Jump to content
over-poulover

Χ.κ.καλαβρύτων 2014-2015

Recommended Posts

Παντως περισυ που το ειχα δει λιγο το θεμα τις καθημερινες δεν υπηρχε λεωφορειο. Ειτε με κριση ειτε χωρις προφανος τις καθημερινες δεν υπαρχει ενδιαφερον, η εαν υπαρχει σου κοβει την διαθεση η ελλειψη φτηνου μεσου.

 

Ξερει κανεις εαν θα κυκλοφορησει κουπονακι οπως περυσι για μονοημερα για οσους θελουν να παμε 1-2 ημερες και οχι παρπανω; Κατι σαν το περσινο πληρες με καρτα και εξοπλισμο.


Παναγιωτης, Π.Φαληρο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολυ νεκρα το forum ...

Αlkatraz που εισαι ......:D

Τίποτα νεκρα το τοπικ.

Ελπίζουμε σε λίγες μέρες να ζωντανέψει.

  • Like 2

Θοδωρής.......με αγάπη!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και ο Παρνασσός δεν παίζεται πια στο θέμα αναβατήρων , αν και θα έπρεπε να αισθάνομαι ενθουσιασμένος που έχω πιο εύκολη πρόσβαση λόγω καλύτερου δρόμου κλπ κλπ, εντούτοις η μαγεία στο μπωλ των Καλαβρύτων (ειδικά όταν στέκεσαι στο πάνω καφέ) και το οτι όλα μα όλα διαδραματίζονται μπροστά στα μάτια σου είναι κάτι που δεν μπορώ να βγάλω από το μυάλό μου. Κια μάλλον αυτό θα συμβαίνει και σε άλλους.

  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω να έρθω στα Καλάβρυτα, από τότε που άνοιξαν και θυμάμαι πόσο ωραία ήταν που αντί να περιμένεις 45΄!!!!!!! λεπτά στον Αίολο - τότε ακόμα δεν υπήρχε ο Ηρακλής - είχαμε ανακαλύψει με τους γονείς μου, ένα καινουργιο παράδεισο.

 

Πιστεύω πως φέτος θα έιναι πολύ καλά στο ΧΚΚ, καθως πολύς κόσμος θα αποσυμφορηθεί, λόγω των νέων αναβατήρων του ΧΚΠ. Θα προσαθήσω να κατέβω ένα ΣΚ!

  • Like 6

carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πραγματικα...αυτή η πρωινη ηρεμια όταν πρωτοφτανεις στη Βαθεια Λακκα νωρις το πρωι αλλα και όταν η παρεα μαζευεται στην καντινα για ξεκουραση και καφεδακι χαζεύοντας το βουνο είναι μοναδικες στιγμες...υπομονη λιγες μερες ακομα!!

  • Like 11

Elan-Amphibio-12Ti-2017.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρόσκληση συνάντησης και ενημέρωσης στις 3/12/2014

Το Χιονοδρομικό μας Κέντρο είναι έτοιμο, με το πρώτο χιόνι, να ξεκινήσει τη λειτουργία του, προσφέροντας πολύτιμες υπηρεσίες στην τοπική οικονομία – αγορά και κοινωνία και σας προσκαλούμε και σας περιμένουμε την Τετάρτη 3 Δεκεμβρίου 2014 και ώρα 6:30 μ.μ. στο Αρχοντικό της Παλαιολογίνας, προκειμένου να ενημερωθείτε και να συζητήσουμε για τους τρόπους και τα προγράμματα συνεργασίας και αλληλοϋποστήριξης (allinclusive κλπ.) καθώς και προώθησης και ενίσχυσης της τουριστικής κίνησης στην περιοχή μας, κατά την επερχόμενη χιονοδρομική περίοδο.

 

Για το Διοικητικό Συμβούλιο του Χιονοδρομικού Κέντρου

 

Ο Εντεταλμένος Ο Πρόεδρος και

σύμβουλος - Διευθυντής Διευθύνων Σύμβουλος

Λεωνίδας Σπυρόπουλος Γεώργιος Λαζουράς

ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΚΑΛΑΒΡΥΤΩΝ

  • Like 3

moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ετσι για να ζεσταίνουμε το topic εστω και με περσινες αναμνήσεις...ανεβαίνουμε Στυγα πρωι 13/3 με το φιλαρακι pierre7 (ετοιμάζεσαι Γιωργο?) στο πιο καλοστρωμενο και...αδειο ΧΚΚ της σεζον και ειμαστε οι μονοι στην κορυφη.Μενω μονος για μερικα λεπτα απολαμβανοντας την πιο private Στυγα που εχω δει...μοναδικες,ανεκτίμητες στιγμες!!!

  • Like 10

Elan-Amphibio-12Ti-2017.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο ιδιο κλιμα και εγω να παραθεσω την πιο ωραια μου περσινη εμπειρια

Εχουμε μπαστακωθει στην αφετηρια της Στυγας για την παρθενικη αναβαση μετα απο χιονοπτωση

Εννοειται οτι αυτος που θα την κατεβει πρωτος ειναι ο αρχοντας

Μετα απο κανα 25αλεπτο τζαρτζαρισματα και μουλωχτα μπασιματα καταληγω 3ο καρεκλακι

4 κανιβαλλοι μπροστα μου με αγριες διαθεσεις κοιτανε προς τους πισω με υφακι 1000ων καρδιναλιων, εχουν κανει ομως ενα τεραστιο λαθος...

....ειναι snowboardαδες :Just Kidding:

Οση ωρα ανεβαινε το καρεκλακι εγω ετοιμαζομουνα ,διατασουλες, μασαζακι στους μυες, κουμπωμα στις μποτες, τα μπαστουνια περασμενα στους καρπους...

Φτανω κορυφη και τους βλεπω καμια 10αρια μετρα κατω απο την κορυφη να παλευουν να κουμπωσουν τις μποτες στο σανιδι οσο πιο γρηγορα γινεται.

Σαν σε εκινηση αγωνα φευγω απο το καρεκλακι και σε 5 sec εχω φτασει εκει που ειναι οι αλλοι ,την ωρα που ο πρωτος μολις παει να ξεκινησει

Τον περναω σαν σταματημενο απο την φορα που ειχα και ξεχυνομαι στην απατητη μαγεια ακουγωντας πισω μου μια φωνη απελπισιας ..Οχχιιιιιιι

 

Ναιι ρε Ναιιιιιι γκαριζω και ακουω και απο τα καρεκλακια επεφημιες λες και μπηκε γκολ

αυτα ..... το ξερω ειμαι πολυ καμμενος...

Edited by Hellbent
  • Like 24

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ετσι για να ζεσταίνουμε το topic εστω και με περσινες αναμνήσεις...ανεβαίνουμε Στυγα πρωι 13/3 με το φιλαρακι pierre7 (ετοιμάζεσαι Γιωργο?) στο πιο καλοστρωμενο και...αδειο ΧΚΚ της σεζον και ειμαστε οι μονοι στην κορυφη.Μενω μονος για μερικα λεπτα απολαμβανοντας την πιο private Στυγα που εχω δει...μοναδικες,ανεκτίμητες στιγμες!!!

Δε ξεχνιονται αυτα Χρηστο..και μετα καταβαση ολομοναχοι στη Στυγα!!Ναι ετοιμαζομαι,γυμναστηριο εντατικα και ζεσταμα χριστουγεννα στο Μπανσκο εχει το προγραμμα!!

  • Like 4

speedwave4_zps9328bfcd.png

"Δεν μου ταιριαζει εμε η κατεβασμενη σημαια,δεν μου ταιριαζει η υστατη προσπαθεια "

Sir Ernest Shackleton

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με αφορμή τον Hellbent, να παραθέσω κι εγώ περσινή εμπειρία...

 

Υπέροχη πουδρομέρα, με έχει φέρει υποχρεωτικά ο ΜΙΚ, αποσπώντας με από τον Παρνασσό με υποσχέσεις για επικές καταβάσεις φρεσκαδούρας στο Καλάβρυτο. Πετυχαίνουμε Hellbent και μικρή παρέα, φεύγει προς Αυγό, αναζητώντας παρθένο μέρος. Τραβέρσα, τραβέρσα, τραβέρσα...

 

Ο ΜΙΚ θα πέταγε με το πετούμενο και ο Hellbent θα κατέγραφε από μακριά. Σταματάει και περιμένει. Γυρίζει πίσω, με βλέπει, κοιτάει μια πάνω τα μούτρα μου, μια τη σανίδα: "Εσύ πως ήρθες μέχρι εδώ??", "Πάτησα στις τραβέρσες σου", απαντώ και η απελπισία ότι φτάνουν και snowboarders μέχρι εκείνο το σημείο πλημμύρισε το είναι του.

 

Ο ΜΙΚ σηκώνεται, αρχίζει τα περίεργα μέσα στα δέντρα, τρομάζουμε ότι θα'χουμε δράματα, προσγειώνεται σαν κύριος κάτω κι εμείς ξεκινάμε μια υπέροχη κατάβαση... Υπάρχει και σε βίντεον :-P

 

:shuriken:

  • Like 12

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σταματάει και περιμένει. Γυρίζει πίσω, με βλέπει, κοιτάει μια πάνω τα μούτρα μου, μια τη σανίδα: "Εσύ πως ήρθες μέχρι εδώ??", "Πάτησα στις τραβέρσες σου", απαντώ και η απελπισία ότι φτάνουν και snowboarders μέχρι εκείνο το σημείο πλημμύρισε το είναι του.

 

:shysterical:

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολλές αναπάντεχες εξελίξεις εκείνη η μέρα.

 

  • Like 5

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με μεγάλη επιτυχία διοργανώθηκε η ενημερωτική εκδήλωση του Χιονοδρομικού Κέντρου Καλαβρύτων

Με μεγάλη συμμετοχή φορέων επαγγελματιών αλλά και κατοίκων του Δήμου, πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Τετάρτης η ενημερωτική εκδήλωση που διοργάνωσε το Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων στο Αρχοντικό της Παλαιολογίνας.

 

Σκοπός της συνάντησης ήταν η ενδελεχής ενημέρωση των τοπικών φορέων, επαγγελματιών και κατοίκων για την προετοιμασία του Χιονοδρομικού Κέντρου Καλαβρύτων, η ανάδειξη των δράσεων και το κυριότερο η λεπτομερής ανάλυση των συνθηκών πλήρους ετοιμότητας του Χιονοδρομικού Κέντρου έτσι ώστε προσελκύσει πλήθος επισκεπτών στη διάρκεια της νέας χιονοδρομικής περιόδου.

 

Μιλώντας στους παριστάμενους ο πρόεδρος και διευθύνων σύμβουλος του Χιονοδρομικού και Δήμαρχος Καλαβρύτων κ. Γιώργος Λαζουράς, αναφέρθηκε εκτενώς στην πολύ καλή λειτουργία του Κέντρου τα τελευταία τέσσερα χρόνια, ευχαριστώντας τον πρόσφατα παραιτηθέντα διευθύντοντα σύμβουλο κ. Θύμιο Βαζαίο για τις υπηρεσίες που προσέφερε.

 

Στη συνέχεια παρουσίασε στους παριστάμενους, τον νέο Γενικό Διευθυντή του Κέντρου κ. Λεωνίδα Σπυρόπουλο και προχώρησε σε ανάλυση-παρουσίαση των έργων που μέχρι σήμερα έχουν υλοποιηθεί με σκοπό την βελτίωση των υφιστάμενων εγκαταστάσεων, την ασφάλεια και την παροχή υπηρεσιών υψηλού επιπέδου στους χιονοδρόμους και επισκέπτες.

 

Ο κ. Λαζουράς, έκανε ειδική αναφορά στη χορηγία προς το Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων από το Ελληνογερμανικό Ταμείο ύψους 126.500 ευρώ, ποσό με το οποίο, όπως είπε, θα χρηματοδοτηθούν δράσεις και επείγουσες ανάγκες του.

 

Εξέφρασε ακόμη τη βεβαιότητα ότι και φέτος το Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων θα κάνει τη διαφορά και θα ανταπεξέλθει στον ανταγωνισμό, στηριζόμενο στο προσωπικό του που είναι άρτια εκπαιδευμένο και καταρτισμένο, αλλά και στις υψηλού επιπέδου υπηρεσίες και παροχές του και πρωτίστως στην ασφάλεια των εγκαταστάσεών του.

 

Στο σημείο αυτό προχώρησε σε ειδική αναφορά στις συνθήκες ασφάλειας και αξιοποστίαας που διέπουν τη λειτουργία του Χιονοδρομικού Κέντρου Καλαβρύτων και κατέστησε σαφές ότι πρώτιστος στόχος είναι η διατήρηση και ενίσχυση των συγκεκριμένων συνθηκών ούτως ώστε οι χιονοδρόμοι και επισκέπτες να απολαμβάνουν με ασφάλεια τις παρεχόμενες υπηρεσίες αλλά και τα συγκριτικά πλεονεκτήματα του Χελμού και των εγκαταστάσεων του Χιονοδρομικού Κέντρου Καλαβρύτων.

 

Από την πλευρά του ο Διευθυντής του Χιονοδρομικού Κέντρου Καλαβρύτων κ. Λεωνίδας Σπυρόπουλος, προχώρησε σε εξειδικευμένη αναφορά των υποδομών, τόσο σε σχέση με τους αθλητές αλλά και για το κοινό και το σύνολο των επισκεπτών.

 

Αναφερόμενος στις υποδομές για τους αθλητές τόνισε:

 

-Στο ΧΚΚ παρέχονται οι πίστες (διαδρομές) που συνολικά δίνουν παραπάνω από 20 km διαδρομών μεταβλητής δυσκολίας.

-Επιπλέον δίνεται η δυνατότητα προπόνησης αθλητικών συλλόγων Χιονοδρομίας στην πίστα Ηλέκτρα, η οποία είναι πιστοποιημένη από την FIS. Η πίστα Ηλέκτρα, μπορεί να διατεθεί και για επίσημους αγώνες χιονοδρομίας (λόγω της πιστοποίησης της), όπως επίσης και άλλες διαδρομές του ΧΚΚ.

-Το ΧΚΚ στα πλαίσια της διασφάλισης της ποιότητας του χιονιού για την βέλτιστη εξυπηρέτηση των αθλητών, προγραμματίζει με το πέρας κάθε μέρας λειτουργίας την οργανωμένη διάστρωση των πιστών με ιδιόκτητα ratrack.

-Σε όλες τις πίστες διατίθενται κολωνάκια σήμανσης ορίων πίστας για την ολοκληρωμένη

οριοθέτηση των πιστών και του ύψους χιονιού (χρωματική διαβάθμιση)

-Στο snow park ειδικά δίνεται η δυνατότητα στους αθλητές να προπονούνται και να αναπτύξουν κατηγορίες ski όπως το freestyle και στο snowboard, στον ειδικά διαμορφωμένο χώρο, με ράμπες, kickers, runs, rails, obstacles.

– Δυνατότητα νυχτερινού ski & snowboard.

-Προπόνηση σε διαμορφωμένη πίστα ski αντοχής.

 

Για τους επισκέπτες και το κοινό το ΧΚΚ, τόνισε ο κ. Σπυρόπουλος, παρέχει τις πιο κάτω υποδομές:

 

-Εναέριος Αναβατήρας 3θέσιος (Αχιλλέας)

Δυνατότητα της μετακίνησης μέσω του Αχιλλέα στη Βαθειά Λάκκα.

-Εναέριος Αναβατήρας 2θέσιος (Στύγα)

-Επιπλέον υπάρχει η δυνατότητα πρόσβασης στο Αστεροσκοπείο Αρίσταρχος μέσω της Στύγας.

-Μεγάλο Chalet “1750” δίπλα στο parking.

-Chalet “Βαθειά Λάκκα”

-Δυνατότητα εκμάθησης ski ή snowboard, στις συνεργαζόμενες σχολές του ΧΚΚ.

-Δυνατότητα ενοικίασης εξοπλισμού ski / snowboard / έλκηθρου

-Δυνατότητα ενοικίασης snowmobile

 

Στις άμεσες προτεραιότητες του Χιονοδρομικού, που θα λειτουργήσουν προσθετικά και θα αναδείξουν το ΧΚΚ σε πρωταγωνιστή της χειμερινής περιόδου στα πλαίσια του ανταγωνισμού, έχουν ληφθεί πρωτοβουλίες και στόχοι που σύμφωνα με τον κ. Σπυρόπουλο είναι οι εξής:

 

  • Νέα πίστα στο ΧΚΚ
  • Αναβαθμισμένο snowpark- πιστοποίηση ΕΟΧ- Επίσημοι αγώνες
  • Το 1ο πιστοποιημένο Κέντρο, μεγαλύτερο και καλύτερο!
  • Διαθέτει αναβαθμισμένο σύστημα μηχανοργάνωσης- ταχύτερης εξυπηρέτησης πελατών
  • Κιόσκι- Παράρτημα στα Καλάβρυτα
  • Πώληση εισιτηρίων- Προώθηση- Διαχείριση All Inclusive
  • Στόχος προώθησης του All Inclusive μέσα στις εορτές των Χριστουγέννων
  • Προμήθεια μηχανημάτων που μας είναι απαραίτητα για την ταχύτερη προετοιμασία προς λειτουργία του ΧΚΚ-μηχανοργάνωση
  • Αναβάθμιση του εξοπλισμού ενοικίασης
  • Ασφαλτικά στον δρόμο προς το ΧΚΚ
  • Έλεγχοι πενταετίας και ετήσιοι
  • Έτοιμο το ΧΚΚ για λειτουργία
  • Ασθενοφόρο μόνιμα στο ΧΚΚ- ασφάλεια
  • Συνεργασία με ΕΟΧ- 3 Αγώνες στο πρόγραμμα της ΕΟΧ
  • 3 αθλητικά σωματεία στο ΧΚΚ/ ΕΟΣ Πατρών, ΑΧΟΑ, ΕΟΣ Τρίπολης
  • Στόχος- προώθηση και στήριξη της χιονοδρομίας στην νέα γενιά

Επίσης προωθούνται και υλοποιούνται:

 

  • Συνεργασία με λεωφορεία- Σχολεία/ Τόνωση του καθημερινού τουρισμού- Χαμηλότερες τιμές τις καθημερινές
  • Συνεχείς διοργανώσεις -Εvents κάθε Σ-Κ στο ΧΚΚ
  • Newsletter
  • Τόνωση του πακέτου προσφοράς- συνεργασίας All- Inclusive κατά την διάρκεια των καθημερινών μέσω ενός νέου πακέτου
  • Προώθηση και διαφήμιση μέσω των ΜΜΕ- Social Media

Επίσης ο κ. Σπυρόπουλος τόνισε ότι χρειαζόμαστε την στήριξη των επιχειρήσεων και θέλουμε να μας στηρίξουν οι επιχειρήσεις της περιοχής.

 

Στη διάρκεια της εκδήλωσης υπήρξαν τοποθετήσεις φορέων και κατοίκων, ενώ υπήρξε και παρέμβαση του Διευθυντή της Διοίκησης Πελοποννήσου Στερεάς και Νήσων της Τράπεζας Πειραιώς ο οποίος πρότεινε μορφή συνεργασίας με το Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων.

xkk1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

xkk2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

xkk6.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

xkk7.jpg
  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αρη, δεν φαινονται οι φωτο


"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς είμαι από το tablet και δεν μπορώ να κάνω πολλά. Θα το διορθώσω όταν πάω σπίτι!

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έφτιαξα και το post.

 

Δημήτρη δεν έχω ιδέα!

 

Θα υπάρξει συνάντηση με την νέα διοίκηση όπου και θα ενημερωθούμε!

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Η ταινία από την πρώτη κατάβαση του K2 με σκι: https://www.redbull.com/gr-el/films/k2-i-adynati-katavasi
    • Δεν είναι «καιρικό φαινόμενο, αλλά σίγουρα ήταν εντυπωσιακό: In pictures: Northern Lights dazzle around the world  
    • https://oslomylove.blogspot.com/2024/05/blog-post.html Στην προηγουμενη αναρτηση μου ανεφερα πως σπουδάζω. Ειναι δυο ετη φοιτησης πανω σε παιδια με ειδικες αναγκες. Το οποιο περιλαμβανει και παιδια με μαθησιακες δυσκολιες και προβληματα συμπεριφορας και κοινωνικοποιησης. Αποφασισα να ασχοληθω με αυτο οχι γιατι θελω να εργαστω αποκληστικα με αυτα τα παιδια, αλλα για να τα καταλαβω. Εχουμε παρα πολλα παιδια με προβληματα συμπεριφορας και κοινωνικοποιησης στο σχολειο, ιδιαιτερα μετα το τελος της πανδημιας. Σκεφτητε πως σχεδον για ενα χρονο (μπορει και περισσοτερο, δεν θυμαμαι) αυτα τα παιδια ειτε κλειστηκαν σπιτι για 2 μηνες (τοτε που τα χολεια εκλεισαν) αλλα και οταν ανοιξαμε η κατασταση θυμιζε φυλακή. Καμια επαφη μεταξυ των παιδιων διαφορετικων ταξεων (ακομα και αν ηταν αδερφια ή ξαδερφια), προαυλιασμος σε ξεχωριστους χωρους σε  συγκεκριμενα ωραρια. Καθε ταξη ξεχωριστα. Ασε μη τα αναφερω τωρα, δεν ηταν και πολυ ευκολη περιοδος. Ευτυχως τελειωσε αλλα αφησε πολλα τραυματα. Δεν ξερω πως ηταν στην Ελλαδα, εννωω στο σχολειο. Γενικα  το πως περασατε ξερω απο την μητερα μου. Ακομα κυκλοφορειτε με μασκες σε νοσοκομεια και κλειστους χωρους τουλαχιστον. Εδω τις εχουμε πεταξει εδω και παρα πολυ καιρο.    Ετσι λοιπον αποφασησα να ασχοληθω λιγο πιο πολυ πανω σε αυτα τα παιδια, κυριως για να τα καταλαβω και για να τα βοηθησω οσο μπορω και εαν μπορω. Μου κανουν που μου κανουν τη ζωη δυσκολη, ε ας την κανω λιγο ευκολοτερη. Τελειωνω τον Ιουνιο. Πρεπει να παραδωσω μια τελικη εργασια 5000 λεξεων. Φυσικα στα Νορβηγικα. Παλουκι. Στα δυο αυτα χρονια εγραψα 4 εργασιες της ταξεως 2500 λεξεων, και καθε φορα ζοριζομουν να βρω αυτες τις λεξεις. Και τωρα επρεπε να ειναι 5000!! Ευτυχως το θεμα το διαλεξα μονη μου και φυσικα ειπα να γραψω για την κοινωνικοποιηση των παιδων και πως το σχολειο μπορει να βοηθησει σε αυτο. I played  it smart που λενε και στο χουριο μου. Το θεμα αυτο ειναι τεραστιο απο μονο του οποτε σιγουρακι θα βρω αυτες τις 5000 λεξεις. Εχω αρχησει και τη γραφω απο τον Μαρτιο. Δουλευω μαζι της μονο σαββατοκυριακα και αργιες. Δευτερα με Παρασκευη γυριζω πτωμα απο την δουλεια ουτε μηνυμα στο κινητο δεν μπορω να γραψω, σιγα μη γραψω για την εργασια. Ευτυχως υπηρχε ενδιαμεσα ενα Πασχα, κατι Σαββατοκυριακα με μπιχλα καιρο που δεν ηθελα να βγω εξω, αλλα θυσιασα και μερικα ηλιολουστα Σαββατα γιατι θελω να τελειωνω με αυτο. Σημερα την ολοκληρωσα και ειμαι πολυ χαρουμενη για αυτο. Μενει να την δει η καθηγητρια μου και να μου πει αν ειναι οκ ή αν χρειαζεται να σβησω κατι και να γραψω κατι αλλο. Συνεβει αυτο την προηγουμενη εβδομαδα. Αναγκαστικα να σβησω 1000 λεξεις και να τις ξανααναπληρωσω γραφοντας κατι αλλο (αλλιως θα ειχα τελειωσει απο την προηγουμενη εβδομαδα). Ελπζω να μην ξανασυμβει Εμενα παντως μου αρεσει παρα πολυ και αν θα με βαθμολογουσα θα μου εβαζα  αυστηρα Α. Το οτι στα γεραματα μου θα εγραφα εκθεση (διπλωματικη οπως θελετε πεστε το) ακαδημαικου τυπου (ναι, ναι δεν ειναι παιξε γελασε) ΣΤΑ ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ουτε που το περιμενα να μου συμβει. Μεχρι τωρα ολες μου οι εργασιες εχουν βαθμολογηθει με Β  (με πολυ καλα σχολια απο κατω) που κατα την καθηγητρια μου σημαινει πολυ καλη βαθμολογια γιατι δεν εχει δωσει ποτε Α. Βεβαια δεν την ρωτησαμε αν ειναι τοσο αυστηρη και στην τελικη εργασια. Προφανως θα ειναι γιατι αυτη θα κρινει το πτυχιο. Παντως μεχρι τωρα εχω ακολουθησει ολους τους τεχνικους κανονες της. Το ποσες λεξεις θα εχει η καθε παραγραφος,  τις αποστασεις, την αναπτυξη της και το argumentation. Δεν το κανω για τον βαθμο, αλλα γιατι ειμαι τελειομανης. Και γιατι θελω να ειναι ωραια. Πεσαμε στην περιπτωση.  Αλλωστε μετα την παραδωση της εργασιας θα ακολουθησει προφορικη εξεταση πανω στην εργασια μου και αυτη θα κρινει τον βαθμο που θα παρω. Και Β πχ να μου δωσει  (λεμε τωρα) μπορει η προφορικη εξεταση να μου ανεβασει τον βαθμο. Το προφορικο το θεωρω πιο δυσκολο παντως (γραφω καλυτερα απο οτι μιλαω), αλλα για αυτο θα αγχωθω μετα τις 2 Ιουνιου.  Και για να σας δωσω να καταλαβαιτε τι εχω κανει σας βαζω μια φωτογραφια απο τα βιβλια που χρησιμοποιησα για να την γραψω. 12 ττον αριθμο
    • Κάτι έχει πάρει το αυτί μας! 😝
    • Θελει γερο στομαχι να εισαι δασκαλος.  (Εγω δεν βαζω τόνους )
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    No users celebrating today
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,320
    • Total Posts
      460,857
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,734
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    collectandship
    Joined
×
×
  • Create New...