Jump to content
PanosDrivas

Χ.κ. Παρνασσού 2018-19

Recommended Posts

Βλαχολακα. Φωτογραφία του Γιάννη Λύτρα στο Facebook.

 

Και στη χιονοδρομική γλώσσα "η βάση του Δία"

 

Η λιμνούλα σχηματίζεται συχνά, αλλά φέτος είναι σε μεγαλύτερη έκταση. Την έχω πετύχει κάποια άνοιξη στο τέλος της σεζόν (πολύ μικρότερη) με το χιονοδρομικό να λειτουργεί με λίγο βέβαια χιόνι.

  • Like 4

Ευτυχία δεν είναι η απουσία προβλημάτων,

είναι η ικανότητα αντιμετώπισής τους

(κλεμμένο)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι και μια απάντηση στο ερώτημα γιατί δεν πήγε άλλα 20 μέτρα πίσω ο κατω τερματικός του Δία.

Άσχετα βέβαια του ότι έπρεπε να πάει ο τερματικός του Ηνίοχου κορφή, ξέρω τα μείον αλλά τα συν είναι απείρως περισσοτερα.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή έχω και εγώ την απορία, γιατί δεν πήγε η 6 στην κορυφή; Θα έλυνε ένα καρό προβλήματα.

 

"Επίσημοι" λόγοι:

 

1. Αρχικοί περιορισμοί προδιαγραφών για βάσεις-τέρματα σταθμών ως προς την παλιά χάραξη (στην πορεία μπαλαμουτιάστηκε αυτό για κάποιες περιπτώσεις)

2. Περισσότερα χωματουργικά και αλλοίωση περιβάλλοντος.

3. Αέρας στην κορυφή και ανάγκη για μεγάλη κατασκευή προστασίας του σταθμού.

 

Για ανεπίσημα μπορούμε να συζητάμε μέχρι να σβήσει ο ήλιος.

  • Like 3

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή έχω και εγώ την απορία, γιατί δεν πήγε η 6 στην κορυφή; Θα έλυνε ένα καρό προβλήματα.

Φαντάζομαι αρέσκονταν περισσότερο σε λύσεις με λαχούρια.

 

(Σχόλιο μόνο για λογοπαίγνιο με το "καρό προβλήματα", sorry)

  • Like 2

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχάριστα νέα για την οδική πρόσβαση στο ΧΚΠ: Έργα ασφαλτόστρωσης

 

Πηγή: Archovameteo.gr FB page

 

Ξεκίνησε σήμερα η ασφαλτόστρωση του τμήματος από διασταύρωση μετά το Λιβάδι ως και την είσοδο των Κελαριών μήκους 9 χιλιομέτρων, κατά μεγάλα τμήματα.

Να σημειωθεί ότι έχει ασφαλτοστρωθεί ο δρόμος από Αράχωβα ως το Λιβάδι στο σύνολό του και τμήματα από το Λιβάδι ως τη διασταύρωση (Σκαμνού).

Τα έργα είναι της Αντιπεριφέρειας Βοιωτίας ενώ ιδιαίτερη μέριμνα και ενδιαφέρον επέδειξε η κ. Παπαθωμά Φανή, Αντιπεριφερειάρχης Βοιωτίας.

Για το τμήμα Κελάρια - Φτερόλακα (Ν. Φωκίδας) που είναι σε άθλια και επικίνδυνη κατάσταση, μήκους, 3 Km δεν προβλέπονται παρεμβάσεις και πρέπει να δούμε τι θα γίνει.

 

post-4275-0-94555900-1563961387_thumb.jpg

post-4275-0-61838100-1563961414_thumb.jpg

post-4275-0-19794900-1563961509_thumb.jpg

post-4275-0-86487800-1563961544_thumb.jpg

post-4275-0-70537000-1563961586_thumb.jpg

  • Like 4

"Ω ξειν', αγγέλειν ότι τήδε κείμεθα της χιονοδρομίας πειθόμενοι"

gifmaker_me2.gif.fbe136ebed00091d62648fa0ffc991ff.gif

Austrian Level 2 Ski Instructor

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προχειροδουλειά. Ειδικά στα τμήματα με έντονη διάβρωση δε θα κρατήσει για πολύ.

  • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όπως φαίνεται στις συγκεκριμένες φωτογραφίες (δεν μπορούμε να ξέρουμε για αλλού), έχει επικρατήσει μια λογική απλής ασφαλτόστρωσης πάνω στην υφιστάμενη, χωρίς ανακατασκευή βάσης, ούτε με πλευρικά τεχνικά υδραυλικών ή ασφάλισης. Δυστυχώς, σε ένα τόσο άγριο περιβάλλον από άποψη καιρού και άλλων καταπονήσεων (βάλτε και τα εκχιονιστικά, τα αλάτια, τα βαρέα οχήματα/λεωφορεία σε ανηφόρα κτλ κτλ κτλ) ίσως αυτό δεν είναι αρκετό. (Για να μην πάμε σε προδιαγραφές ειδικής σύνθεσης ασφάλτου, γιατί περνάμε σε Champions League).
Αν η γεωτεχνική μελέτη (?) έχει δείξει ότι αυτή ήταν η κατάλληλη αντιμετώπιση, πάω πάσο και απολογούμαι εκ των προτέρων.
Καλή εξέλιξη, αλλά θα πρέπει να κρατήσει κιόλας. Ιδού η σεζόν...

Edited by PhaethonF1
  • Like 7

Landesskilehrer, Wiener Skilehrerverband, Österreich
(Ski Instructor International Level 3)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλήθεια, θα ασχοληθεί κανείς με τα στηθαία που είναι πεσμένα; Που δείχνουν το Θεό (για να ξέρεις ποιον θα δεις αν πέσεις πάνω τους);

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προχειροδουλειά. Ειδικά στα τμήματα με έντονη διάβρωση δε θα κρατήσει για πολύ.

 

Δυστυχως ετσι βλεπω κ εγω......... μια απο τα ιδια.......


Αν δεν σας κανει κοπο, δειτε την φωτο στο Avatar και πειτε μου τι πρεπει να κανω για να βελτιωσω το στυλ μου......

'Εχω προλάβει ανοιχτη τη Σαχάρα. Θα Σεβεστε!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι λακούβες που βγαίνουν σε συγκεκριμένα σημεία κάνουν καλύτερη δουλειά από κάθε μελετητή . 40 χρόνια λακούβες στα ίδια σημεία . Ας δοθεί περισσότερη προσοχή σ αυτα τα σημεία από μια απλή ασφαλτόστρωση ..

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κανονικά η συγκεκριμένη ασφαλτόστρωση έπρεπε να είναι χορηγία σαλεδούχων κλπ ή το λιγότερο ΣΔΙΤ με διόδια.

Από Αράχωβα μεριά πάντα.

Και να τους έδειναν και χρυσή πολλαπλή από εταδ.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τιμώντας την παράδοση που θέλει όλες τις χιονοδρομικές κομπίνες να γίνονται ντάλα καλοκαίρι....

 

ΕκπόνησηΜελέτηςΕκτίμησηςΣεναρίωνΑξιοποίησηςΜακροχρόνιαςΜίσθωσης.pdf

 

Πρόσκλησηεκδήλωσηςενδιαφέροντος_μελέτη_τεχνικού_ελέγχου_υφιστάμενης_κατάστασης_ΧΚΠ.pdf

 

Ο εστουχ τι κάνει;.... (Edit mod: Αν θελουμε ένα χώρο να φιλοξενεί τις απόψεις μας, καλό είναι να τον σεβόμαστε)


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ότι η πρόσκληση ανέβηκε (;) μέσα Ιούλη για να κλείσει...προχτές....

Το ότι δίνει η εταδ 60 χιλιάρικα για να της κάνουν....αποτύπωση....της περιουσίας της....μετά από 30 μύρια έργα ...

Είναι από τα λίγα τραγικά ευτράπελα

Και εδώ συζητάμε για...λακούβες....


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα απόλυτα θεμιτό και λογικό ερώτημα είναι το παρακάτω

 

Αν ολόκληρη εταδ αναζητεί σωτηρία για τον Τιτανικό που λέγεται ΧΚΠ. (Το κομβικό σημείο όπως πολύ σωστά το έχει εδώ και καιρό πει ο φαεθωνας είναι ότι για να βρει κάποιον να το πάρει είναι διατεθειμένη να δωσει και καποια άλλα κερδοφόρα ακίνητα).

Αν λοιπόν ολόκληρη εταδ θέλει βοήθεια για να το ξεφορτωθεί μετά από επένδυση 30 μυρίων....

Τότε απέναντι στα Καλάβρυτα με τι μούτρα ο δήμος ζητάει 20 από το δημόσιο για να τα βάλει σε ένα χιονοδρομικό που χρωστάει τόσα ήδη και δεν έχει ούτε 200 χιλιάρικα να ξαναστησει την Στύγα.

Άλλα τέτοια απολύτως λογικά και θεμιτά ερωτήματα στο γιουνανισταν συνήθως λαμβάνουν απαντήσεις του τύπου ....θα τα βγάλει από το ΦΠΑ....


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

...και την οικοδομικη αναπτυξη στα περιξ...

 

Εδω κοτζαμ ΔΕΗ προσπαθει να ξεφορτωθει (οχι η ΕΤΑΔ βεβαια) και δεν μπορει...

 

Αληθεια, ο ΟΣΕ ειδε καμμια προκοπη με τους Ιταλους?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή το ακούω συχνά αυτό για την οικοδομή

Είναι οι φόροι που εισέπραξε τα τελευταία 10 χρόνια πάνω από 20 εκατομύρια;

Οι φόροι που οφείλονται αποκλειστικά στο χιονοδρομικό και όχι στις τοπικές στεγαστικες ανάγκες και στον ιστορικό,φυσιολατρικό και περιηγητικό τουρισμό;

Πόση από την ανάπτυξη της Βυτίνας πχ μπορεί κανείς να αποδώσει στο χιονοδρομικό του Μαινάλου;

Η ερώτηση έχει βάση τα Καλάβρυτα αλλά καλιστα αλλάζει και για τα 32 του Παρνασσού.

Να βάλουμε Κάιντα έξοδα της ασφαλτόστρωσης μέσα;

Edited by vro

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή η συζήτηση πρέπει να περιλαμβάνει αριθμούς, έχετε δει τα φετεινά οικονομικά αποτελέσματα του υποκαταστήματος ΧΚΠ; Αν υποθέσουμε ότι τα παίρνουμε σοβαρά (λέω τώρα ), αντιλαμβάνεστε την πρόταση προς την κεντρική κυβέρνηση; Κάτι από cristoph Lambert για όποιον δεν το έπιασε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρε aab ανέβασε τα εδώ. Που να βρω αποτελέσματα υποκαταστήματος; Εδώ καλά καλά δεν έχουν ανεβάσει ακόμα τα γενικά περσινα.

 

Πρώτος γυναικείος ρόλος Άντζελα Γκερέκου;

Edited by vro

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή το ακούω συχνά αυτό για την οικοδομή

Είναι οι φόροι που εισέπραξε τα τελευταία 10 χρόνια πάνω από 20 εκατομύρια;

Οι φόροι που οφείλονται αποκλειστικά στο χιονοδρομικό και όχι στις τοπικές στεγαστικες ανάγκες και στον ιστορικό,φυσιολατρικό και περιηγητικό τουρισμό;

Πόση από την ανάπτυξη της Βυτίνας πχ μπορεί κανείς να αποδώσει στο χιονοδρομικό του Μαινάλου;

Η ερώτηση έχει βάση τα Καλάβρυτα αλλά καλιστα αλλάζει και για τα 32 του Παρνασσού.

Να βάλουμε Κάιντα έξοδα της ασφαλτόστρωσης μέσα;

 

Ιστορίες καλοκαιρινού καύσωνα....

 

Είναι μεγάλη ιστορία αυτό με την "οικοδομή" και ώρες ώρες βάζω τα γέλια. Για να μιλάμε οικιστική ανάπτυξη και τους φόρους που δημιουργεί για να τους περνάμε ως χιονοδρομικά έσοδα....... Τώρα υπάρχουν καμιά διακοσαριά (για να μην πω περισσότερα) αδιάθετα κατασκευασμένα σπίτια περί τον Παρνασσό. Αν κόστισαν περί τα 100 χιλ το καθένα (για κατασκευή, συν το κόστος γης), δηλαδή περί τα 20 μύρια, τοποθετημένα και φθείρονται, αυτά ως τι θα τα υπολογίζουμε;

 

Στα Τρίκαλα Κορινθίας και πέριξ, την τελευταία 25ετία, έχει χτιστεί το "έλα να δεις". Κατασκευές πολλές και ακριβές. Αυτές που θα τις κατατάξουμε; Ως προκαταβολή για το χιονοδρομικό της Ζήρειας; Ως ανταπόδοση του λιφτ που λειτουργεί στο βουνό; Γιατί τότε η επιτυχία είναι τόσο μεγάλη, που θα έπρεπε να σκεφτούμε σοβαρά να ξηλώσουμε όλον τον Παρνασσό και να βάλουμε ένα λιφτ αντίστοιχο της Ζήρειας για ανάλογες οικονομικές επιτυχίες.

 

Αν θέλουμε να αντιμετωπίσουμε με κάποια σοβαρότητα το ζήτημα, ας σκεφτούμε αν κάποιος που μπορεί να καθοδηγήσει την οικονομία θα ήθελε μια ανάπτυξη εξοχικών των 200.000 ευρώ που να λειτουργούν από 15 έως 30 ημέρες τον χρόνο. Πόσο συμβάλλουν αυτά τα κεφάλαια στην οικονομία όταν τοποθετούνται με αυτόν τον παραγωγικό τρόπο. Και αν τελικά το αποτέλεσμα αυτό που παράχθηκε είναι όμορφο στον Παρνασσό. Αν έγινε με κάποιο σχέδιο, με κάποιο πρόγραμμα, κλπ, κλπ (εδώ υπάρχουν πολλές ενστάσεις που έχουν να κάνουν με τον ελαττωματικό δημόσιο τομέα). Αλλά για να ξαναέρθουμε στο οικονομικό αποτύπωμα, με ποιο σκεπτικό τα μισά από τα σπίτια που έγιναν δεν θα γινόντουσαν ούτως ή άλλως αν δεν υπήρχε το χιονοδρομικό, ή θα γινόντουσαν σε άλλο βουνό (πχ στα Τρίκαλα Κορινθίας για να μην πω και άλλα μέρη), άρα η επιρροή του χιονοδρομικού δεν ήταν άλλη από το να συγκεντρώσει κεφάλαια που έγιναν οικονομικώς ανενεργά σε μία συγκεκριμένη περιοχή από το να έχουν μεγαλύτερη διασπορά; Κοινώς η "οικοδομική ανάπτυξη" της περιοχής, έχει να κάνει με την εμπορικότητα που έδωσε σε βοσκοτόπια που την εισέπραξαν οι βοσκοί (του Παρνασσού αντί της Ζήρειας ή αλλού) και λοιποί ιδιοκτήτες γης και όχι το κράτος, στο οποίο δημιουργήθηκαν ανάγκες κατασκευής μιας σειράς υποδομών (προς πολύ μικρή χρήση) που δεν θα γινόντουσαν αλλιώς.

Edited by mil
  • Like 2

53439599_2068663559920176_2642105202932449280_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_ht=scontent.fath7-1.fna&oh=949ee377df86ea39cb0241879a9b002b&oe=5D132E68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι ευχάριστο συναίσθημα να μην νιώθεις φωνή βοωντος εν τη ερημω....

  • Like 1

<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι ωραία κουβέντα

 

Προσωπικά πάντως οι μερικές δεκάδες χιλιάδες (ισως και εκατονταδες)ευρώ που έχουμε ξοδέψει στη περιοχη εμένα και των φίλων μου θα πήγαιναν Άλπεις και Βουλγαρία αν δεν υπήρχε ο Παρνασσός

 

Πολύ δύσκολο κάποια από αυτά να έμεναν Ελλάδα άντε ένα 10%


Ευθεία μη φοβάσαι βρε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ούτε μια ασφαλτόστρωση βρε Μιχάλη δεν φτάνουν αυτά.


<p>τα χιόνια έμειναν άλ(ε)ιωτα.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα γίνω κουραστικός, βαρετός, επαναλαμβανόμενος αλλά χωρίς την ύπαρξη πανελλαδικού σχεδιασμού για τον ορεινό τουρισμό δηλαδή την αξιοποίηση δεν υπάρχει μέλλον. Η λύση είναι ο συνδιασμός κεντρικού σχεδιασμού και ιδιωτικής πρωτοβουλίας. Οι περισσότεροι από τους γνωστούς χιονοδρομικούς προορισμούς ξεκίνησαν έως τόποι χειμερινών διακοπών και ορειβασίας. Στην συνέχεια εξελίχθηκε η χιονοδρομία. Ψάξτε και βρείτε ποτέ ιδρύθηκαν οι πρώτοι ορειβατικοί σύλλογοι και οδηγών βουνού. Στα μέσα του 1800. Όταν εμείς φορούσαμε φουστανέλες και το τσαρούχια. Στην χώρα μας περάσαμε κατευθείαν στον χιονοδρομικό τουρισμό. Μπορεί να έχουμε νέους αναβατήρες αλλά ο σχεδιασμός, η νοοτροπία, η παιδεία είναι δεκαετίες πίσω.

Δεν ξέρω εάν το γνωρίζετε αλλά υπάρχει ένας χώρος ερασιτεχνών, μια κοινότητα, μοναδική όπου λαμβάνουν χώρα σοβαρές συζητήσεις για την χιονοδρομία.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Το forum του snowclub - ΕΣΤΟΥΧ

  • Like 6

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

  • Posts

    • Η ταινία από την πρώτη κατάβαση του K2 με σκι: https://www.redbull.com/gr-el/films/k2-i-adynati-katavasi
    • Δεν είναι «καιρικό φαινόμενο, αλλά σίγουρα ήταν εντυπωσιακό: In pictures: Northern Lights dazzle around the world  
    • https://oslomylove.blogspot.com/2024/05/blog-post.html Στην προηγουμενη αναρτηση μου ανεφερα πως σπουδάζω. Ειναι δυο ετη φοιτησης πανω σε παιδια με ειδικες αναγκες. Το οποιο περιλαμβανει και παιδια με μαθησιακες δυσκολιες και προβληματα συμπεριφορας και κοινωνικοποιησης. Αποφασισα να ασχοληθω με αυτο οχι γιατι θελω να εργαστω αποκληστικα με αυτα τα παιδια, αλλα για να τα καταλαβω. Εχουμε παρα πολλα παιδια με προβληματα συμπεριφορας και κοινωνικοποιησης στο σχολειο, ιδιαιτερα μετα το τελος της πανδημιας. Σκεφτητε πως σχεδον για ενα χρονο (μπορει και περισσοτερο, δεν θυμαμαι) αυτα τα παιδια ειτε κλειστηκαν σπιτι για 2 μηνες (τοτε που τα χολεια εκλεισαν) αλλα και οταν ανοιξαμε η κατασταση θυμιζε φυλακή. Καμια επαφη μεταξυ των παιδιων διαφορετικων ταξεων (ακομα και αν ηταν αδερφια ή ξαδερφια), προαυλιασμος σε ξεχωριστους χωρους σε  συγκεκριμενα ωραρια. Καθε ταξη ξεχωριστα. Ασε μη τα αναφερω τωρα, δεν ηταν και πολυ ευκολη περιοδος. Ευτυχως τελειωσε αλλα αφησε πολλα τραυματα. Δεν ξερω πως ηταν στην Ελλαδα, εννωω στο σχολειο. Γενικα  το πως περασατε ξερω απο την μητερα μου. Ακομα κυκλοφορειτε με μασκες σε νοσοκομεια και κλειστους χωρους τουλαχιστον. Εδω τις εχουμε πεταξει εδω και παρα πολυ καιρο.    Ετσι λοιπον αποφασησα να ασχοληθω λιγο πιο πολυ πανω σε αυτα τα παιδια, κυριως για να τα καταλαβω και για να τα βοηθησω οσο μπορω και εαν μπορω. Μου κανουν που μου κανουν τη ζωη δυσκολη, ε ας την κανω λιγο ευκολοτερη. Τελειωνω τον Ιουνιο. Πρεπει να παραδωσω μια τελικη εργασια 5000 λεξεων. Φυσικα στα Νορβηγικα. Παλουκι. Στα δυο αυτα χρονια εγραψα 4 εργασιες της ταξεως 2500 λεξεων, και καθε φορα ζοριζομουν να βρω αυτες τις λεξεις. Και τωρα επρεπε να ειναι 5000!! Ευτυχως το θεμα το διαλεξα μονη μου και φυσικα ειπα να γραψω για την κοινωνικοποιηση των παιδων και πως το σχολειο μπορει να βοηθησει σε αυτο. I played  it smart που λενε και στο χουριο μου. Το θεμα αυτο ειναι τεραστιο απο μονο του οποτε σιγουρακι θα βρω αυτες τις 5000 λεξεις. Εχω αρχησει και τη γραφω απο τον Μαρτιο. Δουλευω μαζι της μονο σαββατοκυριακα και αργιες. Δευτερα με Παρασκευη γυριζω πτωμα απο την δουλεια ουτε μηνυμα στο κινητο δεν μπορω να γραψω, σιγα μη γραψω για την εργασια. Ευτυχως υπηρχε ενδιαμεσα ενα Πασχα, κατι Σαββατοκυριακα με μπιχλα καιρο που δεν ηθελα να βγω εξω, αλλα θυσιασα και μερικα ηλιολουστα Σαββατα γιατι θελω να τελειωνω με αυτο. Σημερα την ολοκληρωσα και ειμαι πολυ χαρουμενη για αυτο. Μενει να την δει η καθηγητρια μου και να μου πει αν ειναι οκ ή αν χρειαζεται να σβησω κατι και να γραψω κατι αλλο. Συνεβει αυτο την προηγουμενη εβδομαδα. Αναγκαστικα να σβησω 1000 λεξεις και να τις ξανααναπληρωσω γραφοντας κατι αλλο (αλλιως θα ειχα τελειωσει απο την προηγουμενη εβδομαδα). Ελπζω να μην ξανασυμβει Εμενα παντως μου αρεσει παρα πολυ και αν θα με βαθμολογουσα θα μου εβαζα  αυστηρα Α. Το οτι στα γεραματα μου θα εγραφα εκθεση (διπλωματικη οπως θελετε πεστε το) ακαδημαικου τυπου (ναι, ναι δεν ειναι παιξε γελασε) ΣΤΑ ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ουτε που το περιμενα να μου συμβει. Μεχρι τωρα ολες μου οι εργασιες εχουν βαθμολογηθει με Β  (με πολυ καλα σχολια απο κατω) που κατα την καθηγητρια μου σημαινει πολυ καλη βαθμολογια γιατι δεν εχει δωσει ποτε Α. Βεβαια δεν την ρωτησαμε αν ειναι τοσο αυστηρη και στην τελικη εργασια. Προφανως θα ειναι γιατι αυτη θα κρινει το πτυχιο. Παντως μεχρι τωρα εχω ακολουθησει ολους τους τεχνικους κανονες της. Το ποσες λεξεις θα εχει η καθε παραγραφος,  τις αποστασεις, την αναπτυξη της και το argumentation. Δεν το κανω για τον βαθμο, αλλα γιατι ειμαι τελειομανης. Και γιατι θελω να ειναι ωραια. Πεσαμε στην περιπτωση.  Αλλωστε μετα την παραδωση της εργασιας θα ακολουθησει προφορικη εξεταση πανω στην εργασια μου και αυτη θα κρινει τον βαθμο που θα παρω. Και Β πχ να μου δωσει  (λεμε τωρα) μπορει η προφορικη εξεταση να μου ανεβασει τον βαθμο. Το προφορικο το θεωρω πιο δυσκολο παντως (γραφω καλυτερα απο οτι μιλαω), αλλα για αυτο θα αγχωθω μετα τις 2 Ιουνιου.  Και για να σας δωσω να καταλαβαιτε τι εχω κανει σας βαζω μια φωτογραφια απο τα βιβλια που χρησιμοποιησα για να την γραψω. 12 ττον αριθμο
    • Κάτι έχει πάρει το αυτί μας! 😝
    • Θελει γερο στομαχι να εισαι δασκαλος.  (Εγω δεν βαζω τόνους )
  • Upcoming Events

    No upcoming events found
  • Today's Birthdays

    1. frozen_petros
      frozen_petros
      (50 years old)
    2. Georgios_Elena
      Georgios_Elena
      (43 years old)
    3. giannhs aspra spitia
      giannhs aspra spitia
      (39 years old)
  • Who is online

  • Forum Statistics

    • Total Topics
      17,320
    • Total Posts
      460,857
  • Member Statistics

    • Total Members
      10,734
    • Most Online
      1,823

    Newest Member
    collectandship
    Joined
×
×
  • Create New...