Jump to content
over-poulover

Χ.κ.καλαβρύτων 2014-2015

Recommended Posts

 

Νέα πίστα πρέπει να λένε γιά το δρόμο που υπήρχε δεξιά καθώς κατεβαίνεις από το σαλέ της Βαθιάς Λάκκας έως κάτω.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περιμένω πως και πως: 9:20 το πρωί στην Κορυφή της Στύγας... Αξία Ανεκτίμητη!

 

 

Κάτι τέτοιο θα εννοείςimage.jpg

 

Edited by Velissarios
  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

126.000 ευρω <χορηγια>??? απο το ελληνογερμανικο ταμειο (εκεινο του φουχτελ...)

λεφτα υπάρχουν.

τελικά δεν μας χρειαζεται ο καπιταλισμος, τι και αν τα χρεη συσωρευονται, οι χορηγιες περισευουν.

τα βλέπεις aab?


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το πηρατε μυρωδιά αλλά άνοιξε η κάμερα στα 1750...χωράφι ακόμα το βουνό...είθε να ασπρισει σύντομα...

  • Like 3

Elan-Amphibio-12Ti-2017.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Συνέντευξη με το Λεωνίδα Σπυρόπουλο, το νέο Γενικό Διευθυντή του Χιονοδρομικού Κέντρου Καλαβρύτων Ο Λεωνίδας Σπυρόπουλος είναι ο νέος διευθυντής του Χιονοδρομικού Κέντρου Καλαβρύτων.

Και όταν λέμε νέος εννοούμε νέος και στα καθήκοντα αλλά και στην ηλικία! Είναι μόλις 32 χρονών, απόφοιτος Πολιτικός Μηχανικός του Πανεπιστημίου Πατρών, MSc Construction Management & Economics (University of Birmingham) , αλλά και ομοσπονδιακός προπονητής του SKI (Σχολή Προπονητών Χιονοδρομίας Ε.Ο.Χ.)

Τον συναντήσαμε στην Πάτρα και είπε δυο λόγια για τον ίδιο αλλά και τα νέα του καθήκοντα, λίγο πριν την έναρξη της νέας χειμερινής σεζόν.

Λεωνίδα όταν πρωτοακούσαμε τις φήμες για αλλαγή στην διοίκηση του ΧΚΚ, και την πιθανή ανάθεσή του σε εσένα μας έκανε μεγάλη εντύπωση. Σε γνωρίζουμε σαν αθλητή του ski και πρωταθλητή στο kitesurf. Πως και αποφάσισες να ασχοληθείς με ένα τόσο διαφορετικό αντικείμενο;

Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και τόσο διαφορετικό αντικείμενο. Έχω καταγωγή από τα Καλάβρυτα και δεν είναι υπερβολή να σου πω πως έχω μεγαλώσει στο Χιονοδρομικό των Καλαβρύτων. Από μικρός κατεβαίνω τις πλαγιές του Χελμού και έχω ζήσει το βουνό τόσο έντονα, όσο λίγα πράγματα στη ζωή μου.

Παράλληλα επειδή ασχολούμαι με τον αθλητισμό και τον πρωταθλητισμό από πολύ μικρή ηλικία έχω περάσει απ’ όλα τα στάδια που περνάει ένας αθλητής – προπονήσεις, αγώνες, κατεβασιές με φίλους.

382291_10151356983614021_956667187_n.jpg

Ο Λεωνίδας με snowkite

Νομίζω έχω φτάσει σε ένα σημείο που θα ήθελα να προσφέρω πίσω στο άθλημα ότι περισσότερο μπορώ, και να επιστρέψω πίσω εμπειρίες, γνώσεις και ότι περισσότερο μπορώ για ένα τόπο που αγαπώ.

Η διοίκηση ενός Χιονοδρομικού, όμως δεν είναι κάτι εύκολο, ιδιαίτερα σε εποχές ιδιαίτερα δύσκολες για τη χώρα μας. Σε τρομάζει καθόλου αυτό;

Η διοίκηση είναι σίγουρα κάτι τελείως διαφορετικό από το να είσαι αθλητής. Δεν πρέπει να είσαι πρωταθλητής για να διοικήσεις έναν οργανισμό, ούτε είναι αυτονόητο το ότι επειδή αγαπάς τον τόπο σου και θέλεις να προσφέρεις είσαι και απαραίτητα ικανός. Αυτά τα γνωρίζω πολύ καλά και δεν έχω αυταπάτες. Είναι μια δύσκολη πρόκληση που νιώθω όμως έτοιμος να προσφέρω τα μέγιστα.

75059_10151273100104021_1653008509_n.jpg

Freestyle sessions

Η αγάπη μου για τον τόπο, η αθλητική εμπειρία μου συνοδεύουν μια πολύχρονη εμπειρία που έχω αποκτήσει από την επαγγελματική μου ζωή, ικανή να μου προσφέρει τα εφόδια για το ρόλο που μου ανατέθηκε. Οφείλω να σου πω πως το επάγγελμα μου είναι πολιτικός μηχανικός με γραφείο στην Πάτρα και μια επιτυχημένη πορεία 10 ετών με μεγάλα έργα στο βιογραφικό μου τόσο στο μελετητικό όσο και στο κατασκευαστικό τομέα.

Δεν θα μείνω όμως στο βιογραφικό μου, ούτε έχει νόημα να περιαυτολογήσω. Αυτό που έχει μεγάλη σημασία είναι να επιστρέψουμε στα βασικά. Να δούμε που υπάρχει η υπηρεσία, πως την βελτιώνουμε και πως φτιάχνουμε καλύτερες ημέρες στο βουνό. Είναι μια προσπάθεια που απαιτεί πολλούς και σε αυτή την προσπάθεια κανείς δεν περισσεύει. Ιδιαίτερα σε αυτές τις δύσκολες ημέρες.

Σου απαντώ λοιπόν, ότι δεν με τρομάζει καθόλου αυτός ο ρόλος. Αντιθέτως είμαι εξοπλισμένος με πολύ όρεξη και πάθος για το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα.

Επιπλέον θέλω να τονίσω το γεγονός ότι φέτος έχει φτιαχτεί μια πολύ δυνατή ομάδα στη διοίκηση του ΧΚΚ, με πρωτεργάτη τον Δήμαρχο Καλαβρύτων, Πρόεδρο και Διευθύνοντα Σύμβουλο του ΧΚΚ ΑΕ ΟΤΑ, κ. Λαζουρά Γεώργιο, τον οποίο με την ευκαιρία αυτή θέλω να ευχαριστήσω ιδιαίτερα για την εμπιστοσύνη του προς το άτομό μου.

Μένω λίγο σε αυτό που είπες, «επιστροφή στα βασικά». Τι ακριβώς εννοείς;

Το Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων έχει μια πολύ μεγάλη ιστορία. Είχε δόξες, καλές ημέρες και κακές. Το τελευταίο χρονικό διάστημα έχει γίνει μια πολύ μεγάλη προσπάθεια από τον προκάτοχό μου, τον κο Βαζαίο και έχουν γίνει πολλά βήματα και για την εξυγίανσή της επιχείρησης αλλά και για την βελτιστοποίηση των υπηρεσιών.

Παραλαμβάνω κάτι που δουλεύει και πρέπει να το κάνω να δουλέψει καλύτερα. Γιατί αυτό επιτάσσει η εποχή μας. Επιστροφή στα βασικά σημαίνει να παρακολουθήσεις στενά, αλλά και να παραμετροποιήσεις αυτό που έχεις παραλάβει, και στην πορεία να δεις τι χρειάζεται να κάνεις για να γίνει καλύτερο.

Θέλω να ακούσω του επισκέπτες μας και τους αθλητές που μας τιμούν με την παρουσία τους στο βουνό. Από το πεντάχρονο πιτσιρίκι που κάνει τα πρώτα του μαθήματα, μέχρι και τον pro αθλητή. Θέλουμε να ανεβάσουμε τον κόσμο στο βουνό να μας γνωρίσει, αλλά και να βιώσει από κοντά τις δυνατότητες που μπορούμε να προσφέρουμε. Έχουμε ένα από τα καλύτερα βουνά δίπλα στο σπίτι μας και πρέπει να το απολαμβάνουμε!!!

1549266_10151913457904021_664676512_n.jp

O Λεωνίδας στην κορυφή του Χιονοδρομικού Κέντρου Καλαβρύτων με την παρέα

Πρέπει να αναθεωρήσουμε το marketing και να ακούσουμε τις εταιρείες που θέλουν να μας στηρίξουν και να τους προσφέρουμε υπηρεσίες που ανταποκρίνονται στο τώρα, προσφέροντας αξία στην υποστήριξή τους.

Πρέπει να εφαρμόσουμε νέες τεχνολογίες για να αναβαθμίσουμε τις ηλεκτρονικές μας υπηρεσίες. Πρέπει να καινοτομήσουμε.

Πρέπει να ξαναδούμε τις υποδομές μας. Από τις πίστες και το πάρκο μέχρι τις κτιριακές υποδομές. Οι αθλητές αυξάνονται, βελτιώνονται το επίπεδο ανεβαίνει. Δεν μπορούμε να μείνουμε στάσιμοι.

Πρέπει να δούμε και τους ίδιους μας τους εαυτούς. Στον τρόπο που εξυπηρετούμε, που ενημερώνουμε. Η αλλαγή ξεκινά από εμάς τους ίδιους.

Είναι πολλά και σίγουρα δεν θα γίνουν από τη μια ημέρα στην άλλη. Όμως με σταθερά και στέρεα βήματα έχω σκοπό να κάνω πολλά με τη βοήθεια των στελεχών της επιχείρησης, και η αλήθεια είναι ότι έχουμε ξεκινήσει ήδη!!

521708_4902042942472_645327286_n.jpg

O Λεωνίδας με τον αδερφό του Αντώνη Σπυρόπουλο

Λεωνίδα τι καινούργιο θα δούμε στο Χιονοδρομικό φέτος;

Αρχικά θα πρέπει να γνωρίζει ο κόσμος, ότι είμαστε το 1ο Χιονοδρομικό Κέντρο στην Ελλάδα που διαθέτουμε ειδικό σήμα λειτουργίας από τον ΕΟΤ. Έχουμε χορηγηθεί με τον πρώτο ειδικό σήμα που εκδόθηκε από τον Ελληνικό Οργανισμό Τουρισμού σε Χιονοδρομικό Κέντρο, γεγονός που πιστοποιεί τις παροχές αλλά και τον επαγγελματισμό λειτουργίας μας, του Χιονοδρομικού Κέντρου Καλαβρύτων.

1.jpg

Το Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων

Φέτος θα δώσουμε μία καινούρια πίστα για χιονοδρομία!! Το βιετνάμ όπως λέμε οι Χιονοδρόμοι. Ο εναέριος αναβατήρας Αχιλλέας θα αποκτήσει μια δεύτερη ευκολότερη πίστα που θα ευχαριστήσει όλα τα επίπεδα χιονοδρόμων, και ιδιαίτερα τους νέους χιονοδρόμους.

Επίσης σχεδιάζουμε μια μεγάλη αλλαγή στο πάρκο. Έχω μιλήσει με πολλά παιδιά, φίλους και αθλητές. Άκουσα προτάσεις, σκέψεις και ιδέες για το πάρκο. Ήταν όλες εξαιρετικές και τις έχω καταγράψει όλες.

Το πάρκο αναβαθμίστηκε με πολλές εκπλήξεις, και το βασικότερο είναι το γεγονός ότι πλέον θα χρειάζεται τον μισό χρόνο προετοιμασίας, αλλά και το μισό χιόνι!!! Θα έχουμε το μοναδικό ολοκληρωμένο freestyle park στην Ελλάδα, μεγαλύτερο από ποτέ και πιο οργανωμένο. Θα έλεγα καλό είναι σιγά σιγά να προετοιμάζετε τους εξοπλισμούς σας!!

Υπάρχει ομάδα shaper που θα αναλάβει όλη τη σεζόν να το έχει σε άψογη κατάσταση, θα υπάρχει φυσικά και το μπαλόνι (την ομάδα του funbag), ώστε να μπορεί όποιος θέλει να κάνει τα πρώτα του βήματα στον χώρο των αλμάτων, να νιώσει πως είναι να μηδενίζεις την βαρύτητα και να πετάς!! Θεωρώ πως αυτή η κίνηση θα αυξήσει τη συγκέντρωση αθλητών στο πάρκο και θα αποτελέσει πόλο έλξης αθλητών, θεατών.

428023_2406016369913_200216065_n.jpg

Funbag Sessions

Ανοίγουμε παράρτημα στην κεντρική πλατεία των Καλαβρύτων. Θα εκδίδουμε εισιτήρια από τα Καλάβρυτα, θα βελτιώσουμε τις παροχές υπηρεσίας μας, αλλά και θα μειώσουμε τους χρόνους εξυπηρέτησης των ανθρώπων που αγαπούν και επισκέπτονται το ΧΚ Καλαβρύτων. Θα δημιουργήσουμε ελκυστικότερα οικονομικά πακέτα σε συνεργασία με τις επιχειρήσεις των Καλαβρύτων (All Inclusive) των οποίων πλέον η διαχείριση θα γίνεται από τη κεντρική πλατεία των Καλαβρύτων.

Επίσης κάναμε κάποιες λειτουργικές και αισθητικές βελτιώσεις στο website του ΧΚΚ, οι οποίες θα συνεχιστούν και σε όλη τη σεζόν με στόχο το ΧΚΚ να αποκτήσει ένα site που θα εξυπηρετεί και θα ενημερώνει τον κόσμο του.

Υπάρχουν και άλλα πολλά που θα γίνουν και θα ανακοινωθούν τις προσεχείς ημέρες.

Οι τιμές στα lift πως θα κυμανθούν φέτος;

Οι τιμές στα lifts θα κυμανθούν στα ίδια επίπεδα με τις προηγούμενες χρονιές, αλλά φέτος εξετάζουμε το ενδεχόμενο συνδυαστικών προσφορών και εκπτωτικών προσφορών.

Και τέλος πες μας με δύο λόγια ποιο είναι το όραμά σου για το ΧΚΚ;

Η λέξη όραμα είναι πολύ αόριστη για ένα τέτοιο project. Αυτό που μπορώ να σας διαβεβαιώσω είναι πως θα καταβάλλω κάθε δυνατή προσπάθεια για να βελτιώσω και προωθήσω το ΧΚΚ, τις υποδομές του για τον αθλητή, τον αθλούμενο και τον απλό επισκέπτη. Σε κάθε στάδιο βέβαια, η άρτια και ολοκληρωμένη παροχή υπηρεσιών αποτελεί πρωταρχικό σκοπό για μας.

Με τις υπάρχουσες συνθήκες, δεν μπορούμε να σας εγγυηθούμε ότι θα σας ανεβάσουμε στον ελάχιστο χρόνο στην κορυφή του βουνού, αλλά σίγουρα μπορούμε να σας εγγυηθούμε τις καλύτερες και απολαυστικότερες καταβάσεις!! Ποικιλία και προδιαγραφές πιστών, εναλλακτικές διαδρομές για όλα τα είδη και επίπεδα χιονοδρόμων στο ομορφότερο, γεμάτο ενέργεια Χιονοδρομικό Κέντρο Καλαβρύτων.

Σας περιμένουμε στην κορυφή!!

Σε ευχαριστούμε πολύ και ευχόμαστε τα καλύτερα σε εσένα και την ομάδα του ΧΚΚ.

Πηγή: The Great Boarders

  • Like 6

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραίες τοποθετήσεις, ωραία συνέντευξη...

 

:shuriken:

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραίες τοποθετήσεις, ωραία συνέντευξη...

 

:shuriken:

Συντεχνιαική αλληλεγγύη; :P

 

Πέρα από την πλάκα πολύ καλή συνέντευξη και πολύ θετικά τα πρώτα δείγματα αυτά!

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και όταν λέμε νέος εννοούμε νέος και στα καθήκοντα αλλά και στην ηλικία! Είναι μόλις 32 χρονών, απόφοιτος Πολιτικός Μηχανικός του Πανεπιστημίου Πατρών, MSc Construction Management & Economics (University of Birmingham) , αλλά και ομοσπονδιακός προπονητής του SKI (Σχολή Προπονητών Χιονοδρομίας Ε.Ο.Χ.)

 

 

Άσχημα αρχίσαμε: ομοσπονδιακοί προπονητές είναι οι κκ Ζουράρης και Παπακρίβος ενώ πέρυσι ήταν ο Σ. Πάππος. Και επειδή από τη σχολή προπονητών αποφοίτησε μόλις φέτος δεν είναι κάν προπονητής - έχει απλά πτυχίο προπονητή.

 

Από την άλλη θα είναι ενδιαφέρον το να προσπαθήσει να αλλάξει την κουλτούρα του ΧΚΚ που με διαφορά ήταν το πιο εχθρικό στους αθλητές.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ντάξει εννοούσε οτι εχει πτυχίο σχολης ομοσπονδιας...

δηλαδη θα στρωνεται ο δρόμος...,

λιφτ δεν μπαινουν, δρομους τους λέμε πιστες, τιμες δεν πέφτουν...

ευτυχως φθηνηνε η βενζίνη. Να μια πρωτη επιτυχία, αν χιονισει το χιονοδρομικο θα εχει και μια δευτερη.

αμα χαθει το μετρο, αντε να βρεθει καμμια βαρδεια παραπάνω να ανοιγει το χιονοδρομικο στην ωρα του μετα απο..θεομηνία.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βασίλη πριν κρίνεις περίμενε να δεις!

Πολλά από αυτά που λες είναι κληρονομιά από το παρελθόν.

 

Στάλθηκε από το LG-V500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1

sinox-0.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άντε να χιονίσει και να τους δούμε σε πράξη :) τωρα να λέμε θα και θα ... Δεν λεει τιποτα

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια επίσκεψη θα γίνει πάντως!

  • Like 1

carpe diem

Share this post


Link to post
Share on other sites

μια χαρα εφοδια εχει ο Λεωνιδας! νομιζω οτι το ΧΚΚ ειναι σε καλα χερια!

  • Like 2

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mακαρι να παραμείνει!


101277.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

ε καλα, μολις ηρθε. μην τον 'φυγουμε' κιολας

Edited by Olga

"...the monarch of mountains: they crowned him long time ago οn a throne of rocks, in a robe of clouds, with a diadem of snow''

(Lord Byron about Mont Blanc)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έτοιμη και η groupon με την προσφορά.

Ξερεις κατι που δεν ξερουμε;


Παναγιωτης, Π.Φαληρο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ειστε καλα ρε αστερια. Δεν ξερω εαν η σελιδα του Groupon σχηματιζεται δυναμικα απο cookies και λοιπες ρουφιανιες αλλα στον δικο μου υπολογιστη δεν εμφανιζει τιποτα για ΧΚ, με το παραπανω link ολα βγηκαν μια χαρα.

Τωρα περιμενουμε χιονι...


Παναγιωτης, Π.Φαληρο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα το email Μου ήρθε σήμερα πάντως.

Έτσι κι αλλιώς ο καιρός δεν μας κάνει το χατίρι. Δεν μας βλέπω καλά και φέτος


Θοδωρής.......με αγάπη!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...