Jump to content

Recommended Posts

Τα τελευταία χρόνια κάνω σκι χωρίς σακίδιο. Βρίσκω ότι είναι... απελευθερωτικό, δεδομένου ότι το 26λιτρο Deuter που έχω από το 2009 δεν το λες και μικρό. Στις ελάχιστες φορές που θα πετύχω φρέσκο χιόνι, θα το φορέσω μια και μέσα έχω το φτυάρι και την σόντα, αλλά στο 99% των περιπτώσεων μένει στο αμάξι.

Επειδή όμως πήγαμε από το ένα άκρο στο άλλο, και επειδή μου λείπει η δυνατότητα να βάλω κάπου ένα μπουκάλι νερό, ή μια σοκολάτα, έχω αρχίσει να ψήνομαι για ένα μικρό σακίδιο -όσο πιο μικρό γίνεται- που να χωράει ίσα ίσα ένα μπουκαλάκι ουίσκι νερό, μια μπάρα, άντε και ένα σκουφί.

Το πιο κοντινό σε αυτό που ψάχνω μάλλον είναι το Camelbak Zoid, αλλά οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη. 


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα. Κατά την γνώμη μου σακίδιο δεν χρειάζεται. Το νερό προτιμώ να σταματήσω να το πάρω ένα από το σαλέ παρά να κουβαλάω το σακίδιο (όσο μικρό και αν είναι). Ένα διάλλειμα πιστεύω όλοι κάνουμε. Όσον αφορά τη σοκολάτα χωράει στην τσέπη. Επειδή όμως εγώ θα την έχω φάει στο πρώτο μισάωρο δεν την παίρνω ούτε αυτή....

  • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, Χρήστος Λάππας said:

Πιστεύεις! 😝

Σωστό. Κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια.  Εγώ πάνω από 2,5-3 ώρες δεν αντέχω χωρίς διάλειμμα.

Share this post


Link to post
Share on other sites
42 minutes ago, Χρήστος Λάππας said:

Επειδή όμως πήγαμε από το ένα άκρο στο άλλο, και επειδή μου λείπει η δυνατότητα να βάλω κάπου ένα μπουκάλι νερό, ή μια σοκολάτα, έχω αρχίσει να ψήνομαι για ένα μικρό σακίδιο -όσο πιο μικρό γίνεται- που να χωράει ίσα ίσα ένα μπουκαλάκι ουίσκι νερό, μια μπάρα, άντε και ένα σκουφί.

Το πιο κοντινό σε αυτό που ψάχνω μάλλον είναι το Camelbak Zoid, αλλά οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη. 

Προσωπικά μιλώντας, όταν φοράω σακίδιο έχω την εντύπωση ότι κάτι με τραβάει πίσω, ακόμα και άδειο να ειναι ή να έχει μόνο το drambuie που το πηγαίνω μέχρι τον επόμενο (το snowclub δείχνει την ηλικία του ακόμα και από τις διαφημίσεις που επικαλείται για αστείο). Το ζήτημα της "υδροδότησης" το έχω λύσει με ένα hip belt με θήκη για παγουρακι, που εφαρμόζει πολύ καλά και δεν φεύγει με τίποτα. Εχει και μια μικρή τσέπη με φερμουάρ. Υπάρχουν και μεγαλύτερα από το δικό μου, με μεγαλύτερη τσέπη για περισσότερα πράγματα. Απλά ότι θέτω σαν ιδέα. 

Δες φώτο τη μαύρη ζώνη (δεν μου έχουν βγει οι φανέλες η άλλο εσωρουχο έξω, το belt είναι) 

Screenshot_20230310_235432_com.huawei.himovie.overseas_edit_3531454744309046.jpg.c48426a3be8f8db753f8133b0c4a6683.jpg

Edited by GiGi
  • Like 3
  • Love 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν εχω τσουλησει χωρις σακιδιο απο το 2013. Χρησιμοποιω ενα 11λιτρο τις ημερες σε χιονοδρομικο και ενα 20λιτρο στο ορειβατικο το οποιο τις περισσοτερες φορες ειναι τιγκα. Το μικρο δεν το νιωθω καν καθομαι σε καρεκλακι ανετα. Δεν μου αρεσει να γυρναω στο αυτοκινητο μεσα στην ημερα.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παρότι όντως σε κρατάει λίγο πίσω σαν στάση σώματος το σακίδιο, τα σύγχρονα σακίδια του σκι, μεγέθους από 15-35 λίτρα έχουν τρομερά βελτιωμένη ανατομία σε σχέση με το παρελθόν και αγκαλιάζουν το σώμα έτσι ώστε δεν θεωρώ ότι επηρεάζουν δραματικά τον τουρίστα σκιέρ (που δεν θέλει να γίνει Σιφριν). Υπάρχουν πανάλαφρα ανατομικά σακίδια στην κατηγορία των 10-15 λίτρων.

Και μια λίγο διαφορετική προσέγγιση αν και δεν είμαι το πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα:

Εκτός από εξαιρετικές περιπτώσεις (πχ ασκήσεις/μάθημα με γνωστό δάσκαλο σε γνωστή πίστα) θέλω πάντα να το φοράω στην πλάτη μου (όχι απαραίτητα μέχρι πάνω γεμάτο) για να συνηθίζω την αίσθηση στην πλάτη και να "προπονούμαι" για όταν θα είμαι εκτός των ορίων του χιονοδρομικού (τις περισσότερες ώρες δλδ). Επίσης και ακόμα πιο σημαντικό, ένα φτυάρι είναι πάντα χρήσιμο (για να ξεθάψεις αλλά και να θάψεις κάτι, κάποιον, κτλ) αλλά κυρίως γιατί τουλάχιστον 2 φορές εντός πίστας με έχει σώσει από χοντρό χτύπημα μετά από πτώση (παγωμένα όλα). Ο ασκός του νερού επίσης πολύ βοηθητικός (αρκεί να μην παγώνει αλλά και εκεί υπάρχει λύση) και επιπλέον δεν δημιουργεί άνιση κατανομή βάρους όπως ένα θερμός/παγούρι "χύμα".

Προσωπικά, τα τελευταία χρόνια, με έχει βολέψει πάρα πολύ η λύση με μια ανεξάρτητη βάση σακιδίου στην οποία προσαρμόζονται διαφορετικών όγκων πλάτες, πχ 10 ή 25 ή 35 λίτρα ανάλογα τις ανάγκες που αλλάζει και μέσα στη μέρα αν προκύψει ιδέα για μια έξτρα εξόρμηση.

 

ΥΓ: Επίσης δεν σας κρατάει ζέστη την πλάτη, εκείνες τις πιο άγριες μέρες στο βουνό;

 

 

  • Like 3

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
52 minutes ago, Al_Foutzin said:

ΥΓ: Επίσης δεν σας κρατάει ζέστη την πλάτη, εκείνες τις πιο άγριες μέρες στο βουνό;

Ναι, αλλά αυτό ξεπερνιέται με σωστό ντύσιμο. 

 

To Zoid δεν το βρίσκω πουθενά που να στέλνει Ελλάδα. Το ίδιο και με το Glade 5 της Osprey. 🤔


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Powder Sucks said:

Σωστό. Κρίνω εξ ιδίων τα αλλότρια.  Εγώ πάνω από 2,5-3 ώρες δεν αντέχω χωρίς διάλειμμα.

Πράγματι υπάρχει μια θεωρία που λέει: "το σκι μετά το διάλειμμα δεν είναι το ίδιο σαν πριν το διάλειμμα". Στον άνθρωπο είναι αλλά και εγώ έτσι νιώθω αν κάτσω  πάνω από μισή ώρα σε διάλειμα. Καλύτερα έξι 5λεπτα παρά μισή ώρα σταμάτημα.

Έχουμε δει και κάθε μέρα βλέπουμε χιονοδρόμους να "χαλάνε" τεχνική επειδή υπάρχει ένα ακατάλληλο/βαρύ/λάθος βαλμένο σακίδιο. Ένα από τα συνηθισμένα "θα σε μάθω σκι σε μια κατάβαση" που έχω καταφέρει είναι μόλις βγάζει το σακίδιο το μαθητούδι μου. Ειδικά αν είναι σχολική τσάντα με πιάσιμο μόνο ώμους.

Η λύση που έχω βρει είναι όλα τα πολύτιμα και όσα θα χρειαστώ άμεσα φαι νερο σε τσέπες και όσο πιο μικρό σακίδιο μπορώ (συνήθως καθόλου) και όλα τα φτηνά και backup στην βάση ή στην κορφή ενός λιφτ "όποιος βλάκας τα κλέψει ας πρόσεχε, μανταρίνια, μπανάνα, νερό, βρωμερά ισοθερμικά, πανάρχαια μάσκα κλπκλπ".

Παντελόνι με πλαινές τσέπες και μπουφαν με πολλές τσέπες μπορούν να κάνουν θαύματα. Όποιος σηκώνει το μπουφάν μου ρωτάει "ΤΙ ΚΟΥΒΑΛΑΣ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ?????" (αλουμινοκουβέρτα, first aid, σουγιά/κατσαβίδι, πιστόλι, μαχαίρι, arva, 2-3 κάμερες, 2 κινητά, pmr, αντηλιακό, liposan, κάρτα λιφτ/τράπεζας, μετρητά, baff, νερό, μπάρες, μήλα, κέικ, ηλεκτρονικό τσιγάρο)

Όλα τα σακίδια πρέπει να έχουν ώμους-στήθος-μέση. Τα πολύ μικρά έχουν ώμους στήθος. Σωστά τοποθετημένο, σφιγμένο, ρυθμισμένο, σακίδιο "ειδικό για σκι" 10-20 lt ούτε που το νιώθεις. Σωστά τοποθετημένο. σφιγμένο, γεμισμένο, abs τύπου σακίδιο το νιώθεις αλλά επειδή έχει το βάρος σωστά και  κοντά σου είναι σχεδόν μηδενική η ενόχληση. Τσάντα σχολείου με ένα μπουκάλι νερό να κουνιέται και την νιώθεις και σου χαλάει το σκι.

Μην το ξεχναμε όσο καλύτερα τοποθετήσεις τα βάρη μπορεί να έχει τεράστια διαφορά. Τα βαριά κοντά στο σώμα(νερό, φτυάρι) και προς τα έξω τα ελαφριά. Παράλληλα η πληροφορία που όλοι αγνοούμε είναι ότι το μισογεμάτο μπουκάλι νερό ή ένα μπουκάλι που δεν είναι σφιγμένο κάνει βόλτες το νερό και σου αλλάζει την κατάσταση. Λίγο τα 2ml, πολύ το 1lt. Γενικά αν υπάρχει η δυνατότητα το νερό μπροστά ή σε τσέπη παντελονιού είναι το καλύτερο.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 3
  • Haha 1

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, GiGi said:

Το ζήτημα της "υδροδότησης" το έχω λύσει με ένα hip belt με θήκη για παγουρακι, που εφαρμόζει πολύ καλά και δεν φεύγει με τίποτα. Εχει και μια μικρή τσέπη με φερμουάρ. Υπάρχουν και μεγαλύτερα από το δικό μου, με μεγαλύτερη τσέπη για περισσότερα πράγματα. Απλά ότι θέτω σαν ιδέα.

Screenshot_20230310_235432_com.huawei.himovie.overseas_edit_3531454744309046.jpg.c48426a3be8f8db753f8133b0c4a6683.jpg

Δεν είναι επικίνδυνο αν πέσεις πάνω του;
Πράγματι σκι (όπως φωτο) σωστό με σακίδιο πάνω σου δε γίνεται. Πλέον έχω πάνω μου ότι χρειάζεται για αναπλήρωση υγρών και ενέργειας.

Edited by Pant

Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off topic Νιώθω βαθύτατα συγκινημένος!!! Είναι πρώτη φορά μετά από τόσο καιρο που στο forum γίνεται συζήτηση για ένα αντικείμενο εξοπλισμού!!!. Έβγαλα φωτογραφία το topic για να το θυμάμαι τα ζεστά βράδια του επερχόμενου καλοκαιριού.

End off topic

  • Like 1
  • Haha 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό πως σας φαίνεται; Δεν είναι αμιγώς χιονοδρομικό σακίδιο και υποψιάζομαι ότι αν ρίχνει παπάδες θα πάρει νερό, αλλά από την άλλη, αν ρίχνει παπάδες θα είμαι με το μεγάλο σακίδιο με όλο τον εξοπλισμό μου μέσα.

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-03-21, 1.30.48 μμ.png

 

 


Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites
44 minutes ago, Pant said:

Δεν είναι επικίνδυνο αν πέσεις πάνω του;

Στην πράξη είναι πολύ δύσκολο να πέσεις πάνω του, διότι σε περίπτωση πτώσης στο 90% των περιπτώσεων η πρώτη επαφή με την πτώση θα ειναι στο πλάι και όχι πίσω (αν μιλάμε για snb αλλάζει το πράγμα). Για τις περιπτώσεις που όντως θα πέσεις πίσω, το μπουκάλι είναι από σχετικά μαλακό πλαστικό και ελπίζω ότι δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα. 

Χρήστο νομιζω πως θα ήθελα να τα δοκιμάσω να δω πόσο καλά-σφιχτα εφαρμόζουν πάνω μου. Γνώμη μου. 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πιστεύω είναι καλύτερο να έχει και δέσιμο μέσης και ας είναι συνολικά λίγο πιο βαρύ. 

  • Like 2

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 minutes ago, GiGi said:

Στην πράξη είναι πολύ δύσκολο να πέσεις πάνω του, διότι σε περίπτωση πτώσης στο 90% των περιπτώσεων η πρώτη επαφή με την πτώση θα ειναι στο πλάι και όχι πίσω  

Δεν σε έχει σηκώσει ο Περικλής γι αυτό το λες 😝

  • Like 1
  • Haha 2

τοιχο-τοιχο :sword::drinks:

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, Powder Sucks said:

...

Ένα διάλειμμα πιστεύω όλοι κάνουμε.

...

Μα ούτε για τσισάκια...


  • Αφήνουμε το σακίδιο στο σπιτάκι του λιφτερμαν (αφού ανταλλάξουμε και μια καλημέρα με τον άνθρωπο...)
  • Καβατζώνουμε μπουκάλια νερού (για μπύρες & τσίπουρα δε ξέρω τίποτα... 🙈🙉🙊) μέσα στο χιόνι, να ΄ναι και δροσερά.
  • Τα φορτώνουμε στο χιονοσυντροφό μας, με τρόπο & αγάπη...
  • Haha 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, GiGi said:

...

Το ζήτημα της "υδροδότησης" το έχω λύσει με ένα hip belt με θήκη για παγουρακι...

...

Έχω αγοράσει & χρησιμοποιώ ένα Waist Bag από Decathlon (κάτι σαν κι αυτό, ή αυτό). Το πήρα κυρίως για MTB, μιας και το αντίστοιχο σακίδιο που έχω για το ποδήλατο με ζεσταίνει στη πλάτη.

Πιο μεγάλο από τις κοινές μπανάνες, πιο μικρό από σακίδιο. Βολικό, χωρίς να με ενοχλεί ιδιαίτερα, ακόμα και στο ski. Στα + το ότι έχω εύκολη πρόσβαση στη φωτογραφική μου μηχανή. Αλλά, γενικά, για ski προτιμώ το σακίδιο πλάτης (30l. και ας είναι σχεδόν άδειο).

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν, επειδή πολύ το κούρασα, παρήγγειλα το Osprey Katari 3 στα 3 λίτρα. Αν προλάβει να έρθει πριν (και αν) μπει το τελευταίο σκι της χρονιάς, θα γράψω εντυπώσεις.

  • Like 2

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θεωρώ ότι το σακίδιο έχει θέση 1) σε περίπτωση που ο καιρός αναμένεται να αλλάξει (αλλαγή μάσκας, φτυάρι κλπ) και 2) εάν βρίσκεσαι σε χιονοδρομικό του εξωτερικού που τα χιλιόμετρα είναι αμέτρητα και δεν προλαβαίνεις !!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χτες πρώτη δοκιμή του Osprey Katari, με ανάμεικτες εντυπώσεις. Ναι, έκανα την δουλειά μου, κουβαλωντας τα απαραίτητα; αλλά ο τρόπος που πιάνει πάνω μου δεν ειναι ο πιο σίγουρος, 

Στα αρνητικά, σε κάποια στιγμή μου έπεσε το μπουκάλι από το πλαϊνό διχτάκι ενώ ήμουν στον αναβατήρα (πάλι καλά που δεν περνούσε κανείς από κάτω), ενώ το κύριο compartment δεν κλείνει.

Το συγκεκριμένο δεν θα το ξαναγόραζα.

  • Like 3

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θεωρώ ότι στα μικρά έως 12 λίτρα τα καλύτερα σακίδια βάση προσωπικής εμπειρίας είναι τα Ospray και τα Dakine (έχουν πολλές θήκες ανεξάρτητες)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Χτες πρώτη δοκιμή του Osprey Katari, με ανάμεικτες εντυπώσεις. Ναι, έκανα την δουλειά μου, κουβαλωντας τα απαραίτητα; αλλά ο τρόπος που πιάνει πάνω μου δεν ειναι ο πιο σίγουρος, 
Στα αρνητικά, σε κάποια στιγμή μου έπεσε το μπουκάλι από το πλαϊνό διχτάκι ενώ ήμουν στον αναβατήρα (πάλι καλά που δεν περνούσε κανείς από κάτω), ενώ το κύριο compartment δεν κλείνει.
Το συγκεκριμένο δεν θα το ξαναγόραζα.

Το πρόβλημα με το μπουκάλι νερού αντιμετωπίζεται με τον παρακάτω τρόπο: Αγοράσεις μπουκάλι θερμός που μπορεί να δεθεί στο σακκίδιοf2f4d5c4087a6e0127f4dccb1de9d30f.jpg
e915bcbc7d601c6ab05bf0ad203ff9cf.jpg
Με αυτό τον τρόπο δεν πάει πουθενά!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάθε σακίδιο και εξοπλισμός γενικότερα είναι κατασκευασμένος με βάση τη χρήση που προορίζεται. Ένα σακίδιο χωρίς δέσιμο που βλέπουμε εδώ και πιο πάνω στην επιλογή του Χρήστου, όσο κοντά στο σώμα και να εφαρμόζει και όσο ελαφρύ και να είναι, είναι εκ κατασκευής ακατάλληλο για σκι ή snowboard. Δημιουργεί ανισοκατανομή στις φορτίσεις στην πλάτη και τη μέση ανεξάρτητα αν επηρεάζει το πως κάνουμε σκι ή όχι.

  • Like 3

Skiing is a dance, and the mountain always leads.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...