Jump to content
ashbury

Χ.κ Καλαβρύτων 2017-18

Recommended Posts

Σκι μπας από Καλάβρυτα χρειάζεται, αλλά ας έχουν χάρη οι ταξιτζήδες και τα σκι μπας από Αθήνα... (τον ίδιο κι από Αράχωβα για απέναντι). (Κλασική υπηρεσία που περιλαμβάνεται στο ski pass στο εξωτερικό, στην Ελλάδα για αρχή μπορεί και με ένα συμβολικό ποσό τύπου 2 ευρώ ξέρωγω επιπλέον). Έτσι φτιάχνεις και τουρισμό Σαββατοκύριακου ή εβδομάδας ή γενικά "διανυκτέρευσης", αλλά η υπόθεση είναι κάπως σαν κότα-αυγό...

Edited by PhaethonF1
  • Like 2

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Αλκατραζ

οπως για τους Αθηναιους προκυπτει μια ιδιαιτερη μεταχειρηση , πρεπει να προβλεψουν με καποιο τροπο και για μας κατι

για να κανουμε και μεις φτηνο σκι....

χιλιομετρα και 3 διοδια κανουν και οι Καλαματιανοι και οι Σπαρτιατες και οι Αργειτες

ΟΙ ετησεις και τα 3μερα ειναι απαγορευμενα ....να δουν το ημερησιο καθημερινες,να δουν το μισο να ξεκιναει 12 αντε 12.30 και να εχει αναλογη τιμη .....

Γιώργο, δεν μπορούμε να ξέρουμε εμείς από εδώ ότι αυτή η εμπορική συμφωνία ισχύει και για άλλους ενδιαφερόμενους.

Και όπως ανακοινώθηκε, φαίνεται σαν αποκλειστικότητα.

sinox-0.jpeg

Στην δικια μου hrv χωρανε τρια ζευγαρια αρκει να ειναι κατω απο 1,80. Συν δυο τσαντες με μποτες και αλλες 2 μποτες χυμα.

Επισεις χωρανε και εχουνε παει σκι στον παρνασσο 5 ατομα παρ ολου που δεν περναμε και πολυ καλυτερα σε σχεση με τις ανεσεις του σκι μπας... (και παρ ολου που η αδεια ειναι για 4.....)

Αλλα κανουμε πανω απο τρεις ωρες λιγοτερο πηγαινε ελα.

Α και αμα θελω διπλα απο την μπαγκαζιερα βαζω και αλλα 3 ζευγαρια σε κρεμαστρες. (Συν αλλα 2 σε μαγνητικες αμμα δεν με νοιαζει να τα...χασω...).

Αλλα φυσικα τι ξερω εγω....

Τεσπα ας χασουνε και αλλα λεφτα...λεφτα υπαρχουν.

Και περσυ διαφημιση τους εκανε ο κλαουδατος τον μαρτη.. . Συνεπεια και εμπιστοσυνη. Ας του δωσουν και το τουριστικο γραφειο που εχουν. Ας κλεισουν και τις ενοικιασεις μην χαλανε τα πεδιλα.... με τετοια επιχειρηματα ασε να ποιουμε κανα τσιπουρο καλυτερα..

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Οχι αλλα υποσχομαι οτι μολις παρω μεγαλο suv θα το διορθωσω...

Δεν στεριωνει ανθρωπος στην βαθεια λακκα...

Σκι μπας από Καλάβρυτα χρειάζεται, αλλά ας έχουν χάρη οι ταξιτζήδες και τα σκι μπας από Αθήνα... (τον ίδιο κι από Αράχωβα για απέναντι). (Κλασική υπηρεσία που περιλαμβάνεται στο ski pass στο εξωτερικό, στην Ελλάδα για αρχή μπορεί και με ένα συμβολικό ποσό τύπου 2 ευρώ ξέρωγω επιπλέον). Έτσι φτιάχνεις και τουρισμό Σαββατοκύριακου ή εβδομάδας ή γενικά "διανυκτέρευσης", αλλά η υπόθεση είναι κάπως σαν κότα-αυγό...

Το 2011 ή το 2012, δεν θυμάμαι ακριβώς, είχε βάλει ο Δήμος Αράχωβας λεωφορείο με 3 ευρώ πήγαινε έλα στο ΧΚΠ (επί δημαρχίας Πατσαντάρα). Δεν πάταγε κανείς, άδειο έκανε τα δρομολόγια, ώσπου το σταμάτησε!!!! Ο Έλληνας δεν αποχωρίζετε το αμάξι του με τίποτα για 30-40 χλμ! Αλλιώς όμως του φαίνεται όταν έχει να κάνει όλο τα ταξίδι, 400 χλμ συν τα διόδια! Εκεί μπορεί και να το αφήσει το ΙΧ και να πάρει το πούλμαν!

Εχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι κάτι ανάλογο είχαν επιχειρήσει και στα Καλάβρυτα κατά το παρελθόν κι ούτε εκεί είχε απήχηση. Αν θυμάται κανείς ας γράψει.

Edited by sotogiannop1
  • Like 3

Το 2011 ή το 2012, δεν θυμάμαι ακριβώς, είχε βάλει ο Δήμος Αράχωβας λεωφορείο με 3 ευρώ πήγαινε έλα στο ΧΚΠ (επί δημαρχίας Πατσαντάρα). Δεν πάταγε κανείς, άδειο έκανε τα δρομολόγια, ώσπου το σταμάτησε!!!! Ο Έλληνας δεν αποχωρίζετε το αμάξι του με τίποτα για 30-40 χλμ! Αλλιώς όμως του φαίνεται όταν έχει να κάνει όλο τα ταξίδι, 400 χλμ συν τα διόδια! Εκεί μπορεί και να το αφήσει το ΙΧ και να πάρει το πούλμαν!

Εχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι κάτι ανάλογο είχαν επιχειρήσει και στα Καλάβρυτα κατά το παρελθόν κι ούτε εκεί είχε απήχηση. Αν θυμάται κανείς ας γράψει.

!. 2011 η οικονομικη κρίση ηταν στην αρχή ,τωρα τα πραγματα ειναι διαφορετικά.

2. πρεπει να υπαρχει parking να αφηνεις το αυτοκινητό σου ,δεν μενουν ολοι στα κεντρι΄κα ξενοδοχεία.

3. Σε ολα τα χιονοδρομικά στην ευρωπη το ski bus ειναι ειναι για την εξυπηρατηση των χιονοδρομων (σε πολλα μαλιστα ειναι και δωρεαν )και κυρίως δεν κανει σταση για ενοικιαση σκι ,κατι το οποιο καθυστερεί πολυ την αφιξη στο χιονοδρομικο.

Edited by gatz
  • Like 5

Έτσι είναι, γενικά από μόνο του το ski bus χιονοδρομικού δεν δουλεύει αν δεν εντάσσεται σε ένα πιο ολοκληρωμένο τρόπο λειτουργείας χιονοδρομικού-περιοχής.

Edited by PhaethonF1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Και κλασικα τα καλαβρυτα φορτωνουν παντα πιο γρηγορα απο τους απεναντι αλλα χαμηλα το χανουν και πολυ πιο γρηγορα...

post-911-0-26004100-1511854179_thumb.jpg

• Like 4

Mε χαμηλό Αδριατική ο Παρνασσός δεν πιάνει πολύ

Χιονοδρομικό χωρίς ski bus να μπορείς να πας παντού χωρίς αμάξι δεν είναι χιονοδρομικό. Στην Ελλάδα πως πάντα καταφέρνουμε ότι κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου να κάνουμε το αντίθετο

Edited by ΜΙΚ
  • Like 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

sp823d.png

Και μία εικόνα απο επάνω!!!! Ωραία εικόνα !!!!!!!!

• Like 6

Το νέο Hot Spot του χειμώνα.............

www.SnowResorts.gr

Tρέχα για ορειβατικό σκι αύριο και αν είσαι τυχερός μπορεί να βρεις και κάνα λιφτ ανοιχτό, από Πέμπτη θα υποφέρει με τις θερμοκρασίες. Από Σάββατο πάλι χιόνια πιθανό και να πάμε για άνοιγμα αλλά όχι σίγουρο (30οχι-70ναι) θα έλεγα). Το χιονοδρομικό από όσο ξέρω είναι έτοιμο αν επιτρέπει το χιόνι να ανοίξει.

Έχει τα δίκια του ο δόλιος ο vro από συντακτικό είμαι 0. Ξαναγράφω:

Χιονοδρομικό χωρίς ski bus (να μπορείς να πας παντού χωρίς αμάξι) δεν είναι χιονοδρομικό. Στην Ελλάδα πως πάντα καταφέρνουμε ότι κάνουν όλα μα όλα τα χιονοδρομικά του κόσμου να κάνουμε το αντίθετο?

Φαντάζομαι τον Σπυρόπουλο στη συνέντευξη του Σκαι σήμερα να σκέφτεται ". Παρακαλάμε να μην ξαναέρθουν όλοι μαζί 5.000 είχε μιάμιση ώρα ουρές". Αν δεν το είδατε ο διάλογος ήταν:

-Πόσο κόσμο χωράει το χιονοδρομικό?

-Έχουν έρθει μέχρι 5.000 σε μια μέρα

Εγώ θα απάνταγα " στο βουνό χωράμε 400.000 άτομα καθιστούς, αν βάλεις και στα δέντρα μπορεί και 1.000.000"

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Απο φωτο που ειδα απο το αραχωβα μετεο στο φατσοβιβλιο στον παρνασσο φτερο δεν εχει τιποτα και κατω απο τον περικλη ουτε ορειβατικο.

Στα καλαβρυτα ειχαμε ζωντανη μεταδωση με το αγροτικο να φτανει ανετα εξω απο τα γραφεια.

Αν εχει πιο πολυ βαθεια λακα δεν καταλαβαινεις ευκολα απο την καμερα.

Πιο ανετα σε χιονοδρομικο με λαχανα στην πιστα πχ πισοδερι.

Ο δεκεμβρης λεγεται και σκιζοφωκιας.

• Like 1

Είχε γίνει και στο ΧΚΚ με κάποια προγραμματισμένα δρομολόγια και όσα έκτακτα θα προέκυπταν, από το ΚΤΕΛ με 2€ . Κίνηση μηδενική . Μετά έμειναν μόνο τα σκ με τα ίδια αποτελέσματα μέχρι που σταμάτησαν ως ασύμφορα .

• Like 2

Μπορει να πηγαινουν με το αμαξι στα γραφεια αλλα καποιοι κανουν σκι....

post-911-0-84487200-1511951028_thumb.jpg

post-911-0-00171500-1511951049_thumb.jpg

• Like 1

Τωρα ξερουμε....

Προφανως κατι ξεχασαν και ανεβασαν...φορτηγο...

post-911-0-61704600-1511952016_thumb.jpg

• Like 1

Εχω κανει με πολυ λιγωτερο χιονι.

Προφανως και αν δεν εχει ξυρισει κορφη στυγας και αρτεμης ανοιγε.

Αλλα δυστυχως ειναι πολυ νωρις ακομα για δημιουργια κλιματος.

Αν ομως δεν παθει ζημια μεσοβδομαδα απι το αλλο σκ θα πρεπε να το σκεφτουν σοβαρα στα καλαβρυτα.

• Like 4

Κάτσε να δούμε τι καιρό θα κάνει έως την προσεχή Δευτέρα .... αν κρατήσει ανεβαίνω μεσοβδόμαδα, αναρτώ diagonal τα σκι στο σακκίδιο και βουρρρρρρρρρρ

• Like 2

Δυστυχώς (αν δεν γίνει κάποια ευχάριστη έκπληξη) θα φάει αρκετή βροχή μάλλον το ΠΣΚ.

Και από εβδομάδα που θα έχουμε καλές θερμοκρασίες, δεν θα έχουμε τόσο υετό μάλλον.

Ακόμα είναι νωρίς βέβαια.. θα δείξει.

Αν γίνει η ευχάριστη έκπληξη πάντως ...μεσοβδόμαδα κανονίζουμε carpooling

• Like 1

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Και πολύ το άργησαν 
    • Από Παρασκευή pcr test μπενοντας στη Βουλγαρία 
    • Κοιτώντας τη μορφολογία εδάφους ανάμεσα στην Αγία Λαύρα και το ΧΚΚ τα εμπόδια εμένα μου φαίνονται ανυπέρβλητα για να περάσει τραίνο - πάντα στο πλαίσιο ενός λογικού κόστους. Τη λύση της καμπίνας δεν την συμπεριλαμβάνω στη συγκεκριμένη κουβέντα γιατί το *συγκεκριμένο* σχέδιο σύνδεσης και τώρα αλλά και όσες φορές είχε παίξει στο παρελθόν, ανέφερε και τον ΟΣΕ. Δε λέω ότι δε γίνεται τηλεκαμπίνα, αλλά είναι άλλο σχέδιο από το Καλάβρυτα-Αγ. Λαύρα. Δεν ξέρω επίσης αν είναι πρόβλημα για κάθε έργο το ότι το ΧΚΚ είναι σε περιοχή Natura 2000. Στο meeting με το το Βαζαίο και τον Άγριο πχ. αναφέρθηκε ότι δεν μπορεί να γίνει απολύτως τίποτα στο Αυγό λόγω Natura. Κάτι το οποίο δένει και με το θέμα των πιστών. Σύμφωνα με τα λεγόμενα των υπεθύνων, κατηγορηματικά δεν μπορεί να γίνει επέκταση ούτε προς το Αυγό, ούτε προς Ψηλή Κορφή λόγω Natura. Κάποιες νέες πίστες που παρουσίασαν εντός του υπάρχοντος "οικοπέδου", χωρίς να είμαι 100% σίγουρος γιατί ήταν πιξελιασμένος ο χάρτης, δε μου φάνηκαν να δίνουν πολλά παραπάνω (τουλάχιστον όχι γι'αυτούς που ήδη βγαίνουν στα προσιτά off-piste).  
    • Παιδιά καλησπέρα, Πήγε κανείς Μπάνσκο να μας πεί την διαδικασία και πως ειναι τα πράγματα εκει?
    • Δεν ισχύεει αυτό που λες. Οι τεχνικές λύσεις σήμερα δείχνουν εφικτότατο ίσως ακριβούτσικο το πρώτο. Βέβαια απόσβεση έχει πολύ γρήγορα. Πανάκριβο και ανεφικτο τεχνικά το δεύτερο. Άλλωστε ήδη είναι έτοιμα τα πρώτα σχέδια και μάλλον πάει σύντομα για τεχνικές λεπτομέρειες της μάχης καμπίνα ή οδοντωτός. Λεφτά υπάρχουν. Ελλάδα είμαστε βέβαια μπορεί και να παραμείνει σχέδιο. Έλα υπερβάλλεις. Δεν είπα ότι θα το επιλέξεις για να να λιώσεις 6 συνεχόμενες σκι σα να μην υπάρχει αύριο. Ένας μέσος Έλληνας οικογενειαρχης και μια κανονική παρέα 20ρηδων θα περάσουν υπέροχα 4 μέρες Καλάβρυτα πχ ΣΚΔΤ και ας κάνουν 3 μέρες σκι και μια βόλτα. Ναι γίνουν άλλες 5-6 πίστες λοιπόν συμφωνούμε
  • Upcoming Events

No upcoming events found
  • Today's Birthdays

1. vasiliskoron
      vasiliskoron
      (48 years old)
    2. vitriolis2003
      vitriolis2003
      (40 years old)