Jump to content
eolos

χ/κ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ 2010-2011

Recommended Posts

Παιδια στο ΧΚΠ ενοικιαζεται εξοπλισμος; Αν ναι ποιος ειναι το κοστος;

Μονο για πεδιλα σκι

 

Δες εδώ κάτω-κάτω στη σελίδα

Edited by panchristo

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα τολμήσω να πώ ότι σήμερα Σ, 15/01/2011,

 

το ΧΚΠ ήταν απολαυστικό, βλέπε σημερινές φωτό απο Βάκχο,Περικλη, Αίολο

http://www.parnassos-ski.gr/page.aspx?itemID=SPG152

 

Λιακάδα, βοριαδάκι, ηρεμία,

με πίστες Αιολου, Περικλή να ξαφνιάζουν για την ποιότητα τους.

 

1.Το σχόλιο μου αφορά τον μέσο χιονοδρόμο που θα ικανοποιείτο με ένα Περικλη,Αιολο, καλωστρωμένο και σχετικά άδειο.

Δεν αφορά τον χιονοδρόμο που θέλει οπωσδήποτε Ηρακλη, απότομα ,Φτερόλακα και γεμάτα λούκια .Σκεφτείτε οι πιο πολλοί έλληνες χιονοδρόμοι σε ποια κατηγορία πλησιάζουν...

 

2.ελπίζω να γίνεται αντιληπτό ότι το σχόλιο μου γίνεται όχι απο διεστραμμένη επαγγελματική σκοπιμότητα αλλά απο καλόπιστη διάθεση ενημέρωσης του μέσου χιονοδρόμου και διάθεση αποφυγής της μίζερης άποψης του ότι δεν χιονοδρομώ γιατί δεν έχει χιόνι.

 

3.σχετικά με την δεδομένη φετεινή χιονοπενία , ο Αίολος_περικλής προσφέρουν ικανοποιητικές υπηρεσίες σε όσους τις επιθυμούν .

Γίνεται αντιληπτή η ανάγκη αλλά και η δυνατότητα μετατόπισης του Κ.Β του ΧΚΠ σε μεγαλύτερο υψόμετρο καθώς και η ανάγκη για περαιτέρω εξομάλυνση - κοιλοδιαμόρφωση πιστών , τοποθέτηση χιονοπαγίδων και στη συνέχεια τοποθέτησης συστήματος τεχνητής χιόνωσης

 

4.το κόστος αυτών των χιονοδρομικών υπηρεσιών

15€ τις ημέρες Υ , 12€ τις ημέρες Χ

είναι στην κρίση του καθενός .

Μακάρι να ήταν δυνατόν το χαμηλότερο κόστος , αλλά θα πρέπει να συμφωνήσει κι αυτός που το πληρώνει .

 

5.Σύμφωνα με τεχνικούς της skidata η χρέωση των πολυήμερων εισιτήριων όχι με μια αρχική προβλεψη (ημέρες Υ -2 πόντοι, ημέρες Χ -1 πόντος ) αλλά ανάλογα με τις τρέχουσες συνθήκες (έκπτωση λόγω μειωμένης λειτουργίας ΧΚ ή λόγω απογευματινής προσέλευσης) καθιστά το σύστημα τόσο πολύπλοκο που κρίνεται ανέφικτη.

Για αυτό σε όλα τα ΧΚ προσφέρεται στο πελάτη η δυνατότητα επιλογής

είτε εισιτηρίου της τρέχουσας ημέρας

είτε πολυήμερου εισιτήριου χωρίς πρόβλεψη για περαιτέρω έκπτωση.

Οι αυτριακοί τεχνικοί της skidata απορούν με το πόσες πολλές κατηγορίες εισιτηρίων (εκπτώσεις ανάλογα με ιδιότητα πελάτη και εκπτώσεις ανάλογα με κατασταση λειτουργίας ΧΚ) προβλέπονται στον τιμοκατάλογο του ΧΚΠ

 

6. τελος... θά'θελα να υπενθυμίσω ,όσο και αν ακούγεται "περίεργο" ,

ότι στο ΧΚΠ ο αγώνας ΧΚΠ vs MIZERIA συνεχίζεται...

 

7.Σίγουρα το ΧΚΠ αν θέλει να επιβιώσει πρέπει να βρεί κι άλλες δράσεις πέραν της χιονοδρομίας . Κάτι έχει ξεκινήσει ....

 

 

Για να δούμε ...πότε θα καταλάβουμε χειμώνα φέτος ?

Είμαι περίεργος να δώ .... Κι άλλες χρονιές περάσαμε Δεκέμβριο, Ιανουάριο σχετικά "στεγνούς" και χαρήκαμε χιόνια απο Φεβρουάριο και μετα ...

 

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ

πανος

Edited by Χ.Κ.Π.

Τηλ. 22340 22700

Website: http://www.parnassos-ski.gr/

e-mail: pdrivas@etasa.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με 10 άτομα παραπάνω θα είναι χάλια και για τον μέσο χιονοδρόμο................μήπως υποτιμάτε τον μέσο χιονοδρόμο;Αλήθεια πόσοι είναι και ποιός είναι ο μέσος χιονοδρόμος...........πολύ γενικό μου ακούγεται!

 

 

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποιοι θα ανεβουν αυριο?

 

το μονο που με φοβιζει ειναι ο αερας, μηπως ξυρισει παλι

 

ΥΓ επικοινωνησα με σκιμπας, το οποιο ΔΕΝ ανεβαινει αυριο ΧΚΠ

Edited by Nifadas

How you stand is how you ski

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ποιοι θα ανεβουν αυριο?

 

το μονο που με φοβιζει ειναι ο αερας, μηπως ξυρισει παλι

 

ΥΓ επικοινωνησα με σκιμπας, το οποιο ΔΕΝ ανεβαινει αυριο ΧΚΠ

 

Εγώ σκέφτομαι για Τρίτη ή Πέμπτη, stand by...


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

αυτο που λεει παραπανω ο Π Δριβας ειναι οτι πολυ απλα το βουνο δεν ειναι για αυτους που εχουν κολληματα τυπου παναγια μου μια πετρουλα θα γδαρω τα σκι μου γιατι το ανοιξανε και δεν εχει χιονι και μπλα μπλα μπλα ...

οποιος παει θα περασει καλα στο βουνο με αυτες τις πιστες που εχει

ο μεσος χιονοδρομος ειναι αυτος που δεν εχει υπερβολικες απαιτησεις και απλα κανει το σκι κατω υπο οποιεσδηποτε συνθηκες του προσφερονται και το χαιρεται..


DALTONS POW ROBBERY.....

Share this post


Link to post
Share on other sites
αυτο που λεει παραπανω ο Π Δριβας ειναι οτι πολυ απλα το βουνο δεν ειναι για αυτους που εχουν κολληματα τυπου παναγια μου μια πετρουλα θα γδαρω τα σκι μου γιατι το ανοιξανε και δεν εχει χιονι και μπλα μπλα μπλα ...

οποιος παει θα περασει καλα στο βουνο με αυτες τις πιστες που εχει

ο μεσος χιονοδρομος ειναι αυτος που δεν εχει υπερβολικες απαιτησεις και απλα κανει το σκι κατω υπο οποιεσδηποτε συνθηκες του προσφερονται και το χαιρεται..

...και εμενα ρε Χρηστο μου αρεσει η μπαλα και παιζω με οποιεσδηποτε συνθηκες(καυσωνα-κρυο-βροχη) αλλα δεν παω να παιξω σε οργωμενο χωραφι... :)


ΤΕΛΟΣ δεν περιγραφω αλλο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια χαρά ήταν χθες σε γενικές γραμμές. Ελάχιστοι χιονοδρόμοι και πολλοί επισκέπτες μετά τις 12. Το χιονάκι που είχε ρίξει τη νύχτα αναζωογόνησε λίγο το ΧΚ αν και ήταν λίγο σοβάς. Γενικά πάντως έκανες μια χαρά σκι αφού δεν είχε ουρά ούτε δύο ατόμων. Ο Αίολος δεν έχει καθόλου πέτρες κι ο Περικλής λίγες που τις αποφεύγεις εύκολα. Απορώ πραγματικά που δεν ανεβαίνει κανείς στο βουνό που προσφέρεται μια χαρά για ζέσταμα και ασκησούλες ειδικά για όσους φύγουν σε λίγες μέρες για έξω. Δε νομίζω πως είναι μόνο λόγω κρίσης αλλά και λόγω νοοτροπίας. Όσοι με έπαιρναν τηλέφωνο, ρωτάγανε το ίδιο: Δουλεύει το τετραπλό;

Και τι έγινε αν δε δουλεύει; Οκ, ο Βάκχος σέρνεται και ειδικά χθες πάγωνες από το κρύο, αλλά όταν έχεις να τσουλήσεις τόσους μήνες, είναι μια χαρά για ξεχαρμάνιασμα.

Ευτυχώς πάντως για το ΧΚ που υπάρχουν και οι επισκέπτες και κόβει κανένα εισιτήριο γιατί αλλιώς...

 

Τέλος, απαράδεκτη η κατάσταση στο σαλέ που ήταν ΤΕΚΕΣ! Πουθενά τασάκια, ταμπέλες ότι απαγορεύεται το κάπνισμα παντού, επισημάνσεις από τα μεγάφωνα ότι απαγορεύεται αυστηρά το κάπνισμα εντός του σαλέ, αλλά κατά τα λοιπά οι υπάλληλοι έδιναν ποτηράκι με νερό αντί για τασάκι σε όσους ήθελαν να καπνίσουν....ΑΙΣΧΟΣ!!! Μάλλον ο κ. Παπαργυρόπουλος θεωρεί και αυτό το μαγαζί του μπουζουκομάγαζο...

Ξέρω πως για το χάλι αυτό δεν ευθύνεται το ΧΚΠ αλλά ο μισθωτής του σαλέ. Νομίζω όμως πως πρέπει να πιέσει η διεύθυνση του ΧΚ να σταματήσει αυτό το χάλι.

 

Προτείνω ο Σύλλογος να στείλει άμεσα επιστολή διαμαρτυρίας προς τα Υπουργεία Υγείας και Πολιτισμού καθώς και να προβεί σε επίσημη καταγγελία στις αρμόδιες υπηρεσίες. Θα μου πείτε πως θα μας αγνοήσουν, αλλά γνώμη μου είναι πως ο Σύλλογος έχει καθήκον να το πράξει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω οσες φορες ανεβηκα φετος εκανα μια χαρα σκι,οτι ειχε να μου προσφερει το βουνο το πηρα και εφυγα κυριολεκτικα με καψιμο στα γονατα απο την κουραση.οσο για τις πιστες ηταν αξιοπρεπεστατες απο θεμα πατηματος και οι υπευθυνοι εκαναν οτι μπορουσαν για να εχουμε επαρκεια χιονιου.ζουμε σε μια χωρα που το χονπυ μας εχει σταθει ατυχο τα τελυεταια χρονια.οποτε ας αδραξουμε την ευκαιρια να τσουλησουμε με αυτα που εχουμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites
εγω οσες φορες ανεβηκα φετος εκανα μια χαρα σκι,οτι ειχε να μου προσφερει το βουνο το πηρα και εφυγα κυριολεκτικα με καψιμο στα γονατα απο την κουραση.οσο για τις πιστες ηταν αξιοπρεπεστατες απο θεμα πατηματος και οι υπευθυνοι εκαναν οτι μπορουσαν για να εχουμε επαρκεια χιονιου.ζουμε σε μια χωρα που το χονπυ μας εχει σταθει ατυχο τα τελυεταια χρονια.οποτε ας αδραξουμε την ευκαιρια να τσουλησουμε με αυτα που εχουμε.

 

+1000000000

Share this post


Link to post
Share on other sites
...και εμενα ρε Χρηστο μου αρεσει η μπαλα και παιζω με οποιεσδηποτε συνθηκες(καυσωνα-κρυο-βροχη) αλλα δεν παω να παιξω σε οργωμενο χωραφι... :)

Κάνα δυο σουτάκια θα τα ρίξεις όμως

 

Μπράβο παιδιά που το χαρήκατε ζηλεύω και το μετάνιωσα που δεν ανέβηκα. PID thanks γενικότερα θέλω να βάλω να βάλω βύσμα να πάρω χαρτί γιατρού που επιτρέπει το σκι κάνε κάτι :rolleyes:

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκπληκτικής ποιότητας χιόνι σήμερα στον Αίολο.Ειδικά μετά τις 11.00 απλά δεν το πίστευες.Να αποφευχθεί πάση θυσία η ανάβαση με Βάκχο καθώς το κατέβασμα μέσω των πιστών του Περικλή είναι απλά αδύνατο.Όπως ανεβαίνουμε τον Περικλή αριστερά από την κορυφή του μέχρι τη μέση έχει πάρα πολλές πέτρες.Από εκεί και κάτω και μέχρι τη βάση του Χ.Κ. το χιόνι είναι απολαυστικό.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Προτείνω ο Σύλλογος να στείλει άμεσα επιστολή διαμαρτυρίας προς τα Υπουργεία Υγείας και Πολιτισμού καθώς και να προβεί σε επίσημη καταγγελία στις αρμόδιες υπηρεσίες. Θα μου πείτε πως θα μας αγνοήσουν, αλλά γνώμη μου είναι πως ο Σύλλογος έχει καθήκον να το πράξει.

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ. Αν σε ένα κέντρο διασκέδασης ανεχόμαστε τον καπνό, σε ένα σαλέ που είναι γεμάτο αθλητές, όπου ο χιονοδρόμος είναι υποχρεωμένος να μπει για να ξεκουραστεί, για να προστατευτεί από τον καιρό, είναι τραγικό να υποχρεώνεται να αναπνέει τον καρκίνο.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν θέλουμε καπνιστές στα σαλέ των ΧΚ αλλά και γενικά στους χώρους εστίασης. Θεωρώ ότι οι καταστηματάρχες σε λάθος δρόμο κινούνται. Μπορούννα έχουν περισσότερη πελατεία χωρίς καπνό στο κατάστημα τους.

 

 

 

........και μετά βρωμάνε και τα ρούχα.............

Share this post


Link to post
Share on other sites

απολαυστικος διαλογος του Παπαργυροπουλου με αντικαπνιστες στην Τατιανα (νομιζω). το ειδα πριν λιγο στο Ραδιο Αρβυλα!

 

ουτε λιγο ουτε πολυ ο επιχειρηματιας ειπε σε εναν που ηταν κατα του καπνισματος σε εσωτερικους χωρους, οτι δεν τρεχει και τιποτα να παθει κατι κακο η υγεια του γιατι ειναι πιο σημαντικο να μην πληγει η λειτουργια του καταστηματος!!! αλλα αλλιως να το λεω και αλλιως να το βλεπεις! αν το βρω το videaki θα το ποσταρω!

Share this post


Link to post
Share on other sites

σημερινά νέα απο ΧΚΠ

http://www.parnassos-ski.gr/page.aspx?itemID=SPG157

 

σημερινή και αυριανή προβλεπόμενη κατάσταση λειτουργίας ΧΚΠ

http://www.parnassos-ski.gr/page.aspx?itemID=SPG118

 

Αγαπητοί φίλοι, επιτρέψτε μου να πώ ότι,

το βουνό δεν έχει το πολύ χιόνι , αλλά έχει χιόνι ικανοποιητικό

για όποιον ... μπορεί και θέλει

να ικανοποιηθεί με Βάκχο , Αίολο, Περικλή, Ηρακλή,

δεδομένης της φετεινής χιονοπενίας (βλέπε λοιπή Ελλάδα, Bansko, Αλπεις κ.λπ)

και λαμβάνοντας υπόψη την σχετική έκπτωση και τον σχετικά λίγο κόσμο.

 

Πρόβλημα απο πέτρες εντοπίζεται μόνο στο πάνω 1/3 του περικλή .

Το κεντρικό λούκι του Αίολου, τα 2/3 του Περικλή ,η διαδρομή απο Κορυφή Βάκχου έως Κορυφή περικλή δεν έχουν κανένα πρόβλημα .

Αυτή είναι η πραγματική εικόνα και ας αποφασίσει ο καθένας ανάλογα με το τι θέλει και το τι μπορεί .

Ελπίζουμε η αναμενόμενη χιονόπτωση να βελτιώσει την κατασταση .

 

Απο εκεί και πέρα

για το τι θα κάνει ο κάθε φίλος του βουνού

υπάρχουν διάφορες επιλογές ...όπως

 

1. Περιμένω τα πολλά χιόνια για να ανέβω στο βουνό. Μέχρι τότε κάθομαι καναπέ λέγοντας ότι δεν πάω για σκι γιατι δεν έχει χιόνι ή βρίσκω κατι άλλο να κάνω . Όταν έρθουν τα χιόνια τότε θα δούμε , που και πως θα τρεξω να απολαύσω λίγο χιονοδρομία ...Παράλληλα ρίχνω και λίγο κράξιμο ...λέω και το για πώς θάπρεπε να λειτουργεί καλύτερα το σύστημα κ.λπ,κ.λπ

 

2.Πάω , αφού μπορώ και θέλω, εκεί που υπάρχουν τα πολλά χιόνια π.χ εξωτερικό

 

3.Πάω ορειβατικό όπου μπορώ ....

 

4.Βολεύομαι με λίγο Αιολο, Περικλή, Ηρακλή, Περιφερειακή και βλέπουμε

 

Για το ΧΚΠ τι επιλογές υπάρχουν ?

 

1.Λειτουργεί όσο μπορεί βέλτιστα και πάντα με ασφάλεια ,

με ό,τι χιόνι υπάρχει και για όποιους επισκέπτες έρχονται .

Ταυτόχρονα προσπαθεί να σχεδιάσει (έστω και καθυστερημένα) την επιβίωση και ανάπτυξη του με τις τρέχουσες συνθήκες

(αδειοδοτήσεις, εκσυγχρονισμός,τρόποι δωδεκάμηνης λειτουργίας,τρόποι χιονοκάλυψης, τρόποι εξοικονόμησης και εξεύρεσης νερού και ενέργειας κ.λπ)

 

2. Διακόπτει την λειτουργία του λόγω μειωμένης χιονοκάλυψης και μη βιώσιμης λειτουργίας.

Έτσι δεν θα έχει να ανησυχεί ούτε για ασφάλεια ,ούτε για νομιμότητα, ούτε για χρηματοδότηση , ούτε για κράξιμο του καθε ....φίλου του .

Και στην συνέχεια μπορούμε όλοι να μιλάμε για το "κακό ελληνικό σύστημα ", το πώς θα'πρεπε να ήταν, τις πολλές δυνατότητες που έχει ο ορεινός τουρισμός στην Ελλάδα , για τους αρχάριους που πηγαίνουν Βουλγαρία ή στην Τουρκία να μάθουν σκί , τις μη ανταγωνιστικές ελληνικές επιχειρήσεις , την ανεργία , την εγκληματικότητα των νέων κ.λπ , κ.λπ

 

καλο απόγευμα ,

πάνος

 

ΥΣ

Οι φίλοι που παραπονούνται για το κάπνισμα σε εσωτερικούς χώρους των σαλέ έχουν απόλυτο δίκιο και πραγματικά αναρωτιέμαι που θα το βρούμε .

Η αστυνομία δηλώνει αναρμόδια, η δημοτική υπηρεσία επίσης, το ΧΚΠ βγαζει ανακοινωσεις , ταμπέλλες , αφαιρεί τασάκια κ.λπ ..

Πως θα συμβιώσουμε με τον "συμμέτοχο" μας στο βουνό, αν αυτός τόσο επιδεικτικά περιφρονεί την υγεία μας ? Θέλουμε και για αυτό αατυνόμο?


Τηλ. 22340 22700

Website: http://www.parnassos-ski.gr/

e-mail: pdrivas@etasa.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

σημερινά νέα απο ΧΚΠ

http://www.parnassos-ski.gr/page.aspx?itemID=SPG157

 

σημερινή και αυριανή προβλεπόμενη κατάσταση λειτουργίας ΧΚΠ

http://www.parnassos-ski.gr/page.aspx?itemID=SPG118

Edited by Χ.Κ.Π.

Τηλ. 22340 22700

Website: http://www.parnassos-ski.gr/

e-mail: pdrivas@etasa.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κύριε Δρίβα συγχαρητήρια.

Εισάγετε νέα ήθη στην επικοινωνία και ενημέρωση χιονοδρομικού και πελατών.

Έτσι πρέπει να κάνουν κατά την ταπεινή μου άποψη όλα τα χιονοδρομικά.

Οι διοικήσεις πρέπει να κινούνται μέσα στα πλαίσια της νομιμότητας και της ασφάλειας. Να καταλαβαίνουν τους πελάτες να επιλύουν τα προβλήματα που δημιουργούνται να έχουν όραμα, να υλοποιούν. Οι δε πελάτες χιονοδρόμοι, φυσιολάτρες, εραστές του βουνού να σέβονται τη δουλειά των διοικήσεων αλλά και να είναι εκείνοι που πρώτοι θα επισημαίνουν τις οποίες παραλήψεις, λάθη, παραβλέψεις προκειμένου ο πήχης να ανεβαίνει πάντα ψηλά. Μόνο με αυτή την αγαστή συνεργασία θα πετύχουμε τα στάνταρ που όλοι μας, ο καθένας με τον τρόπο του παρουσιάζει από αυτό εδώ το ελεύθερο βήμα.

 

Καλή συνέχεια στο έργο σας

 

Ευχαριστώ

 

 

Επίσης θα ήθελα να κάνω μια ευχή – προτροπή

 

Ας δουν και οι υπόλοιποι διοικούντες την στάση του κου Δρίβα στο θέμα που λέγεται ενημέρωση και ας πράξουν το ίδιο.

Ας μην επιλέγουν το δρόμο της σιωπής, της απαξίωσης και του κλεισίματος σε ένα γραφείο ερμητικά κλειστό απόμακροι από την πραγματικότητα πλάθοντας κόσμους φανταστικούς

Edited by Troboni

Share this post


Link to post
Share on other sites

'Ελα πες την αλήθεια.......πλάκα μας κάνεις!

Share this post


Link to post
Share on other sites
σημερινά νέα απο ΧΚΠ

http://www.parnassos-ski.gr/page.aspx?itemID=SPG157

 

σημερινή και αυριανή προβλεπόμενη κατάσταση λειτουργίας ΧΚΠ

http://www.parnassos-ski.gr/page.aspx?itemID=SPG118

 

για όποιον ... μπορεί και θέλει

να ικανοποιηθεί με Βάκχο , Αίολο, Περικλή, Ηρακλή,

 

Πρόβλημα απο πέτρες εντοπίζεται μόνο στο πάνω 1/3 του περικλή .

Το κεντρικό λούκι του Αίολου, τα 2/3 του Περικλή ,η διαδρομή απο Κορυφή Βάκχου έως Κορυφή περικλή δεν έχουν κανένα πρόβλημα .

Αυτή είναι η πραγματική εικόνα και ας αποφασίσει ο καθένας ανάλογα με το τι θέλει και το τι μπορεί .

Ελπίζουμε η αναμενόμενη χιονόπτωση να βελτιώσει την κατασταση .

 

Και με τη Διηάνειρα τι γίνεται; Σε ποια κατάσταση θα είναι αύριο; Έχει πέτρες;

 

 

Διαβάζοντας το κείμενό σας πάντως, μου δίνεται η αίσθηση ότι για την καχεκτική προσέλευση του κόσμου στο ΧΚ αλλά και το "κακό ελληνικό σύστημα" επιρρίπτετε μερίδιο ευθύνης και στο χιονοδρόμο που όπως λέτε δεν αφήνει τον καναπέ. Αν κάνω λάθος στην εκτίμησή μου παρακαλώ διορθώστε με.

 

Αν όμως είναι έτσι, πιστεύω ότι αδικείτε τους χιονοδρόμους. Θεωρώ ότι δεν έχει γίνει κατανοητό ότι οι περισσότεροι δεν ανεβαίνουν, όχι από κάποιο καπρίτσιο, αλλά γιατί βλέπουν ότι δεν αξίζει να ξυπνήσουν χαράματα, να κάνουν ολόκληρο ταξίδι και να δώσουν κοντά 100 ευρώ για να κάνουν 10 φορές μια μικρή μπλε πίστα. Κι έτσι προτιμούν απλά να περιμένουν όχι τις τέλειες συνθήκες απλά αυτές που να αξίζουν τον κόπο και το κόστος.

 

Ορμώμενος και από τις συζητήσεις που γίνονται για το ΧΚΚ θα πω ότι για το "κακό ελληνικό σύστημα" στη χιονοδρομία, εκείνος που ευθύνεται λιγότερο είναι ο χιονοδρόμος. Ακόμη κι αν θεωρείτε ότι οφείλει ο χιονοδρόμος να στηρίξει το σύστημα για να συνεχίσει να υπάρχει θεωρώ αυτή τη λογική λανθασμένη. Ήδη οι χιονοδρόμοι έχουν στηρίξει πάρα πολύ αυτό που λέγεται χιονοδρομία στην Ελλάδα εδώ και πολλά χρόνια, πληρώνοντας αναλογικά πολύ περισσότερα απ' όσα λαμβάνουν από τις παρεχόμενες σε αυτούς υπηρεσίες (κι εδώ βάλτε και δωμάτια, ταβέρνες, δρόμους κλπ). Στο Bansko δεν περίμεναν τον τουρισμό για να αρχίσουν να κάνουν επενδύσεις. Δε ζήτησαν σε Άγγλους και Έλληνες να επισκέπτονται το χωριό τους υποσχόμενοι ότι θα τους φτιάξουν ένα καλό χιονοδρομικό. Πρώτα σχεδίασαν, έπειτα υλοποιήσαν και στο τέλος έδρεψαν τους καρπούς.

 

Εξάλλου αν κλείσει ένα ΧΚ εκέινος που θα ζημιωθεί περισσότερο δεν είναι ο χιονοδρόμος που θα στερηθεί απλά ένα χόμπυ, αλλά εκείνος που θα στερηθεί το εισόδημά του. Κι αυτός δεν είναι άλλος από το ΧΚ, την τοπική κοινωνία και εν τέλει το ίδιο το κράτος. Ας μην περιμένουν άλλο λοιπόν από το χιονοδρόμο να τους στηρίζει. Γιατί ο χιονοδρόμος σήμερα έχει και τα δικά του σημαντικά προβλήματα να λύσει. Και η χιονοδρομία δεν είναι μέσα σ' αυτά. Εκείνοι που εξαρτώνται από αυτή ας στρωθούν λοιπόν στη δουλειά, ας σχεδιάσουν, ας πάψουν να σκέφτονται μικροπολιτικά ή τοπικιστικά, ας λύσουν προβλήματα ώστε να βρουν τρόπους να προσελκύσουν τον τουρισμό.

Edited by KSpecial

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν όμως είναι έτσι, πιστεύω ότι αδικείτε τους χιονοδρόμους. Θεωρώ ότι δεν έχει γίνει κατανοητό ότι οι περισσότεροι δεν ανεβαίνουν, όχι από κάποιο καπρίτσιο, αλλά γιατί βλέπουν ότι δεν αξίζει να ξυπνήσουν χαράματα, να κάνουν ολόκληρο ταξίδι και να δώσουν κοντά 100 ευρώ για να κάνουν 10 φορές μια μικρή μπλε πίστα. Κι έτσι προτιμούν απλά να περιμένουν όχι τις τέλειες συνθήκες απλά αυτές που να αξίζουν τον κόπο και το κόστος.

 

 

 

 

+ 10000000

Δεν εχουμε ολοι σπιτι στην Αραχωβα!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Αλέξη ,εννοείς να στραφούμε προς Ischgl?
    • Θα περάσουμε από Ηγουμενίτσα με πλοίο και μετα έχει πορεία ως την κοιλάδα.Οποτε θα έχουμε δικό μας μέσο που θα μας βολεψει και στην μεταφορά της αγαπημένης μας μπύρας😂😂😂. Εχεις δίκιο θα το ψάξουμε λίγο πιο λεπτομερώς στην ιστοσελίδα της κάθε περιοχής.  
    • 1030  δωμάτιο με πρωινό πιστεύω δεν τα αξίζει εκτος αν είναι διπλα σε lift από 650 σε 1030 είναι κοντά 400 ευρώ 400 ευρώ παραπάνω μονο για πρωινό είναι too much πιστεύω
    • δες στο tux.at   sto zell am ziller - Kaltenbach - Zillertal3000 & Mayrhofen, ένα μεγάλο ποσοστό από τις πιστες είναι πάνω από τα 1.800 - 2.000 m δεν νομίζω ότι θα είναι tosooooooo χαλια  αν φτάσουμε στο σημείο να μην έχει χιόνι καθόλου στα 2.000+ τότε όλοι η κοιλάδα θα πάει στον παγετώνα οποτε μάλλον δεν θα μπορείς να κανεις ski γιατί θα γίνεται κάτι σαν 15 Αύγουστο στην Τήνο αν έχετε αmαξι bres κάτι κοντά στο Finkenberg ως lanersbach. Οποτε είστε κάπου στην μέση
    • Καλά δεν εννοώ το badhotel,είναι απλησίαστο πια.
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. AKIS-AIGIO
      AKIS-AIGIO
      (55 years old)
    2. DimisZ..
      DimisZ..
      (37 years old)
    3. fv
      fv
      (44 years old)
    4. mathiou81
      mathiou81
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,322
    • Total Posts
      460,886
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,755
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    jtaletsavr
    Joined
×
×
  • Create New...