Jump to content
bujinkan

Πόσταρε Δικές Σου Φωτογραφίες!σχολιασμοί & Κριτικές Εντός...

Recommended Posts

μια παλαιότερη φωτο τραβηγμένη με την φωτογραφική, που έχω απορία τι έπαθε;

Πριν 3 εβδομάδες είχε συννεφιά στο βουνο και την έριξα στο σακίδιο, από το μπουφάν, όπου είχα και ένα μπουκάλι νερό, όχι καλά κλειστό και εκτός από τη μέση μου, έκανα μούσκεμα και την θήκη με την μηχανή. Δυστυχώς βραχηκε και η φωτογραφική και γυρνώντας ,έβγαλα μπαταρία και την στέγνωσα καλοριφέρ και μετά στον ήλιο. Πλέον δουλεύει αλλά....καταναλώνει πολύ γρήγορα την μπαταρία, ανοίγει με το κουμπάκι play ,στο on-off δουλεύει μόνο το off, από το play -> photo πάει πατώντας μόνο το κουμπί που βγάζεις φωτό και κάτι αλλά ψιλοχαζα, που τα ερμηνεύω σαν να έχει πειράχτει το software Alla oxi to hardware! Πώς είναι δυνατόν αυτό; Μπορώ να την πάω κάπου να την συνεφερω; Είναι η canon PowerShot s12070ae8464c103d3e9f77913628457dbc8.jpg

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γρηγόρη αν δεν βρεις λύση μπορεις τουλάχιστον να την χρησιμοποιήσεις για να κάνεις αφηρημένη τέχνη... :P

 

Κοίταξα λίγο το μοντέλο στον γουγλη και η τιμή της γύρω στα 350 ευρώ!.... από τις πιο ακριβές compact. Νομίζω οτι λογω Canon θα έχεις καλό σερβις και θα υπάρχουν και ανταλακτικά. Θα ρωτούσα ποιο ειναι το κόστος και ανάλογα θα έπρατα. Δεδομένου οτι η αρχική τιμή είναι απο τις υψηλές της αγοράς , μέχρι 200 ευρώ μπορεί και να τα έδινα. Για παραπάνω θα σκεφτόμουν να πάρω κάτι άλλο, καινουριο....


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή είμαι άσχετος, υπάρχουν μαγαζιά που κάνουν εξουσιοδοτημένο σέρβις σε φωτογραφικές; googlara και βρήκα https://www.google.gr/amp/s/www.pttl.gr/canon-and-olympus-service-in-greece-00151/amp/ πρέπει να την στείλω Αθήνα;

 

ΥΓ 200€ την πήρα από χέρι, ούτε 20€ θα ήθελα να δώσω :-) φωτο με πολλές υποχώρησεις ως προς την ευκολία χρήσης,, ακόμη βγάζω ποιοτικές όπως πριν. κανένα κουμπακι για format δεν έχουν :-) εσείς εδώ με diy δεν ασχολείστε; Μόνο όμορφες φωτογραφίες μαθενετε να βγάζετε; :-)))

Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι πολύ ευαίσθητες οι μηχανές για να βάλει κανείς χέρι - και τώρα που το αναφέρεις ίσως είναι το μοναδικό που δεν θα πείραζα ποτέ εγώ μόνος μου. Εχω ανοίξει πολλά πράγματα να ψαχουλέψω , αλλα την φωτογραφική ποτε! Την έχω πολύ προσεκτικά πακεταρισμένη σε φωτογραφικό bakcpack ποτέ χύμα και η χρηση της γενικώς εκεί έξω γίνεται με προβλεπόμενο τρόπο. Ο λόγος ειναι έστω μια μικρή απόκληση να έχεις στις ρυθμήσεις έκθεσης απο κακό σερβις τότε οι φωτογραφίες έιναι άκυρες τελείως.

Edited by Χρήστος Μ.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν ονειρο...

30052017_1915976841810468_71515769076843

 

Πάρα πολύ καλή! Τα χρώματα πισω στο backround δουλεύουν τόσο καλα! και το θέμα βεβαια μπροστά στο πρώτο πλάνο ! Πολύ καλή!

  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή είμαι άσχετος, υπάρχουν μαγαζιά που κάνουν εξουσιοδοτημένο σέρβις σε φωτογραφικές; googlara και βρήκα https://www.google.gr/amp/s/www.pttl.gr/canon-and-olympus-service-in-greece-00151/amp/ πρέπει να την στείλω Αθήνα;

 

ΥΓ 200€ την πήρα από χέρι, ούτε 20€ θα ήθελα να δώσω :-) φωτο με πολλές υποχώρησεις ως προς την ευκολία χρήσης,, ακόμη βγάζω ποιοτικές όπως πριν. κανένα κουμπακι για format δεν έχουν :-) εσείς εδώ με diy δεν ασχολείστε; Μόνο όμορφες φωτογραφίες μαθενετε να βγάζετε; :-)))

Το ποιο πιθανό να έχει υγρασία ακόμα κάποιο κύκλωμα.Αν επιμένεις για άνοιγμα:

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ποιο πιθανό να έχει υγρασία ακόμα κάποιο κύκλωμα.Αν επιμένεις για άνοιγμα: https://www.youtube.com/watch?v=vgwpXwMeQYI

Λες αν την κλείσω σε σακούλα αεριστεγως με αυτά που τραβάνε υγρασία από τις ντουλάπες, να κάνω καλύτερη δουλειά από το καλοριφέρ και ήλιο; Να κάνω αυτά στο βίντεο χλωμό, σε ευχαριστώ πολύ πάντως

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω οτι λογω Canon θα έχεις καλό σερβις...

 

Χαχα

 

Χαχαχαχαχα

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!!!

 

(πικραμένη ιστορία με διάφορες Premium compact Canon)

 

 

Anyways, μια και πιάσανε οι ζέστες εγώ λέω να βάλω μια δικιά μου από ένα πρωινό του περσινού χειμώνα. Αδιάφορο πλάνο, αλλά μου αρέσει το φως:

 

40643842285_9d66b59014_k.jpg

Winter light by Chris Lappas, on Flickr

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε Χρήστο δώσε λεπτομέρειες, τι έπαθες, που την έστειλε ς , τι δε σου φτιάξανε, τι σου στείλανε πίσω, γιατί γελάς :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το επίσημο service στις Canon το είχε (ίσως έχει ακόμα) η Intersys.

Έχασε εδώ και καιρό την αντιπροσωπεία στις φωτογραφικές

και της είχε μείνει το service στις καλές σειρές των φωτογραφικών.

Μέχρι και πέρσι σίγουρα, αφού είχα στείλει και την δικιά μου G1XmkII.

Οι τεχνικοί της σίγουρα εχούν τεχνογνωσία.

Από το 2004, με την τότε S80 μου, όποτε χρειάστηκαν μου την έφτιαχναν.

Ακριβή όμως. Και ανταλλακτικά και η χρέωση των εργατικών.

Και υπάρχει μια τάση του όσο καλύπτεσε από εγγύηση να σου ρίχνουν υπαιτιότητα.

Κλασική αντιπροσωπεία δλδ...

 

Ωραίο μηχανάκι η 120.

Γρηγόρη μη τη ξεγράφεις.

 

Υ.Γ.: Πάντως το κατσαβίδιασμα είναι γλυκό

και είναι ένας ένδοξος τρόπος να πεθάνει στα χέρια σου μια φωτογραφική.

Στο λέει ένας που κατάφερε να αλλάξει μέχρι και φακό σε compact...

και έκαψε και τη πλακέτα σε άλλο κατσαβίδιασμα

-ξέχασα να αφαιρέσω τη μπαταρία ο μλκας...-.

 


 

Σχετικά πρόσφατα έχει postάρει αυτό το σχετικό ο Χρήστος.

Edited by ALCATRAZ
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γρηγορη, ειναι δυσκολο εμεις οι αμαχοι να πουμε τι ακριβως συνεβη. Με €20 ουτε το δεμα δεν ανοιγουν...

 

Συνηθη θεματα:

 

α) Το νερο παρεσυρε καποιες βρωμες, σκουπιδια τα οποια κολλησανε στις επαφες του κουμπιου του κλειστρου. Πολυ συνηθες φαινομενο.

 

Λυση: Πας στο φαρμακειο να παρεις καθαρο αλκοολ, εξηγησε του γιατι το θελεις, γιατι νομιζω οτι δεν το πουλανε επειδη το ζητησες. Χυσε λιγο αλκοολ πανω και γυρω απο το κουμπι, με αρκετες επαναληψεις. Το αλκοολ στεγνωνει χωρις να αφησει καταλοιπα και διαλυει πολλες απο τις βρωμιες και τις φερνει μακρια απο τις επαφες.

Καποιοι χρησιμοποιουν καθαριστικο επαφων (σπραιϋ) με λιγοτερη επιτυχια (το εχω κανει, δουλευει για λιγο (πχ μια βδομαδα) αλλα φαινεται οτι δεν απομακρυνει τις βρωμιες οι οποιες σιγα-σιγα επικαθονται ξανα.

 

β) Οταν το κουμπακι εκανε τα δικα του, μπορει να κουτουπωσε το λογισμικο.

 

Λυση: Συνηθως μπορεις να ανεβασεις λογισμικο απο το site της Canon και με μια διαδικασια, να κανεις re-flash το λογισμικο.

 

γ) Το νερο εχει διαβρωσει στοιχεια της πλακετας της φωτογρφικης.

 

Λυση: Τελεται Μπουκουρας

 

ΥΓ: Ορθως ανεφερες, αν μπει νερο στη μηχανη και δεν ειναι θαλασσιο, αφου αδειασεις οσο νερο μπορεις, την κλεινεις οσο πιο συντομα γινεται σε μια πλαστικη σακουλα μαζι με αφυγραντικο. Αν δεν εχεις/βρισκεις αφυγραντικο, βαλε μισο κιλο ρυζι. Εχει αφυγραντικες ιδιοτητες.

 

ΥΓ2: Διαβαζοντας το ποστ του Αλκα, παντα η πρωτη προτεραιοτητα ειναι να βγαλουμε την μπαταρια ΧΩΡΙΣ να δοκιμασουμε αν τραβαει φωτογραφιες.

Edited by MakisM
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευτυχώς που πείρα Nikon δηλαδή....

 

 

(αμα πέσουν και δω χαχαχουχα καήκαμε... αλλα την μηχανή την έχω σαν μωρό , τι σαν μωρό...χειρότερα , μανιακός λεμε με την προστασία της...)


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο μεταξύ .... ...

...εντάξει , υπάρχουν πολλά εργαλεία για πολλές χρήσεις και μέχρι να ξεκινήσει (σε 2 βδομάδες ) η περίοδο δουλείας το ρίχνω στην δημιουργηκότητα να σωθώ.

 

post-193-0-87659400-1524063933_thumb.jpg

 

  • Like 3

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είχα άσχημες εμπειρίες με δυο compact της Canon και την τότε αντιπροσωπεία της Intersys. Η μια είχε ελαττωματικό αισθητήρα από την πρώτη μέρα και τους πήρε ένα μήνα να τον φτιάξουν και να μου την παραδώσουν (δεν την είχα σε διακοπές στην Κερκυρα), ενώ η άλλη είχε χαλάσει 2 φορές και δεν τραβούσε μέσα τον φακό. Την πρώτη φορά την έφτιαξαν με τρελή καθυστέρηση, ενώ την δεύτερη μου είπαν ότι δεν αξίζει να την φτιάξουμε.

 

Εντάξει, την τριτη την έπνιξα εγώ σε SIV που κατέληξε στο νερό, αλλά εκεί έφταιγα εγώ.

  • Like 3

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

 

Εντάξει, την τριτη την έπνιξα εγώ σε SIV που κατέληξε στο νερό, αλλά εκεί έφταιγα εγώ.

Τοτε επρεπε να βαλουμε κι εσενα και το μπουρμπουληθρομετρο του παραπεντε και την καμερα σε ενα σακουλι ρυζι.... να στεγνωσετε!... :shysterical::shysterical::shysterical:

 

ΧρηστοΜ, δεν φανταζομαι να εχει καλυτερο σερβις η Νικον. Εδω τουλαχιστον εχει χειροτερη φημη απο την Κανον...

 

Ευτυχως που ειναι (συνηθως) αξιοπιστα μηχανηματα. Αν ξεπερασουν το σταδιο των παιδικων ασθενειων (καμμια 1000αδα κλικ)...

Edited by MakisM
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την πρώτη χρονιά είχα βγάλει αρχείο 20.000 φωτογραφιών - λογικό γιατί αφενός ήταν η αρχή, αφετέρου εγώ ειδικά ξεκίνησα σαν χείμαρος να τραβάω και να καλύπτω θέματα.

 

Η δεύτερη "σαιζόν" κατοχής είναι πιο ΄ήπιας χρήσης. Από την μία γιατι έχω εξαντλήσει σε μεγάλο βαθμό την περιοχή μου , από την άλλη το φετεινό χειμώνα έκανα πιο στοχευμένες λήψεις ανάλογα το θέμα που καλύπταμε στην σχολή. Τώρα κάνω ανελέητο processing πάνω στο αρχείο μου (κοντά στις 30.000 φωτογραφίες) για να καλύψω ανάγκες στο επεξεργαστηκο κομμάτι.

 

....αν συνέχιζα με τους ίδιους ρυθμους να τραβάω - δεν είναι δυσκολο για μένα εφόσον αρχήζω να ταξιδεύω.... - θα την είχα κλατάρει την μηχανή. Βέβαια σε κάποιες φωτογραγήσεις που στο μέλλον με το καλό θα αναλάβω θα νοικάζω εξοπλισμό επομένως μάλλον θα την σκαπουλάρει το έρμο σώμα μου.

 

Αλλα απο την αρχή την έχω στα ώπα ωπα την μηχανή, μέχρι και σακουλάκια απορόφησης υγρασίας έχω μέσα στις θηκες του backpack....


People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γρηγορη, εδω μαλλον βρισκεις το Software (Operating System): Digital Camera Software 2.3

 

https://www.usa.canon.com/internet/portal/us/home/support/details/cameras/point-and-shoot/advanced-cameras/powershot-s120?subtab=downloads-software

 

Υπαρχει για Windows XP μεχρι Windows 7. Αν χρησιμοποιεις Mac, μονο για Snow Leopard με Mountain Lion... αλλιως εχασες...

 

Νομιζω οτι μπορεις να το φορτωσεις χρησιμοποιωντας το Digital Photo Professional 4.8.20 for Windows η κατι αναλογο συμβατο με το λογισμικο σου, αλλιως ψαξε πως στο Διαδικτυο

 

 

YΓ: Ψαχνοντας ειδα οτι αυτο το Camera Software μαλλον θα φορτωσει το Digital Photo Professional, οποτε πιθανοτατα ειναι αχρηστο. Στο tab για το firmware δεν εχει τιποτα...

Edited by MakisM
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια και αυτή την εποχή δεν πολυτραβάω, ας δω διαφορετικά κάποια από τα υφιστάμενα πλάνα μου:

 

39769990510_42904b6a3b_z.jpg

P1200999 by Chris Lappas, on Flickr

 

Panorama ειναι? Αριστερα δεν εκανε enblend τον ουρανο σωστα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια και αυτή την εποχή δεν πολυτραβάω, ας δω διαφορετικά κάποια από τα υφιστάμενα πλάνα μου:

 

39769990510_42904b6a3b_z.jpg

P1200999 by Chris Lappas, on Flickr

εμενα μ αρεσει αυτο που βλεπω σε σχεση με το πραγματικο..

  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ουσιαστικα 24 μμ σε full frame. Ακομα και το αρχικο εχει διαφορα στο ποσο σκουρος ειναι ο ουρανος across the photo. Ειχες polarizer?

 

Εμενα ο 24ρης δεν εχει ποτε κανει κατι τετοιο.

 

Χμ... εχω δει τετοια συμπεριφορα στον 8-16... αρα ουσιαστικα μπορει να ειναι 24 μμ σαν crop αλλα εχει τα κουσουρια ενος 12 μμ

 

Δες αυτη

 

post-614-0-91435300-1524423897_thumb.jpg

 

post-614-0-53446400-1524423917_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί να φορούσα το πολωτικό, πραγματικά δεν θυμάμαι. Πάντως μετά το Παρίσι, το έχω βάλει σε αχρηστία, δεν μου άρεσαν καθόλου τα χρώματα που έδινε, αλλά κάτι παίζει και με το sharpness των πλάνων.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

O δικος μου Sigma 8-16 εχει ενα βολβοειδες στοιχειο μπροστα, και τα φιλτρα που μπορει να παρει (Lee) μαζι με την βαση κοστιζουν πιο πολυ απο το φακο!...

 

Πρεπει να προσεχεις με του Ultra Wide Angle να εχεις τον ηλιο απο πισω σου, αλλιως βλεπεις μεγαλες διαφορες στο χρωμα του ουρανου.

 

Στη Ν. Ζηλανδια εβγαλα καταπληκτικες φωτογραφιες με τον CPL γιατι τονιζει το κοντραστ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το καλοκαίρι σαν να βγιάζεται φέτος να έρθει ~ Σε μια πρώτη επίσκεψη του μέρους που θα είμαι αυτήν την καλοκαιρινή περίοδο. Γυρίζω από 'κει που ξεκίνησα πριν 7 χρόινια όταν πρωτοήλθα Θεσσαλονίκη. Εδώ βλέπουμε τον Τορωναίο Κόλπο , και μάλλον αυτή η μεριά θα ειναι το φετινό μου dojo εκτός ωραρίου. Οπότε μιλάμε για πριν της 7.30 το πρωι και μετά τις 8 το βράδυ...
Πολλές φωτογραφίες αναμένονται!...

 

 

27821950658_4152cf034e_k.jpgToroneos gulf by Christos Matthaiopoulos, on Flickr

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 4

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • This Group of Skiers is the Most Likely to Have a Fatal Accident, According to Experts The data doesn’t lie: Middle-aged men are most likely to misjudge their abilities and get in over their heads.   https://www.skimag.com/performance/skier-fatalies-demographics-nsaa/?utm_medium=organic-social&utm_source=skimagazine-instagram
    • Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, ότι μέχρι και την Παρασκευή 17 Μαϊου όποιος θέλει μπορεί να δηλώσει την υποψηφιότητά του στο mail snowclub@snowclub.gr για τη συμμετοχή του στο Διοικητικό Συμβούλιου του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας στις επερχόμενες εκλογές.
    • αν συμφέρει οικονομικά γιατί όχι. Εναλλακτικά δες k για Stubaital που βολεύει πιο πολύ καθώς έρχεσαι από Ιταλία   αλλιώς μπορείτε να πάτε προς dolomites αλλα όχι στα πιο γνωστά (Val Gardena κλπ) φθηνά μπορείς να βρείς γύρω από το Kronplatz, στο Ahrntal k προς Alpe Lusia ίσως 
    • το είχα κάνει k εγώ τον Νοέμβριο του 2009 μου φαίνεται με αμάξι δεν είναι πρόβλημα τότε... δες τα 3 μεγάλα XK + το Zillertal300 με τον παγετώνα, διαλέξτε ποιο σας αρέσει πιο πολύ k μετά ψάξε διαμονή όπου βολεύει να ξέρεις πάντως ότι Kaltenbach k Mayrhofen έχουν τον πιο πολύ κόσμο  
    • Αλέξη ,εννοείς να στραφούμε προς Ischgl?
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. bobos...
      bobos...
      (37 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,324
    • Total Posts
      460,891
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,770
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Thomashiemo
    Joined
×
×
  • Create New...