Jump to content
tsakozzz

Χ.κ. Παρνασσου 2013-2014

Recommended Posts

αν δεν γυρίσω δε χιονίζει

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε προηγούμενα του μηνύματα, ο Σ. Γιαννόπουλος τόνιζε ότι η Σάχαρα δεν θα λειτουργήσει φέτος. Χαίρομαι ιδιαίτερα που θα λειτουργήσει. Αλλά είναι προφανές ή ότι έλεγε ψέματα ατομικά ο κ. Γιαννόπουλος ή ότι το ΧΚΠ μας θεωρεί ηλίθιους διαδίδοντας παραπλανητικές πληρφορίες. Και είναι η δεύτερη φορά το 2013 που η διοίκηση του ΧΚΠ παραπλανεί - εκείνο με τις άδειες προσωπικά δεν το ξέχασα.

 

Πολλές φορές από εδώ, έχω παραπονεθεί και εγώ και πολλοί άλλοι, για πλημμελέστατη ενημέρωση. Η παραπάνω αναφορά είναι η απόλυτη απάντηση που δικαιολογεί την μη ενημέρωση.

Το ζητούμενο δεν είναι ούτε η μη κριτική, ούτε το χάιδεμα. Όμως αν ξεκινάμε ως αφετηρία ότι κάποιοι (από τους συγκεκριμένους) ξεκινούν με την πρόθεση να μας κοροϊδέψουν, νομίζω ότι ξεκινάμε από λάθος αφετηρία. Και δυστυχώς η παραπάνω τοποθέτηση με αφοπλίζει από το να κάνω την κριτική που είχα να κάνω.

Αυτό που ακόμα δεν έχω καταλάβει και κανείς δεν μου έχει εξηγήσει, είναι το ποιος διοικεί τελικά το ΧΚΠ. Και δεν μιλάω επιχειρησιακά. Δεν εννοώ το ποιος θα στείλει τον Χ πιστέρ, τον Υ λιφτιέρη ή τον Ζ ρατρακατζή στο τάδε σημείο για να διορθώσουν, να ανοίξουν δρόμο, να πατήσουν, να συντηρήσουν, κλπ. Το αν οι κτηριακές παρεμβάσεις είναι παράνομες εδώ και 35 χρόνια, δεν σημαίνει ότι φταίει ο Α ή ο Β σημερινός εργαζόμενος, ούτε για τις παρενέργειες που δημιουργεί κάτι τέτοιο. Αυτός υφίσταται τις δυσμενείς συνέπειες της υπαρκτής στρέβλωσης. Την λήψη των αναγκαίων πιστοποιητικών, αδειών, χρηματοδοτήσεων, κλπ, κλπ, ο εκάστοτε Δ/ντης, ή εργαζόμενος έχει αναλάβει να τις πραγματοποιήσει, ή εκ των πληροφοριών-εντολών από τους διοικητικούς οφείλει να προετοιμάσει και να οργανώσει την εκτέλεση σειρά εργασιακών υποδομών που οφείλουν να είναι εγκαίρως έτοιμες; Και όταν οι ρημαδοάδειες αργούν από ..... όλοι ξέρουμε από αντίστοιχες περιπτώσεις..... βαράμε το σαμάρι; Και αν παίρνουμε έστω την με το σταγονόμετρο ενημέρωση, υπό το ρίσκο του γραφειοκρατικού χάσματος του κρατικού παραληρήματος, μήπως θα πρέπει να μην χτυπάμε κάποιον που επίσης ταλαιπωρείται μαζί με εμάς;

 

 

 

 

 

Η διαφορά ΧΚΠ και αυστριακών άλπεων δεν είναι στα μηχανήματα ή στους πόρους. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να μαρτυρήσω ότι ο μέσος όρος διάστρωσης στο ΧΚΠ είναι καλύτερος από αυτόν του Hintertux (από όσο είδα). Αλλά, το πρόβλημα είναι ότι οι κακές στιγμές του ΧΚΠ είναι πολύ κακές. Και αν η διοίκηση του ΧΚΠ θέλει τεκμηρίωση ας ψάξει τις αναρτήσεις στο παρόν forum.

 

Τελικά, μήπως να προσλάβουν μια εταιρεία δημοσίων σχέσεων; Έναν Manager με εμπειρία στη διοίκηση ΧΚ εκτός Ελλάδας;

Δεν μπορώ να καταλάβω την συνεχόμενη αντιπαράθεση με τα χιονοδρομικά των Άλπεων. Διαφορά μηχανημάτων υπάρχει. Διαφορά πόρων επίσης υπάρχει, είμαστε τρομερά ευνοημένοι, αφού εδώ όλους τους πόρους μας τους ΧΑΡΙΣΑΝ, ενώ εκεί ό,τι χτίζουν το βγάζουν από την τσέπη τους και το επενδύουν.

Εγώ σαν πελάτης, έχω τρόπο αντίδρασης και δεν μένω στο μονοπώλιο του ΧΚΠ+ΧΚΚ για την Ν.Ελλάδα τα οποία στηρίζοντει είτε στην άγνοια του Έλληνα χιονοδρόμοι, είτε στην οικονομική του ένδοια, από την οποία όμως ποτέ δεν θα αντλήσουν τα κεφάλαια λειτουργίας που προσδοκούν. Εδώ είμαι πίσω από την Βουλγαρία και μιλάω για Άλπεις;

Πριν τις δημόσιες σχέσεις, τα δικά μας ΧΚ, ας λύσουν άλλα βασικότερα θέματα που έχουν. Μέχρι τότε δηλαδή η πρόταση είναι η μη ενημέρωση; Η κακόπιστη αντιμετώπιση της όποιας ενημέρωσης;

 

Τέλος όταν αγοράσω εισητήριο ενός ΧΚ δεν πιστεύω σε θαύματα, απλά θέλω να πάρω αυτό που πλήρωσα. Για αυτό και πάω εκεί που το εισπράτω.

Edited by mil

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Που είναι ο πατερναλισμός; Στην επισήμανση ότι ο Παρνασσός δεν είναι και δεν μπορεί να γίνει ποτέ "Άλπεις";

 

Ο πατερναλισμός είναι η εντύπωση ότι κάποιος ξέρει καλύτερα από μένα για μένα. Μου λέει λοιπόν αυτά που κρίνει ότι πρέπει να ακούσω γιατί για τα υπόλοιπα δεν είμαι αρκετά ώριμος για να κρίνω.

 

Και η επισήμανση ότι το ΧΚΠ δεν μπορεί να γίνει "Αλπεις" είναι σε λάθος βάση. Και ο Κορρές δεν είναι Channel αλλά είναι μια υποδειγματική επιχείρηση. Και ο Τιτάνας δεν είναι Lafarge αλλά είναι μια ελλληνική πολυεθνική.

 

Το ερώτημα λοιπόν (και το σχόλιο που έκανα) είναι τι θέλει να είναι το ΧΚΠ: Τιτάν ή Κλωνατέξ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολλές φορές από εδώ, έχω παραπονεθεί και εγώ και πολλοί άλλοι, για πλημμελέστατη ενημέρωση. Η παραπάνω αναφορά είναι η απόλυτη απάντηση που δικαιολογεί την μη ενημέρωση.

Το ζητούμενο δεν είναι ούτε η μη κριτική, ούτε το χάιδεμα. Όμως αν ξεκινάμε ως αφετηρία ότι κάποιοι (από τους συγκεκριμένους) ξεκινούν με την πρόθεση να μας κοροϊδέψουν, νομίζω ότι ξεκινάμε από λάθος αφετηρία. Και δυστυχώς η παραπάνω τοποθέτηση με αφοπλίζει από το να κάνω την κριτική που είχα να κάνω.

 

Τι από αυτό που αναφέρω δεν είναι αλήθεια; Δεν είπαν άλλα σε δύο (2) περιπτώσεις και έγιναν άλλα; Ποια λέξη χρησιμοποιείς για να περιγράψεις τέτοιες καταστάσεις;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σίγουρα όχι πάντως με τα: "έλεγε ψέματα", "μας θεωρεί ηλίθιους".


53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης, πρέπει να αποφασίσουμε :

- εάν θέλουμε ενημέρωση.

- τί είδους ενημέρωση θέλουμε.

- πότε τη θέλουμε.

- εάν μάς αρέσει αυτό που ακούμε.

- αν ο Γιαννόπουλος είναι ψεύτης.

- αν ο Δρίβας είναι έξυπνος και μάς περνάει για ηλίθιους.

- αν ο Δρίβας είναι ανίκανος για τη θέση του στο χ/κ Παρνασσού.

- αν ο ήλιος βγαίνει από την ανατολή.

- αν ο αέρας φυσάει.

 

Για πάμε ρε παιδιά, να δούμε λίγο τα παραπάνω, μπάς και ησυχάσουμε... είναι και σοβαρά προβλήματα και δέν έχουμε άλλα να ασχοληθούμε.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν δηλαδή κάποιος επισημαίνει ότι οι παραλίες στην Βρετανία δεν θα γίνουν ποτέ Μύκονος, μιλάει πατερναλιστικά; Εγώ το βλέπω πιο πολύ ως ρεαλισμό και τοποθέτηση των πραγμάτων στην σωστή τους βάση.

Ο Παρνασσός είναι αυτό που είναι, όχι γιατί έτσι θέλουν οι άνθρωποι που αγαπούν το βουνό, αλλά γιατί αυτό μπορεί να είναι στα πλαίσια των περιορισμών που θέτει η άτολμη Ελληνική πολιτεία.

 

Όσο για το λιφτάκι της Σαχάρας, τι θα ήταν καλύτερο να γίνει; Να βγουν και να σου πουν, ναι θα είναι έτοιμο φέτος και να υποστούν την μήνη σου αν δεν το προλάβουν τελικά; Γίνεται μάχη ενάντια στον χρόνο. Αν το προλάβουν έχει καλώς. Αν όχι, από του χρόνου.

  • Like 4

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βαριές κουβέντες κατά του αγγελιοφόρου για μία κατά τα αλλά καλή και ευχάριστη είδηση..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βαριές κουβέντες κατά του αγγελιοφόρου για μία κατά τα αλλά καλή και ευχάριστη είδηση..

Σωστά. Πληροφοριακά ο μόνος που φταίει είναι το Δασαρχείο Λαμίας, μόλις τώρα υπέγραψε. Τι άλλο θα μπορούσε να έχει κάνει το ΧΚΠ δηλαδή?

 

Κάτι μου λέει ότι ο όποιος και να γράφει, ότι και να γράφει για το ΧΚΠ κάποιοι είναι τόσο προκατειλημένοι (όχι χωρίς αιτία βέβαια) που πάντα θα υπάρχουν βαριές κουβέντες χωρίς λόγο.

 

Το ζουμί είναι ότι έχει μπει το νερό στο αυλάκι ο Παρνασσός να γίνει πολύ καλύτερος, με πολύ λιγότερες ουρές και πολύ πιο γρήγορη πρόσβαση έστω και στις ίδιες πρακτικά πίστες. Ίσως φέτος να μη το χαρούμε ολόκληρο, του χρόνου πχ να χαρούμε το μισό και σε δυο χρόνια να είναι κομπλέ αλλά και πάλι είναι αυτός λόγος 80% των σχολίων να είναι αρνητικά και αφοριστικά? Και να είναι αρνητικά άντε πες να το δεχτούμε, να είναι επί προσωπικού σε κάποιον που μπήκε στον κόπο να σε ενημερώσει χωρίς να ξέρεις καν αν φταίει αυτός?

 

Και δεν είδα πολλούς να γράφουν αρνητικά και αφοριστικά για τους υπεύθυνους των καθυστερήσεων που έχουν ονοματεπώνυμο :Αρης Σπηλιοτόπουλος, Όλγα Κεφαλόγιάννη, του Πασοκ ο προηγούμενος Υπουργός ο βλάκας πως τον λένε, Δασάρχης Λαμίας, 8 τελευταίοι Δήμαρχοι Αράχωβας, ταβερνιάρηδες, εργολάβοι, οικοπεδοφάγοι και ξενοδόχοι Αράχωβας. Κυρίως Δασάρχη Λαμίας πρέπει να βρίζουμε που φέτος δεν θα δούμε την τεράστια βελτίωση και περιμένουμε μόνο δυο μικρά συρόμενα και το ένα αν.

 

Οι παραπάνω φταίνε για το 99% των κακών του ΧΚΠ. Όχι τίποτα άλλο για το άλλο 1% και για τις πατάτες που έχει κάνει και θα κάνει το ΧΚΠ και πρέπει να φωνάζουμε στο ΧΚΠ θα έχουμε χάσει το δίκιο μας έτσι όπως πάμε.

 

Αλέξη ο ήλιος δεν βγαίνει ποτέ μα ποτέ στην Ελλάδα ακριβώς από την Ανατολή μην λες ψέματα. Ο αέρας φυσάει δίκιο έχεις.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 8

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε προηγούμενα του μηνύματα, ο Σ. Γιαννόπουλος τόνιζε ότι η Σάχαρα δεν θα λειτουργήσει φέτος. Χαίρομαι ιδιαίτερα που θα λειτουργήσει. Αλλά είναι προφανές ή ότι έλεγε ψέματα ατομικά ο κ. Γιαννόπουλος ή ότι το ΧΚΠ μας θεωρεί ηλίθιους διαδίδοντας παραπλανητικές πληρφορίες

 

Αν ειχες την τυχη να γνωρισεις το Σωτηρη απο κοντα, αυτο δεν θα το ανεφερες ουτε σαν πιθανοτητα

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατόπιν μιας προσωπικής επικοινωνίας που είχα έμαθα ότι η απόφαση για τα έργα στη Σαχάρα ελήφθει μετά τις 8/11 που ο Σ. Γιαννόπουλος μου τόνισε ότι δεν θα γίνει τίποτα στη Σαχάρα φέτος. Άρα, προφανώς η κρίση μου ήταν άδικη διότι δεν ήξερα όλα τα περιστατικά.

 

Από την άλλη όμως, εξακολουθώ να θεωρώ τις επικοινωνιακές πρακτικές του ΧΚΠ απαράδεκτες. Δεν είμαι μέλος του συλλόγου, οπότε μου είναι εύκολο να ενίσταμαι για το γεγονός ότι στην ιστοσελίδα αυτή δίνονται πληροφορίες από τη διοίκηση που δεν υπάρχουν στην επίσημη ιστοσελίδα του ΧΚΠ ή στη σελίδα του στο facebook.

 

Για περισσότερα θα επανέλθω σύντομα. Πρέπει και να δουλέψω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από την άλλη όμως, εξακολουθώ να θεωρώ τις επικοινωνιακές πρακτικές του ΧΚΠ απαράδεκτες. Δεν είμαι μέλος του συλλόγου, οπότε μου είναι εύκολο να ενίσταμαι για το γεγονός ότι στην ιστοσελίδα αυτή δίνονται πληροφορίες από τη διοίκηση που δεν υπάρχουν στην επίσημη ιστοσελίδα του ΧΚΠ ή στη σελίδα του στο facebook.

Κι όμως αν το σκεφτείς για αυτό έγινε ο σύλλογος και αυτό είναι η μεγαλύτερη προσφορά του πιστεύω. Για όσους έκαναν σκι πριν το 2000 ανέβαινες για σκι και έβρισκες κλειστό χιονοδρομικό ή ακόμα και πέτρες κάτι που το snowreport το διόρθωσε. Για όσους έκαναν πριν το 2004 θα θυμούνται ότι χωρίς κανένα λόγο και αιτία συνέβαινε κάτι κουφό στον Παρνασσό ή τα Καλάβρυτα πχ πεταλούδες πεταρίζουν κλειστό χιονοδρομικό λόγω αέρα και κανένας δεν είχε τον τρόπο να μάθει τι και πως. Ο σύλλογος σε μεγάλο βαθμό το διόρθωσε. Επειδή τέλεια η ενημέρωση από τα Ελληνικά χιονοδρομικά δεν θα είναι ποτέ προτιμάμε έστω αυτή που δεν έχει σφραγίδα και πρωτόκολο αλλά μαθαίνουμε τι γίνεται παίρνουμε απαντήσεις και οι προτάσεις και τα παράπονα του χιονοδρόμου φτάνουν στα αυτιά του χιονοδρομικού ή τίποτα και απλά να βρίζουμε χωρίς να ξέρουμε και να μαθαίνουμε καν αν έχουμε κάποιο δίκιο? Δουλειά? Αφού το είπε ο Ευρωπαίος πρώτα θα πάμε για σκι και μετά θα ασχοληθούμε με δουλειές, σοβαρά τώρα δουλειά χειμωνιάτικα?
  • Like 7

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκείνη την κουβέντα που κάναμε σε μια φάση, μήπως να βλέπαμε τις μελέτες, μήπως να την επαναφέρουμε? Το λέγω κι από επιστημονικό ενδιαφέρον... :on2long:

 

:shuriken:

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακάρι ο σύλλογος να καταφέρει να δει τις μελέτες ακόμα καλύτερα να έχει και γνώμη γι ‘αυτές.

 

Και το λέω αυτό εγώ που απλά επωφελούμαι από τις όποιες προσπάθειες, ενημερώνομε και δεν είμαι καν μέλος του Συλλόγου (Αυτό θα αλλάξει σύντομα). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι προσπάθειες γίνονται, οφείλουμε να στηρίξουμε τις καλές.

 

Ναι η επικοινωνιακές πρακτικές του ΧΚΠ είναι απαράδεκτες. Καμία ενημέρωση. Εδώ υπάρχουν παιδιά που μας ανοίγουν τα μάτια για το βουνό και το επίσημο ΧΚΠ τελευταία ενημέρωση έχει:

Έργα οδοποιίας στο δρόμο Πολύδροσου –ΧΚΠ

10.08.2013

 

Ελπίζω σε λίγο καιρό να διαπιστώσω τις αλλαγές για την φετινή περίοδο από κοντά και εύχομαι του χρόνου κατά την διάρκεια των εργασιών να έχουμε στοιχειώδη ενημέρωση. Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που προσπάθησαν να μας ενημερώσουν, δεν πιστεύω ότι κάποιος από όλους αυτούς είναι εντεταλμένος του ΧΚΠ ή λέει συνειδητά ψέματα.


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εκείνη την κουβέντα που κάναμε σε μια φάση, μήπως να βλέπαμε τις μελέτες, μήπως να την επαναφέρουμε? Το λέγω κι από επιστημονικό ενδιαφέρον... :on2long:

 

:shuriken:

 

Ψυχιατρος??... :P

Edited by MakisM
  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χαχα, όχι. Μηχανικός... :popo:

 

:shuriken:


Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι.

Έχω τρεις μέρες να μπω στο ιντερνετ γιατί βρισκόμουν στο χωριό μου (Ελατού, ορεινής Ναυπακτίας) όπου το διαδίκτυο περιμένει το 2014 και τον Σαμαρά! :thumbup:

 

Σήμερα το πρωί ενημερώθηκα από τον ΜΙΚ για τα όσα γράφτηκαν για μένα. Έτσι επιστρέφοντας θεώρησα υποχρέωσή μου να γράψω ώστε να λυθούν τυχόν παρεξηγήσεις.

 

Οι άδειες για τη Σαχάρα βγήκαν τελευταία στιγμή και υπήρχε γενικά η αίσθηση ότι δεν προλαβαίνουμε την εγκατάσταση. Έτσι λοιπόν και η ενημέρωσή μου κινήθηκε πάνω σε αυτά που είχα σίγουρα για να είμαι εντάξει μαζί σας!

 

Τις τελευταίες μέρες γίνεται μια προσπάθεια από τα συνεργεία να προλάβουν να εγκαταστήσουν τη Σαχάρα χωρίς ωστόσο να είναι ακόμη σίγουρο 100%. Το ήξερα από την προηγούμενη εβδομάδα αλλά προτίμησα να περιμένω λίγο ακόμη πριν σας ενημερώσω ώστε να έχω μια ορθή εκτίμηση για το τελικό αποτέλεσμα.

Προσπαθώ να είμαι όσο το δυνατόν πιο σωστός ώστε αυτά που βγάζω προς τα έξω και να είναι αντικειμενικά. Αποτέλεσμα να τα ακούω κι από πάνω! Τι να πω πραγματικά με στεναχωρούν τέτοιες πρακτικές, ωστόσο πιστεύω ότι ο Aab βιάστηκε και ότι έγραψε το έγραψε εν θερμώ (φάνηκε άλλωστε παραπάνω από τις δηλώσεις του ίδιου).

 

Πρέπει να θυμίσω επίσης στους παλαιότερους πόσο εκτέθηκα πριν 14 μήνες όταν βιάστηκα να γράψω για τιμολογιακές εκπλήξεις από την ΕΤΑΔ, που τελικά δεν ήρθαν!

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Θα γράφω μόνον για αυτά που είμαι εντελώς σίγουρος και όχι τις φήμες. Ήδη γνωρίζω κάποιες ακόμη ευχάριστες εκπλήξεις οι οποίες όμως δεν έχουν ακόμη επισημοποιηθεί. Όπως καταλαβαίνετε θα τις κρατήσω ακόμη και όσο χρειαστεί για τον εαυτό μου!

 

 

Τέλος μια διευκρίνηση για τον Kon Kan, εγώ ενημερώνω τη σελίδα του ΧΚΠ από την έναρξη μέχρι και το πέρας λειτουργίας του ΧΚΠ στη σεζόν. Μετά η σελίδα πέφτει σε νάρκη διότι δεν υπάρχει οργανική θέση για τη δουλειά αυτή για τους μήνες που το ΧΚΠ είναι κλειστό. Οι λίγες έως σπάνιες ειδήσεις που μπαίνουν, μπαίνουν από όποιον έχει την καλοσύνη να το κάνει.

 

Αυτά και καλό χειμώνα! Και παιδιά ας μειώσουμε λίγο την γκρίνια! Ειδικά για τον Παρνασσό που είναι το μοναδικό Χ/Κ στη χώρα που σε μια 3ετία θα έχει σχεδόν όλους τους αναβατήρες του καινούριους... είναι ΚΡΙΜΑ!

Edited by sotogiannop1
  • Like 18

Share this post


Link to post
Share on other sites

... Παρνασσό που είναι το μοναδικό Χ/Κ στη χώρα που σε μια 3ετία θα έχει σχεδόν όλους τους αναβατήρες του καινούριους... είναι ΚΡΙΜΑ!

 

Eχουμε καλομαθει στις αντικες που εχουν χαρακτηρα;... :shysterical: :shysterical: :shysterical:

 

Να'σαι καλα βρε Σωτηρη, μ'εκανες και γελασα...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν φτανει που υπαρχουν δυο ατομα ολα και ολα που οποτε μπορουν με οτι αυτο συνεπαγετε ενημερωνουν το χιονοδρομικο κοινο για τα δρωμενα του μεγαλυτερου χιονοδρομικου κεντρου της χωρας, βγαινουν μερικοι και τους βριζουν και απο πανω.

Αν αυτο δεν ειναι μιζερια τοτε τι σημαινει μιζερια ρε παληκαρια??

Επειδη εχει παει πολυ μακρια η βαλιτσα που λεγετε μπινελικια προς ΧΚΠ καλο θα ηταν με τον οποιονδηποτε τροπο το ΔΣ του συλλογου αλλά και οι μοντερειτορ του φορουμ να αναλαβουν δραση και να απομονωσουν ολα αυτα τα κακως κειμενα διοτι υπαρχει στεναχωρια και κατηφια απο το 1750 και φυσικα αυτο εχει αρνητικο αντικτυπο στον ιδιο τον συλλογο( και θελουμε να μας παρουν στα σοβαρα) ;)

Ειναι σαν να λεμε πειναω και μου δινεις να φαω και μολις τελειωσω και λαδωσω το αντερακι μου τοτε σου ριχνω και κανω δυο φαπες....

Ρε δεν πατε καθολου καλα λεμε!!!

 

ΥΓ. Δεν σας εχω δει ομως να βγαινετε σε διαφορες ημεριδες που κανει το χιονοδρομικο και να δηλωνετε εντονως την δυσαρεσκια σας για καποια θεματα που αφορουν το χ.κ, παρα διαλεγετε την ευκολη οδο του ανωνυμου πληκτρολογιου...

  • Like 2

Την υγειά μας παιδιά και όλα τα άλλα είναι....

The Daltons...jack

www.skimag.gr

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

ΥΓ. Δεν σας εχω δει ομως να βγαινετε σε διαφορες ημεριδες που κανει το χιονοδρομικο και να δηλωνετε εντονως την δυσαρεσκια σας για καποια θεματα που αφορουν το χ.κ, παρα διαλεγετε την ευκολη οδο του ανωνυμου πληκτρολογιου...

 

 

Δυστυχώς είμαι μακριά Στάθη και δεν μπορώ να είμαι παρόν στις ημερίδες :evil:


ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το forum είναι το βήμα του Έλληνα χιονοδρόμου. Πολλές φορές τα παράπονα είναι δικαιολογημένα, άλλες φορές είναι υπερβολικά, ίσως και άδικα. Η δικιά μας δουλειά είναι να ενημερώνουμε, να μαθαίνουμε, να εξηγούμε, να φέρνουμε σε επαφή τα χιονοδρομικά με τους πελάτες τους. Δεν είναι δυνατόν να συμφωνούμε όλοι σε όλα.

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δόθηκαν εξηγήσεις και από τις δυο πλευρές και το θέμα νομίζω ότι λύθηκε. Ούτε ο aab ήθελε φυσικά να προσβάλει χωρίς λόγο, ούτε οι άνθρωποι του χιονοδρομικού να κρατούν μυστικές από τους χιονοδρόμους τις σημαντικές εξελίξεις στο βουνό

  • Like 6

Νίφει!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επανέρχομαι, στιγμιαία, σε ένα θέμα που συζητούσαμε τις προάλλες.

 

Από το αρχείο για Google Earth του χιονοδρομικού για τις πίστες (υπάρχει διαθέσιμο στο parnassos-ski.gr και περιλαμβάνει πίστες, λιφτ κτλ) βλέπουμε ΚΑΙ ισοϋψείς. Σύμφωνα με αυτό έχω τονίσει τις δυο που μας ενδιαφέρουν, αυτή των 1920 m κι αυτή των 1900 m. Φαίνεται ότι μεταξύ της κορυφής του 14 και της βάσης της Σαχάρας κινούμαστε στη "ζώνη" μεταξύ των δύο γραμμών, δηλαδή ο δρόμος δείχνει και πάλι εφικτός. Βέβαια, στο σημείο που ανοίγουν οι βράχοι, το πέρασμα δεν είναι ιδανικό, όπως είχε φανεί κι από τη μηκοτομή της χάραξης που είχα δοκιμάσει νωρίτερα. Εκεί, για να αποφευχθεί επέμβαση στους βράχους, θα πρέπει να γίνει ένα ίσιωμα ή κι ελαφρή ανηφόρα για λίγα μέτρα.

 

Συνεπώς βεβαιωνόμαστε λίγο περισσότερο για την εφικτότητα, αλλά και πάλι η "manual" τραβέρσα (χωρίς δρόμο) θα δοκιμαστεί το νωρίτερο δυνατό στην πράξη... ΜΕ ΣΑΝΙΔΑ (γιατί αλλιώς δεν μετράει!)

 

PS: Powda, καίω γάμπα, καις κουντεπιέ...

 

:shuriken:

post-5716-0-12470800-1385043079.jpg

Edited by PhaethonF1
  • Like 4

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόνο η δοκιμή θα σας πείσει Κωστή, αλλά αν είναι τόσο οριακό από πλευρά υψομέτρων, συνυπολογίζοντας και το πώς πέφτει το χιόνι και αλλάζει το ανάγλυφο, ίσως οι ισοϋψείς να αλλάζουν κάπως και τον ένα χρόνο να βγαίνει και τον άλλο όχι.


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από το αρχείο για Google Earth του χιονοδρομικού για τις πίστες (υπάρχει διαθέσιμο στο parnassos-ski.gr και περιλαμβάνει πίστες, λιφτ κτλ) βλέπουμε ΚΑΙ ισοϋψείς. Σύμφωνα με αυτό έχω τονίσει τις δυο που μας ενδιαφέρουν, αυτή των 1920 m κι αυτή των 1900 m. Φαίνεται ότι μεταξύ της κορυφής του 14 και της βάσης της Σαχάρας κινούμαστε στη "ζώνη" μεταξύ των δύο γραμμών, δηλαδή ο δρόμος δείχνει και πάλι εφικτός. Βέβαια, στο σημείο που ανοίγουν οι βράχοι, το πέρασμα δεν είναι ιδανικό, όπως είχε φανεί κι από τη μηκοτομή της χάραξης που είχα δοκιμάσει νωρίτερα. Εκεί, για να αποφευχθεί επέμβαση στους βράχους, θα πρέπει να γίνει ένα ίσιωμα ή κι ελαφρή ανηφόρα για λίγα μέτρα.

 

Το αρχείο αυτό είχα δει και εγώ και μου έχει μείνει μια απορία. Όπως φαίνεται και στο διάγραμμα σου, ο αναβατήρας της 14 τερματίζει στην ισοϋψή των 1880. Πως γίνεται η πίστα να ξεκινάει από τα 1920-1940 (40-50 ανηφόρα δεν έχουν πλάκα); Και επιπλέον, ποιος είναι (ή θα είναι) ο τερματισμός της 14; Όπως ίσως έχουν προσέξει κάποιοι, πέρυσι το λιφτ τερμάτιζε έναν πυλώνα κάτω από το τέρμα (υπήρχε δηλαδή ακόμη ένας πυλώνας αλλά δεν πήγαινε εκεί).

 

Τελικά αν έχει δίκιο ο ΜΙΚ, κοντός ψαλμός αλληλούια. Σε 20-25 ( ;) μέρες θα ξέρουμε.

Edited by aab

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το λιφτ φαίνεται ότι τερματίζει εκεί στο αρχείο kmz γιατί για κάποιο λόγο θάβεται μέσα στο ανάγλυφο του Google Earth η γραμμή, το είδα και από το πλάι.

 

Αν το λιφτ τερματίζει σε υψόμετρο κάτω των 1900, ναι, δεν το βλέπω να βγαίνει.

 

Βλέπουμε ότι και η γαλάζια επιφάνεια (που δείχνει τα όρια της πίστας) ξεκινάει από εκεί πάνω. Από μια άλλη γωνία φαίνεται σωστά (?).

 

 

:shuriken:

post-5716-0-71195200-1385061162.jpg

  • Like 1

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Συμψηφισμός θα γίνει...
    • Ότι αφιέρωνε πάντα. Όσο μικρότερη ζημιά μπορεί και μεταφορά των υποχρεώσεων στον επόμενο.   Χωρίς τεχνητό οι ευχές όλων μας στον Ύψιστο. Μην εύχεσαι πολύ γιατί η χιονοστιβάδα θα ρίξει και την νέα Στύγα. Για παγοποιήσεις και ξεχιονίσματα μόνο ο ηρωισμός του προσωπικού θα μας σώσει. Σεμνά θέλουμε να το ρίχνει.
    • Με 1.200 άτομα την ώρα τη Στύγα και 1.500 τον Αχιλλέα, κλειστό Ηρακλή και Παρνασσό "σβηστό"  δεν νομίζω να περίμενες να μην έχει ουρές Σαββατοκύριακο. 20.000.000 ευρώ για 2.700 άτομα την ώρα. Και φυσικά ΟΜΕΡΤΑΑΑΑΑΑΑΑ
    • Αυτό το αυτοκινητο το έχω πετύχει να κυκλοφορεί πριν καμία δεκαριά χρόνια. 
    • https://www.notia.gr/2024/05/αργυρούπολη-για-γέλια-και-για-κλάματα/ Αν δεν κάνω λάθος το εγκαταλελειμμένο αυτοκίνητο του άρθρου, που το παράτησαν στη μέση του δρόμου για να σκάψουν για οπτική ίνα, είναι μια Jaguar MK2.  Πολύ κρίμα.   
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. daffis155
      daffis155
      (26 years old)
    2. snowwalker
      snowwalker
      (30 years old)
    3. thanasissin
      thanasissin
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,320
    • Total Posts
      460,867
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,747
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    sm0096157@gmail.com
    Joined
×
×
  • Create New...