Jump to content

Recommended Posts

Προσλαμβάνεσαι!

Πέρνα μια βόλτα κι από τα δικά μας τώρα... :)

  • Like 4

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

το παρέλαβα έτσι:

 

attachicon.gif13EB074B-B236-411C-BCC9-DA36ADFC513E.jpeg

 

Και το παρέδωσα έτσι:

 

attachicon.gif8B1D95C8-C382-452A-867C-CBED754C8144.jpeg

Ευχαριστούμε!!!!

Τι γίνεται πάνω από χιόνι για δώσε πληροφορίες ανεβαινουμε σε 4-5 μέρες


ski_nordica-dobermann-spitfire-ti-fdt-20

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε!!!!

Τι γίνεται πάνω από χιόνι για δώσε πληροφορίες ανεβαινουμε σε 4-5 μέρες

Μέχρι που έφυγα χθες το μεσημέρι χιονιζε και δούλευαν τα κανόνια. Τις πίστες της γόνδολας τις είχαν κλειστές αλλά τις κάναμε. Από αριστερά μόνο το τετραπλό και εκεί στρομενο μόνο το ρουτ. Κατεβαίναμε πάλι τα μπλε κομμάτια αλλά απαραίτητα μπάχαλοχιονο κλπ.

 

Πολλές πέτρες. Πάρτε πετροσκι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέχρι που έφυγα χθες το μεσημέρι χιονιζε και δούλευαν τα κανόνια. Τις πίστες της γόνδολας τις είχαν κλειστές αλλά τις κάναμε. Από αριστερά μόνο το τετραπλό και εκεί στρομενο μόνο το ρουτ. Κατεβαίναμε πάλι τα μπλε κομμάτια αλλά απαραίτητα μπάχαλοχιονο κλπ.

 

Πολλές πέτρες. Πάρτε πετροσκι.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τόσες μέρες ψιλοχιονίζει και μαζί και με τα κανόνια που βαράνε καμιά βδομάδα τώρα περίπου συνεχίζει και έχει ακόμα πίστες κλειστές και κανόνια?

Περίεργα τα πράγματα


ski_nordica-dobermann-spitfire-ti-fdt-20

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τόσες μέρες ψιλοχιονίζει και μαζί και με τα κανόνια που βαράνε καμιά βδομάδα τώρα περίπου συνεχίζει και έχει ακόμα πίστες κλειστές και κανόνια?

Περίεργα τα πράγματα

Μέχρι και Δευτέρα δεν δούλευαν τα κανόνια και χαμηλά τουλάχιστον είχε υψηλές θερμοκρασίες και έβρεχε. Κορυφή ψιλό χιονιζε. Δευτέρα προς Τρίτη έπεσε η θερμοκρασία και ξεκίνησε να ψιλό χιονίζει μέχρι το 1600 περίπου. Τρίτη προς Τετάρτη έκανε μια καλή, αλλά το επόμενο βράδυ που περιμέναμε δεν έκανε τίποτα. Πέμπτη μετά τις 12 ψιλοχιονιζε και μετά τις 2 μέχρι τις 3 που έφυγα έριχνε. Σήμερα είδα ότι δώσανε και δεξιά πίστες. Δεν είχε καθόλου χιόνι μέχρι ψιλά την Δευτέρα που πήγα πάνω με τη γόνδολα. Με μια ουσιαστικά καλή κακοκαιρία δύσκολα ανοίγεις όσο καλή και να είναι που δεν ήταν και τόσο καλή.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέχρι και Δευτέρα δεν δούλευαν τα κανόνια και χαμηλά τουλάχιστον είχε υψηλές θερμοκρασίες και έβρεχε. Κορυφή ψιλό χιονιζε. Δευτέρα προς Τρίτη έπεσε η θερμοκρασία και ξεκίνησε να ψιλό χιονίζει μέχρι το 1600 περίπου. Τρίτη προς Τετάρτη έκανε μια καλή, αλλά το επόμενο βράδυ που περιμέναμε δεν έκανε τίποτα. Πέμπτη μετά τις 12 ψιλοχιονιζε και μετά τις 2 μέχρι τις 3 που έφυγα έριχνε. Σήμερα είδα ότι δώσανε και δεξιά πίστες. Δεν είχε καθόλου χιόνι μέχρι ψιλά την Δευτέρα που πήγα πάνω με τη γόνδολα. Με μια ουσιαστικά καλή κακοκαιρία δύσκολα ανοίγεις όσο καλή και να είναι που δεν ήταν και τόσο καλή.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ετσι ακριβώς είναι τα πράγματα όντως απλά υπολόγιζα ότι είχε φάει περισσότερο φρέσκο χιόνι το βουνο .

Ελπίζω να στρώσουν κάπως τα πράγματα μέχρι την Τετάρτη που ανεβαίνω

  • Like 1

ski_nordica-dobermann-spitfire-ti-fdt-20

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανταπόκριση από τις πλαγιές.

Οι πίστες Γιαστερμπετς 2 (Ποπαγκέλοφ) και Γιαστερμπετς 3 είναι ανοικτές εδώ και τρεις μέρες (με το που φτάσαμε). Η Γιαστερμπετς 1 είναι κλειστή και μακάρι να μη την ανοίξουν ποτέ. Απίστευτες πούδρες. Πέτρες πουθενά στις πίστες αλλά θέλει προσοχή που θα κόψει κανείς κατεβαινοντας την Γιαστερμπετς 1 για να βγει στο λιφτ των Γιαστερμπετς. Αν πάει σαν τον ανθρωπο, από το κανονικό δρομάκι με τη ταμπέλα, που κάνεις και το μεγαλύτερο μέρος της πιστας, δεν υπάρχουν πέτρες. Αν κόψεις όπως εγώ από ψηλότερα τότε ετοιμαστείτε για σέρβις στα σκι. Από τις τρεις μέρες τις δύο δεν δούλευε η γόνδολα με τη γελοία δικαιολογία ότι είχε ομίχλη ψηλά. Φαντάζομαι ότι επειδή το πάνω χιονοδρομικό ήταν κλειστό, φοβόντουσαν μη τους φύγει κανείς προς τα εκεί και ψάχνονται. Όταν ήταν κλειστή η γόνδολα η ανάβαση γινόταν πολύ γρήγορα με βανάκια. Επειδή το Μποροβετς είναι κοντά στη Σόφια είναι ακραία χιονοδρομικό Σαββατοκύριακου και μάλλον Κυριακής. Απίστευτος κόσμος σήμερα. Ποτέ στη ζωή μου δεν έχω δει τόσο κοσμο στο λιφτ. Στις πίστες τα πράγματα δεν είναι τραγικα γιατί η δυναμικότητα του λιφτ είναι συγκεκριμένη αλλά η ουρά στο λιφτ είναι απιστευτη. Εγώ που δεν έχω υπομονή τα παράτησα.

Από την άλλη μεριά που είναι τα μεγάλα ξενοδοχεία δεν πήγα αλλά όπως τα είδα από κάτω λειτουργεί ένα τετραπλό λιφτ που ανέβαζε το κόσμο ψηλά. Από εκεί οι περισσότεροι κατέβαιναν το δρόμο. Στις κόκκινες πίστες που έκοβαν καθετα το δρόμο υπήρχαν ελάχιστοι. Δεν έβλεπες πάνω από 1-2 άτομα να τις κατεβαίνουν. Σπεύσατε.

post-4115-0-77832900-1577623041_thumb.jpg

Edited by pka
  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ανταπόκριση: Τέλειες συνθήκες για σκι σε όλο το βουνό, λίγες πέτρες μόνο στα χαμηλά της γιαστερμπετς 1 και μουσαλα path. Λίγος κόσμος καθημερινές, ΣΚ προφανώς αναμένεται η μισή Σόφια...

post-6405-0-50343400-1578648142_thumb.jpg

post-6405-0-09495900-1578648168_thumb.jpg

post-6405-0-94773800-1578648197_thumb.jpg

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ημουν χθες και προχθες....Συμφωνω ηταν παρα πολυ καλα ..Βασικα για μπανσκο ξεκινησα αλλα στη διαδρομη βλεποντας τις καμερες αλλαξα γνωμη..

Εκανα και αρκετο απατητο..

Πετρες βρηκα κανα 2 λογω απροσεξιας στα σημεια που ειπες και στην αρχη της μαυρης στο μαρκουτζικ..

Σε αυτη τη μαυρη αν δε τη ξερεις (οπως εγω δλδ) ευκολα μαζευεις χλμ και κρυβεται μια γλυκια στροφη που δε φαινεται ετσι πως κατεβαινεις..Εκει σακατευεσαι για πλακα γιατι παιζει να καταληξεις εκτος πιστας με φορα..

Επισης προχθες εκανα το λαθος το μεσημερι να παω στο ριλα...Απιστευτα πολυς κοσμος...Αρχαριοι κυριως..Μαλιστα ενας σακαταψε μια κοπελα.Ευτυχως τον ειδα,μαζευτηκα και περασε πανω απο τα σκι μου πριν καταληξει πανω στη κοπελα.

 

Γενικως νομιζω τα χκ στη βουλγαρια απαιτουν πολυ περισσοτερη προσοχη απο οτι στην αυστρια πχ...

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by giannis3011
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί στο πλατό του Iscghl το ίδιο δεν γίνεται στις μπλέ πίστες, γκαζοφονιαδες χωρίς έλεγχο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στη Βουλγαρία αρκετό χιόνι δεν έχει σε κανενα χκ ,μόλις πριν δυο ώρες γύρισα από ένα 8 ήμερο στα βουνά μας!

Ξεκίνησα από Bansko -πολύ κόσμο λίγο χιόνι ,καλό για μια δυο μέρες ! Βρήκα και τον Κυριακο με την παρέα του τηχεα !

Παω Plovdiv μεθα και από εκεί Pamporovo αυτημερον ,λίγο χιόνι ,όχι πολύ κόσμος ,καλό για μια μέρα

Προχτές είχα δουλια στη Σοφία και από εκεί πήγαμε boro ,και εκεί πολύ λίγο χιόνι ,δεν είχε πολύ κόσμο ,ήταν πεμτι !

Η παρέα μου θα έκανε έναρξη στο χιονοδρομικό της Βίτοσα ,που ανήκε σήμερα ,αλλά εγώ εφιγα για Ελλάδα ,μαλον εδώ έχει πολύ περισσότερο χιόνι

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πεπε συγκριτικα με τα χκ βορεια ελλαδα που δεν εχουν καθολου χιονι μια χαρα ειναι βουλγαρια...Τουλαχιστον κανεις σκι..

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στη Βουλγαρία αρκετό χιόνι δεν έχει σε κανενα χκ ,μόλις πριν δυο ώρες γύρισα από ένα 8 ήμερο στα βουνά μας!

Ξεκίνησα από Bansko -πολύ κόσμο λίγο χιόνι ,καλό για μια δυο μέρες ! Βρήκα και τον Κυριακο με την παρέα του τηχεα !

Παω Plovdiv μεθα και από εκεί Pamporovo αυτημερον ,λίγο χιόνι ,όχι πολύ κόσμος ,καλό για μια μέρα

Προχτές είχα δουλια στη Σοφία και από εκεί πήγαμε boro ,και εκεί πολύ λίγο χιόνι ,δεν είχε πολύ κόσμο ,ήταν πεμτι !

Η παρέα μου θα έκανε έναρξη στο χιονοδρομικό της Βίτοσα ,που ανήκε σήμερα ,αλλά εγώ εφιγα για Ελλάδα ,μαλον εδώ έχει πολύ περισσότερο χιόνι

Εδώ Πέπε, εκεί που έχει χιόνι, δεν έχει χκ:-( ή κλειστά ή υπολειτουργούν

 

Πλάκα έχει παμπ να ήμασταν ίδια μέρα.τεταρτη ανέβηκα, μπας και βρω λίγη πουδριτσα,αλλά μόνο πίστες με τεχνητό σκιαρες, εκτός μόνο για έλκηθρο έφτανε :-(

Edited by ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα, διαβάζοντας τα παραπάνω, θέλω να ρωτήσω αν έχει κανείς ιδέα τι γίνεται τώρα ??? Σκέφτομαι να πάω από Πάτρα για 4-5 μέρες είτε την άλλη βδομάδα είτε στο δεύτερο 10ημερο του Φεβρουαρίου (πρώτη φορά, και πρώτη φορά εξωτερικό για σκι). Βλέποντας από κάμερες βλέπω να έχει, και οι περισσότερες πίστες να είναι ανοιχτές (μιλάω πάντα μόνο για εντός, και καθόλου εκτός). Βλέπω παράλληλα πολύ κόσμο. Αξίζουν τα χιλιόμετρα και η 8ωρη οδήγηση ? Είναι εντελώς fake τα snow reports που δίνει το resort ? Επίσης σκέφτομαι μιας και πρώτη φορά να μείνω στo Rila. Κάποια άποψη για αυτά ? Ή δεν αξίζει με τίποτα να τρέχω Borovets και να χαλάσω και τόσα λεφτά ? Εναλλακτική ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ριλα ειχα μεινει πριν χρονια και ηταν ψιλοχαλια...πολυ φασαρια απο αγγλους να τρεχουν στους διαδρομους και παλιο..Μπροστα στη μια μερια του χιονοδρομικου ομως .

Τωρα του καναν ανακαινιση...Δε ξερω ποσο καλο ειναι.

Απο αποψη χιονιου πετρες λιγες μεσα πριν 10 μερες π ημουν.Εκτος πολυ πετρα.

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rila μείναμε εμείς τα Χριστούγεννα. Νομίζω ότι είναι εξαιρετική επιλογή. Ανακαινισμένο, μπροστά στις πίστες, πολλοί Έλληνες φυσικά και κάτι φίλοι που μείναν σε άλλο ξενοδοχείο τις πιο πολλές ώρες μαζί μας στο ριλα τις περνούσαν.

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το rila είναι καινούργιο τώρα ,φασαρία από Άγγλους δεν θα έχει ,δε είναι η εποχή τους :)

Το ρεπορτ είναι αληθινό ,δουλεύουν αλλά με τεχνητό χιόνι !!!

Δε ξέρω αν έχει νηχτερινο !!

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλα ανοιχτά τα βλέπω. Και έχουν καλή ενημέρωση. Αν είσαι μέσος χιονοδρόμος μη κολλήσεις μπροστά στο Ρίλα. Περπάτα 100 μέτρα μέχρι τη γόνδολα και θα ξεσκιστείς στο σκι. Μη παραλείψεις να ανέβεις στο Μαρκουτζικ. Και μόνο για τη θέα και τα σαλεδάκια αξίζει. Και για το σκι βεβαίως. Να θυμάσαι ότι στο Σάμοκοβ που είναι 10 λεπτά απόσταση το φαΐ είναι και καλύτερο και πολύ φτηνότερο. Πας με το τριπ αντβαιζορ και με κλείσιμο θέσης. Αν μείνεις μέρες σου προτείνω ανεπιφύλακτα ένα απόγευμα να πας για θερμά λουτρα στη Σαπαρεβα Μπάνια μισή ώρα απόσταση.

Είναι ωραίο το Μποροβετς.

 

Sent from my Moto E (4) Plus using Tapatalk

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Borovets 5-6/2/2020. Υπερμέρες!

20200205-120819.jpg

20200206-121116-0.jpg

20200206-112746.jpg

20200205-183126.jpg

20200206-121205.jpg

Τα ουρλιαχτά και οι φωνές που ακούγονται σε στιγμές στο βίντεο είναι δικά μου. Sorry, δεν το ελέγχω. ?

 

  • Like 14

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπερα,
Λογω του οτι παιζει εκτακτως να ανεβουμε Borovets το ΣΚ εχω 3 ερωτησεις αν γνωριζει καποιος να μου πει.

1. Κοιταω για εισητηρια με αεροπλανο για Σοφια και βρισκω οικονομικα με Aegean. Εχει ιδεα κανεις ποσο χρεωνουν την βαλιτσα και ποσο εξοπλισμο??

2. Παιζει συγκοινωνια απο Σοφια για Borovets και αν ναι ποσο?? Στο google maps δειχνει οτι εχει απο το αεροδρομιο αλλα δεν ξερω αν ισχυει.

3. Κατασταση ΧΚ απο καποιον που ηταν προσφατα και αν παιζει παρκο???

 

Ευχαριστω σε οποιον εχει τον χρονο να βοηθησει... ;)

 


ΑΚΑ as JEEP!!!

Ο Εξορκισμος ΠΕΤΥΧΕ , το avatar αλλαξε, παμε για αλλα ΤΩΡΑ!!!!!!!!!

 

Φιλικά όπως πάντα

Βασίλης....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από όσο θυμάμαι έχει λεωφορεία από το αεροδρόμιο πολύ οικονομικά. Και πολλές φορές μέσα στη μέρα. Πάρκο δεν θυμάμαι να είδα. Αυτά τώρα για πριν 2 χρόνια έτσι?


WORK FOR IT!

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, Igor said:

Καλησπερα,
Λογω του οτι παιζει εκτακτως να ανεβουμε Borovets το ΣΚ εχω 3 ερωτησεις αν γνωριζει καποιος να μου πει.

1. Κοιταω για εισητηρια με αεροπλανο για Σοφια και βρισκω οικονομικα με Aegean. Εχει ιδεα κανεις ποσο χρεωνουν την βαλιτσα και ποσο εξοπλισμο??

3. Κατασταση ΧΚ απο καποιον που ηταν προσφατα και αν παιζει παρκο???

Απαντάω μόνο σ΄αυτά που γνωρίζω. Με εισιτήριο κατηγορίας flex, η βαλίτσα είναι μέσα (μέχρι 23kg) και ο αθλητικός εξοπλισμός χρεώνεται 50ευρώ/πτήση. Περιλαμβάνει πέδιλα,μπατόν,μπότες και κράνος. Περισσότερα εδώ.

Το βουνό έχει χιόνι. Το πάρκο τους, αν υπάρχει ακόμη θα το δεις διαγώνια δεξιά από το Rila. Έχει λίγα obstacles και διάφορα kickers. Μη φανταστείς τρελά πράγματα.

Edited by Giannis90
  • Like 2
  • Thanks 1

BASI Level 3 Alpine Ski Instructor (partly qualified).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Τα πολυήμερα όντως είναι πιο γήινα. Εξακολουθούν βέβαια να είναι πιο ακριβά από οποιοδήποτε Ευρωπαϊκό χιονοδρομικό, ακόμα και  Verbier, Zermat κλπ.
    • ΗΠΑ δουλεύουν με ετήσιο πάσο, που δεν είναι και εξωφρενικά ακριβό γι αυτά που προσφέρει. Συνήθως, δε (π.χ. Ikon pass) σε πάει σε πολλά διαφορετικά χιονοδρομικά. Τα ημερήσια είναι για τυχάρπαστους τουρίστες. Δείτε πχ τιμές εδώ και αντίστοιχα πακέτα... https://www.ikonpass.com/en/shop-passes
    • Από την άλλη μεριά, τα Αμερικανικά χιονοδρομικά έχουν τερατώδεις ουρές που κάθε τρεις και λίγο γίνονται viral στα κοινωνικά δίκτυα, και έχουν εξωφρενικά υψηλές τιμές κάρτας. πχ:   https://www.vail.com/plan-your-trip/lift-access/tickets.aspx
    • αυτό ακριβώς...k αυτό είναι ένα που μου αρέσει σε κάποια XK στις ΗΠΑ k γενικά b.αμερική ούτε χωριο , ούτε εστιατόρια, ούτε bar ούτε apres ski ούτε τίποτα 4-5 lift, πολλές πιστες ανά lift, ελεγχόμενο όλο το πεδίο από εκεί ως εκεί, k σου λένε πάνε κανε ski αν θες να φας πάνε στο χωριο σου  θες k apres ski k μπαράκια στο βουνό κρίμα που δεν νομίζω ότι θα μπόρεσε να τα δω από κοντά  
    • Επισης πρεπει να βρεθει η ορεξη και ο τροπος να δουλευει σαν χιονοδρομικο, οχι καφε-μπαρ. Ας ξεκινησουμε με τα βασικα.. How to be a ski resort 101 Αιωνιος φοιτητης ο Παρνασσος. Το τεχνητο ειναι μεταπτυχιακο και η επεκτεση μεταδιδακτορικη διατριβη. Ας παρει πτυχιο πρωτα..
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. ballaki
      ballaki
      (32 years old)
    2. grousso
      grousso
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,306
    • Total Posts
      460,672
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,474
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    BrianEsola
    Joined
×
×
  • Create New...