Jump to content

Recommended Posts

Ας υποθεσουμε οτι ο ενας απο τους δυο φιλους στον Ολυμπο εχει προσβληθει απο τον Κορωνοϊο αλλα ειναι ακομα ασυμπτωματικος.

Σεναριο 1. Πεφτει στο βουνο και σπαει το ποδι του. Ο συντροφος του καλει διασωση και συμμετεχουν 50 ατομα. Αυτος ερχεται σε αμεση επαφη με 10. Μην ακουσω μ@λακιες οτι ειμαι καλος σκιερ και ξερω να παιρνω ρισκα. Ο Captain Powder ειναι απο τους καλυτερους που ξερω και κοντεψε να πεθανει στα εκτος 150 μ απο το κατω σαλε του Παρνασου. Εγω πιστευα οτι ειχα μαθει να πεφτω με ασφαλεια στις μπλε πιστες που κατεβαινα, επεσα στο Serre Chevalier εβγαλα τον ωμο μου και δεν ξανακανα σκι λογω μονιμου τραυματισμου στον υπερακανθιο

Ερωτηση: Ποσοι θα προσβληθουν απο αυτον?

Σεναριο 2. Στην επιστροφη, γινεται μπροστα τους σοβαρη συγκρουση με ελαφρα ζημια στους δυο φιλους. Κατεβαινουν να βοηθησουν τους βαρυτερα τραυματισμενους και να περιμενουν το ΕΚΑΒ και το γερανο να τους παει πισω. 

Ερωτηση: Ποσοι θα προσβληθουν απο αυτον?

4 στους 5 προσβαλλονται απο καποιον που δεν παρουσιαζει ακομα συμπτωματα.

• Like 2

Το Photobucket τελικα τσακισε και αφησε τους ομηρους...

Συμπαθάτε με που ανακατεύομαι.

Καταρχήν αυτή η εξόρμηση όχι απλά μου αρέσει, αλλά θα ήθελα να την έκανα και εγώ και πραγματικά ακόμα και αν ήμασταν 3-4 άτομα θεωρώ ότι δεν θα ήταν και κάτι το τρομερό ή ενάντια στην ασφάλεια για αυτό που ζούμε. Και δεν αναφέρομαι στα μέτρα και στην τήρηση τους, αλλά ας πούμε ότι δεν υπάρχει κανένας περιορισμός μέτρων και απλά πρέπει να αντιμετωπίσουμε αυτό το υπαρκτό πρόβλημα με τον ιό.

Το επόμενο δίλημμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι, ωραία αν πάμε δύο, ή τρεις ή τέσσερις. Αλλά αν μετρηθούμε μεταξύ μας, όλοι όσοι θα θέλαμε να πάμε, είμαστε πάνω από 100 παλαβοί (θα μπορούσα να βάλω πολλαπλάσιο νούμερο, αλλά να βάλω τους πολύ σκληροπυρηνικούς). Τι θα γινόταν αν από σύμπτωση βρισκόμασταν όλοι εκεί πάνω ταυτόχρονα; Δεν πήγα να τρέξω στο πάρκο δίπλα μου και βρήκα αρκετό κόσμο οπότε τα μάζεψα και γύρισα. Δεν πήγα μέχρι την γωνία στο σούπερ μάρκετ και είδα 10 να περιμένουν απ'έξω οπότε έφυγα για να ξαναπάω αργότερα. Ακόμα και αν λέγαμε σήμερα να πάει ο Χ, αύριο ο Υ και μεθαύριο εγώ, πολύ ευχαρίστως να έδινα την σειρά μου σε κάποιον που θα την αξιοποιούσε περισσότερο και να έβλεπα αυτό το ρεπορτάζ που θα το χαιρόμουν πραγματικά όπως χάρηκα το συγκεκριμένο.

Το θέμα όμως είναι ότι κάθε μέρα που περνάει τα δεδομένα αλλάζουν τόσο ραγδαία, που δεν τα προλαβαίνουμε. Αν κάποιος δεν είναι κάθε μέρα ενήμερος σε πραγματικό χρόνο για το τι συμβαίνει, απλά βρίσκεται αλλού. Ήθελα να πάω και εγώ σε κάποια υποχρέωση-βόλτα εκτός Αθηνών, για να το έκανα και οικογενειακή βόλτα, χωρίς να δω κάποιον και θα γύρναγα πίσω το βράδυ, αλλά τελικά ακόμα δεν το έκανα. Το θέμα είναι ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει τόσο υπερβολικά πολύ, που δεν έχουμε συνειδητοποιήσει ότι καθόμαστε πάνω σε μια πυρηνική βόμβα και πρέπει να κρατήσουμε ακόμα και την ανάσα μας.

Δυστυχώς πρέπει να συμφωνήσω απόλυτα με τον Μάκη, αν και τα παραδείγματα που ανέφερε είναι τραβηγμένα. Θα μπορούσαμε να βάλουμε πολλά ακόμα, πιο αληθοφανή. Αλλά πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν παίζουμε με την υγεία μας, αλλά με τις ζωές άλλων, εν δυνάμει ΠΟΛΛΩΝ ΑΛΛΩΝ. Αν όλοι μας, 10.000.000 που είμαστε εξακολουθήσουμε να κάνουμε αυτό που θέλουμε, ακόμα και αν (θεωρούμε ότι) είμαστε ασφαλείς, τελικά ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΣΦΑΛΕΙΣ. Διότι αν η πιθανότητα ενός ατυχήματος είναι μία στις χίλιες, στα 10.000.000 άτομα που θα κάνουν το ίδιο θα γίνουν 1000 ατυχήματα. Και αυτό θα προκαλέσει ΘΑΝΑΤΟΥΣ ΠΟΛΛΩΝ ΑΛΛΩΝ.

Πήγε ο άλλος στην Κάρπαθο. ήξερε ότι ήταν φορέας; Κόλλησε την εκεί νοσηλεύτρια. Ξέρουμε αν μίλησε με άλλους και αυτού με ακόμα περισσότερους και πάει λέγοντας; Δηλαδή η κοινωνία της Καρπάθου είναι νέα ηλικιακά, με νοσοκομεία και φάρμακα; Δηλαδή αν σε 10 μέρες αρχίσει κόσμος να θέλει νοσηλεία που θα πάει; Ποιος θα διασωληνωθεί; Και που; Τι θα γίνει αν 100 άτομα από εκεί νοσήσουν και πεθάνουν; Δεν είναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας, αλλά η πραγματικότητα που έρχεται και ελπίζουμε να μην έρθει.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η συγκεκριμένη εκδρομή είναι ασφαλέστερη από μια βόλτα στο σούπερ μάρκετ.

Αυτό πίστευε και αυτός που πήγε στην Καστοριά στο Νοσοκομείο και ΑΘΕΛΑ ΤΟΥ ΣΚΟΤΩΣΕ ΚΟΣΜΟ. Πόσους; ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ!!!! Αλλά σίγουρα αρκετούς και άφησε ένα νοσοκομείο σε καραντίνα και μη λειτουργικό.

Πραγματικά πιστεύω ότι ακόμα και σήμερα μια τέτοια βόλτα είναι ασφαλέστερη από τα περισσότερα πράγματα που κάνουμε καθημερινά και δεν μπορώ να κατακρίνω μια τέτοια εξόρμηση, την οποία την προηγούμενη εβδομάδα ούτε που θα με προβλημάτιζε να κάνω. Αν ήμουν μόνος, δεν είχα οικογένεια, γονείς, λοιπές υποχρεώσεις προς ανθρώπους, ήμουν σε ΑΠΟΛΥΤΗ καραντίνα τις προηγούμενες 14 ημέρες, κλπ, κλπ, με τα δεδομένα που έχουμε ΣΗΜΕΡΑ για την πορεία του ιού, δεν ξέρω αν θα είχα την δύναμη να το κάνω.

Και αν ζούσα στην πραγματικότητα όπως είναι στην ζωή έξω και όχι από μια γυάλα, οι "αστυνόμοι" σαν τον Άλεφ θα έσωζαν ζωές και θα έπρεπε να ήμασταν ευγνώμονες ακόμα και αν δεν μας συμπεριφέρονται αριστοκρατικά.

Edited by mil

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Εχμ...απευθύνομαι στους δυο τελευταίους :

…παίρνετε το ρίσκο, νομίζοντας ότι απευθύνεστε σε λογικούς και υπεύθυνους ανθρώπους, να σας παρεξηγήσουν κιόλας !! 

😏

3 hours ago, mil said:

Αυτό πίστευε και αυτός που πήγε στην Καστοριά στο Νοσοκομείο και ΑΘΕΛΑ ΤΟΥ ΣΚΟΤΩΣΕ ΚΟΣΜΟ. Πόσους; ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ!!!! Αλλά σίγουρα αρκετούς και άφησε ένα νοσοκομείο σε καραντίνα και μη λειτουργικό.

Στη Καστοριά και τα κοντινά χωριά και πόλεις γίνεται χαμός, γιατί πάρα πολλοί Καστοριανοί βρέθηκαν στην έκθεση γούνας στο Μιλάνο που ξεκίνησε στις 20-2-20. Ο χαμός είχε ξεκινήσει στην Ιταλία, και 2-3 μέρες αργότερα είχαμε και το πρώτο κρούσμα στην Ελλάδα. Αλλά τότε δεν έδινε σημασία κανείς.

Αυτός είναι ο καινούργιος τίτλος Ολύμπος /κορονοϊού 

καλά ρε παιδιά ... ο άνθρωπος ανέβηκε στον Όλυμπο και μας έδειξε μερικές φωτογραφίες ...έτσι για να ξεχαστούμε ...και ( αναίτια )κατηγορούμε κάποιο για ανευθυνότητα ....   

• Like 1

Δεν νομίζω Βαγγέλη. Ίσα ίσα η πλειοψηφία στηρίζει αν και προβληματίζεται. 
Ο MIL το περιγράφει όπως το βιώνω και εγώ. Έχω το βουνό δίπλα μου και πάω για περπάτημα με την κόρη και το σκύλο. Δυο φορές είδα περισσότερο κόσμο και απλά γύρισα πίσω. Αύριο εγώ!!! Ατομική ευθύνη.
Το θέμα είναι με αυτούς που νομίζουν ότι είμαστε σε διακοπές, όχι με αυτούς που απλά ξεχαρμανιαζουν με προσοχή και υπευθυνότητα!!

• Like 2

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

15 hours ago, ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ said:

Συμφωνώ..... μερικώς, με εκνευρίζουν αφάνταστα όμως οι......"αστυνόμοι" σαν τον αλεφ.

Ο Alef  εχει δικιο στο σημειο οτι εφοσον δεν υπαρχει συμορφωση ει δυνατον καλυτερη ,πιθανον οπως ειπανε να παρθουνε μετρα του τυπου απαγορευση της κυκλοφοριας !Δεν ειναι δυνατον να εχουμε ελαχιστοποιησει τις συναναστροφες μας και να κυκλοφορουν στην παραλια ηλικιωμενοι και ερωτευμενοι πιτσιρικαδες!Φυσικα οπως δηλωθηκε ευθαρσως ,αν φθασουμε στο σημειο να αποφασιζεται ποιος θα μπει στην ΜΕΘ ...ενας ηλικιωμενος ή ενας νεαροτερος μαλλον θα μπει ο νεαροτερος! Αυτα ειναι ευκολως εννοουμενα αλλα που να τα καταλαβει η μεγαλυτερη μεριδα του λαου.

Edited by leonidastria

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

5 hours ago, pka said:

... Ο χαμός είχε ξεκινήσει στην Ιταλία, και 2-3 μέρες αργότερα είχαμε και το πρώτο κρούσμα στην Ελλάδα. Αλλά τότε δεν έδινε σημασία κανείς.

Εκείνη την περίοδο που κανείς εδώ - αλλά και ούτε στην Ιταλία - έδιναν σημασία , γνωστός Έλληνας οδηγού βουνού επέστρεψε Ελλάδα από Ιταλία.

Εν αγνοία του έφερε και τον ιό μαζί , εμφάνισε κάποια συμπτώματα αλλά και πάλι δεν έδωσε σημασία.

Έπειτα συμμετείχε στο σεμινάριο-σχολή προπονητών ορειβατικού σκι εκ των οποίων αρκετοί μετά συμμετείχαν στο Snowleopard στον Όλυμπο αλλά και σε χιονοδρομικά events.

O οδηγός αυτός νοσηλεύτηκε (δεν γνωρίζω αν νοσηλεύεται ακόμα) με πνευμονία.

Επίσης άλλος ένας γνωστός οδηγός νοσηλεύτηκε (κόλλησε) και άλλος ένας είχε συμπτώματα .

Πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί στις επαφές μας λοιπόν, όχι για εμάς αλλά για ευαίσθητα λόγω υγείας άτομα.

https://anevenontas.gr/pandhmia-kai-den-mporo-na-bgo-gia-perpathma-h-skarfaloma-se-poion-kano-kako/?fbclid=IwAR1H_ybK8mZejToVLV1lVHBNBVkSrICjy3nvoOTRDRTBxG0s7qeu0N0-IIk

• Like 5

Εμεις εδω μενουμε σπιτι εδω και δυο βδομαδες με εξοδους μονο για τα απαραιτητα και βολτα γυρω στο τετραγωνο. Πριν κλειστουμε μεσα, ειχα μεσημεριανο με ενα καλο φιλο και οταν τον αφησα στο σπιτι του επιασα συζητηση με τη γυναικα του, συνταξιουχο ιατρο.

Της ειπα οτι σκεφτομαστε να απομονωθουμε και να βγαινουμε μονο συμφωνα με τις οδηγιες. Εγω προσθεσα οτι προτιθεμαι να συνεχισω να κανω ποδηλατο, γιατι το bike/running trail που χρησιμοποιω ειναι απομονωμενο απο τις γειτονιες και σπανια συνανταω ανθρωπο.

Η απαντηση της ηταν, πες οτι επεσες για οποιοδηποτε λογο και εσπασες ποδι, χερι, κατι. Ξερεις με ποσους διασωστες θα ερθεις σε επαφη μεχρι να σε επισκευασουν και να σε στειλουν σπιτι σου? Τι θα γινει αν εισαι θετικος/ασυμπτωματικος στον κορωνοϊο?

Ξερετε, εχω πεσει δυο τρεις φορες χωρις καταγματα. Την επομενη?

Ποδηλατο γιοκ...

• Like 1

Σήμερα έβαφα την πέργκολα, σε κάποια σημεία για να φτάσω, επειδή μου έχει σπάσει η μεγάλη σκάλα και δεν μπορώ να πάρω άλλη ,λόγω κλειστών καταστημάτων, έκανα κάτι ζογκλερικα, ρίσκαρα πολύ ένα πέσιμο.....με αυτά που γράφετε συνηδητοποιω Σε τι τεράστιο κίνδυνο έβαλα, τον εαυτό μου, την οικογένεια μιυ, και όλη την Ελλάδα γενικότερα! Καλύτερα να πήγαινα για , πιο λίγο θα κινδυνευα και κατά συνέπεια ,όλο το σύστημα γύρω μου......τι, το βαψιμο πέργκολας μέσα στην αυλή μου , επιτρέπεται.....κάνω λάθος;

Αχ Γρηγορη, μου θυμισες μια ιστορια απο τα νιατα μου.

Οταν μετατεθηκα στο New Jersey μεταξυ των αλλων διοριστικα και Divisional Safety Coordinator, reporting directly to the VP Operations.

Συνηθως τεμπελοδουλεια, αλλα ο VP Al Alonso καλη του ωρα, μας μαζεψε στο τελος του τριμηνου (6 απο μας) να καταστρωσουμε σχεδια για το τι θα κανουμε και πως μπορουμε να κανουμε τη διαφορα (ο ενας απο μας, ηταν σε αυτοκινουμενο αμαξιδιο, γιατι επιθεωρωντας τα σιδερα σε μια μπετονενια πλακα πριν ριξουν το τσιμεντο, πατησε ενα σιδερο χωρις να φοραει παπουτσια ασφαλειας, εκανε ενα δυο βηματα πισω απο τον πονο και επεσε δυο οροφους σε κενο βιομηχανικου ανελκυστηρα και εσπασε τη μεση του). Μετα εγινε μονιμος εθελοντης για θεματα ασφαλειας...

Μας ειπε τη δικη του ιστορια ο Αλ, νεος εσταλη σαν μηχανικος ανταποκρισης στο διυλυστηριο της Esso στην Αρουμπα. Μηχανικος ανταποκρισης σημαινει οτι αν σπασει κατι, πας, το ελεγχεις και στελνεις φαξ στα κεντρικα να σου στειλουν καινουριο η ανταλλακτικα επισκευης. Για την Αρουμπα, με σχετικα καινουριο εργοστασιο, τεμπελοδουλεια. Του δωσαν και τη δουλεια του Safety Coordinator.

Μετα απο καποια τροπικη θυελλα η κεραια της τηλεορασης γυρισε και δεν ειχε καλη ληψη. Τι μηχανικος ειμαι σου λεει ο δικος σου θα βαλω τη σκαλα στον τοιχο και θα την ζορισω πισω στη θεση της. Οταν ανεβηκε στη σκαλα, διαπιστωσε οτι ηταν μισο μετρο μακρυτερα απ'οσο μπορουσε να φτασει το χερι του. Ειδε μια προεξοχη που μπορουσε να βαλε το ποδι του (ενα ποδι στη σκαλα και ενα στην προεξοχη) και να κανει τη δουλεια του.

Μετα σκεφτηκε, αν δεν ειναι στερεα η προεξοχη, θα πεσω απο δυομιση οροφους υψος, θα σπαω κανενα ποδαρι, αλλα το χειροτερο, θα γινω ρεζιλι εγω, ο Plant Safety Coordinator, που επεσε απο τη σκαλα και εσπασε το ποδι του.

Κατεβηκε και μετακινησε τη σκαλα.

Μηνες αργοτερα, εγω, ο Divisional Safety Coordinator βγηκα να κουρεψω το γρασιδι. Steel toed shoes? Αντε παρατα τα και κατεβα στο υπογειο να βρεις τα παπουτσια ασφαλειας... 

Με το χερι στην καρδια, αν δεν ειχε πει ο Αλ την ιστορια του, θα ελεγα ενα 'ελα μωρε, θα προσεχω' και αν γινοταν η στραβη θα ημουν ο πρωτος Divisional Safety Coordinator με λειψα δαχτυλα στα ποδια...

Οσο για τα εκτος, θα εχουμε αφθονο χρονο να τα πουμε, και να τα ξαναπουμε....

Edited by MakisM
  • Like 2

Ανέσυραν νεκρό ορειβάτη στην Στενή Εύβοιας ...είναι αυτό που λένε άραγε ... σπίτι ...σπίτι ...σπίτι η ίσος όπου είναι γραφτό .....αλλά ίσος όχι https://www.iefimerida.gr/ellada/eyboia-nekros-21hronos-oreibatis-poy-eihe-pesei-gkremo

Εκείνη την περίοδο που κανείς εδώ - αλλά και ούτε στην Ιταλία - έδιναν σημασία , γνωστός Έλληνας οδηγού βουνού επέστρεψε Ελλάδα από Ιταλία.

Εν αγνοία του έφερε και τον ιό μαζί , εμφάνισε κάποια συμπτώματα αλλά και πάλι δεν έδωσε σημασία.

Έπειτα συμμετείχε στο σεμινάριο-σχολή προπονητών ορειβατικού σκι εκ των οποίων αρκετοί μετά συμμετείχαν στο Snowleopard στον Όλυμπο αλλά και σε χιονοδρομικά events.

O οδηγός αυτός νοσηλεύτηκε (δεν γνωρίζω αν νοσηλεύεται ακόμα) με πνευμονία.

Δυστυχώς

https://anevenontas.gr/efyge-o-michalis-tsoukias/

• Like 1
  • Sad 1

Έτυχε να ακούσω μόλις για τον άνθρωπο αυτό. Ο θάνατός του προβλημάτισε αρκετά τους επιστήμονες, γιατί ήταν κατα τα άλλα υγιέαστατος. Η εξήγηση που δίνουν είναι ότι πιθανόν ο ιός τον βρήκε σε στιγμή που το ανοσοποιητικό του ήταν πεσμένο. Μη ξεχνάμε ότι μετά απο μεγάλη σωματική καταπόνηση οι άμυνες πέφτουν αισθητά. Ενώ λοιπόν η σωματική άσκηση βοηθάει να χτίσεις ανοσία, το να το παρακάνει κανείς αυτή τη περίοδο με σκληρές προπονήσεις κ έντονη δραστηριότητα δεν ειναι σοφό. Αν σε βρει ο ιός, πρέπει να σε βρει δυνατό γιατί αποδεικνύεται αρκετά ύπουλος ακόμα κ για τους υγιείς.

• Like 6