Jump to content
vro

Χ.κ. Βασιλίτσας

Recommended Posts

Από τον απολογισμό του 2018

Πόσα στρογγυλεμένα σε χιλιάδες.

Έσοδα 750

Έξοδα 660

Ταμειο 31/12 88

 

Επιχορήγηση ΓΓΑ 290

Μισθοδοσία 109 (χονδρικά αλλά 40 είναι με μπλοκακι και δεν μπαίνουν εδω).

Δαπάνες λειτουργίας 181

 

Έσοδα από εισητηρια 186

Από ενοίκια 70

Κρατήσεις δημοσίου 143.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν το εισητηριο έχει 10 ευρώ αυτό σημαίνει ότι ήρθαν 18600 πελάτες το 2018 και πλήρωσαν...

Στην χιονοδρομικη ναυαρχίδα της βόρειας Ελλάδας.....

Αν βάλεις 100 μέρες λειτουργίας είναι 186 πελάτες την μέρα.

Θλίψη.

Οικονομικά δεν στέκει με τίποτα.

Η αύξηση της τιμής ή να πληρώνουν πιο πολλοί.

Edited by vro

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κραυγή αγωνίας από τους συναδέλφους υπαλλήλους του ΧΚ Βασιλίτσας!

 

 

Παρασκευή, 4 Οκτωβρίου 2019

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΕΘΝΙΚΟΥ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΒΑΣΙΛΙΤΣΑΣ:

Το χιονοδρομικό κέντρο να είναι χωρίς διοίκηση- Ειμαστε απλήρωτοι..- Υπάρχει κίνδυνος να μη λειτουργήσει το κέντρο την χειμερινή περίοδο 2019-2020..

 

ΕΠΙΣΤΟΛΗ - ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Προς

1.Υφυπουργό Αθλητισμού κ. Λ. Αυγενάκη

2. Γεν. Γραμματέα Αθλητισμού κ. Γ. Μαυρωτά

3. Βουλευτή Ν. Γρεβενών κ. Α. Πάτση

4. Αντ/ρχη Γρεβενών κ. Ι. Γάτσιο

5. Σωματείο εργαζομένων Εθν. Γυμν/ριων

6.Ομοσπονδιά Εργαζομένων Εθν. Γυμν/ριων

 

Αξιότιμοι κύριοι,

 

Από την δεκαετία του ΄70 λειτουργεί το χιονοδρομικό κέντρο Βασιλίτσας και από την δεκαετία του 90 στην ορεινή περιοχή των Γρεβενών μπήκε ένα στοίχημα αυτό της τουριστικής ανάπτυξης .

 

Στην οικονομική κρίση που αντιμετωπίζει ο νομός Γρεβενών έρχονται να προστεθούν ακόμα δύο σοβαρά θέματα:

 

Μετά από 27 χρόνια φτάσαμε στο σημείο :

 

Α) Από τις 17 Αυγούστου το χιονοδρομικό κέντρο να είναι χωρίς διοίκηση με αποτέλεσμα το προσωπικό να είναι απλήρωτο, να μη μπορεί να γίνει ολοκληρωμένη συντήρηση του κέντρου και οι προκαθορισμένοι έλεγχοι πιστοποίησης, να μη μπορούμε να προμηθευτούμε πάσης φύσεως υλικά , ανταλλακτικά, καύσιμα, κ.λ.π. , με αποτέλεσμα να υπάρχει κίνδυνος να μη λειτουργήσει το κέντρο την χειμερινή περίοδο 2019-2020.

 

Β)Μέσω των επιδοτούμενων προγραμμάτων Leader και ΟΠΑΑΧ δημιουργήθηκαν δεκάδες τουριστικές επιχειρήσεις και άρχισε η τουριστική κίνηση με κύριο επισκέπτη τον Έλληνα τουρίστα και σε μικρότερο βαθμό τους ξένους τουρίστες, όπου στήριζαν αυτές τις επενδύσεις .

 

Στο ΕΧΚΒ η επισκεψιμότητα μέχρι αρχές του 2012 έφτανε ετησίως τον αριθμό των 100.000. Μετά το 2012 η πληρότητα σημειώνει πτωτική πορεία λόγω της κρίσης και σήμερα με την έλευση των προσφύγων και των οικονομικών μεταναστών έχει πέσει στους 25.000 ετησίως καθώς δεν υπάρχουν πλέον διαθέσιμες κλίνες. Μαζί με το ΕΧΚ Βασιλίτσας περιμένουν να ζήσουν και δεκάδες ορεινές επιχειρήσεις, καφετέριες, εστιατόρια, τουριστικά γραφεία, ενοικιάσεις, σχολές σκί, ξενώνες, καταστήματα μανιταριών , κτηνοτρόφοι κλπ.

 

Για όλα τα παραπάνω και για την ομαλή λειτουργία και ανάπτυξη του Εθνικού Χιονοδρομικού Κέντρου θέλουμε να ληφθεί υπόψη ο προβληματισμός μας ως προς την εύρεση λύσης στο θέμα των προσφύγων και των μεταναστών . Για να μπορέσει ξανά ο τουρισμός να ανθήσει στον ορεινό όγκο των Γρεβενών.

 

ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΕΘΝΙΚΟΥ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΒΑΣΙΛΙΤΣΑΣ


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την παραπάνω ανακοίνωση την βρήκα στον τοίχο του Σωτήρη Γιαννοπούλου.

 

Το θέμα είναι γιατί οι ιδιοκτήτες δωματίων προτιμούν να τα δίνουν σε πρόσφυγες με το χαμηλό ποσό που τους δίνει το κράτος παρά σε τουρίστες χιονοδρόμους και φυσιολάτρες το καλοκαίρι.

Μήπως γιατί έγιναν πολλά σαν μια φούσκα;

Από την άλλη τόσα κρεβάτια αραχνιαζουν από διάφορα κοινοτικά φαγοποτια σε όλες τις ορεινές γωνιές της Ελλάδας. Γιατί γύρω από την Βασιλίτσα να γίνεται χαμός;

Μήπως γιατί είναι ερημιές και δεν ενοχλουνε αυτά τα αποθετήρια ψυχων;

Edited by vro

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήμουν πέρυσι τη Καθαρά Δευτέρα.

Αυτά που λένε οι εργαζόμενοι (;) περί μη ύπαρξης ξενοδοχείων γιατί τα καταλαμβάνουν οι πρόσφυγες είναι ασύστολα ψεύδη.

Μια βόλτα και 2-3 τηλεφωνήματα αρκούν για να διαπιστώσει κανείς ότι τα ξενοδοχεία δεν είναι γεμάτα πρόσφυγες αλλά είναι απλά κλειστά.

Και όσα λειτουργούν είναι μισιάδεια και χρεώνουν κατοστάρικα.

Τα "δεκαδες" εστιατόρια είναι το ένα (1) εστιατόριο που υπάρχει στη Σμίξη.

Διάβασα ότι ανάλογη δήλωση έκανε και ο βουλευτής της ΝΔ στα Γρεβενά.

Εννοείται ότι και ο βουλευτής και οι εργαζόμενοι γνωρίζουν καλά την αλήθεια. Αυτοί όμως που διαβάζουν τη προπαγάνδα τους δεν γνωρίζουν και πιστεύουν τα ψεύδη.

 

(Edit mod. Θυμίζουμε ότι αναφορές σε πολιτικά απαγορεύονται αυστηρά στο snowclub.gr και θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση).

 

Sent from my Moto E (4) Plus using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως είχα βγάλει 18.600 με την μπακάλικη από τον απολογισμό του 2018.

Σε τάξη μεγέθους έπεσα αρκετά κοντά στο 25000 που γράφουν. (Αν βάλεις και όσους δεν κάνουν σκι ή κάνουν τζάμπα).

Να βλογησω λιγο τα γένια μου και ας με προγκαρει ο aab ότι δεν ξέρω οικονομική και ο ΜακιςΜ ότι δεν ξέρω αριθμητική.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελπίζω να βρεθεί λύση (όχι τύπου μπαλώματος) και σύντομα. Για εμένα η Βασιλίτσα και η ευρύτερη περιοχή της Πίνδου είναι από τα πιο όμορφα (αν όχι το ομορφότερο) μέρη που έχω επισκεφθεί για σκι αλλά και για πεζοπορία ή απλή βόλτα.

 

Νομίζω ένα από τα σοβαρά προβλήματα του εν λόγω χιονοδρομικού είναι η υποστήριξη που λαμβάνει από την τοπική κοινωνία. Σε συζήτηση με εργαζόμενους του ΧΚΒ, μου έχει μεταφερθεί ότι τα έσοδά του προέρχονται κυρίως από εκδρομείς από τη Νότια Ελλάδα (πχ Αθήνα) ενώ οι κάτοικοι των τριγύρω περιοχών προτιμούν τη Βουλγαρία.

 

Η δική μου εμπειρία, όσες φορές έχω επισκεφθεί το ΧΚΒ, δείχνει ότι οι εργαζόμενοι το δουλεύουν άρτια με βάση τα διαθέσιμα μέσα και πόρους, ενώ παράλληλα το εισητήριο είναι αρκετά χαμηλό. Συνεπώς θεωρώ πως ο κόσμος της περιοχής οφείλει να παρέχει έμπρακτη στήριξη.

Edited by ashbury
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Εννοείται ότι και ο βουλευτής και οι εργαζόμενοι γνωρίζουν καλά την αλήθεια. Αυτοί όμως που διαβάζουν τη προπαγάνδα τους δεν γνωρίζουν και πιστεύουν τα ψεύδη.

 

(Edit mod. Θυμίζουμε ότι αναφορές σε πολιτικά απαγορεύονται αυστηρά στο snowclub.gr και θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση).

 

Με τα δικά μου τα μέτρα το ξεμπρόστιασμα εξόφθαλμα ρατσιστικών και φασίζουσων συμπεριφορών και δηλώσεων δεν είναι πολιτική αλλά πολιτισμός.

Ο σύλλογος σας που θέλει να σχολιάζει μέχρι και τα διοικητικά των χιονοδρομικών δεν θα έπρεπε να απαντήσει στα χυδαία ψεύδη των εργαζομένων της Βασιλιτσας; Ή μήπως τα μέλη σας δεν ανεβαίνουν και δεν ξέρουν από πρώτο χέρι την αλήθεια;

 

 

Sent from my Moto E (4) Plus using Tapatalk

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με τα δικά μου τα μέτρα το ξεμπρόστιασμα εξόφθαλμα ρατσιστικών και φασίζουσων συμπεριφορών και δηλώσεων δεν είναι πολιτική αλλά πολιτισμός.

Ο σύλλογος σας που θέλει να σχολιάζει μέχρι και τα διοικητικά των χιονοδρομικών δεν θα έπρεπε να απαντήσει στα χυδαία ψεύδη των εργαζομένων της Βασιλιτσας; Ή μήπως τα μέλη σας δεν ανεβαίνουν και δεν ξέρουν από πρώτο χέρι την αλήθεια;

Sent from my Moto E (4) Plus using Tapatalk

Ποια είναι τα ψέματα γιατί το έχασα λίγο;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από snowboard.gr @fb

 

"Σε συνέχεια της δημοσιοποίησης του προβλήματος που προέκυψε στο ΧΚ Βασιλίτσας και την επιστολή των εργαζομένων προς το αρμόδιο υπουργείο, έγκυρες πληροφορίες αναφέρουν οτι η νέα διοίκηση θα οριστεί άμεσα την εβδομάδα που έρχεται και τα όποια προβλήματα θα αντιμετωπιστούν! "

Edited by ashbury

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ομολογώ ότι το θεμα αυτό με τη Βασιλίτσα και τη γύρω περιοχή με μπέρδεψε και μένα. Πέρυσι έκανα ένα υπέροχο χιονοδρομικό τουρ στη Βόρεια Ελλάδα και η Βασιλίτσα ήταν το βασικό μας κέντρο.

Το ζήτημα με τα ξενοδοχεία και τους πρόσφυγες το άκουγα συνέχεια. Παρ'όλ' αυτά, είχα κι εγώ την εντύπωση ότι έβλεπα πολλά ξενοδοχεία ερημωμένα. Θα μπορούσε ίσως να είναι χρεωμένα τα δωμάτια, αλλά τελικά να μη διαμένει κανείς εκεί;

Επίσης, η Βασιλίτσα, σαν στυλ χιονοδρομικού τουρισμού, ήταν ανέκαθεν προορισμός με διαμονή ή μονοήμερος;


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με διαμονή. Όσο και αν βοηθά η Εγνατία τώρα τους βόρειους.

Αν και πάντα 3 Αθηναίοι ήταν ,1 βορειοελλαδιτης.

Προορισμός γιορτών και σ/κ.

Τις καθημερινές υπολειτουργούσε και υπολειτουργεί.

Αν και με φρέσκο χιόνι ας δουλεύει μόνο το μισό. Το όλο θέμα είναι το διπλό.

Η γομαρα πιο εύκολο να πετύχεις λότο παρά ανοιχτά τα λίφτ.

Κάποτε ήταν προορισμός ασύγκριτης γκλαμουριας, κάτι ξενοδοχεία απίστευτα πολυτελή και κιτς. Τα φάγανε όλα τα λεφτά.

Δεν είναι τυχαίο ότι σκασανε και οι τρεις φούσκες στην βόρεια Ελλάδα. Βασιλίτσα, αγ. αθανασιος και φαλακρό.

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θυμάμαι στις αρχές της κρίσης το 2009 έψαχνα Ιούνη καθημερινή να βρω δωμάτιο σε μεγάλο κεφαλοχωρι στον γραμμο και δεν υπήρχε ανοιχτό τίποτα.

Πρέπει να υπήρχαν τουλάχιστον 200 νέα κρεβάτια επιδοτημενα από ΕΕ.

Με τα πολλά βρήκα ένα ζευγάρι Αλβανών σε ένα από τα γκλαμουρατα και μου είπαν ότι τα αφεντικά δημόσιοι υπάλληλοι εξ Αθηνών θα έρχωταν να το ανοίξουν το βράδυ της Πέμπτης. Στο καφενείο μου είπαν ότι όλοι οι ιδιοκτήτες είναι Αθηναίοι και ελάχιστοι Σαλονικιού και ότι το προσωπικό ερχεται με πούλμαν από τα Γιάννενα την Πέμπτη βράδυ και φεύγει δευτέρα πρωί.

Από την άλλη θυμάμαι παραμονες 15αυγουστο στους Καλαρρύτες να παρακαλάω να βρω δωματιο και να τα έχουν βγάλει στον πλειστηριασμό. Διαριξαμε νερόμυλο και κοιμηθήκαμε μέσα γιατί έκανε ψοφοκρυο.

Και δεν θα ξεχάσω ποτέ που καλοκαίρι έμεινα σε σουίτα στους Κορυσχάδες Καρπενήσι

Ιούλη με 50 ευρώ με τιμή πόρτας 320 και μου έλεγε ο ιδιοκτήτης ότι είναι κλεισμένος από 20 Δεκέμβρη μέχρι 8 Γενάρη από τώρα. Και μιλάμε ότι χειρωτερο για σκι να είσαι Κορυσχάδες και να πηγαίνεις χιονοδρομικό με πάγο. Και του έφτιαξα και τα ηλεκτρολογικά που ήταν...μπ.... Ναι.

Edited by vro

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολυτελή καταλύματα (ή τουλάχιστον στην τιμή) αλλά μικρά χιονοδρομικά χάμηλης ποιότητας. Όταν κατασκευάστηκαν με την βοήθεια επιδοτήσεων κανένας από αυτούς δεν ενδιαφέρθηκε για τα χιονοδρομικά κέντρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
klein mein...τώρα φαίνε οι προσφυγες
δεν ξέρω πως πήγανε τα πράγματα από το 2010 k έπειτα...αλλα ως τότε είναι όπως είπε ο vro
να προσθέσω ότι εκείνη η ελίμεια ανάθεμα k αν πήγα μια φορα k δεν άκουσα στα μεγάφωνα "το lift κλείνει λόγω βλάβης" κάπου στις 14.00
ως τις 16.00 ποτε δεν λειτούργησε
η γομάρα άνοιγε όταν κατέβαινε ο θεός για ski
γενικότερα τα τελευταία χρονια πολύ γκλαμουριά κλπ
k με τα ESPA κλπ ανοίξανε ξενώνες στην μέση του πουθενά...ζητούσανε κάτι τρελα ποσα για ένα βραδυ, k φυσικά όταν ήρθε η κρίση έσκασε η φούσκα
οι προσφυγες ήρθανε γιατί δεν πατούσε κανένας το πόδι του...όχι το ανάποδο όπως ισχυρίζονται
μην πω για την ταβέρνα στην σμίξh που περιμέναμε 55 λεπτά k όλο ερχόταν...άραγε αυτή είναι που λέει κάποιος ότι απέμεινε?
σίγουρα υπήρχαν k εξαιρέσεις...αλλα γενικά...
η βασιλιτσα για εμένα εκείνη την εποχή έδειχνε την Ελλάδα σαν μια μικρογραφία...
υπάλληλοι όποτε βαριότανε κλείνανε τα λιφτ λόγω βλάβης...
όλοι τρέχανε να πάρουνε τα πακέτα από τα ΕΣΠΑ κ φτιάχνανε δωμάτια χωρίς προγραμματισμό,
χωρίς σχέδιο... οπού βρούμε κ ότι απραξοουμε
κανένα σχέδιο από περιφέρεια, δήμους κλπ... άρπα κολλά να βγει ο χειμώνας
να έχουμε λεφτά για τους άλλους 9 μήνες...
στο τέλος κατέληξα να πηγαίνω στο σελι, να κάνω σε μια μικρή πιστά (αρσοουμπασι) με 25 εκ χιόνι, κ τελικά έκανα καλύτερα από την βασιλιτσα με τα 2 μ χιόνι

μια φορά πέτυχα την γομάρα ανοιχτή... ήταν σε κοπή πιττας με το άλλο website...(2008???)
το πάτημα δε στην γομάρα θύμιζε δρόμο με τα πεζοδρομία αριστερά δεξιά...

Edited by Turms
  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

klein mein...τώρα φαίνε οι προσφυγες
δεν ξέρω πως πήγανε τα πράγματα από το 2010 k έπειτα...αλλα ως τότε είναι όπως είπε ο vro
να προσθέσω ότι εκείνη η ελίμεια ανάθεμα k αν πήγα μια φορα k δεν άκουσα στα μεγάφωνα "το lift κλείνει λόγω βλάβης" κάπου στις 14.00
ως τις 16.00 ποτε δεν λειτούργησε
η γομάρα άνοιγε όταν κατέβαινε ο θεός για ski
γενικότερα τα τελευταία χρονια πολύ γκλαμουριά κλπ
k με τα ESPA κλπ ανοίξανε ξενώνες στην μέση του πουθενά...ζητούσανε κάτι τρελα ποσα για ένα βραδυ, k φυσικά όταν ήρθε η κρίση έσκασε η φούσκα
οι προσφυγες ήρθανε γιατί δεν πατούσε κανένας το πόδι του...όχι το ανάποδο όπως ισχυρίζονται
μην πω για την ταβέρνα στην σμίξh που περιμέναμε 55 λεπτά k όλο ερχόταν...άραγε αυτή είναι που λέει κάποιος ότι απέμεινε?
σίγουρα υπήρχαν k εξαιρέσεις...αλλα γενικά...
η βασιλιτσα για εμένα εκείνη την εποχή έδειχνε την Ελλάδα σαν μια μικρογραφία...

υπάλληλοι όποτε βαριότανε κλείνανε τα λιφτ λόγω βλάβης...

όλοι τρέχανε να πάρουνε τα πακέτα από τα ΕΣΠΑ κ φτιάχνανε δωμάτια χωρίς προγραμματισμό,

χωρίς σχέδιο... οπού βρούμε κ ότι απραξοουμε

κανένα σχέδιο από περιφέρεια, δήμους κλπ... άρπα κολλά να βγει ο χειμώνας

να έχουμε λεφτά για τους άλλους 9 μήνες...
στο τέλος κατέληξα να πηγαίνω στο σελι, να κάνω σε μια μικρή πιστά (αρσοουμπασι) με 25 εκ χιόνι, κ τελικά έκανα καλύτερα από την βασιλιτσα με τα 2 μ χιόνι

μια φορά πέτυχα την γομάρα ανοιχτή... ήταν σε κοπή πιττας με το άλλο website...(2008???)

το πάτημα δε στην γομάρα θύμιζε δρόμο με τα πεζοδρομία αριστερά δεξιά...

 

 

 

Κωστα ,

 

καμια σχεση η διαχειριση του βουνου μεχρι το 2010 με την διαχειριση - προσπαθεια που γινεται τα τελευταια χρονια

Edited by StavRos
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μας δουλεύουν όλοι τους ψιλό γαζί.

 

Προσωπικη εκτίμηση χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν.

Απλά αυτό το μόνιμο φταίνε οι άλλοι το έχω σιχαθεί.

Όσο και αυτό με την τεχνητή χιονωση.

Λες και κλείνει λόγο έλλειψης χιονιού....

Δηλαδή να γεμίσουμε την Βασιλίτσα και την γομαρα αντλιοστάσια και κανόνια για να γίνουμε πετυχημένοι σαν τα 3-5....

Και να πέσουν και άλλα χρήματα από τον φορολογουμενο...

Βρε άιντε...

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολυτελή καταλύματα (ή τουλάχιστον στην τιμή) αλλά μικρά χιονοδρομικά χάμηλης ποιότητας. Όταν κατασκευάστηκαν με την βοήθεια επιδοτήσεων κανένας από αυτούς δεν ενδιαφέρθηκε για τα χιονοδρομικά κέντρα.

 

 

τα ειπες ολα σε 2 κουβεντες. εφτιαξαν ξενοδοχειαρες και αντι να πιεσουν να αναβαθμιστει το χιονοδρομικο (λιφτ+εγκαταστασεις) ειχαν βολευτει σε αυτη την κατασταση γιατι επαιρναν και τις εγκαταστασεις-παραγκες του χιονοδρομικου σε τιμες παραγκας.

 

υπηρχε μια 5ετια που το ΧΚΒ απο αποψης επισκεψιμοτητας πηγαινε απιστευτα καλα. ο κοσμος ηταν τοσο πολυς που υπηρχαν παρα πολλες ταβερνες και νεα ενοικιαζομενα ακομα και 30-40 λεπτα απο το χιονοδρομικο. αν εκλεινες τελευταια στιγμη εβρισκες μονο στα πολυ μακρυνα καταλυματα. παρα πολλες οικογενειες ζουσαν με αυτο . πραγματικα ειχα χαρει με την εξελιξη τοτε σε σχεση με το 1999 που πρωτοπηγα στην Βασιλιτσα. Ανυπομονουσα και για αναβαθμιση των λιφτ (που να ξερα) ....

ο πολυς κοσμος βεβαια εφερε στο φως τα προβληματα με τα αργα λιφτ και τις παραγκες-σαλε. οι ουρες στα λιφτ τοτε ηταν ουρες στυγας κυριακη με καλο καιρο .... τα πισω συρομενα που αποσυμφορουσαν καπως το κοσμο τα ανοιγαν οποτε το θυμοντουσαν . εκλειναν καποιες φορες αδικαιολογητα νωριτερα. ετσι δημιουργηθηκε η αποψη σαν του TURMS παραπανω.

ξεκινησε η κριση και οπως ανοιγαν προκρισης τα ξενοδοχεια-ταβερνες (ανοιγαν απο το χιονοδρομικο προς τα γρεβενα ) ετσι και εκλειναν (απο τα γρεβενα προς το ΧΚ) .... γιατι να μεινεις 30 λεπτα απο το ΧΚΒ ενω μπορεις να μεινεις στα 10 λεπτα ? τα μεγαλα ξενοδοχεια απο την αλλη εριχναν τις τιμες μιας και κοσμο δεν ειχαν και αρχισαν και να παλιωνουν. απο 120 το βραδυ με πισινες σπα κτλ εφθασαν να το δινουν και 50 το βραδυ . αυτο δεν ηταν αρκετο και αναγκαστηκαν να διαθεσουν τις μοναδες τους για να φιλοξενησουν οικογενειες προσφυγων για καποιο διαστημα πριν πανε σε χωρες της κεντρικης ευρωπης που τους ειχαν δεχθει . τον πρωτο χρονο που εγινε αυτο επειδη ειχαν κλεισει ολα τα μικροτερα καταλυματα λογω κρισης ηταν δυσκολα να βρεις δωματιο αξιοπρεπες. υπηρχαν δωματια με 40 ευρω το δικλινο αλλα ηταν πολυ χαλια. Τον δευτερο χρονο που τα μεγαλα ξενοδοχεια δεχθηκαν προσφυγες ανοιξαν καποια απο τα ενοικιαζομενα που ειχαν κλεισει εν μεσω κρισης. μετα απο 3 χρονια βλεπω αρκετα ενοικιαζομενα που εχουν ανοιξει ξανα και καποια μαλιστα εχουν ανακαινιστει . θεωρω οτι τωρα που η προσελευση του κοσμου ειναι πεσμενη σε σχεση με την χρυση πενταετια τα δωματια ειναι οκ . Δεν βρισκεις 5στερα δωματια αλλα βρισκεις πολυ αξιοπρεπη δωματια και σχεδον παντα κοντα στο χιονοδρομικο . Επισης τωρα που επεσε ο κοσμος οι ουρες στα λιφτ ειναι πολυ πολυ καλυτερες. επισης τα τελευταια χρονια διαχειριζονται το χιονοδρομικο πολυ καλυτερα. ανοιγουν τα συρομενα νωριτερα στην σαιζον και σπαει ο κοσμος πολυ. υπαρχουν κυριακες που μπορεις να κανεις κατεβασιες με πολυ πολυ μικρες ουρες. αν και αργα τα λιφτ εχω κανει Κυριακη σε 4,5 ωρες 18 φορες το διπλο καταγεγραμμενα με εφαρμογη ....

ο κοσμος που ψαχνει ακριβα ξενοδοχεια με ακριβες παροχες δεν μπορει να εξυπηρετηθει .... μονο το βαλια νοστρα εχει μεινει ....

για αυτους θεωρω οτι υπαρχουν αλλου λυσεις. πχ bansko.

 

το χιονοδρομικο οπως ειναι τωρα πρεπει οπωσδηποτε να μπει σε καποιο προγραμμα οπως μπηκε ο παρνασσος. δεν ξερω πως αλλα πρεπει.

κακα τα ψεμματα. σε ασχημους χειμωνες απο αποψη καιρου και οταν τα περισσοτερα χιονοδρομικα ειτε δεν εχουν καθολου χιονι ειτε εχουν 10 ποντους , η βασιλιτσα εχει μισο μετρο για πλακα. Οταν αλλου ριχνει 10 ποντους εκει ριχνει 40. Για να μην μιλησω για δυνατοτητα επεκτασης. Στην ελλαδα 3 βουνα αξιζουν να εχουν νεα λιφτ . η βασιλιτσα , ο παρνασσος , και τα καλαβρυτα . ο Παρνασσος εχει μεγαλη σαιζον λογω υψομετρου , τα καλαβρυτα εχουν την αθηνα διπλα τους και θεωρω ειναι βιωσιμα ακομα και αν ειναι τοσο νοτια. Η βορεια ελλαδα δυστυχως εχει τοσες επιλογες στην Βουλγαρια που δεν ξερω αν μπορουν να συντηρησουν τοσα πολλα χκ

 

 

 

η προσωπικη μου αποψη αυτη ειναι

 

  • Like 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μας δουλεύουν όλοι τους ψιλό γαζί.

 

Προσωπικη εκτίμηση χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν.

Απλά αυτό το μόνιμο φταίνε οι άλλοι το έχω σιχαθεί.

Όσο και αυτό με την τεχνητή χιονωση.

Λες και κλείνει λόγο έλλειψης χιονιού....

Δηλαδή να γεμίσουμε την Βασιλίτσα και την γομαρα αντλιοστάσια και κανόνια για να γίνουμε πετυχημένοι σαν τα 3-5....

Και να πέσουν και άλλα χρήματα από τον φορολογουμενο...

Βρε άιντε...

 

υπαρχει και ετοιμη λιμνη για να τροφοδοτησει την τεχνικη χιονωση....

μην δινεις ιδεες και το κανουν πραξη σε ενα βουνο που κλεινει με 3 μετρα χιονι . χααχαχαχαχαχ

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Κωστα ,

 

καμια σχεση η διαχειριση του βουνου μεχρι το 2010 με την διαχειριση - προσπαθεια που γινεται τα τελευταια χρονια

 

 

δεν αμφιβάλλω...για αυτό λέω ως το 2009...μετά δεν ξέρω τι έγινε..
δεν θα ξεχάσω ποτε όμως που είχα πάρει τηλέφωνο ένα από τα πολυτελή hotel που λες, (το 2010 ίσως?) και μου ζήτησε 180 με πρωινό...k ήταν κάπου 20 χλμ μακριά...
την ίδια μέρα μου είχαν στείλει ένα διαφημιστικό από ένα hotel στο Stuben...η τιμή / βραδυ με ημιδιατροφή ήταν 140 την βραδια για δίκλινο...
με είχε πιάσει νευρικό γέλιο
  • Like 1

Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

δεν αμφιβάλλω...για αυτό λέω ως το 2009...μετά δεν ξέρω τι έγινε..
δεν θα ξεχάσω ποτε όμως που είχα πάρει τηλέφωνο ένα από τα πολυτελή hotel που λες, (το 2010 ίσως?) και μου ζήτησε 180 με πρωινό...k ήταν κάπου 20 χλμ μακριά...
την ίδια μέρα μου είχαν στείλει ένα διαφημιστικό από ένα hotel στο Stuben...η τιμή / βραδυ με ημιδιατροφή ήταν 140 την βραδια για δίκλινο...
με είχε πιάσει νευρικό γέλιο

 

 

 

και ομως ηταν ολα γεματα !!! απο Πεμπτη μεχρι Δευτερα δεν επεφτε καρφιτσα.Υπηρχαν προσφορες για Δευτερα με πεμπτη αν θυμασαι με πολυ καλες τιμες. Ηταν σχεδον καθε μερα γεματα οταν το ΧΚΒ ηταν ανοικτο. Γεματα με οικογενειες που εφερναν τα παιδια τους για σκι. το ξενοδοχειο σου κανονιζε απο το βραδυ μαθηματα σκι - ή baby sitting αναλογα με την ηλικια τους. τα απογευματα οι εσωτερικες πισινες ηταν γεματες με οικογενειες και με παρεες. νωρις το βραδυ τα μπαρ των ξενοδοχειων γεμιζαν για ενα χαλαρο ποτακι και νωρις για υπνο ωστε να ξυπνησουν το πρωι να προλαβουν τις πουδρες. ωραιες εικονες αν και οχι για ολα τα πορτοφολια.

αν ειχαν αλλαξει τα λιφτ θεωρεις οτι δεν θα ηταν βιωσιμο το χιονοδρομικο ? με αυτα τα 5 καλα ξενοδοχεια και με αυτα τα 30 ενοικιαζομενα δωματα που διαθετει ηδη.

 

Edited by StavRos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι εννοείς βιώσιμο;

Αν ήταν βιώσιμο θα είχε αλλάξει τα λίφτ.

Αλλά δεν είναι ούτε και θα γίνει.

Άλλοιως δεν θα περίμενε εμάς να του πούμε να τα αλλάξει.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Προς Πώληση Ένα εξαιρετικό Πέδιλο Της Stockli, βραβευμένο ως το καλύτερο πέδιλο της κατηγορίας του! Είναι εύκολο στην χρήση και στον έλεγχο του καθώς απευθύνεται σε αρχάριους και μέσους σκιέρ! Παρέχει ευελιξία και αρκετή ευκολία στη μετάβαση από carving σε skidded turns με μικρή προσπάθεια και άμεση ανταπόκριση! Είναι σταθερό σε γρήγορες και κοντές στροφές στη πιστά και αρκετά απορροφητικό στους κραδασμούς! Είναι ιδιαίτερη η ευελιξία του σε carving στροφές, με αρκετά μεγάλη γωνιωση παρέχει μια ασφαλή και πεντακάθαρη ακτίνα στροφής! Γενικά διατηρούμε έναν απολυτό έλεγχο χωρίς μεγάλη προσπάθεια και κατανάλωση ενέργειας! Τέλος είναι δοκιμασμένο και εκτός πίστας σε πούδρες αλλά και bumps και έδειξε τρομερή προσαρμοστικότητα και έλεγχο και ισορροπία σε κάθε στροφή!! Το πέδιλο έχει χρησιμοποιηθεί για δυο σεζόν με εμφανείς μικροφθορές στο επάνω μέρος του. Προσωπικα το συστήνω σε μέσους σκιέρ. Γύρω στις 50 ημέρες χρήσης. Ωστόσο είναι περασμένο από full service και οι πάτοι βρίσκονται σε άψογη κατάσταση καινούργιου, κερωμένοι. Οι λάμες του είναι επίσης σε αρίστη κατάσταση 0,5ο βάση και 88ο side edge. Φοράει την srt Salomon bin 12. Τιμή 380ευρω συζητήσιμη! Περισσότερες πληροφορίες σε προσωπικό μήνυμα! https://www.skiessentials.com/2021-ski-test/skis/2021-stockli-laser-sc https://www.snow-online.com/ski/stoeckli-lacer-sc-2020.htmlp  
    • Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος
    • Τι κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου εκτός από τα Ελληνικά? Ονομάζεται ski bus
    • Πόσο εύκολο είναι να φτιάξεις "μύθους" για το σκι στην Ελλάδα. Ακόμα και πρώην και νυν πρόεδροι του Συλλόγου μας τους συντηρούν με το δίκιο τους. Ακόμα κα ο Λάππας ξεχνά ότι 39 στους 40 τελεταίους Απριλίους χιονίζει στον Παρνασσό!!!!! Και οι δύο Πρόεδροι του ΣΤΧ έχετε δίκιο σε αυτό που γράφετε αλλά επειδή δεν γράφετε την πλήρη πρόταση το συμπέρασμα είναι τελείως λάθος. Η αλήθεια για το σκι στον Παρνασσό είναι όπως τα γράφω Αυτό είναι τελείως γενικό και ισχύει για τους...ταβερνιάρηδες, σαλεδάρχες, μπαρόβιους κλπ Το τους δεν υπάρχει, είναι αφηρημένη έννοια χαμένη στις δαιδαλώδεις διαδικασίες του Ελληνικού κράτους. Υπογράφω ότι δεν έχει υπάρξει καμία συζήτηση ούτε απόφαση που να έβγαλε πόρισμα "φέτος μας νοιάζει μόνο να έχουμε επισκέπτες" στο Υπουργείου Τουρισμού, στο Υπερταμείο, στα ΕΤΑΔ και στις εγκαταστάσεις του ΧΚΠ. Η κατάσταση είναι: δεν έχουμε ιδέα τι είναι το καλό σκι και τι θέλουμε να γίνει ο Παρνασσός και πως να δουλέψει, μη μας κράξουν τα κανάλια, ας κονομήσουμε ότι μπορούμε όσοι μπορούμε, ας μπαίνει ο μισθός, μη σκοτωθεί κανένας. Φυσικά μέσα σε αυτό το χάος κάποιοι έχουν τρόπο και όρεξη να κάνουν κάτι καλό για το σκι προσπαθούν. Όμως δεν υπάρχει καμία ουσιαστική επικοινωνία μεταξύ Υπουργείου Τουρισμού, Υπερταμείου, ΕΤΑΔ και εγκαταστάσεων ΧΚΠ. Κανένας αρμόδιος δεν ξέρει πχ ότι ο λιφτιέρης ζητάει μια πολύ σημαντική βίδα. -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να αφήσουν κλειστό τον Ηρακλή για τόσο λίγα λεφτά? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ -Μα δεν μπορεί να είναι τόσο χαζό το σύστημα ΕΤΑΔ να μας γράφει "όλοι οι αναβατήρες θα λειτουργούν κάθε μέρα"? ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ  
    • Όταν οι άνθρωποι έχουν πρόγραμμα και βλέπουν το μέλλον 
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. asproula
      asproula
      (32 years old)
    2. Frankie58
      Frankie58
      (43 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,318
    • Total Posts
      460,832
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,663
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    Marinavon
    Joined
×
×
  • Create New...