Jump to content
gioand

Ελληνικά Χιονοδρομικά Και Τεχνητή Χιόνωση.

Recommended Posts

Πράγματι στο σχέδιο του Κυριάκου η μέτρηση είναι μιας έκτασης περίπου 3-4 φορές μεγαλύτερης από αυτήν που θα γίνει η λίμνη.

 

Και ξαναερωτώ γιατί ο Σύλλογος κοιμάται και γιατί στα ΕΤΑΔ δεν μπορεί να κανονιστεί ένα ραντεβού?


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

επιμένω οτι ουτε η <λεκάνη> ειναι 200 στρέμματα.

υπάρχουν υψομετρικές διαφορες που -εστω γεωμετρικα- δεν οδηγουν το νερο απο παντου στην γούρνα.

Αν τωρα ειναι να σκαψουμε, να μπαζωσουμε, να <αργιλωσουμε>, να μεμβρανωσουμε

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΡΟς ΤΑ ΚΑΤΩ

ΕΛΕΟΣ ουτως η αλλως για την τεχνητη θελει κανεις αντλιοστασιο

η περιφημη <πιστα> της αφροδιτης ειναι ρέμα, (αλλο αν πιστευω οτι δεν αξιζει η ποσοτητα για να μαζευτει), ας γινουν μακροχρονιες επιστημονικες μετρησεις), λεκανη απορροής ολα τα κελάρια, λιμνοδεξαμενη αναμεσα στα 2 παρκινκ, λέμε τωρα, προσωπικα πιστευω οτι μια σοβαρη μελετη θα ειναι αρνητικη, αλλα....

η γουρνα στον προφητη ειναι αφορμη για να πεσουν μιζες για την αγορα των κανονιών, ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.

 

 

οσον αφορα τα πετρωματα, να υπενθυμίσω οτι το χιονοδρομικο φιλοδοξει να παρει νερο απο την πηγη που υπαρχει αναμεσα τυριά και πιστας αφροδιτη (φυσικα χωρις μελέτη), φυσικα για τους μηνες της σεζον, οπου πιθανα υπαρχει ροή και υπογειως -για να μην παγωνει.). Αυτο το νερο ειναι το χιονι των κελαριων που λυώνει.

Edited by vro

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι εξωφρενικά ευκολότερο να λοιδορήσεις σε αυτή τη χώρα, παρά να κάνεις κάτι, ή έστω να προσπαθήσεις για αυτό.

 

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι χωρίς να έχουμε όλα τα στοιχεία για το προτεινόμενο σύστημα, απλά μιλάμε στον αέρα.

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

συμφωνω απολυτως μαζι σου

λοιδορούσα τις 2 φασεις του εκσυγχρονισμου, και ειχα αδικο, ενω εσυ που εκανες κατι...πρόσφερες και κανουμε σκι.

 

δεν κοιτάμε να σοβαρευτουμε που εχουμε καταντησει γραφικοί και αναποτελεσματικοί.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γραφικοί όντως. Θα ήταν προτιμότερο να μην είχε γίνει απολύτως τίποτα; Στα αλήθεια προτιμούσαμε τα πράγματα όπως ήταν παλιά, με την τετραθέσια Αφροδίτη, τον τριπλό Βάκχο, την 6 και το συνδετικό, όλα lift που πλησίαζαν ή είχαν ξεπεράσει το όριο λειτουργίας των κατασκευαστών τους και δεν είχαμε λεφτά για να αντικαταστήσουμε; Αν, ναι, μπορώ να το κατανοήσω, την αντιλαμβάνομαι την νοοτροπία. Απλά δεν την συμμερίζομαι.

 

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι το χιονοδρομικό δεν έχει καμιά απολύτως σχέση πριν 3 χρόνια. Πήρε πάρα πολλά χρήματα από την Ευρωπαϊκή Ένωση, ούτε το 1/6 των οποίων δεν θα μπορούσε να εξασφαλίσει από το ελληνικό κράτος, και έκανε την "αναβάθμιση" του βάσει των περιορισμών που έθεσε αυτός που μας τα χάρισε, και βάσει των δικών μας νόμων περί μη επέκτασης πέρα από τα υφιστάμενα όρια.

 

Στα πλαίσια των περιορισμών με τους οποίους αναγκαστικά πορευόμαστε, είναι απολύτως αναγκαίο να μπορεί να δουλεύει περισσότερες μέρες κάθε χειμώνα. Και για να γίνει αυτό, χρειάζεται τεχνητό χιόνι. Τεχνικά είναι εφικτό. Από εκεί και πέρα, απλά σε κουβέντα να είμαστε.

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

μαλιστα ξεκαθαρο

οτι περισεψε απο μιζες εγινε καμπινες που δεν δουλευουν αρα θελουμε γουρνα που δεν θα δουλευει για να μπορουν να δουλεψουν οι καμπινες που δεν δουλευουν αφου θα παρουμε κανονια που δεν θα δουλευουν αφου κλπ κλπ

λαμπρα

προτιμω να αυτοκτονήσω....

 

 

σε κουβεντα ειμαστε για να θολώνουμε τα νερα και να κανουν εξυπνα την δουλεια τους τα τζιμανια.

α ρε πολυτεχνεία που δωσατε σε ορισμένους πτυχία....

 

λοιπον αφου ξεφτυλίστηκε η επιστημη χαρην του ΕΣΠΑ, πάω πάσο.

τι να λεμε τωρα

οτι ο μονος τροπος να δουλεψει τεχνητη ειναι να χρησιμοποιησεις την φυση των πετρωματων του βουνου μαστευωντας το χαμηλα?

οτι οι αναγκες σου ειναι περιοδικες αρα με αγωγους-ο και αντλιοστασια πρεπει να φερνεις το αγορασμενο νερο σε ενδιαμεσο τεχνητο ταμιευτηρα χαμηλα για να το εχεις την περιοδο που το θελεις?

οτι θελεις δευτερο αντλιοστασιο υψηλης πιεσης μετα?

οτι πριν πρεπει να προηγηθει σοβαρη μελετη για το κοστος-ωφελεια και για το λειτουργικο κοστος?

οτι δεν πρεπει να μπλεχτουν τα ιδια λαμογια με πριν?

τι να λεμε...

βγαινουν οι μιζες ετσι? δεν βγαίνουν....


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τεχνικά είναι εφικτό. Από εκεί και πέρα, απλά σε κουβέντα να είμαστε.

 

 

Me όλα αυτά που διάβασες από επάνω εσύ κατάλαβες αυτό???????????????????????????

 

Με όλο τον σεβασμό λυπάμε...........................................


www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βαγγέλη, με όλο τον σεβασμό και από την μεριά μου, το μοναδικό μήνυμα στο συγκεκριμένο θέμα που να απαντά επί της ουσίας στην κουβέντα για το κατά πόσο είναι εφικτό το τεχνητό στον Παρνασσό, είναι του Vperle, ο οποίος δεν δίνει άπλα την γνώμη του, αλλά μιλά πάνω στο αντικείμενο του.

 

Μερικες φορες το forum μοιαζει με τα δημοσιογραφικα πανελ που ο καθε δημοσιογραφος, αναλογα με το θεμα συζητησης παρουσιαζεται ως ο πλεον ΕΙΔΙΚΟΣ επι παντος επιστητού.

Εχω παρατηρησει επισης οτι ΠΑΝΤΑ τα "Γεωλογικα" θεματα του forum αρχιζουν οταν λειπω και δινεται η δυνατοτητα στο να "ξεδωσουν" καποιοι με βαση αυτο που νομιζουν οτι ισχυει που καποιες φορες παρουσιαζεται με αφοριστικο τροπο ως το πλεον θέσφατο.

 

Δεν θα ασχοληθω με την αναγκη η οχι αναπτυξης τεχνητης χιονωσης αλλα με τη δυνατοτητα η οχι αποθηκευσης νερου σε καρστικα ιδιαιτερως περατα ασβεστολιθικα πετρωματα.

 

Θα μιλησω λιγο ως Λαμογιο........ για γουρνες.....

 

Η συγκεκριμενη Δολίνη (κλειστη λεκανη σε καρστικο πεδίο χωρις επιφανειακη αποστραγγιση, ηοποια πραγματοποιειται υπογειως ,μικρου σχετικα μεγεθους) του Παρνασσου για την οποια γινεται η συζητηση ειναι αυτη που συνανταται στα ανατολικα της οριογραμμης που οριζουν ο Προφητης Ηλιας το τερμα Περικλη και το τερμα του Ηρακλη.

Η συνολικη κλειστη λεκανη της Δολινης αυτης εχει εκταση περι τα 200 στρεμματα .

Στον πυθμενα της αναπτυσονται αργιλικα αδιαπερατα υλικα μη γνωστου παχους (terra rossa). Στη βαση της δεν φαινεται καποια καταβοθρα υπογειας αποστραγγισης ,που μπορει να καλυπτεται απο τις αργιλους,ενω ειναι πιθανον αυτη (η αποστραγγιση) να πραγματοποιειται πλευρικα στα ορια των καρστικοποιημενων ασβεστολιθων και των αργιλων.

Το συνολο της λεκανης καλυπτεται απο εντονους καρστικοποιημενους και αρα περατους ασβεστολιθους.

 

Το συνολο των επιμερους υδρογεωλογικων ενοτητων του καρστικου συστηματος Παρνασσου εκφορτιζεται μεσω των μεγαλων καρστικων πηγων Ορχομενου και Μαυρονεριου στα ΝΑ και των παρακτιων πηγων Ιτεας και των μεγαλων υποθαλασσιων στον κολπο της Κυρας στον Κορινθιακο κολπο.Μικρο μονο τμημα του συστηματος εκφορτιζεται μεσω των μικροτερων πηγων Λιλαιας- Πολυδροσου- Επταλοφου.

 

Μπορει κανεις να αποθηκευσει νερο σε αυτη τη "Γουρνα" ;

 

Φυσικα μπορει εφοσον παρει μετρα που αφενος θα στεγανοποιουν το χωρο αποθηκευσης (λιμνοδεξαμενη) και αφετερου να εξασφαλισει την τροφοδοσια της χωρις καποιο φαραωνικο εργο (πχ μεταφορα με αντληση απο καπου χαμηλα που υπαρχει).

Σε περιπτωσεις παρομοιων καταστασεων η στεγανωση του χωρου αποθηκευσης ειναι σχετικα ευκολη μεσω μεμβρανων (Γεωυφασματα ).Με παρομοιο τροπο εχουν κατασκευαστει επυτιχως πολλες λιμνοδεξαμενες κυριως στα νησια με αστοχιες βεβαιως βεβαιως...

Η διεθνης πρακτικη επισης εχει παραδειγματα στεγανωσης παρομοιων μικρων λεκανων απορροης οπως για παραδειγμα μεσω αργιλικης επιστρωσης για να περιοριστει η κατεισδυση και να αυξηθει η επιφανειακη απορροη.Παραλληλα λαμβανονται μετρα αποφυγης της διαβρωσης .

Οσον αφορα το θεμα των ποσοτητων.

Εκταση μικρης λεκανης που καταληγει στη Δολινη :Στρεμματα 200 δηλαδη 200.000 m2 επιφανεια.

Συνολο ατμοσφαιρικων κατακρημνησματων (βροχη ,χιονι ) σε mm .Για τα μεγαλα υψομετρα στην περιοχη δεν υπαρχουν μακρας διαρκειας παρατηρησεις βροχης .Μια εκτιμηση ομως της ταξης των 1300 mm δεν νομιζω οτι ειναι υπερβολικη και κινειται μαλλον σε συντηρητικη κατευθυνση για υψομετρα της περιοχης που ξεπερνουν τα 2200 m.(Οψηλοτερος σταθμος στην ευρυτερη περιοχη με μακροχρονια δεδομενα ειναι του Επταλοφου σε υψομετρο 830 m και υψος βροχης 1105 mm Ενω στη διπλανη λεκανη του Μορνου ο σταθμος Πυρα σε υψομετρο 1137 m εχει μεσο υψος βροχης 1325 mm).

Αν υποθεσουμε οτι εχουμε μια εξατμισοδιαπνοη περι τα 40% που ειναι μεγαλη για τοσο ψηλα αλλα την παραθετουμε για λογους διευκολυνσης της συζητησης μας μενει το 60% .

Και εδω αν παρουμε το 50% των ατμοσφαιρικων κατακρημνισματων ,με τις καταλλληλες εργασιες στεγανωσης προκυπτει μια ποσοτητα περι τα 130,000 m3 .

Η ανωτερω προσεγγιση ,σε γενικες μονο γραμμες,μας δειχνει οτι θα μπορουσε καποιος χωρις φαραωνικα εργα και με φιλικες στο περιβαλλον πρακτικες να εξασφαλισει στις αρχες της χειμερινης σεζόν περι τα 100.000 κυβικα μετρα νερου.

 

καλημεριζω και τα αλλα λαμογια.......

 

attachicon.gifIMG_1102.jpg


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα 22000 δρομολόγια του Mil τα διάβασες ???????????????????????????????????

 

Εκτος εαν δεν τον θεωρείς "σοβαρό"........................................................................


www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα 22000 δρομολόγια του Mil τα διάβασες ???????????????????????????????????

 

Εκτος εαν δεν τον θεωρείς "σοβαρό"........................................................................

 

Χωρίς να θέλω να πω ότι ο Βασίλης (vperle) δεν είναι σοβαρός...............................

Edited by vangelis_k

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ούτε εγώ λέω ότι ο Αλέξης δεν είναι σοβαρός. Λέω ότι μας λείπουν στοιχεία και λεπτομέρειες, δίχως τις οποίες δεν μπορούμε να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα για το κατά πόσο είναι εφικτό το συγκεκριμένο έργο.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το αποτέλεσμα και μόνον, όσων μελέτησαν όλα τα προηγούμενα μας προιδεάζει για το τι μέλλει γενέσθαι..............................................................


www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αραγε ζεις κανεις εντος ελλαδος;

Εδω παμε καθε μερα απο το κακο στο χειροτερο και εμεις ονειρευομαστε τεχνητη χιονωση για τον περικλη(αν καταλαβα καλα)μονο ωστε να ανοιγει μιση μερα νωριτερα και να κλεινει 3/4 μερας αργοτερα;

 

Καλα ασε δεν ξαναμιλω γιατι εγω τα βλεπω απο λαθος μερια μαλλον.

 

Υ.Γ.

Αραγε τα εργα θα φορολογηθουν με 23% η με 24% φορο?

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ ειχα μείνει με την εντύπωση ότι ονειρευόμαστε τεχνητό ώστε να χάνονται λιγότερες γιορτές απο τα ξεροκρυα και να μπορουν να επιβιώσουν οι επαγγελματίες της περιοχής.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν αυτα τα μυρια ειχαν παει σε παραγωγικο καλομελετημενο εργο καποιοι εστω συμπατριωτες μας μπορει και να περνουσαν (με την αξια τους) καλύτερα,

και χωρις να μπουμε πάλι στην συζητηση ποιος πληρωνει τα εσπα, απλα να ειχε γινει σωστη δουλειά.....

τι να σου πω, αν δεν πεσαν μιζες, ειναι απλα ΗΛΙΘΙΟΙ.....

ξερεις την ιστορία με τον δικηγορο που προσπαθουσε να αθωωσει τον απατεωνα πελάτη του υποστηρίζωντας οτι ειναι ηλίθιος. Στο τελος ο απατεωνας επειδη ειχε τσιπα (φιλοτιμο), περιφανεια τελος παντων, εριξε σφαλιαρα στον δικηγορο.

φιλοτιμο που δεν εχουν οι μιζαδοροι ή ηλίθιοι που βολταρουν και απο δω και κρύβονται σαν τα ποντίκια....

σου το ξαναλέω

η ευθύνη ολων μας (και κυρίως η δικια μου ευθύνη) για το οργιο κατασπαταλησης, κακοδιαχείρησης και ανικανότητας του λεγομενου εκσυγχρονισμού στο ΧΚΠ ειναι τεράστια.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτά τα μύρια θα μπορούσαν να είχαν πάει σε ένα καλύτερο έργο δεδομένων των περιορισμών που υπήρχαν από το ΕΣΠΑ, την ελληνική νομοθεσία και την ευθυνοφοβία των πολιτικών; Η απάντηση μου είναι ότι δεν γνωρίζω. Δεν ξέρω τι μπορεί να πήγε στραβά στον λαβύρινθο του Ελληνικού κράτους. Ξέρω όμως πάρα πολύ καλά ότι δεν μπορούμε να πετάμε κατηγορίες δεξιά και αριστερά για μίζες χωρίς να έχουμε στοιχεία.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

okoko

απλά ειναι ηλίθιοι

συμφωνεις?


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ε οχι και να νοιαστω για τουε επαγγελματιες των γυρω περιοχων.

Ποτε με νοιαστηκαν εκεινοι;

Share this post


Link to post
Share on other sites

okoko

απλά ειναι ηλίθιοι

συμφωνεις?

 

Υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που έχω κατατάξει σε αυτή την κατηγορία, προτιμώ όμως να μην εξωτερικεύω τις απόψεις μου. Άλλωστε η γνώμη μου δεν αφορά κανέναν άλλο εκτός από εμένα.

 

Ε οχι και να νοιαστω για τουε επαγγελματιες των γυρω περιοχων.

Ποτε με νοιαστηκαν εκεινοι;

 

Αυτό φυσικά είναι δικαίωμα σου, Βασίλη. Όταν όμως θα έρθει ακόμα πιο μεγάλο χαράτσι της εφορίας γιατί κάποιοι έκλεισαν τις επιχειρήσεις τους και απέλυσαν τους εργαζόμενους τους με αποτέλεσμα να πέφτει πλέον στους ώμους σου ακόμα μεγαλύτερο βάρος, ίσως σε ενοχλήσει.

 

Η τουριστική χιονοδρομία και οι δραστηριότητες που απορρέουν από αυτή αποτελούν πλουτοπαραγωγική πηγή για την χώρα. Όσο δεν το καταλαβαίνουμε, και όσο δεν την αντιμετωπίζουμε ως τέτοια, μόνο χαμένοι βγαίνουμε.

  • Like 1

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ειναι μεγάλη κουβέντα οι οικονομικες και πολιτικες επιπτωσεις ενος δυσλειτουργικού εργου

ΤΩΡΑ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΣΠΑ :hope:

θα φτύσουμε αίμα, για τις μ@λ@κιες που εγειναν, σαν χιονοδρόμοι, σαν φορολογουμενοι κλπ

Αμ δε Χρήστο που θα ξεμπλέξεις ετσι

τι θα πει προσωπικη γνωμη?

δεν υπάρχει ατομική ευθηνη?

που ζουμε, σε σοβιετία? :animier:

ή ηλιθιοι ή μιζα


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να σε βοηθήσω να ξεμπερδευτεις:

ΕΓΩ ούτε ψήφισα ούτε διόρισα κανέναν στον Παρνασσο σε θέση ευθύνης.
ΕΓΩ δεν έχω "μπλέξει" πουθενά ώστε να χρειάζεται να ξεμπλέξω.

Μεσα από τις σελίδες του forum εχω αναλύσει πολλες φορες τι πιστευω οτι πρεπει να γινεται στον Παρνασσο, σε σχεση με το τι γίνεται. Όμως την γνώμη μου για το... πνευματικό επίπεδο των υπευθύνων για τις δυσλειτουργίες των έργων του Παρνασσου δεν εχω την παραμικρή υποχρέωση να την μοιραστώ με εσένα, ή με οποιονδήποτε την "απαιτεί".

 

Το να χρησιμοποιείς το forum για να τα χώνεις στους πρώην και νυν υπεύθυνους για κακή διαχείριση, για λάθος αποφάσεις, για αδιαφορία ή ευθυνοφοβία, είναι θεμιτό. Αν όμως θέλεις να καταγγείλεις μίζες, τότε θα πρέπει να παρουσιάσεις ΚΑΙ στοιχεία.


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι χαρά !

Είχα μέρες να περάσω από το forum και μου έλειψε.

Ξεκίνησα μ’ αυτό το νήμα και χάρηκα που το χωριό του Asterix είναι όπως το ήξερα. :thumbup: :thumbup:

Πέρα από την πλάκα, έχει ενδιαφέρουσες απόψεις.

  • Like 3

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

μάλλον δεν κατάλαβες

δεν <απαιτώ> να μοιραστεις καμμια γνώμη, ουτε για το πνευματικο επιπεδο των <υπευθύνων> (ελπιζω να προσεξες τα εισαγωγικά), ουτε για τις <<δυσλειτουργίες>> (ελπιζω να προσεξες τα διπλα εισαγωγικα)

ΑΠΑΙΤΩ απο ολους (και απο μενα φυσικα) να παρουν θεση για ...αυτο (αντε μην μπαναριστω) που έγινε.

εγω ειπα, με το φτωχο μου το μυαλο, <μιζες ή ηλιθιοι>

δωσε εσυ άλλη εξηγηση.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν γνωρίζω το τι πήγε στραβά. Μπορώ όμως να κάνω υποθέσεις.

 

Η επικρατέστερη από αυτές, κατά την γνώμη μου, είναι ότι αυτοί που αρχικά οραματίστηκαν το έργο απομακρύνθηκαν από την λήψη των αποφάσεων πριν, ή κατά τα αρχικά στάδια της φάσης υλοποίησης του. Το έργο πέρασε από 40 κύματα με αλλαγές επί αλλαγών υπαγορευμένες από τα κανάλια της Ελληνικής γραφειοκρατίας που κυβερνά το βουνό, και όταν φτάσαμε στην τελική μορφή, αυτό που πήραμε δεν ήταν ούτε αυτό που είχαν οραματιστεί αυτοί που το συνέλαβαν πρώτοι, ούτε αυτό που πρότεινε ο κατασκευαστής, ούτε αυτό που ήθελε η ΕΕ, ούτε αυτό που επέβαλαν οι διάφοροι paperpushers.

 

Το κυριότερο πρόβλημα είναι ότι τελικά με όλα τα παραπάνω πήραμε κάτι που για να δουλέψει σωστά απαιτεί συνθήκες και νοοτροπίες λειτουργίας που αυτή τη στιγμή δεν υφίστανται στον Παρνασσό.

  • Like 3

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Posts

    • Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε, ότι μέχρι και την Παρασκευή 17 Μαϊου όποιος θέλει μπορεί να δηλώσει την υποψηφιότητά του στο mail snowclub@snowclub.gr για τη συμμετοχή του στο Διοικητικό Συμβούλιου του Ελληνικού Συλλόγου Τουριστικής Χιονοδρομίας στις επερχόμενες εκλογές.
    • αν συμφέρει οικονομικά γιατί όχι. Εναλλακτικά δες k για Stubaital που βολεύει πιο πολύ καθώς έρχεσαι από Ιταλία   αλλιώς μπορείτε να πάτε προς dolomites αλλα όχι στα πιο γνωστά (Val Gardena κλπ) φθηνά μπορείς να βρείς γύρω από το Kronplatz, στο Ahrntal k προς Alpe Lusia ίσως 
    • το είχα κάνει k εγώ τον Νοέμβριο του 2009 μου φαίνεται με αμάξι δεν είναι πρόβλημα τότε... δες τα 3 μεγάλα XK + το Zillertal300 με τον παγετώνα, διαλέξτε ποιο σας αρέσει πιο πολύ k μετά ψάξε διαμονή όπου βολεύει να ξέρεις πάντως ότι Kaltenbach k Mayrhofen έχουν τον πιο πολύ κόσμο  
    • Αλέξη ,εννοείς να στραφούμε προς Ischgl?
    • Θα περάσουμε από Ηγουμενίτσα με πλοίο και μετα έχει πορεία ως την κοιλάδα.Οποτε θα έχουμε δικό μας μέσο που θα μας βολεψει και στην μεταφορά της αγαπημένης μας μπύρας😂😂😂. Εχεις δίκιο θα το ψάξουμε λίγο πιο λεπτομερώς στην ιστοσελίδα της κάθε περιοχής.  
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. c.j.jones
      c.j.jones
      (45 years old)
    2. snow bow
      snow bow
      (59 years old)
    3. snowcat
      snowcat
      (46 years old)
    4. vkchryso
      vkchryso
      (48 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,323
    • Total Posts
      460,890
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,764
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    AmbroseaToini
    Joined
×
×
  • Create New...