Jump to content
geotaf

Αγορά Καινούργιων Πεδίλων!

Recommended Posts

Ειναι ΝΟΡΤΙΚΑ λιανα στο 158 ροκερ . παει παντου χωρις προβλημα και η γνωριμιες μου μου ειπαν προεδρε τσουλατα , . σου κανουν καλως .δεν σου κανουν φερτα πισω παρε αλλα

Ασε που ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι μπαμ και κατω ,μιας και ο Ντινος οτι μου εχει πρωτινη να παρω , ητανε μεσα! :thumbup:

Edited by PRESIDENT
  • Like 1

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Ασε που ειμαι σιγουρος οτι θα ειναι μπαμ και κατω ...

 

Προσεχε τι ευχεσαι Νικολό... :shysterical: δεν ειμαστε τζοβεννα πια... :ph34r:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πολυ είναι

 

Ναι.Ευχαριστω για την απαντηση.Εχεις να μου προτεινεις μεταξυ αυτων που ανεφερα παραπανω?Κυριως μεταξυ rossignol k atomic?η τιμη ειναι η ιδια.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσεχε τι ευχεσαι Νικολό... :shysterical: δεν ειμαστε τζοβεννα πια... :ph34r:

 

ΧΑΧΑΧΑΧ!! νταξ ρε μακη ,, χχιχιχιχ.. παντως ακομα τα καταφερνω και τζοβενιζο στο σκι :thumbup:


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραιος! Πιεστε κι ενα τσιπουρακι στην υγεια μου στο πανεμορφο Πισοδερι!

 

EDIT: Apres ski βεβαια, που λεμε και στο χουριο!...

Edited by MakisM
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημερα!μετα απο καιρο ξανασυμμετεχω μιας κ λειπω στο εξωτερικο πλεον.Αποφασισα να αλλαξω πεδιλα επιτελους...Θεωρω τον εαυτο μου intermediate κ ισως προς advanced skier, εδω κ 2-3 χρονια παω κ σε μαυρες πιστες.

Εκανα μια μικρη ερευνα σχετικα κ με τιμες κ ειμαι μεταξυ 3 :

Rossignol exp 76 carbon 166

Salomon Q90 169

Atomic infamous 161 ή 171.

Μηπως μπορει καποιος να μου πει τη γνωμη του?

Γενικα δεν παω off piste κ το υψος μου ειναι 1.78

 

Ευχαριστω

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

 

Λες οτι γενικα δεν πας off piste, αλλα τα πεδιλα που δειχνεις δεν ειναι οτι καλυτερο για on piste. Απο Rossignol κοιτα τη σειρα Pursuit. Το πεδιλα που διαλεξες θα σε παει πολυ πισω. To Atomic Infamous ειναι πεδιλα για παρκο. Το Salomon εχει πιο off piste προσανατολισμο. Δες τι προιοντα εχει η καθε εταιρεια στα διαφορα site τους και επελεξε αυτο που θες να κανεις. Εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε. Παντως για εντος πιστας θες υψος το πολυ 1,65 (αντε 1,67)


tumblr_inline_mjj4qpOaJK1qz4rgp.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Λες οτι γενικα δεν πας off piste, αλλα τα πεδιλα που δειχνεις δεν ειναι οτι καλυτερο για on piste. Απο Rossignol κοιτα τη σειρα Pursuit. Το πεδιλα που διαλεξες θα σε παει πολυ πισω. To Atomic Infamous ειναι πεδιλα για παρκο. Το Salomon εχει πιο off piste προσανατολισμο. Δες τι προιοντα εχει η καθε εταιρεια στα διαφορα site τους και επελεξε αυτο που θες να κανεις. Εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε. Παντως για εντος πιστας θες υψος το πολυ 1,65 (αντε 1,67)

Ευχαριστω.Θα κανω μια online ερευνα κ θα επανελθω...η γνωμη σας ειναι πολυ κρισιμη για μενα.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Ναι.Ευχαριστω για την απαντηση.Εχεις να μου προτεινεις μεταξυ αυτων που ανεφερα παραπανω?Κυριως μεταξυ rossignol k atomic?η τιμη ειναι η ιδια.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Δεν γνωρίζω τα πεδιλα που αναφερεις και δυστυχως σου γράφω απο κινητό. Επειδή εχουμε το ιδιο μποι θα προτεινα απο 1,65 μεχρι το πολυ 1,70.στη θεση σου θα περιμενα το τεστ του Ιανουαρίου και θα δοκιμαζα ενα η δυο πιστιαρικα πεδιλα.μετα θα νοικιαζα μια καθημερινη με 20 ευρώ αυτο που θα μου αφηνε τις καλύτερες εντυπώσεις και αν τελικα εβλεπα οτι μου ταιριαζει θα το αγόραζα.

Ο παραπανω τροπος ειναι αλάνθαστος για την αγορα πεδιλων.

αν τωρα θελεις πρόταση σε πεδιλα δες το progressor της fischer στο 1,65 αλλα μην αγοράσεις αν δεν το τσουλησεις

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τα πεδιλα που αναφερεις και δυστυχως σου γράφω απο κινητό. Επειδή εχουμε το ιδιο μποι θα προτεινα απο 1,65 μεχρι το πολυ 1,70.στη θεση σου θα περιμενα το τεστ του Ιανουαρίου και θα δοκιμαζα ενα η δυο πιστιαρικα πεδιλα.μετα θα νοικιαζα μια καθημερινη με 20 ευρώ αυτο που θα μου αφηνε τις καλύτερες εντυπώσεις και αν τελικα εβλεπα οτι μου ταιριαζει θα το αγόραζα.

Ο παραπανω τροπος ειναι αλάνθαστος για την αγορα πεδιλων.

αν τωρα θελεις πρόταση σε πεδιλα δες το progressor της fischer στο 1,65 αλλα μην αγοράσεις αν δεν το τσουλησεις

Ευχαριστω.

Μενω εξωτερικο οπότε θα δω πως θα τα κανω αυτα.Ευχαριστω παντως.θα τσεκαρω το fischer. Σταμπαρησα κ ενα αλλο το. Pursuit 14 ca xelium της Rossignol.

Καμμια ιδεα..?

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα pursuit λενε βαρος 3.5 kgr...εννοει βαρος μαλλον του ζευγαριου υποθετω ή το ενα?Πολυ μου φαινεται...

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιας και άνοιξα το θέμα..

Τελικά κατέληξα στο Head icon TT 10 με μπότες head nextedge 80 kai χθες τα εγκαινίασα στη Βασιλίτσα.. Εξαιρετικό πέδιλο (αν και λίγο παγωμένο χιόνι μεχρι το μεσημέρι), απίστευτη αίσθηση και ευκολία στην πίστα. Άντε και καλό χειμώνα!

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλές κατεβασιές. Τί μήκος πήρες?

 

Το 1,63.

 

Επίσης ξέχασα να αναφέρω την 'αψογη εξυπηρέτηση από το κατάστημα και ως προς την παραγγελεία και ως προς την αποστολή (την επόμενη ημέρα ήταν σπίτι μου!)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

με συγχωρεις..ολες αυτες οι μποτες δικες σου ειναι?


Snow is on my D.N.A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

με συγχωρεις..ολες αυτες οι μποτες δικες σου ειναι?

 

ναι τις εχω διπλες :thumbup: ..ακομα και ιδιο χρωμα !! :evil: :evil:

οχι ρε κωστη ,ειναι απο το καταστημα του ντινου


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλορίζικα πρόεδρε (αν κατάλαβα καλά είναι αυτά)

Είσαι έτοιμος να χωθείς σε βαθιές πούδρες :animier:

  • Like 1

Snow to the people!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπραβο Νικολα, πολυ καλη αγορα, αλλά κοιτα να δουλεψεις πανω στο πεδιλο και να μαθεις να εχεις υπομονη και επιμονη. Α, να σου πω κοιτα να κατεβεις στην βουναρα την δικη μας για ξεναγηση περιεργη απο πισω με τα νεα σου καλουδια ετσι...

  • Like 1

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Θα ήθελα την βοήθειά σας στο εξής δίλημμα:

Κ2 Sidestash 2013

VS.

Volkl Kendo 2014

 

Είμαι 1.82 / 82 κιλά και αυτό που θέλω είναι ένα 50-50 πέδιλο.

 

Παρακαλώ για τα σχόλια σας όπως και πιθανές προτάσεις

 

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κοιτα K2 Coomback σε 188cm

 

Από κριτικές που διάβασα τα δίνει ως, πιο μαλακά πέδιλα.

 

Κτλ απο τα προαναφερθεντα ποια είναι η άποψη ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε,

τα 2 πέδιλα που κοιτάς είναι εντελώς διαφορετικού χαρακτήρα κυρίως λόγω του ότι το ένα έχει 108 μέση και το άλλο 85-90.

Το μόνο κοινό που έχουν είναι το υλικό του πυρήνα (ξύλινος) με ενίσχυση μετάλλου. Επ' αυτού δεν έχω σχόλιο διότι δεν ξέρω το είδος της ενίσχυσης.

Με βάση το γεγονός ότι θέλεις ένα 50-50 πέδιλο σου προτείνω (μεταξύ των 2 που έβαλες) το Kendo. Το Κ2 ξέχνα το δεν θα σε καλύψει.

 

Φιλικά

 

7ψυχος

 

ΥΓ. Για προτάσεις θα ήθελα να ξέρω τι σκι κάνεις (πόσα χρόνια, σε τι πεδία κλπ), τι σκι προτίθεσαι να κάνεις με το νέο σου πέδιλο (και που?) καθώς και ποιό ήταν το προηγούμενο πέδιλό σου. Στο είδος που πιθανολογώ ότι θέλεις, έχω να σου προτείνω τα εξής (η σειρά είναι τυχαία) που ανήκουν στην midfat κατηγορία, υπό την προϋπόθεση ότι η τεχνική σου είναι από μεσαίο επίπεδο και πάνω:

α) Head, RevPro 85

β) Blizzard, Brahma

γ) Κ2 rictor

δ) Kastle MX 88

Edited by 7ψυχος_gtsap
  • Like 3

Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε,

τα 2 πέδιλα που κοιτάς είναι εντελώς διαφορετικού χαρακτήρα κυρίως λόγω του ότι το ένα έχει 108 μέση και το άλλο 85-90.

Το μόνο κοινό που έχουν είναι το υλικό του πυρήνα (ξύλινος) με ενίσχυση μετάλλου. Επ' αυτού δεν έχω σχόλιο διότι δεν ξέρω το είδος της ενίσχυσης.

Με βάση το γεγονός ότι θέλεις ένα 50-50 πέδιλο σου προτείνω (μεταξύ των 2 που έβαλες) το Kendo. Το Κ2 ξέχνα το δεν θα σε καλύψει.

 

Φιλικά

 

7ψυχος

 

ΥΓ. Για προτάσεις θα ήθελα να ξέρω τι σκι κάνεις (πόσα χρόνια, σε τι πεδία κλπ), τι σκι προτίθεσαι να κάνεις με το νέο σου πέδιλο (και που?) καθώς και ποιό ήταν το προηγούμενο πέδιλό σου. Στο είδος που πιθανολογώ ότι θέλεις, έχω να σου προτείνω τα εξής (η σειρά είναι τυχαία) που ανήκουν στην midfat κατηγορία, υπό την προϋπόθεση ότι η τεχνική σου είναι από μεσαίο επίπεδο και πάνω:

α) Head, RevPro 85

β) Blizzard, Brahma

γ) Κ2 rictor

δ) Kastle MX 88

 

7ψυχος_gtsap, ήσουν κατεγιστικός (σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες)!

μου έχεις δώσει 2-3 μέρες αναζήτησης στο internet με ακόμη ένα βουνό από προβληματισμούς.

 

6 χρόνια κάνω σκι (παράλληλα με snowboard) και θα έλεγα ότι είμαι 6/10 (άνετες στροφές, ταχύτητα και φρενάρισμα).

Προηγούμενο πέδιλο δεν υπήρχει, έκανα με νοικιασμένα και καμιά φορά με τα Head Chip ενός φίλου (μόνο για πίστα).

 

Καθότι προέρχομαι από το Snowboard, θέλω να βγαίνω και εκτός πίστας και το βουνό που κάνω, κατά 95% είναι ο Παρνασσός.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν είναι το πρώτο σου πέδιλο, αποσύρω τις προτάσεις μου.

Με τα νέα στοιχεία που έγραψες θα σου πρότεινα να πάρεις ένα πέδιλο με μέση το πολύ 80 και μέτριας σκληρότητας, πχ. Rossi experience 78, Blizzard Magnum 76.

Σε κάθε περίπτωση, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις.

 

Φιλικά

 

7ψυχος

Edited by 7ψυχος_gtsap
  • Like 1

Όλα τα βουνά είναι καλά. Όλοι οι skier είναι καλοί. Μόνο μερικοί άτυχοι στη ζωή άνθρωποι υπάρχουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν είναι το πρώτο σου πέδιλο, αποσύρω τις προτάσεις μου.

Με τα νέα στοιχεία που έγραψες θα σου πρότεινα να πάρεις ένα πέδιλο με μέση το πολύ 80 και μέτριας σκληρότητας, πχ. Rossi experience 78, Blizzard Magnum 76.

Σε κάθε περίπτωση, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις.

 

Φιλικά

 

7ψυχος

 

@7ψυχος I AM BACK!

 

Μετά από ώρες internet (video, reviews κτλ), έχω καταλήξει στο εξής 3λημμα:

K2 Shreditor 102

Armada TST

Volkl Kendo

 

Αρκετοί θα μου πείτε να τα δοκιμάσω πρώτα, αλλά μέχρι να τα δοκιμάσω όλα θα έχει φτάσει 15 Αυγούστου.

 

Παρακαλώ για τα σχόλιά σας

 

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Συμψηφισμός θα γίνει...
    • Ότι αφιέρωνε πάντα. Όσο μικρότερη ζημιά μπορεί και μεταφορά των υποχρεώσεων στον επόμενο.   Χωρίς τεχνητό οι ευχές όλων μας στον Ύψιστο. Μην εύχεσαι πολύ γιατί η χιονοστιβάδα θα ρίξει και την νέα Στύγα. Για παγοποιήσεις και ξεχιονίσματα μόνο ο ηρωισμός του προσωπικού θα μας σώσει. Σεμνά θέλουμε να το ρίχνει.
    • Με 1.200 άτομα την ώρα τη Στύγα και 1.500 τον Αχιλλέα, κλειστό Ηρακλή και Παρνασσό "σβηστό"  δεν νομίζω να περίμενες να μην έχει ουρές Σαββατοκύριακο. 20.000.000 ευρώ για 2.700 άτομα την ώρα. Και φυσικά ΟΜΕΡΤΑΑΑΑΑΑΑΑ
    • Αυτό το αυτοκινητο το έχω πετύχει να κυκλοφορεί πριν καμία δεκαριά χρόνια. 
    • https://www.notia.gr/2024/05/αργυρούπολη-για-γέλια-και-για-κλάματα/ Αν δεν κάνω λάθος το εγκαταλελειμμένο αυτοκίνητο του άρθρου, που το παράτησαν στη μέση του δρόμου για να σκάψουν για οπτική ίνα, είναι μια Jaguar MK2.  Πολύ κρίμα.   
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. daffis155
      daffis155
      (26 years old)
    2. snowwalker
      snowwalker
      (30 years old)
    3. thanasissin
      thanasissin
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,320
    • Total Posts
      460,867
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,744
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    sm0096157@gmail.com
    Joined
×
×
  • Create New...