση με την επιτυχία της επικόλλησης και απορρόφησης του μοσχεύματος, αλλά, όσο και να το κάνουμε, όταν ένα πόδι είναι χειρουργημένο έχεις πάντα ένα λόγο παραπάνω να το προσέχεις.

 

Όχι, δεν νομίζω να είναι από ψαλιδάκια στη θάλασσα, η κίνηση στο νερό όπου υπάρχει άνωση, πολύ δύσκολα προκαλεί τραυματισμούς. Πιθανότατα δεν έχει καθόλου σχέση με κάτι που έκανες εσύ. Μην το σκέφτεσαι και μην προσπαθείς να βρείς αιτίες, απλά, πήγαινε σύντομα στο γιατρό. Το καλύτερο θα είναι να σου πεί να βγάλεις μία μαγνητική, να τη δείτε και να ηρεμήσεις εντελώς. Αυτό έκανα κι εγώ όταν ένιωσα ανήσυχη από κάποια συμπτώματα που είχα πριν 2-3 μήνες, 15 περίπου μήνες μετά την επέμβαση.

 

Πιστεύω και εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό,

Φιλικά

Γιώτα :)


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι σας χαιρετώ. Εισέρχομαι για πρώτη φορά στην κουβέντα σας και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την δική μου ιστορία, κυρίως όμως να δεχτώ τις δικές σας συμβουλές εξαιτίας της δικής σας μεγάλης εμπειρίας με το όλο θέμα. Το 1992 υπέστη σοβαρό τραυματισμό στο γόνατο (ως μπασκετμπολίστας και όχι ως σκιέρ) με μερικής ρήξη πρόσθιου χιαστού και ρήξη μηνίσκου. Την ίδια χρονιά αποφάσισα να κάνω μόνο την εγχείριση μηνίσκου (συρραφή συγκεκριμένα) αφήνοντας τον χιαστό μου απείραχτο. Θα διαπιστώσετε ότι από τότε έχουν περάσει ήδη 15 χρόνια που ζω με το πρόβλημα αυτό. Ομολογώ ότι δεν το αισθάνομαι σαν ιδιαίτερο πρόβλημα γιατί δεν αντιμετώπισα άλλο ουσιαστικό πρόβλημα τραυματισμού. Όμως... Έχω στερηθεί σημαντικές έντονες αθλητικές δραστηριότητες εξαιτίας του φόβου ότι μπορεί να μου "ξαναφύγει" το γόνατο. Αυτό εξ'ορισμού μειώνει και τις πιθανότητες θα μου πείτε. Τα κυριότερα προβλήματα που αντιμετωπίζω είναι πως ναι, αισθάνομαι αστάθεια ενώ ακόμα και μετά από πολύωρο περπάτημα, το γόνατό μου με πονά. Με αλλαγές καιρού έχω μικροενοχλήσεις και γενικά τα τελευταία χρόνια πονάκια ενοχλητικά που μου ρίχνουν την ψυχολογία. Είμαι 38 ετών σήμερα και μέρα με την ημέρα αρχίζω να μετανιώνω για την απόφαση που πήρα τότε και μέσα μου ωριμάζει συνεχώς η σκέψη για να κάνω την περιβόητη εγχείριση. Δεν το κρύβω πως με όσα έχω διαβάσει από εσάς και τις πολύπαθες εμπειρίες σας, όλα αυτά μου φαίνονται βουνό. Το ερώτημά μου και κυρίως αυτό που θα ήθελα να ακούσω από εσάς είναι τι να επιλέξω:

α) Συνεχίζω να ζω έτσι με πολλή μικρή αθλητική δραστηριότητα και ενδυνάμωση τετρακέφαλου (αλήθεια ποδηλασία επιτρέπεται<_< ή

β) Τα παρατάω όλα (δουλειές και επακόλουθα) και αφιερώνομαι στην αποκατάσταση του γονάτου μου.

Πιστεύω πως όλοι θα μου πείτε να επιλέξω το 2ο γιατί η ζωή είναι μπροστά μου, αλλά μήπως μπορώ να ζήσω συντηρητικά καθώς δεν είμαι αθλητής πια και με περιορισμένη άσκηση δεν θα αντιμετώπιζα περαιτέρω επιπλοκές (που το αποκλείω...).

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους που ενδεχομένως να απαντήσουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταρχάς Vasskoll, καλώς ήρθες στο φόρουμ μας...

 

Έχοντας ψάξει αρκετά το θέμα λόγω του δικού μου ατυχήματος, θα σου πώ - για να νιώθεις πιό ήρεμος με την επιλογή σου - ότι γενικά δεν συστήνεται επέμβαση συνδεσμοπλαστικής αποκατάστασης του πρόσθιου χιαστού σε περιπτώσεις μερικής ρήξης...Όπως το λες, είναι πολλή η ταλαιπωρία και αν το γόνατο δεν είναι πολύ ασταθές, ο τραυματισμός αντιμετωπίζεται με φυσιοθεραπία και ενδυνάμωση στη συνέχεια.

 

Δεν νομίζω ότι μπορεί να σου απαντήσει κανείς, ούτε θα πρέπει να λάβεις μία απόφαση, αν δεν ξέρεις την ακριβή κατάσταση του γονάτου σου, σε συνδυασμό με το τί θέλεις να κάνεις στο εξής στη ζωή σου + τί φθορά έχει υποστεί στο μεταξύ όλα αυτά τα χρόνια. Η γνώμη μου:

 

Να πας σε ένα καλό γιατρό, πιστεύω θα σου πεί να κάνεις μία μαγνητική (MRI) και στη συνέχεια να δείς τί εναλλακτικές έχεις. Αν το γόνατό σου δείχνει ότι έχει ήδη φθαρεί ο χόνδρος του, επειδή έχεις πολλά κινητικά χρόνια ακόμη μπροστά σου, ίσως θα πρέπει να στραφείς στην επέμβαση για να γλιτώσεις τα χειρότερα. Αν είναι αρκετά υγιές μάλλον καλύτερα να το αφήσεις και να πας συντηρητικά.

 

Φιλικά

Γιώτα

 

Υ.Γ. Γενικά η ποδηλασία είναι αρκετά "φιλική" για τα γόνατα, αλλά θα προσέξεις να είναι η σέλα σου αρκετά ψηλά, ώστε η γωνία που σχηματίζει το πόδι να μην είναι πολύ μικρή + όχι μεγάλες αντιστάσεις γιατί το κουράζεις υπερβολικά και θα σε ενοχλήσει έτσι κι αλλιώς...


Ανεμομαζώματα - διαβολοσκορπίσματα.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώτα μου σ'ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκρισή σου.

 

 

Η συμβουλή σου είναι άκρως ρεαλιστική και ενθαρρυντική θα έλεγα. Ήταν κάτι που σκεφτόμουν να πράξω απλά το θέμα του χόνδρου και της χρόνιας φθοράς του ήταν κάτι που δεν γνώριζα και που έμαθα από όλους τους φίλους του forum.

Εύχομαι να αποφύγω τα χειρότερα και όλα να πάνε καλά.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Βασίλης

 

 

 

 

 

 

Kατ'αρχάς Vasskoll, καλώς ήρθες στο φόρουμ μας...

 

Έχοντας ψάξει αρκετά το θέμα λόγω του δικού μου ατυχήματος, θα σου πώ - για να νιώθεις πιό ήρεμος με την επιλογή σου - ότι γενικά δεν συστήνεται επέμβαση συνδεσμοπλαστικής αποκατάστασης του πρόσθιου χιαστού σε περιπτώσεις μερικής ρήξης...Όπως το λες, είναι πολλή η ταλαιπωρία και αν το γόνατο δεν είναι πολύ ασταθές, ο τραυματισμός αντιμετωπίζεται με φυσιοθεραπία και ενδυνάμωση στη συνέχεια.

 

Δεν νομίζω ότι μπορεί να σου απαντήσει κανείς, ούτε θα πρέπει να λάβεις μία απόφαση, αν δεν ξέρεις την ακριβή κατάσταση του γονάτου σου, σε συνδυασμό με το τί θέλεις να κάνεις στο εξής στη ζωή σου + τί φθορά έχει υποστεί στο μεταξύ όλα αυτά τα χρόνια. Η γνώμη μου:

 

Να πας σε ένα καλό γιατρό, πιστεύω θα σου πεί να κάνεις μία μαγνητική (MRI) και στη συνέχεια να δείς τί εναλλακτικές έχεις. Αν το γόνατό σου δείχνει ότι έχει ήδη φθαρεί ο χόνδρος του, επειδή έχεις πολλά κινητικά χρόνια ακόμη μπροστά σου, ίσως θα πρέπει να στραφείς στην επέμβαση για να γλιτώσεις τα χειρότερα. Αν είναι αρκετά υγιές μάλλον καλύτερα να το αφήσεις και να πας συντηρητικά.

 

Φιλικά

Γιώτα

 

Υ.Γ. Γενικά η ποδηλασία είναι αρκετά "φιλική" για τα γόνατα, αλλά θα προσέξεις να είναι η σέλα σου αρκετά ψηλά, ώστε η γωνία που σχηματίζει το πόδι να μην είναι πολύ μικρή + όχι μεγάλες αντιστάσεις γιατί το κουράζεις υπερβολικά και θα σε ενοχλήσει έτσι κι αλλιώς...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eπίσης να προσθέσω ότι στην περίπτωση της φθοράς του χόνδρου,υπάρχουν κάποιες ενδοαρθρiκές ενέσεις οι οποίες φέρνουν ικανοποιητικά αποτελέσματα.Τις κάνω κάθε 2 χρόνια περίπου και μ΄έχουν βοηθήσει πολύ.Σημειωτέον ότι <<πάσχω>> από ρήξη χόνδρου.


Μπορεί να μην είμαι μικρής ηλικίας αλλά είμαι νεαρής νοοτροπίας

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aν και δεν εχω την εμπερια που εχουν τα υπολοιπα παδια μιας και ειμαι 42 μερες post-op επειτα απο μερικη ρηξη πχσ να σου πω και εγω την ιστορια μου.

 

Εγω ειχα υποστει μερικη ρηξη πχσ αλλα λογω σπουδων και και αλλων λογων δεν προχωρησα σε επεμβαση αμεσα αλλα επειτα απο 14 μηνες. Χωρις να το κουραζω σχεδον καθολου το ποδι μου ειπε ο γιατρος πως τελικα ειχε παθει ζημια και ο μηνισκος.

Που να κινουμουν και καθολου...

 

Αλλα προσοχη η εγχειρηση δεν ειναι το προβλημα, το προβλημα ειναι η αποκατασταση!

Και οταν λεμε αποκατασταση ειναι δουλεια, δουλεια, δουλεια!!

Οποιος δεν εχει την θεληση και την δυναμη να δουλεψει το ποδι αλλα και να υποστει αρκετο πονο να μην την κανει την αρθροσκοπηση!

 

Προσθετω οτι το κοστος ειναι αρκετα μεγαλο, καθως οχι μονο κοστιζει αλλα δεν σε αφηνει η αποκατασταση ουσιαστικα να εργαστεις κανονικα για καποιους μηνες!

 

Εγω την εκανα την επεμβαση γιατι αν δεν μπορεσω να αθλουμαι ως ανθρωπος νιωθω μισος...

Οποτε μετρα τα θετικα και τα αρνητικα και αποφασιζεις...

Αν μπορω να σου δοσω καποια πληροφορια, ευχαριστως pm

 

Φιλικα,

petza8

Share this post


Link to post
Share on other sites

και επειδή έχω μία συνέχεια...ας συνεχίσω την ιστορία των γονάτων μου...

 

27.8: ραντεβού με τον ορθοπεδικό που εμπιστεύομαι (και αφού έχω συνεχίζω φυσιοθεραπείες και γυμναστήριο): είσαι τυχερός, το πόδι είναι εντάξει, σε 1 μήνα περίπου αγωνίζεσαι κανονικά - ίσως και νωρίτερα αν ασχοληθείς παραπάνω-. θέλει πολύ άσκηση σε ελλειπτικό όργανο, ασκήσεις ισορροπίας (πιάτο), λάστιχο, και ξεκινάς μου λέει τρέξιμο σιγά σιγά. τον ρωτάω για πιθανότητες νέου χτυπήματος, μου λέει πως έχω 4 φορές περισσότερες πιθανότητες από κάποιον φυσιολογικό να χτυπήσω.

 

επισκέπτομαι επίσης έναν πολύ φίλο μου φυσιοθεραπευτή με μεγάλη εμπειρία που με κοιτάει σε φιλική βάση και μου λέει πως το γόνατο δείχνει πολύ σταθερό και είναι σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά πρέπει να συνεχίσω ασκησούλες, ενδυνάμωση και αρκετό λάστιχο.

 

02.9: έχω αρχήσει λίγο τρεξιματάκι, κάνω πολύ ελλειπτικό και χωρίς χέρια για ισσοροπία, το αισθάνομαι κάθε μέρα καλύτερα, ωστόσο σε καμία περίπτωση ακόμη έτοιμος για να παίξω κανονικά.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Η ταινία από την πρώτη κατάβαση του K2 με σκι: https://www.redbull.com/gr-el/films/k2-i-adynati-katavasi
    • Δεν είναι «καιρικό φαινόμενο, αλλά σίγουρα ήταν εντυπωσιακό: In pictures: Northern Lights dazzle around the world  
    • https://oslomylove.blogspot.com/2024/05/blog-post.html Στην προηγουμενη αναρτηση μου ανεφερα πως σπουδάζω. Ειναι δυο ετη φοιτησης πανω σε παιδια με ειδικες αναγκες. Το οποιο περιλαμβανει και παιδια με μαθησιακες δυσκολιες και προβληματα συμπεριφορας και κοινωνικοποιησης. Αποφασισα να ασχοληθω με αυτο οχι γιατι θελω να εργαστω αποκληστικα με αυτα τα παιδια, αλλα για να τα καταλαβω. Εχουμε παρα πολλα παιδια με προβληματα συμπεριφορας και κοινωνικοποιησης στο σχολειο, ιδιαιτερα μετα το τελος της πανδημιας. Σκεφτητε πως σχεδον για ενα χρονο (μπορει και περισσοτερο, δεν θυμαμαι) αυτα τα παιδια ειτε κλειστηκαν σπιτι για 2 μηνες (τοτε που τα χολεια εκλεισαν) αλλα και οταν ανοιξαμε η κατασταση θυμιζε φυλακή. Καμια επαφη μεταξυ των παιδιων διαφορετικων ταξεων (ακομα και αν ηταν αδερφια ή ξαδερφια), προαυλιασμος σε ξεχωριστους χωρους σε  συγκεκριμενα ωραρια. Καθε ταξη ξεχωριστα. Ασε μη τα αναφερω τωρα, δεν ηταν και πολυ ευκολη περιοδος. Ευτυχως τελειωσε αλλα αφησε πολλα τραυματα. Δεν ξερω πως ηταν στην Ελλαδα, εννωω στο σχολειο. Γενικα  το πως περασατε ξερω απο την μητερα μου. Ακομα κυκλοφορειτε με μασκες σε νοσοκομεια και κλειστους χωρους τουλαχιστον. Εδω τις εχουμε πεταξει εδω και παρα πολυ καιρο.    Ετσι λοιπον αποφασησα να ασχοληθω λιγο πιο πολυ πανω σε αυτα τα παιδια, κυριως για να τα καταλαβω και για να τα βοηθησω οσο μπορω και εαν μπορω. Μου κανουν που μου κανουν τη ζωη δυσκολη, ε ας την κανω λιγο ευκολοτερη. Τελειωνω τον Ιουνιο. Πρεπει να παραδωσω μια τελικη εργασια 5000 λεξεων. Φυσικα στα Νορβηγικα. Παλουκι. Στα δυο αυτα χρονια εγραψα 4 εργασιες της ταξεως 2500 λεξεων, και καθε φορα ζοριζομουν να βρω αυτες τις λεξεις. Και τωρα επρεπε να ειναι 5000!! Ευτυχως το θεμα το διαλεξα μονη μου και φυσικα ειπα να γραψω για την κοινωνικοποιηση των παιδων και πως το σχολειο μπορει να βοηθησει σε αυτο. I played  it smart που λενε και στο χουριο μου. Το θεμα αυτο ειναι τεραστιο απο μονο του οποτε σιγουρακι θα βρω αυτες τις 5000 λεξεις. Εχω αρχησει και τη γραφω απο τον Μαρτιο. Δουλευω μαζι της μονο σαββατοκυριακα και αργιες. Δευτερα με Παρασκευη γυριζω πτωμα απο την δουλεια ουτε μηνυμα στο κινητο δεν μπορω να γραψω, σιγα μη γραψω για την εργασια. Ευτυχως υπηρχε ενδιαμεσα ενα Πασχα, κατι Σαββατοκυριακα με μπιχλα καιρο που δεν ηθελα να βγω εξω, αλλα θυσιασα και μερικα ηλιολουστα Σαββατα γιατι θελω να τελειωνω με αυτο. Σημερα την ολοκληρωσα και ειμαι πολυ χαρουμενη για αυτο. Μενει να την δει η καθηγητρια μου και να μου πει αν ειναι οκ ή αν χρειαζεται να σβησω κατι και να γραψω κατι αλλο. Συνεβει αυτο την προηγουμενη εβδομαδα. Αναγκαστικα να σβησω 1000 λεξεις και να τις ξανααναπληρωσω γραφοντας κατι αλλο (αλλιως θα ειχα τελειωσει απο την προηγουμενη εβδομαδα). Ελπζω να μην ξανασυμβει Εμενα παντως μου αρεσει παρα πολυ και αν θα με βαθμολογουσα θα μου εβαζα  αυστηρα Α. Το οτι στα γεραματα μου θα εγραφα εκθεση (διπλωματικη οπως θελετε πεστε το) ακαδημαικου τυπου (ναι, ναι δεν ειναι παιξε γελασε) ΣΤΑ ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ουτε που το περιμενα να μου συμβει. Μεχρι τωρα ολες μου οι εργασιες εχουν βαθμολογηθει με Β  (με πολυ καλα σχολια απο κατω) που κατα την καθηγητρια μου σημαινει πολυ καλη βαθμολογια γιατι δεν εχει δωσει ποτε Α. Βεβαια δεν την ρωτησαμε αν ειναι τοσο αυστηρη και στην τελικη εργασια. Προφανως θα ειναι γιατι αυτη θα κρινει το πτυχιο. Παντως μεχρι τωρα εχω ακολουθησει ολους τους τεχνικους κανονες της. Το ποσες λεξεις θα εχει η καθε παραγραφος,  τις αποστασεις, την αναπτυξη της και το argumentation. Δεν το κανω για τον βαθμο, αλλα γιατι ειμαι τελειομανης. Και γιατι θελω να ειναι ωραια. Πεσαμε στην περιπτωση.  Αλλωστε μετα την παραδωση της εργασιας θα ακολουθησει προφορικη εξεταση πανω στην εργασια μου και αυτη θα κρινει τον βαθμο που θα παρω. Και Β πχ να μου δωσει  (λεμε τωρα) μπορει η προφορικη εξεταση να μου ανεβασει τον βαθμο. Το προφορικο το θεωρω πιο δυσκολο παντως (γραφω καλυτερα απο οτι μιλαω), αλλα για αυτο θα αγχωθω μετα τις 2 Ιουνιου.  Και για να σας δωσω να καταλαβαιτε τι εχω κανει σας βαζω μια φωτογραφια απο τα βιβλια που χρησιμοποιησα για να την γραψω. 12 ττον αριθμο
    • Κάτι έχει πάρει το αυτί μας! 😝
    • Θελει γερο στομαχι να εισαι δασκαλος.  (Εγω δεν βαζω τόνους )
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    No users celebrating today
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,320
    • Total Posts
      460,857
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,734
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    collectandship
    Joined
×
×
  • Create New...