Jump to content
over-poulover

Χ.κ.καλαβρύτων 2014-2015

Recommended Posts

αν οι πίστες που εξυπηρετουνται απο αυτα τα λιφτ ειναι τοσο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΕΣ που μπορει να γινουν επικίνδυνες για τους χιονοδρομους το χιονοδρομικο ξερει καλύτερα.

Αλλωστε το εχουν πει και αλλοι το ΧΚΚ εχει τοσο πολυ προβληματικες πιστες που ειναι αμαρτία να ξοδευτει εστω και 1 ευρω για αναβαθμιση των λιφτ, απορω πως πηρε σημα... :LMAO:


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρισκάραμε και κερδίσαμε μία πολύ όμορφη μέρα σκι! Ολα ανοιχτά με κόσμο καθημερινής..

 

Το χιόνι στην Ειρήνη και δεξιά-αριστερά αυτής ήταν φανταστικό ;) Στη Στύγα μέχρι τη μέση επίσης.

 

Έφτασε 12 η ώρα και καήκαμε από το πρωί.. ώρα για photo:

 

 

Ωρα 11:56 . Στύγα prive.

 

post-142-0-72867900-1425765008_thumb.jpg

 

 

12:39 . Ειρήνη επίσης prive.

 

post-142-0-67955200-1425765103_thumb.jpg

 

 

12:39 . Το parking αδειο από αυτοκίνητα. Λιγότερα από καθημερινή.

 

post-142-0-38940300-1425765203_thumb.jpg

 

15:31 . Έκλεισε ο καιρός και μαζί στύγα-άγκυρα.. ας τη κάνουμε προς τα δέντρα της Δάφνης για το τελευταίο παιχνίδι της ημέρας..

 

post-142-0-95453100-1425765309_thumb.jpg

 

 

Συγχαρητήρια στο ΧΚΚ .

 

  • Like 15

c-fit-w-2032-q-auto-eco8A811000001_RUSTLER-9.thumb.png.9255e2d942715bd236de9137259dd7e2.png

You can't buy happiness - but you can buy a lift pass!

Share this post


Link to post
Share on other sites

την ερχόμενη εβδομάδα που θα χιονίζει όμορφα χωρίς αέρα και θα έχει ομίχλη , αν το χιονοδρομικό σκοπεύει να κρατήσει και τη στυγα και την αγκυρα κλειστές λόγω ομίχλης καλό θα ήταν να μας το πει ευθέως από σήμερα, για να αλλάξουμε προορισμό όσοι σκοπεύουμε να το τιμήσουμε. Τουλάχιστον η Άγκυρα δεν πρέπει να μείνει κλειστή.

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

την ερχόμενη εβδομάδα που θα χιονίζει όμορφα χωρίς αέρα και θα έχει ομίχλη , αν το χιονοδρομικό σκοπεύει να κρατήσει και τη στυγα και την αγκυρα κλειστές λόγω ομίχλης καλό θα ήταν να μας το πει ευθέως από σήμερα, για να αλλάξουμε προορισμό όσοι σκοπεύουμε να το τιμήσουμε. Τουλάχιστον η Άγκυρα δεν πρέπει να μείνει κλειστή.

http://www.snow-forecast.com/resorts/Helmos/6day/mid

 

Με 220 cm πρόβλεψη απο το snow-forecast και καμιά 300cm απο youwather μήπως να είμαι ευχαριστημένος και με τη 'Δάφνη' και τον 'Αχιλλέα'; Μήπως δεν καταφέρω καν να φτάσω επάνω; Από την άλλη και η εμπειρία μιας τόσο έντονης χιονόπτωσης είναι δελεαστική.

Share this post


Link to post
Share on other sites

΄Ετσι που αλλάζει ο καιρός, ίσως πρέπει να αλλάξουμε την χιονοδρομική περίοδο, έτσι ώστε να διαρκεί από αρχές Ιανουάριου εώς μέσα Μαίου!!!

Όσο αφορά την ομίχλη, έχω βρεθεί αρκετές φορές να μην βλέπω τίποτα στα 2μ και νομίζω ότι, αν δεν υπάρχουν οδηγά σημεία (πχ δέντρα, απίστευτη οριοθέτηση πίστας ή κάτι άλλο), καλύτερα να κλείνουν άμεσα τα lift και να αρχίζουν να ελέγχουν τις πίστες.. για να γλυτώσουμε το χειρότερο! Το να κατεβαίνεις την Στύγα σε 30' απλά γιατί δεν βλέπεις τίποτα ενώ γνωρίζεις ήδη καλά την πίστα, είναι ψυχοφθόρο.. πόσο μάλλον αν έχεις 5 ημέρες σκι ετησίως και έχεις έρθει 2 φορές στα Καλάβρυτα!! Χρειάζεται προσοχή και υπευθυνότητα λοιπόν, τόσο από τους χιονοδρόμους όσο και από την δ/νση του χιονοδρομικού!

 

Προσωπικά ελπίζω να ρίξει το άπειρο χιόνι και να το ευχαριστηθείτε όλοι!!! Δεν ξέρω αν θα καταφέρω να ανέβω λίγο στα Καλάβρυτα (γιατί στο ΧΚΠ σίγουρα δεν θα πάω, μοτοκρός μπόρω να κάνω και άλλες εποχές του χρόνου), χθες γύρισα μετά από 16 ημέρες σκι στην Αυστρία (όπου με τσάκισε ο απίστευτα άσχημα καιρός που έκανε: πέτυχα μόνο 4 ημέρες με ήλιο, οι υπόλοιπες ήταν συνδιασμός χιονιού, βροχής, ομίχλης και συννεφιάς σε διάφορα ποσοστά) και είμαι πτώμα. Ελπίζω τουλάχιστον αργότερα μέσα στον Μάρτιο να μας κάνει την χάρη ο καιρός στις Άλπεις και να μας τιμήσει με ήλιο.. δεν θα αντέξω επανάληψη του δράματος! :-)

Edited by Theodoros Kafasis

head-i-supershape-titan-skis-freeflex-pr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάσχα στα Καλάβρυτα φέτος.....

 

Μακάρι να το κρατήσουν ανοιχτό!

Κερδισμένοι θα βγούμε κ εμείς αλλά κ αυτοί!

  • Like 7

moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

...ας μην επαναληφθεί η χρονιά όπου Μεγάλη Εβδομάδα είχε 40 πόντους φρέσκο και το κέντρο ετοιμαζόταν για....καλοκαίρι!!!!

Απ΄ ότι φαίνεται, έστω και αργά, θα έχουμε πολύ χιόνι στο βουνό και με πολύ καλές θερμοκρασίες.....δεν κάναμε Χριστούγεννα....ας κάνουμε Πάσχα!!!

  • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

...ας μην επαναληφθεί η χρονιά όπου Μεγάλη Εβδομάδα είχε 40 πόντους φρέσκο και το κέντρο ετοιμαζόταν για....καλοκαίρι!!!!

Απ΄ ότι φαίνεται, έστω και αργά, θα έχουμε πολύ χιόνι στο βουνό και με πολύ καλές θερμοκρασίες.....δεν κάναμε Χριστούγεννα....ας κάνουμε Πάσχα!!!

Το προβλημα ειναι αρκετά πιο περίπλοκο μιας και εχουμε να κάνουμε με εποχικες συμβάσεις εργαζομένων εναρμονισμένες με τη σχετική νομοθεσία και προσωπικά εγω δεν ξερω τι περιθώρια παράτασης υπάρχουν, δεν ειναι το πιο απλό πράγμα παντως.

Οχι πως δεν θα το ηθελα διακαως. Απλα ας κρατάμε μια μικρή επιφύλαξη για το τι μπορει να γίνει με τα υπάρχοντα δεδομένα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ισως η καλυτερη μερα της σαιζον η σημερινη...

μεχρι την επομενη :-)

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mπράβο Γιώργο. Άραγε πόσο κόσμο είχε? Άραγε γιατί δεν ανεβαίνει ο κόσμος και χάνει την καλύτερη μέρα της σεζόν που είναι και Κυριακή? Απασχολεί κανέναν στα Καλάβρυτα αυτό?

 

Σημαντική ερώτηση αξίζει απάντηση δημόσια, μην κάνετε σύστημα Παρνασσού στα Καλάβρυτα υπάρχει τουλάχιστον διοίκηση:

 

Έχουν οι πιστέρ δικαίωμα/υποχρέωση να αφαιρούν κάρτες?

Edited by ΜΙΚ

Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φυσικα και μπορουν και πρεπει να αφαιρουν καρτες απο επικινδυνα κινουμενους χιονοδρομους για να μην πω μεχρι και να ελεγχουν αν καποιος ειναι πιωμενος ,ειδαλλως πως θα προστετευσει τον υπολοιπο κοσμο απο αυτους?

Δηλ.θα παω στο λουνα παρκ με το παιδι μου ,θα ανεβουμε σε ενα παιχνιδι και καποιος συνεπιβατης θα θεσει σε κινδυνο την ακεραιοτητα των υπολοιπων και του εξοπλισμου και δεν θα τον πεταξει ο υπευθυνος εξω?

Τελος παντων το χ/κ σαν ενα κλειστο συστημα (ελεγχομενη περιοχη χιονοδρομιας ,λειτουργια και χρηση λιφτ απο το κοινο με συγκεκριμενο τροπο συν ποσα αλλα )απαιτει υπευθυνα ατομα να το διαχειριζονται και να μου διασφαλιζουν την σωματικη μου ακεραιοτητα μεχρι ενος λογικου βαθμου. πχ.δεν θα κοπει το συρματοσχοινο του λιφτ ,δεν θα πεσει μια κολωνα φωτισμου πανω μου κλπ κλπ.Στα πλαισια λοιπον της ασφαλειας των χιονοδρομων ο υπευθυνος θα πρεπει να μπορει να προβαινει στην αφαιρεση της καρτας απο μενα που ειμαι μεθυσμενος ή ανεγκεφαλος και κινουμα επικινδυνα για μενα ή για τον υπολοιπο κοσμο.

Δεν θελω να πιστευω πως δεν εχει προβλεφθει στην Ελλαδα κατι τετοιο ή δεν υπαρχει νομοθετικο πλαισιο .

Edited by leonidastria
  • Like 2

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Έχουν οι πιστέρ δικαίωμα/υποχρέωση να αφαιρούν κάρτες?

 

Το θέμα είναι σοβαρό και αρχίζει να συζητείται αρκετά.

 

Μήπως να ανοίξουμε νέο νήμα συζήτησης;

 

Προσωπικά πιστεύω ότι εφόσον υπάρχουν (υπάρχουν ;;; ) κανόνες συμπεριφοράς του χιονοδρόμου εντός του χιονοδρομικού και αποτελούν υποχρεώσεις του που απορρέουν από την αγορά του προϊόντος που λέγεται ημερήσια κάρτα, δεν χρειάζεται καμία νομοθετική ρύθμιση. Κάθε παραβίαση αποτελεί παραβίαση των κανόνων του ΧΚ, τους οποίους έχει αποδεχθεί μα την αγορά της κάρτας, οπότε και ΝΑΙ ο εκπρόσωπος του ΧΚ έχει δικαίωμα να του αφαιρέσει την κάρτα. Και μάλιστα όχι απλά δικαίωμα, αλλά υποχρέωση προς τους υπολοίπους χιονοδρόμους για τη δική τους ασφάλεια.

 

Προϋπόθεση στα παραπάνω είναι οι κανόνες αυτοί να είναι εκ των προτέρων γνωστοί και φυσικά προσιτοί για ανάγνωση. Και φυσικά εννοείται ότι την πρώτη φορά παίρνεις κίτρινη κάρτα και στη συνέχεια έρχεται η κόκκινη.

Edited by MAC
  • Like 3

Γόνδολες υπάρχουν ΜΟΝΟ στη Βενετία.

 

Στα βουνά μας ανεβάζουν τα τελεφερίκ.-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδω δεν μπορει να εφαρμοστει ενας απλος νομος για το καπνισμα σε κλειστους χωρους, που μεχρι στην ουγκαντα ειμαι σιγουρος οτι θα τον εφαρμοζαν, κ εσεις λετε για διαστημικα θεματα και για το αν κ ποιος εχει το δικαιωμα να αφαιρει καρτες......

  • Like 6

Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ετσι απλα !!! Για να κανεις χρηση του προιοντος που σου προσφερω ,οπως εχω εγω καποιες υποχρεωσεις ,ετσι κι εσυ συμφωνεις και αποδεχεσαι τους ορους χρησης !

  • Like 1

Κράτιστον κτημάτων ευβουλία.

Σοφοκλής

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποια στιγμή θελω να ανεβάσω ένα βίντεο απο την εμπειρία που είχα εγω και άλλοι δυο τρεις χιονοδρόμοι με μια ξέφρενη σανίδα να φεύγει απο τον δρόμο δεξιά του Βιετνάμ και να καταλήγει στο καρεκλακι της Δαφνης περνώντας ξυστά απο όλους μας... Άνετα έσπαγε πόδι αν έβρισκε κάποιον...!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδω δεν μπορει να εφαρμοστει ενας απλος νομος για το καπνισμα σε κλειστους χωρους, που μεχρι στην ουγκαντα ειμαι σιγουρος οτι θα τον εφαρμοζαν...

 

Για τη γειτονική (της Ουγκάντα) Ρουάντα μπορώ να σου βεβαιώσω ότι εφαρμόζεται, ή τουλάχιστον δεν καπνίζουν με κάποιο μαγικό τρόπο από μόνοι τους, χαχαχα

 

:shuriken:

  • Like 2

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

δυστυχώς αν δεν γίνει κάποιο σοβαρό ατύχημα να

χεστουμε όλοι πάνω μας,η κατάσταση δεν πρόκειται να βελτιωθεί.

Τόσα χρόνια έχουμε επισημάνει στο χκκαλαβρυτων για το θέμα με τα σανίδια στο χέρι πάνω στα καρεκλάκια. Αποτέλεσμα κανένα. Προχθές ανέβαιναν την στυγα με το σανίδι στο χέρι.

 

Προς το παρόν προσέχουμε από που θα μας έρθει...

  • Like 4

moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

περσυ ενα αδεσποτο σανιδι εφυγε απο μια κοπελια παραλιγο χτυπησει ενα παιδακι και η κοπελια με την παρεα της γελαγανε λες και κανανε κατορθωμα!!! απο καθαρη τυχη γλυτωσε το παιδακι !

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδω δεν μπορει να εφαρμοστει ενας απλος νομος για το καπνισμα σε κλειστους χωρους, που μεχρι στην ουγκαντα ειμαι σιγουρος οτι θα τον εφαρμοζαν, κ εσεις λετε για διαστημικα θεματα και για το αν κ ποιος εχει το δικαιωμα να αφαιρει καρτες......

το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει σεβασμος στον διπλανο μας εγω ειμε ΦΑΝΑΤΙΚΗ καπνιστρια και σε πληροφορω οτι ποτε μου δεν εχω καπνισει μεσα σε σαλε γιατι σεβομαι οτι καποιοι δεν θελουν να αναπνεουν τον καπνο μου βγαινω παντα εξω ! και αυτο πρεπει ολοι να το καταλαβουν!!

Edited by stjarna
  • Like 7

Share this post


Link to post
Share on other sites
Έχουν οι πιστέρ δικαίωμα/υποχρέωση να αφαιρούν κάρτες?

 

Τουλάχιστον για το χκΚαλαβρύτων πίσω από τις ετήσιες γράφει το παρακάτω:

 

Το χ.κ. διατηρεί το δικαίωμα ακύρωσης και αφαίρεσης του παρόντος εισιτηρίου και απομάκρυνσης

του κατόχου του, χωρίς την επιστροφή μέρους ή ολόκληρου του αντιτίμου σε περίπτωση

ανάρμοστης συμπεριφοράς του κατόχου του, ανυπακοής στο αρμόδιο προσωπικό ή παράβαση

των όρων και των κανονισμών του χ.κ.

 

Υποθέτω ότι το παραπάνω αναγράφεται και στους όρους χρήσης πίσω από τα

ημερήσια εισιτήρια. Πάντως, την περασμένη εβδομάδα που ανέβαινα με τον panchristo

στην Στύγα και έγινε το σκηνικό με το καρεκλάκι, ο λιφτιέρης έβαλε μέσα στο σπιτάκι

τον τύπο που έκανε την μλκ και του φώναζε να του δώσει την κάρτα του,

ενώ φώναζε από τον ασύρματο και τον υπεύθυνο ασφαλείας του κέντρου.

  • Like 4

moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω πως το προβλημα με τις σανίδες θα μπορούσε να μειωθεί αισθητά αν απλά το ΧΚΚ προμήθευε όσους νοικιάζουν σανίδες με το αντίστοιχο λουράκι συγκράτησης, δείχνοντας τους πως να το τοποθετήσουν.

 

Νομίζω το κόστος ειναι αμελητέο, μπροστά στην ασφάλεια που αυτο παρέχει...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το κάνουν όλα τα καταστήματα αυτό.

Το θέμα είναι ότι το χρησιμοποιούν ελάχιστοι.

Οι περισσότεροι νομίζουν ότι είναι αναμηνστικό

μπρελόκ για τα κλειδιά.....


moments

 

...Have a nice day

before a bastard

comes and fucks

it up...

 

 

www.MessenTools.com-Frutas-skate.gifΛίζα...θα'ρθείς...θα κάνουμε μπανάνα...?!www.MessenTools.com-Frutas-skate.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το κάνουν όλα τα καταστήματα αυτό.

Το θέμα είναι ότι το χρησιμοποιούν ελάχιστοι.

Οι περισσότεροι νομίζουν ότι είναι αναμηνστικό

μπρελόκ για τα κλειδιά.....

ή για να κουβαλάνε το snowboard στην πλάτη...

 

Πραγματικά η κατάσταση είναι τραγική με αυτό το θέμα. Όσες φορές έχω πάει τουλάχιστον ένα snowboard θα ταξιδεύει μόνο του.

 

Άλλο άσχημο επίσης είναι πως υπάρχουν αρχάριοι που τους βλέπεις ότι έχουν πέσει και δεν μπορούν να σηκωθούν (πχ στο Βιετνάμ), προσφέρεις τη βοήθεια σου και σε αγριοκοιτάζουν κιόλας ή σου απαντάνε "περίεργα".Λες και όσοι προσφέρουν βοήθεια, το κάνουν για να κοροϊδέψουν...

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Συμψηφισμός θα γίνει...
    • Ότι αφιέρωνε πάντα. Όσο μικρότερη ζημιά μπορεί και μεταφορά των υποχρεώσεων στον επόμενο.   Χωρίς τεχνητό οι ευχές όλων μας στον Ύψιστο. Μην εύχεσαι πολύ γιατί η χιονοστιβάδα θα ρίξει και την νέα Στύγα. Για παγοποιήσεις και ξεχιονίσματα μόνο ο ηρωισμός του προσωπικού θα μας σώσει. Σεμνά θέλουμε να το ρίχνει.
    • Με 1.200 άτομα την ώρα τη Στύγα και 1.500 τον Αχιλλέα, κλειστό Ηρακλή και Παρνασσό "σβηστό"  δεν νομίζω να περίμενες να μην έχει ουρές Σαββατοκύριακο. 20.000.000 ευρώ για 2.700 άτομα την ώρα. Και φυσικά ΟΜΕΡΤΑΑΑΑΑΑΑΑ
    • Αυτό το αυτοκινητο το έχω πετύχει να κυκλοφορεί πριν καμία δεκαριά χρόνια. 
    • https://www.notia.gr/2024/05/αργυρούπολη-για-γέλια-και-για-κλάματα/ Αν δεν κάνω λάθος το εγκαταλελειμμένο αυτοκίνητο του άρθρου, που το παράτησαν στη μέση του δρόμου για να σκάψουν για οπτική ίνα, είναι μια Jaguar MK2.  Πολύ κρίμα.   
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. daffis155
      daffis155
      (26 years old)
    2. snowwalker
      snowwalker
      (30 years old)
    3. thanasissin
      thanasissin
      (45 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,320
    • Total Posts
      460,867
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,744
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    sm0096157@gmail.com
    Joined
×
×
  • Create New...