Jump to content
Pant

Πέδιλο Για Πίστα

Recommended Posts

Αν πατήσεις σε ελληνικό χιονοδρομικό θα σου δώσω τα πράσινα φετινά να γουστάρεις!!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν πατήσεις σε ελληνικό χιονοδρομικό θα σου δώσω τα πράσινα φετινά να γουστάρεις!!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εννοείς τα magnum?

 

Sent from mTalk


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δοκίμασα τα περσινά στο St Anton 1 μέρα και πραγματικά τα λάτρεψα. Τα φετινά θα τα παραλάβω Οκτώβριο η Νοέμβριο. Ελπίζω να μπορώ να σου πω Δεκέμβριο!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by KonKan
  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δοκίμασα τα περσινά στο St Anton 1 μέρα και πραγματικά τα λάτρεψα. Τα φετινά θα τα παραλάβω Οκτώβριο η Νοέμβριο. Ελπίζω να μπορώ να σου πω Δεκέμβριο!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Κι εγω τα περιμένω !

 

Sent from mTalk


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εγω τα περιμένω !

 

Sent from mTalk

Καλή επιλογή νομίζω. Parnass?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk


ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και ειδικά αυτο το καινούργιο με γραφενιο πρέπει να είναι εξαιρετικο

 

Sent from mTalk


Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αχ ωραία το είπαμε άντε τώρα αναμονή!!!!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1

ski_rossignol-experience-94-ti-2018_n11682-8878-1_l4.jpg

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν επιτρέπεται...... τιμή αυτή που έχει στην σελίδα του?????

 

Αν πατήσεις σε ελληνικό χιονοδρομικό θα σου δώσω τα πράσινα φετινά να γουστάρεις!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αν ανοίξουν πριν τον Γενάρη........ έτσι για προθέρμανση :evil: :evil: :evil:


www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://shop.head.com/en/ski/skis/on-piste/i-supershape-speed-11.html

 

Σκληροπυρηνικά πράγματα....... Είναι καιρός να γυρίσω στην αγαπημένη μου HEAD ???????????

Βαγγέλη πολύ καλή επιλογή

  • Like 3

1162895.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα φοβάμαι λίγο για τις μέρες που δεν θα μπορείς να πιάσεις τα νούμερα που θέλουν για να αποδώσουν, αλλά τα θέλω........

Όπως και με τα JJ και δεύτερο πέδηλο μαζί..... δηλαδή με βλέπω να κουβαλάω 3 ζευγάρια.... :shock: :shock: α καλά αρρώστια!!!

Edited by vangelis_k
  • Like 3

www.zermatt.ch

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγω τελικα !! φετος θα καταφερω να δοκιμασω οπως πρεπει τα νεα μου πεδιλα που αγοραστηκαν το 13 και καταφερα να τα φορεσω μονο 3 ψόφιες φορες

 

αλλα φετος στην αλ....ντουεςςς θα τα εχω μαζι μου

 

εδω φωτο με τα πρωτα κορμια :evil:

1475795_10201591528084206_1811953062_n.j

Edited by PRESIDENT
  • Like 2

ΠΙΣΟΔΕΡΙ ΤΟ ΚΑΛΎΤΕΡΌ ΧΚΕΝΤΡΟ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ

:evil:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα φοβάμαι λίγο για τις μέρες που δεν θα μπορείς να πιάσεις τα νούμερα που θέλουν για να αποδώσουν, αλλά τα θέλω........

Όπως και με τα JJ και δεύτερο πέδηλο μαζί..... δηλαδή με βλέπω να κουβαλάω 3 ζευγάρια.... :shock: :shock: α καλά αρρώστια!!!

Μη το φοβάσαι ,δε θα θες να το βγάλεις απ τα πόδια σου. Είναι ωραια νευρικό!

 

Sent from mTalk

Edited by leonidastria
  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να παρω μερος στο θεμα head!!!

Τα τελευτεα 3 χρωνια ειμαι με αυτα -head supersheap magnum- head wc isl και head wc rdp το απόλυτο αγωνιστικό !!

Ολα θελουν ποδια,πολες στροφες και καλη ταχύτητα ,ααα και να μην τα φοβιτεις (γιατι κλοτσάνε ) μην τα στρίβεις πριν να το ζητισουν :)

Όπιος θελει ,του αφηνω τα δικα μου για τεστ δραιβ :)

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

.... μην τα στρίβεις πριν να το ζητισουν ...

 

ενδιαφέρον ...

δηλαδή ;


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ειμαι 1,75 75κ και έχω αυτά : http://www.evo.com/outlet/skis/blizzard-magnum-74-iq-lt-10-bindings.aspx, 121/74/104 R14m @ 1,63
σταθερά στις γρήγορες μέτριες ή ανοιχτές καμπές, στις (πολύ) κλειστές στροφές έχω σκιντ.

 

Να πάρω αυτά : http://parnass.gr/el/ski/%CF%80%CE%AD%CE%B4%CE%B9%CE%BB%CE%B1/allride-skis/ski-head-integrale-800-%CE%BC%CE%B5-%CE%B4%CE%AD%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1-head-pr-11-2014-2015.html#.WGqJ59R3BRA

στο 1,56 (R 11m) ; Δεν θα είναι πιο ευχάριστα στα στροφιλίκια και στα απότομα; Η καλύτερα στο 1,63 (R12m);

 

Μέχρι τώρα έκανα περισσότερο σκι από όσο όλο το '16, βλέπω κι άλλα χιόνια σύντομα και ενθουσιάστηκα ... :)

 


Practice makes perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πιο κοντό για σενα ειναι 163!! Επεδι ειναι all mountain θα σου ελεγα και ψιλοτερα,αλλα εισαι 175 ,θα σου πέσουν λιγο ψιλά και θελουν και ΠΟΔΙΑ!!
Εξερτατε τι σκι θελεις να κανεις,σηνιτος τα all mountain ειναι για λιγο πιο μεγαλες και ομαλές στροφες,και καλιθερα ,τα συνεχόμενα και κοντα στροφιλίκια κουράζουν και σε μεγαλες πίστες δεν ειναι και πολυ ευχάριστα ,δεν εχουν και στατιροτετα!!

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tα πέδιλα με ακτίνα 11m και 12m θα σε κουράσουν όχι κάτω από 14m.Καλά τα λέει ο pepe

Edited by kosaitis
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ώπα ώπα μισό λάθος. Δεν θα σε κουράσει το πέδιλο με ακτίνα 11, θα σε κουράσει το σκληρό πέδιλο με ακτίνα 11. Απλά όσο πιο μικρή η ακτίνα τόσο πιο παιχνιδιάρικο το πέδιλο, κάθεεταιρεία βγάζει 2-3 πέδιλα με μικρές ακτίνες και το πιο μαλακό από αυτά δεν είναι κουραστικό.

 

Ένα σκληρό πέδιλο με ακτίνα 14 θα είναι πιο κουραστικό από ένα μαλακό πέδιλο με ακτίνα 11. Προσωπικά λόγω Περικλη είμαι πολύ φανατικός των πεδίλων με ακτίνα 12 αλλά η αλήθεια είναι ότι για όλα τα χιονοδρομικά και τουρίστα χιονοδρόμο ίσως το καλύτερο είναι λίγο μεγαλύτερη ακτίνα. Μου αρέσει πολύ και το παιχνίδι από στροφή σε στροφή που 14ρι δύσκολα να στο δώσει τόσο καλά.

 

πχ αν κάνεις Στύγα καλύτερα 15ρι

 

Μόλις έκανα την πρώτη μου μέρα με τα

 

http://www.snowmagazine.com/ski-gear/955-skis/salomon-x-pro-ti-2016

 

http://www.yellowgentian.com/ski-reviews/piste/salomon-x-pro-ti

 

Στο 1.62 με 12 ακτίνα

 

Όπως τα γράφει το review

 

Bounce, bounce, bounce!


The Salomon X-Pro Ti has such a huge amount of rebound, it feels like you're on a trampoline. When you initiate your turn, try to get as low and horizontal as possible. Keep pushing, throw in even more power, more, more... Then suddenly release and get catapulted away. Land, immediately get into the next turn and do it all over again. In rapid succession, faster, faster, a new turn every few seconds until your upper legs burn like hell. If that's your thing, the way you want to ski all day, the Salomon X-Pro Ti definitely is the ski for you.

Playful is its middle name

The X-Pro Ti is so playfull, it's like you're strapped to an elastic cord. The cord lets you go and go and stretch it further and further and suddenly it pulls you back with such force, the skis feel like they've become little rockets. Just like real slalom skis, but without the punishing if you make a little mistake. Not as precise either, but accessible to a wide range of skiers, even skiers without great technical skills.

Και για να τελειώνει κάθε αηδία ότι χρειάζεσαι φαρδιά πέδιλα να πας στη πούδρα, τα έκανα μια κατάβαση στον Περικλή και μετά έκανα μόνο πούδρες με το 80% την απόλαυσης που είχα με τα S3.

Σε σύγκριση με τα Scott που είχα τα κάνουν όλα καλυτερα και πιο παιχνιδιάρικα αλλά είναι ίδιο πέδιλο σα χαρακτήρα. Παράλληλα δεν είχα μάθει να πηγαίνω τα Scott...απλά είχαν μαλακώσει με τα χρόνια και είχαν χάσει την κλωτσιά στο rebound...

Νομίζω είναι ιδανικό για μέσο σκιερ που έχει στρώσει τεχνική και πατάει γερά στο καρβάρισμα και θέλει παιχνίδι και τίναγμα από στροφή σε στροφή. Λιγότερο δυναμικό σκιερ και με λάθη στην τεχνική θα τον κουράσουν.

Edited by ΜΙΚ
  • Like 2

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tα πέδιλα με ακτίνα 11m και 12m θα σε κουράσουν όχι κάτω από 14m.Καλά τα λέει ο pepe

Συνηθως αυτα τα πεδιλα με μικρη ακτινα στροφης ειναι και σκληρα ,γι αυτο το λεμε .

  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και για να τελειώνει κάθε αηδία ότι χρειάζεσαι φαρδιά πέδιλα να πας στη πούδρα

 

Επίσης το 80% της ευχαρίστησης που προσφέρουν ως προς τα S3 δεν αντισταθμίζεται από την επίδοσή τους συνολικά?

 

Θέλω test drive...


"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...