Jump to content
vro

Τροχαία Ατυχήματα

Recommended Posts

Ο καθένας γράφει ότι του κατέβει. Στο μεταξύ αν δεν υπήρχε το βίντεο...... Μάλλον πρέπει να γίνουμε σαν τη Ρωσία υποχρεωτικά κάμερουλες σε όλα τα αυτοκίνητα για να βάλουμε και λίγο μυαλό. Ασε που όλοι οσοι γράφουμε εδώ μέσα κανένας μας δεν τρέχει με πάνω απο 120 και κανένας δεν έχει κάνει μαλακίες εκτός απο εμάς. Είναι αυτό που λέει εγώ δεν έχω κάνει τίποτα τα κάνουν όλα οι άλλοι.

ενισταμαι κυριε δικαστα

Σε προηγουμενο ποστ μου αναφερω οτι εχω κανει αρκετες μ@λ@κιες (ενοωντας) ταχυτητα και οχι οτιδηποτε αλλο.

Δεν εχω οδηγησει μεθυσμενος ουτε κοκκινα φαναρια σφαζω

  • Like 1

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι ένα επίκαιρο video, με ψύχραιμο οδηγό και αίσιο τέλος.

 

Φίλε Αχιλλέα αυτό που πρέπει να μας μείνει από το συγκεκριμένο νήμα, το οποίο όπως είναι φυσιολογικό κάποια στιγμή θα πέσει στη λήθη του χρόνου και μπορεί μετά από χρόνια τυχαία κάποιος άλλος συμπολίτης μας να το διαβάσει, είναι όχι πως ένας ψύχραιμος και χεράς οδηγός κατάφερε και μάζεψε το αμάξι του με 300αρες σε δημοσιά αλλά ότι οι δημόσιοι δρόμοι ανήκουν σε όλους τους Έλληνες φορολογούμενους πολίτες και πρέπει να σεβόμαστε τον ΚΟΚ με τα όποια παράξενα σημεία του.

 

Όποιος αισθάνεται εκκολαπτόμενος Σούμι να πάει στην Πράσινη κόλαση ή αν του πέφτει μακριά στας Σέρρας ή Μέγαρα ή Ριτσώνα να δείξει και να επιβραβευθεί μάλιστα για την οδηγική του δεινότητα. Όλοι οι υπόλοιποι δρόμοι είναι δημόσιοι και μαγκιές δεν επιτρέπονται. Όποιος είναι μάγκας να πάει στον αξιοπρεπέστατο αυτό κύριο που έχασε την οικογένεια του από την Porsche και να τον ρωτήσει: "Κύριε τάδε θέλω να βγω στην ΕΟ Αθηνών Λαμίας να τελικιάσω το αμάξι μου. Τι λέτε μπορώ να το κάνω;" Αν του πει ναι τότε να βγεί να τελικιάσει.

 

Ελπίζω όσοι κάνουν του κεφαλιού τους ότι δεν θέλουν να καταλάβουν και όχι ότι δεν καταλαβαίνουν λόγω νοητικής υστέρησης (Αχιλλέα για να μην παρεξηγηθώ δεν αναφέρομαι σε σένα σε καμία περίπτωση). Αυτοί που δεν θέλουν να καταλάβουν ίσως κάποια στιγμή να καταλάβουν. Οι υπόλοιποι είναι κινητές βόμβες και ελπίζω να μην έχουμε πολλούς στην Ελλάδα (ή έχουμε ;)) γιατί αλλιώς δεν βγαίνουμε από τα μνημόνια ούτε το 5000 μ.Χ.

Edited by Ελα Αλεκο

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάνουμε ανάλυση στα λάστιχα , ενώ μπορεί να είχε πατήσει και τα 300σια.....

 

 

Ντάξει, πάμε για 15ο μνημόνιο....

Δηλαδή Χρήστο το γεγονός ότι τα ελαστικά της Porsche ήταν 10ετίας δεν θα το σχολιάσεις καθόλου. Σίγουρα το σημαντικότερο από όλα είναι η υπερβολική ταχύτητα αλλά σαφώς και θα σταθούμε στην παλαιότητα των ελαστικών. Άλλωστε είναι παγκοίνως γνωστό ότι όσο καλό και συντηρημένο αμάξι αν έχεις το μόνο πράγμα που σε φέρνει σε επαφή με το δρόμο, με ότι συνεπάγεται αυτό σε φρενάρισμα, ελιγμό, βροχή, χιόνι, άσφαλτο καλοκαιρινή με υψηλές θερμοκρασίες κτλ, είναι μια 4αδα ελαστικά και τίποτε άλλο.

  • Like 1

Μηδέν άγαν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω παρακολουθήσει όλο το μιντιακό πανυγήρι για το θέμα, μόνο απο ιντερνετ οτι ενημέρωση έχω... Δεν μπορούμε να ψαχνουμε να βρουμε τι φταίει όταν ένας άνθρωπος τρέχει με το αμάξι του κοντά στα 300 χιλιόμετρα....

 

Επισης λέγονται και πολλά , φερειπειν έκανε κοντρα με εναν άλλο με ένα αουντι ρ8? Αυτός γιατι δεν έχει εντοπισθεί ακόμα και γιατι δεν ειναι φυλακη;

  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή Χρήστο το γεγονός ότι τα ελαστικά της Porsche ήταν 10ετίας δεν θα το σχολιάσεις καθόλου. Σίγουρα το σημαντικότερο από όλα είναι η υπερβολική ταχύτητα αλλά σαφώς και θα σταθούμε στην παλαιότητα των ελαστικών. Άλλωστε είναι παγκοίνως γνωστό ότι όσο καλό και συντηρημένο αμάξι αν έχεις το μόνο πράγμα που σε φέρνει σε επαφή με το δρόμο, με ότι συνεπάγεται αυτό σε φρενάρισμα, ελιγμό, βροχή, χιόνι, άσφαλτο καλοκαιρινή με υψηλές θερμοκρασίες κτλ, είναι μια 4αδα ελαστικά και τίποτε άλλο.

 

Σαφώς δεν έχουμε όλες τις πληροφορίες. Σύμφωνα με όσα διάβασα, είχε χειμωνιάτικα ελαστικά 10ετίας, με δείκτη ταχύτητας για 240 χιλ.

 

Τα αμιγώς χειμωνιάτικα ελαστικά (όχι all weather, κλπ), όταν χρησιμοποιούνται σχολαστικά (πολύ προσεκτική οδήγηση σε θερμοκρασίες άνω των +10 βαθμών, όχι χρήση σε θερμοκρασίες άνω των +20 βαθμών, όχι οριακές ταχύτητες, καλή συνήθης χρήση πχ όχι χτυπήματα σε κράσπεδα, λακούβες, κλπ), όταν αλλάζονται και φυλάσσονται σωστά, η 10ετία δεν θα έπαιζε και πολύ ρόλο, διότι τα χειμερινά ελαστικά έχουν άλλη γόμα και φθείρονται στον χρόνο πολύ λιγότερο σε σχέση με τα καλοκαιρινά. Άρα υπό τις παραπάνω προϋποθέσεις την 10ετία δεν θα την είχα ως πρώτη αιτία ούτε και θα την έκανα σημαία ως αίτιο. Παρά την αμφιβολία στην συντήρηση.

 

Το δεδομένο της παρατεταμένης οδήγησης, σε ταχύτητες άνω της επιτρεπόμενης για τα ελαστικά (σύμφωνα με μαρτυρίες άλλων οδηγών που προσπεράστηκαν), σε θερμοκρασία περιβάλλοντος περίπου +20 βαθμών, δηλαδή σε θερμοκρασία ακατάλληλη για χειμερινά ελαστικά, είναι αρκετό από μόνο του για να οδηγήσει το ελαστικό σε αστοχία. Φυσικά μπορεί να έδρασαν και άλλοι παράγοντες, που να περιόρισαν τις ασφάλειες στις προδιαγραφές σωστής λειτουργίας.

 

Όπως και να έχει το πράγμα, αν και το παραπάνω δίνει μία ορθολογική ερμηνεία του τι συνέβη, δεν αποτελεί δικαιολογία. Ακόμα και αν είχαμε μία απρόσμενη αστοχία, η προκλητική συνολική κίνηση του οχήματος που αδιαφορεί για τις συνθήκες που επικρατούν, δίνει την εντύπωση για μία αυτοκτονική διαδρομή, για οδηγό και συνοδηγό που δεν είναι σε θέση να κατανοήσουν το τι κάνουν, εντελώς ακατάλληλους. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα μπορούσε κάποιος να τους ευχηθεί κάποιο κακό, όχι μόνο για σωματική βλάβη, αλλά ούτε καν για υλική ζημιά. Έπαιξαν με την ζωή τους και με την ζωή των άλλων και δεν είχαν δικαίωμα ούτε για το ένα, ούτε και για το άλλο. Και εδώ έρχεται ο ανύπαρκτος κατασταλτικός κρατικός μηχανισμός, στους οποίους θα έπρεπε να είχε απαγορευτεί η οδήγηση ως ανίκανοι. Βέβαια, αν ήξεραν ότι ΘΑ τους έπιαναν στα ΣΙΓΟΥΡΑ, με βαρύτατες συνέπειες, ίσως να μην έκαναν αυτά που είδαμε και αυτά που βλέπουμε σε καθημερινή βάση όταν οδηγούμε.

 

Ίσως όταν κάποιοι είχαν ανάλογη οδική συμπεριφορά (στην αντίστοιχη κλίμακα) να ήταν υποψήφιοι εγκληματίες από άγνοια, "εξ'αμελείας", τώρα όμως δεν θα έχουν ούτε αυτό το ελαφρυντικό.

  • Like 5

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω παρακολουθήσει όλο το μιντιακό πανυγήρι για το θέμα, μόνο απο ιντερνετ οτι ενημέρωση έχω... Δεν μπορούμε να ψαχνουμε να βρουμε τι φταίει όταν ένας άνθρωπος τρέχει με το αμάξι του κοντά στα 300 χιλιόμετρα....

 

 

 

και εγω αυτό πιστευω

 

 

είναι σαν να βγαινεις εκτος πιστας, με βαθμο επικυνδυνοτητας για χιονοστιβαδα στο 5

ειτε εχεις φαρδια πεδιλα ειτε όχι, ειτε αεροσακο στο σακιδιο ειτε όχι, δεν εχει τοση μεγαλη σημασια...

ΠΑΣ ΓΥΡΕΥΟΝΤΑΣ..

το παραμικρο λαθος θα σε στειλει καπου 3-4 μ. μες το χιονι


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Σαφώς δεν έχουμε όλες τις πληροφορίες. Σύμφωνα με όσα διάβασα, είχε χειμωνιάτικα ελαστικά 10ετίας, με δείκτη ταχύτητας για 240 χιλ.

 

Τα αμιγώς χειμωνιάτικα ελαστικά (όχι all weather, κλπ), όταν χρησιμοποιούνται σχολαστικά (πολύ προσεκτική οδήγηση σε θερμοκρασίες άνω των +10 βαθμών, όχι χρήση σε θερμοκρασίες άνω των +20 βαθμών, όχι οριακές ταχύτητες, καλή συνήθης χρήση πχ όχι χτυπήματα σε κράσπεδα, λακούβες, κλπ), όταν αλλάζονται και φυλάσσονται σωστά, η 10ετία δεν θα έπαιζε και πολύ ρόλο, διότι τα χειμερινά ελαστικά έχουν άλλη γόμα και φθείρονται στον χρόνο πολύ λιγότερο σε σχέση με τα καλοκαιρινά. Άρα υπό τις παραπάνω προϋποθέσεις την 10ετία δεν θα την είχα ως πρώτη αιτία ούτε και θα την έκανα σημαία ως αίτιο. Παρά την αμφιβολία στην συντήρηση.

 

Το δεδομένο της παρατεταμένης οδήγησης, σε ταχύτητες άνω της επιτρεπόμενης για τα ελαστικά (σύμφωνα με μαρτυρίες άλλων οδηγών που προσπεράστηκαν), σε θερμοκρασία περιβάλλοντος περίπου +20 βαθμών, δηλαδή σε θερμοκρασία ακατάλληλη για χειμερινά ελαστικά, είναι αρκετό από μόνο του για να οδηγήσει το ελαστικό σε αστοχία. Φυσικά μπορεί να έδρασαν και άλλοι παράγοντες, που να περιόρισαν τις ασφάλειες στις προδιαγραφές σωστής λειτουργίας.

 

Όπως και να έχει το πράγμα, αν και το παραπάνω δίνει μία ορθολογική ερμηνεία του τι συνέβη, δεν αποτελεί δικαιολογία. Ακόμα και αν είχαμε μία απρόσμενη αστοχία, η προκλητική συνολική κίνηση του οχήματος που αδιαφορεί για τις συνθήκες που επικρατούν, δίνει την εντύπωση για μία αυτοκτονική διαδρομή, για οδηγό και συνοδηγό που δεν είναι σε θέση να κατανοήσουν το τι κάνουν, εντελώς ακατάλληλους. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα μπορούσε κάποιος να τους ευχηθεί κάποιο κακό, όχι μόνο για σωματική βλάβη, αλλά ούτε καν για υλική ζημιά. Έπαιξαν με την ζωή τους και με την ζωή των άλλων και δεν είχαν δικαίωμα ούτε για το ένα, ούτε και για το άλλο. Και εδώ έρχεται ο ανύπαρκτος κατασταλτικός κρατικός μηχανισμός, στους οποίους θα έπρεπε να είχε απαγορευτεί η οδήγηση ως ανίκανοι. Βέβαια, αν ήξεραν ότι ΘΑ τους έπιαναν στα ΣΙΓΟΥΡΑ, με βαρύτατες συνέπειες, ίσως να μην έκαναν αυτά που είδαμε και αυτά που βλέπουμε σε καθημερινή βάση όταν οδηγούμε.

 

Ίσως όταν κάποιοι είχαν ανάλογη οδική συμπεριφορά (στην αντίστοιχη κλίμακα) να ήταν υποψήφιοι εγκληματίες από άγνοια, "εξ'αμελείας", τώρα όμως δεν θα έχουν ούτε αυτό το ελαφρυντικό.

 

 

εδώ εισερχεται η εννοια του κακομαθημενου πλουσιόπαιδου

ακομα κ αν ηξερε ότι μπορει να τον πιασουν κ να του αφαιρεσουν το διπλωμα, το πιο πιθανο εινια να σκεφτοταν "σιγα ρε μ...α, κ αν με γραψουν ο μπαμπας μου ξερει τον Δντη Τροχαιας...θα τα σβησουν όλα....γιατι με περασες"

και να πατουσε ακομα πιο πολύ το γκαζι


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

εδώ εισερχεται η εννοια του κακομαθημενου πλουσιόπαιδου

ακομα κ αν ηξερε ότι μπορει να τον πιασουν κ να του αφαιρεσουν το διπλωμα, το πιο πιθανο εινια να σκεφτοταν "σιγα ρε μ...α, κ αν με γραψουν ο μπαμπας μου ξερει τον Δντη Τροχαιας...θα τα σβησουν όλα....γιατι με περασες"

και να πατουσε ακομα πιο πολύ το γκαζι

 

Μην το ξεφτιλίσουμε. Γιατί εδώ μπαίνει και ο κακομαθημένος μπατζανάκης, ο κακομαθημένος "ρομά", ο κακομαθημένος κολλητός ....... . Σε κάποιο μέρος που ξέρω, άλλαξε ο αστυνομικός Δ/της και ήρθε κάποιος τυπικός, που εφάρμοζε τον νόμο. Σε έναν μήνα, πήρε ξανά μετάθεση..... Λοιπόν όλοι κακομαθημένοι είναι. Αν περιοριστούμε σε αυτό που είπες, χάνουμε την ουσία (αν όχι και πολλά άλλα).

  • Like 2

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρε παιδιά αλήθεια τώρα συζητάμε για τα λάστιχα ενώ ξέρουμε ότι πήγαινε με πάνω από 250χλμ; Δηλαδή αν ήταν καινούρια χθεσινά να πήγαινε με 250 ενώ τώρα όχι; Αν πεταχτεί κάτι; αν σκάσει λάστιχο από κατασκευαστικό λάθος; Αν, αν, αν... Γι'αυτούς τους λόγους πας πολιτισμένα, για να έχεις περιθώριο αντίδρασης και πιθανότητες να κοντρολάρεις την κατάσταση. Αν πας με 120 έχεις ελπίδες, αν πας με 300 λυπάμαι αλλά είσαι καταδικασμένος...

Edited by fANis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι σουρεαλιστικό, να ψάχνεις να βρεις τι ελαστικά φορουσε , ποια χρονολογία αγοραστηκαν , όταν μιλάμε για ενα αυτοκινητιστικό όπου οι οδηγοί που κοντραριστηκαν πατουσαν το γκάζι στα >250 χιλ,....

 

Πέρα από όλα αυτά οφείλω ομως να πω κάτι. Είδα συνεντευξη του πατέρα σε βιντεο την οποία δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι ειναι αληθινή και έψαχνα απο κάτω στα σχόλια μήπως ειναι κάποια κακογουστη φάρσα. Ο άνθρωπος είτε έχει ψυχολογία απο ατσάλη , ή απλά το σοκ επεδρασε επάνω του ανορθόδοξα. Βρείτε την και δείτε και σεις..

Edited by Χρήστος Μ.

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι σουρεαλιστικό, να ψάχνεις να βρεις τι ελαστικά φορουσε , ποια χρονολογία αγοραστηκαν , όταν μιλάμε για ενα αυτοκινητιστικό όπου οι οδηγοί που κοντραριστηκαν πατουσαν το γκάζι στα >250 χιλ,....

 

Πέρα από όλα αυτά οφείλω ομως να πω κάτι. Είδα συνεντευξη του πατέρα σε βιντεο την οποία δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι ειναι αληθινή και έψαχνα απο κάτω στα σχόλια μήπως ειναι κάποια κακογουστη φάρσα. Ο άνθρωπος είτε έχει ψυχολογία απο ατσάλη , ή απλά το σοκ επεδρασε επάνω του ανορθόδοξα. Βρείτε την και δείτε και σεις..

Μπορεί και να μην έκαναν κόντρα, ας μην κάνουμε υποθέσεις που μπορεί να μην ισχύουν. Πολλά μπορεί να έγιναν, το θέμα είναι ότι χάθηκαν από χαζομάρα 4 νέες ψυχές. Όσον αφορά την συνέντευξη του πατέρα την είδα κι εγώ και πραγματικά η μόνη εξήγηση που έδωσα ήταν ότι του έδωσαν χάπια...

Ο άνθρωπος πιστεύω δεν έχει καταλάβει τι έχει συμβεί. Δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να ξεπεραστεί κάτι τέτοιο. ΕΥΧΟΜΑΙ να μη συμβεί σε κανέναν άλλον...

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί και να μην έκαναν κόντρα, ας μην κάνουμε υποθέσεις που μπορεί να μην ισχύουν. Πολλά μπορεί να έγιναν, το θέμα είναι ότι χάθηκαν από χαζομάρα 4 νέες ψυχές. Όσον αφορά την συνέντευξη του πατέρα την είδα κι εγώ και πραγματικά η μόνη εξήγηση που έδωσα ήταν ότι του έδωσαν χάπια...

Ο άνθρωπος πιστεύω δεν έχει καταλάβει τι έχει συμβεί. Δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορεί να ξεπεραστεί κάτι τέτοιο. ΕΥΧΟΜΑΙ να μη συμβεί σε κανέναν άλλον...

 

Ειλικρινά και εμένα μου έκανε εντύπωση η ψυχραιμία του πατέρα. Αλλά εδώ που τα λέμε δεν ξέρεις πως γυρνάει το μυαλό του ανθρώπου σε τέτοιες φρικτές στιγμές. Ο άνθρωπος αυτός που έχασε τα πάντα μέσα σε ένα κλάσμα του δευτερολέπτου αντιδρά με ψυχραιμία, τώρα την έχει από μόνος του ή την απέκτησε υπό την επήρεια φαρμάκων κανείς δεν ξέρει.

 

Οσον αφορά το ατύχημα, αυτό ήταν πρωτοφανές ακόμη και για τα παγκόσμια δεδομένα. Βρε επαγγελματίες οδηγούς να βάλεις σε πλήρες ελεγχόμενο χώρο και να τους πείς ότι πρέπει να περάσουν με το πλάι με 250+ από την είσοδο ενός πάρκινγκ θα σου πούνε ότι είσαι τρελός.

 

Το παιδί σίγουρα έτρεχε, και έτρεχε πολύ. Και εγώ θα έτρεχα εάν στα 24 μου καβαλούσα μία GT2 σε μία σχεδόν άδεια εθνική που πλέον σε κάποια κομμάτια, όπως εκεί που έγινε το ατύχημα, είναι εφάμιλλη των ευρωπαϊκών δρόμων.

Με ένα τέτοιο αυτοκίνητο στα 200 νομίζεις ότι είσαι σταματημένος. Λίγο να χαιδέψεις το γκάζι και έχεις φτάσει 250+ για πλάκα. Δεν μπορείς να πάς σιγά με ένα τέτοιο αυτοκίνητο σε μία άδεια εθνική με πολύ καλό οδόστρωμα. Απλά ο μέσος οδηγός ( συμπεριλαμβανομένου και εμένα φυσικά) παρασύρεται πολύ εύκολα και δεν μπορεί να καταλάβει πότε πρέπει να πεί " κόψε μ@λ@κ@"

 

Το να πώ δες το μ@λ@κισμένο το πλουσιόπαιδο πως πήγαινε, τώρα που είμαι 40 και βλέπω τα πράγματα εντελώς διαφορετικά δεν ωφελεί σε τίποτα. Μπορεί να έγιναν 10 πράγματα ταυτόχρονα και να έχασε το έλεγχο. Σίγουρα εκτός από την υπερβολική ταχύτητα, μπορεί λίγο τα λάστιχα, μπορεί λίγο να αφαιρέθηκε, μπορεί λίγο το ένα , λίγο το άλλο και μπαμ.....

 

Προσωπικά δεν κάνω πολλές μαλακίες στον δρόμο. Θεωρώ τον εαυτό μου προβλεπόμενο οδηγό ΑΛΛΑ ομολογώ ότι κάποιες φορές είτε με το αμάξι μου ( που τελικιάζει γύρω στα 230) είτε με την μηχανή μου ( που τελικιάζει στα 300) όταν βρεθώ σε ένα καλό κομμάτι δρόμου και χωρίς κίνηση, όπως την μεγάλη ευθεία της Θήβας, θα ανοίξω το γκάζι λίγο παραπάνω....

 

Το τραγικό είναι ότι ο πατέρας φαίνεται να ήταν παθιασμένος με τα αυτοκίνητα, και σίγουρα η GT2 θα ήταν ένα από τα dream car του όπως είναι σε όλους τους εραστές των 4 τροχών....

 

Φιλικά,

Σπύρος

  • Like 4

Sky is not my limit.....it's my playground!!! :skydive:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Και εγώ θα έτρεχα εάν στα 24 μου καβαλούσα μία GT2 σε μία σχεδόν άδεια εθνική που πλέον σε κάποια κομμάτια, όπως εκεί που έγινε το ατύχημα, είναι εφάμιλλη των ευρωπαϊκών δρόμων.

Με ένα τέτοιο αυτοκίνητο στα 200 νομίζεις ότι είσαι σταματημένος. Λίγο να χαιδέψεις το γκάζι και έχεις φτάσει 250+ για πλάκα. Δεν μπορείς να πάς σιγά με ένα τέτοιο αυτοκίνητο σε μία άδεια εθνική με πολύ καλό οδόστρωμα. Απλά ο μέσος οδηγός ( συμπεριλαμβανομένου και εμένα φυσικά) παρασύρεται πολύ εύκολα και δεν μπορεί να καταλάβει πότε πρέπει να πεί " κόψε μ@λ@κ@"

 

 

 

Προσωπικά δεν κάνω πολλές μαλακίες στον δρόμο. Θεωρώ τον εαυτό μου προβλεπόμενο οδηγό ΑΛΛΑ ομολογώ ότι κάποιες φορές είτε με το αμάξι μου ( που τελικιάζει γύρω στα 230) είτε με την μηχανή μου ( που τελικιάζει στα 300) όταν βρεθώ σε ένα καλό κομμάτι δρόμου και χωρίς κίνηση, όπως την μεγάλη ευθεία της Θήβας, θα ανοίξω το γκάζι λίγο παραπάνω....

 

Φιλικά,

Σπύρος

Ετσι ακριβως, τα ειπες ολα σε μια προταση

Η ταχυτητα απο μονη της δεν σκοτωνει, σε συναρτηση με αλλους παραγοντες ΝΑΙ.

  • Like 2

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τόσες μέρες και πραγματικά δεν πιστεύω αυτά που βλέπω. Επιμένετε κάποιοι να κάνετε διαχωρισμό και να κολλάτε ταμπέλα του "πλουσιοπαιδου". Μήπως ξεχάσατε κι όλας πως πριν λίγες μέρες στην περιοχή του ribas έγινε ο κακός χαμός από ένα μάτσο κόσμο που μόνο πλούσιοι δεν ήταν; και είχαν και την απαίτηση να γίνουν οι κόντρες;

Σε δρόμο που η κίνηση είναι πολλαπλάσια της εθνικής οδού.που ίσως κάποιοι από εσάς να χρησιμοποιείτε για να πάτε σπίτι σας.

 

Ναι έγινε ένα σοβαρό ατύχημα,που κανείς δεν το ήθελε φυσικά. Ναι χάθηκαν ζωές, και άδικα ειδικά για τις τρεις εξ αυτών.το μετά έχει σημασία όμως, γιατί το πριν το ξέρουμε όλοι μας.

Ειτε δεκαετίας είτε 24ωρου να ήταν τα λάστιχα πάλι το ίδιο θα συνέβαινε, από τη στιγμή που ο παράγοντας ταχύτητα - ώρα - θερμοκρασία είναι αντίθετος με την ιδιότητα του ελαστικού.

Μιλάμε για δρόμο(πλεον)πολύ καλής ποιότητας,με ευρωπαϊκά standards, και ρωτώ, γιατί λοιπόν δεν έφτιαξε ο κατασκευαστής το parking όπως είναι πχ στην Γερμανία που βγαίνεις εντελώς από τον δρόμο ταχείας κυκλοφορίας και είσαι εντελώς εκτός ορίου αυτού;

Γιατι το parking έχει τις θέσεις στάθμευσης στην είσοδο και όχι στην έξοδο;

Κανονικά οι μεγάλες ευθείες θα έπρεπε να διακόπτονται από κάποιες στροφές ώστε να μην επιτρέπει να πηγαίνεις για αρκετή ώρα με μεγάλη ταχύτητα.

Εμείς ακόμα και στους αγώνες Ράλι που συμμετέχω, και η ασφάλεια είναι πρώτος παράγοντας, δεν μας αφήνουν τις μεγάλες ευθείες μέσα στις ειδικές διαδρομές και τις διακόπτουν με εμπόδια.

Ο Ιαβέρης επειδή νομίζω αναφέρθηκε και πιο πάνω, έχει απόλυτο δίκιο σχετικά με τα μαθήματα στα σχολεία περί οδήγησης, κι ακόμα περισσότερο για τα πρόστιμα φωτιά. Πέρασες το κόκκινο; 10,000 την πρώτη και 100,000 την επόμενη. Στην τρίτη απλά ισόβια γιατί είσαι εν δύναμη και κίνησή δολοφόνος.

Ο Έλληνας στη Γερμανία πάει σαν κότα γιατί ξέρει ότι θα τον σκισουν ακόμα και για 10 χιλιόμετρα υπέρβασης. Εδώ ξέρει πως ότι κι αν γίνει θα την γλιτώσει.

Η συζήτηση είναι τεράστια και δεν πρόκειται να κλείσει ποτέ.

Μακάρι όλοι να αντιληφθούμε πόσο σημαντικό είναι το δώρο της ζωής και της υγείας.

 

 

Άαααααα και κάτι τελευταίο, επειδή διάβασα κι αυτό, η ψυχραιμία του συζύγου δεν έχει να κάνει μόνο με τα φάρμακα. Όποιος έχει περάσει από τις ειδικές δυνάμεις της χώρας στην θητεία του, έχει σπάσει κ λυγίσει άπειρες φορές. Είναι ένα σχολείο που μόνο αν το έχεις ζήσει μπορείς να καταλάβεις πώς σκέφτεται ο συγκεκριμένος άνθρωπος.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν η δικαιολογια για την φονικη πορσε ειναι το φονικο ζασταβα...

 

 

Οκο η μαλακια δεν ειναι ταξικη

Απο την αλλη τον φτωχο τον βαζεις... στην θεση του... με λιγα ευρω προστιμο.

Τον πλουσιο;

Ειμαι της παλιας σχολης.

Εκεινης που ελεγε οτι ο πριγκιπας πρεπει ναναι δυο φορες παλικαρι απο τον χωριατη.

Αλλιως τι σοι πριγκιπας ειναι;

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασίλη μου έχει συμβεί το ίδιο περιστατικό με Vw sirocco επιστρεφοντας από την πρώτη πανελλήνια συνάντηση του συλλόγου στο Πήλιο.

Ταξίδευα στην αριστερή λωρίδα με 120 χιλιόμετρα και έσκασε το πίσω δεξί ελαστικό.εκτος που είδα κι έπαθα να το κρατήσω ευθεία και να σταματήσω δεξιά έχασα δέκα χρόνια ζωής μέχρι να βγω έξω από το αυτοκίνητο. Και το δηλώνω εγώ που και σε γκρεμό έχω πέσει και τούμπες έχω φέρει όλα αυτά τα χρόνια στους αγώνες.

Άρα τι σημασία έχει το Porsche και το zastava;οταν πριν μια δεκαετία είχα seat ibiza 1400 κυβικών και ήταν 300+ άλογα;

Δεν είδα κανένα φτωχό όπως λες να μην ξανακανονιζει κόντρες στο ribas. Και θα τα ποστάρω στην πρώτη ευκαιρία.

Με την μηχανή με έριξε από stop εργαζόμενος βιοπαλαιστης ετών 52 με Nissan sunny κάποτε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άαααααα και κάτι τελευταίο, επειδή διάβασα κι αυτό, η ψυχραιμία του συζύγου δεν έχει να κάνει μόνο με τα φάρμακα. Όποιος έχει περάσει από τις ειδικές δυνάμεις της χώρας στην θητεία του, έχει σπάσει κ λυγίσει άπειρες φορές. Είναι ένα σχολείο που μόνο αν το έχεις ζήσει μπορείς να καταλάβεις πώς σκέφτεται ο συγκεκριμένος άνθρωπος.

Νομίζω πως ό,τι σχολείο κι αν περάσεις δεν φτάνει για ν'αντιμετωπίσεις κάτι τέτοιο. Edited by fANis

Share this post


Link to post
Share on other sites

H porse στην εθνική σε έναν ανευθυνο οδηγό , είναι σαν το καλασνικοφ στα χέρια ένος ταλιμπαν κομάντο αυτοκτονίας. Τον ίδιο κόσμο θα έπερνε στο παράδεισο μαζί του με ενα 6αφαιρο ρεβολβερ;....

 

Το μέγεθος της ανευθυνότητας , η εντασή της , καθρεπτίζεται στην συγκεκριμένη περίπτωση από το "οπλο" που ο νεκρός νεός είχε στα χέρια του. Γιατί όπλο γίνεται η πορσε στα χέρια ενός παιδιού (αν θέλετε...)

 

Η ταχύτητα απο μονη της σε μια πιστα αγωνων δεν λέει τίποτα , ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΑ ΑΓΩΝΩΝ. Η ταχύτητα σε δημόσιο δρόμο είναι το Α και το Ω και τελειώνει εκει το θέμα. Είσαι επιδοξος δολοφόνος εξ αμελείας. Αφαιρεση διπλώματος , προστιμα και φυλακή . Με την σειρά..

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καποιος ας πληροφορησει τον ασχετο υφυπουργο οτι αυτα τα αυτοκινητα ειναι περασμενα σε εταιρειες που συνηθως εχουν τοσα εσοδα οσα τα εξοδα και βαζωντας προστιμο αναλογο με το δηλωμενο εισοδημα θα τους κλασετε τα...

 

 

#anikanoi

  • Like 2

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

. Η ταχύτητα σε δημόσιο δρόμο είναι το Α και το Ω και τελειώνει εκει το θέμα. Είσαι επιδοξος δολοφόνος εξ αμελείας. Αφαιρεση διπλώματος , προστιμα και φυλακή . Με την σειρά..

Είσαι λάθος

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

elan-wingman-86-ti-fusion-x-2d-kv.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

ισως η ταμπελα του κακομαθημενου πλουσιοπαιδου ειναι λαθος...οκ

το θεμα κατα την αποψη μου ειναι >

ποσο θα πειραξει τον Χ νεαρο οπως αυτος στην περιπτωση μας ενα προστιμο 2.000 ευρω? που πιθανως οπως εγραψα παραπανω εχει κ τις ακρες να το σβησει

και ποσο θα πειραξει ενα προστιμο 2.000 εναν απο αυτους που καναν τις κοντρες που αναφερει ο dust?

 

για εμενα αυτο ειναι ενα πολυ σημαντικο θεμα

ακομα κ το αμαξι να παρεις απο τον Χ γονο πλουσιας οικογενειας, θα σου πει στα @@ μου...αυριο θα παρω την jaguar της μαμας (που λεει ο λογος)

αν παρεις το αμαξι απο τον Χ καγκουρα που κανει κοντρες και δεν το δει για κανα χρονο , εκει να δεις κλαμα

 

δεν ειναι θεμα κακομαθημενων ή οχι

ειναι

1. ποσο τσουζει ενα προστιμο

2. θα του ριξει κανενας αυτο το προστιμο?


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέρα από το καθαρό ύψος των προστίμων, αυτό που αποδίδει διεθνώς είναι η συνέπεια στην αστυνόμευση (να ξέρει ο οδηγός ότι δεν τη γλιτώνει εύκολα) και το αδιάβλητο της διαδικασίας πληρωμής του προστίμου (να ξέρει ότι η κλήση δεν σβήνεται επειδή κλαίγεσαι ή έχεις γνωστό κάπου).

(Συγκοινωνιολόγος Mode On)

 

:shuriken:

Edited by PhaethonF1
  • Like 7

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πσιτ, ξέχασες το mode ανοιχτό...

 

:innocent:


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θυμήθηκα την περίφημη σκηνή του Περάκη όπου : "..εις τον στρατον καραμάνο δεν κάνουμε διακρίσεις , και επιστήμων να είσαι , σκατ@ θα καθαρήσεις"... :P

 

Ετσι λειτουργεί και η πολιτεία, χωρις διακρήσεις - όχι βεβαίως σε μια χουντα ενός παπαδόπουλου - αλλα σε μια πολιτεία που δεν βασιλεύει η μαγκιά και η ανοησία, η πονηριά.

 

Επισης στις κοινωνικές ομάδες σε όλα τα ζωα του πλανήτη , μαιμουδες, λιοντάρια, κοπροσκυλα και σε μας τα όρθια δίποδα , όταν αφαρμόζονται οι κανόνες συνηπαρξης κανένα ζώο κανένας πλουσιος στόκος δεν μπορεί να παρακάμψει την λειτουργικότητα μιας οργανωμένης κοινωνίας.

Edited by Χρήστος Μ.
  • Like 1

People make life so much worse than it has to be and believe me, it's a nightmare without their help. ~ Boris Yelnikoff

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σ' αυτό το topic αναγκαστικά με τις σχετικές ιδιότητες συγκοινωνιολόγου και motorsports enthusiast :LMAO:

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, ότι μέχρι και την Παρασκευή 17 Μαϊου όποιος θέλει μπορεί να δηλώσει την υποψηφιότητά του στο mail snowclub@snowclub.gr για τη συμμετοχή του στο Διοικητικό Συμβούλιου του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας στις επερχόμενες εκλογές.
    • αν συμφέρει οικονομικά γιατί όχι. Εναλλακτικά δες k για Stubaital που βολεύει πιο πολύ καθώς έρχεσαι από Ιταλία   αλλιώς μπορείτε να πάτε προς dolomites αλλα όχι στα πιο γνωστά (Val Gardena κλπ) φθηνά μπορείς να βρείς γύρω από το Kronplatz, στο Ahrntal k προς Alpe Lusia ίσως 
    • το είχα κάνει k εγώ τον Νοέμβριο του 2009 μου φαίνεται με αμάξι δεν είναι πρόβλημα τότε... δες τα 3 μεγάλα XK + το Zillertal300 με τον παγετώνα, διαλέξτε ποιο σας αρέσει πιο πολύ k μετά ψάξε διαμονή όπου βολεύει να ξέρεις πάντως ότι Kaltenbach k Mayrhofen έχουν τον πιο πολύ κόσμο  
    • Αλέξη ,εννοείς να στραφούμε προς Ischgl?
    • Θα περάσουμε από Ηγουμενίτσα με πλοίο και μετα έχει πορεία ως την κοιλάδα.Οποτε θα έχουμε δικό μας μέσο που θα μας βολεψει και στην μεταφορά της αγαπημένης μας μπύρας😂😂😂. Εχεις δίκιο θα το ψάξουμε λίγο πιο λεπτομερώς στην ιστοσελίδα της κάθε περιοχής.  
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. c.j.jones
      c.j.jones
      (45 years old)
    2. snow bow
      snow bow
      (59 years old)
    3. snowcat
      snowcat
      (46 years old)
    4. vkchryso
      vkchryso
      (48 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,323
    • Total Posts
      460,890
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,764
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    AmbroseaToini
    Joined
×
×
  • Create New...